i VOEDINGSGEWOONTEN KUNNEN SOMS DE HUID BEÏNVLOEDEN TIENERS EN DE SLANKE LIJN V OVERAL RONDNEUZEN i ALLERHANDE NIEUWTJES STRALEN OP DE SNEEUW Wat wel en niet helpt Tips tegen puistjes Albert Heijn V V 'r WATERIG PRAATJE im ".Lil. DE DOKTER ZEGT ER HET ZIJNE VAN Geen pillen slikken -1? Pannekoekmeel Albert Heijn Wentelteefjes met tutti-frutti Voor de wintersport KLEUR IN BED Handig-heden 2 ALLERHANDE A JANUARI 196 JLJET IS EEN OUD EN SCHIER ONUITROEIBAAR GELOOF dat de samenstelling van de voeding grote invloed heeft op de schoonheid en gesteldheid van de huid. Hiermede hangt samen de opvatting dat een regelmatige darmwerkzaamheid onont beerlijk is voor een mooie huid. Bij darmverstopping bijvoorbeeld zou de huid er ongezond uit gaan zien. Het is moeilijk, zulk een opvatting te weerleggen maar wij moeten er toch wel op wijzen, dat wetenschappelijk onderzoek nooit een samenhang tussen de voeding en de gesteldheid van de huid heeft kunnen aantonen. Voor onze zg. „tieners" is wel het voornaamste huidprobleem dat van de „jeugdpuistjes" ook wel „mee-eters" genaamd. Weten schappelijk staat deze huidaandoening bekend als acne vul garis; de ontsierende zwarte puntjes in de huid, die het begin stadium vormen, heten comedonen. Voor de behandeling van acne worden talrijke procedures aangeprezen. Laat ons aller eerst eens zien, hoe men acne met behulp van dieet heeft willen behandelen. Zit uw tfaoer-doehter «oma xnet buldprohlemen? Knipt n de vol gend* tip* dan maar uit Ze sal ze ▼4*t wel kannen gebruiken. (En uw opgroeiende zoon misschien ook wel.) TNRIE GRONDREGELS zijn van het grootste belang: •JORO ER VOOR j dat je nagels altijd brand schoon zijn. Lichamelijke hy giëne is belangrijk in de strijd tegen de hardnekkige (èn be smettelijke) acne. Je kunt je handen niet vaak genoeg met borstel en zeep (liefst een desinfecterende) bewerken. 9 dat je van nu af aan nooit meer met je vingers aan je gezicht zit. Nog minder met je nagels aan de puistjes. Uit drukken is alléén geoorloofd in het beginstadium der zwar te puntjes (comedonen ofte wel „mee-eters"). dat je je elke dag van top tot teen afboent en steeds schone kleren draagt. Verstandige voeding Een juiste voeding Is zeker van groot belang, maar ingewikkelde dieetvoorschriften hebben vrijwel nooit succes bij de bestrijding van acne. Eet „gewoon" en overdrijf niet, vooral niet met patates-frites en andere zg. snacks Gebruikelijk was het, aan tieners met ernstige „jeugdpuistjes" het gebruik van melk, chocolade en zoetig heden te verbieden. Met klem moet tegen zulk een dieet bij tie ners worden gewaarschuwd. Tie ners hebben Immers voor hun ge zonde lichamelijke ontwikkeling, die voor het gehele verdere leven van het allergrootste belang ls, rij kelijk eiwitten en calo Gewenst* hoeveelheden per week voor tieners (1517 jaar) brood melk, karnemelk, yoghurt kaas vlees, vis, ei, vleeswaren aardappelen peulvruchten groenten - vruchten boter, margarine, vet suiker, suikerwaren meisjes 2500 tot 3000 gram 5 tot 6 liter 300 gram 450 gram 3 kg 100 gram 2 kg 1 kg 500 gram 500 gram jongens 3500 tot 4000 gram 6 tot 7 liter 350 gram 550 gram 5 kg 100 gram 2 kg 1 kg 700 gram 600 gram Uitwendige regels Maar dan moet je wel streng de hand houden aan de „uitwendige" regels: Iedere avond gezicht en hals schoonmaken met water en zeep. Kies hiervoor een goede, vette zeep, die een desinfecterend middel, bijv. hexachlorofeen, bevat Na enkele minuten spoel je de huid weer goed af met lauwwarm water. Er mag geen restje zeep op de huid achter blijven! Droog nu gezicht en hals af met een schone handdoek. Het allerbeste zou zijn, als je de huid af bet met een papieren doekje (tissue). Zo nu is de huid volledig schoon en goed doorbloed. Op de