TEENAGERS EN TWENS Scheppen kledingmode Voldoende beweging voldoende rust goede voeding GEBREK AAN SCHAADT DE LICHAAMSBEWEGING VOLKSGEZONDHEID Streven naar gelijkheid Cracka s, ANGER EN U-N-G-E-R ...en Parijs moet wel volgen.. PINDAKAAS PRIJSVERLAGING! Albert Heijn RUSSEL INTERVIEWDE MIEP DIEKMAN écht cadeau bij héérlijke California- soep v y y Belegen Boerenkaas v y D' Schouderham.... 150 gram NO 78 Lever gelardeerd 100 gram NU 59 Gebraden Gehakt 150 gram NO 49 Casseler-ribm gram NU 79 ADVIEZEN JONGEMAN Thuis bier drinken neemt toe Caledonia Cream Crackers Albert Heiin Albert Heiin U Duidelijke teruggang '66 -ffUARI 1966 ALLERHANDE A 3 IAN HET PARIJSE BEDRIJF „Peroche" zijn de twee I jeugdige modellen die men hier ziet; ze worden in ons land geïmporteerd. Het linkse model toont wel duidelijk aan dat de jeugd tracht zichzelf met het an dere geslacht te identificeren; zowel in haardracht als in kleding lijken jongens en meisjes zoveel op elkaar dat ze soms bijna niet zijn te onderscheiden. De broek links is mannelijk van lijn en heeft een typisch-manne- lijke sluiting met ópgeplaatste knopen en brede ge vlochten ceintuur. Rechts een aardige vrouwelijke com binatie van blouse en sportieve rok met grappig buik klepje dat met een zevental knopen sluit. CMAL EN RANK EN TENGER is de mode die de J teenager en de jonge vrouw dragen; zij oefenen daarmee grote invloed uit op het totaal modebeeld; Parijs zelfs moet haar wel volgen. Hier een tweetal Franse modellen (Peroche-modellen; ook in ons land verkrijgbaar) zoals die komende zomer gedragen zul len worden. Ze zijn heel kort en tonen opmerkelijke kleurvlakken. jP PAGINA 1 IN DIT NUMMER WEZEN WIJ OP DE NOOD- ♦ZAAK dat jonge meisjes zich goed moeten voeden; hetzelfde S9t voor jonge mannen. De jongens tussen de vijftien en jttien jaar groeien namelijk erg snel; sneller dan vijftig jaar jeden en dat wil zeggen dat er in die periode veel goed voedsel jet worden aangevoerd. Ofschoon de adviezen voor vrouwelijke [mannelijke teenagers in principe dezelfde zijn, willen wij hier [het bijzonder de mannelijke teenager even bekijken op het ge ld van zijn maaltjes. |EN KIND VAN TIEN is nu levenlang als een twaalfjarige !900. We groeien namelijk voort iend. De hedendaagse mens is perkei ijk groter dan de mens j vroeger. Kledingstukken uit pger.tijden tonen dat wel aan. Pnwoordig past, wat vroeger het luum was van een volwassen b, ternauwernood een knaapje j nu B de kasten van het beroemde Ese theater „Comédie fran- bevinden zich de kostuums i adellijke personen die deze. lens de Franse revolutie, nood- Iwongen aan de „Comédie" ver- akten; ze blijken zo klein te zijn i zelfs de kleinste hedendaagse rices ze niet aan kunnen, lij de keuringen voo» de dienst |kt dat ook de Nederlander |ft groeien In 1900 was V/r pet l de „keurlingen" langer dan I m. Twintig jaar later, in 1920. 5 7.32 pet langer dan 1.80 m. 1959 was 26.18 pet langer en in 3 was dat percentage al geste- i tot 31.82' In 1960 was de ge- idelde lengte van de dienst- ihtige 1.69 m. In 1963 was die gte opgelopen tot 1 765 m! Voeding speelt rol r zijn allerlei verklaringen voor :e groei; vooral het feit dat de derziekten die de normale groei men afremmen, bekend (en be rst) zijn, dat er minder ar- ede heerst; dat de hygiënische standigheden verbeterd zijn en sport en spel een belangrijke zijn gaan spelen, heeft dit gun- !e