NIEUW Bandovens in nek-aan-nek-race met de stijgende omzetten mm matic SCHICK Opaalglazen Mini-schaaltjes tjjdeljjk geheel gratis bü Maggi Soepen NIEUWE AANWINST BRENGT WELKOME VERUCHTINC (ar*bij 1 draagkarton Deze 15 kappers bewezen: 1 Schick Stainless Steel mesje scheert minstens 15 keer achtereen onberispelijk glad! 'Ik kan het bevestigen/ zegt kapper v. Stippen. 'Ik was de 15e... Nu kunt u die proef zelf ook nemen... GRATIS. 15 kappers schoren zich onberispelijk glad metl mesje Tikketikketik ALLERHANDE Nu met elk zakje Maggi Soep twee maal sparen. Maggi's dubbel spaarsysteem brengt deze handige opaalglazen Mini-schaaltjes op twee manieren bij u thuis! Tijdelijk geheel gratis (tot 1 juni 1966) Knip de naam van de soep uit de voorzijde van het zakje, b.v, groente. Voor 40 van deze namen (waarvan minstens zes verschillende) krijgt u een leuke set van drie fraai gedecoreerde opaalglazen Mini-schaal tjes geheel gratis thuisgestuurd. Met bijbetaling Knip het strookje MAGGI EZX9 uit de achterzijde van het zakje. U krijgt al drie handige Mini-schaaltjes voor zes van deze strookjes met bijbetaling van f 4.45. I Voor f 7.50 en 10 strookjes hebt u er zelfs zes U spaart toch ook al voor de grote„kook- dekschalen" van ovenvast opaalglas? Vraag uw winkelier om een bestelkaart waarop u alle gegevens kunt vinden. Het is makkelijk sparen met geurig-verse, kruidig-fijne Maggi Soepen. Er is boven dien keus naar ieders smaak: Groentesoer Tomatensoep, Kalfsbouillonsoep, Goud- erwtensoep, Zwitserse Groentesoep, Cham pignonsoep, Aspergesoep, Kippesoep, Os- sestaartsoep, Groente-Tomatensoep. TTET BLIJKT DAT HET KOPERSPUBLIEK meer en meer de voorkeur geeft aan grote (re) verpakkingen; de ontbijtkoeken groeien met de dag (en de omzetten ervan eveneens)de hoe veelheden Zaanse koeken en koffiekoeken, om maar enkele soor ten te noemen, die gevraagd worden zijn bijna niet aan te maken en de biscuitvraag stijgt eveneens met de dag. Het is te begrijpen dat het grootbedrijf deze vraag wil opvangen en dat op zo doeltreffend mogelijke wijze. "DIJ ALBERT HEIJN doet J-* men dat nu in een kleine 200 meter bakovens; zes machtige ovens staan bijna onafgebroken gloeiend van inspanning te vol doen aan de steeds grotere vraag naar koeken en biscuits. Op een „machine" die trouwens ook oven is bakt men dagelijks, in een nim mer stokkende stroom, honderddui zenden biscuits (Zaanse molentjes dus) en een sluw inpak-apparaat grijpt telkens met stalen klauwtjes de juiste hoeveelheid biscuits, ver pakt ze liefdevol en doodvoorzich tig, waarna een heel nieuw appa raat twee van dergelijke rollen in het huwelijk sluit door middel van een kleurige cellofanen strip: het worden dus pakken van telkens twee rollen die moeten voorzien in de steeds stijgende vraag. Nieuwe machines zijn voorwaar de in een grootbedrijf als AH en wie een nieuwe „machine" wil zien die kan wel een heel bijzonde re ontmoeten op de koekbakkerij van de fabrieken van AH in Zaan dam. Het is een bijna volmaakte bandoven die met behulp van ther mostaten slaagt in de produktie van een constant, kwalitatief zo hoogstaand mogelijk produkt. „Eindelijk", zegt bakker Er worden nu, onafgebroken, koffiekoeken gebakken; de geur vervult de heldere grote ruimte van de bakkerij die uitzicht heeft op de Zaan waar, op dit ogenblik, het ijs wordt gebroken door de kleine overzetpont voor voetgan gers die de beide oevers verbindt. De enorme bakkerij (een van meerdere) wordt beheerst door een grote oven; het is een bouw werk dat in totaal zo ongeveer veertig meter lang is en alleen te vergelijken is met een scheeps machine van een zeer groot passa giersschip. Alleen is deze oven ge heel gesloten: de wanden veroorlo ven alleen een blik in het inner lijk, door kleine vensters. Deze bandoven is de nieuwste aanwinst van Albert Heijn's bakke rijen; het is weer een nieuwe, gro te oven die moet