gangen en standen „Een glaasje madeira, my dear!" Inkomstenbron voor een heel eiland Ch ch 49 46 ook in de kippenmaatschappij ivaliteit in de ren 'Welgelegen'Eieren TUINKERS Cracka Cola I Up Drink I Drink GOLD Jam Planten- margarine A 1/ LITERFLES Meer en meer Supermarkten - gezond en lekker - #ii 120 Caledonia Cream Crackers aller-handigheidjes aller-handigheidjes aller-handigheidjes alle DE B RT 1966 ALLERHANDE 13 iKIJKE mensen hebben in de loop der geschiedenis van de mensheid, r botsing te zijn gekomen met chefs, met overheden, met superieuren, zekere hunkering in de blik gekeken naar de vogels en uitgeroepen: was ik maar een dierl" Zij meenden, in hun gekwetstheid, dat in de iwereld géén machtsverhoudingen bestonden en dachten dat de vrije 1 snderworpen was aan gemeenschapswezen. Als zij eens rustig n ^joe in de kippenren hadden gekeken, zouden zij al gauw hebben dat ook daar rangen en standen lijn en dat ook daar bazige „ka- heersen over minder bazige en dat wie probeert omhoog te komen lelijk op de kop krijgt. pE dierenwereld kent ran-, baas is over kip B., die op haar en standen. Niet alleen beun weer baast over kip C., Ie meeste gevallen het door deze kip C. overheerst wor de baast over het wijfje den. Dat kan te maken hebber alle gebied de leiding mét toevalligheden tijdens het maar ook eigent hij zich eerste ontmoeten. egocentrisch de lekker- Nog iets merkwaardigs: hoe lager geplaatst de kippen hoe valser zij op elkaar inpikken. itjes toe. apenweield is .Mijnheer baas en bij de robben is inzeer het geval; daar dus Mijnheer Rob Aap zowel vormt zich, In de paar- fraaie harem en zwak- lannetjes moeten het maar nijfjè doen; zij worden vrijgezellen en hoeven toenaderingspogingen te „ant de straf daarop is wianen kennen zulk een ie. Dat wil zeggen: als g de vrouwtjes gaat blijkt jinetje een harem te bezit- daar heer en meester zijn ook al moet hij op terrein dat van de ver ban het voedsel wel ikzeil halen voor een vrij- Ook al wint de vrijgezel [dselstrijd, hij zal de ande- riaan ziin vrouwtjes niet nnen) pakken, ieens zijn er ook diergroe- aar het wijfje de baas is V'. Voorbeelden zijn: de n in de paar- en broed de wilde eend en de her- bar is de bok nooit leider. BAZIGEN ZIEN VAN het verschil geslacht heerst in de di§- reld nog een andere rang- Er bestaan tirannen getiranniseerde n; duidelijk te zien in de laatschappij waar de zwak- ak prijs moet geven wat pakken heeft weten te krij- 2o sterk is dat soms dat de lige, de baas-aap. gewoon nd in de wangzakken van akke broeder steekt en het voedsel weg- arzoekingen (van Katz, Ré én Sch jelderup-Ebbeheb- duldelijk aangetoond dat in ppenren elke vogel een vas- latschappelijke positie in- it. Men ziet jtr de bazige waarvoor de andere opzij en die, wanneer zij zich ge- iboomd acht, gemeen van afpikt zonder daarvoor, beurt, een snavelhouw terug Uren. eel tegengesteld aan haar stakker, die door ledereen [drongen wordt en zich laten pikken en daarom kaal en rafelig in de veren uen die twee uitersten (de ataat bóven dit alles) be- hele ingewikkelde schappij van rangen «n die een middelgroot geen oneer zou aandoen. EERSTE INDRUK ite conflicten komen niet voor: het blijkt dat elk in- ii in de ren zo nauwkeurig igen plaats kent dat er voor ken met de ellebogen" geen snheid is. De eerste ont- g is van belang voor die de kip krijgt „aange- als zij imponeert en snel opzij