BLAUWE" KOFFIE UIT GUATEMALA James Pilditch: Feestje-op-vier-hoog 99 wint meer terrein bureau dat het nieuwe ^gezichV van ah ontwierp mini cakes IAALTECHN1EK INDER DE KNIE PMC REIZEN Zijn sporen verdiend Camembert Claudel Zoute Pinda's y Menwe aanwinst in de Perla-famille 95 f993.- ALBERT HEIJN IS IN GOED GEZELSCHAP ujinicakes Albert Heijn tART 1966 AT.LERHANDE A 3 *EEN WONDER dat de nieuw ste koffie van Albert Heijn, de erla de Guatemala, ook in- deze jnste maling zal worden ver- icht. Al is deze koffieboon zoda- van aard, dat experts zich lan- tijd het hoofd moesten breken ;er een nieuwe maaltechniek, het gelukt. Het uiterst fijnmalen in de gebrande koffieboon is na- lélijk een zo precies proces, dat i huishoudmolen dat niet inkan. ,Warmte, die ontsfaat bij het ijlen", zegt koffie-expert G. J. ermanides, kan de kof- e niet verdragen. Door warmte «slaat verlies van vluchtige mastoffen, die juist de smaak de geur van het kopje koffie palen." Des te hardér de boon is en des fijner het maalsel moet wor- „i, des te meer warmte zal er bij !t malen worden ontwikkeld. Bij speciaal ontwikkelde maaltech- ek heeft Albert Heijn van een koeling" gebruik kunnen maken, let gevolg ligt nu voor de hand: een warmte, dus smaakverlies is itgesloten. Eerbied Het eerbiedig gebaar, waarmee heer Hermanides een doos Per- de Guatemala-bonen op tafel t. is dat van de connaïsseur die et etiket van een bestofte fles ;ijn bewondert. Deze bonen, onge- rand en groen, mogen de leek lan niets doen, de deskundigeif preken over „blauwe" bonen met chting. Maar zij weten dan ook oeveel moeite het kost, juist deze offiebonen in Nederland te krij- Kleine keus In de eerste plaats is het Mldden- merikaanse land Guatemala iet een van die gigantische koffie- roducenten als bijvoorbeeld Brazi- iè en Columbia met hun bijna nuitputtelijke oogsten. Een tweede beperking voor de ikopers, die de halve wereld rond iENERATIES LANG MALEN wü de koffie tussen de knieën, aan r de wand en later elektrisch. En dan in een oogwenk gezien #en de achtergrond von een eeuwenlange koffiecultuur is onze en maalmethode verouderd., Wij krijgen, kant en klaar, de koffie zo n gemalen, dat het kopje koffie meteen klaar is. En wat zeker zo Hngrijk is: de nieuwste methode (Melitta filter) geeft extract van n zeer goede kwaliteit. De Nederlandse huisvrouw heeft, zo hebben de verkoopstatistieken gewezen, duidelijk voor deze filtermethode gekozen. Mochten de cy- rs van twee jaar geleden toen al hebben verrast (een groot rcentage van alle AH-koffie werd verkocht als Melitta-maling)nu eft deze zetwijze in de grote steden al bijna de helft van de markt pet.) moeten om hun werk te kunnen doen in het produktieland, is de kleine keus uit de oogst. Van de diverse soorten koffie, die Guate mala voortbrengt, kunnen de inko pers maar met één soort thuisko men: de „strictly hard b e a n", om het even deskundig te zeggen. En dan moet die koffie nog gegroeid zijn op vulkanische gronden, boven de 1500 meter. En alsof deze selectie nog niet genoeg is: slechts de oogst gedurende drie maanden (maart, april en mei) komt in aanmerking voor versche ping naar Nederland. Maar dan krijgt AH dan ook de koffie in zijn HON Dy! Floras MEXICO GUATEMALA Totonicopan HONDU aGuotomol Esqulntlo 200 km MEXI branderijen, waarvoor kenners die verschuldigde eerbied opbrengen. Koning- koffiedrinker Koffiekwaliteit is overigens een mex-kwaardige zaak. Ook al is de vakman tevreden over produkt en bereiding, het