acne- plekken breng je nu wat desinfec terende gezichtslotion (of -crème) aan, die je op de drogisterij-afde ling van je SuperMart kunt ko pen. Deze vloeistof of crème droogt de puistjes uit terwijl je slaapt. Verder hoef je voor de nacht niets aan je gezicht te doen, tenzij je huid eventueel wat trekkerig aanvoelt na het wassen met zeep. Dan kun je zo'n blauwe plastic fles met Nivea-Milk kopen (slechts ƒ2,75), die heel prettig in het ge bruik is, snel in de huid trekt en geen spoortje vet achterlaat. Ook als dagcrème ideaal voor een jonge huid. Huid reinigen Wat je 's morgens moet doen? Eerst je huid reinigen met een prop wat ten, waarop je wat gezichtswater hebt gesprenkeld. Daarna eerst warm, dan koud afspoelen, de huid weer met een schone tissue afdep- pen en net als de avond te voren de antiseptische lotion op de bewuste plekken aanbrengen. Op de acne liefst geen make-up aanbren gen, totdat alles volkomen is ge nezen. Je kunt ze eventueel ca moufleren met wat roze Dermatol- poeder. gLANK ZIJN IS TEGENWOORDIG EEN „MUST". Ofschoon men In vele streken van de wereld van oudsher geen goed woord over heeft voor magere mensen (men vindt dat bijv. in Egypte en In China maar armoedig) beginnen de Amerikaanse en Enropese opvattingen steeds meer verbreid te worden en eist men vooral van de vrouw een slanke gestalte. Geen wonder, dat onze tieners het bijzonder onaangenaam vinden wanneer zij aan de dikke kant zijn. Zij beginnen dan met een dieet of zelfs met vermageringspillen te experimenteren en het lijkt ons nuttig, hierover advies te verstrekken. Albert Heijn Koffie in Melitta-maling: de lekkerste koffie die u kunt zetten! Perla Robusta vacuumblik 250 gram- Perla Americana -g o- vacuu rablik 250 gramX Perla de Colombia no vacuumblik 250 gramL Melitta-maling wil zeggen Poederfijn en op de Juiste tem peratuur gemalen. De proefon dervindelijk vastgestelde pre- cisle-maling voer uw melitta- snelfilter l ALLEEN BU Vetzucht bij tieners, voor al wanneer deze in het be gin van de puberteit, omstreeks het twaalfde tot vijf tiende jaar optreedt, gaat vrij wel altijd spontaan voorbij. Der gelijke vetzucht is een uiting van het abrupt volwassen wor dende organisme; het juiste evenwicht wordt na enkele maanden of jaren vanzelf be reikt. Vrijwel ieder dieet heeft tekorten aan bepaalde nood zakelijke voedingsstoffen. Voor een volwassene boven 20-22 jaar is zulk een tijdelijk tekort niet zó belangrijk, maar voor tieners met hun enorme eiwitbehoefte is kunstmatige voedselbeperking funest. Laat tieners eten wat zij willen, zelfs al lijkt hun eetlust op vraatzucht! Ten hoogste moe ten zij het overmatige gebruik van waardeloze voedingsmidde len zoals patates frites en kunst matige, zoete dranken beper ken. g Er is nog géén vermage ringspil zonder bijwerkingen bekend. Al deze pillen verstoren de darmwerkzaamheid en zij hebben bovendien een werking op de hersenen die de stemming verbetert maar vooral voor jonge mensen op den duur zeer schadelijk is, tot uitputting en zelfs tot verslaving kan lei den. Het gebruik van vermage ringspillen door tieners kan dan ook niet ernstig genoeg worden ontraden. De conclusie uit deze vaststellin gen is duidelijk: tieners moeten zich bij te weelderige lichaamsom vang vooral niet ongerust maken want „het gaat weer over"; zij mo gen beslist geen vermateringspil- len slikken: ten hoogste mogen zij een „veilig" dieet gedurende niet te lange tijd volgen. Veilig vermageren Wat is nu echter een veilig ver- mageringsdieet? Opgelet dames en heren ook boven de tienerleeftijd, het volgende is ook voor u van belang. De meest effectieve manier om gewicht te verliezen is volledig vasten gedurende één of enkele dagen per week. Op zulke vasten dagen is alleen