gaat, dan komt oog te staan. Wijkt zij spoe- en onderwerpt zij zich te dan zal zij voorgoed haar en verspeeld hebben. de aandacht van de kan in zo'n geval de ver- Ie nieuweling omhoog heffen een veel hoger plan. Het feit het uiterlijk van een kip in uitijd bijvoorbeeld, niet fraai an een grote rol spelen bij intrede in een nieuwe ren. k ziekte kan haar meteen al slechte plaats geven, pisch en even ingewik- als in de mensenwereld soms de onderlinge verhou- Zo kan kip A., die NET MENSEN De laagst-geplaatste kip wordt door iedereen gepikt en zij doet nooit iets terug. De hoog-ge- plaatste kippen zijn milder voor de onderdanen dan de laag-ge- plaatsen; het lijkt of zij „ver standiger" zijn. Ook bij apen ziet men iets dergelijks. Daar wordt, in een groep van drie bijv., de tweede niet zo slecht behandeld door de eerste als de derde door de tweede. Een kip die, in de ene ren, laaggeplaatst als zij was een lelijke despote was voor de nog lagere, wordt milder als zij, overgeplaatst in een andere ren, daar een hogere rang heeft gekregen. Zit een ti ran samen met één mindere dan worden zij noodgedwongen vriendinnen. Wat ook heel menselijk is, is het volgende. Wanneer een min dere kip slecht behandeld is door een bazin dan wreekt zij zich op andere, die een lagere positie in nemen dan zijzelf. ARROGANTIE In de kippenmaatschappij is arrogantie een belangrijk mid del om een hoge plaats te ver overen; brutaal en dreigend op treden zodra zij in een nieuwe ren wordt geïntroduceerd, zekert haar van een soms onverdiende hoge post. Nog iets opmerkelijks: de verhoudingen die in de ren be staan, veranderen zodra de die ren in het vrije veld naar voed sel gaan zoeken. Dan ontstaat meteen een ander patroon; wel licht gelden dan andere normen dan die, welke in de ren de doorslag gaven. Bij de kauwtjes heeft men ook ÜKENT NATUURLIJK 1IF-T AANGRIJPENDE VERHAAL van dat,zulk een tochtje een beetje ner- aardige. jonge ding dat door een snood, reeds grijzend, heesstem-j veus zou worden (men glijdt nu mig heer, met behulp van ,,'n glaasje madeira my dear" Ten Val Werd eenmaal niet elke dag in een mand Gebracht. Het heeft ons persoonlijk (aanvankelijk) zeer ontroerd en door de stad» die kan. beneden wij hebben het hoofd geschud vanwege die sluwe toepassing van zoiets aangekomen, heerlijk op verhaal kostelijks als madeira voor zoiets laaghartigs als die losbol beraamde komen met een glaasje madeira, (en ten uitvoer legde, ja!) Ba!, riepen wij zelfs gedempt Iwe zaten in Want ..'n glaasje madeira, de tram toen ons de inhoud van Ted de Rraak's liedje duidelijk werd).|my dea r" is een echte versnape ring die wij u met klem aanraden. ONZE verontwaardiging echter duurde niet lang; wij kregen namelijk de mededeling te lezen van een geleerde die verklaarde dat de drank degene die gedron ken heeft, nooit datgene laat doen wat deze in nuchtere toestand, Iniet óók gedaan zou hebben. DE BAAS OVER ALLEN: DE HAAN interessante dingen ontdekt. De- derc niet? Het is duidelijk dat kraai-achtige vogels leven in groepsverband, maar zij vormen, in die groep, toch paartjes. Zodra de verloving vaak ver vóór het broedseizoen een feit Jtijgt' het vrouwtje tot het ni veau van het mannetje. VERWENDE BABIES Ook het verwennen van babies komt in de dierenwereld voor; evenals bij de mens kan daar een zuigeling, door onophoudelijk tiranniseren door middel van hulpgeschrei, een