resultaat bewerkstelligd. laar zeker is ook dat de goede aan de dens de groei voortdurend. In de periode van twaalf tot twintig jaar bedraagt de lengtetoeneming van jongens ongeveer 30 cm, terwijl ze 30 kg zwaarder zijn geworden. Meisjes groeien in de tijd van tien tot achttien jaar 25 cm en worden 25 kg zwaarder. Zo hoort dat! Dat gewicht zit maar voor een deel in de botten; de spieren en de rest worden ook zwaarder. Het behoeft geen betoog dat goede voeding noodzakelijk is. Bloedarmoede Er zijn voor het geraamte eiwit ten, vitaminen, kalkzouten en an dere voedingszouten nodig. Voor de spieren: eiwitten, vitaminen en mi neralen. En het bloed moet ook van goede samenstelling zijn: bloedarmoede is een lastige zaak; dan is de stof die de zuurstof, welke nodig is, vervoert, de hemoglo bine. ontoereikend en dan is men gauw moe en hangerig. Ook daar speelt voeding een belangrijke rol. Tussen de vijftien en achttien jaar worden goede sportprestaties ver richt. Maar dan moet men zorgen voor voldoende beweging in de buitenlucht als het kan; voor voldoende rust (tot het vijf tiende jaar is tien uur slaap nodig en tot het achttiende negen uur; daarna gemiddeld acht uur!) en voor goede voeding. Goede De jonge mens is de laatste vijf jaar een steeds groter invloed GAAN UITOEFENEN op het algemene modebeeld. Tientallen jaren lang is de rijpe persoonlijkheid degene geweest die de grote modelijnen aangaf en de couturiers die, in die dagen, alle in Parijs hun werk deden, richtten zich uitsluitend naar de wensen van deze .ouderen". In die voorbije dagen had „het kind" zo goed als geen stem in het gezin; het had maar te gehoorzamen, „te luisteren". Het ,,jou-wordt-niets-gevraagd" was in het nabije verleden niet van de lucht in de omgang tussen ouderen en jongeren. Die tijd is nu voorbij: De jeugd heeft nu een eigen stem gekregen. De sociologen hebben geleerde ver klaringen voor deze evolutie. Zij zien, om maar één aspect te noemen, in het terugtreden van de vaderfiguur in de maatschappij en het steeds duidelijker naar voren komen van de moederfiguur, een der oorzaken van een „vergelijking" van de maatschappij en nemen aan dat door de grotere overeenkomst die bestaat tussen „jeugd" en „vrouw" dan tussen „jeugd en man" (in diepste wezen dus) op den duur de rijpere vrouw een do minerende rol zal gaan spelen. Hoe het ook zij: de jeugd is een factor geworden in onze maatschappij waarmee wel degelijk rekening gehouden moet worden; veel meer in ieder geval dan vroeger het geval was. De jeugd heeft een eigen muziek geschapen, een uniek gebeuren in de historie van de mensheid en ook alleen maar mogelijk omdat die jeugd de gelegenheid heeft gekregen zich vrij te uiten (hetgeen vroeger onmogelijk was) en.de jeugd is de mode gaan bepalen. HET JEUGDIGE SILHOUET, de slanke, smalle lijnen van de jonge mens blijven, nadat deze tendens ln het einde van de jaren twintig onbewust ontstond, steeds krachtiger de creaties van de mode-ontwerpers bepalen. Men begrijpt dat dit dieper zit dan een Imiteren van jonge mensen en jonge figuren; de hedendaagse mens is een an dere dan die van gisteren. Hij heeft andere normen. Hij reageert anders en de verhouding tussen de seksen is een andere. Was vroeger de man de „heer", de patriarch, nu deelt htf deze positie met de vrouw. De vrouw heeft, wij zeiden het al, meer invloed op de gang van zaken dan vroeger