I ci PASEN 1966 I.29 i rl Tfr Gezellig ontbijt Eieren- variant Pittige macaroni schotel Zalm- casserole Zalm- casserole (2) Menu Eerste Paasdag Rosbief Jardinière Rijstebrij natura (1) Kalfs fricandeau (2) Kalfs fricandeau Mousse au chocolat Varkens rollade Slasaus Kip in de frituur (f r0 Koucle rijst schotel v° Mandarijn ijs Smaakvolle a Verfrissende drank uïi Umotf lYtrawil Mosel Jtvlt SZ2»i NE SLAB» v, Pur ine- w lemo« 1 T/AN OUDSHER was het paas- ontbijt een van de gezel ligste van het hele jaar. En dat is het gebleven. Zelfs als het lente zonnetje buiten verstek zou laten gaan, dan nog is binnen de stralen de fleurigheid van de ontbijttafel hartverwarmend! De tafel is bedekt met een gezel lig ontbijtlaken, een vaas met goud gele narcissen en wat poezige katjes vormen mét de boterhammetjes de prille noot die zo kenmerkend is voor deze maaltijd. Dan is er natuurlijk het heerlijke paasbrood, er is de befaamde hoe veelheid eieren en (aparte kleurige noot ditmaal); de beminde tuinkers 0,29 per doosje) die, als een klein stukje van „buiten", de Paastafel siert. U kunt nu genieten van een vers- geroosterde boterham met boter, be legd met plakjes hardgekookt ei en plukjes tuinkers, het geheel met wat zout bestrooid terwijl een snuifje versgemalen peper het er bijzonder best bij doet. Of, u belegt de bebo terde boterham met de gesneden tuinkers, druppelt er citroensap overheen en bestrooit het geheel met suiker naar smaak. HIER IS EENS iets heel anders op het gebied vanéieren; een plezierige variant in deze paasda gen. Per persoon hebt u nodig: 1 hardgekookt ei, 1 eetlepel Cali- fornische blauwe rozijnen, 3 eetle pels slasaus, een- snuifje kerrie poeder, een sneetje geroosterd brood, fijngehakte peterselie en wat paprikapoeder. Zo maakt u dit gerecht klaar: een uur tevoren roert u de kerrie en de rozijnen door de slasaus. Even voor het opdienen, snijdt u het ei over langs doormidden, legt de twee eihelften op de geroosterde boter ham, giet er de aangeklede slasaus over, bestrooit het geheel met de gehakte peterselie en bestuift nog met een weinig paprikapoeder. Het is een zeer aparte combinatie, die zich in de smaak van velen mag verheugen! U BEGINT MET een zakje Sa- joeran Kering (per 50 gram is de prijs ƒ0,62 in een weinig wa ter te wellen. U neemt een pond mooie, niet te vette, varkenslappen en u snijdt ze in blokjes die vooral niet te klein mogen zijn. Deze blok jes vlees schroeit u in olijfolie aan alle kanten mooi goudbruin. Licht zouten en de pepermolen met ijver hanteren. De vleesjes gaar laten wor den en op een laag pitje warm houden. De gewelde Sajoeran Kering goed laten uitlekken en vervolgens in de olijfolie fruiten in gezelschap van een half pond verse, gewassen en in plakjes gesneden champignons. Als alles kleur heeft gekregen, dan giet u een flinke scheut sherry bij de Sajoeran en de champignons en u ziet er op toe dat alles zout en gepeperd genoeg is. Gaar laten wor den. AH heeft een bijzondere aanbie ding met de Pasen. nl. gebroken mandarijnenpartjes: ƒ0.79 per blik. Die mandarijnenpartjes gaan een rol spelen in dit gerecht. U kookt nl. macaroni in ruim, licht gezouten, kokend water precies gaar, giet ze af in een vergiet, laat ze even onder de koude kraan schrikken. Dit doet u, terwijl al het andere staat te sudderen. Vervolgens mengt u het vlees met de Sajoeran, champignons en de partjes mandarijnen. Doe de gloeien de macaroni op een schotel en giet er het vlees-kruiden-vruchten-meng- sel overheen. Het is onvoorstelbaar lekker en het heeft een opvallend frisse noot door de mandarijntjes. De verhouding is: op een pond macaroni, 50 gram Sajoeran Kering, een pond