geheel aparte positie verwerven. Men ziet dat bij de bavianen waar een klein en zwak aapje de beschermings drift bij grote soortgenoten wekt. Door dit nu te pas en te onpas te doen en telkens de sterke ba zen aan zijn kant te roepen, kan de kleuter een ware tirannie gaan uitoefenen op veel grotere en vee) sterkere dieren. Is het niet precies eender als bij de mensen waar een ver wend kind ook een volledige heerschappij kan uitoefenen op hele families? HORMONEN De vraag is nu: waarom staat het ene dier bovenaan en het an- Let wel een hele liter! Vergelijk! Reken na! En verdien albert heijn lang op fust hebben gerijpt. Ma-1 deira rijpt zeer lang de wijn is' pas na 1012 jaar rijp. Strenge voorschriften Nu daarvoor wordt gezorgd' Wani de Portugese overheid houdt zich streng aan de voorschriften die be staan voor de madeira; daarmee In kmnr! kan niet geknoeid worden. Het ly- in orana ne cama e Lobos (Wol- •enleger» zo genoemd naar een Nu wij dit even hebben vastge- plaats die de wijnsoort levert wel- 'steld. is het wellicht nuttig te wij- ke door de handelaar (shipper» zen op de inhoud van het glaasje I Welsh Brothers wordt verscheept I (of waren het glaasjes» die het on-j is een donker-bruinrode madeira deugende kind tot zich nam. Ma- die bijzonder geschikt is voor het deira. een wijn van het gelijknami-1 prettige visite-uur; voor de och- ge eiland dat. toen de Portugezen tend, voor het dessert en voor „zo Madeira is een zachte tintelende» wijn die heerlijk mondt, licht is en toch opwekkend. En zo helder als het klimaat van het eiland vanwaar het komt. NIEUW GOED! HOENDERPARK Cn breukwerende verpakking. Op elke doos staat een datumstempel. U ziet direct hoe vers uw „Welgelegen" eieren wel zijn! Constante kwaliteit en versheid worden onvoorwaardelijk gegarandeerd. Het kwaliteitsmerk ah .op elk ei staat daar borg voor! Lekker, vers. puntgaaf, schoon, constante kwaliteit. ch albert heijn De lekkerste eieren die u ooit hebt geproefd! diepere oorzaken hieraan ten grondslag liggen. In hoofdzaak is het de agressiviteit die de maat schappelijke orde bepaalt; hoe •echtjasserlger het dier is, hoe hoger het klimt. Het mannetje dat vechtlustiger is dan het vrouwtje is daardoor al de meer dere van haar. Waar komt dat door? Door de mannelijke hormonen. Elk dier, vrouwelijk of mannelijk, heeft mannelijke en vrouwelijke hor monen in het bloed. Hoe groter nu de hoeveelheid mannelijk hor moon in het bloed is, hoe agres siever het dier is en hoe gemak kelijker het domineert over de zusteren. Als twee hennen elkaar ontmoeten blijkt de grootste kam meteen de doorslag te geven; die grote kam wijst op de aanwezig heid van meer mannelijke hor monen in het bloed. Toen men kippen inspoot met mannelijk hormoon deed men de verrassende ontdekking, dat de kam groter werd. de eierproduc- tie kleiner en dat zij zich een beetje als hanen begonnen te ge dragen. Verder stegen zij onmid dellijk in maatschappelijk op zicht. Soms tot de hoogste rang! Ook bij de zeedieren en in het aquarium bestaat de sociale rang orde. Wellicht zijn hier ook de hormonen in het spel. In ieder geval is duidelijk dat vooral „per soonlijkheid" de doorslag geeft. HET AANTAL Supermarkten is in ons land in 1965 van 429 tot 626 toegenomen. Algemeen wordt aangenomen, dat deze stijging zich ook in 1966 zal voortzetten. De Supermarkten nemen 20 tot 25% van de totale omzet in de kruide- nierswarenbranche voor hun reke ning, maar dit aantal vormt maar 3 van het aantal vestigingen in deze branche. Het aantal zelfbedieningsbedrij ven steeg in 1965 van 5.194 tot 5.701. Van dit totaal worden 4 324 beheerd door zelfstandigen. 