Het ideaal van de knutselaar EEN WERKTAFEL dekens PLAIDS Tekenwedstrijd Zeg, Ciska De fietsende vogelman uit Greenhill REIZEN Scheerwollen 0 RIJK EN RIJKER f 7000.- aan prijzen DOE MEE! PMC 1-persoons <220x150) Clubprijs f43.- 2-persoons (23»xi9o) ^Albert Heijn^ y ^Vlbert Heijn^ f993.- idjes aller-handigheidjes aller-handigheidjes aller-handigheidjes.alle J fBRUARI 1966 ALLERHANDE Een speciale werk bank IS HET IDEAAL van Iedere knutselaar. Natuur lijk kunt u zich wel behelpen met een oude keukentafel, maar meestal is dat maar een wankel geval. Een (kostbare) leubelmakerswerkbank stel dat u daar voldoende ruimte voor hebt hoeft echter ook weer niet. Ook hier is de gul den middenweg de beste en met een beetje handigheid kunt n een werktafel als afgebeeld in bovenstaande tekening best zelf maken. Dat klinkt misschien wat opti mistisch maar als u de tekenin gen eens goed bekijkt zult u den dat het niet zo moeilijk is gis het lijkt. Er komen hele maal geen ingewikkelde hout verbindingen aan te pas want alle onderdelen worden met Ko- ns-connectors aan elkaar gezet. Deze connectors zijn nog niet 10 lang in de handel en het kan dus zijn dat uw winkelier ie nog niet in voorraad heeft. Schrijf dan even naar Metaalin dustrie Kona te Woerden. Hoe wel u voor deze tafel met vure- hout kunt volstaan, verdient beukehout toch wel de voor keur. Connectors De vier poten, elk lang 86 cm, breed 5 cm en dik 2 cm worden twee aan twee met elkaar verbonden door vier dwarsplankjes van 35 cm lang. 12% cm breed en 2 cm dik, waarvoor u 16 connectors (zie fig.2) nodig hebt. Hoe de connectors worden aangebracht ziet u in fig. 3. Tussen de aldus gevormde pootstellen komt een onder- en een bovenplank (zie fig.4) elk lang 136 cm, breed 12 Va cm en dik 2 cm, waarvoor u 8 connec tors nodig hebt. Op dit onder stel wordt nu het blad vastge schroefd. Daarvoor kunt u een stuk dik spaanplaat gebruiken of 4 cm dikke planken. Om de stevigheid te verho gen worden er ten slotte in het onderstel nog zg. schoorlatten aangebracht. Begin met een lat van 90 cm lang. 5 cm breed en 2 om dik aan de einden schuin te zagen en zet deze lat dan met connectors tussen onder en bovenplank vast. De connec tors moeten wat bijgebogen worden maar dat is geen be zwaar, want daar zijn ze op berekend. Fig. 1. Een werktafel in boven-, voor- en zijaanzicht. Fig. 2. Een rechtte en een linkse connector. Het andere schoorbalkje, lang plm 75 cm, breed 5 cm en dik 2 cm, wordt aan één kant haaks en aan de andere kant schuin gezaagd en op de afge beelde manier bevestigd. Nog mooier Deze werktafel kunt u op allerlei manieren vervolmaken. Er zijn speciale meubelmakers- bankschroefjes in de handel, die tegen de onderkant van het blad worden geschroefd en niet boven het blad uitsteken, bijv. Stanley met L-vormlge bekken (ƒ17,-) of de wat eenvoudiger uitvoering Wabeco 10). Op het blad kunt u een wig vormig ingezaagd plankje schroeven. Als u een plank ste vig in de wigvormige opening drukt (zie fig.5) zal ze voldoen de stevig blijven staan om de kanten ervan te kunnen scha ven. Bij het vlak schaven van een plank kan het plankje dienst doen als stuitnok. Zaagplankje Om bij het op maat zagen van plankjes en balkjes het ta felblad niet te beschadigen en vooral om het verschuiven ervan te voorkomen kunt u een speciaal zaagplankje maken (zie fig.6). Het onderbalkje rust altijd tegen de tafelrand en