ntboezemingen van een doe-het-zeiver I <A'"tl'ltKS B1J A" K ZEG: Ie kunt nooit genoeg gereedschap hebben" De heer Manshande za: meer brood in AH-groente Luncheon Meat Bruine bonen in rode wijn Albert Heijn OOK ZIJ GOEDE RAAD IS NIET DHR X EGIN MET EEN WERKBANKJE MEER LEER importeerde 250.000 PANORAMISCH VERKOOP BEELD écht cadeau bij héérlijke California- soep Montilla Inhoud 100 gram speciale aanbieding 'Nstant coff££ GOED BEKEKEN y Blik Albert Heijn Albert Heijn V Uit het Life Platen-kookboek* Zolang de voorraad strekt! DUUR WAGENTJE tUARI 1966 ALLERHANDE A 3 69 vlaggetjes AtBtRT H EWN (Advertentie) H JAAR OF VIJFTIEN DOE IK HET NU knutse- jn aan mijn werkbank en ik blijf mezelf beachou- Js een leek. Maar laten we één ding meteen vaststel- li die verhalen van „het kost een kapitaal" die zijn raar. En nog een ding: je kunt nooit genoeg gereed- hebben, dat staat als een paal boven water. Als we jar een beetje eens over kunnen zijn, mag ik u mis- wat eigen ervaringen vertellen. ik heb nogal uitgesproken meningen op het gebied van l-het-zelverij en mensen met veel meer ervaring kunnen rust oneens met me zijn. Daarom is dit ook alleen maar de van de leek-die-het-zelf-deed en die er in de loop der iorm veel plezier aan beleefde. Goed, daar gaan we dan- ZE KOMEN bij u thuis in de kamer en u weet op geen stukken na dat het doe-het-zelvers zijn. Johnny Kraaykamp, Jan Blaaser, Rijk de Gooyer - om er maar drie te noemen. De laatste werd door de fotograaf gesnapt in Amster dam. „Nou ja, doe-het-zel- ver, ik doe niet veel", zei Rijk de_ Gooyer. „Ik maak wel eens een boekenkastje en ik leg wel eens een lei- dinkje aan, maar dat doet toch iedereen Het is ge woon plezierig om het zelf te doen". "jVlUN WERK BRENGT MEE het onderhouden van veel tele- fonische contacten op het hoofdkantoor in Zaandam, maar ook het bezoeken van onze zaken in Nederland. Ik ben, wat de Amerikanen noemen, fieldmerchandiser bij AH op de afdeling groente, fruit en aardappelen." Wat dat precies betekent? ELOOF DUS NIET aan verhalen van: „Zo bouwt u garage." Natuurlijk, er zul- l een paar mensen te vd n die het kunnen, maar ik jat men voor het ontwerper iselen van zo'n auto-huis een n in dienst moet nemen. Ik wel in duizend-en-één-kar - die men zelf niet alleen k jpen, maar karweien die an scheppen: iets maken dat lt niet was. r alle praktijkers zullen het ie eens zijn: denk niet dat afner. een nijptang en een vedraaier genoeg zijn. Da's om het schilderijtje van tan- us op te hangen, maar daar iet dan ook bij. jk. ik bedoel dit: ik heb der- schroevedraaiers en wan- ik de volgende keer jarig staat er wederom een op de mglijst. Een met zo'n klem- Edat een moertje kan vast- n, als u me kunt volgen, eb vier beitels, maar ik wil Dg drie hebben. Is een brede ten smalle dan niet genoeg? i, dat Is niet genoeg; dat u merken na het derde of le karwei. een middelzware en een vuistje van een kilo. dat is zo'n vierkante hamer. Ja, als ik eerlijk ben dan vertel ik, dat ik er zelf nog twee heb: een houten hamer en een gummi-hamer. Maar die houten^ha- mer komt pas kijken wanneer u met een beitel gaat werken en die gummi-hamerik weet niet of u zelf wel eens een paar tegels ophoogt op een paadje voor of achter in de tuin. Zo ja, dan ko pen. Tangen? Een grote en een kleine nijptang in elk geval. Een langbek- tang en een kniptang voor ijzer- draad