i SIT AllerHande recepten voor L3 Roereieren met bacon Cornflakes met vruchten Kerststol Schoteltje met crab Kippesoep met garnituur Hoogtepunt: kalkoen Kaasplateau Visschotel Ossestaartsoep Plumpudding Waterzooi van kip Eieren in paprikasaus Gevulde selderijknol Ananas met kirsch Oliebollen in de pan DECEMBER 1965 KERST-ALLERHANDE TYAARVOOR kunt u de ba- •*-' con het beste van tevoren in stukjes snijden want de lange strips zijn voor het roerei minder geschikt. Die baconsrippers bakt u even aan, niet te fel want dan worden ze hard. Vervolgens gaan de met wat melk losgeklopte eieren, voor zien van versgemalen peper en weinig zout (denk aan de bacon!), in de pan bij de bacon en op laag vuur laat u df eimassa stollen, waarbij u met grote halen roert. Direct serveren. Eet er een broodje bij, dat in de oven weer vers gemaakt is. CORNFLAKES met een wei nig melk (koud) overgoten en bestrooid met suiker en daar over heen, naar smaak: een banaan in plakjes, een gesnipperde goud- re in e t of beide. Eventueel met wat halve partjes sinaasap pel of mandarijn. Heeft u een blikje vruchtencocktail bij de hand, dan is ook dat zeer smakelijk! Maar ook de zuidvruch- ten-compöte (tutti-frutti, abri kozen, pruimedanten de dag van- tevoren klaar gemaakt met een ci troenschilletje) past wonderwel WjficortffT T/ANZELFSPREKEND zullen de meesten van ons hun Kerst stol kant en klaar kopen, zodat het Kerstontbijt extra feestelijk wordt door deze lekkernij, gesierd door een dikke laag poedersuiker. Voor enkelen die toch eens wil len proberen om dit Kerstbrood zelf te bakken volgt hier het re cept. Ingrediënten De ingrediënten: 350 gram bloem, 1 eierdooier, 20 gram gist, een snuifje zout, 80 gram boter, 2 dl lauwe melk, 60 gram sukade gesnipperd, 35 gram ge snipperde amandelen, 75 gram rozijnen, 50 gram kleingesneden oranjesnippers, de geraspte schil van een citroen, een flinke snuif kaneel en 60 gram suiker. Daar komt dan nog 50 gram krenten bij. U maakt een brooddeeg als volgt: Bloem in een diepe kom, kuil tje in het midden, daarin de gist brokkelen en aanmaken met de helft van de lauwe bloem. Zoveel van de omringende bloem meeroe- ren dat een dik deeg gevormd wordt. PMC-Mixer De kom dichtdekken en op een lauw-warme plaats gedurende on geveer een half uur laten rijzen. Daarna gaat de rest van de melk erbij plus he zout en u gaat net zo lang kneden tot het deeg van de handen losiaat. Dit is een vrij zwaar werk en de meeste mixers zijn niet van het kaliber dat dit goed lukt. Heb u een PMC-mixer of een zware keukenmachine dan zullen deze gaarne dit werk van u overnemen. Ei anders toch maar ouderwets met ce handen! TVAARVOOR neemt u blikjes crab J-/ Chatka 3,49) en een eerste voorwaarde is dat u de crab zorg vuldig uitpluist en van alle kraak- been-sphilfers ontdoet. U vermengt de crab met een b e cha mei-saus (zie voor de bereiding elders in dit blad), maar door deze saus gaat om te begin nen geen zout maar een prettige hoeveelheid geraspte belegen Goudse of Parmer aanse kaas. Goed roeren. Dan gaan de stukken crab erdoor en u proeft of het geheel pittig genoeg is. Aardappelpuree In een andere pan hebt uaard- dappelpurte klaar staan. Neem een vuurvaste schaal, leg de puree langs de rand in een krans en vul het b:nnenste op met de crab-ragoüt. Nu strooit u er pa neermeel ove.