en haar invloed werkt ook door op de man die zich, meer dan voorheen, voegt naar haar wensen en vooral naar haar vrouwelijkheid. Het Is geen toeval dat de man-van-vandaag meer en meer gebruik maakt van lotions, van geurige scheerwateren en parfums en dat hij zich voortdu rend intensiever gaat bezighouden met zijn uiter lijk; de man wordt meer en meer mode-bewust. Hij moet wel, wil hij de verlangens van de vrouw (zijn vrouw), bevredigen. Zij wil niet langer een stijve „bruut" naast zich, maar een genuanceerde mens die begrip heeft voor haar vrouwelijke natuur en vrouwelijke waarden en die toch man blijft en mannelijk. Nergens ziet men dit zich-met-elkaar identificeren van man en vrouw zo duidelijk als bij de jeugd: Jongens en meisjes zijn vaak ternauwernood nog in hun kleding te onderscheiden. Zoeken en tasten Is dat verkeerd? Men moet het zien als een vaak wat overdreven (maar onbewuststreven naar gelijkheid. Het is een voortvloeisel van wat de onvermijdelijke evolutie dicteert: De mens van vandaag is een andere dan die van gisteren. Dat dit naar-elkaar-toegroeien van vooral jonge men sen dat tot uiting komt in hun kleren, hun haar dracht, hun gedragingen, gebaren en reacties, ouderen vaak wat onaangenaam aandoet, valt niet te verwonderen. Die ouderen echter dienen dan te bedenken dat, in de tijd dat de ruimte van maan en planeten zich voor ons aan het openen is en de mens tot prestaties komt die voor heen onbestaanbaar waren, alle ontwikkelingen zo razendsnel gaan, dat zij voor ouderen ternauwer nood nog zijn bij te houden Er de jeugd heeft er ook moeite mee; die zoekt nog houding en positie. En bij dat zoeken wankelt men wel eens en dwaalt men soms. Voorts dient de oudere mens te overdenken dat wat nu gebeurt op het terrein der wetenschappen en dat der uitvindingen, op het ge bied der planetaire reizen en zo nog veel meer tot stand komt in een maatschappij die hij zo gemakke lijk als waanzinnig beschouwt en zo dikwijls bekijkt als „Het einde van de beschaving". Als gezegd: Nog nooit heeft de vroegere wereld, waarin de man alles te zeggen had. zulke prestaties verricht als de hui dige dat doet, waarin de vrouw een steeds belangrijker rol speelt en waarin haar karakte ristieken van fijne intuïtie, ge voeliger geaardheid en heldere, verstandelijke nuchterheid, haar smaak en ethiek steeds krachtiger het menselijke den ken en doen richting geven! Stond vroeger de man alleen voor alles: tegenwoordig heeft hij de vrouw naast zich en het is geen schande meer als hij zich op haar beroept en haar om steun vraagt. Integendeel! Hij kan niet meer zon der haar als partner! En daarbij moet hij haar invloed, zoals die tot uiting komt in de jeugd, waarmee zij zich immers zo gemakkelijk weet te identificeren, op de koop toe nemen. Die jeugd wordt er niets slechter van! O nee! Andere fatsoensnormen Ja, „smal en rank en tenger" zijn rukkeiyke saus van kunt ma ken. zie elders in dit blad, maar u kunt pindakaas vermengen met zulke dingen als: gehakte vijgen of dadels, met honing, chocolade pasta of met fijne smeerkaas. Wat gemberpoeder of gembemat is voor de liefhebbers ook bijzonder 1 te waarderen. En vergeet de pruimedanten niet U welt ze en als ze mooi zacht zijn. snijdt u ze overlangs aan één kant open. haalt de pit eruit en stopt er een kloddertje pinda kaas voor in de plaats. Dien de aldus gevulde pruimedanten koud