laatste woord is aan de koffiedrinker. Hij bepaalt wel ke koffie de béste is. Daarover gaat de fabrikant niet in debat: over smaak - valt niet te twisten, weet hij. De Nederlander bepaalt dus wel ke koffiesoorten worden verkocht. Ten slotte zijn het de huisvrou wen, die in feite de Perla de Gua temala naar ons land lieten ha len. Proefpersonen Weer is het woord aan de des kundige. „Een half jaar lang tiebben wij steeds maar weer door een groep proefpersonen verschillende soorten koffie la- Nu alvoorhetderdejaar Van. half maart tot eind oktober liefst negen vliegreizen naar Nathanya aan de zonovergoten Middellandse Zee. Half pension arrangement met maximale vrij heid. Vele extra mogelijkheden: prachtige dagtrips* familiebe zoek. Speciale PMC Israël tour (meerprijs f 270.-) Vraag de uitgebreide reisfolder in de AH-winkel. 14 dagen f QQQ ClubprijS vanaf TO JU.* 18 dagen Clubprijs Van clubprijs f26.- in PMC- cheques te voldoen, de rest contant. an albert heijn menstellen van melanges. Boven dien krijgen wij een nauwkeu rig inzicht in de markt door de opmerkingen van klanten in de filialen", aldus de heer Hermani des. „De introductie van onze Perla de Guatemala is het resul taat van dit soort marktverken ning Een nieuwe koffie dus, die, be halve op de klassieke manier, óók in de allerfijnste maling zijn weg naar de Nederlandse keukens wel zal vinden. Dubbel zuinig Hoe denken de deskundigen nu over die Melitta-maling, waarvoor de huisvrouw zo'n grote belangstel ling toont? De heer Hermanides: „Deze methode is op twee manie ren zuinig. Precies afgepaste hoe veelheden, zelfs voor een paar kop jes, zijn mogelijk. Tegelijkertijd is .1 het rendement van de koffie zeer 1 hoog. Het maalsel is namelijk zo fijn, dat het juist nog geen poeder is geworden. Dat zou de smaak namelijk weer nadelig beïnvloe den." De beste verpakking? „Lucht dicht, in vacuumblik," zegt de heer Hermanides, „zuurstof er vocht zijn vijanden van die gevoe lige koffie." En het lekkerste kopje koffie? „Zo heet mogelijk en lékker sterkf KLM, PiVM. AD BIJ VEEL BEDRIJVEN jestaat de behoefte om het uiterlijk, het totaal aan zien, de „house style" te verjongen of aan te passen. Enkele jaren geleden heeft de KLM zich bij het bureau van F. H. K. Henrion in Londen een nieuwe „house style" laten aanmeten. Er is nogal veel gediscus sieerd over deze ingreep, die pla-tisvond in een tijd waar in het de KLM niet zo goed ging. Aan zo'n „face lifting" zijn vele kosten verbonden. Niet alleen moet het ontwerp bureau worden gehonoreerd, maar de toepassingen van de nieuwe kleurstelling, het nieuwe merk. brengen veel kosten met zich mee Men öenke in het KLM-geval al leen eens aan het overschil deren van alle vliegtuigen Kritiek kwam er echter ook op het nieuwe aar.zien zelf. Tohn Harris, medewer ker van Pilditch. weet daar van. Hij zegt; „Zulke ontwerpen moe ten lang mee. Je moet vele jaren vooruit denken. Daarom is er nog wel eens veel weerstand te over winnen op het moment dat je je uitgewerkte idee- en aan anderen voorlegt". Cijfers over de resultaten van gezichtsvernieuwingen zijn moeilijk te vergaren. Maar de Steenkolen Handels vereniging heeft onlangs toch enkele aardige gege vens verstrekt over het nieu we PAM-merk dat eind vo rig jaar werd ingevoerd. Onder het merk PAM wor den olieprodukten verkocht. Het beeldmerk dat werd ge bruikt was ouderwets en in deze tijd weinigzeggend. De opdracht om een nieuwe „ha ise style" te creëren ging in dit geval