AUerHande recepten voor i,\ t> C/\ Bouillon Hazerug trekken Peren met chocolasaus Kippesoep Geroosterde boterham dan snack! Pasteitjes Champignon salade <auw in oven Welke wijnen drinken we? Rundertong met madeirasaus) Hors d'oeuvre Gevulde KERST-ALLERHANDE A DECEMBER 1965 MENU'S VOOR EERSTE KERSTDAG ONTBIJT Gekookt ei Geroosterd boterhammetje met ham en kaas in de oven Kerststol Thee, koffie of melk Een HAAS, u weet het mis schien, is voor de jagers zó'n begrip, dat men niet spreekt over „de" haas, maar „het" haas. Ge meenlijk marineert men het haas in een beste fles rode wijn (de „koninklijke" haas behoort vol gens een zeer speciaal recept zelfs 24 uur in de Bourgogne te verblij ven) en men laat het de geuren van vele kruiden opnemen. Toch zou ik u ditmaal eens een hazerug willen laten klaarmaken, die niet gemarineerd wordt, wel echter door de poelier doorregen met reepjes vet spek, dus: „gelardeerd". Deze hazerug schroeit u in de pan aan alle kan ten mooi bruin in de boter. Daar na zout u en hanteert de pepermo len. Laat het haas vervolgens op een laag vuurtje sudderen tot het bijna gaar is. Ingrediënten U hebt de volgende ingrediënten klaar staan: een schoteltje met fijn gesnipperde augurkjes uit het zuur, een paar geraspte sjalot- j es, een fles van de beste krui- denazijn en een kom met even geklopte, ongezoete slagroom, tóch nog vloeibaar maar dikker dan de room zo uit het flesje. Eventueel nog wat peper, moge lijk is ook nog wat zout nodig. Nu haalt u voorzichtig even het haas uit de pan en houdt het wild warm. Door de saus roert u allereerst de geraspte sjalotten en de stukjes' augurk, zonodig het zout en zeker nog wat peper. Dan onder voortdu rend roeren de wat dikkere room. Breng de saus, steeds roerende, e- ven aan de kook en leg het haas in de pan terug. Verder laten sud deren tot alles zeer gaar is. Een hazerug behoort nl. met een lepel geserveerd te kunnen worden, zo mals en zacht behoort het haas te zijn. Als de hazerug op de schaal ligt, voegt u. altijd weer roerende een scheut van de kruidenazijn bij de saus. Preiselbeeren En als ik u een persoonlijke noot mag vertellen: ik doe er ook altijd, tegelijk met de sjalotjes een klein teentje knoflook in, zeer fijngesnipperd. Maar dat is echt zo'n eigen ideetje! Het haas en spruitjes passen voortreffelijk -bij elkaar. Kook de spruitjes, vooral niet te. week, ze mogen best nog iets wëé'rstand aan de tand bieden! Behalve de spruit jes (die u desverlangd vermengt met kastanjes) serveert u ook nog een schaal met appelmoes en een schaal met Preiselbeeren (komen uit een pot, prijs 2,10, dus dat is eenvoudig). Als u het koken van kastanjes, en vooral het schoonmaken ervan, een vervelend werkje vindt, dan bestaan er blikken met kastan je p u r e e. Die puree geeft u in 'dat geval ook weer in een aparte schaal. U ziet er is keuze genoeg. Aardappelpuree smaakt uitstekend bij de hazerug, maar dan nu toch wel vers gemaakt in verband met het haas! Welke wijn Een buitengemeen heerlijke wijn bij het haas is de Chateau- neuf du Pape, 1964. Een zeer volle- rode Bourgogne 4,25 per fles). Maar ook Bourgogne Pasw setoutgrain, elders vermeld, smaakt er best bij. Gaat uw smaak1 echter meer naar de rode Bor des ux, probeer dan eens een fles Calvet Foncastel Monopole van 3,45. En wilt u een goedkope wijn, die toch een zekere „body" heeft, neem dan de Rioja Tinto 1963, de Spaanse wijn die slechts 1,69 kost. OM EEN HEERLIJKE, geurige bouillon te trekken, neemt u (wel van tevoren bestellen) een kalfsstaart met een extra stukje eraan. Combineer de staart met een stuk kippepoulet (uit de diepvries) en de volgende groenten en kruiden: een paar worteltjes, een stuk prei, een paar takjes peterselie, een paar takjes selderij, een flink stuk foelie, wat witte peper korrels. Langzaam laten trek ken en