water, thee (zon der suiker of melk) en koffie (zon der suiker of melk) toegestaan. Voorts mag gerookt worden. Het hongergevoel wordt daardoor onderdrukt. Een andere manier om te verma geren is het 1000 calo- rieën-dieet. De klassieke sa menstelling bevat 60 pet. koolhy draten, 20 pet. vet en 20 pet. eiwit. De moderne samenstelling bevat ruim 80 pet. vet en bijna geen koolhydraten. Modern is dus een extreem vetrijk vermageringsdieet! Uit zeer recente onderzoekingen van een drietal artsen van de Ame rikaanse marine in Californië (dr. Frederick Benoit, dr. Robert Mar tin en dr. Raymond Watten) is nu gebleken welk dieet het vei- ligstvoortieners ls. Mei volledig vasten verliest men 1 kg lichaamsgewicht per „vastendag". Prachtig, suit u leg gen. Maar wit verliest men? Van het gewichtsverlies ls 65 pot. lichaamseigen eiwit «n slechts 35 pet. llchaamsvet. Door vasten brandt men het eigen lichaam op, men gaat te gronde en vasten is derhalve speciaal voor tieners levensgevaarlijk. Dokter raadplegen Met het klassieke 1000 calo- rieën-dieet is het gewichtsverlies slechts 0,4 kg (4 ons) per dag, hierbij gaat weliswaar weinig eigen lichaamseiwit verloren maar men heeft voortdurend erge honger en het dieet voldoet dus niet, men gaat noodgedwongen „smokkelen". Met het vetrijke 1000 calorieën-dieet verliest men 0,7 kg (7 ons) per dag en hiervan is slechts 3 pet. lichaamseigen eiwit. Met dit dieet brandt men dus alleen het overtollige vet op en het zo belangrijke liehaams- eiwit blijft behouden. Bovendien ontstaat er door het vetrijke ver mageringsdieet een sterke verzu ring van het bloed die het honger gevoel onderdrukt. Het dieet is dus gemakkelijk te volgen. Waar bij tieners de gehele stof wisseling erop is ingesteld eiwit te sparen en op te bouwen is voor hen het enige aanvaardbare verma geringsdieet het vetrijke 1000 calo rieën-dieet. De nauwkeurige voorschriften betreffende dit moderne, vetrijke dieet dienen door uw dokter te worden verstrekt. Maar nogmaals zij gesteld: bij tieners alleen in uiterste noodzaak vermageringsdieet toepassen, laat hen in het algemeen eten wat willen. r 1 e n (lichaamsbrandstoffen) no dig. Zonder vlees, melk en koolhy draten (o.a. „zoetigheden") is het echter onmogelijk aan de enorme eiwit- en calorieënbehoefte te vol doen. Hier komt bij, dat het boven genoemde dieet absoluut niet helpt. Een andere theorie acht het be staan van plaatselijke ontstekin gen van belang voor het ontstaan van acne. Dergelijke ontstekingen komen vooral voor in het gebit en in de tonsillen (keelamandelen) Zorgvuldige controle, en zo nodig behandeling van deze organen door tandarts en dokter, ls uiter aard aan te bevelen wanneer er sprake is van acne. Een derde, en ditmaal zeer Inte ressante theorie over het acne-pro bleem is die, welke de oorzaak zoekt In een relatief tekort aan vitamine A. Levertraan gebruiken Wanneer men de dagelijkse voe ding niet nauwlettend in de gaten houdt, is het inderdaad niet ondenkbaar dat er vitamine A-te korten optreden. Nederlandse artsen hebben goede resultaten ge zien van de behandeling van acne met massale en langdurige kuren met vitamine A-preparaten. Zulk een behandeling is niet geheel ongevaarlijk en moet dus beslist onder leiding van een arts geschie den. Het is wellicht interessant te vermelden, dat het hier een echt Nederlandse aangelegenheid be treft: niet alleen is de vitamine A-kuur in ons land uitgevonden maar Nederland is ook een van de grootste producenten van dit vita mine ter wereld en het door onze farmaceutische industrie vervaar digde produkt is van de allerhoog ste kwaliteit. In verband met de vita mine A-theorie zouden wij alle tieners willen adviseren regelmatig levertraan te ge bruiken. Ten slotte willen