naar Amsterdam, waar de ontwer persgroep Total Design ze telt. Deze ontwierp een heel nieuw merk en een nieuwe kleurstelling (zwart, wit en rood) Od het circuit van Zand- voort werd gemeten hoe groot de gemiddelde afstand was waarop een aantal proefpersonen het oude en het nieuwe merk konden herkennen. Voor het oude mem was die afstand 163 meter, voor het nieuwe 222 meter. Het oude merk werd herxend bij een gemiddelde lichtsterkte van 283 millllux, het nieuwe reeds bij 65 mll- lilux. Voor 55 van de 80 on dervraagden past het nieu we merk goed bij een benzi ne- en oliemaatschappij. JAMES PILDITCH AMES PILDITCH. eigenaar van het bureau, dat het nieuwe „gezicht" voor AH ontwierp, is een Engelsman in een grijs flanellen kostuum. Zijn gezicht lijkt nog lang jeugdig te zullen blijven. Daarboven doet het opzij gekamde haar zeer Engels aan. Als hij spreekt verkoopt hij zijn werk. Dat gebeurt onopvallend, men bemerkt het eigenlijk pas tegen het einde van het gesprek. Zijn gezicht staat voortdurend ernstig. Plotseling kan er een lachje op verschijnen, dat echter ook weer schielijk verdwijnt. Het lijkt dan of Pilditch er zelf even van geschrok ken is. nE VERANTWOORDELIJKE man voor de verpakkingen by Albert Heijn, de heer E. Jonker (rechts), in gesprek met de heer John Harris (links), die een werkzaam aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het nieuwe beeldmerk. Op de foto een van de eerste produk- ten, die het nieuwe beeldmerk dragen: de Zaanse Molen bis cuits. Er zullen er nog honder den volgen. Bij wat ze doen letten deze mensen niet alleen op esthetische zaken. Het gaat er ook om of industrieel te maken produkten functioneel van vorm zijn, of ze eenvoudig en goedkoop te fabrice ren zijn. Dit laatste geldt ook voor verpakkingen. John Harris HIJ SPREEKT geen Nederlands. Toch moest hij Nederlanders iets vertellen over Albert Heijn N.V., wat hij dan in symbolen kan Pilditch eist niet alle eer op doen. Daarvoor is toch een zekere voor het werk. dat zijn bureau bekendheid met de Nederlandse aflevert. De ontwerpers die eraan mentaliteit nodig. Zou zijn op- te pas zijn gekomen schuift hij dracht anders uitgevallen zijn als naar voren. In het geval van hij die voor een Engels bedrijf i Albert Heijn is dat de jonge ont- met eenzelfde karakter als dat vanwerper John Harris. 24 jaar. Albert Heijn had moeten uitvoe- in het bezit van het National Diploma in Design. Harris werkt nu drie jaar bij Pilditch. Daarvoor was hij in dienst van F. H. K. Henrion in Londen. John Harris is een vriende lijke, vastbesloten jonge man. die zijn eigen weg gaat. Hij is kritisch ten opzichte van zijn werk: „Ja, het zou wel anders zijn geworden. We hadden dan toch andere gegevens gekregen en daaruit zou dus niet hetzelfde resultaat zijn voortgekomen als nu. Bo vendien bestaan er in ver schillende landen verschil lende voorkeuren voor kleuren". Pilditch wijst op een pakje siga retten, ontworpen voor een Ierse fabrikant. Er zit een prachtige olijfkleur in. Dat groen doet het voor sigaretten in Ierland wel, het zou het in Nederland niet doen. Voor ons land werd bij Pilditch ook een sigarettenpakje ontwor pen. dat voor Caravellis. Wit met strak blauw. Pilditch werkte voor nog meer Nederlandse opdrachtgevers. De nieuwe verpakkingen voor Castella- Matic en Parels van de Koninklijke Dobbelman zijn in Londen ont wikkeld. „Je moet je steeds afvragen waarom je de dingen doet zoals je ze gedaan hebt. Je moet ze aan anderen kunnen