\ daarover een laag van de kaas en daarover weer een laagje paneermeel. Ten slotte giet u er gesmolten boter over en nu laat u er een mooi goudbruin korstje op komen. De puree krijgt dat korstje vanzelf zonder paneer meel en kaas. In triomf binnenbrengen en het applaus in ontvangst nemen! Drink er een goed glas Liebfrau- milch, Rheinhesscn 1964 1,98) bij, een frisse niet te zware wijn die er uitstekend bij past. Als het dee.' los is, dan de kom weer dichtdekken en wederom op een lauw-warme plaats laten rij zen, ongeveer een uur. U hebt een ingevette broodvorm klaar staan. Door het deeg kneedt u vervolgens: ae gewassen, en ge droogde krênttn en rozijnen, de sukade en de shippers., de amande len,-suiker, kaneel,' eiérdooier.ci troenschil en de gesmolten boter. U maakt dj deegbal plai mei de hand) en vouwt de deegbal dub bel, waarbij ce onderste helft gro ter moet zijn dan de bovenste. Dan gaat de stol in de klaarstaan de vorm, u moét hem zelf maar wat fatsoeneren. De vorm wordt weer dichtgecc-kt en het geheel moet nogmaals een half uur rijzen. Hete oven De stol word. in een hete oven gebakken. In het midden geplaatst moet het kerstbrood bruin en gaar worden (dat vraagt ongeveer een half uur a drie kwartier). Door op het brood te kloppen hoort u ot het gaar is er, anders gebruikt u de bekende breinaald. U stort de stol op een taartrek en als hij koud is geworden, bestrooit u hem rijkelijk met gezeefde poeder suiker. N.B. Als u een kant en klare Kerststol op tafel zet, houd dan toch extra poedersuiker bij de hand, zodat u er die bijzonder mooie „besneeuwde" berg van kunt maken, dat staat zoveel fees telijker! per 100 gram) laten ont dooien en er met een stukje foelie heel langzaam een geurige bouil lon van trekken. Als de bouillon naar uw mening krachtig genoeg is, dan vist u er de foelie uit en van de poulet neemt u het kippe- vlees en snijdt het in kleine stuk jes. Doe het vlees in de bouillon te rug en vi eg er wat f i- guur-verm:celli bij plus een geraspt uitje, zout en een snuifje peper. Even vóór het opdienen ver siert u de bouillon nog met stukjes gepelde tomaat (zonder pitjes) en wat zeer fijngesnipperde pe terselie. Nog even op zout con troleren en gloeiend opdienen. Een crackertje erbij? DR ZIJN verschillende manie- ren om eer, kalkoen klaar te maken, boven op het fornuis ge woon in de par, of in de oven in de braadslee, gevuld of zo maar simpelweg alicen maar omkleed met repen vei spek. Er bestaan verscheidene vullingen en daarbij moeten we er vooral voor oppas sen dat de kalkoen niet te zwaar en te machtig wordt. Daarom zou ik u heel simpel willen raden: vul de kalkoen met wat kalfsgehakt, luchtig aangemaakt mei wat brood, een ei, een weinig madeira, een snippertje geraspte ui, peper en zout (en als het u zint: snippers van truffel uit een blikje, r.iaar noodzakelijk is dat allerminst). Losjes vullen Vul de kalkoen losjes, nadat u het gevogelte hebt laten ontdooien en met een doekje goed gedroogd hebt. Gelukkig zijn er kalkoenkui kens verkrijgbaar, zodat u niet ver plicht bent zo'n. enorm gevaarte te hanteren (al met al is ook het kuiken nog respectabel genoeg van afmeting:). Laten we ei onderstellen dat u vervolgens d>> kalkoen in de pan bovenop gaat braden, dan neemt u daarvoor behcoilijk veel boter en u keert de kalkoen om en om tot hij goudbruin i.-. Overigens, u bent toch niet ver geten hem na het vullen met grote steken dicht tc- naaien? Hij zou anders de vulling zo weer verlie zen! Regelmatig bedruipen is het vol gende werk en de kalkoen vraagt een behoorlijke braadtijd, zo'n drie a drie en een half uur, dat hangt van zvln gewicht af. Laat hem wel goed gaar worden, dat is belangrijk evenals het rustig laten ontdooien. Dat vraagt zeer veel tijd en het za. goed zijn daar reke ning mee te houaen. Coeur de Palmier Serveer bij deze kalkoen een fraaie schote, met allerhan de groentn. Leg de groen ten in- sierlijke- vakken op de schaal en wisse; de kleuren af zo dat een harmonisch, geheel ont staat. Probeer eens „Coeur de Pal- mier" blik ƒ2,15). Het blanke zachte merg uit de top van de palmboom. Eer. exquise groente voor entreé de légumes en hors d'oeuvre. De smaak ligt tussen artisjokken, asperges en Franse celerie, alleen opwarmen, nadat