,Daar is het mooi eskundig boekje werd n recordtijd ontworpen eschreven en gedrukt Wat is een panoramakaart? mm Mentos PMC-nieuws ch ch NEDERLAND in VOGELVLUCHT Voorwoord van Bert Garthoff Uitslag van f35.- BESPAREN in vakantie of bij dagtrips Slaapzak f48.- 49 KOFFIEMELK IN BLIKJES ZESTIG KEER TE HOOG CARTHOGRAAF MICHELS: „Goed getekende kaart vertelt meer dan een dik boek!" CAMPING BEKERS aioens corner B Met de auto de diik af de grote nationale WVCvtiiw de wereld romd Pinkster- aq aanbieding 09 10 D Een hele reeks evenementen PMC- Een ware uitkomst K° [I 1966 ALLERHANDE Dit it een onderdeel van de pa- noramiiche kaart, die, over aller lei pagina's verdeeld, het boekje „Daar it het mooi" mede zijn aantrekkelijk karakter heeft ver leend. BIJVOORBEELD: de molens. Afgezien van de honderden kerktorens, burchten,»poorten, kastelen en ga zo maar voort, bevat de panoramische kaart bijvoorbeeld ruirr 900 molens. Zij zijn onderverdeeld in negen ver billende typen, die allen op deze wijze nauwkeurig op de art zijn ingetekend. Michels kan ook „gewoon" tekenen. En hoe VOALS HET HIER VOOR ONS LIGT, ziet het er maar onschuldig uit, dat kleine, blauwe boekje. Maar voor de mensen die verantwoordelijk zijn geweest voor de totstand koming was het een waar „blauw beultje", dat ondanks een ongelofelijke korte voorbe reidingsperiode en dank zij veel haast-, over- en nacht werk toch nog op tijd van de persen kon rollen. We hebben het over de toeristische pocket „Daar is het mooi" van F. W. Michels, de man, die niet al leen het cartografisch gedeelte verzorgde, maar ook nog de teksten en de illustraties voor zijn rekening nam. chen QARTOGRAFIE IS EEN VAK APART, dat blijkt wel, wanneer men de tekenaar van de panoramakaart van Nederland, diel nu in zestien stukken verdeeld het hoofdbestanddeel vormt van- het unieke boekje „Daar is het mooi" aan het woord laat. „De^ kaart, zoals we hem kennen uit de atlas of van de wegenkaart,' is eigenlijk een grondplan", zo zegt de heer Michels. „Maar er zijn altijd cartografen geweest met een onbedwingbare lust om het kaartbeeld te verrijken met de dimensie, die ontbreekt, om dat we er loodrecht op neerkijken, de verticale dimensie." UO meter, niet meer dan eeri~ derde millimeter hoog zon mo-r gen zijn. „Er zit niets anders op", zo zegt hij, „om elke gedachte aan een vaste schaal uit te bannen, om dan met gevoel voor propor ties een subjectieve vertolking te geven, zodanig, dat de beel den niet „uit de kaart springen en er een onderlinge verhoudinc£; grootte, nadruk en krachC gij DERGELIJKE KAAR TEN kan men alleen niet meer de eis handhaven, dat alles moet kunnen worden nageme ten, omdat het schaalprobleem dan een spaak in het wiel gaat ontstaat, die is te verantwoor den.' In feite is op zijn kaar£ steken. De heer Michels il lustreert dat met het voorbeeld van de Utrechtse Domtoren, die op werkelijke schaal op zijn kaart ondanks zijn hoogte van rK BEN ER EEN JAAR MEE BEZIG GEWEEST", zegt de heer F. W. Michels in zijn oude huis aan de Amsterdamse 'lontage Muidergracht. „Ieder plaatsje, ieder dorpje ben ik met lijn vrouw gaan bezoeken. Elke molen, die op de kaart staat, heb ter plaatse geschetst. VONTUREN? Praat me er niet van! We zijn eens in de kop m Groningen met onze auto een ijkje afgeschoten en we kwamen lidden in een graanveld terecht, oordat de wagen stilstond, was een halve bunder graan plat. oen de eerste schrik voorbij was, jnmijn vrouw