iWaarom koken zij zo graag? 0 (min of zeggen meer) bekende er het hunne mannen van De vier soorten mannen WAT IS OSSEWIT? ch - VIS SALADE Vanouds hot balletje gehakt 'ossewit^ Rookworst MOEDERDAG-GESCHENK: Life Platen Kookboek Marianne Slort wint 500.- met pannespons uit Albert Heijn SuperMart Pale Sherry Albert Heljn's^ eigen merk SUCCESNUMMER JALê Sherrï 887 medium dry per fles In velerlei gedaanten Pakje rr 250 gram tfv 19| iPRIL 1966 ALLERHANDE 3 Vf/'AT VINDEN MANNEN van hun kokende soortgenoten? Zeggen ze „Leuk, een man in de keuken" of vinden ze, dat de bezigheid achter de pannen moet worden jvergelaten aan vrouwen? We hebben de vraag gesteld aan een aantal mannen met ^j- naam, die u kent. JAN BLAASER JAN BLAASER (Amsterdam): JVeen, echt koken kan ik niet, naar ik zou het wel willen. Eén ling kan ik wel: ik hen enorm n pannekoeken hakken. Dat da- gert uit de oorlog. Toen werd *c k opgepakt en moest op een neelfabriek werken. Ik zat dus iicht bij het vmir, kon aan meel ■,omen en werd toen automatisch le man, die de pannekoeken Ie, noest maken." THEO EERDMANS THEO EERDMANS in Amster dam: „Koken? Vind ik leuk. Ik kook zelf veel. Omdat ik het een heer lijke ontspanning vind. Wat spe ciaal? Mijn belangstelling gaat vooral naar het klaarmaken van wild en het bakken van vis. Ik doe het zeker één keer in de week. Ja, wel een grote rommel daarna in de keuken, daar klaagt mijn vrouw dan ook wel eens over. Kookboeken? Heb ik een hele serie van en ik vind het bijzonder leuk erin te lezen. Nog maals, dat koken is voor mij een pure ontspanning." en de stapel groeide en groeide, toen mijn zoontje tegen me aan stootte, zodat mijn hele glas rum want een hartversterking heb ik in de keuken altijd nodig! zich met de flensjes verenigde. „Kijk toch uit", riep ik nijdig en dan reageert zo'n joch dood leuk met: „Kun je aansteken!" We deden het en ik kan het u aan bevelen, maar dan wel een flink laagje suiker tussen de flensjes, die je dan als een ronde hoge taart gewoon aansnijdt. Over ei van Co lumbus gesproken!" prima in pannekoeken AB VAN KAALTE AB VAN RAALTE in Rotter dam, directeur van de Euromast: „Het wonderlijke is dat mannen ligenlijk beter koken dan vrouwen: \andaar dat de beroepskoks voor neer dan 99 procent mannen zijn. ïen man die in zijn vrije tijd ookt, doet dat doorgaans zeer goed laar wanneer mannen gaan ko en. dan wordt dat niet de dage- ijkse kost. Mannen koken iets on- ;ewoons, iets geks, iets duurs ol en specialiteit. Ikzelf? Ja. ik kook .weieens Hoe het werd? Geweldig, maar terrible rommel in de keuken, wel. Ik ben goed in appel- rten, maar ,-dan zit er weinig iel en veel drank in. En nassi- eng. dat maak ik ook, maar dan ciaal, zeer speciaal." liever poetsen JOHNNY KRAAYKAMP JOHNNY KRAAIKAMP in Zand voort: ,.Ik ben wel een lekkerbek, maar koken doe ik niet. Wanneer ik zelf iets klaarmaak, dan smaakt het mij niet meer. Een eitje bakken, ja, dat wel, maar meer niet. Ik eet thuis wat de pot schaft en dat is meestal lekker. Ik weet wel dit: wanneer je lekker en goed wilt koken, dan kost je dat een hoop tijd. En in diezelfde tijd kun je ie auto poetsen. Toch niet erg dat ik het zo zeg?" WILLEM DUYS WILLEM DUYS in Amster dam: Nee, voor Willem geen kook boeken. Gewoon voor de vuist weg, want als grammofoon platen- en tv-man heeft hij in het weekend domweg de lust niet meer om ook maar ergens zijn hoofd over te breken en zeker niet over eten. „Sorry, maar als het vrijdag avond is, ben ik zo vrij om de weg van de minste weerstand te nemen. Lekker relaxen in een niet al te grote keuken en dan op mijn ooerenlluitjes voor