PASEN 1966 Roereieren met tuinkers Eieren- surprise Extraatje Menu Tweede Paasdag Hapjes bij Havermout Sherry-kip Mandarijn- cake Pasadena- Feestelijke pudding apéritief Kip in gebonden saus Paaseieren versieren Variatie met kip Gevulde eieren V Een soepje... verrukkelijk Feest pudding mxcH erges in Asp ham gerold Kalkoen NU TT SNIJDT DE TUINKERS zeer fijn en u houdt een wei nig geraspte ui bij de hand. Klop het benodigde aantal eieren los en roer er de tuinkers, de ui, zout naar smaak en versgemalen peper door, plus een scheutje melk. In de koékepan met gesmolten boter laat u onder voortdurend roeren de eieren stollen. De roer eieren moeten net nog even romig zijn. DER PERSOON een hardge- kookt ei. Per ei een lang ge sneden strip bacon, zo lang dat u het ei er mee kunt omwikkelen. Op vier eieren één losgeklopt ei. En negen afgestreken eetlepels rauwe havermout. Om het gepelde hardgekookte ei wikkelt u een baconstrip en die prikt u met een houten cocktailprik ker vast. Daarna haalt u het ei door het losgeklopte ei en vervolgens duchtig do ir de rauwe havermout. Die haverm lut drukt u zo goed mo gelijk,aan. De.op deze manier aange klede eieren gaan gedurende twee a drip minure.i in de kokende frituur. U laat ze even uitlekken en u ser veert ze op een groen slablad, indivi dueel op bordjes. Het slablad ver siert u desverlangd met plakjes to maat en mayonaise uit de tube. Een uitstekend lunchgerecht. "C"EN BOTERHAM met boter en kaas en daarop wat toefjes tuinkers. B'.izonder smakelijk! (~)OK HIER GELDT hetzelfde als bij alle andere kiprecepten-, het ontdooien langzaam laten ge schieden. Het is het halve werk en het voorkomt dat uw kip taai wordt. Nu neemt u een stuk boter en daar prakt j met een vork een flin ke hoeveelheid fijngehakte peterse lie door bQr, evens wat zout en véél versgemalen peper. Dit verrukkelij ke mengsel stopt u in de kip. Vervolgens braadt u de gevulde kip in een rmder stuk boter aan alle kanten bruin. Als de boter binnen in de kip smelt, zal er zeker wat van naar b.:iten lopen, maar dat is helemaal nat erg. want de peterse lie geeft foch al zijn geur aan het gevogelte. Blus de snus nu met een goed glas sherry of neem hier de Mont 11 a N o. 7 voor, die 2,95 kost. Als de kip gaar is, neem hem dan uit de pan Vn deponeer hem op een voorgewarmde schaal. U bindt dan de saus met wat „beurre manié", dat is boter er, bloem met een vork door elkaar gewerkt tot een gladde massa is ontstaan. Bij kleine beetjes tegelijk voegt u onder voortdu rend roersn wat van die massa bij de saus, net zolang tot deze. naar uw zin, geDonden is. Als u van deze „beurre manié' overhoudt, is dat helemaal niet erg, want in de koelkast houdt u dat femakkelijk een tijdlang goed. Zo unt u er tal van vlees- en vissau sen mee binden. Uitstekend bij deze kip is bijv. een gemengde salade: kropsla, kom kommer tomaat <ze zijn er al weer) en oan vooral versgekookte aardappelen m verband met de heer lijke saus. Wat u er bij drinkt? Wel bijvoor beeld: een Petit Chablis 196 4, prüs .1' 3,50 als u voor een wat droge re wijn, een witte Bourgogne dus, voelt. U kunt ook resoluut omzwaai en en van de Beau jolais Supérieur 1964 2,95) gaan genieten en zeker zullen er onder u zijn die zeggen: Het is een sherry-kip, waarom dan niet van een glaasje sherry erbij genieten! Alleen kunt u in dat geval beter een andere groente kiezen dan de gemengde salade.... of zoals de Fran sen doen, de salade apart erna eten met een stukje stokbrood erbij. U ziet het, mogelijkheden genoeg! KINDEREN VINDEN het meestal heerlijk als ze zelf iets mo gen klaar maken en wat ze heel gemakkelijk kunnen bakken is een cake van :ake-mix. Het is trou wens een bekend feit dat heel wat kinderen veel handiger in de keu ken zijn dan wij volwassenen wel willen