en ik naar de hoer erij gegaan om met knikkende nieën te vragen hoe groot de chade was. De boerin zei: „M'n lieve men en, jullie zijn er heelhuids afge- omen. Je mag van geluk spreken ■ant het is een hele smak. Kom innen en drink een kop koffie lee voor de schrik." We zijn ruim en uur gebleven, maar we moch- n niet over de schade aan het oren praten." De heer Michels is trots op zijn anoramakaart van Nederland die oor Albert Heijn zal worden ver- preid. Hij zegt: LEVENDE KAART „Bovendien heb ik de zeker- eid, dat duizenden vaderlanders net die kaart vóór zich door Ne erland zullen reizen. Hpn blik- 'en zullen telkens opnieuw weer 10or enkele seconden worden Ievangen door een molentje, een 'erktorentje of een bruggetje. 4Is ze gaan trekken zuilen ze al le tekeningetjes op de kaart tot fet'en zien komen." FANTASIERIJK VAK De heer Michels vult zijn dagen jjet het tekenen van landkaarten. Hij is carthograaf. Op het eerste Ericht lijkt dat een kalm bestaan t wegglijdt tussen tekentafels, naar wie even met de heer Mi- cheis heeft gesproken, weet dat de Orthografie een vak is. waar de wildste fantasie voor nodig is. .„Een kaart tekenen is telkens op- Sieuw een nieuwe wereld open- Jouwen. Iedere kaart moet aan an dere eisen voldoen en de cartho graaf heeft er voor te zorgen, dat aan deze eisen wordt voldaan." „Een historische kaart moet er oeel anders uitzien dan een kaart die iets vertelt over de economische Mogelijkheden van een bepaald gebied." Aan iedere nieuwe kaart gaat een studie vooraf. Natuurlijk, de tarthograaf krijgt de wetenschap- jrv Mijke gegevens van zijn opdracht- gever, maar als hij zich niet hele maal vertrouwd maakt met het onderwerp dan wordt zijn kaart geen succes." de heer Michels varen. Als stuur man zag hij de hele wereld en als zijn schip in de juiste koers voer, dan pakte hij zijn schetsboek en hij tekende alles wat langs zijn schip heenschoof. De crisisjaren wierpen hem op het vaste land, waar hij via boek handel, drukkerij en illegale pers bij na-oorlogse uitgeverijen terecht kwam. Enkele uitgaven voor het Indonesische onderwijs twee at lassen dreven hem naar de te kenkamer en daar staat hij nu al weer zo'n slordige vijftien jaar. „Op school kon ik al goed kaarttekenen, maar toen ze me eens zeiden, dat ik carthograaf moest worden, vroeg ik of niks leukers konden bedenken.' „In de afgelopen vijftien jaar heb ik de vele mogelijkheden van dit vak leren kennen. De uitbeel dingsmogelijkheden zijn bijna on uitputtelijk. Met een goed geteken de kaart kun je de mensen alles vertellen en soms beter dan in een dik boek." Het is duidefijk dat niet alle werk door één man is ver richt. Veel meer mensen zijn eraan te pas gekomen voor dat het werkje persklaar was. De man, die ten slotte alle verantwoording droeg, is de heer J. J. W o u d t (33) werk zaam bij Meijer Pers en eind vorig jaar belast met de lei ding van het project „Daar is het mooi. PERFECTIONIST Over de samenwerking met Michels is de heer Woudt bijzon der tevreden: „Michels is een perfectionist die alles puntgaaf in orde wilde hebben. Maar als we hem in alle opzichten z'n gang hadden laten gaan, dan was het boekje nooit op tijd (1 mei) gereedgekomen. Hij heeft echter toch nog kans gezien om veel verbeteringen en wijzigingen aan te brengen in de kaart, die reeds enkele jaren oud ivas. De teksten heeft hij 's nachts geschreven." Een jaar geleden kwam de pano ramische kaart gereed die