verrukkelijke geuren zul len uw keuken vullen. Als de bouillon lang genoeg ge trokken heeft, dan zeeft u vlees en groenten eruit en u zout de bouil lon naar smaak. Het vlees van de staart zowel als van de poulet plukt u van de bot jes af, u kunt hèt gebruiken voor een ragout waarmee u broodjes kunt vullen. Daartoe neemt u zachte puntjes, u snijdt er een kapje af en haalt het wit voor zichtig uit het overblijvende schuit je. Vul het broodje met de ragout, zet het dekseltje er weer op en plaatst de broodjes in een flink warme oven, na ze met een kwast je met wat water te hebben bestre ken'. Als de broodjes gloeiend en knappend zijn onmiddellijk opdie nen. Dit gerechtje kunt u ook geven als extraatje aan de lunch wanneer u het eenvoudig wilt houden. De bouillon dient u op met een toost- je en een partje citroen, het is een prettig licht begin van een feest maaltijd. LUNCH Kippepoulet uit de diep vries laten ontdooien. Ik raad u aan om een extra hoeveelheid te nemen, zodat u een krachtige bouillon zult kunnen trekken. Met een stukje foelie, een worteltje, een stukje prei. Als de bouillon klaar is, haalt u groenten en het kruidje eruit, dat moogt u laten verdwijnen want het heeft zijn dienst gedaan. Het kippevlees snijdt u in stuk jes. vellen en botten doet u weg. Maak van bloem en boter het gladgeroerde papje en giet de bouillon er onder voortdurend roe ren bij, zodat u een heerlijke crème -soep krijgt. U kruidt met zeer weinig nootmuskaat, ge malen peper, zout naar smaak. Het gesneden kippevlees stoffeert dé crème rijkelijk. In de soepterrien klopt u een eierdooier los en roert daar lepels gewijs de crèmesoep bij tot schif ten niet meer mogelijk is. Geef er knappend stokbrood bij. Pasteitje met kippelevers en champignons Verschillende soorten brood Diverse vleeswaren Vruchten U GEBRUIKT peren uit blik (1/1 blik - ƒ1,85; Yz blik - 0,95), van die mooie blanke. U laat ze uitlekken en legt ze in een f :estelijke schaal. De saus maakt u zo: U neemt (ik geef de verhouding op, de wer kelijke hoeveelheden moet u zelf bepalen) chocoladerepen, liefst de pure soort en wel 150 gram. U smelt ze met een dl water onder voortdurend roeren. Roer een klein beetje aardappel meel met een scheutje water glad en voeg dat al roerende bij de gesmolten chocola. Van het vuur roert u er, zo groot als een walnoot, boter door. Resultaat een fluwelige chocolade-saus die in een sauskom apart opgediend wordt. Daar iedereen zichzelf naar smaak bedient, mag ik u wel aan raden, niet te weinig te maken. Slagroom staat ook apart op tafel. Als u het helemaal bijzonder wilt maken, dan gaat onder in de schaal van de peren eerst een laag vanille - ijs, dat kunt u eventu eel zelf in het koelvak van uw koelkast maken. Op het ijs komen dan de uitge lekte peren en op het bordje giet men er dan warme chocolade-saus over. Zoals het gezegde luidt: Duim en vingers worden er bij opgegeten! met ham en kaas U ROOSTERT boterhamme tjes, u bebotert ze heel licht en op ieder boterhammetje legt u een plak ham. Het moet er keurig op- liggen en mag niet over bloezen in dit geval. Daarna komt er op ieder broodje een yrij dikke plak iets belegen kaas, ook alweer keu rig in model. Zet de boterhammen op een be boterd bakblik en laat de kaas in de gloeiende oven smelten. Laat de broodjes niet te lang in de o- ven, omdat de kaas anders uit droogt; precies vloeibaar is het goede moment voor het opdienen van deze lekkernij die een hartig contrast vormt mét het zoet van het kerstontbijt. DONDE BROODJES halveren. In een kom een paar boterham metjes, zonder korst, vermengen met een losgeklopt ei, een scheutje melk, peper en zout, wat mosterd poeder, wat pickled relish uit het potje. Daar gaat dan de inhoud van een of meer blikjes StarKist tonijn (in de olie) bij. Flink prak ken tot een min of meer gladde massa