het te zagen plankje of balkje drukt u stevig tegen het bovenbalkje. Zoals u ziet is het bovenbalkje iets korter gehouden dan het plankje breed is, zodat u niet in het tafelblad terecht komt. Zo zijn er meer handigheid jes te bedenken, maar het be schrijven ervan zou te veel plaatsruimte vergen. Bovendien zijn er speciale doe-het-zelfbla den, waarin deze en soortgelij ke werkstukken veel uitvoeri ger kunnen worden behan deld. Fig. 3. Zo zet u een dwarsplankje me» connectors aan een poot vast. Fig. 4. Een pootstel met onder- en bovenplank en schoorlat. Mocht u later toch nog eens tegen een echte meubelmakers werkbank aanlopen, dank dan deze tafel niet af want ze is ook uitstekend geschikt om er onderdelen van een machineset, die u zich ongetwijfeld ook eens zult aanschaffen, op te monteren. Fig. 6. Een zaagplankje. Fig. 5. Een schaafplankje. Prachtige kwaliteit warme, zuivere wol. '"Double face" 1 icht/donker kleurcombi na t ie. in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelwaarde f 62.50. Bestel nummers: pastelblauw F-265, voorjaarsgroen F-270, korcn- gccl F-280. Clubprijs f56.- waarvan f 52.- in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelwaarde f82.50. Bestelnummers: pastelblauw F-330, voorjaarsgroen F-340, korcngeel F-345. Vraag speciale texiielfolder in de AH-winkel 100% WOLLEN Speciale import uit Great Britain. Royale maat (140 x 180 cm incl. franje). Vergelijkbare win kelwaarde f 45.-. MacQueen (rood, zwart, geel); Bnr. F-180 Mackenzie (blauw, groengrijs); Bnr. F-185 Clubprijs I jJ,.- in PMC-cheques Tienermoeders gaven antwoord ..Wat geeft u uw tieners?" luidde de vraag, die ik u in AllerHande van januari jl. voorlegde. Het inte resseerde mij namelijk heftig, hoe al die moeders van grote zonen en dochters het steeds terugkerende probleem van de „eeuwig ramme lende maag" oplosten. En daar kwamen ze binnen, de stapels brieven van moeders, die er allemaal blijkbaar wat op ge vonden hadden. Verwonderlijk hoeveel moeders er zich ook nog de tijd voor gunnen speciaal naar de keuken te gaan om iets voor de uit-school-komende jeugd te gaan bakken!! Dit is op zichzelf al een hele prestatie! Spekpannekoeken schijnen bij velen favoriet te zijn Maar ook worden er allerlei fanta sie-hapjes klaargetoverd: Zo luidt het recept van me- j vrouw van der Stam uit Rot- terdam: overgebleven koude aardappelen fijnmaken en men gen met wat bloem en melk tot er een vast deel is ontstaan (eventueel nog een eitje erdoor). Hiervan rondeplatte koeken vormen en in wat margarine of boter aan weerszijden bruin bak ken. Men kan ze zowel zoet met jam, stroop of bruine sui ker of hartig opdienen (to matenketchup bijv.). Warm smaken ze het lekkerst, schrijft mevrouw van der Stam er nog bij en we nemen het zonder meer van haar aan. Bal gehakt Volgens mevrouw Kroon uit Bre da „vliegen" haar kinderen op de volgende lekkernij af: ze braadt een flinke bal gehakt, die ze ver mengd heeft met 1 of 2 eieren, geweekt oud wittebrood, wat ha vermout en kruiden naar smaak. Het gehakt moet vrij stevig zijn, zodat het zich goed laat snijden. Als haar kinderen uit school ko men, krijgen ze een paar boter hammen, belegd met een flinke plak gehakt en gegarneerd met wat plakjes tomaat of appel. De RIJKSTE PARTICULIER is Jean Paul Getty (1892) die drie Amerikaanse oliemaat schappijen beheert die, naar men aanneemt, plm. 4400 miljoen gulden (zeg