eer PMC-concerten in komende winter MARGREET KERSJES: ch Cd ch WAT SPEELT ER MEE? RUMTEVAARDER-FANS (Bescheiden) vrouw achter de schermen VIJFMAAL KUNSTMAAND-ORKEST MET VERMAARDE SOLISTEN ANANAS Guanabana KOGRAMMA'S Per post bestellen Dertienjarige tweeling uit Zaandam W Wakker liggen voor Glenn GRATIS niair rosadM MEVR. KERSJES dol op (tt Btatltt ALLERHANDE [„ncerten PMC-club ■terdams Kunstmaand Orkest ig 29 november 1966 Lsterdams Kunstmaand- Egt onder leiding van {ton Kersjes listen: Theo Olof, viool, man Krebbers, viool. fheo Olof Anton Kersjes ymfonie KV 328, W. A. Mrt- oncert voor twee violen ia orkest, J. S. Bach. ■n ymfonie nr. 3 (met orgel), at Saint Saëns. s iterdag 7 januari 1967 i )i: msterdams Kunstmaand- tst onder leiding van ogène Swetlanow olist: Nicolai Petrov, lino. jwerture-Fantasie Romeo Julia, P. I. Tsjaikofsky. Ie Pianoconcert,, l Tsjaikofsky. tymfonie nr. 5 of 6, I, Tsjaikofsky. Itrdag 21 januari 1967 msterdams Kunstmaand- ;est onder leiding van ion rsjes pidovitch, ano Bella Davidovitch te Symfonie, F. Schubert. Concert voor piano en or- st Es gr. t., F. Liszt. tx Vuurvogel, I. Strawinsky. Jjwerture Wilhelm Teil, Rossini. Vrijdag 10 maart 1967 Amsterdams Kunstmaand- iest onder leiding van Anton Kersjes solist: Jean Decroos, cello Suite nr. 4 D gr. t., S. Bach. Concert voor cello en or- st, C. Saint Saëns. Symfonie nr. 5, v. Beethoven. Zaterdag 22 april 1967 Amsterdams Kunstmaand- kest onder leiding van ftton ersjes liste: ontserrat ibaljé, ipraan Ouverture Mignon, Thomas. Aria de „Giulio Cesare" padoro pupille), F. Handel. Aria de „Anna Bolena" 'iangete voi?al dolce iiami), G. Donizetti. Balletmuziek Coppélia, Delibes. Balletmuziek Lac de Cygne, I. Tsjaikofsky. Escena y aria final de „Ro- erto Devereux" (E sara in uesti orribili momenti iui ingrato a lei), 1. Donizetti. Escena y aria final de „II kata" (Oh! sio potessi pi sorriso d'innocenza) Bellini. T?EN EENVOUDIGE PICK-UP staat in de huiskamer van de dirigent van het Kunstmaand- orkest. „Daarop draait mijn vrouw de Beatles", zegt Anton Kersjes, alsof hij zich veront schuldigt, „mijn beroepsappa- ratuur staat boven". Mevrouw M( argreet) Kersjes: Barbra wel eens gehoord? Dat vind ik het einde!" Naar de keuken neemt zij de draagbare radio wel mee. Als zij een aardig populair liedje hoort, waarschuivt zij haar man, die dan zijn partituren in de steek laat. Want in dit genre muziek selecteert zij voor hem. AFKOELING OOK HET KOMEND SEIZOEN wordt het succes van de PMC-Kunstmaandorkesten geprolongeerd. Met deze serie van het Amsterdams Kunstmaandorkest in het Concertgebouw te Amsterdam blijkt Albert Heijn twee seizoenen midden in de roos te hebben geschoten. Concertkaartjes bij de boodschappen" schreven, on wennig aanvankelijk, de muziekrecensenten bjj de intro ductie van dit initiatief. Zeker", zegt nu directeur Jan Huckriede van het Kunstmaandorkest, ,,want waar is het nu gemakkelijker om kaartjes voor het Kunstmaand orkest te krijgen dan via de PMC? Het Amsterdamsche Kunstmaandorkest in het Concertgebouw la Amsterdam, zoals vele duizenden PMC'ers het verleden jaar in levenden lijve aanschouwd er gehoord hebben. Tot hun bijzondere voldoening. A LS het Kunstmaandorkest speelt, en Anton Kersjes staat ervoor, met zijn rug naar de zaal, is zijn vrouw ook zijn waar neemster. Het oor van de dirigent in de zaal: zij beoordeelt de uitvoe ring, zij is de vertegenwoordigster van de