Michels had ontworpen voor de papierfa brieken Van Gelder Zonen in Amsterdam. Onmiddellijk daarop rijpte het idee deze enorme kaart (82 x 120 cm) in boekvorm te doen uitgeven. De heer Woudt: „Het stond al meteen vast dat dat boekje een handzaam for maat zou krijgen. Over het pro bleem of we de kaart een uit vouwbare vorm zouden geven of dat we hem in stukken zouden snijden, hebben we ook niet lang hoeven te denken. Omdat men naast het boekje toch een gewone toeristenkaart nodig blijft houden, deelden we hem in stukken, die elkaar overlap pen. Aangezien de cartograaf enkele jaren aan de kaart had gewerkt, waren diverse onderdelen niet meer geheel up-to-date. Daarom moesten bijvoorbeeld bij de Del ta-werken en het IJsselmeer-pro- ject diverse onderdelen worden bij gewerkt. Voorts zouden verscheide ne naamsaanduidingen bij het in parten snijden half op de kaart ko men te staan, zodat die ook alle maal weer omgewerkt moesten worden. De verkwikkend-frisse Mentos van Van Melle. Ten slotte ts die blauwe kleur uit de bus gekomen en ik moet eerlijk zeggen dat ik die, nu ik hem zo voor me zie liggen, fijn vind". ZES KLEUREN De kleuren van de kaart zelf bleken eveneens problemen op te leveren. Van Gelder had de kaart laten drukken in tien kleuren, maar onder de gegeven omstandig heden zou men. als men hetzelfde ook bij het boekje deed. zeker niet meer de streefdatum halen. Daar om besloot men zes kleuren te ge bruiken. Wie de kaarten naast el kaar ziet, bemerkt nauwelijks enig verschil... de kaart van het boekje heeft hier en daar zelfs duidelijkheid gewonnen. Voor het 108 pagina's tellende boekje moest een voorwoord wor den geschreven. Men liet het oog vallen op Bert Garthoff. „Zijn voorwoord moest binnen twee dagen klaar zijn, zodat ook Bert Garthoff nog iets van onze haast heeft geproefd. Hij leverde zijn tekst overigens prompt op tijd". DETAILS „Neem nu deze Panoramakaart van Nederland. De eerste blik maakt misschien wat duizelig, maar men wordt gedwongen naar de de tails te kijken. Dan komt lang- zaam-aan ons landje, volgebouwd met kerken, torens en bruggetjes als een tastbare werkelijkheid op de kaart te staan." „Vervolgens kan het haast niet anders althans dat hoop ik dat de mensen via mijn kaart nieuwsgierig worden naar al die kleine schoonheid, waaraan ons land zo rijk is." HOOGSPANNING Men krijgt een idee van de hoogspanning waaronder laatste maanden is gewerkt, als men weet, dat er half januari van dit jaar nog niets aan de tekst was gebeurd en dat diezelfde tekst op 1 maart persklaar moest zijn. Toen was ook nog niets bepaald met betrekking tot de vormgeving, de illustraties en de tussenkaartjes. Men moest ook nog de kleur bepa len van het omslag. De heer Woudt zegt: „Dat omslag heeft ons ook heel wat hoofdbrekens gekost. En hoe de heer Michels aan zijn Aspiratie kwam? Met deze vraag boorde Ik een oijna peilloze bron van gesprek- «tof aan. Na zijn h.b.s.-jaren ging MICHELS niets beters dan carthografie ^AT EEN INSPIRATIE! Vele duizenden inzendingen had de jury te verwerken. Na deskundig overleg wees zij de volgende gelukkige prijswin naars aan. Groep 65 jaar en ouder A. Adema, Delistraat 6. Den Haag: S. J. A. Kenter, Westkolk 30, Spaarndam; A. van Hilten, Craynestersingel 14, Heemstede: S. Hondema, Koninginnelaan 128, Apeldoorn; L. Looyenga, Van Zuy- len v. Nyeveltstraat 203, Wasse naar; G. Smit-Popma, Regentesse- laan 27. Haarlem: C. J. Snoeijer- bosch. Westerstraat 92, Amersfoort; P. Sopjes, Zuideinde 30 achter. Oostzaan; C. Steinman-Wiegant, Javaplein 15, Nijmegen; S. J. P van Vliet, Roelofstraat 15, Den Haag. Groep 18 t/m 64 jaar E. J. L. van den Abeelen, De Geerenweg 11, Baarn; Mej. N. van Genderen, Buys Ballotstraat 31. Amessfoort; W. Hofman. Ferdi nand Bollaan 15. Vlissingen; H. A. Kramer. Esmoreitstraat 16. Gouda; H. Kroes, Burg. Ficqlaan 19, Grave 'N.