maar 4% miljard zo ongeveer) waard zijn. Dat is maar een deel van zijn bezit: hij haalt, aldus heeft men in januari 1958 eens uitgerekend, best de ƒ6.050.000.000 (ruim zes miljard!). Hij wist zijn eerste miljoenen te verdienen tij dens de eerste negentien maanden dat hij de olie-business binnentrad als 22-jarige zoon van een miljo nair. Hij woont nu op een prach tig oud-Engels landgoed, Sutton Place in Surrey (Engeland). Amerika heeft wellicht nóg een miljardair: het is Haroldson Lafayette Hunt uit Texas, eigenaar van de Hunt Oil Com- pagny die jaarlijks een inkomen heeft van 180 miljoen, waarvan 27% belasting vrij is in verband met een speciale regeling inzake oliebron-inkomsten. Amerika heeft nog drie dollar miljardairs gekend: John D vidson Rockefelle r I (183 1937) die dus bijna 100 jaar oud werd; Henry Ford I (1863-1947) en Andrew William M e'l- lon (1855-1937). Het betekent dat zij alle drie meer bezaten dan 3.600.000.000 (dus méér dan 3.6 miljard gulden). Over Amerika gesproken: men heeft berekend dat er nu zo'n 55.000 miljonairs zijn, van wie er liefst 13.500 uit Californië komen; een goed klimaat blijkbaar om geld te laten groeien.... De jongste persoon die er ooit in slaagde mil- jonaire te worden was film-dot, Shirley Temple; vóór haar tiende (ze werd in 1928 geboren) bezat zij meer dan ƒ3.600.000 gul den. De eerste vrouwelijke self made miljonaire was de negerin Madame J. C. Walker die wasvrouw was in St. Louis, in Missouri en er, in 1905, in slaagde een middel uit te vinden waarmee kroeshaar glad gemaakt kon wor den. GROTE NATIONALE Albert Heijn organiseert, ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van Prinses Beatrix, een grote nationale Tekenwedstrijd voor jong en oud. Iedereen mag meedoen, mits gebruik wordt gemaakt van een officieel deelnemingsformulier, verkrijgbaar in elke AH-winkel. Het onderwerp van de in te zenden tekening dient te zijn: het huwe lijk of de feestelijkheden, die daarmee verband houden. Men mag zich laten inspireren door de TV-uitzendingen, plaatselijke festiviteiten, reportages in dag- en weekbladen etc. VOOR JONG EN OUD Er zijn vijf leeftijdsgroepen, elk met een gelijk aantal prijzen: tot en met 8 tot en met 13 tot en met 18 tot en met 65 jaar 7 jaar 12 jaar 17 jaar 64 jaar en ouder Alle inzendingen worden beoordeeld door een deskundige jury, die de prijzen toekent. Door Albert Heijn worden voor deze Tekenwedstrijd per leeftijds groep 105 prijzen uitgeloofd, dus 525 in totaal met een waarde van ruim 7.000,Deze prijzen zijn: 5 x 5 x 100. aan geldprijzen 5 x 100 foto-albums „BEATRIX, van Baby tot Bruid" prijs 4?o Haal in de Albert Heijn winkel een gratis deelnemingsformulier. Doe mee aan deze gezellige Tekenwedstrijd. Zend in vóór 31 maart a.s. en win ook een van de vele prachtige prijzen Mevrouw Bunge uit Nijkerk stuurt me de volgende voedings- tip: zij weekt oud brood in zo veel melk, dat het niet tè pappig wordt en maakt het met een vork zo fijn en zo glad mogelijk. Dan klopt ze er twee of drie eieren doorheen dat hangt af van de hoeveelheid brood doet er wat geraspte kaas, wat kleingesneden vleesresten of ham doorheen en maakt alles op smaak af. Dit mengsel doet ze in een vuurvaste, ingevette schaal en bakt het in ongeveer een half uur in de oven goudbruin. We geloven mevrouw Bunge op haar woord als ze schrijft, dat het heerlijk smaakt. Haar groenteboer brengt op