en laat ze maar komen, met Sinterklaas en bij elke verjaardag: combinatietang, kleine en grotere soortgenoten. Je moet er steeds de nieuwe doe-het-zelvers van over tuigen, maar er komt een weekein- Houten bord de een is het gemakkelij- ver wezenlij ken dan voor de maar als u het mij vraagt: zspunt is een eigen werk- [hetgeen betekent een eigen In kelder, op zolder of ergens vertrek. Die werkbank kost kapitaal, geenszins. U krijgt lij geen plattegronden, geen Ingen en zo daar zijn vak- in voor, wier beroep het is I dat precies voor te reke- vil alleen maar zeggen dat len zijn eigen werkbank kan i. Eén kant tegen een muur sar de „bank" dus op klam- ast en de vrijstaande kant n stevige steun op de grond, blad van zo'n bank kunnen planken zijn van twee centi- dik: maak alleen de rand an. dus daar waar u staat te tn, drie keer zo dik. In doe nog iets, meteen, heeft u nog maar vier brumenten. Maak tegen muur een houten bord, arop u gaandeweg uw trumentarium kunt op- igen. door P. W. RUSSEL de, een zaterdag dat net de win kels dicht zijn en juist op zo'n moment heeft u die éne tang no dig. Ér mens zal wel anders zijn, voor mij is er niets irritan- dan naar een tang te grijpen i ontdekken, dat hij er niet is. steeds op dezelfde plek, I en eeuwig. Dat voorkomt nis, dat werkt snel, dat ver- het plezier. Laat maar komen il nu dat iemand tegen me En wat zou jij nu aanschaf- om mee te beginnen. Let wel, 5 weer de amateur-doe-het-zel- lie antevoordt. zeg: drie hamers. Een lichte, Op fluweel Wie kan er beter in uw porte monnee kijken dan uzelf? Mag ik het toch zeggen? Sinds een jaar of tien heb ik een elektri sche boortol; Ik zou niet meer weten wat ik zonder zo'n appa raat moest doen. Nu ben ik iemand die al een keer of zes is verhuisd; misschien bent u trouwer aan uw woning. Kortom, er is een huis geweest, waar ik dwars door een muurkast een elektrisch leidinkje zou aanleg gen en ik had die boortol nog niet. Ik heb staan slaan, met een plug en een hamer, een halve zaterdag en toen had ik het gaatje van ze ven millimeter doorsnee en twaalf centimeter voor elkaar. Ik moet er niet meer aan denken. Nu heb ik geboft, dat moet gezegd. Ik heb mijn boortol voor nog geen acht tientjes van iemand overgenomen en ik zit met dit instrument nog steeds op fluweel. Ik heb bij ken nissen en familie allerhande zaken opgehangen, in badkamers en keu kens, dwars door de gaafste tegels heen, terwijl het hart van mijn gastheer bijna stilstond. Maar nim mer is er één tegeltje gebarsten en ik mag zeggen dat ik dit verkon dig met enige trots. gaatjes en schroef hem tegen de onderkant van die plank. Draai de lege jampot erin en u kunt zien wat u zoekt: schroeven of spijkers. Het kost bij uw vrouw soms enig aanhouden. Wel. leg dan die gul den voor het statiegeld op tafel en verdwijn met uw buit jampotten naar uw werkbank. Stekkers, contra-stekkers, snoer, contactdozen, vele potjes verf, kwasten (en schoonmaken na ge bruik graag!), kettinkjes, ijzeren en koperen ringen hoe langer u een doe-het-zelver bent hoe meer u gaat bewaren, in potjes en doos jes doen en hoe meer u voor het grijpen hebt wanneer er iets te maken valt. Ik heb nog niet zolang geleden een schutting gebouwd van twin tig meter lang en twee meter hoog. Gepotdekseld heb ik die schutting. Als u me zes jaar gele den gevraagd had wat dat was, zou ik het antwoord