294 door de Coöp. en 1.083 door het groot winkelbedrijf. De gezamenlijke zelfbedienings- bedrijven nemen met slechts 20 van het totaal aantal vestigingen 53 van de totale landelijke omzet voor hun rekening. (Een Supermarkt is een zelfbe dieningszaak waar behalve kruide nierswaren tenminste ook groente en vers vlees worden verkocht.) O ONGETWIJFELD HEEFT U in verschillende zaken gedurende de laatste maanden kartonnen doos jes gezien met frisgroene tuinkers. Vroeger werd er alleen maar in het voorjaar tuinkers te koop aan geboden. een smakelijk produkt. dat echter gauw slap werd. Dat was de kwekers een doorn in het oog. Ze zijn aan het piekeren geslagen en brengen nu tuinkers in doosjes aan de markt met de grond waarop dit produkt gegroeid is. er bij. Heel simpel dus maar men moet maar op het idee komen. Nu kunt u dan ook werkelijk kersverse tuinkers op tafel brengen, niet alleen van daag, maar ook morgen en over morgen. Bovendien is er nu tuinkers het gehele jaar het eeuwen en eeuwen geleden ont dekten, zodanig bedekt was met ouden, met hout dus, dat zij het ook maar meteen „hout" noemden Madeira" dus en er onmiddellijk de brand in staken daarmee, onwe tend, de bodem wijnrijp makend. Men meent nl. dat deze eerste enor me branden de voedingsbodem le verden voor de wijnstokken die er later, uit allerlei wijngebieden, werden ingevoerd; ook de Rijnland se Riesling-wijnstok groeit er en levert er de wijn die tot de samen stelling van de madeira dient In ons land is de madeira van oudsher bekend als morgen- en middagwijn en wie hem als zoda nig niet meer kenl. die weet niet wat hij (of zij!) mist: het is een wiin (ook gedronken als dessert wijn trouwens) die van lichtgeel, via een amberkleur, donkerbruin kan ziin maar in alle gevallen een heerlijk zachte smaak heeft (met nootsmaakelementen erin) en een vaag-prikkelend bouquet. Het is, als gezegd, een eombina- ..e van verschillende wijnsoorten die geoogst worden op het gehele eiland en die voorkomt in ver schillende typen. Men heeft de sercial madeira's die am berkleurig zijn en de hazelnoot- smaak bezitten: de malmsey- soorten die halfzoet tot zoet zijn en kruidig en likeurachtig van smaak zijn en de b o a 1- typen die tussen sercial en malmsey in zitten en vaag-bitterzoet zijn en daarom zeer geliefd. Voorts ziin er de s o 11 e r a s die soorten die sa mengesteld ziin uit de wijnen van één oogst nadat deze eerst jaren- maar als men eens trek heeft in het een of ander". Niet alleen de Portugese regering let nauwgezet de kwaliteit van de madeira maar ook de bevolking zelf doei 'n Ité per KOI is verrassend voordelig De tuinkers in doosjes geeft u, evenals uw planten, gewoon van tijd tot tijd wat water. De plantjes zullen dan zelfs nog iets door groeien. Al naar gelang u nodig heeft knipt u met een schaar pluk jes tuinkers uit het bakje. De toefjes voorzichtig even wassen en laten uitlekken. Bij voorkeur op een schone doek uitspreiden en even voorzichtig droogdeppen. Met een paar toefjes tuinkers maakt u in een ommezien «en war me vleesschotel tot iets heel bij zonders. Ook schaaltjes met vlees waren voor bij de boterham doen ineens met