ze uitgelekt zijn, met een weinig boter. Verder worteltjes (uit blik 0.69 - Vz blik, zijn ze voortreffe lijk) met boter en peterselie, wat mooie struikjes brussels lof, haricots verts (die hele dunne Franse boontjes, ook uit blik), eventuee' de blankheid van de bloemkool of als u het heel lekker wilt maken, wat as perges. Vergeet ook de schorseneren (voor het ge mak uit blik) niet, die wonderwel in dit gezelschap passen. En dan hebben we over de erwtjes nog niet gesproken, maar uw eigen fantasie zal ook hier een grote rol spelen. Met versgekookte aardappelen en zo'n uitgelezen groenteschotel zal uw kalkoen werkelijk vorstelijk smaken! Beaujolais Vandaar da* ik u hierbij advi seer: een Beaujolais Supérieur 1964 of een Bourgogne Passetout- grain eveneens uit 1964. De eerstge noemde wijn kost 2.95, de laatste 2.75. Of u kiest een rode Bordeaux de: Chateau Gardus 1964, prijs: 2.95. Een veelbelovende wijn! Het zijn wijnen die een zekere lichtheid hebben, maar die wat bouquet en smaak aangaan voor treffelijk bij dit gerecht passen. LAAT U RADEN hoe u zo'n plateau samenstelt en welke volgorde van genieten de juiste Natuurlijk begint men met de lichtste soort er> zo zult u bij Fran se kazen altijd eerst van een Brie genieten, vervolgens over stappen op een Came m- b e r t, terwij! de Rocque- f o r t als een van de laatsten aan bod kokt. Als uw kaa:p:ateau ook Holland se kazen bevat, drink er dan eens een rode port bij. kaas en port vormen n; een uitstekende combinatie, iets wat de Engelsen allang weten. De Conqueror, Red Douro Port. prijs 5.- of de Ruby Port F i - d a 1 g o, prijs 3.98 zullen u ex tra doen genieten. MENU'S VOOR TWEEDE KERSTDAG ONTBIJT Roereieren met bacon Cornflakes met vruchten Brood Kerststol Koffie, thee, melk LUNCH Ovenschoteltje van gegratineerde crab met puree-rand Brood met toebehoren Vruchten DINER Heldere kippesoep met garnituur Kalkoen Verschillende groenten Versgekookte aardappelen Kaasplateau Koffie ANDER MENU DINER Voorgerecht van koude vis met aspic Kopje ossestaartsoep Waterzooi van kip Plumpudding Koffie als 17 DE VRIJDAG vóór de Kerst vis eet, neem dan meer dan normaal zodat u genoeg over houdt om dit voorgerecht te kun nen maken. Kies er wel een stevi ge soort voor zodat u de vis in mooie stukjes kunt verdelen. U kunt echter ook vis uit blik gebruiken en dan kiest u zalm (half blik ƒ1,49) of tonijn (ƒ0,95). U laat de vis uitlekken en verdeelt ze in stukken. Nu maakt u ac aspic volgens de aanwijzingen op het pakje gelati- nepoeder. In plaats van weken in water laai u het geleipoeder weken in eer. droge witte wijn. Daarna volgens de gegevens oplos sen in kokende vloeistof (bouillon bij voorkeur). U dient er we' voor te zorgen dat de aspic vrij vast wordt. Als de aspic gaat stollen, dan laat u een laag langs de wanden van een vorm stollen. Als de aspic gestold is, de poneert u er stukjes vis in, afge wisseld door verschillende gekook te en gesnipperde groenten |(neem een blikje macédoine. 'dat is eenvoudiger), blaadjes pe terselie, stukjes augurk, schijfjes wortel en wat u verder maar wil invaren. Goed stollen Iedere keer als u een laag ingre diënten in dc vorm hebt gedepo neerd, giet u er weer een laag aspic over. U wacht tot deze ge stold is, en gaai verder met het vullen van de vorm met vis en toebehoren. U eindigt met aspic en laat de gelei-vis-pudding goed stol len. Om de gelupudding te storten, even in koker u water houden en dan omkeren op een schaal, ge sierd met een bed van knappende slabladen. De smaak is verrun- kelijk en het effect heel verras send en feestelijk: OUDE1AARS- SOUPER Eieren in paprikasaus met pureerand Gevulde selderijknol in de oven Ananas met kirsch Koffie Een kwartiertje vóór het opdie nen gaan de soepballetjes ook in de pan. Dit is een