schuldig ge bleven zijn. Nu heb ik gewerkt met grondboren en vier meter lan ge planken. Het is een kwestie van proberen en wanneer er een keer iets gelukt is, komt het plezier vanzelf. Dan komen ook die verlanglijst jes: twee vijf-millimeter boren, drie ijzerboren, een verstelbare Ijzerzaag, een schaaf, een ratte staart, een hout- en een ijzervijl kortom, dan gaat u „lekker" in de spullen zitten. Ik houd ermee op. Begint u nu met dat werkbankje en als u niets anders dan een stevige tafel hebt, zet die dan vast aan de muur en koop er een bankschroef op. De rest komt vanzelf. U zult het zien. Middenweg. Weer als chef groen te, met zeven man personeel op die afdeling." Omhoog Na twee jaar werd de heer Mans hande instructeur voor de chefs groenten in de AII-zaken en de chefs in opleiding. „Die functie nE HEER J. P. MANSHANDE kwam vanzelf aan e.n eindpunt, If /00. r-t maar ik groeide mee met de dy- (38) lacht even. ..Dat is niet namjsche ontwikkeling in de hele in een handomdraai uit te leg- verkoopsector, èn met de onstui- gen", zegt hij. ..Het komt erop mige groei van het aantal Super- neer dat je te maken hebt met Marts." Hij werd, weer een Ame- de inkoop, met de prijzen, met de reclame, maar vooral ook met de verkoop in alle AH- SuperMarts en andere AH-za- ken. Daar komt heel wat voor kijken. Het is een erg boeiende baan, want op deze post als staffunctionaris zie je de hele verkoopbeweging in het land." De heer Manshande heeft een snelle carrière bij AH gemaakt. Binnen enkele jaren is hij opge klommen tot een verantwoorde lijke post. „Dat komt misschien ook wel omdat ik snel in het ne men van beslissingen ben", meent hij. In ieder geval dankt hij het aan zijn besluitvaardigheid dat hij bij AH in dienst is gekomen. Dat ging zo. In 1961 was hij met vakantie gegaan. Hij was toen, sa men met een broer, eigenaar van een groothandel in aardappelen, groente en fruit. Machtsverschuiving „De zaak liep goed, maar toch ging ik in mijn vakantie eens praten bij Albert Heijn in Zaan dam. Binnen een kwartier wist ik het. Ik zag dat in een tijd, waarin detailhandel en groot handel steeds meer te maken krijgen met de groei en concen tratie van grootwinkelbedrijven en andere eenheden op inkoop- en verkoopgebied, mijn kansen aan de groeiende kant van dat stuk bedrijfsleven beter lagen. Want ik zag best in dat, hoe goed onze eigen zaak ook liep, op den duur toch een verschui ving in de markt gaat optreden ten nadele van zaken zoals de onze.' rikaans woord, Field-merchandiser. Een functie op het hoofdkantoor in Zaandam, van waaruit hij co- ordinerend en adviserend optreedt voor de groentenafdelingen in de SuperMarts. „Die taak heeft een vaktechnisch en verkooptechnisch karakter." „Het is bijzonder boeiend werk", gaat hij verder. „Op onze afdeling' 2'en alle verkoopcijfers, wij interpreteren die cijfers, wij plan nen en stimuleren de verkoop in alle AH-zaken. Vandaar dat ik zo veel moet reizen en telefoneren. Ik moet op deze post vlotte beslis singen kunnen nemen, besluiten die van vérstrekkende betekenis zijn. Ik vind dat prettig werk." Spijt heeft de heer Manshande nooit gehad, dat hij, als zelfstan dig zakenman, bij Albert Heijn in dienst is gekomen. ,Het is keihard werken bij AH, daar houd ik van, en voor men sen die van aanpakken weten, lig gen er veel kansen. Dat is het aanlokkelijke om bij AH te wer