ERK VAN SCHILDER EDEN Kooldessen NAAR NEDERLAND voor mannen DE KOKENDE MAN IN DE KEUKEN ALLERHANDE SALADES Hij staat veel onbevangener tegenover het avontuur Moederdag - Moeders Dag Rijke taal Huishoudschool: niet alléén voor jonge dochters! Kookboeken voor de man I>niniiiiin UNIEKE REIS NAAR ISRAËL Abonneren op AllerHande Via Amerikaanse Nederlander Een kwartje per stuk 400.000 flenrige klenrenreprodukties ver onder normale prijs j*EN TOEVALLIGE ONTMOETING in de Verenigde J Staten is de aanleiding geweest voor een nieuw initia- ef van Albert Heijnde introductie van scliilderij- mrodukties. Voorlopig een serie van vier, speciaal be emd voor de kinderkamer. (maar niet voor hem alleen) Beginners cursus: half jaar Jjert Heijn N.V. - Zaandam Aller Allerhande april ig66 Zie pagina 7 HOFLEVERANCIER April 1966 Oplage 1.500.000 11e jaargang no. 4 (122) OVER ENKELE WEKEN ii het weer zover: dan komt die speciale zondag in mei weer aan de beurt, waarop we moeder weer eens extra willen verwennen. Met een taart, een doos bonbons, een boek of een bos fleurige lentebloemen. Moeder zal er heel blij mee zijn, natuurlijkl Maar het meest van al zal zij een warm gevoel van binnen krijgen door die extra dikke (vochtige) pakkerd van haar woalige, maar o-zo-dierbare kroostl \7"AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van 1,aan extra postzegels voor administra tiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 1,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. WANNEN, DIE VAN KOKEN HOUDEN, zijn eigenlijk avon A^turiers. En laat ik meteen als vrouw mogen constateren da! ze behoren tot een bijzonder aantrekkelijk soort avonturiers Uit him rangen zijn c<ï grote chef-koks voortgekomen, mensen met een wereldreputatie zoals een Apicius, een Antonin Carême, een Auguste Escoffier, een Prosper Montagné en de niet zo lang I geleden overleden Alexandre Dumaine. Hij zwaaide de scepter in de keukens van het Hotel de la Cöte d'Or in Saulieu en Michelin strooide er kwistig met zijn sterren rond. Zijn jeugdige, door hem opgeleide, opvolger raakte na dat verscheiden met één slag al de sterren kwijt, maar ze komen in een opmerkelijk snel tempo weer terug want de jongeman treedt geheel en al in dc voetsporen van zijn beroemde meester. De vrouw die altijd de zorg om huis en gezin heeft, die daaren boven ook nog de koorden van dc beurs (meestal goed dichtgetrok ken) in handen houdt, is in de loop van de eeuwen bijna erfelijk belast met de angst voor verspilling. Daar door is zij bijzonder schroomvallig wanneer ze kookt. Zij avontuur! heel bepaald niet! Want stel je vooi dat iets zou mislukken en in dc vuilnisemmer belandenwat een zonde! Zie, dat begrip „zonde" vorm' toch wel een enorme rem, zelf voor de vrouw die zich misschiet toch al wel een weinig heeft los gemaakt van de idee: zo heeft mijn moeder het gedaan en dus doe ik dat ook. Er zijn tal van vrouwen die echt wel anders willen, maai gewoon niet durven WAAROM KOMEN ER in de we reldgeschiedenis tal van illustere koks voor en waarom weet niemand ook maar één kokkin van wereld formaat te noemen, terwijl van huis uit het toch meestal de vrouwen zijn die koken voor man en kin deren? Kijk, hier komt nu het avonturieren om de hoek kijken. jlE BOVENGENOEMDE ONTMOETING vond plaats op een Amerikaanse jaarbeurs, waar de Amerikaanse Nederlander innist één der AH-directeuren met een inkoper Nederlands lorde spreken. Directeur J. Legerstee vertelt