ver zoek vaak een kistje zogenaamde valappels voor haar mee. Ze zijn goedkoop, zodat de kinderen er ge rust naar hartelust van mogen eten. Trouwens: het is opmerkelijk en verheugend tegelijk te kunnen con stateren hoeveel aandacht er aan de dagelijkse vitaminen door de verstandige moeders wordt be steed. Appels, sinaasappelen, rau we wortelen e.d. ontbreken vol gens de brieven bij geen enkele maaltijd, of die nu thuis of op school genuttigd wordt. Müsli Helemaal up-to-date is moeder Hetterschijt uit Arnhem, die haar tiener geregeld met een échte Müsli verwent. Havermout wordt een nacht in water geweekt en de volgende dag met wat gemalen noten, een ge raspte appel, wat citroensap en wat honing op smaak gebracht. En als de grote dochter tussendoor trek heeft, krijgt ze een flinke be-| ker met yoghurt, tarwekiemen en honing door elkaar, terwijl ze naar school in plaats van snoep een zakje noten meekrijgt. Voor beeldiger kan het al niet: Goed voeder „Als je thuis voor een werke lijk goede kost zorgt, met veel vitaminen, dan talen ze er niet naar, hun magen buiten de deur te vullen met vette patatjes en nassiballen", luidt het wijze oordeel van mevrouw Munk- Leeuwis in Arnhem. ,,En als ze er nou écht zin in hebben.... nou, dan bak ik ze zélf." Ik heb het wel gezien: mijn pet je af voor onze Nederlandse tie ner-moeders! Waterontharding (1) MET BELANGSTELLING en waardering lazen wij in het januari-nummer van Aller-Hande in de rubriek „Overal rondneuzen" het waterig praatje over de grote waarde van waterontharders. On getwijfeld zal uw voorlichtend ar tikel er toe bijdragen, dat de wa- teronthardingsinstallaties. die in de Verenigde Staten al gemeengoed zijn geworden ook in Nederland een rol zullen gaan spelen met alle [daaraan verbonden voordelen voor 1 de gebruiker. Naast het door u genoemde merk is op de Nederlandse markt ook leverbaar de Amerikaanse Lindsay (dezelfde naam ais New Yorks Burgemeester) waterontharder. Dit apparaat is opgebouwd uit kunst stoffen en is daardoor niet alleen geheel gevrijwaard voor corrosie, maar heeft bovendien een zeer lange levensduur. Ook de construc tie van de klok, die automatisch het regeneratieproces van het ont- hardingsfilter regelt, is zodanig, dat storing door vocht of corrosie is uitgesloten. Wij vertrouwen, dat met deze aanvulling de voorlichtende waar de van ,,'t waterig praatje" uit het vorige nummer nog verder is ver hoogd. U dankend voor de plaats ruimte tekenen wij, W. Biesterfeld Co. (Neder land) N.V., Alphen a. d. Rijn. Waterontharding (2) 1V/ÏET BELANGSTELLING hebben wij kennis genomen van het artikel in het januari-nummer van AllerHande, waarin aandacht werd besteed aan onthardingstoestellen. Hierin komt naar ons gevoel on voldoende tot uitdrukking, dat het ontharden van leidingwater nietj altijd zonder gevaar is. Het is na-' melijk mogelijk, dat door onthar ding het lood- of koper-oplossend vermogen van het water groter wordt, waardoor bij transport van het water door loden of koperen binnenleidingen, het lood- of ko per-gehalte in net water te hoog wordt en bij consumptie er van uiteindelijk vergiftigingsverschijn selen kunnen ontstaan. Bovendien kan een aanmerkelij ke smaakverslechtering "zuive- ringszoutsmaak) ontstaan bij ont harding door middel van ionen wisselaars. Ook om andere redenen dient men over de oijthardingsappara- tuur die men denkt aan te schaf fen, zowel