gerecht dat in een enorme soepterrien wordt ge serveerd. Onder in de terrien gaan twee e i e r d o o i e r s. die u vermengt met een kwart liter, on geklopte, ongezoete slagroom. U haalt de kip uit de pan en verdeelt hem in stukken. U hebt gecontroleerd of het geheel pikant genoeg is. U giet de kokende bouil lon met de groenten onder voortdu rend roeren in de soepterrien, u voegt er de stukken kip bij. U hebt met diepe borden, vork, mes en lepel gedekt. Zeer voedzaam Dan schept u de borden vol en u geniet behalve van de Gentse wa terzooi, ook nog van de aandacht waarmee dit grootse gerecht geno ten wordt. Het is alle moeite dub bel en dwars waard! (U hebt al wel bëgrepen, dat het een zeer voedzaam etentje is.) U kunt het hele gerecht van te voren klaarmaken, alleen de eier dooiers en de room zijn een kwes tie van het laatste moment. \EEM een blik ossestaartsoep 1.08). Win u het extra feeste lijk maken, do.? er dan een scheut je madeira door. "TUT IS een oprecht recept uit -L' Gent, alwaar men het als spe cialiteit op aile spijskaarten aan treft. Ik zeg u op voorhand, het is vrij bewerkelijk, maar u kunt het op een enkel detail na de dag tevo ren klaar maken U hebt er behal ve een fraaie braadkip, ook nog kippepuulet voor nodig (wanneer uw kip ruim een kilo weegt, dan hebt u anderhalf pond poulet nodig) en verder een fiks stuk kalfsschenkel plus wat verdere kalfsfcenen. Bouillon trekken U begint nr. et het trekken van bouillon en daaivoor gebruikt u de ontdooide k.ppepoulet, de kalfs schenkel en dc beenderen. Daarbij voegt u een flinke ui, een paar oreien in stukken van vijf centime ter gesneden, een goede handvol worteltjes, een paar grofgesneden stukken knotóeiderij. Als u van drie liter water uit gaat, dan behoort u na vier uur zachtjes trekken, nog slechts twee liter over t? hebben. Maar dan hebt u een bouillon die werkelijk voortreffelijk is. Nu zeeft u a-ies eruit. De kippe- poulet pluist u helemaal uit en het kippevlees dr;?it u door de molen tot het helemaa' fijn is. Daar gaat u dan piepkleine soepballet jes van maken U gebruikt daar voor een ei, wat paneermeel, zout naar smaak, versgemalen peper en een weinig nootmuskaat. Kook de balletjes nog even in de bouillon tot ze vast zijn en vis ze er met de schuimspaan weer uit. Koel bewa ren, bijvoorbeeld in een plastic doos. Kip eerst Het vlees van de kalfsschenkel bewaart u eveneens, dat kan altiid later nog weer te pas komen. De volgende dag kookt u in de bouil lon niet alleen uw mooie kip, maar ook nieuwe stukken prei. worteltjes, blokjes selderijknol, wat sjalotjes ol andere uitjes van klein formaa* (in hun geheel) en aardappeltjes van gelijk, niet te groot formaat. U begrijpt wel dat de kip het eerst in de pan gaat, de groenten komen pas aan bod als de kip half gaar is. U voegt er zout en versgemalen witte peper bij, plus een snuifje cayennepeper en nootmuskaat, edoch, deze laat ste specerijen mogen de fijne smaak niet verdringen. ELDERS KUNT U het verhaal van de plumpudding lezen. Het is en blijft een zeer speciale genieting, die men in onze tijd niet licht zelf zal maken, maar geen nood, want er is het blik! Wèl met zeer goede rum flambe ren, zodat de feestvlammen hoog oplaaien!! DAARVOOR KOOKT U de eie ren op de gewone wijze, zodat de dooiers zacht blijven en de wit ten stollen. U maakt aardappel puree, vers met melk en een goed stuk boter luchtig geklopt of u gebruikt de bekende kant en klaar pakjes. In beide gevallen echter zou ik zeggen, roert u er geen noot door. die komt nl. ook al in de paprikasaus voort. Deze saus maakt u als volgt: gelijke hoeveelheden bloem en bo ter volgens het bekende recept tot een glad papje roeren en daar een zodanige hoeveelheid rode papri kapoeder van de „edel-stisze" soort doorheen roeren, dat het' mengsel