wij nog een theorie uit de vele honderden aanstippen. Deze houdt in, dat infectie van de huid een belangrij ke factor is voor het ontstaan van acne. De primaire stoornis bestaat weliswaar uit verstopping van de talgklieren, maar secundaire infec tie door bacteriën van deze ver stopte klieren zou toch pas de echte „jeugdpuistjes" doen ontstaan. Als logisch gevolg van deze ge- dachtengang zijn huidlotions ontwikkeld, die een antibacterieel middel (meestal hexachlorofeen) bevatten en waarmee de huid enkele malen per dag moet wor den behandeld. Zulk een behande ling is veel minder ingrijpend dan dieet of pillen en het moet worden gezegd, dat de resultaten lang niet slecht zijn. ^Weekaanbiedingen^ (T/M 26 JANUARI) Pak 200 gram 58 In een wip 12 heerlijke pan nekoekjes O'er pak). Heerlijk als dessert na erwtensoep! ALLEEN BIJ Geen remedie Een werkelijke remedie tegen het acne-probleem bestaat echter niet. Acne komt speciaal voor bij tie ners, dat wil zeggen in de levens periode tussen globaal twaalf en achttien jaar en in die periode vin den grote veranderingen van de stofwisseling plaats. Vorm en sa menstelling van het lichaam veran deren ingrijpend doordat de bot ten sterk groeien en de spieren hun volle wasdom bereiken; de ge- slachtsklieren beginnen te functio neren, andere klieren (waaronder de talgklieren) hebben moeite zich bij deze nieuwe situatie aan te passen. Vermoedelijk is het optre den van acne een begeleidend ver schijnsel van dergelijke aanpas singsmoeilijkheden. Meestal gaat het spontaan voor bij maar we mogen niet over het hoofd zien dat de betrokken tiener er in die overgangsfase veel last van kan hebben! Ons advies voor het acne-pro bleem ls het volgende: 1. Normale, uitgebalanceerde voeding. Vooral geen extreem dieet volgen! Een goed voedings voorschrift voor tieners is het volgende: 2. Een lepel of capsule lever traan per dag (zomer en winter!) 8. Gebruik van een antisepti sche lotion. DIT IS een voedzaam dessert. Begin de maaltijd met een dikke soep waar van alles en nog wait inzit aan groenten en vlees, rijst, eventueel boontjes, vermicel li, aardappelen of denk in dit ver band eens aan onze onvolprezen erwtensoep. Daarna bakt u van oude, konst- loze boterhammen, wentelteefjes. U kent het recept: het brood we ken in melk met een losgeklopt el en suiker (witte basterd), uit laten lekken en voorzichtig in de boter bruin en knappend bakken. De wentelteefjes opdienen, be dekt met tutti-frutti. De saus van de compote apart serveren. Maakt u de tutti-frutti vooral met een geraspt* citroenschil klaar, dat smaakt nog veel beter. J^enk aan de gevolgen van winter-zonnebrand op een Alpenhelling! Men hoede zich voor overmatige zonnebestra- ling. WE HEBBEN DIT NAJAAR EN WINTER al ruimschoots kennis kunnen maken met de sneeuw; menigeen ral deze kennis making, in wat gunstiger omstandigheden, willen vernieuwen in de wintersportgebieden. Dat men dan wel degelijk rekening moet honden met de buitengewoon Ingrijpende werking van zon en ultravloletstraling die daar funest kan zijn voor de mooie huid, is bekend. DE MIDDELEN DE KOSMETISCHE bedrij ven staan, ook in dit op zicht, voor u klaar. Harriet Hubbard Ayer dan advi seert twee onontbeerlijke mid delen: de beschermende „S u n Cream" en de „Special Bas e", welke laatste onder de lippenstift moet worden aange bracht. De mejuffrouw die ons hier zo gestreept toont hoe prettig de bewuste middelen wel zijn, draagt een anorak je dat ont worpen werd door M i c h 1 e Rosier (Paris). Dus: een vochtbehoudende crème die een gelijkmatig bruin worden garan deert (in wit en een getinte versie te koop) en de lipbehoe- dende pommade „Special Base". En des avonds: een heel lichte beige make-up. De ogen éven accentueren