HAUTE COUTURE ch Wat speelt zich achter de schermen af? DE GROTE MACHTEN ch l Geef een wijncadeaubon! CU ch PESCARA GOUDEN ECHTPAAR 56 GELDEN AH-KLANT Hl MEE TE EMEN OP AKANTIE ^uick Steaks ftSCJR Haarcorrecties van toen Droge Rijst 85 Eerst met paard en kar 79 y inkruks belang BIJ DE CREATIEF ENGELS MODEL r D 'NORMANDIE' *m W Haringfilets 1966 ALLERHANDE alleen in Frankrijk word» „mode gemaakt", al geef» Parijs toch nog fjd wel de lijn aan, ook in andere landen word» de mode geducht be- B. In Rome, Florence en Milaan (om maar enkele steden te noemen) in hoogbegaafde couturiers. Dat is ook het geval voor Londen; verder men ook elders nog individuele couturiers aan die tot grote prestaties i te komen. Maar, centraal blijft Parijs staan al werd het onlangs lelijk Igd door de plotselinge tienermode die dr gewone gang van raken rlijk doorkruiste; daarin speelden vooral Engelse ontwerpers een crea- Bt men een jeugdig model ui» Londen; het werd ontworpen door k U s h a r; het is een zogenaamde sweaterjurk van zachte Orlon met zigzaggende gouden turex motieven erop. Eén zo jong model als dit ng Parijs dit voorjaar tot een snel aanpassen aan wat men daar niet als llijkheid had herkend; het liep uit in een nogal geforceerde en kramp- ge aftakking van de „klassieke" stijl. DERLANDERS GAAN op de peest uiteenlopende manieren Vakantie. Ze vliegen, varen, n, cara vannen, kamperen, f iet- brommen en er zijn zelfs Iriekelingen, die vijftigduizend het ene been voor het andere met een knapzak op hun rug. diezelfde Nederlandera stap- nooit zonder proviand aan van wat voor vervoermiddel, we van de week een paar Jen uitgeleide deden op Schip- ■erd er even een ladinkje Men- trop, repen en zelfs suiker- jes ingeslagen want „in het Bland kun je dat vertrouwde nergens krijgen". Maar we j toeh wel even te kijken toen i de tas van de vrouw, moeder drie lagere-schoolkinderen, nkjes en Bongo poederkoffie p illie logeren toch een laja," beaamde ze, „maar de leren en trouwens wij vinden het heerlijk om bij- rbeeld op je kamer even een tere slok thee of koffie te |ien nemen, uit het glas van jastafel natuurlijk, maar dat er niet toe l" ÏELFS VLIEGERS Hs vliegers en dat zijn er awoordig ook zo'n slordige paar lerdduizend! slaan nog een Iroorraadje in, laat staan de ten die per auto erop uittrek- met of zonder caravan of tent- is altijd wel iemand van de lie gehecht aan de biscuits van aanse Molen, echte Zaanse koe- of ontbijtkoek, die vader beslist eet zonder een dikke laag boter blik met zijn eigen merk bier- lik als dessert onderweg. HAMSTERKIST or de echte jakkeraars („mijn ruk is altijd duizend kilometer tens") moet de ook op reis 1 maar zorgende echtgenote een 1 hamsterkist onder het dash- kunnen parkeren met lekkere B die wat je noemt één-twee- klaar zijn. Natuurlijk de on- are soep-uit-het-pakje, gevolgd een afwisselend repertoire van kost: issi Goreng en Bami in blik, 'lei soorten maaltijden in e vorm van Honig en ca, plats-du-jour (zeg maar non dagschotels) van Hero, h etti in tomatensaus van te, aardappelpuree van Nu- 8j speciale Maggi-vleesjus, heon meat, instant-rijst en ft maar op. Een instant Knkje toe en om „die lange SPECIALE PINKSTER AANBIEDING tm'W Zachte, Z9ete, witte Italiaanse wijn MAGNUM 1.6 LITER TT 095 albert heijn Frankrijk is nog steeds het grote MODECENTRUM VAN DE WERELD; Parijs is de stad die geldt als het hart van alles wat met de mode te maken heeft. Dat is eigenlijk al het geval van de zestiende eeuw af, toen als een gevolg van de Franse inval in Italië, Ita liaanse goederen naar Frankrijk kwamen en ingang vonden. Italië immers stond toen reeds geruime tijd in contact met de oosterse landen en dreef daarmee levendige handel; het was