hier en daar wat fleu rige tuinkers veel feestelijker aan. Tuinkers heeft bovendien het voor deel dat het niet alleen met vlees maar ook metx vis. ei en kaas kan worden gecombineerd. Tuinkers is een ideale en gezonde boterhambelegging. De besmeerde sneetjes met plukjes tuinkers be leggen. Er naar verkiezing zout oi suiker over strooien en met citroen sap bedruppelen. Een dergelijke be legging is vooral gezond voor al degenen, die aan de lijn doen. Maar ook degenen, die hier niet aan be hoeven te denken zullen zo'n boter ham met tuinkers bijzonder lekker vinden. U kunt met tuinkers vele kanten uit! NIEUW ffywor/riea/uM i<ëkfc^ Albert Heijn Per pot De fijnste vruchten van de oogst waren alleen maar goed genoeg voor dezè jam. Direkt na de pluk ingevro ren. Aroma, versheid, kleur en smaak zijn volledig be waard. Een uitstekende jam! Keuze uit: aardbeien, ker sen, frambozen, abrikozen. albert heijn dat: van de negen miljoen liter die men er elk jaar produceert, drinkt de bevolking er zelf 6 miljoen op (met 250.000 zielen in totaal». Dat verklaart dan wellicht ook de voor bezoekers zo opvallende tevreden heid welke de bewoners kenmerkt. De wijze waarop de madeira tot stand komt is niet eenvoudig: de wijn wordt opgeslagen in enorm- hete loodsen waar de warmte een speciale invloed uitoefent en. een maal op de juiste wijze gemengd, extra versterkt wordt met een ..in jectie'' van circa 10 procent zuive re wijnalcohol. Verscheidene be faamde ..shippers", wijnhandelaars die op Madeira de madeira „blen den", (tot een perfecte standaard soort mengen dus) houden zich be zig met de wijn van het eiland; de oudste madeirafamilie is die van de Blandy's: de leden hiervan be zitten een zekere macht op hun eiland. Andere oude shippers-na- men. alle van Engelse komaf (Ma deira wordt in Engeland veel ge dronken) ziin die van Leacock, Murdock. Welsh en Blackburn. Men kan aan cle produkten van geen hunner de voorkeur geven (zoals dat bijv. bij port en sherry wel kan) want de verschillende shippers werken al een dertigtal jaren via de Madeira Wine Asso ciation en hun wijnen worden door één centrale instantie behandeld. Met andere woorden: alle echte madeira is goede madeira! Vliegeren, guitaar spelen Behalve het verbouwen en lustig opdrinken van de eigen produkten hebben de bewoners van Madeira weinig opwindende bezigheden: zij zingei^.graag; zij spelen guitaar; zij latéh vliegers op en zijn dol op vuurwerk en het klimaat werkt hier enorm mee: het is er nooit winter en de zomer is zacht. Wie het eiland bezoekt zal nog de merkwaardige sleeën zien die men er gebruikt, de c a r os; ze wor den getrokken door een paar ossen die geleid worden door twee man die grote strohoeden dragen met een breed blauw lint eromheen, deze sleden vervangen de wagens; voor ouderwets wielvervoer zijn de straten er te steil. Er is plaats voor vier man in de overdekte slee en de ossen worden gemend met behulp van een touw aan de ho rens. Dan is er nog een ander merkwaardig middel van vervoer: het is een zeildoeken hangmat die met kleurige doeken bedekt is en die voorzien is van een soort kap. Het ding hangt aan een lange paal en deze wordt door twee man ge dragen. Slapende man is zwaarder Zij kunnen u, op die manier, over een afstand van zeker 45 km per dag vervoeren, maar u mag daarbij niet in slaap vallen want de dragers op Madeira zijn ervan overtuigd dat iemand