met een lijntje „Eye liner" (dat niet langer mag door getrokken worden dan de uiter ste ooghoek!); de ruimte onder de wenkbrauw aanzetten met beige eye shadow („Beige" dus!) en wat mascara op de oogle den in de gewenste, tedere kleur. Dan de modekleur lipstick: bij Ayer is dat Rose de Sienne. Wie mooi-gebruind terugkomt van de wintersport die kan het bruin nog geruime tijd stralend houden met een ander middel van Hubbard Ayer „Bronze Permanent" geheten. Oppassen Even nog een woord over dat bruin worden! Waar en wanneer het nu ook al gebeurt, In winter of in zomer, het is ver keerd te pal in de zon te gaan liggen. Verkeerd (ook) voor de huid. Juist voor de huid! De huid is een te gevoelig „instru ment" dan dat zij het geweld van de zonnestraling zou kun nen weerstaan. Zuidelijke volken die heel wat beter vertrouwd zijn met de zon dan wij, weten dat precies: men ziet ze nimmer pal in de zo merzon zitten; ten hoogste ge nieten zij even, in voor- en na jaar, van de koesterende warm te. Dat is begrijpelijk: de zon is een enorme krachtbron die in staat is elke huid te „breken". Het treurige toneel dat (vooral oudere) vrouwen bieden als zij des zomers met Majorca-vakan- tie zijn geweest en des win ters met wintersportvakantie, is een gevolg van de foutieve ver onderstelling dat „zon zo goed voor de huid is" en dat „bruin zo mooi staat!" Een jonge huid kan nog veel verdragen zonder te vervallen; een oudere huid is bijna niet meer in staat zich te herstellen van een zonnekuur zoals sommi ge vrouwen die toepassen. Zij zien er daarna geblakerd, ge taand, geroosterd uit; een zeke re hardheid gaat de gelaats lijnen dan markeren. Tanig: niet mooi Vooral rijpere vrouwen dus (wier trekken nu eenmaal vol gens de wetten van het ouder- worden hun tendresse en vol heid verliezen) lopen gevaar, door te hevig zonnen, te veran deren in tanige oude taaien. En hoe men er ook over bruin denkt, tanig, oud en taai is niet mooi! Probeer het niet verder te laten komen dan een diep- roze; daar is de huid dank baar voor. En iedereen rondom VAN ONZE EIGEN KOOK- KUNSTIGE REDACTEUR De soufflé (om met iets „eenvoudigs" te beginnen) wordt bijzonder luchtig als we iets meer eiwit dan eigeel gebrui ken. Om de baktijd te verkor ten, kan men de uitgestorte massa op de gasvlam even vóórverhitten. Zodra men het rijzen ziet beginnen, schuift men de zaak in de oven en laat alles gaar worden. Worst grillen is best te doen (en lekker!) Hele worsten wor den vijf minuten in heet water gelegd, afgedroogd en in onge kookte melk gerold, vervol gens met olie bestreken en aan de uiteinden even ingeprikt. Dan grillen! Sauzen dikmaken. Meel of maïzena met evenveel zachte boter kneden. Daarmee kan men groente water of braadjus snel en zonder moeite tot een fijne, vaste en klontvrije saus binden. De geknede boter in het hete groentewater of de hete jus doen en éven laten opkoken. Vlees grillen gaat beter wanneer men de stukken vlees eerst 1-2 uur in olie laat mari neren; de olie is dan eerst met kruiden en specerijen op smaak gebracht. Nimmer van tevoren zouten! Zout onttrekt nl. de waardevolle sappen aan het vlees. Donker vlees snel aan braden. Bij grote en dikke stuk ken wordt de hitte verkleind zodra de buitenste laag aange braden is. Bij licht vlees is dat snelle aanbraden niet aan be be velen. Het vuur moet van het begin af aan matig zijn, zodat gelijktijdig braden als gaarwor- den optreedt. ONS VADERLAND HEEFT VEEL MET WATER TE MAKEN: dat is bekend. Elke Nederlander staat, bij wijze van spreken, onaf gebroken met de duim tegen het gaatje in de dijk. Op klompen. We zijn nu eenmaal een waterig volkje. Maar het ls lang geen zuiver water, waar we al zo lang zo druk mee zijn. Afgezien van het probleem dat