kritische concertbezoekers. Haar oordeel komt echter altijd een paar dagen later dan dat van de recensenten in de dagbladen Margreet en Anton Kersjes noe men die dagen de „afkoelingsperio de". Mevrouw Kersjes, zelf vio liste, die in alle omroep-or- kesten heeft gespeeld tot aan het Metropolitainorkest toe geeft daarvoor deze verklaring „Opvattingen kunnen natuur lijk nooit gelijk zijn. Ook de on ze verschillen. De spanning voor en tijdens zo'n uitvoering is daarna echt niet meteen gewe- ken. Dan moet ik niet direct met mijn opmerkingen komen. Ik weet maar al te goed dat het I een emotioneel vak is." I Haar man: „Na een paar dagen zijn mijn tenen alweer een flink stuk korter." H«t «yrnfeoteorfassl bwtoot Ut vH* orkest), bouten bloaslnstrumon- koperen bloot j instrumenten i érin van de v»K"mogeGjifhedenrde striikersaroepering Is vorlobel;blJ de houten blaasinstrumenten zijn de eerste blazers dicht bij elkaar gi- Katst; de hoorn»"u- tussen de hout bloosinstrumenten Montserrat Cabalje Ideaal voor vla, yoghurt, comp6te of bowli (stukjes merk Dole) Pinksteraanbieding Per blikje albert heijn DE PMC-METHODE wilde het concertbezoek vergemakkelij ken. Niet 's middags voor drie uur bij de loketten zijn om kaarten te halen, in het centrum van de stad, maar gewoon per post bij de PMC bestellen. Prijs is inclu sief vestiaire, programma en der gelijke zaken. Dus ook geen apar te kleine zorgen. „Wat een gemak", zeiden zelfs AH-klanen in Zeeland en kwamen, merkwaardig genoeg, helemaal naar Amsterdam. Omdat het zo gemakkelijk was met die kaartjes. Veelbelovend programma Het Kunstmaandorkest, dat via de televisieconcerten een nog gro tere bekendheid kreeg, heeft ook voor het komend seizoen een veel belovend programma voor de con certenserie in samenwerking met de Premie-van-de-Maand Club. Vijf concerten telt de serie met o.m. de piano-solist Nicolai Petrov en met piano-soliste Bella Davidovitch. Zij was, toen zij dit seizoen voor het eerst in het Westen optrad ook met het Kunstmaandorkest een sen satie. Montserrat Cabaljé, de Catelaan- se opera-ster die vorige maand in Barcelona is beschreven als het hoogtepunt van het seizoen, is eveneens geëngageerd. Eén van de vijf concerten zal niet worden gedirigeerd door de vaste dirigent Anton Kersjes. Dan leidt de Rus Eugene Swetla now het orkest. Hij was vorig jaar voor het eerst in Nederland, ook als gastdirigent voor het Kunstmaandorkest. Van formaat „De fameuze dirigent Swetlano w" schreef het „Algemeen Handelsblad" bij de kennismaking met de Rus, „de sensatie van het muzieksei- zoen". Swetlanow is 37 jaar en heeft o.m. het beroemde Bolsjoitheater geleid bij opera's. ,JIet Vrije Volk" sprak van het optreden van „een dirigent van dit formaat voor een orkest dat zich in de korte tijd van zijn bestaan zover heeft opge werkt om hem uit Moskou voor één concert te laten overkomen, een ontwikkeling in het Neder landse muziekleven waarvan de betekenis nauwelijks kan wor den overschat." 