ken", zegt hij. Binnenkort gaat de heer Mans hande verhuizen. Hij woont nu nog in Amsterdam. Mot zijn vrouw en dochtertje van bijna twee jaar gaat hij buiten Amsterdam in een eigen huis wonen, dat nu in aan- i bouw is. De nieuwste aperitief van Albert Heijnl 200 gram BB g*j9 Ook in groter blik van 340 gram Heerlijk op de boterham, in plakken gebakken bij de warme maaltijd of in blokjes gesneden bij een macaroni schotel. Smaakt ook uitste kend bij Nassi of Bahmi Goreng! k Ruw plekje Hoe ilc het doe? Heel eenvou dig. Het punt is bepaald waar het gat in de tegel moet komen voor dat zeepbakje of die steun om uit bad te komen, voor dat handdoekenrekje of die tanden borstelhouder. Goed, een punt met een potlood en dan de priem, Kijk, daar zijn we weer, een priem, een van de eerste dingen die u zich moet aanschaf fen. Of u prikt er een gaatje mee in hout om later de schroef in te draaien of u heeft de priem nodig bij het boren. Met de ha mer een serie hele voorzichtige klapjes op die priem. Precies waar die potloodpunt stond vlie gen heel kleine stukjes van het glazuur van de tegel af en u krijgt een ruw plekje. Precies groot genoeg om de boor op te zetten en u gaat uw gang maar. Eerst een boortje van drie dan een van vijf en ten slotte een van zes millimeter, uw plas tic plug erin en u schroeft voor geslachten vast wat u op te han gen had. No. 7 MEDIUM DRY AMONTILLADO Elke 12e fles GRATIS Een van de mooiste amontil- lados uit de Bodegas van de Conde de la Cortina in Montilla. ALLEEN BIJ TIJDENS de Parijse Leer-week ervoeren wij dat er steeds meer leer wordt gebruikt voor allerlei artikelen: vooral voor allerlei soorten kleding wordt leer toege past. Leer en suède, prachtig en soepel verwerkt (het lijkt soms wel stof, zo soepel als het leder valt!) vormen het materiaal voor spor tieve kleding (knickerbockers, ber muda's knielange nauwsluitende pantalons voor vrouwen dus) maar ook voor huis-ensembles en avond japonnen. Ze worden soms voorzien van plisséleer en rijk borduurwerk. Ook blouses van heel zacht leer zijn mode geworden: zij zijn beto verend-mooi. En wat meer is: deze blouses kunnen in de wasmachine gewassen worden; de techniek van de leerbewerking staat voor niets. Natuurlijk is ook de Courrèges- stijl de lederwereld binnengetre- den: er zijn jasjes van wit leder I met zwarte biezen en inzetstukken en die worden zoals spreekt gedragen op zwarte, leren panta lons met witte biezen op de pijpen. Verder ziet men, afgezien dus van de tassen en de handschoenen, ook veel hoeden van allerlei soorten leder: ze zijn licht, kunnen zonder té vervormen opgevouwen wor den en ze zijn er in allerlei model len: als fez, als astronautenmuts en als baret. Verder: de ceintuurs blijven veel al van leder en dan zeer breed en laag cowboyachtig op de heup. Wat de schoenen aangaat: lak leer keert weer. Overal vindt men tegenwoordig leer. om kort te gaan. Soms is zelfs uw tong van leer; maar dat heeft met iets anders te maken. De KLM vliegt met DC8, DC9 en Electra J. P. MANSHANDE dynamisch meegegroeid HOEKEN OVER VOEDING In opleiding De heer Manshande windt er geen doekjes om dat het wel een zware beslissing was, maar hij nam haar op korte termijn. En zo kwam hij op 1 juli 1961 bij AH in dienst. „Ik begon onder aan", vertelt hij. „Ik kwam in de opleiding voor groentechef in een AH-SuperMarL Het duurde maar acht