is verkregen. In een dikke laag op ieder half broodje aanbren gen. De broodjes op een beboterd bakblik, in de gloeiende oven, bruin en knapperig laten worden en natuurlijk ook gloeiend. Eventueel garneren met wat mayonaise uit de tube, wat toma tenketchup, een zilveruitje uit het zuur, of zomaar rauwe uiringen. De jeugd zal u prijzen wanneer u dat voor hen klaarmaakt! trek meer in wat nu nog komen gaat!" Maak dus een eenvoudige hors d'oeuvre, liet oog beko rend en de tong strelend, maar de maag niet vullend. Als ondergrond een bed van knappende, malse slabladen, stuk voor stuk na het wassen met de hand gedroogd. In het midden maakt u een mooie berg van macédoine de légumes, die u uit het blik haalt, even onder de kraan afspoelt, goed laat uitlekken om ze vervolgens met een vinai grette aan te maken. Vinaigrette: wat olie en kruidenazijn, goed ge roerd met een weinig zout en vers gemalen peper. Voorzichtig dooi de macédoine roeren. Er omheen in bonte rij: wat uitgesneden ge rookte paling, mosselen uit het zuur, een sardientje of wat zalm uit blik (rode of nalfrode zalm) die goed van :smaak is en het oog streelt door zijn aangename kleur. Edoch neem geen „fancy ke- ta" want die is grijs van tint en dat zou uw fraaie schotél bederf? ven). De zalm uit blik ontdoet u van vel en graat en u verdeelt ze in handzame stukjes. Garneer de zalm met wat fraaie slingers mayo naise uit de tube. Met een blikjp asperges doet u wonderen:I u kunt iedere asperge in een plakje ham rollen, dat is het eenvoudig ste. Ander slaatje U kunt van de, in stukjes gesne den asperges in het gezelschap van hardgekookte eieren en in stukjes verdeelde ham een ander slaatje maken, met wat pikante mayonai se waar u tomatenpuree doorge roerd hebt. Het is een voortreffelij ke combinatie die juist door de tomatenpuree heel fris smaakt. Vanzelfsprekendspelen zilverui tjes en waaiervormig gesneden au gurkjes een grote rol bij deze hors d'oeuvre. En vergeet de verschil lende olijven niet, gevuld en onge vuld. Voor de rode-bietenliefhebbers: rode bietjes, evenals koude ge kookte aardappelen en goudreinetten in blokjes ge sneden en aangemaakt met een vinaigrette worden nog altijd graag gegeten. Haring of tonijn? Ook zij sieren uw schotel en strelen de smaak. En hardgekookte, gepelde, halve eieren kunt u versieren met wat van die „n ama ak"-c avi- a a r die zo zilt smaakt en er zo goed uitziet! Goed figuur Wist u dat ook de Franse hari cots verts, de dunne groene boontjes üit blik, vermêngd met een vinaigrette op uw hors d'oeu- Vre-schotel zo'n goed figuur slaan, vooral wanneer u ze vermengt met heel kleine dobbelsteentjes pittige, belegen boerenkaas. Ik heb u veel genoemd om het u mogelijk te maken uw eigen sa menstelling te bepalen, u kunt het net zo eenvoudig of gecompliceerd maken als u zelf wilt, maar ver geet de toost en de boter niet. Wat drinken we bij de hors d'oeuvre? Liefst een lichte, toch vrij droge, witte wijn en in dit geval is een Luxemburge r, zoals het Moselblümchen 1964 (ƒ1,45 per fles) bijzonder ge schikt. met kippelevers) WAREN PASTEITJES in de grijze oudheid heel gecompli ceerd om zelf te maken (men ken de immers het speciale beroep van pasteibakker), tegenwoordig draai en we er onze hand niet meer voor om, want we kopen de vor men kant en klaar in een doos. We behoeven ze dan alleen maar te vullen en in de oven gloeiend te laten worden. Vul de pasteitjes voor deze kerstlunch eens met een ragout van kippelevers en cham pignons. De kippelevers koopt u bij AH in de diepvries (ƒ1,25 - 250 gram). Op de gewone wijze laten ontdooien en ze dan in de boter even aanschroeien. Dikke saus Neem ze uit de pan, roer de nodige bloem door de boter en laat die bloem bruin kleuren. Met melk of bouillon (als u die bij de hand hebt) roert u er een dikke saus van. Doe daar de