vlees, half pond champig nons en twee blikjes mandarijn. In plaats van macaroni, kunt u ook AH Instant droge rijst nemen. A H HEEFT een uitstekend eigen merk Instant Droge Rijst en dat kost 85 ct. per pak. Maak de rijst klaar volgens de aanwijzingen op het pak. Zorg dat u koude appelmoes bij de hand hebt: aan u om te kiezen tussen blik of pot, dan wel eigengemaakte appel moes. Hoe dan ook: u roert door de appelmoes de geraspte schil van een citroen, wat krentjes en rozijntjes (niet te zuinig s.v.p.!) en suiker naar smaak. Deze versierde appel moes roert u door de drooggekookte Instant rijst en u laat het gerecht koud worden. Het is een fris en aantrekkelijk dessert dat makkelijk te maken is. OOR DE ZALMCASSEROLE gebruikt u zalm uit blik en dan b.v. de Cohoe Clover Leaf (half blik 1.69). Laat het vocht uit het blik lopen maar vang het op en bewaar het. Neem de zalm uit het blik en haal de graat eruit. Verwarm de zalm in een weinig boter met enige schijven citroen op een laag vuur, niet aan de kook laten komen. Open een fles 1965-er Liebfrau- milch 2,75 en giet daarvan een flink glas bij het vocht van de zalm. Voeg er een snuifje tijm. wat mar jolein en een klein geraspt uitje oi sjalotje bij. Zet een deksel op de schaal zodat de goede geuren niet verloren gaan. Roer nu gelijke hoeveelheden bloem en boter tot een glad papje op een laag vuurtje. Als alles glad is. roert u er, beetje bij beetje, wat koude melk door. Als u een dikke massa hebt verkregen roert u er eerst de visnat-wijn-combina- tie door en mocht de saus dan nog te dik zijn, dan gaat u weer verder met de melk. Het resultaat moet een mooie, prettig gebonden saus zijn waar u vervolgens zout naar smaak en vrij veel versgemalen witte pe per doorheen roert. Voordat overigens visnat en wijn door de saus gingen, hebt u wel de schijven citroen verwijderd! Van het vuur klopt u door de Bécha- m e 1 - s a u s één of twee eierdooiers en een aangename hoeveelheid fijn- ehakte peterselie. Roer voorzichtig de gewarmde zalm (die in stukjes is verdeeld) door de gebonden saus en dien het gerecht op. nadat het in een vuur vaste schotel in de oven een weinig kleur heeft gekregen. Indien u wilt kunt u er luchtig geklopte aardap pelpuree, van versgekookte aardap pelen gemaakt, bij geven. Als u dat teveel voorkomt, geniet dan van de zalm-casserole met een heerlijk stuk knappend stokbrood! Overigens u drinkt de Liebfrau- milch erbij door, dat is bijzonder goed. T T GAAT PRECIES eender te werk, maar door de Béchamel- saus roert u ten slotte een behoorlij ke hoeveelheid geraspte, belegen Goudse- of boerenkaas. Als het mengsel in de vuurvaste schotel gaat, dan bestrooit u het met een laagje paneermeel, daarna met een laagje van de geraspte kaas, daarna weer met wat paneermeel en u giet er gesmolten boter over. In de oven laat u er een goudbruin korstje op komen. Als u hier een extra lekkere witte wün bij wilt drinken, schenk dan eens een witte bourgogne; een Pe tit Chablis 1964, waarvan de prijs 3,50 is. Laat niets u trouwens beletten om ook uw saus met de Petit Chablis te maken in plaats van met de Ries ling. Het gerecht kan er alleen maar bij winnen! N.B. In plaats van zalm kunt u ook de Starkist Tonijn gebrui ken. OMUI.II Sinaasappelsap Diverse broodsoorten Paasbrood Eieren in gevarieerde vormen Kaas Boterlammetjes Jams, hagelslag Melk, thee of koffie LÜINCH Glas grapefruitsap Pittjge macaronischotel Koude rijstschotel Koffie DINER Kopje heldere kippensoep Zalm-casserole Rosbief jardinière Versgekookte aardappelen Rijstebrij natura met eigen smaakmogelijkheden Kopje Mokka Op de bovenstaande menu's kunt u natuurlijk naar eigen idee naar hartelust