hierover: „Wij kregen van de heer mnist een uitnodiging voor n party thuis en zagen daar nchtige reprodukties. Wij wa- i zo geïmponeerd door dat rk, dat wij er wat voor ons ld in zagen." De heer Legerstee weet waar het over heeft als hij spreekt er „prachtige reprodukties". heeft grafische kennis, weet aartoe drukkers in staat zijn, eft bovendien persoonlijke in- :esse in de schilderkunst. De reprodukties, die in ons nd zullen worden verkocht, orden ook in ons land ver- lardigd. „Ik vind zelfs, dat mooier zijn dan die Ame- kaanse", meent de heer Le- rstee. Hij is zeer tevreden rer het resultaat van de Haar- mse drukker Vernhout en lu ij t e r s. AH heeft 400.000 reproduk- es van de schilder Eden in t magazijnen om een start te naken: vier hartveroverende leisjes in vrolijke kleuren, 'aar heus niet alleen de kinde en gek op zullen zijn! Van eder schilderijtje betekent dat e enorme oplaag van 100.000. list door die oplaag, waartoe Heen een bedrijf als Albert leijn in staat is om er de op- racht voor te geven, kan de rijs zeer laag worden gehou- kn: een kwartje per stuk bij ankoop van koffie, thee, be- chuit, koffiemelk of kaas. De De KLM opent voor li nieuwe mogelijkheden in verrukkelijke vakantielanden reproduktie behoeft niet te wor den ingelijst. Een lusje is in stevig karton aangebracht en de plaat kan dus direct aan de muur worden opgehangen. Het formaat is 37ï4xl4Vè cm. r\NZE TAAL (élke taal waarschijnlijk) is rijk aan mooie beelden. Vele uitdrukkingen zijn ontleend aan het dagelijkse leven en aan de arbeid, het am bacht en de kunsten ook wel. „De laatste loodjes die het zwaarst we gen" zijn die welke voorzichtig bij gelegd werden als er in winkel of magazijn etc. iets afgewogen werd. Zij lijken zo zwaar omdat zij, hoe licht ze ook zijn, nét dat nodige gewicht toevoegen dat de schaal doet doorslaan. Overdrachtelijk be tekent de uitdrukking dus: de laatste arbeid is het moeilijkst „Iets op de keper beschouwen" is een uitdrukking die stamt uit de weefindustrie. „Keper" is een vak term voor dooreengeweven dra den. Wie de fijnheid ervan wil onderzoeken moet het wollige „bo venhaar" terzijde duwen; dan kan men de keper zien. De term bete kent dus: iets zeer nauwkeurig on derzoeken. „Handjeplak spelen met iemand" dus hem helpen zo dat men er zelf ook voordeel van heeft, is ontleend aan de veehan del waar het handkletsen een soort bekrachtiging van het bod is. De zeelieden brachten de term „men kan er geen peil optrekken" in onze taal; het betekent: men kan er geen staat op maken. „Op peil blijven" staat ermee in ver band: peilen is het vaststellen van een vastpunt op de kust waar heen men vaart. De kleermaker heeft ook zijn bijdrage geleverd: „ik weet er geen mouw aan te passen"; ik weet geen oplossing. Minder bekend is wat stamt uit de wereld van het toneel: ,Jhij leunt op de pit"; hij speelt op de souf fleur (die bij een gaspitje werkte) ofwel: hij is een klaploper. TAAT VEEL MANNEN GRAAG KOKEN is misschien geen nieuwtje, maar wist u, dat op veel huishoudscholen cursussen worden gegeven voor mannen die het graag goed willen leren? Dat geven van kookcursussen is eigenlijk voortgekomen uit het geven van lessen in babyverzorging aan mannen, nu ongeveer tien jaar geleden. Tal van aanstaande moedertjes, die lessen in babyverzorging volgden, namen hun mannen mee. „Het is goed als jij het ook kan", zeiden ze. En ze hadden gelijk, want een kind krijg je samen en dan is het ook eerlijk