aannemen. Laat het kind dus eens die eenvoudige smakelijke ca ke bakken, laat het eens met zo'n kant-en-klaar glazuur garneren en de cake versieren met manda rijnenpartjes. Eventueel helpt u het even om de cake overlangs doormidden te snij den, dan legt u ook daar de manda rijnenpartjes tussen. Helemaal rond om ook glazuren. nE FEESTPUDDING van Ah draagt die naam met ere. Zo'n pakje kost ƒ0,59. U garneert de pudding met de partjes mandarijn uit het blikje dat f 0,79 kost en u hebt een meer dan feestelijke „feesf'pudding! PASADENA, zonnige stad in een zonnig Californië, heeft zijn naam gegeven aan deze soep die zeer bijzonder van samenstelling is. U hebt er v>or nodig een blik gecon centreerde \spergesoep (gebonden) van een nalve liter. Vermengen met zoveel wat2r dat u plusminus een liter soep krijgt. Verwarm de soep waarin u een stuk foelie en een half ons Calif orni- sche blauwe rozijnen laat wellen op een laag pi-je en roer er regelmatig in. Intussen kookt u twee eieren hard. Even voor het opdoen, als de soep bijna kookt, snijdt u de eieren in partjes. In ieder kop of bord gaan twee partjes ei, waar u de soep over heen giet. N.B. Vist u wel even het stuk foelie eruit? U maakt eeii lekkere asperge soep uit zakjes, daar niet van. Maar als u eens een extra feeste lijke soep wilt maken, doe er dan een blikje asperges, de onvolpre zen Califomische, door. Om de prijs hoeft n het niet te laten. Iedereen zal „likkebaarden"! (Voor 'n kostelijk champignon soepje geldt hetzelfde!) Gesneden Asperges met punten blikje 89 Hele Champignons 1/8 blikje 89 Gesneden Champignons 1/8 blikje 89 cn albert heijn OXTBUT Schaaltje compote van zuidvruchten Roerei met tuinkers Verse toost Paasbrood Melk, thee of koffie Glas tomatesap Eieren-Surprise Broodjes met kaas en tuinkers Koffie met mandarijn-cake DIXEK Toostje met tonijnpuree Pasadena-soep Sherry-kip Gemengde salade Versgekookte aardappelen Feestpudding Kopje Mokka Daar is natuurlijk ais u zichzelf werk wilt besparen altijd die enorme, uitgebreide hoe veelheid plastic zakjes vol met knab beltjes van zeer diverse aard. U kunt bijvoorbeeld een fikse schaal nemen en daar alle mogelijke soor ten door elkaar in een hoge berg op deponeren. Juist de overvloed in de zen is zo aantrekkelijk! Maar als u zelf wat wilt maken, denk dan eens aan de knak worstjes die bij AH 0,88 per blik kosten en die licht gewarmd met een geurige Franse mosterd zo best smaken. U kunt van zalm uit blik (tonijn biedt overigens dezelfde mogelijkheid) fijngeprakt, ver mengd met mayonaise, een geraspt sjalotje, wat citroensap, veel peper, eventueel een kummelzaadje, zo'n heerlijk smeerseltje maken dat het, royaal, op een toostje altijd weer best doet. U vergeet natuurlijk de gevul de eieren niet en ik vestig graag nog uw aandacht op de sardien tjes die bij AH nu per drie blikjes van 56 gram slechts 0. kosten. Vermeng ze, fijngemaakt, eens met tomatenmayonaise (door de mayonaise wat tomatenpuree en pe per plus een bewijsje geraspte ui roeren), bestuif de toostjes die u met het mengsel besmeert met wat rode paprikapoeder. En laat u al deze lekkernijen, bij de dranken die u gaat schenken, wel smaken. SNIJD DE KIP in stukken. Haal ieder stuk door losgeklopt ei en vervolgens door paneermeel, dan weer door het ei en dan nogmaals door het paneermeel. Zorgen dat het een mooi ononder broken jasje is, waarin de stukken kip zitten. Bak de stukken kip in royaal boter aan alle kanten mooi bruin en gaar, bij het keren voorzichtig te werk gaan opdat het jasje heel blijve, af en toe schudden met de pan want de stukken kip mogen natuurlijk niet gaan vastzitten. U haalt, als ze botermals zijn de stukken kip uit de pan en houdt ze warm. Bij de boter die in de pan ach terblijft. voegt u eerst een paar plakjes bacon, in stukjes