het vaderland weg goochelen. Niet al te ingewik keld. Laatst deed ik een reuzen- vondst. Ik stond flensjes te bakken Nasi-Goreng speciaal BUENO de MESQU1TA BUENO DE MESQUITA in Amsterdam: U kent hem maar van één kant, die kleine chaplinachtige Bueno. als middelpunt van de één of andere Iv- of Bühneshow. Als hij 300 da gen per jaar in de ochtendsche mering thuiskomt uit Delfzijl, Vaals of Sas van Gent is hij een paar uur later alweer aan het repeteren en experimenteren met 1001 gelui den en muziekjes die op de band staan waar Bueno zijn mime-act op bouwt. „Een rusteloos maar fijn leven, leid ik. En of je me geloven wilt of niet: de enige plaats waar ik rust heb is de keuken. Niet dat ik daar zo vaak bezig ben, want om etenstijd zit ik haast altijd tussen de wielen. Maar goed. die zestig dagen per jaar nêém ik het er dan ook van. Iedereen het huis uit, de hele middag en Bueno maar kokkerellen! Wat ik fabriceer? Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan, mijn waardePortugees natuurlijk, ter ere en nagedach tenis ja, ja, die voorvaderen willen toch wat i. mijn kostje Portugees RONNY FRASER RONNY FRAZER uit Canada: Begin januari kwam een groot Canadees zanger helemaal on bekend in Europa voor va kantie naar ons oude continent. Ronny Frazer, 21 jaar, gevierd entertainer in luxe nachtclubs en een vaste wekelijkse tv-show. Maar Ronny is de eenvoud zelve gebleven, maakte snel Nederland se vrienden in Rotterdam en Hil versum (en ook nog even, bij toeval, drie grammofoonplaten bij Iramac in Bussum!) en kan daardoor zijn grote hartstocht voor het koken ook ver van huis botvieren. Kooksolist met bet grote applaus "Cr zijn vier soorten mannen: zij die nooit koken (het zich alleen uitstekend laten smaken); zij die beroeps halve koken; zij die no o d- g e dw on gen koken en ten slotte zij die koken uit liefhebberij. De beroeps halve kokende mannen, de hardwerkende koks in bloed hete keukens met rekels van koksmaats om zich heen, blij ven hier buiten bespreking. Ook die wat zielige mannen, die noodgedwongen koken omdat hun vrouw er niet is of omdat zij ziek is of gewoon omdat zij niet kan of wil koken. En tevens die alleen staande mannen, die in een hoek van hun huurkamer op een gasje rommelen en, in af geschoten gedeelten van de overloop of zo, uitsmijters tot stand brengen, envelopjessoep doen sudderen en lapjes bief stuk verhitten. Wij willen hier alleen even het oog richten op die zo har telijk toegejuichte mannen die koken uit liefhebberij. Zij kokkerellen dus, zoals dat heet. Zulke mannen doen ons altijd denken aan een concert met het optreden van een so list; die kokkerelier dan is de solist. In brede rijen zit daar het orkest en werkt zich om den brode in het natte zweet. Het strijkt en doet en blaast en trommelt en het is de leden aan te zien dat zij gewoon het dagelijks brood zitten te verdienen zonder nog veel binding met de roeping die hen eens, lang, lang geleden, naar de muziekschool dreef. Dit orkest nu, dit geheel van onopvallende maar be kwame vaklieden, zijn de huismoeders, de kloeke vrou wen die, zonder op te vallen, dag-in-dag-uit de pollepel zwaaien en daar geen grote roem meer van verwachten noch hartelijke waardering. Zij zijn als zo'n groot orkest dat dan, als hoogtepunt van de avond, de Solist moet be geleiden, de Beroemde Gast. Kijk, daar komt hij al op: met mooie tred, fris als een hoentje en met een stralende lach. Even schraapt hij kun stig de keel en, hup!, daar gaat hij: hij brengt zijn fa meuze nummer. En de zaal kijkt ineens van die eenling óp: bliksems, denkt de zaal, wat spéélt dat