als je er samen voor zorgt. De sfeer van de huishoudschool werkte echter zo aanstekelijk dat mannen zich ook voor de keuken gingen interesseren. Het werd zo'n beetje een spelletje van: „Wat jij kan, kan ik ook." Lilo Aureden: Mannen zijn lekkerbekken. Prisma-Boe ken. La Mazille: Culinair genot. De goede Franse keuken uit de Périgord. Uitgeversbedrijf „De Spieghél" Amsterdam. Raymond Oliver: La cui sine pour les hommes. Bïblio- thèque pratique des families. Editions du Pont Royal, Pa ris VII. J. W. F. Weremeus Buning: 100 Avonturen met een pol lepel. H. J. W. Becht te Am sterdam. En het vervolg: Nieuwe avonturen met de pollepel bij dezelfde uit gever. Parijse Bistro-gerechten: Alexander Watt. G. J. A Ruys te Bussum. Cécile Eluard-Valette: Les Grandes Heures de la cuisine frangaise. Les Libraires As sociés, Paris. Het laatste een bijzondere geschiedenis be treffende de eetcultuur. Het Life Platen Kookboek. Een vertaling van de originele Amerikaanse uitgave. Te be stellen door storting van f 15,op postgiro no. 416905 ten name van Life Platen Kookboek te Zaandam. [U IS HET NIET ZO dat in 1 elke plaats, groot of klein, kookcursussen voor mannen wor den gegeven. Het hangt eigenlijk helemaal niet samen met de groot te van de plaats. Het gaat erom of de plaatselijke huishoudschool de cursussen geeft en dat moet dus afzonderlijk worden geïnformeerd; iets wat vrij eenvoudig is voor de belangstellende. Over het alge meen zijn de cursussen alleen voor mannen, hoewel er ook gemengde cursussen zijn, waar je dus als echtpaar gezellig samen heen kunt. De beginnerscursus duurt een half jaar. Op de eerste les leert meneer al meteen een groen te koken, bonen bijvoorbeeld, en griesmeelpudding als nage recht. De tweede les staat in het teken van de aardappelpuree »n vlees, waarbij meteen alle soor ten vlees, die er zijn, worden be handeld. Ze leren dat er twee soor ten puree zijn: gewone en puree die in de oven moet en voorts mogen ze drie soorten karbonaden bakken. De derde les gaat over soep en stampot, de vierde over slinkgroenten en sausjes, het ma ken van een roux en zo gaan ze door, tot ze alles weten van de gewone alledaagse keuken, com pleet met vergelijkingen van pro- dukten zoals: uit blik. diepvries, pot, fles, pakje. Ze leren ook, wat het lekkerste is en wat het goed koopte, kortom de man leert niet WAT EEN ervaren specia liste op het gebied van voeding, mevrouw L. van Pareren Bles, ervan vindt, vertelt zij ons in nevenstaand artikel. •alleen koken, hij wordt ook prijsbewust gemaakt. Liflafjes Na deze cursus voor beginners zijn er lessen in liflafjes of liever gezegd in heel lekker ko ken, bakken en braden. Dit zijn meestal twaalf lessen, waarbij flus alle grondregels van het koken achterwege kunnen blijven en het accent geheel op de smulpaperlj wordt gelegd. AI li' leeftijden Mannen die deze cursus volgen kunnen 'hun vrouw op zondag in eens verrassen met zalige gekook te tong in garnalensaus of heerlij ke kalfoesters in saus van room en mandarijntjes met doperwtjes. De mannen, die deze cursussen volgen, zijn van alle leeftijden. Hun motief varieert van „zuiver belangstelling" tot „ik moet wel want m'n vrouw werkt ook de he le dag buitenshuis". Ook zijn er ongetrouwde mannen die niet al tijd buitenshuis willen eten of mannen wier vrouw ziekelijk is. Per cursus nemen meestal onge veer zestien mannen deel, die dan verdeeld worden in groepjes van vier. Men kookt groepsgewijs om dat dit