voorzien in de voortdurend stijgende vraag naar allerlei soorten koeken. De koffie koeken die nu gebakken worden, glijden zo bleek als prinsessen, voorzien van ieder één amandel, rustig, in gelederen van twaalf stuks de oven binnen om er, na het bakken (dat dus plaats vindt in de ..oventunnel" waar het ge bak verschillende temperatuurfa- sen doorloopt) als zongebruinde heerlijkheden weer uit te komen. Ze draaien dan heel kunstig, door een bocht (waarbij een slimme waaiervormige apparatuur ze als circuspaarden in het gelid houdt) en tuimelen dan in gelid naar de paktafels. Het gaat alles geheel automatisch. Nieuwste wondertjes Dat wil zeggen dat niet alleen het „kneden" tot vormpjes en de rest van de behandeling ge schiedt, door ingenieuze appara ten, maar dat ook het regelen van de temperatuur in de ver schillende oven-secties waar de vormen doorheen glijden op de lopende banden, volkomen auto matisch geschiedt. Hier heeft men (eindelijk!, zegt de bakker) gebruik gemaakt van de slimme thermostaten, die nieuwste won dertjes. Dat „eindelijk" dat de bakker verzucht heeft betrekking op de oude methode die trouwens nog bijna overal wordt toegepast en waarbij men voortdurend aan de hand van thermometers moet blij ven controleren of de temperatuur in de verschillende ovengedeelten wel de juiste was. De oude metho de hield een bijzonder kwetsbaar element in: de niet feilloos constan te ovenwarmte en het risico van falen bleef, ondanks fijne feeling, intuïtie en vakmanschap, bestaan. Voor een massa-produktie van b.v. koek of biscuits etc. is het abso luut noodzakelijk dat men ervan op aan kan dat het produkt con stant goed uit de ovens komt en „constant goed" is het beste te be reiken met ovens die constant de gewenste temperatuur geven. Zelf reageren De enorme 40 meter lange oven machine is, om het schematisch uit te leggen, gebaseerd op het princi pe van een centrale gasverwar- ming. Vanuit deze centrale vuur haard (die ook al geschikt is voor het gebruik van aardgas) wordt nu de verhitte lucht door middel van ventilators naar de ovens ge stuwd en thermostaten, zelf-reagc- rende regelaars dus, houden oe temperatuur daar voortdurend op de gewenste hoogte. De juiste hoogte wordt voortdu rend vastgesteld op een centraal schakelbord: een aantal meters wij zen nauwkeurig aan hoe de warm te moet zijn en de oven zelf houdt zich daar getrouw aan. Koelt een ovengedeelte af, dan wordt onmid dellijk automatisch nieuwe warm te toegevoegd en zo wordt de hitte constant gehouden. Een baksel doorloopt in de oven meestal een drie- tot viertal tempe raturen. Moest vroeger de ouder wetse bakker die temperaturen nog achtereen over zijn stilstaande baksel zien te brengen met kolen vuur, houtvuur en zelfs turfvuur, nu gebeurt dat in de verschillende ovengedeelten die het baksel op de lopende band door reist. Miljoenen biscuits Wie de ouderwetse ovens verge lijkt met deze supernieuwe ther mostaat-ovens, die ziet onmiddel lijk het verschil: tientallen (mis schien zelfs meer dan honderd) -kleine gaskraantjes aan de zijkant van de lange tunnel zijn bij het oude systeem nodig om de zaak binnenin onafgebroken bij te rege len. Als na de schaft het werk opnieuw begint, dan moeten eerst al die tientallen kraantjes openge zet worden en moet gewacht wor den tot de warmte toereikend is; het is wel duidelijk dat dit tijd en mankracht kost. De nieuwe oven houdt zonder dat extra inspanning of extra oplettendheid wordt ge vraagd de zaak feilloos warm en bakt daarom een altijd feilloos pro dukt. Wil dat nu zeggen dat de biscuit jes die vroeger bij miljoenen van de band kwamen bij AH (en de andere fabrieken in ons land) niet altijd feilloos goed waren? Welnee! Want hoe goed de machine ook is; de mens is toch altijd nog een buitengewoon bekwaam wezen en zeker als het een bakker-vakman is die gewoon „voelt" of de zaak goed zit of dat