dieprood van kleur is. Vervolgens gaat u er langzaam koude melk bijvoegen onder voort durend roeren, zodat u ten slotte een goed gebonden saus in de pan hebt. Dan roert u er zout naar smaak, versgemalen peper, een geraspt uit je en wat nootmuskaat door. Een pureerand op een platte schaal deponeren, in het midden de gepelde eieren leggen en er de saus overgieten. Gloeiend opdie-, nen. (AOK HIER KUNT U de knol- len van tevoren klaarmaken. Zoek knollen van een mooie vorm en van gelijk formaat uit. U wast ze (als ze toevallig vuil zijn), schilt ze zorgvuldig en u kookt ze vervolgens in groentenbouillon gaar. Als u het teveel werk vindt, om groentenbouillon te trekken dan kookt u ze in Goud bouillon. Vervolgens holt u voorzichtig een flink gedeelte van de knollen uit. Het uitgeholde van de knollen prakt u fijn en u vermengt het met flink wat in de boter goudgeel gebakken uitjes, fijngehakte peter selie, versgemalen peper, zout en nootmuskaat. Met de peterselie be hoeft u in dit geval ook beslist niet zuinig om te springen! Vul met het mengsel de knollen, zet ze in een royaal beboterde vuurvaste schotel. Bestrooi ze met flink wat geraspte, belegen Goud se kaas, strooi daarover een laagje paneermeel, daarover weel een laag geraspte kaas en begiet het geheel met echte room. onge zoet, ongeklopt. Zet de knollen in de oven tot er een fraai goudbruin korstje op gekomen is. Hoeveel knollen u hiervoor no dig hebt. zou ik u niet kunnen zeggen daar dit afhankelijk is van de appetijt van uw huisgenoten en van het formaat van de knollen. Maar één goede raad, maak er be slist niet te weinig van; het is een uitzonderlijk smakelijk gerecht! TA AARVOOR HEBT U behalve iJ de ananas ook Kirschwasser nodig. Dat haalt u bij de slijter en het is al in het formaat van een deciliter verkrijgbaar. Laat de schijven ananas even uitlekken en leg er een op ieder bordje. In het midden komt dan zo'n gezellige gekonfijte kers (bigarreaui en vervolgens giet u er een flinke scheut Kirschwasser over. Heel simpel en heel lekker. NOG EVEN het oliebollen-re- cept, want op de laatste dag van het jaar zijn velen van ons tcch weer zeer nijvere baksters! Hier komt het. Op 400 gram bloem gebruikt u 50 gram gist, een halve liter lau we melk, 60 gram boter, 35 gram suiker, 100 gram krenten, 150 gram rozijnen, een half ons gesnipperde sukade, 20 gram ge snipperde oranje-schilletjes, een snippertje zout, een grote goud- reinet, drie eieren. Een flinke pan met frituurvet. De rozijnen ei krenten wassen en drogen. De appels schillen, van het klokhuis ontdoen en snippe ren. U klopt de eieren los met het zout. U lost de gist op in een beetje van de lauwe melk. De bloem in een kom doen. in het midden een kuiltje met de opgelos te gist. Al roerende de losgeklopte eieren er bijvoegen evenals de rest van de melk, een glad beslag roe ren. afdekken en op een lauwwar me plaats laten rijzen gedurende ongeveer een uur. Vervolgens gaan de krenten, ro zijnen, snippers, de weke boter, de suiker, de appelen enz., enz. door het beslag. Intussen maakt u de pan met frituur heet en met twee lepels laat u het beslag in de fri tuur glijden, waar de oliebollen goudbruin en gaar worden. Met een breipen proberen of ze gaar zijn (die behoort er schoon uit te komen) en ze op grauw papier uit laten lekken. Bestrooien met ge zeefde poedersuiker. Onder het bakken zorgen dat het frituurvet niet tè gloeiend wordt, daar men dan de kans loopt dat de oliebollen verbran den. Daar grauw papier tot de zeld zaamheden behoort, kunt u de olie bollen ook op yloepapier depone ren. ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht, die u er voor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u het volle bedrag terug. Prompt zonder enige bedenking!

Allerhande | 1965 | | pagina 9