een rijk gebied vol rijke steden en landjes. Ook het huwelijk van Maria de Medici met Hendrik IV zal een stoot hebben gegeven: de prachtige brokaten stoffen en fluweelsoorten in haar uitzet zijn wellicht de aanleiding ge weest tot de oprichting van de beroemde Lyonse weverijen. Sinds de vijftiende eeuw heeft de zijdeweefindustrie onder de hoge bescherming van de koningen en de staat gestaan. In de zeventiende eeuw werkten er in Lyon al 12000 weefgetouwen; nu zijn er 570.000 mensen werk zaam in de textielfabrieken van deze textiel stad en een derde van alles wat er geprodu ceerd wordt, wordt geëxporteerd. Het is te begrijpen dat de textielindustrie en I Dagelijks werd de kinderen alles wat er verband mee houdt, een groot ïeerd hoe zich te gedragen. Zich economisch belang is voor Frankrijk. In dat I krabben, luizen vanger, snotteren, enorme complex van belangen spelen de cou-stommelen, vechten en rumoeren turiers een nietige maar belangrijke rol; zij was streng verboden. De stren; Advertentie tE SCHOLEN in onze Gouden Eeuw zagen er wel heel an ders uit dan de huidige; de kinde ren zaten in een grote kring om de meester en zij riepen, als Hij nieste, uit: „Da's goed bedoeld!" zijn de kleurige dobbers op de grote stroom van belangen die gemoeid zijn met de textiel en de mode. 4'/2 percent van alles wat er aan textiel wordt gemaakt op de wereld, komt uit Frankrijk: Frankrijks textielindustrie maakt 161/2 urt van de Westeuropese textielindus trie van de landen van de E.E.G. eerste ruk" goed wakker te blijven een sterk kop Perla- koffie in de Melittafilter. Goede reis dan maar en als u na een kleine week van dat verrukke lijke kilometervreten bent bijgeko men, vergeet u dan vooral niet zo'n klein inheems restaurantje binnen te lopenze kunnen zo zalig koken die Spanjaarden, Italianen, Fransen, Grieken, Joegoslaven DE TEXTIELUITVOER VAN FRANKRIJK naar het buitenland be reikte ln 1964 ongeveer 4 miljard frank en dat was een stijging van bijna 8% vergeleken met het jaar ervoor. Nederland is de zesde klant van Frankrijk; wij kochten in 1964 voor ongeveer 240 miljoen frank aan textiel uit La douce France. Achter de couturier, met zijn zuivere smaak voor wat de vrouw wil, staan de reusachtige textielindustrie en de confectie-lndustrie en belde begrijpen dat de Parijse couturier, hoe nietig ook als cliënt, van het grootste belang ls voor de gehele Industrie. Want de couturier is als het ware het uithangbord; hij is de etalage van wat Frankrijk te bieden heeft aan textiel. En wat de confectie aangaat: deze heeft de couturier nodig voor de ontwerpen, voor het silhouet, voor de modelijn. Pas als die is vastgesteld (vaak, zoals spreekt, in onderling overleg) waarbij de smaak van de vrouw-van-nu nauwkeurig voor ogen wordt gehouden, dan kan de confectie-industrie ook pas aan het werk gaan. TfR IS EEN TIJD GEWEEST -*-J dat de couturiers nog geheel zelfstandige ontwerpers waren die, al naar hun grillen of die hunner cliënten, ontwierpen wat hen maar voor de geest kwam. Die tijd is voorbij; het bleek dat dit grillige ontwerpen te vaak de confectie-in dustrie, die immers op zijn minst anderhalf jaar tevoren moet weten wat het zal gaan worden, een stok in de wielen gooide. Het is voorgekomen dat, door het doorkruisen van wat eenmaal vastgelegd was, een couturier een groot deel van dè confectiecollec- ties die, op het moment dat hij zijn show uitbracht, al in wording waren, in de war stuurde. Daar hierdoor geweldige verliezen ont stonden (door onverkochte mo dellen of „verkeer" stoffen en kleu ren, andere dus dan die welke de couturier ineens had getoond en tot mode had weten te maken), begreep men dat men zich aaneen moest sluiten. Overeenkomsten Men kwam