verklaren, er de logicia van kunnen aanto nen. Dat is voor jezelf een soort controle op wat je voelde dat gedaan moest worden". Naam verworven ten keuren. Door die resultaten £n niet zo wild met de koffie- laten wij ons leiden bij het sa-1 melk." Er gaat een roep uit van de naam Pilditch. Dat heeft zijn oor zaken. Hij schrijft boeken, houdt lezingen, en stichtte nederzettingen van zijn bureau in Brussel Oslo. Hij leverde werk dat velen opviel. De grote vrachtwagens van Lyons Bakery vallen in het drukke Londen direct op. Pilditch gaf ze een opvallend uiterlijk: wit met oranje. De wagens van de koekjesfabriek Elk es springen er al even duidelijk uit. De 5000 cafes van de Charrington brouwe rijen mogen alle hetzelfde uiterlijk hebben, wel geven ze de voorbijganger hetzelfde beeld mee. Pilditch liet ze de mogelijkheid om de kleuren licht- donkergroen en oranje te variëren. Ze gebruiken alle hetzelfde letter type en hetzelfde beeldmerk. Dit laatste komt men ook tegen op de etiketten van bierflesjes en -blik jes, op de vrachtwagens van Char rington en zelfs op de staart van het directievliegtuig. Nog op andere wijze drukt het bureau van Pilditch zijn stempel op het straatbeeld van Londen: de dubbeldeks Routemasterbus kreeg vorm in samenwerking met industrieel vormgever Douglas Scott, die zich met Pilditch heeft geassocieerd. Toekomst Bij opdrachten als die voor Al- bert Heijn moet de ontwerper zich op de toekomst richten. Maar hoe weet nu juist hij hoe het uiterlijk van een onderneming over enkele aren beoordeeld zal worden, wel- 'iet - Zijl Daarmee heldert hij weinig op. Concreter is dat hij is afgegaan op de ontwikkelingen van de voor keuren voor bepaalde kleuren. En de letter die hij heeft gekozen, de Brasilia, ziet hij als een blij- verdje. 38 ke „image" het dan helpt vestigen? Dat dan is zijn vak. zegt Harris. TiE HEER JAMES PILDITCH (links) overlegt met de heer John Harris (rechts), een tafereel dat zich in het voorgaande jaar ettelijke malen heeft herhaald. ("Vervolg van pag. 1) Van Gilst doet dat. „Een kleine tuin, dan moeten de mensen veel gras nemen, dat maakt groter. En al die grasmatten die er nu hob- bel-de-bobbel bijliggen? Men moet er een flink laagje aarde overheen leggen, wat graszaad inzaaien en met de rug van een hark het ge heel vlak maken. Dan ziet die gras mat er op dit moment niet gewel dig uit, maar let eens op wat er het voorjaar gebeurt. O ja, en nu ook de randen helemaal recht langs een plank of zo afsteken. Dat wordt zo verwaarloosd en dan vinden de mensen de tuinen niet verzorgd. Neen, vanzelf niet. Dat is net zoiets als naar de kapper gaan zonder dat hij je nek knipt". Met 'n touwtje „Een tuin kan er ook 's win ters prettig bijliggen", zegt Kees van Gilst. ,f)ikwijls heeft men er geen plezier in. Men kijkt naar zijn tuin, vindt het een ben de en doet maar gauw de deur dicht tot het voorjaar. Ja, maar daar heb je niks aan. Mag ik iets tot de dames zeggen?" „Jaag uw man eens een za terdag die tuin in. Al dat pa pier en die oude bladeren weg. Waar geen planten staan goed omspitten: gaat het nog een nachtje vriezen des te beter, dan valt de aarde in het voor jaar als stof uit elkaar. En waar wel planten staan, niet te diep met die schop, vanwege de wortels". „De rozenstruiken, waar op heel veel plaatsen de uitgebloei de bloemen van vorig jaar nog aanzitten, flink terugsnoeien, echt flink dus. En niet met een botite schaar, dat is slecht voor de plant. De eerste knip moet