baasje! En het vergeet dat deze solist waar schijnlijk helemaal niet veel beter speelt dan al die zwoe gende kunstenaars achter hem, maar wél meer aan dacht krijgt. En daarbij een machtig applaus en driftig bravo-geroep en kreten van bis en bis. Dat is ongeveer de situatie van de kokkerellende man; zijn orkest is de huismoeder die elke dag weer mooie maaltijden op tafel zet, maar zo nu en dan (op weekeinden of als er kennissen komen) naar de achtergrond wordt gedrongen om plaats te maken voor de solist, de heer-des-hui zes, die dan eens even een knoflokerig kunstwerkje zal laten bewonderen. Want kok kerellende mannen gebruiken altijd knoflook, rode pepers en uiringen. Kijk, en dat vinden wij nu niet eerlijk. Waarom moeten zulke kookmannen altijd het Grote Nummer zijn? Terwijl het orkest jaar-in-jaar-uit op de achtergrond braaf bege leidt, komt hij éven op, doet zijn kunstje en krijgt de toejuichingen. Dat komt omdat er zó veel vrouwen zijn die goed koken dat de ene. enkele man die het ook kan, de aandacht krijgt. Want mannen koken niet beter dan vrouwen. De grote prestaties leveren de vrouwen die dagelijks en niet zo eens een keertje als een pretje hun in doorsnee uitsteken de werk verrichten en daarbij vaak dan nog tot uitschieters komen ook. En.iets waar mannen zich nooit zorgen over makenrekening moeten houden met het gezinsbudget, de huishoudbeurs. „Dat ene keertje dat ik nou 'es kook voor je (let op dat „voor je"!) kan ik toch wel 's effe me gang gaan", zeggen zulke mannen als hun vrouw vage tegenwerpingen maakt bij het overdadige gebruik van dure ingrediënten en daar gaan ze. En na het maal staan ze zo trots als een kleutertje dat die dag, op een kinderfeestje, de rol van het prinsje zo uit stekend heeft gespeeld en nu, in de kring van familie en kennissen nog eens extra ge prezen moet worden, de lie verd. En daar zitten ze dan, de dikke, bewonderde, roodwan gige kunstenaars, de solisten van de dag en het orkest zit zwijgend op de achtergrond en denkt aan de rommel die opgeruimd moet worden en aan wat er de volgende dag weer gegeten moet worden U begrijpt het: wij staan aan de kant van het orkest; wij hebben de solisten door. A. ROEKOE met de Franse slag „Ik kook altijd met de Spaanse en de Franse slag tegelijk en dat komt denk ik omdat ik een Fran se grootmoeder heb terwijl haar man een Spanjaard is. Verder woon ik in Montreal, werk veel in het zuiver Franstalige Quebec en als je dat allemaal bij mijn grootmoeder optelt kxm je F om due Bourguignonne niet meer uit de weg gaan en ook de witte en rode Bordeaux en Bourgog nes niet", zegt Ronny overtui gend en zonder dat hij het weet heeft hij zijn vloeiend Engels voor even vloeiend Frans verwis seld! DICK BINNENDIJK DICK BINNENDIJK in Ter- bregge, manager van Toon Her mans: „Dat is lang geleden, dat ik zelf kookte. Ik was toen veertien jaar. In die tijd, als kind eigenlijk, heb ik erg veel gekookt. Maar toen ik een keer in aanraking kwam met het artiestenvak heeft me daar al tijd de tijd voor ontbroken. Weet u wie lekker kookt? Alex de Haas. Daar heb ik een tijdje geleden gegeten en hij had in de keuken gestaan. Voortreffelijk. Er zijn een hoop koks en dat zijn geweldige vaklui. Heb ik veel respect voor Ja, en in alle vakken heb je amateurs, goede en slech te. Een lekkerbek mag men mij noemen. Als het lekker is kan het me eigenlijk niet zo veel schelen of een vrouw of een man gekookt heeft." koken voor scherp rechters JAN VELDMAN JAN VELDMAN in Hilversum: „Waarom ik van koken houd?" De frons in het voorhoofd van de heer Veldman, journalist te Hil versum, verdwijnt op