op als toetje. U kunt ook de gevulde pruime danten omwikkelen met een plakje bacon. Vaststeken met een hou ten prikkertje en aan alle kanten knapperig gebakken: een bijzonder smakelijk pikant hapje, dat gloei end wordt opgediend. (Advertentie) VAN SHUBETTE (en ingevoerd in on> land) is dit jurkje van flannel (hoogmodel); het is verkrijgbaar in twee tinten grijs en het kraagje is wasbaar. Het is een billijke jurk voor jonge vrouwen en meisjes en voldoet aan de eisen die zij stellen: smal en kort en rank en tenger. Een kleurige ceintuur, laag geplaatst, accentueert de smalheid van de leest. de grondbegrippen van de mode van vandaag. De kleding ook van de rijpere mens wordt gesneden 1 volgens die grondslagen: smalle pantalons, smalle lijnen van de geen „lekkers" eten zoals snoep, bolussen, etc. en pittige broodbeleggingen nemen. Verdere adviezen in „Eet om fit, gezond en energiek te zijn", te be stellen bij het „Bureau Voorlich ting voor de Voeding" in Den Haag (prijs 0.25). En dan wél rekening houden met het feit dat voor sportbeoefening extra voeding nodig is. Nor maal moeten de volgende voedings middelen in de voeding van de op groeiende jeugd voorkomen: melk of melkprodukten (yoghurt, kar nemelk) 600700 ml; kaas 30 gram: eieren enkele per week; groente 250—400 gram: vruchten 100 gram: vlees of vis 100 gram of 100 gram mosselen of 100 gram garnalen of 100 gram peulvruch ten. De echte Engelse! Rechtstreeks geïmporteerd! e d i n g hier een belangrijke voeding betekent: voldoende eiwit- heeft gespeeld. En ook de anis over wat goede voeding precies is. WIST U, DAT de Limburger driemaal zoveel bier drinkt als de Fries Misschien had u wel zo'n vermoeden, dat men in Friesland meer op thee en koffie om de geestrijke dranken dan maar even buiten beschouwing ♦e laten gesteld is dan op bier. Maar de juiste cijfers zijn: 20 liter bier per jaar voor de Fries, 62 liter voor de Limburger. Daar is de Bra bander met z'n 44 liter maar een kleine verbruiker bij. Maar alles stijgt, ook het bierge bruik. Overal waar naar de tv ge keken wordt. Want zo hebben recente onderzoekingen aangetoond tv-kijken stimuleert ook het bier drinken, thuis, zittend voor de beeld buis. En dan gaat er een sterke voor keur uit naar pils: de dames blijken daarenboven een zwak te hebben voor oud-bruin. Waarschijnlijk heeft bier pis groot voordeel, dat het een long-drink is zonder dat men er veel voor klaar heeft te maken. Ben glas, een fles en een flessenopener zijn voldoende. Het thuisverbruik van bier stijgt in ieder geval volgens de laatste ge gevens nogal snel: 14 pet. van alle bier in 1955, 25 pet. in 1960 en nu in 1966: 40 pet. CR6W5 In vershoudend pak van 170 gram 23 stuks) 49 Onder Rijksmerk) VOLVET Vol 12712 ZKM S3 o S3 o S3 i 500 ORAM 25° De echte boerenkaas, eigen handig door bekwame Zuid hollandse boerinnen op de boerderij gemaakt en tot volle rijpheid gebracht. Bereid uit 100% verse, volle melk. Zacht en volaroma- tisch. Kaas om van te genie ten! Ook ideaal voor blokjes! coupe der kostuums die het lichaam nabij volgen en niet te brede schou ders. Die brede schouders, vroeger noodzakelijk om de man een man nelijke aanblik te verlenen, zijn niet meer nodig; de man hóeft he lemaal niet sterk meer te zijn en spierballerig. Hij mag rustig toe geven dat hij geen krachtmens meer is. Als hij dan maar mens-van-de- geest is op de een of andere