tot overeenkomsten die kortsluitingen als bovenstaan de onmogelijk zouden maken en zo vond een voordeel van deze gang van zaken een stabilisering plaats die geen hevige verrassin gen meer kon bieden, verrassin gen die, met één slag, in één sei zoen, de hele garderobe van de vrouw ouderwets kan maken. Hoe belangrijk de contnrler is voor de beide industrieën blijkt wel duidelijk als men weet, dat de textielwevers de kostbare coupons, die bestemd zijn voor een oorspronkelijk nieuw model, gratis ter beschikking stellen en voorts, zonder voorschotten te eisen, de stoffen die nodig zijn voor'de ko pieën van zo'n grondmodel, leve ren. Dit samenwerken is een van de sterke zijden van de Franse mode en een van de redenen van de macht die deze heeft. Vakmanschap Het behoeft geen betoog dat voor zulke coupons alleen stoffen worden gebruikt die in principe en in goedkopere editie, een goede kans hebben ook gebruikt te zul len worden in de confectie-in dustrie. De losse, opengeweven stoffen die deze zomer mode zijn, zijn niet „zomaar" als gril ontstaan; ze vormen het resultaat van een bijzonder zorgvuldig on derzoek in vele richtingen, van kennis van zaken in de grote mode bewegingen die het gemoed van de vrouw beroeren, van onderzoekin gen en handige proeven-in-de- praktijk en zo „zijn" ze er ineens. Maar zo „i n e e n s" is dat niet'. Wie even nadenkt, weet dat de open stoffen, de kantstoffen, de los se weefsels en de haakachtige structuurweefsels, al enkele jaren, maar dan nog heel voorzichtig, tastender wijs, in de winkels kwa men maar dan n u pas echt grote Mode zijn. Hier ziet men de wer king van de industrieën die enorme bedragen moeten uittrekken voor elk nieuw weefsel dat zij gaan maken en die daarbij beslist niet over één nacht ijs gaan. Is voor de couturier alleen de allerduurste stof goed genoeg (hij vraagt enkele duizenden guldens voor één jurkje!), het moet toch een stof zijn of een structuur die, ook in grote hoeveelheden en dan veel goedkoper dus, nagemaakt moet kunnen worden. Dit staat weer in verband met het feit dat vele couturiers, sinds in 1962, na Dior, ook Pierre Cardin begon met confectie-fabrikatie van eigen cou- ture-modellen en daar enorm suc ces mee oogstte, zijn spoor volg den en daarmee de voorheen maar héél kleine Franse confectie-in dustrie, een enorme groeïimpuls gaven. Couture-modellen Was dat doorverkopen van de dure couture-modellen geen be zwaar? Aanvankelijk vreesde men inderdaad dat de rijke cliënten van de haute coutu- re-huizen zich zouden afwenden van couturiers die dezelfde mo dellen, in een goedkopere uitvoe ring, „op straat" zouden brengen in de grote magazijnen en wa renhuizen. Die vrees bleek ongegrond: af gezien van het feit dat een coutu re model veel mooier van afwer king is en (dus) beter van slof, bleek het feit dat een model toch altijd nog „haute couture' was, voldoende te zijn voor de cliënten om er 2000 tot 3000 gul den voor te betalen. Ook al was hetzelfde model twee straten ver der in een warenhuis te koop! borgsom storten van 1.000 tot 10.000 groot voordat zij mogen komen kijken. Dit bedrag wordt afgetrokken van de bedragen waar voor zij kopen. Elk grort coutu- re-huis verstrekt, per seizoen, zo'n 800 tot 1000 inkoperskaarten; zeker 2000 kopers komen tweemaal per jaar naar Parijs. Kopieën De laatste jaren is men ertoe over gegaan toiles of de- mi-toiles te gaan verkopen. Ko pieën dus; de oorspronkelijke mo dellen behoudt men dan. Dit werd gedaan om de buitenlandse Inko pers, die geremd waren door devie- zenmoeilijkheden, toch te hel pen. Deze toiles, gemaakt van z.g. „holland" ofwel gebleekt Hollands linnen, zijn volmaakte kopieën van het echte model (dat uiteraard in kostbare stof is