variëren. Elders op deze pagina vindt u met het oog op die mogelijkheden tal van recepten. Een MALSE ROSBIEF, goed kort gebraden, men rekent 15 minuten per pond, is een echt goed „mannen -eten, alhoewel ook vele vrouwen hier bepaald niet afkerig tegenover staan. Braad dat prachti ge vlees nu vooral eens een keertje in pure roomboter. Na het dichtschroeien, zouten en van versgemalen peper voorzien. Dien deze rosbief op een grote voorgewarmde schotel op en omring het vlees met alle mogelijke soorten groenten: boeketjes bloemkool, klei ne worteltjes, doperwtjes van de zeer fijne soort, asperges of schorse neren. tuinboontjes uit de diepvries en wat u verder nog maar wilt variëren. Leg direct om de rosbief heen een randje tuinkers, dat doet het er uitstekend bij. Met versgekookte aardappelen. En drink hier nu eens een bijzon der goede rode wijn bij nl. de 1964- er Chateau Neuf du Pape, 4,25 fonkelend rood van kleur, zeer krachtig van constitutie en weelde rig van smaak. Juist de wijn die bij zo'n rosbief past. T T MAAKT RIJSTEBRIJ, waar- bij u ook weer de Instant droge rijst (pak 400 gram 85 ct.) kunt gebruiken, maar zet ze niet met water maar met melk op. Het wer ken met Instant Rijst heeft het voordeel dat u snel te werk kunt gaan. Als u de ouderwetse methode pret tiger vindt, dan neemt u een handje vol rijst van de beste kwaliteit en daar doet u zeer veel melk bij. Ver bolgens laat u de rijst op het aller laagste sudderpitje gedurende uren indikken tot u een mooie goudgele rijstebrij hebt verkregen. Maar met welke soort rijst u ook te werk gaat. u voegt er slechts een klein beetje suiker plus vanillesuiker bij. eventueel een klein snuifje zout. Vervolgens één of meer eierdooiers en een paar stijfgeklopte eiwitten. Breng de rijstebrij op tafel-met de volgende verzameling ingrediënten, die u gezellig op een presenteer blaadje zet. Een schoteltje met gewelde ro zijnen, gesnipperde gekonfijte si naasappelschilletjes, wat gesnip perde sukade en wat gekonfijte kersjes, geraspte schil van citroen, een schaaltje met donkerbruine basterdsuiker, gebroken mandarij nenpartjes, een potje met aardbei en- of abrikozenjam. Zo kan iedereen zijn rijstebrij op zijn eigen wijze „aankleden" en dat is dan weer eens wat anders! T T KUNT van kalfsfricandeau Iets hec» heerlijks maken. U braadt de fricandeau na het dicht schroeien op een zacht vuur vei der, men rekent daarbij op ongeveer 25 minuten per pond. Als het vlees gaar is, ne-i.nt u het uit de pan en u houdt liet warm. Vanzelfsprekend hebt u het gezouten en gepeperd. De saus maakt u af op de volgen de wijze: x giet er onder voortdu rend roeren een kwart liter onge klopte, ongezoete slagroom bij en u blijft roeren op groot vuur to: de saus mooi fluwelig is gebonden. Van het vuur klopt u er vervolgens een eierdooier door (voorzichtig bij klei ne beetjes c'e- gloeiende saus eerst even bij de losgeklopte eierdooier voegen, zodat het geheel niet kan schiften) Niet weer op het vuur zetten maar er alieen nog een scheut -verse citroensap doorroeren. De saus apart opdienen' Hierbij geeft u gemengde compote en droog gekookte AH-Instant rijst. Drink er bij voorbeeld een 1964-er Rosé d'Anjou bij. een zeer plezierige wijn, die 2,45 kost. HIER IS een speciaal gerecht m»t kVfsfricandeau voor dc lief hebbers van het wat exotische In de fricandeau maakt u nl. van afstand tot ifstand met een me= een inkeping e:. daar stopt, u een half teentje knoflook in. Reken op een pond vlees op zes halve teentjes. Daarna schroeit u het vlees dicht, u zout naar behoefte en hanteert op kwistige n anier de pepermolen. Roer door .ie jus een goed glas mo- nastique, een uitgesproken kruiden