-B.); G. J. Leeuwes, Paradijs straat 131. Voorburg; V. B. H Stark. Soestdijkseweg 181. Biltho- ven; H. van Tessel, Rijksstraatweg 227, Beek (Nijmegen); G. Twigt, Merwedekade 113, Utrecht; Mej M. Wesdijk, Hoekenburglaan 1, Voorburg. Groep 13 t/m 17 jaar Godfried Beumers, Blekerstraat 45, Enschede; Emma de Boer, Ti- morlaan 95, Den Helder; Eugène Geldof, Min. Talmalaan 40, Rijs wijk; J. Karouw, Van Reenenstraat 22, Oss; Ronald Raaymakers, Kruisbeklaan 16a. Den Haag; Leo nie Snuverink, Rembrandtlaan 91, Almelo; H. Jan Vermeyden, Iep laan 104, Den Haag; Monica van Vlijmen, Jan Steenlaan 11, Heem stede; Bert Willemsen, Hoogstraat Weesp: Henk Zielstra, Willems kade 9a. Harlingen. Groep 8 t/m 12 jaar Jannie van Ast. Jac. van Offwe genlaan 60. Rijswijk; Henk Bakker Plein weg 37d, Rotterdam: Jos Hei- loo, Seringenstraat 12, Purmerend Maarten Jorritsma, Waterstraat 48 Halsteren (N.-B.): Dolf Kutschen reuter, Rembrandtkade 238. Rijs wijk; Hans Lam. Kerkstraat 94, Putten (Gld.); Yvonne de Rijk. Adm. de Ruijterweg 154III, Am sterdam; Henny Sackers, Petrus Canisiusschool, St. Jozefhof 4, Nij megen; Martie Slingerland, Jac. Catssingel 63. Breda; Liesje Zon dag. Schaepmanstraat 10b, Veen- dam. Groep t/m 7 jaar Monique Blaauw. Pres Roose- veltlaan 240. Vlissingen; Jeltje l'Breeuwsma. Hoge Tilweg Boerakker 'Gr.); Joop van Goozen Jachtlaan 126a. Apeldoorn; Philip- i!pe van Hartingsveldt, Sonoystraat I 93. Vlaardingen; Margreet Klem. Achterhaven 60. Edam; Wim Loos man, Frankenslag 167, Den Haag Robby Plante, Rozenboomlaan 136, Voorburg; Lily Spin, St. Ontcom- merstraat 42. Steenbergen; Wendy I Wiegmans. Spoorwaterlaan 42. Eindhoven: Patty Zwollo, Groen van Prinstererlaan 36, Eindhoven. Normale prijs zakje ±100 gram 49 Nu In alle Albert Heijn-winkels zakje 100 gram Meer ruimte Een ECHTPAAR, In het be zit van een 4-persoons PMC-bungalowtent, had zoveel slaapruimte niet nodig. Ze bestelden een 2-persoons bin- nentent en hingen die in de plaats van de 4-persoons bin- nentent in de bungalow. Het resultaat was in dit geval een royale ruimte extra om als kookhoek in te richten. Een handig idee. Voor even tuele navolgers zij vermeld dat de Premie-van-de-Maand Club nog enkele losse binnen- tenten beschikbaar heeft. De prijs, die ook zonder PMC-che- ques kan worden voldaan, is voor de 2-persoons 58 en voor de 4-persoons 89. Nieuwe catalogus ZOALS WIJ in voorgaande nummers berichtten, is de nieuwe PMC-catalogus in alle filialen verkrijgbaar. Alle beschikbare PMC-premles met de juiste gegevens zijn hierin opgenomen. Wij adviseren u deze catalogus te raadplegen als u een premie of premies wilt bestellen. Uitverkocht Van de in bovengenoemde catalogus opgenomen premies zijn cr inmiddels enkele uitver kocht nl. de koeltas bestelnum mer F-850, het reisvalies bestel nummer F-100, bungalow-ten- ten 4 en 5. bestelnummers B- 444 en B-450 en de zeehengel, bestelnummer F-885. In alle AH-SuperMarts STYROPOR Handige bekers voor warme en koude dranken. Warme dranken blijven door het isolerend effect