die slaapt zwaarder is dan iemand die waakt. Voordat de auto op het eiland kwam en een geduchte vooruit gang betekende, beschikte men ook nog over een ander soort slede. Wie naar beneden wilde maakte gebruik van een carinhos, een rie ten mand op sleeijzers waarin twee personen plaats konden ne men; het ding werd door de be stuurder aan de achterzijde be diend; hij duwde het telkens voort en sprong er dan achter op. Nog steeds is deze tocht een toeristische attractie. Begrijpelijk. Hoe men boven komt in de enorm steile stad9 Met een spoorbaantje. Naar beneden dus in de mand. Wip door' C.U"E^N\ Best-seller Rechtstreeks uit Engeland geïmporteerd! In vershoudend pak van .170 gram 23 stuks) Gold Queen per pakje slechts „Gold Queen" Plantenmar- garine is 100% plantaardig, zuiver als de natuur zelf en heerlijk van smaak. Boven dien licht verteerbaar en on gezouten, Verpakt In lucht en lichtdicht aluminium. Een fijne tafelmargarine! albert heijn IS, DAT DIT NIEUWE RUBRIEKJE I ZOVEEL WEERKLANK heeft weten, te wekken. Ik ben tenminste in de slopen weken echt wel een beetje bedol- i geraakt onder de brieven, ten dele vol j ten, ten dele echter ook met nieuwe waarvoor alle briefschrijfsters (en tijvers) heel hartelijk dank. DE VOLGENDE TIP ONTVING IK van mevrouw Boodt uit Voorburg. Ol liever gezegd: van haar dochter Gusta. Deze is namelijk zo handig om de koude gekookte aardappelen en de appelen, die ze voor een huzarenslaatje nodig heeft, in keurige blokjes te snijden met behulp van een fritessnijder. Ze gebruikt hiervoor dit werd met nadruk vermeld de fijne snijder, niet de grove. Heel handig, beste Gusta en wèlbedankt! soorten en rauwkostgerechten varen er wel bij wat hun smaak betreft. Wie niet in het bezit van een speciaal groen- tesnijdertje is, kan de peterselie ook in een mum-van-tijd fijn krijgen door de steeltjes af te snijden en de rest dan in zijn geheel in een glas met een schaar klein te snijden. Jawel, met een schaar! Het is maar weer een weet, hè? ).Y S I mi ,E 65-JARIGE MEVROUW Van El-Ja- cobson stuurde mij een bijzonder aardi- brief. waarin zij vertelde, dat zij altijd zo'n last van koude voeten had en er nu iets op had gevonden: onder de binnenzool van haar pantoffels plakte zij een zooltje van. DOCHTERTJE VAN TWEE HEEFT aluminiumfolie! Gevolg: heerlijke warme voet- ~MFT EEN BALLPOINT op de stoelen jes. Hoewel ik het zelf nog niet heb kunnen één onzer ouders gekrast. De bekleding navolgen, geef ik deze tip maar alvast door. van Skai. Beste Ciska, hoe krijgen we vlekken er weer uit?" 'ijn, beste mevrouw Harms, dat u er nog tts aan gedaan hebt. Dan kunt u uw geluk is beproeven met een goed soort vlekken- ter. De hoofdbestanddelen van de meeste sUcenwaters tri en tetra lossen name- ballpoint-inkt op. Hebt u echter nog een ether staan, dan kunt u zelf een mengsel iken van gelijke delen ether en alcohol, eest u maar blij, dat de stoelen van Skai n gemaakt. Leer is veel kwetsbaarder, i'oor alle zekerheid zou ik het in uw plaats rst proberen door om een houtje bijv. u lucifer een stukje van een papieren kdoek te wikkelen en dit met de vloeistof bevochtigen. Hiermee probeert u dan de tassen te bewerken en komt u zo min moge- k met de Skai in aanraking. Mochten de ekken er op deze manier nog niet uitgaan, >n ptobeert u het nog eens met een schoon 'pje, dat u met de vloeistof bevochtigd constateren neel goede