raak zijn. Heeft de ligustrumhaag een breedite zodat er gemakkelijk een tweepersoonsbed bovenop kan, dan tot de helft terugbrengen. Neem een touwtje en span dit op de heg op de breedte die u over wilt hou den en dan knippen, van boven naar beneden. Goed recht houden. In het voorjaar is de haag in veer tien dagen weer groen en u heeft spijt, dat u dit niet veel eerder deed. Al met al, wanneer ook die oude lupinen en margrie ten. al die gewassen met oud hout, nu ook tot tien centimeter boven de grond zijn afgeknipt, dan ziet uw tuin er ook nu ver zorgd uit en zal in het voorjaar eerder een plezier zijn om naar te kijken, dan wanneer men er alles maar bij laat liggen." Geen pony „Fantasie", zegt Kees van Gilst nog eens. De hovenier zelf gaat met vakantie graag naar Luxem burg. Frankrijk of Italië. „Daar leer ik elke keer weer. Daar heb ben ze fantasie. Ze zetten de bloe men en planten in een oude emmer, ik heb ze wel zien staan in een oude po zonder oor van de kinderen. Maar met de bloemen eraan ziet het er allemaal toch fleurig en kleurrijk uit." „O ja", herinnert zich de heer Van Gilst ineens, „de Queen Elisabeth, voor mensen die an een fantastische roos houden, die met grote rode bloemen de hele zomer door bloeit. Ik maak er hagen van. Steeds meer, in plaats van ligustrum en wanneer zo'n haag een paar jaar staat weten de mensen zelf nauwelijks wat Zjen: één bloemenzee." „Mag ik nog even". „Gaat uw gang, artiest Van Gilst." „In kleine tuinen die zon jaar of vijf be staan, zie je dikwijls dat de hees ters zo enorm zijn uitgegroeid dat ze meer dan een meter in omtrek beslaan. Soms irriteert het de eige naars ineens en dan knipt hij po ny, zoals wij dat noemen: klets, een paar takken eruit. Dat is het natuurlijk niet. Men moet vasthou den aan een stuk of vijf, zes tak ken, die houdt men. De rest erom heen met een scherp zaagje wegha len. Dan krijgt de heester weer model en men heeft weer wat ruimte om iets te planten." opdracht gehad om op hun ter rein, waar grond braak lag, een tuin soms tuintje te ma ken. U heeft er geen idee van hoe belangrijk dat blijkt te zijn. De werknemers in hun schafttijd hebben het zelf bewe zen. Ze zaten heerlijk hun bo terham te eten met uitzicht op planten en bloemen en de inte resse was er meteen. Tuinman, wat kost zo'n roze geranium? Tuinman, wat is dat voor een boompje, kun je er voor mij morgen ook zo een meebrengen? Ik bedoel maar: men denkt er niet zo snel aan, maar het blijkt, dat dit allemaal reuze op prijs wordt gesteld. Met al dit razend snelle gedoe van vandaag, met al die auto's en brommers, die hoge flats en al dat lawaai, heeft een mens behoefte aan een stuk je groen om tegenaan te kijken en een bloem om van tegenie ten. En dat is een van de dank bare kanten van mijn vak." 0 Teamwork Pilditch zweert bij het uitvoeren van opdrachten in groepsverband In 1959 richtte hij Package Design Associates op. Vijf jaar geleden stichtte hij samen met de groep van Douglas Scott Allied In dustrial Designers 't bu reau zoals dat thans bestaat. Het is gevestigd in het hartje van Lon den, vlak bij Oxford Street en Soho. Via omweg Pilditch is via een omweg tot zijn ontwerpstudio gekomen. Hij werd in 1929 in Londen geboren, haalde een Fine Arts Degree aan de universiteit van Readi: g. ten westen van Londen. Na zijn studie moest hij in militaire dienst. Weer terug in het burgerpak ging hij naar Canada, waar hij na korte tijd werk kreeg bij een uitgeverij Daar redigeerde hij