gesneden, daarna wat bloem en u roert het mooi glad behoudens dan de stuk jes bacon die u tegenkomt) en dan roert u er met melk een goede ge- /~vH, WAT EEN heerlijke blanke lekkernij, die verrukkelijke asperges! Zorg voor mooie plakken Gel derse achterham en rol iedere keer zo'n asperge of drie, vier (dat hangt van de dikte af) in een plak ham. Geef er mayonaise bij waar u flink wat fijngehakte peterselie door hebt geroerd. Verse toost smaakt er goed bij. bonden saus van, laat een glas droge witte wijn het gezelschap nog komen versterken. U zorgt voor pe per, u proeft het zoutgehalte want u heeft de stukken kip van tevoren natuurlijk wel van zout voorzien. Er gaat een bewijsje geraspte ui in en vrij veel fijngehakte peterselie. Serveer deze verrukkelijke saus bij de gepaneerde stukken kip. Uitstekend met versgekookte aardappelen en lof of sla. Gun uw kalkoen, die u waarschijn lijk uit de diepvries haalt, alle tijd om rustig te ontdooien en gun het gevogelte vooral ook de tijd om heerlijk gaar te worden. Als de kal koen helemaal ontdooid is, dan niet afwassen, maar alleen met een schone droge doek tot in alle uit hoeken droogmaken. Nu zijn er verschillende manieren om een kalkoen heel smakelijk klaar te maken. De eerste is heel een voudig. U koopt wat repen vet spek en bindt die met een draad garen om de borstpartij van de kalkoen die vervolgens aan alle kanten mooi bruin gemaakt wordt in de pan met boter boven op het fornuis, of in de braadslee met boter in de oven. U hebt de kalkoen voorzien van zout en vers gemalen peper (binnenin) en om het tot een sappig en mals geheel te maken behoort u regel matig te bedruipen. Als de vogel bijna van de botjes valt, neemt u de repen spek weg, zodat de kleur van de borstpartij nog iets dieper kan worden. U kunt de kalkoen ook vullen en een heel eenvoudige vulling bestaat uit het wit van brood (vochtig ma ken met een weinig bouillon) en vervolgens vermengen met een ge raspte ui en veel fijn gehakte peter selie plus zout en vers gemalen peper. Met dit mengsel de kalkoen losjes vullen en verder als boven staand te werk gaan. T AAT DE KINDEREN zelf de eieren versieren, tenzij zegt: Ik neem zoveel zakjes kleurstof en daarmee breng ik eie ren in diverse kleuren op tafel. Mag ik eerlijk zijn? Over het alge meen zijn die kleuren toch niet zo bijster fraai en daarom wil ik u het volgende aanbevelen. Hebt u in verband met eieren wel eens gedacht aan het bijzonder fijne materiaal: crêpe-papier? Het is goedkoop en het bestaat in alle mogelijke en onmogelijke kleuren en kinderen werken er graag mee. Begrijpelijk; omdat het soepel is en zij er net zo hard mee kunnen rom melen als ze zelf willen. Vergeet in dit verband ook de sellotape niet, die. o heerlijk heid van onze welvaartsstaat, ook al in goud- en zilverkleur verkrijgbaar is. Ook dat sello-tape blijkt voor kinderen zeer attractief te zijn. Als u nu nog zorgt voor wat gouden, zilveren en anders gekleurde touw tjes, dan komt u met het versieren van eieren, (door uw spruiten wel te verstaan) al een heel eind. Zet ze er rustig mee aan het werk en datzelfde kunt u met de paasda gen ook doen met de volwassenen voor wie u het concours van het „mooist versierde ei" kunt uitschrij ven. Alles, maar dan ook letterlijk alles kan daar een rol bij spelen, van het restje wol tot en met pailet- ten, glimstenen, stukjes kant, papier, lijm, glitter (misschien overgeble ven van de Kerst?), draadjes in alle kleuren enz, enz, enz. piP AANVRAAG stuurt het Havermout Voorlichtings bureau u gaarne het boekje Bloemlezing van Havermout- recepten kosteloos toe Er staan bijzonder aardige recep ten in, die u een nieuwe kijk op havermout zullen geven. (Havermout maakt niet dik en is een bijzonder gezond eten.) NEEMT DAARVOOR een of meer kippen