P Arm of rijk, thuis of onderweg Kerst is een feest voor allen Koop zo tijdig mogelijk sfeer rond Kerstmis Kentering der kenmerkt zich tij den ook in Automatisch winkelen in het jaar 2000 onwaarschijnlijk. Een tijdsbeeld: in de straten van Londen VERMIJD DE DRUKTE! PLUMPUDDING VOOR DE BURGEMEESTER Kerstmis kerstdis 6. C a n ■iiiiRiiiniiii ou-ie ervan eggen beetje verandert. De kente ring der tijden laat geen ding onberoerd. Ook met de sfeer rond Kerstmis, dus ook met de Kerstdis. Over de veranderingen rond Kerstmis en de Kerstdis wil dit nummer vau AllerHande u informeren. Niet alleen over „eten", want eten is meest na staan. De band wordt sterk gevoeld aan die Kerstdis. Of bet feestmaal nu in hui selijke kring, of met familie en vrienden buitenshuis wordt gehouden. Over die feestelijke maaltijden anders dan thuis vindt u in deze AllerHande enkele aspecten. üe heer A. IIEIJN (pres. dir. vail Albert Heijn) Albert Heijn SUPERMART U,; Abonneren op AllerHande „Wij zijn geen robots" Enorme groei van het zelf bedieningssysteem .Amsterdam' Openingstijden rondom de Kerst Kerst Tips TP7AT ER OOK veranderen I niet alleen een zuiver mate- moge, Kerstmis zullen we riële kwestie. Het heeft ook weer vieren, net als vorig jaar te maken en vooral aan de en het jaar daarvoor. Misschien ^eistdis met de tamilie- i ii band, de onderlinge hand tus- een beetje anders, zoals lang- b sen mensen die elkaar het zaam maar zeker alles een Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hamde SAH001000118 Allerhande december 1965 HOFLEVERANCIER Dec. 1965 Oplage 1.500.000 10e jaargang no. 12 (118) Kerstgeschenk voor de LORD-MAYOR. De reuze plumpudding voor de Lord- mayor van Londen kwam al ruim een maand vóór Kerst mis tot stand onder grote vrolijkheid van de super- puddingkoker in de Britse hoofdstad. De traditionele lekkernij was een geschenk van de Australische krenten- en rozijnenkwekers. de afgelopen zomer heeft ook de wijndruif rond Bordeaux geen goed gedaan. September had mooi moeten zijn om de zomerse achterstand in te halen. Maar het regende en in oktober werd het ineens twee weken mooi en warm. Dat was te veel voor menige druif. De eerste rode wijnen vertonen thans een tamelijk bevredigend alcoholgehalte, een middelmatige Kritisch moment, ais j« best gedaan hebt om ais koks maat een lekker soepje klaar te maken en je baas, de chef-kok, komt kritisch proeven, dan gaat er op dat moment wat in je om. Alleen een goedkeurend knikje kan de spanning ZULT ER WEL GEEN her- inneringen aan hebben, maar in De Bilt staat hij met extra onderstrepingen opgetekend, de winter van 1890. Niet, omdat hij de strengste was, die we ooit gehad hebben, maar wel, omdat hij tot nu toe de langste is geweest. We bedoelen de winter van 1890 op 1891. Het be gon toen in december te vrie zen en het vroor door tot in maart toe. Uit die verschrikkelijke win ter dateert het Tehuis voor Man nen, dat tegenwoordig Maat schappelijk Centrum heet en dat al die jaren het stadsbeeld van Amsterdam aan het Rapen burg heeft beheerst. Het is er gesticht door het Leger des Heils en beleeft nu zijn laatste Kerstmis. Want de IJtunnel raakt al aardig op streek en tot voorbij het Rapenburg steekt hij zijn vang armen uit. zodat alles wat er eens stond, plaats moet maken voor aan- en afvoerwegen, pleinen en tracés. Nieuwe gedaante Denk echter niet. dat dit Maat schappelijk Centrum wordt opge heven: het herrijst in een nieuwe gedaante, ultra-modern aan de Zee- burgerdijk. En het zal daar in een gloednieuw gebouw hetzelfde ze genrijke werk doen aan al die genen. die er zullen aankloppen. Zolang wij een volk zijn, dat de vrijheid liefheeft, zullen er onder ons zijn, die aan de gewone vrij heid niet voldoende hebben. Die zich vrij willen