weken, oorspronkelijk is die opleiding veel langer, maar ik had het voordeel van veel praktijk ervaring. Ik werd chef afdeling groente, fruit en aardappelen, eerst in de oude SuperMart aan de Mid denweg in Amsterdam, en in no vember 1962 in de moderne en grootste SuperMart, vlakbij de GOEDE RAAD geven de boekjes die het Voorlichtingsbureau voor de voeding uitgeeft; zij heb ben niet alleen betrekking op de voeding van teenagers en twens, maar ook op die van oude ren; een keur van boekjes over alles wat de voeding van de jonge, oudere en bejaarde mens betreft zeker een honderdtal staan ter beschikking van wie over een der aspecten van het „eten om te le ven" meer wil weten. Hieronder volgt een opsomming van de boekjes die speciaal betrek king hebben op de voeding van de jonge mens. Men kan ze bestellen bij het voorlichtingsbureau voor voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag (tel. 070 - 180024, gironum mer 363081). Lege potjes Och, er zijn zoveel dingen die u gaat aanschaffen in de loop der jaren. Een lijmklem? Vijf maan den heeft u dat ding niet nodig, op die ene zondagmiddag laat er iets los en de lijmklem is een uitkomst. Een ijzerzaag? Jawel, van het zelfde laken een pak. En allemaal tegen dat houten bord vlak voor uw werkbank. Komen er dingen bij, breidt dat bord maar uit. maar laat de eerder aanwezige zaken op hun plaats hangen, dan grijpt u niet mis. O ja, nog zoiets. Er zijn mensen die de schitterendste dozen kopen om hun schroeven en spijkers in op te brengen. Als ik bij zo iemand kom en hij moet iets heb ben, is hij vijf minuten aan het zoeken. Een ander idee? Jampot ten met schroefdekseL Een plank maakt u toch ergens in de buurt van die werkbank om potjes verf of een zakje gips op te zetten. Wel, maak in zo'n deksel twee DRUINE BONEN in de winter een zeer smakelijk en belang rijk voedsel. In het hierna volgen de recept worden ze voor de varia tie eens gecombineerd met een goe de rode wijn; een St. Emilion zal zich hier zeker voor lenen. En ver der is dit recept uit vroeger tijden heel eenvoudig uit te voeren. Kidney Beans in Red Wine (Bruine bonen in rode wijn) Bruine bonen1 kop (2 1/3 dl) droge rode wijn; 4 plakken ontbijtspek, klein gesneden; 1 eetlepel geraspte ui; 2 eetlepels boter; 2 eetlepels bloem; 1 theelepel zout; vers ge malen zwarte peper. Week de bonen een nacht over. Sudder ze twee uur in het week- water met spek en zout. Giet de j bonen af en houd ze warm. Fruit ui in boter vijf minuten lang. Doe i er bloem en peper bij en roer tot ■het mooi glad is. Voeg de wijn toe j en kook al roerend tot het bindt. I Doe het bij de bonen en meng het goed. 6 personen. Warm gemaakte bruine bonen uit blik kan men gebruiken in plaats van de ge droogde. Mogen we u adviseren om hier eens gehakt bij te eten? Goed en pittig aangemaakt met wat noot muskaat. een snippertje tijm, een vermoeden van knoflook, peper en zout naar smaak, een bewijsje lau rier en verder in de pan een kruid- nageltje bij het bakken van de gehaktballen zo groot als een maas bal. Wat zal iedereen smullen!! Men kan het met tal van kleurenfoto's geïllustreerde Life Platen-Kookboek be stellen door 15,— te storten op Post giro 416.905 ten name van Albert Heijn, Zaandam. Een Ité is goedkoper dan u denkt dubbele potten Voor lokalen is de grappige wandplaat „Eet om te leven, leef om te eten"; deze bevat