over het betrokken apparaat als over de wijze van in stalleren, advies te vragen bij het drinkwaterleidingbedrijf in het ge bied waar men woont. Ook die in stallatie mag namelijk slechts met toestemming van het desbetreffen de waterleidingbedrijf geschieden. Intussen met vriendelijke groeten, VOORLICHTING VEWIN. Schrijf dit op een briefkaart: Stuur mij de drie volgende nummers van Doe Het Zelf voor 2, in plaats van f 3, Adresseer zo: Doe Het Zelf, Postbus 955, Rotterdam. Of bel (010) 12 72 95, toestel 229. Doe het meteen. Hoe eerder u het maandblad Doe Het Zelf kent, hoe beter! T)OE-HET-ZELF manifesteer- de zich in allerlei uitingen van kunstig knutselwerk. Zo heeft deze 32-jarïge Alan Ste wart uit Greenhill in Engeland een vogelachtig vliegmachtine geconstrueerd, waarmee hii de lucht in wil. Hij beweegt zijn voeten op pedalen, waardoor de vleugels op en neer zowel als naar voren en naar achteren gaan, net zoals de vogels doen. Maar of deze vogel ook vliegen kanDe machine heeft nu in ieder geval ul een duizend gul den gekost. Maar 'de bouw ervan bracht ook veel plezier en dat is minstens even belangrijk bij doe-het-zelvers. Nualvoorhetderdejaar Van half maart tot eind oktober liefst negen vliegreizen naar Natlianya aan de zonovergoten Middellandse Zee. Half pension arrangement voor maximale vrij heid. Vele extra mogelijkheden: prachtige dagtrips, familiebe zoek en speciale PMC Israël- tour (meerprijs f 270.-) Vraag de uitgebreide reisfolder in de AH-winkel. Clubprijs vanaf f898.- 18 dagen Clubprijs voor beide mogelijkheden geldt: f26.- in PMC-cheques. AAR BEN IK DAN WEER me» de nieuwe rubriek allerlei nuttige wenken voor dit en de» wear* made we in de vorige AllerHande gestart zijn. En dan begin ik vandaag dadelijk met een aller- urdigste brief van mevrouw M. Boaman-Spe- ius uit Baarn, die ons huisvrouwen een tip aan de hand doet. Op haai* aanrecfft heeft zij namelijk al- jd een leeg conservenblik staan met een papieren zak er in. Hierin deponeert me vrouw Bosman al haar afval. Is het zakje vol, dan verdwijnt het meteen in de vuilnis bak, die hierdoor altijd netjes schoon blijft, Voor grotere hoeveelheden afval bij voorbeeld bij het schoonmaken van groente en zo heeft zij altijd een voorraadje kran tenpapier klaar liggen (alle dubbele pagi na's worden met een mes doorgesneden). Heel handig, mevrouw Bosman! En be dankt voor de. tip! 'INTERKLAAS EN KERSTMIS zijn wel al een hele tijd voorbij en hiermee ook de ujd voor pakjes. Maar misschien hebt u voor komende feestdagen toch wel wat aan dit advies: (als u het tenminste net zo zonde vindt als ik om al dat mooie cadeaupapier zo maar weg te gooien): de hardnekkige stukjes plakband, die we er meestal niet zonder scheuren af kunnen halen, laten meteen los, als het papier aan de verkeerde kant even met een warme bout bewerkt wordt. LS UW ZILVEREN VOORWERPEN nodig weer eens een goede beurt moeten hebben, probeert u het dan eens voor de verandering met een paar tis sues. De zachte celstof veroorzaakt abso luut geen krassen en heeft tot voordeel, dat u de tissues na gebruik kunt weg gooien, terwijl u anders toch altijd maar met een voorraad vuile lappen blijft zitten. HEBT U KINDEREN? Dan zal het ook bij u thuis vaak gebeuren, dat er eentje met groot misbaar komt aanzetten met een splin ter in zijn vinger. Als u de volgende tip ont houdt. dan zal het kwaad voortaan in een