7 januari, komend jaar. dus de fameuze Swetlanow, voor een PMC-concert. Fascinerend talent In het derde concert van de serie zal Bella Davido- witch pianosoliste zijn. Zij zag, volgens „Het Parool", kans Rach- maninofs grandeur weer tot leven te wekken. Een gewaarwording, die even zeldzaam is als het fascine rende talent van Bella Davido vitch „Een volmaakte musicienne" schrijft „De Tijd", zij maakte haar interpretatie tot een fascine rend evenement." „Trouw": fantastische slagvaardigheid..." Callas deed vergeten, komt dus naar Nederland. Voor het vijfde PMC-concert. Prijswinnaar De cellist Jean Decroos, on- danks zijn jeugdige leeftijd (33) al i een lange muziekcarrière achter' zich hij kreeg in 1952 de „Premier Prix" van het Parijse conservatorium is solist in het vierde PMC-concert. Decroos speelt als solist bij de belangrijkste Europese orkesten. Moeten Theo Olof en Her man Krebbers, solisten bij het eerste concert eigenlijk nog wor den voorgesteld? rumcrten (bezetting currpcs U klaring tm Ibgcitm i- tr, Opzettelijk gaat mevrouw Kersjes, die vrijwel geen uitvoe ring overslaat, niet mee naar de repetities. „Ik wil helemaal onbe vooroordeeld zijn", meent zij, „als je weet waar de accenten moeten vallen, ben je veel te veel gespan nen." De heer Kersjes is dat wel, voor iedere uitvoering. „Het is allemaal zo subtiel", zegt hij, „je denkt dat je bedoelingen overkomen, dat het gelukt is. Maar dan blijkt dat het nèt niet gelukt Is. Dat hoor ik dan van mijn vrouw... Na een paar da gen..." Via de muziek leerden Margreet en Anton Kersjes elkaar kennen. Hij: „Wij waren beiden viool in het ttóen) Arnhems Orkest." Zij: „Nee, op de muziekschool kenden wij elkaar al." Hij: „Ja, ja. Natuurlijk; ik ver geet zoveel. Als er naar mijn le vensloop wordt gevraagd, weet ik nooit iets te vertellen. Ik denk dat het komt omdat ik te veel denk aan morgen." Uit „Elseviers Encyclopedie" Het PMC Concertabonnement kan men bestellen onder bestel nummer C-166. De clubprljs is 13, te betalen in PMC-cheques. DE OPSTELLING van een ïymfonieorlce*» it altijd volgent het boventtaande tchema. Het aantal instrumenten kan variëren, de opstelling staat vatt. Het Kunstmaandorkest is uitgegroeid tot een groot orkest. Er zijn 16 eerste violen, 12 tweede violen, 10 eltviolen, 9 celli, 5 bassen, 3 fluiten, 3 hobo's, 3 klarinetten, 3 fagotten, 5 hoorns, 3 trompetten, 3 trombones, 1 tuba, 1 harp en 3 pauken en slagwerk. vriendelijke brjef uit de stad waar toch hun eigen Peter de Grote zo lang heeft gewoond en gewerkt, hebben zij nimmer geantwoord. Een half jaar geleden hebben Sjanneke en Dinie overste Glenn ontmoet, toen /hij op Schiphol kwam. Het heeft destijds in alle kranten gestaan en de andere kin deren op school keken plotseling hoog op tegen de tweeling met de in hun ogen tot dusver een beetje rare hobby. Maar Sjanneke en Di nie zijn daarvan niet onderstebo ven; ondanks hun belangstelling voor het zweven In de ruimte staan zij als nuchtere Noordhol- idse meisjes stevig raet belde be rt op de grond. Opera-ster Het succes van Montserrat Ca baljé, het afgelopen seizoen, heeft na haar optreden in New York, daar meteen geleid tot een con tract voor het komend seizoen. De kritieken spreken over feillo ze techniek en glanzend lyrische stem. Deze 32-jarige ster, die het publiek in Amerika onmiddellijk AT DE DERTIENJARIGE Sjanneke en Dinie Stra- uit Zaandam zo onderscheidt van andere tweelingen is niet het dragen van dezelfde kleding of het bereiken van vrijwel gelijke cijfers op het schoolrapport. Evenmin het overeenstemmen van de smaak aan tafel thuis: dol op patates-frites en een diepe afkeer van spruitjes. Maar wél: het hebben van een hobby, die in Nederland tot de zeldzaamheden behoort, tenminste in een dergelijke om vang. Want Sjanneke en Dinie weten vrijwel alles van het leven en streven der Amerikaanse ruimtevaarders. Zij