de waterverzilting betekent voor ons land (de land bouw etc.) is het probleem van de hardheid van het water niet minder nijpend. WIJ ZAGEN vanwege de Swiss Fashion Club, een organisatie die een aantal Zwit serse fabrikanten omvat, deze wonderfraaie ski-pullover, af komstig van Victor Tanner uit Sankt Gallen. Nijvere breisters zullen er wellicht een uitdaging in zien; wie minder I I VAN O TOT 6 DH II i I H 11 I VAN 6 TOT 10 DH KXyyyxi VAN IOTGT 14 DH Mm BOVEN I4DH HARD WATER HARD WATER geeft een ho gere gas- of elektriciteitsre kening. Men moet hard water nl. langer koken en het „harde" zet zich in de vorm van ketel steen in de ketel af en belet het snel koken (3 mm ketelsteen veroorzaakt al 16 pet. energie verlies). Overal vormt zich ke telsteen (in hoofdzaak bestaan de uit de hardheidselementen van het water: opgeloste cal cium- en magnesiumzouten) en dat doet verstoppingen ontstaan en niet alleen in de huishou ding (inwaterleidingpij pen, sproeiergaatjes etc.) maar ook in de industrie. In de huishou ding hebben vaatwasmachines en douches te lijden van hard water: ze raken defect. Hard water brengt een ,,eng" laagje op de thee; donkere aan slag in de kopjes; hard wasgoed; kalkachtige strepen op het glas werk; stug haar na het wassen; schuimranden in de badkuip. Hard water doet overmatig zeep- verbruik ontstaan (soms is 40 percent zeep nodig om de hard heid te overwinnen): zilverwerk slijt sneller in hard water; hard water irriteert de huid j^rac/ttfierad van Tergal (om tussen de flanellen lakens in te gaan slapen) van bleek- roze kleur met een bolero achtig bovenstuk en gegar neerd met kant in witte kleur. Een OPMERKELIJK ver schijnsel is dat het huis- houdtextiel zich meer en meer voegt naar mode-eisen. Dat be tekent dat zowel modieus bedde- en tafelgoed als bad doeken gevraagd worden. Dit heeft, zoals spreekt, vooral be trekking op de kleuren en de motieven. Maar ook de toege paste textielsoort speelt een rol. Zo ziet men meer en meer fla nellen beddelakens en dat is een mode-trekje waarover men zich eens niet wat misprijzend be hoeft uit te laten. Vroeger werden flanellen la kens eigenlijk alleen ge bruikt door schippers en reumalijders. Sinds men ech ter kleuren en patroontjes is gaan gebruiken (als versiering) zijn de bewuste lakens mode geworden. De zachte pasteltin ten, waarmee strepen en bloe metjesmotieven zijn aange bracht, blijken het heel goed te doen in ons moderne bedje, Dat, ondanks de steeds verbeterde verwarmingsmethoden, toch dui delijk een lekker warm laken blijkt te kunnen velen. Zacht water Met zacht water is dat, al les juist omgekeerd: ideaal voor het klaarmaken van het eten. Waarom doet ..Waterleiding" daar dan niets aan" Omdat de r\e horizontale streepjes dui- den op water dat 0 tot 6 graden hardheid bezit (afge kort tot 10 dH; Duitse hard heid) dat is dus zacht water. De Veluwe, waar daarom vele wasserijen gevestigd zijn, heeft zacht water, zoals men ziet. Van 6 tot 10 "dH, aan geduid met verticale ar- ceringsstrepen; van 10 tot 14 °dH, ruitje s-arce- ring; zwart gebied waar het water meer dan 14 "dH bevat. Vaak véél meer zoals in Rotterdam waar het 20 "dH bevat; per 150 liter (gemid deld verbruik per persoon per dag) vindt men daar dus 30.000 mg hardheidsmineralen in het water .Zwitserse ski-pullover. vaardig is met de breipen dan de geoefenden, kan truien als deze in vooraanstaande sportzaken kopen. Duidelijk is dat de afstaande kraag opgezet kan worden ten einde het strotje warm te om vatten. De losse lijn (ruime mouwinzet) wordt geaccen tueerd door de lage losgestrikte ceintuur. De muts kan bijpas send zijn, ja. Hoe handig ons heden is. kan blijken uit enkele aardige ge- makkelijkheidjes die we onlangs zagen. Allereerst