voor het lesgeven gemakke lijker is. De ingrediënten moeten ze zelf betalen, maar ze mogen ook alles zelf opeten. Sterker, dat moeten ze. Ook als ze het ver knoeid hebben. Daar leer je ten slotte het meeste van Erg netjes Heel opvallend ls bij deze cursus sen, dat de mannen bijzonder goed opruimen en erg netjes werken. Ik neem aan dat dat komt omdat er een lerares achter hun vodden zit, want als mijn man iets kookt en ik moet zeggen dat hij een voortreffelijk kok is is het al tijd een heidense bende in de keu ken. U weet het dus, dames, op de huishoudschool leren ze behalve salades maken en puree spuiten ook opruimen. Dat de sfeer op die kookcursus sen voor mannen bijzonder goed is, bewijst wel dat er elk jaar meer geïnteresseerden komen. Mannen van alle leeftijden en uit alle lagen der bevolking. Tot de directeur en de dominee toe. CISKA VERHEUL dan genieten ze van eten. Ze vin den een goede maaltijd verrukke lijk en geen moeite ervoor te veel. Bovendien beschikken ze over een zeer goed smaakgeheugen en een voortreffelijk voorstellingsvermo gen. Als ze in de keuken bezig zijn, is het een lust om naar hen te kijken, daar zij meestal ook heel handig zijn. Let wel, nu bedoel ik alleen de mannen voor wie koken een hóbby is, de man die daar geen enkele belangstelling voor heeft is, in de meeste gevallen, voorzien van twee linkerhanden en dat is na tuurlijk niet zo fijn. (Zie verder pag. 2) BIJNA ALLES IN DE KEUKEN, lieve lezeressen, laat zich verwer ken tot een salade en alleen daardoor al ls de salade de ideale resten-verwerber. Vroeger bestond er een zg. „Kliekjesdag", die door bijna iedereen werd verfoeid. Het was dan ook eigenlijk een bar en boos ongezellige massa van de meest uiteenlopende restjes, die zonder enige toevoeging, klakkeloos opgewarmd, ter tafel kwam. Tegenwoordig hoort men eigenlijk weinig meer over de beruchte „kliekjesdag", waarschijn lijk omdat de meesten van ons van de resten iets acceptabels we ten te maken. FRANKRIJK Ieder land heeft zo z'n eigen wij ze van salades maken. Is bij ons een traditionele combinatie die van kropsla, tomaten en komkom mer, in Frankrijk kent men veel meer soorten groene salade. Men heeft er de „romaine" ook in kropvorm, de „mache" die er uit ziet als een grove soort veldsla, men gebruikt er de andijviebla- den, de blaadjes van de paarde bloem en om nog even bij het groene te blijven: een speciale soort spinazie in takvorm die bij zonder smakelijk is en zeer decora tief. AMERIKA De Amerikanen zijn verzot op combinaties van zoet met pi kant en zuur als vruchten met mayonaise en bovendien maken ze gelatine-puddingen waarin dan al le ingrediënten van een salade ver werkt zijn. Heel spectaculair en voor de liefhebbers een ware deli catesse. Op verschillende plaatsen in Al lerHande zult u recepten voor sa lades aantreffen. DE VRIJBUITER De man daarentegen, de vrijbui ter, die eigenlijk maar heel zelden geconfronteerd wordt met de prij zen van onze dagelijkse levensmid delen, staat daardoor veel vrijer tegenover het avontuur van bel koken. Mislukt een van zijn in vallen, dan zal hij in de meeste gevallen een welgemeend „jammer' laten horen, de mislukking weg werken en even onverstoorbaar op nieuw beginnen. Als mannen van koken houden, IT UW DASJE GOED, zit uw schortje goed smakelijk eten!". Dit M is Jaap Swart, industriefotograaf te Utrecht, die op pag. 3 met meer kokende mannen over zijn hobby spreekt.

Allerhande | 1966 | | pagina 1