kennen kun om standigheden, hun vrouwen en kinderen, weten precies wanneer zij de lucht ingingen en houden boek van het aantal wentelingen rondom de aarde. tevaarders in handen konden krij gen. Kranteknipsels, speldjes en vooral foto's. Met behulp van een buurman en later ook een onder wijzer, die de brieven in het En gels vertaalden, schreven zij naar de Amerikaanse ambassade in Den Haag, de United States Informa tion Service en ook rechtstreeks aan de astronauten. HET IS ALLEMAAL begon nen op de avond van de 20ste februari 1962, toen Amerika's eer ste astronaut, overste John Glenn met zijn ruimtevaart be zig was. De Zaanse tweeling Stra- ver kon niet in slaap komen; de beide meisjes lagen rusteloos in bed en moesten voortdurend den ken aan de man, die daar zo maar in zijn eentje door het luchtruim raasde. Dat beeld is hen sindsdien blijven boeien, bij elke volgende lancering. Van die dag af zijn de zusjes leerlingen van de tweede klas van een ULO-school alles gaan ver zamelen wat ze maar over de ruim- PERSOONLIJK „Die knipsels en speldjesver zameling zijn natuurlijk niet zo bijzonder, maar de foto's zéker wel", zegt vader Straver een beetje trots, mijn dochters zijn misschien de enigen in heel Ne derland, die originele afbeeldin gen hebben van bijna alle luinv- tevaarders. Hier" - en hij trekt John Glenn van de muur - „die ts door hem persoonlijk gete kend". Hoe de brief aan de eerste astro naut werd geadresseerd? Gewoon: John Glenn, Cape Canaveral, Flori da U.S.A. Dat hij was aangekomen merkte de Zaanse tweeling pas ruim een jaar later, toen het ant woord binnenkwam waarop na tuurlijk helemaal niet meer was gerekend. Waarom het zolang had geduurd, stond ook in het ant woord van overste Glenn: de brief uit Zaandam was niet de enige, die hij had gekregen, er waren er uit de gehele wereld in totaal onge veer 100.000 De belangstelling van Sjanneke en Dinie Straver voor de ruimte vaart is geheel gericht op de mensen, die hierbij zijn betrok ken; de techniek zegt hun totaal niets. Anders dan hun meeste leeftijd genoten en dan natuurlijk voor al de jongens kan het hun niet schelen hoe een raket in elkaar zit, waarom een lancering is mislukt of wat de betekenis is van een zachte landing op de maan. Maar wat zo'n astronaut nu onder weg doet, wat hij voelt, waaraan hij denkt... dat vinden ze interes sant. Als er weer een ruimtevaarder op de terugreis is en het is te laat geworden om op te blijven voor de televisie-uitzending, dan komt moeder het wel even vertellen: „Meisjes, ga maar rustig slapen, hij is veilig geland". De tweeling beschikt uitsluitend over gegevens en foto's van de Amerikaanse astronauten, Russen zijn er niet bij. Dat is echter de schuld van de Russen zelf: op een Geniet van een Spaans avontuur Spanje is, hoe kan het anders, in het rijke AH-assortiment ver tegenwoordigd. Met wijnen van edele eenvoud, ongecompliceer de charme, waard om er een onschuldig avontuurtje mee te beleven. De komende feestdagen bieden er alle gelegenheid toe, de lage prijzen trouwens ook! 1963 Rioja Bianco witte Spaanse wijn,zacht en half zoet per fles 1,79 Tinto rode Spaanse wijn,krach tige volle wijn, geschikt bij alle vleesgerechten per fles l.79 1964 Rioja Rosado licht zoete rosé, geschikt bü alle gerechten perfles 1,85 albert heijn SUBTIEL GEZELLIG UIT! GEZELLIG THUIS! NIEUW! Limonadesiroop (les 0,6 liter NOG JONG Guanébana Is een koele vrucht uit