likeur. Tegen Je rjd dat u gaat opdienen, bakt u auart in de koekepa- ..de nodige plikken ananas (per blik Queen" vii 8 schijven 1,85). "Ver- del- geeft u er romige, luchtig ge klopte aardevipelpurée bij. Denk hierbij eens aan de V al - policella 1 9 6 4 waarvan een magnum (1,6 liter) slechts 2,98 kost. Aangezien u mogelijk van dit gerecht dorst kunt krijgen, zal zo'n magnum bepaald in een be hoefte voorzien! T\IT IS HEEL SIMPEL want *-* u maakt zelf vanille-ijs in uw koelkast. U garneert het ijs met de gebroken mandarijnpartjes, u strooit wat chocoladehagelslag eroverheen en u zet er een bros ijswafeltje in. Een feest van smaak en kleur. PER PERSOON smelt u een reep bittere chocolade, merk D e 1 i c a t a. Door de gesmolten chocolade roert u vervolgens een eierdooier plus een eetlepel Califor- nische blauwe rozijnen. U voelt wel dat dit alles natuurlijk op een bij zonder laag vlammetje moet gebeu ren, persoonlijk zou ik het in een bain-marie-pan doen. U klopt het eiwit stijf en roert dat erdoor en dan gaat de massa in een schaaltje of compótebakje en in de koelkast. Vooral zeer koel genieten, dan is het helemaal verrukkelijk! U KOOPT een varkensrollade en dat vlees is dan al van de nodi ge kruiden voorzien. De braadtijd is ongeveer 30 minuten per pond. Maak de saus op de volgende ma nier af. U giet er keuken-madeira (kost 1-- per flesje) bij en u voegt er behalve een geraspt uitje ook nog een snuifje tijm, een scheutje soja en een scheutje Worcestershire-sau ce bij. Terwijl u de saus afmaakt, houdt u de rollade warm. U bindt naar verkiezing deze saus ook weer met een weinig beurre manie en u dient de rollade op met parten gebakken appel, die u intussen in de koekepan in boter hebt gebakken en bestrooid met suiker. Deze gebakken appel past zowel bij het varkensvlees als bij de pikante saus. Om bij te drinken; de rode Bor deaux Calvet Foncastel Mo no p o l e 3,45. NIEUW GOED Gezinsfles met dubbele inhoud Albert Heijn INHOUD 0,62 Itr. Kent u de voortreffelijke Albert Heijn Slasaus al, dan zult u deze reuzefles met in stemming begroeten. Is ze nieuw voor u, ervaar dan hoe lekker ze is en hoeveel u be spaart! albert heijn V OOR KIP, gepaneerd en in de frituur, kunt u kippenpou- let uit de diepvries nemen. U ontdooit de kippenpoulet op de ge bruikelijke wijze en vervolgens smoort u de stukken kip in wat boter gaar. U zout en pepert naar behoefte. Vervolgens laat u de stuk ken kip uitlekken en u haalt ze door losgeklopte eieren en paneer meel. Dit herhaalt u tweemaal zodat de stukken kip als het ware een mooi jasje aan krijgen. U hebt een pan met frituur klaar staan en u bakt de kip in de gloeien de frituur goudbruin en knapperig. Goed met gebakken aardappelen. Als u van een wijn houdt, die demi-sec is, dan drinkt u hier een Rioja Rosado 1964 bij, de prijs is 1,85 en u drinkt die Rioja licht gekoeld. Geef overigens als groente eens een keer schorseneren, vers dan wel uit blik. Het past uitstekend bij de ze kip uit de frituur. TNAARyOOR neemt u druive- Lf sap, in grote flessen verkrijg baar voor slechts ƒ.1,25. Neem een longdrink glas, giet er een scheut Dry Gin in en vul aan met het gekoelde druivesap. Koel en toch „hartverwarmend". [EEM zoete Spaanse rode wijn 1.98)schenk ge in een glazen kan, doe er blokjes üs bij en stukjes vruchten uit blik. Daarvoor kunt u de bekende blik jes vruchten-cocktail nemen. U kunt zich ook beperken tot bijv. een com binatie van twee vruchtensoorten. Bijzonder geslaagd is de combina tie van aardbeien en gesneden perzi ken. Door de ijsblokjes goed ge koeld is dit een bijzonder lekke: drankje, ook voor de iets ouder kinderen!

Allerhande | 1966 | | pagina 6