resultaten boeken door met zo'n groen Scotchbrite-sponsje en wat Vim de plek te bewerken. OM NOG EVEN OP DIE BEREIDWILLIGE Shell-meneer terug te komen: hij deed mij nog een praktisch advies aan de hand, waar misschien nog meer huisvrouwen hun voordeel mee kunnen doen: als uw man zijn vrije zaterdag misschien eens nuttig wil besteden (en waarom zou-ie niet9) door de garagevloer een goeie beurt te geven, maakt u hem dan maar eens blij met een bus Arkosol Dat is een witkleurig mengsel van terpentine plus een soort a(wasmiddel. dat ideaal schijnt te zijn om een met olievlek- J^AAR aanleiding van de tip: „kerosine i ken bezaaide garagevloer weer brandhelder verwijdert uw brume vlekken uit de te krijgen Mocht dit middel niet overal ver- badkuip" (januari-AllerHande) kreeg ik krijgbaar zijn. dan kunt u zich wenden tot de heel wat aanvragen op mijn bureautje: I volgende twee adressen: de firma VECOM in ft^Lnnzr, J die keroLe dan 1 PRO- krijgen? I TEDERE HUISVROUW HEEFT WEL EENS Het spijt me, dat ik blijkbaar ongewild 1 7AAK KAN HEI GEBEUREN, dat bij V het persen van een wollen rokje de ran den van de naden zichtbaar worden. Dat is beslist geen leuk gezicht en u kunt dit vermij den door bij het persen een stukje vloeipa pier tussen de naadranden en de stof zelf te leggen Laten we hopen, dat opa en oma niet al te tos zullen zijn. TT7AT IK WÈL UIT ERVARING WEET, is hoe je kunt voorkomen, dat bij het roosteren van brood je hele tafelkleed vol met kruimels komt te liggen. Mevrouw Van El-Jacobson legt er een groot papieren servet onder; zelf zet ik de broodrooster op een dienblaadje, dat ik op een krukje naast mijn stoel plaats, zodat ik onder het eten de hele familie geregeld van verse toost kan voorzien. Handig, dat kan ik u verze keren PETERSELIE KOMT NAAR MIJN SMAAK eigenlijk nog veel te weinig op tafel. Het is gezond, omdat het een rijkdom aan vitamine C bevat en bovendien bloedzui verend werkt. Bovendien is peterselie zo veel zijdig in het gebruik, omdat je er zo oneindig veel spijzen nog lekkerder mee kunt maken: soepen, éénpans maaltijden, allerlei groente- zoveel huisvrouwen aan het zoeken heb gezet. Ik kon echter niet vermoeden, dat er zoveel drogisten waren, die niet wisten, wat onder „gezuiverde petroleum" wordt verstaan. Een extra pluim dus voor mijn eigen drogistje-in- de-buurt. Voor alle zekerheid heb ik het echter nog eens hogerop gezocht en informaties ingewon nen bij het hoofdkantoor van de Shell. Een heel vriendelijke meneer vertelde mij. dat kerosine hier in ons land vaak moeilijk ver krijgbaar is omdat het meestal alleen in vrij grote hoeveelheden tegelijk besteld moet wor den (zoals de KLM die bijvoorbeeld nodig heeft). Niets dus eigenlijk voor zulke kleme éénmansbedrijfjes als onze huishoudens. De Shell-meneer adviseerde daarom liever terpentine ie gebruiken voor het verwijderen van de bewuste bruine vlekken. De nare vetti ge laag kunnen we dan achteraf wegwassen met een vloeibaar afwasmiddel. Als de bruine vlekken nog niet al te zeer zijn ..ingebakken", kunt u echter zoals ik dit zelf heb kunnen 1 trekken. DE PECH daf" er in de keuken iets aanbrandt. Als u er dan maar vlug bij bent en de bewuste pan toegedekt zo vlug moge lijk in een kom met koud water zet, dan is er een grote kans, dat het gerecht nog best gegeten kan worden. Na een klein kwartier tje doet u alles over in een schone pan, waarin het gerecht