voelen van bijna alle banden, die wij vrijwillig of gedwongen om onze eigen vrijheid dulden En het aantal landgenoten, dat die maximale vrijheid ver kiest. is groter dan u denkt. Op papier zijn het er rond 15.000, "yAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van 1,aan extra postzegels voor administra tiekosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toezending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 1,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. doch in werkelijkheid zijn het er nog veel meer. Kerstmis bij hén In totaal zijn er in Nederland vijftien tehuizen, waar een man kan binnengaan, of hij nu 18 of 80 jaar is, om een bed, om kleren, om eten, om werk. Van die vijftien te huizen zijn er zes van het Leger des Heils, dat Centra heeft in Am sterdam, in Rotterdam, in Utrecht en Den Haag, in Dordrecht en in Enschede, waarvan het Centrum aan het Amsterdamse Rapenburg het oudste is. Meestal is zo'n man geen 18 en ook geen 80. Meestal hoort hij zo tot de leeftijdsgroep van 40 tot 60 jaar en de reden, waarom hij er aanklopt kan zeer verschillend zijn. Maar wie met kapitein J. P. van Nee praat en het milde licht heeft gezien dat in zijn ogen komt als hij het over zijn huisgenoten heeft, die weet op slag, tot hoeveel vriendschap en tot hoeveel liefde ze hem ge ïnspireerd hebben al die hon derden en honderden, die hij in tien jaar tijds in dit tehuis en in soortgelijke instellingen heeft meegemaakt. Kook-ster Hij woont met zijn gezin in het tehuis, evenals de kook-ster die in de keuken staat, en die werkelijk een ster is, evenals enkele andere werkers uit het grote Leger, dat zo onnoemelijk veel goed doet in mze samenleving. Hij woont er met vijfenveertig gasten, van wie er twee a drie per week weer af scheid nemen, een werkkring of een ander tehuis tegemoet. En dit jaar voor het laatst zal hij op deze plaats met zijn gezinsleden, met alle inwonenden en met alle an dere krachten uit het Centrum ge zamenlijk het Kerstfeest vieren en samen eten van de feestelijke tafel, die in culinair opzicht een hoogte punt in het jqar vormt. Neen gelukkig is die tafel welvoorzien. En evenals misschien bij u zal er het voorgerecht, de soep. de kip, het ijs met slagroom niet ont breken, evenmin als de versiering van dennegroen en kaarslicht. Al is dan misschien de samen leving soms hard geweest voor hen, die hier hun Kerstfeest zul len vierenzij, die in het Leger des Heils hun leven wijden aan dat van anderen, maken toch iets goed wat onze gemeenschap eventueel tekort deed. Daar aan het Rapenburg en elders in Ne derland: een gelukkig Kerst feest! TJyANNEER DE PSYCHISCHE INSTELLING ten opzichte 55 van het winkelen van de huisvrouw geen drastische veranderingen ondergaat, geloof ik niet zoals een Amerikaanse groep deskundigen tvèl doet dat de levens- middelendistrihntie rond het jaar 2000 voor 80zal verlopen via automaten." Aldus verklaarde de heer A. 11 e ij n bij de opening van de 50ste Sup er Mart van het bedrijf waarvan hij president- directeur is, te Tilburg. De heer Heijn reageerde op berichten die o.m. via de .Revue der Reclame" in Nederland bekendheid hebben gekregen. Uit een recent onderzoek in de Verenigde Staten zou de prognose geresulteerd hebben, dat bediening en zelfbediening in levensmiddelenwinkels binnen 35 jaar tot een gering percentage zou zijn teruggebracht als gevolg van opge voerde produktiviteit, sterk toegenomen bevolking en voort schrijdende techniek. kleur en een vrij goede smaak. Daarentegen hebben de in het be gin geoogste witte wijnen een lage alcoholgraad, terwijl die van de latere pluk, in het bijzonder die uit het Sauternesgebergte, zeer interessante gehaltes be reiken, vooral in de „premiers crus". Een ander resultaat i,s. dat