ma nier! Hij hoeft geen „he-man" meer te zijn die snuiverig en snoevend door het leven gaat; hij mag heel rustig in zijn auto rijden en (al is dat met gezond en niet verstandig) élke lichaamsbeweging en andere man nelijk „onaangenaams" laten va ren. niemand zal er hem scheel op aanzien zoals vroeger wél het «ge val was. De jeugd van tegenwoordig heeft dat wel duidelijk gemaakt. Jongemensen doen niet meer wat vroeger, vanwege een of andere fatsoencode persé moest: sport beoefening (ook al had men geen enkele aanleg); allerlei beleef d- l heidsuiterlijkheden ook al vond I men ze nog zo voos en leeg) en j zo nog meer; elke oudere kan zelf aanvullen wat wij bedoelen. De normen zijn veranderd en de jeugd past zich snel aan; ze maakt de regels, tot op zekere hoogte zelf. De verhouding tus- j sen jongens en meisjes is een an- dere dan die welke vroeger be stond toen de etikette (de etiket- te van toen dus!) nog een rol speelde. De gewone beleefdheids handelingen die vroeger voor waarde waren voor de omgang tussen man en vrouw, meisjes en jongens, zijn bij de jongeren ver dwenen of veranderd. Het vóór- I laten-gaan (bij deur of ingang) j is niet langer een onverbiddelijke wet; het vuur-geven hoeft niet I langer; het opstaan als er een meisje binnenkomt en staande groeten raakt in ongebruik. 69 vlaggetjes ^te- Waarom moeten meisjes vóórgaan? zeggen teenagers. „Ze zijn toch net als wij!" Hier ziet men hoe het zich met elkaar identificeren zich openbaart in de praktijk Men kan er over weeklagen; men kan het toejuichen: de zaken staan met an ders Wie zin heeft, vindt de jeugd, om te sporten die moet dat fijn doen; wie geen zin heeft, die moet dat óók zelf weten. Wie nooit meer wil wandelen of lopen zelfs omdat de bromfiets klaar staat of de auto, die moet dat zelf weten. Dat natuur lijk de lichamelijke conditie bij zulk een gemotoriseerd leven ernstig gaat lijden, behoeft geen betoog: de gegevens die de militaire dienst daarover verstrekt zijn ernstig ge noeg! Maar dat is een andere kwes tie. Is dat erg? Is dat erg? Ouderen vinden dat er een element van aangename le venskunst mee verloren gaat. jongeren zien het anders: ze ver klaren dat al dat gedoe maar lege onzin is en nergens toe dient. DICHTBEVOLKT IT ENGELSE BRON vernemen wij: het dichtsbevolkte gebied op aarde is dat van het Prins dom Monaco waar 22.297 mensen leven op een zo klein gebied dat het neerkomt op een aantal per vierkante mijl van 38.578 (1961). In Macao, in het Portugese mandaat op de zuidkust van China woont een bevolking van 169299 op een gebied van 6.2 vierkante mijl d.i. 27.300 per vier kante mijl. Hongkong bezit ook zeer dichtbevolkte gedeelten: in de stadswijk North Point wonen 12.400 mensen op een zo klein gebied dat het neerkomt op 12 miljoen per vierkante mijl. In 1959 meldde men dat in één huis voor twaalf personen liefst 459 mensen woonden; 104 leefden ér in één kamer; vier op het dak! Sank zij wetenschap e wetenschappelijke bestudering de voeding en het verband van :ding en gezondheid heeft tot idusies geleid die de mensheid >1 heil hebben gebracht (en die gemiddelde lengte van de mens i 3ben vergroot!) Ulereerst gaat het om het skelet, I frame waaromheen het lichaam jebouwd is. Dat verandert tij-1 ten, vet. koolhydraten, kalk. ijzer en vitaminen (A, BI, B2. Nic Z, Vit C). Op pagina 2 ziet men een over zicht van wat er dagelijks gegeten