van de Styropor langer warm, koude dranken blijven langer koel. stuks nu albert heijn AAR IS het mooi" biedt behalve een groot aantal praktische tips bovendien nog vele voordelen tot een totaal bedrag van 35,-. In het boekje zijn namelijk 21 reductiecheques opgenomen, die korting geven op de toegangsprijs van dierentuinen, beziens waardigheden, zwembaden, natuurreservaten, sportcomplexen, waarop men gereduceerde toegangsbiljetten kan krijgen voor rond vaarten en rondvluchten, of waarmee men voordelig consumpties kan gebruiken. DE REDUCTIES variëren sterk. Soms twee dubbel tjes, maar ook twee kwartjes, drie kwartjes, een gulden en zelfs één gulden vijftig. Aan trekkelijk is bovendien, dat men eigenlijk kan spreken van gezinscheques, want in de meeste gevallen zijn de che ques te gebruiken voor twee en zelfs meer personen. Op de cheques kan men het zelf allemaal duidelijk lezen, hoeveel de korting bedraagt, voor hoeveel personen ze gel dig zijn enz. In ieder geval moet men de cheques voor ge bruik steeds volledig invullen. Zij blijven geldig tot de djiarop aangegeven datum, wat in nage noeg alle gevallen 1 oktober 1966 betekent. De voordeelcheques zijn gel dig voor: Teba-schaats- en Skibaan, Stationsweg in het Noordhol landse Heerhugowaard; Natuurreservaat „Het Zwane- water", een waar natuurpara- dijs bij Callantsoog; Mldgetgolfbaan „De Duin rand" aan de Heereweg tegen- qver no. 80 in Schoorl; De Marken Express, Noord einde 1 te Monnikendam; Dierentuin Artis, aan de Plan tage Kerklaan 40 te Amster dam; Martin's Air Charter op Schiphol voor rondvluchten van ongeveer twintig minu ten; Rederij Koppe, De Ruyterka- de 45, Steiger 13, achter het Amsterdamse Centraal Station voor havenrondvaarten; Miniatuurstad „Madurodam" vlak bij het KLM-gebouw tus sen Den Haag en Schevenin- gen: De Scheveningse Pier met de vel" attracties en evenementen voor jong en oud; Het Zee-Aquarium in de Pala- cestraat te Scheveningen, ylak bij de Pier; Diergaarde Blijdorp te Rotter dam: Spldo-rondvaarten vanaf het Willemsplein te Rotterdam door de havens en naar de Del tawerken; Euromast, vlak bij de Rotter- se Maastunnel met een onver getelijk uitzicht over stad en ha vens; Nationaal Museum van de Au tomobiel aan de Buntlaan in Driebergen met een unieke historische collectie voertui gen; Soester Natuurbad aan de Van Weerden Poelmanweg in Soestduinen; Ouwehands Dierenpark op de Rhenense Grebbeberg; Golfslagbad ,.Dc Branding" in Doorwerth, vlak bij Arn hem; Kon. Kwekerij Moerhelm v/h B. Ruys N.V. in Dedemsvaart een dorado voor liefhebbers van planten en tuinieren; Wagenborg's Passagiers diensten N.V. te Delft voor bootreizen naar het Duitse ei land Borkum; Sportcentrum Cauberg tegeno ver Klant's dierentuin te Val kenburg; Albert's Corners ln Amster dam, Kalverstraat 18, Amstel veen, Binnenhof 27, Leiden, Sta tionsplein 24, Rotterdam (Hoog vliet) Binnenbaan 61, Utrecht, Oude Gracht 101-103, Zevenaar, I Doesburgseweg 41 en Enschede, Van Loenshof 15. don ook de Domtoren zestigj» keer te hoog. Document Bij het bepalen van de Inhoud heeft de heer Michels zich laten- leiden door het principe, dat döu. kaart in bepaalde opzichten eerf redelijk verantwoord totaalbeeld moest omvatten, om zodoende uiC te groeien tot een document. ,.Da£ is dus een heel ander streven darv ten grondslag ligt aan normale toe-C ristenkaarten", aldus de heer Mi chels. „Een redelijk verantwoord totaal beeld is gepoogd tot