champig nons bij, de kippelevers, een scheutje Worcestershix-esauce, een geraspt uitje, zout en peper naar smaak en een scheut madeira. Laat de ragout zachtjes sudderen, en zet intussen de pasteibakjes in de oven om gloeiend te worden. Als beide onderdelen van het ge recht klaar zijn, neemt u de bak jes uit de oven, u zet ze op de schaal, vult ze met de ragout, roy aal en het mag nu best wat over vloeien van pure goedheid, en tot slot zet u er de hoedjes op. Gar neer de schaal met takjes peterse lie (als u het op kunt brengen, bak ze dan, dubbel lekker!!, zo niet dan geniet het oog van de verse peterselie). DIE SALADE kunt u maken van verse champignons, maar als u snel wilt werken gaat het ook van champignons uit blik 0,89 - 1/8 blik, 1.45 - 1/4 blik). Als u verse neemt, dan wel de kleine, allerblankste soort uitzoe ken. Goed wassen en daarna de champignons in plakjes snijden. Blancheren in licht gezouten wa ter waarin u het sap van een ci troen giet. (Dat houdt de dham- pignons blanker.) Na een minuut of vier, vijf giet u de champignons af (het nat be waren voor een soep, saus of ra- goüt) en u laat ze koud worden. Mayonaise Maak van mayonaise, een ge raspt uitje, een lepeltje mosterd, een snuifje zout, versgemalen pe per en een weinig citroensap een pittige saus waar de koude champignons door geroerd worden. Op verse, beboterde toost is dit een bijzondere delicatesse. Als u wilt, stuift u er vóór het serveren een beetje rode paprikapoe der over. Het smaakt zeer goed en het ziet er gezellig uit. "P\IT IS HEEL ÉRG gemakke- 1J lijk want u neemt de kabel jauwfilets uit de diepvries 1,76, 400 gram). U welt ze even in kokend water met zout. Neem een beboterde vuurvaste schotel, deponeer in het^nidden de kabel jauwfilets, maal er wat peper o- ver. Rondom gaan de maïskorrels die u kant. er. klaar uit het blik haalt 1,10, Va blik (het vocht uit het blik laat u weglopen). Dan legt u op dc visfilets een paar schijfjes citroen en vervolgens giet u er gewoon tomatesap over. U ziet het iz uiterst simpel. Kaas erover Nu strooit u over het gerecht een behoorlijke dosis geraspte, be legen kaas. u giet er wat ge smolten boter over en u laat er een korstje op komen in de oven. Apart serveert u desgewenst een luchtig geklopte aardappel puree. Bij dit gerecht drinkt u of egn Petit Chablis (een kleine witte Bourgogne, die ik echter al leen voor de „kenners" zou willen noemen, daar deze wijn zeer droog is) of een Zeiler Schwarze Katz, Mosel, Natur omdat deze wijn makkelijker :n de smaak ligt. De prijs van de eerste is 3,50, de Zeiler kost 2,95. Overigens kunt u de Zeiler ook al laten drinker bij de soep, alhoe wel dit in vele gezinnen niet di rect de gé woon te is. Probeert u het echter toch eens, het zal u zeker bevallen! DIJ DE runder tong A-* met madeira-saus passen de drie volgende wijnen: de rode Bordeaux, d> Réserve du Palais Gallien, een eenvoudige wijn waarvan de prijs 1,98 be draagt. Een Vieux Bordeaux a 2,95 of de Beaujolais Supérieur 1964 a ƒ2,95. De bo venstaande Vieux Bordeaux past overigens ook perfect bij de waterzooi van kip. Bij het voorgerecht koude vis met aspic, is een Liebfrau- milch, Rheinhessen: ƒ1,98 zeer geslaagd en bij de verse toost met champignon salade moet u bepaald de Niersteiner Gutes Domthal a 2,95 eens proberen. Oudejaarssouper Wat het oudejaars souper betreft: één wjjn ge durende de hele maaltijd, de meest feestelijke en toch zeer voordelige Deutscher Sekt, waarvan de prijs slechts 5,75 bedraagt. En wat drinkt u des morgens eigenlijk bij uw kopje koffie? Vele mensen trakteren zichzelf op een glaasje sherry bij dat morgenkopie koffie. Maar ge niet u nu edns van een^oed glas madeira bij genoema kop je koffie. De geurige madeira kost 5 enhet is een wijn die u ook aan de lunch, wan neer het althans een warme lunch is, doo. kunt