uitgevoerd en zeer duur is). De toiles zijn heel mooi afgewerkt en bieden de vol komen indruk van het model, de lijn en het silhouet; ze zijn de sleutels tot de mode. Elk model of toile wordt verkooht met alle infor matie erbij die van belang is zoals kleur, stof, voering etc. Vorsten-inkopers Parijs is nogal bang voor de inkopers die voor enorme bedra gen binnenbrengen; het is dan ook niet te verwonderen dat vooral de Amerikaanse inkopers en inkoopsters (niet te verge ten!) als vorsten worden inge haald en vertroeteld. Want zij zullen „Parijs" elders moeten verkopen en zowel het hau- te-couture-huis, de naam, het dure etiket als de modellen zelf moeten verspreiden door de hele wereld. Natuurlijk speelt ook de pers bij dit alles een grote rol. Een belangrijke maar ook zenuwslo pende rol. Want, hoe enorm het belang ook is van een goede kri tiek, de inkopers gaan toch al tijd voor! heid, die heerste, was groot. Dat kon ook niet anders in lokalen waar soms wel honderd kinderen, jongens en meisjes, door elkaar zaten, in het halve donker en de walm van het turfvuur. De schooltijden waren niet voor de poes: van 's morgens zes tot 's avonds zeven! Maar de meester beschikte over strafmiddelen! Een der ergste was de ijzeren kam die gebruikt werd om eraan herinneren dat men vooral met een verzorgd hoofd op school moest komen. Deze ijzeren kam met hou ten steel werd, in geval van over treding van het gebod, een paar keer over het hoofd gehaald en dan liep het bloed de kinderen al gauw langs het gezicht. Dit was slechts één middeltje om de orde te hand haven; er waren er meer! De plak, een platte plank, dan niet verruwd met bijv. ijzeren knoppen, was er een van. Verder had men de roede en de riem en ook de bullepees die alle op het blote lichaam werden toe gepast. Ook werd gebruik gemaakt van een plank met uitgespaarde ronding, waarin het hoofd werd geklemd tijdens de kastijding; men gaf stouterds een blok aan het been, waarmee ze op straat moes ten en naar de kerk en men strafte de meisjes door ze op een kussen te laten knielen waarin spelden omhoogstaken. Om maar iets te noemen! En de ouders vonden het best; ze waren zelf niet anders ge wend geweest. uit zijn 4 van de 107 prachtige geschenken, die u krijgt bij heerlijke California soep ZONDER EEN CENT BIJBETALING nimislttidim *TEn kijk, hoe snel u spaart-, A - 69 vlaggetjes, B - 9 vlaggel|es, C - 11 vlaggetjes, D 13 vlaggetjes. U vindt een vlaggetje op alle California soepen, California bouillonblokjes, Cali fornia bouillontabletten, California flesjes aroma, verkrijgbaar in alle Albert Heijn- zaken. "TEN ENORME MAND MET VIJFTIG ARTIKELEN uit het ■*-J AH-assortiment vormde het hoogtepunt van een geschenken- stroom ten huize van het gouden echtpaar Huiszoon-V an de Schelde in het Westbrabantse Roosendaal. Vijftig jaar geleden gaven Marinus en Adriana hun jawoord tegenover de ambtenaar van de burgerlijke stand in hun geboortedorp Arnemuiden. Een jawoord werd dezelfde dag ook nog gegeven aan de AH-vestiging in Middelburg. Een halve eeuw bruidspaar en AH-klant, vandaar die feestgave van onze SuperMart in Roosendaal. N der befaamds haute-couture- huizen in Parijs is dat van Nina R i c c i dat werkt met de ontwerpen van Gérard Pipart. Men ziet hier een zomermodel, „Normandie" ge heten, van diep blauw wollen stof met kleine aangeknipte mouwen, een afstaande kleine rolkraag en twee schuingepiaatste zakken. Het is dui delijk dat, wanneer zulke modellen eenmaal in de pers zijn verschenen, er al gauw kopieën van worden ge maakt. Maar dat is geen groot be zwaar voor de couturiers; zij zijn al weer bezig met de ontwerpen van de nieuwe wintermode en hebben hun handen daarmee vol. Trouwensi een kopie is nooit