slag. Geen problemen dus. „Mijn vak brengt een soort aangeboren nieuwsgierig heid met zich mee. Ik wil graag het naadje van de kous weten, ook als een kelner me iets voorschotelt waar een bijzonder lekker luchtje aan zit. Meestal krijg ik het recept wel los en dan begint mijn lol. Op je dooie gemak inkopen doen. een snuifje van dit, een struikje van dat, een teentje zus en een knolletje zo. Dat is dus allemaal voorpret. Dan thuis bijzonder geheimzinnig doen tegen vrouw en kinderen, een waarschuwing van de jongste „als je er knoflook in stopt zie je mij niet aan tafel" (hij heeft pas een meisje), uren als een alchimist aan het brouwen slaan en danja, dan komt er moed bij kijken om de schalen voor mijn vier scherp rechters op tafel te zetten pure ontspanning OSSEWIT IS EEN bijzonder goede vetsoort die algemeen gebruikt wordt voor bakken en braden en vooral voor frituren. Daar vele huisvrouwen hun gezin regelmatig op „friten" trakteren, is het natuurlijk uitermate belang rijk dat zij iets afweten van de te gebruiken vetten. U weet wel dat de medische we tenschap een waarschuwende vin ger heft in verband met het vetge- bruik en de cholesterol-spiegel van ons bloed. De laatste mag nl. beslist niet te hoog worden. Onverzadigd vet Om dit te voorkomen behoort men slechts vetten te gebruiken die zoveel mogelijk „onverzadigd" zijn en daaraan voldoet het Osse- wit. En iedere molecuul Ossewit bevat dan ook ten minste één on verzadigd oliezuur, dat bij baktem- peratuur volkomen onveranderd blijft, zelfs wanneer door onoplet tendheid, het frituurvet oververhit zou worden. In de praktijk komt het erop neer dat de smaak van het Osse wit uitstekend is, dat er bij meer voudig gebruik geen bezinksel ontstaat, dat de bakgeur fris is, terwijl Ossewit bovendien volko men verteerbaar is. Eén beperking Eén waarschuwing: U moet het liever nooit in mengsels (dus half boter, half Ossewit of iets derge lijks) gebruiken, want dan gaan alle hlerbovengfnoemde voordelen weer verloren. Ossewit kleeft niet aan het gehe melte. Het heeft een zeer lage smelttemperatuur (37 graden) en behoudt daardoor zijn volledige voedingswaarde. Het kost 55 cent per pakje van 250 gram. J?EN GROTE KOM met kropsla, heerlijk pittig aangemaakt, blijft een immer geliefd eten. Gekookte eieren, naar verlangen hard of zacht. Een fikse hoeveelheid van de mooiste goudbruine friten (Ossewit!) en daarbij natuur lijk een goede Frites-saus. Als u nu nog chocolade pudding met vanillesaus tot slot opdient, dan zal het suc ces enorm zijn! VOOR U HET WEET is het al weer Moederdag. En dan zou ik willen wijzen op een bijzonder fraai geschenk nl. het prachtige Life Platen Kookboek, dat u bü AH op de volgende manier kunt bestellen. U stort ƒ15,op postgironummer 416905 en ver meldt als adres: Life Platen Kook boek, Zaandam. Het boek wordt u dan thuisgestuurd. Voor Moederdag heb ik een ex tra feestelijk gerecht uit het Life Platen Kookboek gekozen, hier is het: Koude sherry soufflé 3Vi dl. zoete sherry, 6 eieren, lekkerbek JA AR Sir ART JAAP SWART in Utrecht: Ja. ze bestaan echt nog. Men sen die met hart en ziel van hun vak houden en niet op een uurtje kijken, en ook niet op twee uur tjes. Jaap Swart, industrie-foto graaf in Utrecht, is één van die uitzonderingen en het is hem aan te zien ook: opgewekt en zeer vitaal, alsof hij bezig is de vier kruisjes te naderen in plaats van de vijf! „Ik heb zo mijn eigen drie eenheid", merkt de heer Swart losjes op: „fotograferen, vissen en kokenje kxmt ook zeg gen: verdienenuitrusten, opma ken. Als mannen die door de week echt niet stilzitten eens wis ten