moet worden als men goed ge voed wil zijn. Hoofdregels En dan zijn daar de hoofdregels: geen maaltijd overslaan, altijd ontbijten een tussenmaal- tijdje tijdens de koffiepauze);! E TOENEMENDE BEWEGINGSARMOEDE VAN ONZE MAAT SCHAPPIJ is oorzaak van de slechte conditie waarin het lichaam van de jeugdige mens komt te verkeren; een onderzoek, ingesteld by de Koninklijke Landmacht, toonde aan dat het met de lichamelijke conditie van de gemiddelde jongeman van onze tijd niet best, zelfs treurig gesteld is. De mens moet beweging hebben; het menselijk lichaam is in aanleg en bouw een bewegend apparaat en beweging is een der essentiële kenmerken van de mens. ZELF AAN SPORT DOEN! Hij beweegt vanaf het ogenblik dat hij in de wieg komt en daarna, als kleuter, de wereld gaat verkennen. Deze bewegings drift wordt geremd bij het schoolgaan; dan is „stilzitten!" het devies. Op vaak onheilzame wijze wordt de natuurlijke be wegingsdrift vanaf dat zesde levensjaar aan banden gelegd. Daarbij komt dat de mechanisering en motorisering van de maatschappij de mens verwent, hij leert het bewegen af en wat erger is, zijn lichaam blijkt, als dat nodig is, niet meer in staat te zijn tot bepaald bewegen. zien: zowel de brommer, de auto, de mechanisatie van de maatschap pij. kortom al de te geringe moge lijkheden om tijdens de schooltijd het lichaam te oefenen (gebrek aan gymnastieklokalen dat in de 2000 loopt!) buitenland niét met een dergelijk probleem worstelt? Zeker, daar is ook niet alles koek en ei en daar is ook de jongeman zelf mede de schuld van zijn lichamelijk verval. Waarbij, evenals in ons land, ter verzachting gezegd moet worden, dat ook daar de mogelijkheden tot beweging steeds kleiner worden. Conditieproeven TAE MENS VERZWAKT Bui-1 duidelijk verval van brede voiksla- U tenlucht, lichaamsbeweging engen. goede voeding zijn eerste voor waarden voor een goede gezond heid. Wat de lichaamsbeweging aangaat echter kan men de toe komst met bezorgdheid tegemoet- In 1961-'62, toen duidelijk werd dat er heel wat schortte aan de lichamelijke conditie van de jonge zijn oorzaak van een Nederlander (in Amerika was tij dens het bewind van Eisenhower al een nationale campagne ingezet om dit verval tegen te gaan; daar Twee, ten hoogste drie uren gym-1 *ie': euvel zich eerder gemani- nastiek per week zijn te weinigfesteerd) werden bij twee lichtin- voor een_om beweging roepend li- geQ opkomende dienstplichtigen Te weinig gym (Vervolg van pag. 1) denken dat zij „de idealiste" is. ..Het idealist-voelen vind ik zo ge vaarlijk", zegt ze. De vrouw die vijfendertig boeken plus een serie vertalingen op haar naam heeft staan, schreef „Als je het nog niet wist" vanuit het oog van de tiener Het bleek een gou den oog te zijn. „Het was eigenlijk geschreven voor meisjes," zegt mevrouw Diek- man, maar een jongen van vijftien jaar schreef haar een brief: „Me vrouw, toch fijn om het als jon gen gelezen te hebben; als je later een meisje hebt, je gaat verloven en trouwen dan kun je over al die dingen veel gemakkelijker praten." En andere tieners schreven: „Me vrouw, je kunt het boek lezen zon der woordenboek erbij en je kunt erbij lachen Interessen „Wordt er niet wat te veel aan dacht aan de tieners besteed, mevrouw Diekman?" „Het ligt eraan, of je met die aandacht iets wilt doen," is het ant woord. „Als je alles wel aanhoort, maar naast je neerlegt, dan