er gevaar dreigt. Zoals in de afgelopen tientallen jaren wel gebleken is (wij eten immers de laatste eeuw steeds meer biscuits i'n allerlei vorm) geeft de ouderwetse machine even eens een prachtig produkt. Maar het kost meer moeite en vergt meer menselijke aandacht en con centratie en beiden kosten tijd en dus geld. Wie concurrerend wil werken en een zo goed en con stant mogelijk produkt wil bren gen die dient met de factoren man kracht, tijd en geld rekening te houden: de klant plukt er de voor delen van en dat is. uiteindelijk, het uitgangspunt. Vandaar aa; men het automatisme ook bij de ovens zo ver mogelijk doorvoer;. Worden nu de koffiekoeken nog met de hand in doosjes gedaan, over niet al te lange tijd zal ook dit niet meer gebeuren; dan doen mechanische handen ook dat werk! Twee-in-één Bij de biscuitoven is dat al het geval. De bleke rondjes weden kunstig uit het op speciale wijze geplette deeg gesneden (dat deeg lijkt wel een dik wit laken) waar na ze nog even, met een zachte borstel voorzien worden van een dun vochtlaagje melk en vervol gens met een straaltje stoom even worden aangeblazen teneinde een fraaie glans te waarborgen om, daarna, telkens slim losgemaakt van de band waarop ze liggen (om vastplakken te voorkomen) in de oven te verdwijnen, waar ze hun baktijd lang stil voortglijden om bros en zachtgoud van kleur aan de andere kant tevoorschijn te rol len, waar een machine ze verpakt, en een laatste machine de pakken twee bij twee in één wikkel draait. En alleen die laatste fase al, dat in één wikkel pakken van twee rollen biscuit, dat alleen is al een wondertje van technisch ver nuft, Het is uitgewerkt aan de hand van een ontwerp van een kleine machinefabriek in Wierin- gerwerf door de technici van die fabriek (vader en zoons) en de mensen van bakkerij en techni sche dienst van AH. Het is een uniek machientje. En het voldoet aan de behoefte naar meer en meer biscuits. Meer en meer! FEBRUARI I '7777nv Varkensvlees in eigen jus Slaton Steel TV MM (zegt de kapper, die het weten kan) Morgen meteen zo'n luxe dispenser met 5 SCHICK Stainless Steel mesjes voor slechts f 1.95 halen. Er zit nu een 6e mesje apart bij. Gratis. Om zelf eerst de proef te nemen met dit gerieflijkste, langst scherpe scheermesje dat ooit een baard te lijf ging. Niet tevreden? De ongebruikte dispenser terug - u uw geld terug. Nu bent u ook toe aan 'n echt goed scheerapparaat. SCHICK! Precisie tot in de perfektie. Nu 2.95 npENZIJ ZIJ INMIDDELS over- J- troffen is, kan de Amerikaanse Margaret Owen nog steeds gelden als de snelste typiste ter wereld; zij behaalde 170 woorden in 1 mi nuut; dat was al in oktober 1918. Opmerkelijk is ook het record dat de snelheid per uur betrof: het werd behaald door een man. Albert Tangora (V.S.) die erin slaagde, met een gemiddelde van 147 woor den per minuut, het uurrecord te behalen. Dat was in 1923. Ook de Chinezen hebben schrijf machines: hun moeilijkheid echter is dat zij. in plaats van ons be perkte alfabetje dat zo gemakke lijk op het toetsenbord een plaats vindt, zeker 5700 karaktertekens nodig hebben om een beetje uit de voeten te kunnen. Het toetsenbord van zulk een machine is dan ook 60 cm breed en plm. 43 cm hoog. Het tikken op zo'n machine is lang niet gemakkelijk; zelfs de beste Chinese typiste haalt niet meer dan drie of vier woorden per minuut. Dat is begrijpelijk: men moet eerst uitzoeken uit de zee kriebeltjes wat men precies nodig heeft. Ook op de wat minder uit gebreide machine die „maar" 1500 karaktertekens bevat, kan men ni veel meer halen per minuut di drie tot vier woorden. Een zekere Kay Price tikte, to zij achttien jaar oud was een dun record bij elkaar: zij slaagde er (in Adelaide in Zuid-Australië) o 53 uur achtereen te typen; zij li de moede vingers pas rusten op juni 1962. Zij was wellicht e weinig getikt toen.

Allerhande | 1966 | | pagina 6