uit de diepvries en laat ze langzaam ontdooien. Daarna droogt u ze zorgvuldig af, van bin nen en van buiten. Strooi binnen in de kip wat zout en versgemalen pe- >er naar smaak. Daarna braadt u de cip in boter aan alle kanten mooi bruin. U zorgt voor fraaie champig nons die u na schoonmaken en wassen in kwarten snijdt en die ;aan dan bij de kip in de pan. U cunt er vervolgens een snuifje tijm bij doen, eventueel een geraspt uitje, maar noodzakelijk is dat niet. Wel doet u er een ferm glas witte wijn in en het best kiest u er een Zeiler Schwarze Katz 1964 voor, die ƒ2,95 kost en die u dan verder bij het gerecht door kunt drinken. Nu laat u de kip op een zacht vuur tje gaar worden, zo dat het vlees bij na van de botjes valt. Dat geeft u mooi de tijd om in een apart panne tje wat spek, mager en licht gerookt en in dobbelsteentjes gesneden, op een laag pitje bros te bakken, waar bij het nodige vet vrij komt. Als de spekjes naar behoren bros zijn en dus vooral niet hard geworden zijn, dan schppt u ze met een schuim spaan even voor het opdoen uit het pannetje) eh u voegt ze bij de kip. Dit heeft het voordeel dat u het gerecht lang zo machtig niet maakt dan wanneer u de spekjes meteen meebraadt,, want het uitgebakken spekvet houdt u apart en u gebruikt het later eens voor wat anders. Geef bij deze kip hetzij dop erwtjes f(?eer f'Jn- 1.45 per llterbljk) qf.'éen verse groente zoals lof, dat hier uitstekend bij past. Verder vers gekookte aardappelen dan wel spaghetti nature. Vit het Life Platen-kookboek DIT IS WEL een buitengewoon lekkere soort gevulde eieren. Een feestelijk recept dat u met een klein beetje moeite zelf heel gemak kelijk kunt maken en dat een bij zonder prettig eerste gerecht van uw paasdiner kan vormen. Hier is het recept. 12 eieren, 2 eetlepels gehakte bieslook, 2 eetlepels gehakte peter selie, 60 gram zure room. 1 eetle pel citroensap, Vz theelepel kerrie poeder, zout, cayennepeper, ge krulde stukken bleekselderie. in stukjes gesneden wortels, dikke repen komkommer, stronkjes bloemkoolradijsjes, sjalotten. Kook de eieren hard, laat ze schrikken onder de koude kraan en pel ze direct. Snijd ze in de lengte doormidden. Haal de dooiers eruit en prak ze fijn. Doe bieslook, peterse lie, zure room, citroensap, kerrie, zout en een paar korrels cayenne erbij en meng alles goed. Vul de eiwitten met het mengsel. Koel min stens 1 uur. Geef ze met rauwe ge krulde stukken selderie, wortel, komkommer, stronkjes bloemkool, radijsjes en sjalotten. 6 personen. Zorg wel als organisatrice van de wedstrijd voor voldoende eierdopjes en/of servetringen om de ontstane kunstprodukten in te zetten. Verder behoort er natuurlijk een voldoend aantal scharen te zijn plus de beno digde naalden, spelden enz., enz. Loof er een paar prettige prijsjes voor uitbij voorkeur geen eie ren! En wat betreft de kinderspelen op de paasdagen, van oudsher was het „eieren-zoeken" altijd een enorm plezier voor oud en jong. Voor de ouderen om ze in de tuin zo goed mogelijk te verstoppen, voor de jeugd om ze zo snel moge lijk te vinden in zo groot mogelijke hoeveelheden. Wanneet echter geen tuin aanwezig is laat dan niets u beletten om eieren in huis te gaan verstoppen om de kinderen de vreugde van het vinden te verschaf fen. Bedenk van tevoren nu eens wat listige plaatsen en zie eens wel ke listen er tegenover geplaatst zul len worden. Zo kan r-i met velen, groot en klein, dol en actief bezig zijn, als de paasdagen onverhoopt wat aan de druilerige kant mochten zijn. Zijn ze wonderschoon dan zal iedereen zich ongetwijfeld naar bui ten spoeden om te kijken of hij de paashaas nog betrappen kan op het verstoppen van eieren groot en klein. TOETJE TOE! met vruchten en bitterkoekjes Pak voor een hele liter-pudding

Allerhande | 1966 | | pagina 7