weer voorzichtig op een kleine vlam wordt opgewarmd. Voor één voedings middel geldt deze methode echter niet: aange brande melk. Die kunt u beter weggieten. HEBT U ER OOK zo het land aan als er alweer een lusje van de keukenhanddoek af is? Een goede tip: naai er voortaan één aan van elastiek! Ook de meest-heetgebakerde ziet dan geen kans meer om het lusje stuk te AKKERSGIST IS NIET ALLEEN nut tig in de feestmaand december om er allerlei vaderlandse lekkernijen van te bak ken. Gist is een prachtmiddel om er puistjes mee te bestrijden, de haargroei te stimuleren en de broodnodige vitamine B-voorraad van het lichaam mee aan te vullen. Vooral nu zo tegen het voorjaar. Wat u dus te doen staat is in uw woon plaats op zoek te gaan naar een bakker die nog zélf uw broodjes bakt en dus gist m overvloed voorradig heeft. Zorg er dan voor zo'n twee keer per week een kleine hoeveel heid gist (kosten: 25 cent) in huis te nemen. En geef elk gezinslid eens een theelepeltje per dag als een klein voorjaarskuurtje tegen de bovengenoemde euvelen. U kunt het zo droog inslikken of anders aanmengen met een pietsje melk. U zult eens zien hoe fit men zich al heel gauw gaat voelen. En hoe uw huidje zacht wordt als fluweel. En hoe de jeugdpuistjes van Piet of Marijke verdwijnen als sneeuw voor de voorjaarszon. En hoe het haar van vader weer begint bij te komen. En.enfin, noemt u zélf maar op. Belangrijk is alleen, dat u die gist zo vers mogelijk houdt. Hij mag niet uitdrogen en gaan korrelen. Nee, beslist niet in de koelkast stoppen. Gist verdraagt namelijk noch grote koude noch warmte. Het beste is het om de gist stevig in een kopje aan te drukken en 'm zo weg te zetten op een koele, liefst niet te i droge plaats. EN ALS U WEER EENS EEN BLIKJE gecondenseerde melk open maakt, denk dan eens aan de volgende tip: klop na ge bruik altijd even met de onderkant van het blikje op de tafel of het aanrecht. U zult zich nooit meer hoeven te ergeren aan het feit, dat de gaatjes verstopt zijn en er weer één of ander puntig voorwerp aan te pas moet ko men om bij de melk te kunnen komen. De gaatjes worden door het kloppen als het ware „schoongeschud". zodat er geen melkfilmpje in de gaatjes achter blijft. FN OMDAT WE NU TOCH AL in een soort paassfeer zitten nog even een „s m i c k e I- h i n t" oftewel een tip voor iets extra lek kers voor de huisgenoten: trakteer ze eens op van die zalige minicakejes! U kunt het lekkere beslag hiervoor kant en klaar in de AII-winkels kopen. In luttele vijftien minuten staan ze geurend en wèl voor uw neus: zes tien rozijnencakejes, die u eventueel nog ex tra feestelijk kunt maken door ze met een mokka-, chocolade-, of vruchtenglazuur te be strijken. En omdat het immers in een moeite door gaat: neem dan meteen een paar van die gloednieuwe Dellcsét a-repen mee. Ik weet zelf echt niet. welke ik het lekkerst vind: de w a i n o o t-m e 1 k r e e p of de verfijnde Café-Cognac. Wel, u zoekt het zélf maar uit. ZO da» waf dan dat voor vandaag. U wee» heb ik vind het altijd heel erg gezellig om brieven met reacties van u te mogen ontvangen. En als u zélf misschien de één of andere nuttige wenk voor ons mocht hebben - laat 'm dan zo gauw mogelijk weten U kunt mij altijd bereiken op het volgende adres: Ciska Verheul, redactie AllerHande, rubriek Aller- Handigheidjes, Harstenhoekweg 189, Schevenlngen.

Allerhande | 1966 | | pagina 13