hoe relaxend kokspelen is, zouden veel meer het doen. Mijn hele leven knutsel ik in mijn donkere kamer met chemicaliën totdat je plotseling tot de ont dekking komt dat knutselen met kruiden minstens even boeiend is. Specialiteiten? Goelash, rijst schotels met zelfgemaakte sam bals en diverse sausjes voor de vleesfondue!" knutselen met kruiden Sappige, Gelderse In vacuum-verpakking per stuk AQ 250 gram Dank zij de vacuum-verpak king is deze worst langer houdbaar, dus ideaal om mee te nemen op trektochten naar de camping, op reis, enz. albert heijn TERUG THUIS. Gepakt en gezakt met haar aankopen staat Marianne in de deur van haar ouderlijke woning Voor- burgseweg 10, Leidschendam. Karin, de tv-gastvrouwe, kan haar pupil van die dag in een stralend humeur achterlaten. MARIANNE SLORT uit LeSd- schendam ls de eerste prijs- winnares geworden van een acht- wekelijkse wedstrijd, georganiseerd door Minnesota (Nederland) N.V. Door het aankleden van een popje dat bij de Scotch-Brite pannespon- sen wordt verstrekt, won zij een garderobe ter waarde van 500, De pannespons, die de aanleiding van Marianne's geluk werd. kocht haar moeder in de AH SuperMart te Voorburg. „Ik kan het nu nog niet gelo ven", vertelt de blauwogige zes tienjarige Marianne als ze woens dag 6 april met Karin, de tv- gastvrouwe op weg is naar Am sterdam om daar de aankopen van haar keuze te doen. Gearmd loopt het tweetal van winkel tot winkel, in een vlot tem po worden de inkopen gedaan. Drie paar schoenen, een schakel armband, „dat is tenminste een blijvende herinnering" een witte laktas, een gebloemde blouse en een jeugdig blauw pakje. Als alles achter de rug is en op een terrasje, met jas aan, de stof fige kelen worden gelaafd, vertelt Marianne nog: „Ik zit in de vierde klas MMS. Iedereen wijt het winnen van deze prijs aan mijn handigheid in het knutselen. Maar ik doe be halve aan borduren en dergelijke ook aan de hockeysport, dus een huismus ben ik niet". W ba# De bijzondere karaktereigen schappen van AH's Pale Sherry zijn reeds door hon derdduizenden sherrydrin kers ontdekt. Bovendien bent u bij AH aan het goede adres als u niette véél wilt betalen. Doe wat mèn doet, ga ook voor uw sherry naar Albert Heijn! Voor liefhebbers van een ge heel ander type is er b.v. ook Cream Sherry. Een zachte liquoreuze sherry van hoge kwaliteit. Incl. fles 6.75 dooiers van wit gescheiden; 165 gram suiker; 1 eetlepel citroen sap; 2 bladen smaakloze gelati ne; 2Vi dl. volle room; lange vingers. Week de gelatine vijf minuten in 1 dl. koud water. Los de gelatine al roerend au bain-marie op. Haal het van het vuur en doe de sherry er bij. Laat het afkoelen. Zet het 30 minuten in de ijskast tot het meng sel begint te stollen. Klop intussen de eiwitten tot schuim. Doe er steeds kloppend geleidelijk 110 gram suiker bij. Doe het citroen sap erbij en klop tot het stijf is, maar niet droog. Klop de dooiers tot ze luchtig zijn, doe er geleide lijk 55 gram suiker bij en klop tot het dik en citroengeel is. Voeg de even opgestijfde wijn- gelatine langzaam bij de dooiers en n|et. blijf kloppen tot het stijf en luchtig is. Roer geklopt eiwit erdoor. Klop de room en roer die er ook door. Giet het mengsel in een gekraagde souffléschaal van 18 cm diameter, waarvan de opstaande rand met lange vingers bekleed is. Zet het drie uur in de ijskast tot het vul sel stevig is. Haal de papieren kraag eraf voor het opdoen en spuit er nog meer slagroom boven op als dat gewenst is. 12 personen. Voor de kraag heeft men een stuk waspapier nodig van 15% cm breed en lang genoeg om rond de bovenkant van de