ommezien verholpen zijn. En wat belang rijk is: zonder veel misbaar van de „pa tiënt" zijn kant. Stip onmiddellijk wat jodium of mercu- rochroom op het plekje, waar de splinter zit Niet alleen wordt hierdoor de „wond" ontsmet, maar de splinter zelft kleurt er bruin of rood door, waardoor hij beter zichtbaar wordt. Daarna pakt u een ijs blokje uit de koelkast en legt de vinger (die met de splinter natuurlijk en niet de uwe) er net zolang op tot hij ijskoud is ge worden en zodoende verdoofd is. Het zal nu een peuleschil voor u zijn om de splinter eruit te halen. MISSCHIEN HEBT U WAT aan het vol gende tipje. Als er weer eens onver wachte etert komen opdagen, maak dan de nodige blikjes met groenten e.d. open en zet ze in de oven, waar u misschien toch al uw vlees in braadt. Zodoende kunt u alles tegelijk verwarmen zonder nog extra potten en pannen in gebruik te moeten nemen. Dat bespaart u straks een heleboel afwas. Als alles klaar is, giet u het groentenat weg (héél verstandige huisvrouwen bewaren dit voor een groentesoep de volgende dag!) en u kiept de groente in de hiervoor bestemde schalen. Een klontje boter er doorheen, een snufje zout en klaar is Kees. VINDT U HET OOK ZO NAAR als da hele bad kamer vol stoom staat, zodra ar iemand een bad of douche wil nemen? Adviseer hem of haar dan om voortaan eerst even koud water in het bad. (of in de douchebak) te laten lopen. En pas daarna het warme water. U zult voortaan geen las» meer van natte muren en beslagen spiegels (of ramen) heb ben. IEMAND UIT MIJN KENNISSENKRING 1 gaf mij deze week de volgende tip: uw mooie vloerkleed gaat veel en veel langer mee als u de vloer eronder bedekt met en- keie „lagen" oude kranten. Alle oneffenhe den van de vloer vooral als het een ce menten is worden op deze manier be dekt, waardoor het vloerkleed veel minder aan slijtage onderhevig is. yiNDT U HET OOK ALTIJD zo ver- velend, als de schaal van gekook te eieren zo moeilijk loslaat? Hier een klein trucje, waaraan u vast veel plezier zult beleven. Als de eieren hard genoeg naar uw zin zijn, dan giet u het hete water weg en schudt de eieren in de pan onmiddellijk duchtig heen en weer tot ze allemaal gebarsten zijn. Pas dan over spoelt u ze met koud water. U zult eens zien hoe vliegensvlug de schaal er af is! Goed onthouden voor de volgende keer. dat u het een of andere eiergerecht klaar maakt. EN DAN TOT SLOT NOG EVEN EEN TIP voor alle postzegelverzamelaars (of -sters). Als u met veel moeite uw kostbare meinood van een brief hebt losgeweekt, wees dan zo slim om de nog natte zegel OMGEKEERD (dus met zijn „ge zicht" naar beneden) op een tissue (zo'n papieren doekje) te leggen om 'm goed te laten drogen. Als u de zegel namelijk op de plakkant neerlegt, is de kans heel groot, dat-ie wéér gaat plakken. Zodat u dan weer opnieuw zoudt moeten beginnen. Enne-lie- ver ook niet op krantenpapier leggen, an ders zit er straks misschien drukinkt op uw mooie postzegel. yO DAT WAS HET DAN WEER voor vandaag. U weet het: ik vind het altijd ontzettend gezellig brieven met reacties van u te mogen krijgen. En als u zélf mis schien de een of andere nuttige wenk^voor ons mocht hebben laat 'm dan zo gauw mogelijk weten! U kunt mij altijd bereiken op het volgende adres: Ciska Verheul, redactie AllerHande, rubriek Aller- Handigheidjes. Harstanhoekweg 189, Scheveningen. CISKA VERHEUL

Allerhande | 1966 | | pagina 7