grondregels voor de voe ding. Bijv. „sla ontbijt en warme maaltijd niet over!" Dan is er „Verstandig snoepen", dat de gevaren voor de tanden beschrijft die optreden bij onverstandig snoe pen. „De snoepgcest waart door Nederland", roept het foldertje uit en het wijst op vetzucht en tand bederf als gevolg van onverstandig snoepen. „Snoep niet de hele dag door!", is de leus (ƒ0.10). „Meisje houd je aan 't lijntje"; een adviserend werkje voor jonge meis jes die bang zijn om dik te worden en dan de grote fout begaan zich onvoldoende te voeden met alle nare gevolgen daarvan 0,25). „Minder kiespijn door goede voeding" met o.a. het advies „Goed kauwen i* zo belangrijk!" (ƒ0.10). „Het voorkómen en de bestrijding van tandcaries"; een wetenschappelijk boekje waarin o.a. wordt aangetoond dat de oude spreuk „elk kind kost de moeder een tand" onzin is, mits men zich maar goed voedt. „Melk nodig voor elk" 0.05), een overzicht van melksoorten en de mogelijkheden voor recepten. „De voeding van de schoolgaande jeugd" met duidelijke raadgevingen inzake samenstelling van het menu, antwoordt op de vraag hoeveel voed sel een kind nodig heeft en op de vraag wat de meest voorkomende voedselfouten zijn. De warme maal tijd is belangrijk! Broodbeleg moet liever hartig zijn dan zoet. Lever traan! Het boekje betreft de leeftijds groepen van 4 tot 14 jaar. „Voeding van de aanstaande en jonge moeder" (ƒ0.15). Dagelijks voldoende melk (aanwijzingen hoe dat bereikt kan worden) en opmerkingen over „verboden spijzen" zoals veel zoetig heden. te veel keukenzout, alcohol; ook sterk-gekruide spijzen zijn taboe. „Sport en voeding"; een uur sporten vraagt 200 calorieën extra boven de 2500 tot 3000 die normaal per dag rjidig zijn. Wat en hoe moet de sport beoefenaar eten? Alle antwoorden in dit boekje. „Eet om gezond, energiek en fit te blijven" (ƒ0.25). Speciaal voor jonge mensen van vijftien tot achttien jaar (voldoende beweging; voldoende rust; góede voeding!). „De voeding van kamerbewoners". Veel jonge mensen leven „op zich zelf" en neigen er dan wel eens toe een beetje slordig om te gaan met die allerbelangrijkste materie „voe ding". Het boekje (ƒ0.15) bevat allerlei aanwijzingen voor het samen stellen van goede maaltijden: ook over de bereiding van gerechten en de verhittingstijden. Een hoogst nuttig boekje (en zoals spreekt niet alleen voor Jónge kamerbewoners!). Wandplaten „Uw kind heeft goede voeding nodig!" (ƒ1.50). „Kies ook voor ons de juiste voe ding" (rijpere jeugd; 1.50). Prisma Pocket „Gezonde voeding, ge zonde mensen" 1.25), een gids voor het kiezen van een verantwoorde voeding; ook het verband tussen voeding en gezondheid. Geschreven door de directeur van Voedingsraad en Voorlichtingsbureau voor de Voe ding. prof. dr. C. den Hartog. T-\E DUURSTE, in opdracht ge- bouwde auto (waarbij die van James Bond goedkoop is) was de Darin Di-Dia 150 die gebouwd werd door Andy Di Dia uit De troit in Michigan; hij werd ten toongesteld in november 1962 en was toen zeven jaar aan ge werkt; de arbeidskosten alleen waren toen al opgelopen tot een bedrag van ƒ334.000,de prijs van de wagen was ƒ540.000! Voor zover op dit moment onze inlichtingen reiken is de duurste standaardauto die gemaakt wordt de Mercedes-Benz 600 Pullman die ongeveer 97.000 kost; de Rolls Royce Phantom V kost zoiets als 93.000.

Allerhande | 1966 | | pagina 3