verre, warme stre ken. U proeft het heerlijke sap van deze kostelijke vrucht, want nu maakt AH van deze Guanébanas een nieuwe limonadesiroop.Haal een fles in huis en geniet van de frisse, nieuwe smaak, dieaan perziken doet denken. Zolang de voorraad strekt, bij elke fles Guanóbana limonadesiroop lollievormpje In het vriesvak van uw koel kast maakt u met 1 deel limonade en 5 delen water zelf een heerlijke ijslollie. albert heijn Wie de heer Kersjes, die er uit ziet of hij nog lang geen veertig is, naar zijn leeftijd vraagt, ziet hem Ingespannen denken. „Ik wordt twee en veertig.... geloof ik." Zijn vrouw rekent snel uit: „Je wordt 43." nij blijkt in 1923 geboren te zijn. Mevrouw Kersjes: „Voor de televisie lijkt m'n man! ouder. Mensen, die hem later zien,1 zeggen: „Wat bent u jong." Een orkest reist veel. Mevrouw Kersjes reist mee. „Van Kiel tot Cadiz", zegt zij, „altijd ga ik mee. Wij hebben geen kinderen, dan kan dat gemakkelijk". De tournees zijn enerverend: behalve het volbe- zette programma, de normale span ning van repetities en concerten, zijn er dan nog de zorgjes van het jachtige reizen. Eens werd de heer Kersjes dat te veel, in Spanje. „Ze nuwen. olijfolie en warmte" zegt hij, „ik voelde me doodziek. Mijn vrouw kookte steeds maar weer speciaal droge rijst voor me. De rest van mijn dieet: cognac-soda, rode wijn en biscuits." Herinneringen van geforceerde reizen: de ene avond een concert in Enschede, de volgende dag repe teren in Kiel en 's avonds een uit voering. Onderweg: sterke koffie en nauwelijks tijd om het Lelijke Eendje ervoor te laten stoppen. „Ons laatste Eendje is op een beroerde manier aan z'n eind geko men", zegt mevrouw Kersjes, „in Amsterdam, voor ons huis, is hij in elkaar gedrukt toen hij gepar keerd stond in het rijtje." garage in Blaricum. Het is bijna niet te vinden. „Wij vonden het dan ook heel toevallig, op een wandeling", zegt de heer Kersjes tevreden. „Wij hebben het dezelfde dag nog ge kocht. Hier hoor je de vogels nog." „Amsterdam", zegt mevrouw Kersjes, die er geboren is, Js heer lijk om te werken. Aardige mensen, spontaan. Maar hier Is het heerlijk om te wonen. Wij wande len hier veel, op de hel, 'vlak bij." Wie veel 's avonds werkt, staat zelden vroeg op. Een uitzondering vormt het echtpaar Kersjes. „Voor zevenen al", zegt mevrouw Kersjes, „want mijn man moet voor acht uur al de deur uit om te repeteren. Om twee uur is hij meestal wel thuis. Dan gaan we eten." „Lekker eten", zegt haar man. ,.ze maakt heel veel werk van het koken." VOGELS De flat in Amsterdam („Een prachtig huis, maar de laatste tijd veel te druk op de Overtoom bij de brug") is vorig jaar vervangen door een huis - met - tuin - en - VIOOL De middag is voor de studie. Niet voor mevrouw Kersjes. „Als je man de hele dag met de muziek bezig is, kan je het hem niet aan doen 's middags nog eens naar de viool te luisteren. Ik' studeer nog veel, maar dan 's morgens." Een dirigent is musicus, maar ook leider. Hij hoort het orkest in de hand te hebben. Hij bepaalt de lijn, de subtiele kleinigheden. Be paalt hij dan ook „de lijn" in huis? „Je zou denken van wel", zegt mevrouw Kersjes, „maar thuis piekert hij er niet over om ook nog eens te dirigeren". In de auto dan, waar bijna geen man daaraan ontkomt? „Mijn vrouw rijdt geweldig", vindt de heer Kersjes, „ik bemoei me er nooit mee. Meestal neem ik partitu ren door als zij rijdt."

Allerhande | 1966 | | pagina 3