een hangplaat voor het strijkijzer dat vaak moei lijk is op te bergen. De plaat is voorzien van een haak waaraan het snoer, opgerold, kan worden opge hangen; met twee schroeven erbij 2,95; het merk is H.H.; iets uit Scandinavië; ook Nederland levert iets dergelijks. Trechters van onbreekbare, soepele plastic die nu eens niet zul ke lastige plaatsinnemers zijn om dat ze afgeplat van model zijn (Metaflex is de naam: 1, X p e 1 a i r is het bekende merk van ventilatoren (frisse, goed- vochtige lucht is binnenshuis een voorwaarde voor gezondheid en ook voor kamerplanten, hond, poes en kanarie); men ziet hierbij het nieuwste model voor huishoudelijk gebruik met semi-automatische ja loezie-afsluiting en afstelling opin- haleren, uitblazen en halve kracht. Geluidloos (bij na) en gemakkelijk ook schoon te maken; de goedgevormde kap kan afgenomen worden. Vanandel N.V. importeert Xpelair, de long van uw interieur. I Itós TNe waterontharder die al het leed dat te hard water brengt, geheel opheft. geweldige hoeveelheden die ge bruikt worden (in 1962: 552762 miljoen liter!) een te grote op gave zou zijn en bovendien lang niet alle water onthard behoeft te zijn. Er zijn nu waterontharders in de handel gebracht die het werk heel rustig en feilloos doen: het water wordt door een harsmas sa gevoerd, die de boze cal cium- en magnesiumzouten op neemt en zo wordt het zachter dan regenwater. Zowel voor het gezin als voor de industrie (hoe groot ook) kan men zulke ont harders verkrijgen. In ons land voert Nierstraaz (Amsterdam; 020 - 741676) de „Culligan wateront harder" in vele typen in. Voor huisgebruik (en in restau rants, apotheken, bij artsen, in laboratoria, garages) is de hier getoonde „Culligan Compact Water Conditioner"; 60 cm hoog en 12 cm breed. Het harde wa ter stroomt door de „Culligan" heen en verlaat deze onthard en gereed voor het gebruik. Wie alleen voor de thee onthard en voorts ook ontgeurd water wenst, die kan aardig terecht met een hulp-apparaatje dat werkt met een soort norietvul- ling en dat ook veel vreugden brengt in theedrinkende krin gen, In Rotterdam en omstre ken weet men daarvan mee te praten. Trouwens ook elders. Dat toont het kaartje wed aan; het spreekt voor zichzelf: hoe zwarter het beeld hoe herder het water. Tot keibard toe bij na! Ziet u maar! .moderne vormgeving. Graag even wijzen op de levens- 1 reddende „V i h a m ij" - b a d - greep. Achter het bad of boven de douchebak kan men een stevig „handvat" laten aanbrengen waar aan men zich, tijdens het glibberige baden, kan vastklemmen zodat het gemeen onderuitschieten niet meer voorkomt. In de greep bevindt zich, heel slim, een uitneembaar zeepbak- Je 23,50). Wie opstaat met fletse oogopslag, blauwe kringen om de kijkers en donkere schaduwen onder de ogen, die dient eens gebruik te maken van de „Eye Circle Stick' van Harriet Hubbard Ayer; een heel sluw stiftje in een goudmetalen buisje. Men brengt de „Eye Circle Stick" op de blauwachtige „muizenbuikjes" onder de ogen op, wrijft deze wat uit en poedert er vervolgens de ge wone gelaatspoeder overheen. Af doende 1 Chic en eenvoud PIERRE BALMAIN, de grote couturier uit Parijs (en wat een heerlijke parfums heeft hij niet uitgebracht zoals E 1 y s e en andere) maakt ook tricota ges en hij doet dat met dezelf de talentvolle verve die hem wereldroem verschafte. .haute couture in breisel. Hier ziet men een, in ons land verkrijgbaar, heel simpel (maar daarom ook zo heel chic) mo del „C o 1 e 11 e" geheten, voor winterse en na-winterse dagen: een pullover met een diep in gesneden halsopening en dat on definieerbare dat zulk een een voudig kledingstuk tot iets moois maakt. Wij zagen het voor ƒ92,50 in een fijne winkel.

Allerhande | 1966 | | pagina 2