souffléschaal te passen. Vouw het papier één keer in de lengte doormidden. Be boter een kant en bind de kraag om de schaal, met de beboterde kant naar binnen, zodat hij als een kraag boven de rand uitsteekt. Eigenlijk heel eenvoudig om te maken, want de vissen komen uit de blikjes. Laat de ha ring in roomsaus, In mosterdsaus, in tomatensaus hier een belang rijke rol In spelen. En vergeet daarbij de zacht-sure rolmops U gaat ook hier weer uit van het bed van slabladen en u depo neert de verschillende vissoorten, in handzame stukken gesneden met wat van hun saus, in bergjes op de sla. In het midden maakt u een grote berg van de volgende sla: blokjes gekookte aardappel, blokjes gekookte biet. blokjes geschilde goudreinet. Alles vermen gen met mayonaise die pittig is gemaakt met mosterd, een gerasp te ui, een pietsje knoflook, versge malen peper en zout naar smaak. Garneer de berg van deze sla met filets van ansjovis die u ruitvor mig eroverheen legt. Tussen de verschillende bergjes vis legt u één of meer partjes hardgekookte eieren, dat is een goede afschei ding en bovendien staat het zo leuk! Het is een schotel die waard is om een feest op te luisteren. Zet er ook nog een kom met Potato Chips naast dat geeft er nog een aardig knabbeleffect aan. TJA, EN DAN ZULT U WEL ZEGGEN: Wat is daar nu aan? Vergist u zich niet. want juist het aanmaken van gehakt is heel belangrijk en door het gebruik van verschillende kruiden kunt u evenzovele zeer verschillende resultaten bereiken. ■yROEGER WAS HET een al- gemene gewoonte dat men het gehakt aanmaakte met wat oud brood dat daartoe geweekt en uit geknepen werd. Eerlijk gezegd is daardoor genoemd gehakt wel eens in diskrediet geraakt; menige zuinige huisvrouw kon dan nl. de verleiding niet weerstaan om er bijzonder véél oud brood in te ver werken, zodat in de ergste geval len het brood wel eens de over hand kreeg. Daar er in die tijd bovendien veel minder met krui den werd gewerkt dan tegenwoor dig was dat gehakt dan ook be paald niet erg aanlokkelijk. Er zijn verschillende manleren van aanmaken en klaarmaken. Heel smakelijk is de volgende: Neem bijv. zes ons gehakt, bestaande uit twee ons kalfs-, twee ons runder- en twee ons varkensgehakt. Vermeng het met een ei, wat paneermeel, zout naar smaak, veel vers gema len peper, geraspte nootmuskaat. Het geheel moet goed samenhan gend en toch smeuïg zijn. Naar verkiezing maakt u er een grote bal of een aantal kleinere indivi duele balletjes van, die rolt u nog eens door paneermeel en bakt ze dan mooi bruin en gaar. Heel simpel. Even anders: voeg bij de boven genoemde ingrediënten een gerasp te ui en een geplet teentje knof look en vermeng dat alles duch tig. Braden en door de jus wat tomatenpuree uit blik roeren. In de zomer vervangt u de pure# door enige gepelde en in stukken gesneden verse tomaten. Surprise-gehakt U MAAKT HET net zo kruidig aan als u wilt maar in het midden van de gehaktbal stopt u een gepeld, hardgekookt ei. Sommi- fen vinden dit bijzonder smake- ijk. U kunt in plaats van het ei, ook stukjes nier nemen en die hier en daar in de gehaktbal stoppen, rauwe nier wel te verstaan. Buitengewoon lekker wordt ge hakt, wanneer u de eerste metho de van aanmaken zonder ui en zonder knoflook kiest en u voegt na het aanbraden bij de jus een gesnipperde ui. een snuifje tijm, een half laurierblad, een kruidna- geltje en wat van tomaat in een of andere vorm. ,,Blanc de Boeuf" onverzadigd vet ideaal voor bakken en braden, maar speciaal voor het frituren van bit terballen, vlees en vis. reukloos licht verteerbaar

Allerhande | 1966 | | pagina 3