te vergelijken met het originele model dat, wat afwerking en stijl betref», altijd een ondefinieerbare chic bezit. Wat Cardin zelf aangaat: hij ver grootte zijn omzetten enorm alleen' al als gevolg van de publiciteit die hij kreeg met zijn moedige daad en niet alleen op het gebied van zijn confectie-produktie ging het hem goed. Levende reclames Het zal wel duidelijk zijn dat nog steeds (al is dat veel minder geworden de laatste tijd) de mooie vrouwen van de wereld, de prinses sen en filmsterren, de hertoginnen en baronessen, de vorstinnen en ambassadeursvrouwen, de vrou wen van industriëlen en kunste naars, van oliemiljonairs en vee-miljardairs, een rol bij dit al les spelen en voor Parijs als modestad van onschatbaaar be lang zijn; zij immers dragen de Parijse mode uit over de hele werel en vormen levende reclames voor het werk dat de haute couture er verricht. Geen wonder dan ook dat de eisen die gesteld worden hoog zijn. Een machtig instituut de Cham- bre Syndicale de la Coutu re Parisienne overkoepelt de activiteiten van de couturiers; het werd in 1868 gesticht en omvat nu zo'n veertigtal „couture crea tion" -huizen. Het Syndicat de la Couture beheert een school waar jonge vrouwen die „in de mode willen" vier jaar lang opgeleid worden tot modisten, aleer zij werk kunnen krijgen op een atelier. De meisjes die als hulpjes, duvelstoejagertjes, begin nen in een bedrijf („konijntjes" worden ze wel genoemd vanwege hun werk, dat in hoofdzaak bestaat uit het heen en weer hol len) kunnen daar niet vooruitko men als zij niet wekelijks vijf uren per week een cursus volgen voor het Diploma van Vakbe kwaamheid. Eerst betalen! Het is begrijpelijk dat de coutu riers niet de kans willen lopen dat hun modellen „gestolen", gekopi eerd, worden door handige, talent volle „inkopers". Journalisten wor den alleen toegelaten als zij door het Syndicat goedbevonden zijn; dan pas ontvangen zij de veelbe geerde carte d'entrée die men telkens weer moet laten zien. 600 journalisten uit alle delen van de wereld bezoeken tweemaal per jaar de modeshows in Parijs; een waar circus. Wat nu de inkopers aangaat (mensen van warenhuizen, van INSTANT Pak 400 gram Voor iedere huisvrouw is het nu mogelijk om in een ommezien mooie, droge rijst klaar te maken. Kan niet mislukken! En... de pannen blijven schoon. AH's Instant rijst kan niet aanzetten! albert heijn meer. Slager kunt u het thuisbe zorgen, astublieft op maandag, want dan is het feest. Dan is het vijftig jaar geleden dat we onze eerste boodschappen bij AH kochten en altijd werd het thuisbezorgd met grote voldoe ning. Mogen wij voorlopig weer tien jaar de boodschappen met voldoening ontvangen. Bij voor baat onze dank". Feestgeschenk De bestelling werd thuisbezorgd. „We zijn erg tevreden, als we het vragen dan bezorgen ze toch nog wel hoor", zegt mevrouw Huiszoon. Haar man voegt er aan toe: „Dat feestgeschenk van de Su perMart was prachtig. En de mensen vinden zo iets ook leuk, want kennissen van ons gaan nu daarom ook bij AH hun boodschap pen doen". TN HET VISSERSDORPJE Arne- I muiden, waar nog steeds de klokken luiden, is geen winkel van AH gevestigd, wel in de nabij gelegen Zeeuwse hoofdstad Middel burg. De beroemde donder dag-markt daar, trekt de Wal- cherse bevolking, zo ook mevrouw Huiszoon. „Elke marktdag gingen we naar Middelburg en dan namen we bij AH een voorraad voor een week mee", vertelde ze. Zeven jaar lang heeft ze aldus gehandeld, daarna verhuisde het paar naar Roosen daal. „En daar was nou net geen AH-vestiging. Toen we er kwa men in 1923, was juist een oud café in de Molenstraat aan gekocht, waar de AH-winke zou komen. Maar ik heb niet lang zonder gezeten, want goed een jaar later verhuisden