drinken. Probeert u het maar eens, het zal u zeker bevallen en het is weer eens wat anders dan de onvolprezen maar niettemin overbekende sherry. r\OK DE RUNDERTONG voor- al tijdig bestellen. Het is een heel geslaagd gerecht wanneer u met velen aanzit. U zet de schoongeborstelde tong op met zoveel kokend water dat de tong precies onderstaat. U ge bruikt iets meer zout dan u nor maal pleegt te doen. Rekent men gemeenlijk op een kooktijd van ongeveer drie uur, in een drukpan gaat het aanzienlijk sneller: onge veer twintig minuten per pond. De tong is perfect als het vel heel gemakkelijk loslaat. U haalt de tong uit het kooknat, verwijdert het vel en het keelstuk waarvan u bepaalde stukken nog wel voor een resten-schoteltje kunt gebruiken. De tong zelf houdt u in het kooknat op tempe ratuur tot het moment van opdie nen. EEN BEROEMD MAN heeft eens gezegd van de hors d'oeu vre, dat het dwangarbeid was! Inderdaad, vroeger toen men een hors d'oeuvre opdiste, die uit vele tientallen hapjes bestond, kon men gerust van een zekere dwangar beid spreken. Tegenwoordig ma ken we zo'n voorgerecht net zo simpel of gecompliceerd als we zelf willen en als ons budget toe laat. Bovendien is ons hele „tafel patroon" toch wel zoveel eenvoudi ger geworden, dat de uitgebreide hors d'oeuvre eigenlijk niet meer voorkomt. Hoe dikwijls werd vroe ger niet de klacht gehoord: „Die hors d'oeuvre was allerheerlijkst, maar nu heb ik eigenlijk geen DINER Eenvoudige hors d'oeuvre Gebonden kippesoep Hazerug met spruitjes en kastanjes Preisselbeeren, appelmoes Aardappelpuree Peren met warme Chocoladesaus en slagroom Koffie nog een flink glas keukenma de i r a 1,— per flesje) door kunt roeren. Als grote verrassing gaat er dan ook nog een flinke hand gewel de rozijnen door. Laat de saus goed op temperatuur komen, depo neer de tong, gesneden op een ver warmde schaal en giet de saus met madeira en rozijnen er over heen. Als groenten: macédoine uit een blik (ƒ0,65) (vocht afgieten en in boter langzaam op temperatuur brengen), Brussels lof, dop erwtjes 1,09 (extra fijn - Ys blik 1.05), schorseneren (ook uit blik ƒ1.05). Met vergekookte aardap pelen is dit een feest. DE FLENSJES bakt u vooraf op een moment dat het u goed uitkomt. De vulling bestaat uit: een vrij stevige vanillevla, abrikozenjam en parten ge bakken appel. Ieder flensje besmeert u met abrikozenjam, op de ene helft legt u een lepel van de vanillevla, daar op komt een paft van een goudrei- net, in boter gebakken en met sui ker bestrooid en tot slot klapt u de andere helft van het flensje over de vulling dicht. Het geheel ziet er dan als een welgevulde appelflap uit. Leg de flensjes dakpansgewijs op een schaal. Als u heel onderne mend bent, giet u er e e n scheut rum over en u steekt dat aan en brengt het geheel bran dend binnen. N.B. Het succes van het flambe ren is afhankelijk van het alcohol percentage van de di'ank die u hiervoor gebruikt, het behoort nl. hoog te zijn, kies dus een drank van goede kwaliteit. Hoe te maken ANDER MENU De madeirasaus maakt u als volgt: Gelijke hoeveelheden bo ter en bloem roert u tot een glad papje dat u hazelnootkleurig laat worden en daar roert u dan een scheut van het kooknat door plus een geraspt uitje, versgemalen pe per, een kruidnagel, een scheutje Worcestershiresauce en een beetje soja. De saus moet dusdanig ge bonden zijn, dat u er tot slot ook DINER Kopje bouillon met toost en citroen Verse toost m. champignonsalade Rundertong met madeirasaus Diverse groenten Versgekookte aardappelen Gevulde flensjes Koffie ONVOORWAARDELIJKE KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig bij AH gekocht, artikel niet élke cent waard acht, die u er voor hebt betaald, dan geeft Albert Heifn u het volle bedrag terug. Prompt zonder enige bedenking!

Allerhande | 1965 | | pagina 8