heb je nog niks. De meeste mensen heb ben geen Interessen, de tieners barsten van de Interessen, dat moe ten we vooral goed ln de gaten hon den." In die grote Dordtse kamer zit ten dikwijls grotere en kleinere tieners te praten „Als je de jeugd iets van waarde voorzet, moet ze zich inspannen en dan gaan de dis cussies tot diep in de nacht door. Doorgaans zijn de jongens veel con servatiever dan de meisjes. Dat heb ik ook na ..Als je het nog niet wist" gemerkt uit de brieven van de jongens. Ja, dat is gek, maar jongens kunnen eigenlijk nergens een boek vinden, speciaal voor de jongens geschreven, waarin ze iets over meisjes kunnen lezen." Eerlijk Weer een nieuw boekje is ver schenen van Miep Diekman: „Dat danst en doet maar." Aan de hand ervan geeft men dansles op scholen Misschien zijn er ouders die het „erg modern" vinden: ik geloof dat men het anders moet noemen: eer lijk. Miep Diekman bespreekt dat schuifelen over die dansvloer. Wat schuifelt daar? Een lichaam. Ze be spreekt dus eerst zo'n lichaam. En je hebt het gevoel dat de schrijf ster je recht aankijkt, wanneer je het leest. Zelf zegt ze: „Ik wil tegen be paalde schijnheiligheid te weer gaan." Dat doet ze. Gelukkig Want dat doen zo weinig mensen die hun ge dachten op papier zetten en daarna in lood laten gieten. chaam. Duizenden scholieren ko men in ons land trouwens vaak niet eens aan zoveel gymnastiek toe! Er zijn scholen waar bepaalde klassen helemaal geen gymnastiek onderwijs genieten. En dat ter wijl zij er recht op hebben. Is het wonder dat bij zulk een gebrek aan visie inzake een belang rijk volksgoed, de conditie van d< jongeman die in dienst treedt, jaar lijks belabberder wordt? Tweederde faalt In wetenschappelijke kringen ziet men met zorg hoe de opgroei ende jonge mens lichamelijk wordt verwaarloosd door de Staat; het gevolg is dat de conditie en het prestatievermogen (lichame lijk) van jonge mensen tussen de twaalf en de twintig jaar voortdu rend achteruitgaan. Niet alleen het onderwijs is daaraan schuld; ook de mentaliteit van de jeugd speelt hier een rol. Het gemak, waarmee brommer en ander voertuig ter be schikking komen, speelt de luiheid van de jonge mens geheel in de kaart Stellig is het gebrek aan top- voetballers dat onze voetbalcom petities wekelijks duidelijker stempelt tot machteloze demon straties van gebrek aan „talent", een der gevolgen van het feit dat het reservoir aan goedge- trainde jongeren te klein is ge worden en nog steeds kleiner wordt. Wil dat zeggen dat men in hetl van de landmacht, eenvoudige con ditieproeven gehouden. Wat bleek toen? Dat tweeder de van deze jongens (66 op de 100 dus!) niet kon voldoen aan dóódsimpele eisen i niet kon zwemmen. Zo was het gros niet in staat de 100 meter te lopen binnen de 14 Vz seconde; kon zich ternauwernood (of in het geheel niet) één keer optrekken tot buighang; kon geen veldloopje van Hi km uitlopen: niet 4.10 meter vèrspringen en niet 1.10 meter hoogspringen. En niet zwemmen. Remedie Goed: de dienst doet daar wat er gedaan kan worden (dat is geluk kig heel wat!) maar He kwaal be gint, als gezegd, al veel vroeger: op school! Daar dient men dan ook een oplossing te vinden. Meer lesu ren gym en meer gymnastiekloka len! En voor alles: de achterstand van ruim 2000 lokalen inlopen! Het gaat om de volksgezondheid! VLIEGEN V-E-R-L-E-N-G-T UW VAKANTIE

Allerhande | 1966 | | pagina 3