stand te bren gen. door de keus allereerst te be palen op de monumenten vaq. bouwkunst en cultuur, zoals die- ten plattelande, in dorpen en ste£ den de moeite van het kennismag ken waard zijn. Waanzinnig karwei Over de authenticiteit zegt de heer Michels: „We zouden nooit zover zijn gekomen, wanneer we er zelf niet op waren afgegaan.. Het hele gebied grondig over aÜ z'n wegen en weggetjes af te reiï zen. Een waanzinnig karwei misg schien, maar er zr' niet anders- op. Maar we hebben het met plezier gedaan, het was één groot verrukt kelijk avontuur, vol kleinere avOn£ turen en belevenissen. Maar door deze werkwijze zijn originelea. geschapen, die door de errtogfaj' fische beklemtqning van bepaalde- elementen, reap, onderdrukking van andere, tal van doeleinde^ kunnen dienen. Zo had het bijvv een molenkaart kunnen worden of een speciale routekaart. Het werd echter een recreatiekaart, een rusti ge zuiver landschappelijke kaart, met daarin als thema geaccentu eerd een groot aantal natuurgebie den, die iedereen zonder veeL omslag kan betred v Een van de minder bekende excursiemogelijkheden bieden de prachtige tuinen van de Koninklijke Kwekerij v/h B. Ruy» N.V. in Dedemsvaart. Op de foto: bezoekers in de proeftuinen. Wonderwarme nieuwste uitvoering I Gevuld met luchtig Dacronvlies (patent Dupont Nemours), dat zich niet kan ophopen. Soepel en licht (totaalgewicht ca. 1750 gram), isoleert uit stekend, zelfs in de strengste kou. De nylonbuitenkant heeft een mooi licht en donkerblauw ge vlamd dessin, de binnenkant is zeer ffjn blauw katoen. Rits sluiting rondom, geheel open geslagen kan de slaapzak als deken dienst doen. De ritssluiting is dan onzichtbaar. Snijmaten: 205 x 160 cm. Wasbaar! Ver gelijkbare winkelwaarde f 69.- Clubprijs -Bestelnr. F-101 in PMC-cheques. albert heijn OFFIEMELK IS EIGENLIJK wel een gezellig woord, vindt niet? U kent ze wel, die handige blikjes lekkere, romige koffiemelk, waarvan n maar een klein scheutje nodig heeft om het heerlijkste en romigste kopje koffie te schenken dat u zich wensen kunt. Maar heeft u wel eens stil gestaan bij al die praktische voordelen van koffie melk in blikjes? Iedere huisvrouw zou er een paar extra in huis moeten hebben. Voor al die momenten, waarop ze onver wacht visite krijgt en iets lekkers wil maken. Met een paar blikjes koffiemelk achter de hand kan u dan niets overkomen. Een klein scheutje koffiemelk doet wonderen in een gebonden soep en maakt uw sauzen zalig zacht. Of wat dacht u van pudding en vla? Een beetje koffiemelk erdoor en uw toetje smaakt volromig! Heeft u een koel kast? Dan moet u beslist eens een blikje koffiemelk heel erg koud laten worden, met een mixer kimt u het dan opkloppen. U ziet, als het om lekker gaat, dan is koffiemelk in blik Ideaal) Maar ook handig! Bewaarproblemen kent koffiemelk in blik niet. U heeft er beslist geen koelkast voor nodig- Op een beetje koele plaats blijft bet maanden en maanden goed, want er kan geen licht of lucht bijkomen. Veel ruimte nemen die blikjes niet in, daarom is koffiemelk fn blik ook zo handig tijdens dé vakantie of bij kampeertochten. Dil wisten de praktische kampeerden onder u al lang. Koffiemelk in blik kan tegen een stootje en is licW van gewicht 0P DE PLAATS waar vroegar het kastaal „De Nije Borg" stond, om precies te zijn aan het Ven loenshof nummer 15, te Enschede, is 12 mei j.l. een nieuwe Albert's Corner geopend.

Allerhande | 1966 | | pagina 5