we weer terug naar Walcheren". Karaffen Marinus Huiszoon was werk zaam bij de Nederlandse Spoorwe gen en werd te werk gesteld in Abeele, tussen Middelburg en Oost-Souburg. „We werden weer klant van AH-Middelburg. Dat In elke Alben Haja wiokct DEZE WIJNCADEAUBON, die een waarde van 5,— vertegen woordigt, heeft Albert Heijn ten behoeve van zijn klanten in alle AH-winkels geïntroduceerd. Wil men een kennis of een relatie een attentie bewijzen, dan kan zo'n wijncadeaubon goede diensten be wijzen (gemakkelijk in een brief in te sluiten!). Willen moeder of de kinderen vader verrassen (b.v. op Vaderdag), dan zal zo n wijncadeau- bon hem bijzonder welkom zijn. De datum waarop de geldigheid van boutioues of van confectiebedrij- bon hem bijzonder welkom zijn. ue aaium waarup «c K vSn); deze Zta ™™- de wijncadeaubon verstrijkt. 1, op 1 september bepaald. was me een tijd", zegt de nu zeven tigjarige Zeeuwse. „Met paard en kar werd de bestelling tot het ka naal gebracht en dan verder met een roeibootje aan huis bezorgd". In het propere huis aan de Roosen- daalse Marconistraat worden twee sierlijke karaffen te voorschijn ge haald. „Die kregen we in Abeele. In deze mooie dingen verkocht toen AH limonade-siroop. Alles brachten ze fijn bij me thuis, ook de reclames". Ruim een jaar later terugge keerd in Roosendaal, had inmid dels AH zijn deuren in deze groei ende gemeente geopend. Het vasthoudende karakter de Zeeuw eigen, bleef AH leverancier in hui ze Huiszoon. De Zeeuwse kleder dracht bleef ook. Nog steeds draagt mevrouw Huiszoon haar Ar nemuidense dracht. Toch in de mode „Och, ik heb wel eens gedacht „nu ga ik op m'n burgers" maar daar is nooit iets van gekomen, de AH-wïrikel\ M'n hemdrok, beukdoek., schort en ondermuts maak ik allemaal zelf. Alleen m'n bovenmats niet. Zie je, daar zit ook nog mode in. En je moet bij de tijd bhjven" Sierlijke gouden krullen en een brede collier bloedkoralen met een fijn bewerkt gouden slot, maken de dracht compleet. „Als ze hele maal opgetuigd is, dan heeft ze voor meer dan duizend gulden aan haar hoofd hangen", legt de 73-jari- ge Marinus Huiszoon uit. De tijd van boodschappenboekje en thuisbezorging is in Roosendaal voorbij. Op de Nieuwe Markt, waar de economische polsslag van stad en streek driftig klopt, is een grote AH-SuperMart verrezen. „En toch was het wel plesant hoor. De besteljongens waren hier kind aan huis. Ze kregen een bakkie koffie en ze maakten een praatje. Maar die SuperMart vind ik ook reuze. Wat je daar allemaal ziet en he- lemèal niet duur. Maar met vroe ger is het natuurlijk wel een verschil. Toen moesten we met een tientje per week rondkomen.' Varkenslapjes Mevrouw Huiszoon regelt ni vanuit haar gezellige huiskamer haar eigen „boodschappendienst" Zorgvuldig wordt een lijst op gesteld, „die haar man dan wel even gaat halen". „Door weer en wind stuurt me er op uit. En ik krijg altijd de schuld dat ik te veel meebreng. Maar je ziet daar ook zo veel", zegt hij verontschuldigend. Op het lijstje voor de gouden huwe lijksdag stond o.m. vermeld; „Dertig ons mooie varkenslap jes, alle 1 ons per stuk niet In de AH-SlageriJ NieuwAlbert Heij'n introdu ceert als eerste in Nederland do Quick Steaks. Eenvoudig te bereiden. Vliegensvlug een fün stukje mager vlees op tafel. Even de steak aan beide kanten dichtschroeien. Daarna aan beide zijden gaar bakken. Klaar per 100 gram Kalfs Quick-Steak 89 Varkens Quick-Steak89 Runder Quïck-Steak 89 Gewicht per Quick Steak van 100 tot 150 gram In alle AH-SuperMart8 en In enkele AH-zelfbedieninoszaken.» albert heijn ^Kies een van de drie neem aile drie iegelijk! Jn heel smakeljke sauzen: paprika, mosterd of tomaat Fors blik albert heijn

Allerhande | 1966 | | pagina 9