een vakblad het gebied van verpakking. Eenmaal in die richting gekomen ging de weg onherroepelijk ver der. Hij kwam in dienst bij Jim Nash Associates, een Amerikaans bureau dat zich bezighoudt met ontwerpen en vormgeven. Op het Canadese kantoor van Jim Nash kreeg Pilditch met grote klanten te maken, waaronder General Food en Heinz. Allied Industrial Designers is een groep van mensen, wier kun digheden op uiteenlopende gebie den liggen. Er zijn de industriële vormgevers, een groep houdt zich bezig met verpakkingsontwerpen, een andere met het „aankleden" van winkelpuien en de inrichting van bijv. zelfbedieningszakcn Kaas-elite op het plateau De liefhebbers van buitenlandse kaas kunnen in vele winkels van Albert Heijn terecht. Een assor timent, waarin de gerenommeer de, gangbare soorten de hoofd toon voeren, staat lien ten dienste. En wat zo reëel is, Albert Heijn kent geen prys- snobisme. Of het nu om dood gewone rijst of om fijne buiten landse kaas gaat, AH kent maar één principe: de allerlaagste- prijs! In onze Paasredame: Een halve van 1.25 voor Brie per punt van 75 gram 1.15 DanaBlue p. part v. 110 gr. 1.30 Petit Port Salut 250 gram 2.00 Monchou Cream Spread 100 gram 73 Nanette div. smaken 550 gram 28 Zwitserse Chalet-kaas Gruyère doos 12 porties 1.65 Zwitserse Chalet-kaas assorti doos 6 porties 1.80 In allAH-SiiperMarts en een groot aantal AH-Zelfbedienings- zaken verkrijgbaar. Goede voeding: dagelijks! Ie ontbijt: appel, sinaasappel (sap), tomaat of een andere vrucht, 1 a 2 bruine boterhammen met boter of margarine, kaas of zoet beleg, 3 a 4 maal per week een ei. Als er geen ei gebruikt wordt, een glas melk of karnemelk, eventueel pap of yoghurt. 2e ontbijt: f NIEÜW! Even mixeft - oven- klaar! In een kwar tiertje 16 heerlijke, rozijnencakejes! 2 of boterhammen met margarine, belegd met pindakaas, kaas of vlees waren, eventueel l/2 liter melk, koffie, chocolademelk, enz. lunch rip de hier gefotografeer- U' de maquette is te zien hoe duidelijk het nieuwe kwaliteitsmerk van Albert Heijn het aanzicht van de winkels (in dit geval een SuperMart) markeert. Nog niet alle AH-winkels zijn al met het nieuwe embleem toegerust. Maar in de toe komst zult u van het nieuwe merk veel meer merken en opmerken. Dankbaar „Nog één opmerking en dan houd ik op met praten", zegt tuindokter Kees van Gilst. ,Jk heb de laatste tijd van verschei dene bedrijven en fabrieken 2 a 3 boterhammen met boter of margarine, beleg naar keuze; a \A liter melk of koffie met melk, eventueel chocolademelk. V/ARME MAALTIJD cakemix met rozijnen (16 bakvormpjes in elk pak bij gesloten.) Per pak inhoud 262 gram Nieuws voorbaklustigen! Na het grote succes in Amerika en Engeland heeft Albert Heijn de mini cakes naar Ne derland gebracht. Haal mor gen meteen een pak in huis en zie het resultaat. Met uw eigen fantasie kunt u nog velerlei variaties toepassen ook: u kunt de cakejes glazu ren, met allerlei lekkers vul len of in rum, cognac of ma rasquin drenken, u kunt... enfin, dat weet u als ervaren bakster zelf het beste! Maar handig en gemakkelijk is het! 4 eetlepels groente, Vz ons vlees of vis, een ei of kaas, 4 a 5 aardappelen (middel groot), 1 bord yoghurt of vla. AVONDMAALTIJD een vrucht of 1 a 2 bruine boterhammen met boter of margarine, kaas, jam enz., melk of koffie. V-e-r-I-c-n-g uw vakantie - Vlieg per KLM gram Prachtig-gave, goudkleurige pinda's, knapperig vers en op de juiste temperatuur ge brand.

Allerhande | 1966 | | pagina 3