de kwantiteit in wit en rood aan merkelijk minder zal zijn dan verwacht was, temeer daar een oostenwind begin oktober een groot deel van de door bederf aangetaste druiven heeft ver droogd. De markt heeft op deze onheilsbe richten als volgt gereageerd: lage prijzen voor de 65'ers. en stij gende prijzen voor de 64'ers, te meer daar de vraag slechts toe neemt. pRESIDENT-DIRECTEUR A. Heijn gaf bij de opening van de 50ste SuperMart van Albert Heijn zijn visie op de winkel van het jaar 2000. IN GESLOTEN GELEDEREN. Om het geloof aan de Kerstman geheel te verliezen, moet je I Santa Clausen, zoals ze in Londen heten, trokken gezamenlijk uit om hun plichten te gaai van Groot-Britannië. Zo gaat dat tegenwoordig, ook in Engeland. zó'n optocht gaan zien. De vervullen in de warenhuizen LLE Albert Heijn-winkels en SuperMarts zijn in de week vóór Kerst op de vol gende uren geopend: maandag 20 t/ir donderdag 23 december, waar zulks is toegestaan 8.30—22 i vrijdag 24 december 8.3018 i ■üd.g 31 december J 8.30—17 (oudejaarsavond) UOOR de bedrijven van de N.V. Formosa geldt: Beide Kerstdagen geopend: Formosa, Den Haag; Alberts Cor ner, Kalverstraat, A'dam; Wimpy, Leidsestraat, A'dam; Wimpy, Dam rak, A'dam. Tweede Kerstdag geopend: Alberts Corner, Amstelveen; Alberts Corner, Leiden; Alberts Corner, Utrecht; Alberts Corner, Hoogvliet; Formosa, Kalverstraat, A'dam. Beide Kerstdagen gesloten: Vami Lunchroom, Kalverstraat, A'dam. Op Oudejaarsavond sluiten de be drijven om 19 uur. Op Nieuwjaarsdag zijn gesloten: Formosa, Kalverstraat, A'dam; Vami Lunchroom, Kalverstraat, A'dam; Al berts Corner, Kalverstaat, A'dam. Altijd geopend, dag en nacht, is het Wegrestaurant Albert's R te Zevenaar. TAOOR DE AUTOMATISCHE be- "Lf diening zetten wij eigenlijk een stap terug op de weg. die we juist door de overschakeling van bedieningswinkels op het zelfbe dieningssysteem waren ingesla gen". verklaarde de heer Heijn. .Vóórdat het zelfbedieningssysteem gemeengoed werd, kwam het voor namelijk neer op het boodschap penboekjes invullen door de huis vrouw of artikelen noemen voor de toonbank. Nu de huisvrouw zelf kan kiezen en keuren, kan zij zich beter oriënteren ten opzichte van het produkt, terwijl haar fantasie geprikkeld wordt tijdens het dwa len door de winkel. VRAAGTEKEN Het winkelen in een SuperMart wordt immers door de meeste vrouwen ervaren als een genoegen en niet als boodschappen kruien. Bij de inschakeling van automa ten komt dat element van keuren te vervallen. Men bestelt welis waar met een exemplaar van het desbetreffende produkt voor zich, maar het produkt dat men ten slotte krijgt, heeft men niet kun nen betasten en bekijken vóórdat het aankomt Daarom dacht ik dat de huis vrouw. met de wensen van 1965. zich niet gelukkiger zal voelen met deze automatische winkels. maar wellicht verandert het denk- j patroon in 35 jaar radicaal?" De groei van het zelfbedie ningssysteem is overigens de laatste vijftien jaar verbluf fend geweest. Niet alleen in aantal zijn de zelfbedienings winkels enorm gestegen, ook en vooral in omzet. Voor Albert Heijn betekent dit dat bijvoorbeeld nog slechts \'/c van de omzet door de be dieningszaken wordt behaald. Hierbij dient aangetekend te worden, dat de 50 SuperMarts via deze wijze van verkoop nog slechts 13% minder omzet ten dan de 285 zelfbedienings zaken. WEEKE1V' D-DREKTE Er is een tendens waar te ne men, zo zei de heer Heijn. dat men minder vaak in de winkel komt. maar meer tegelijk koopt. Zo zijn de vrijdagmiddagen en zaterdag ochtenden. onder invloed van de vrije zaterdagen de tijden gewor den, waarop hele gezinnen inko pen komen doen. Op de vrijdag en zaterdag wordt dan ook veel meer dan de helft van de omzetten ge haald: in de SuperMarts 61'; in de zelfbedieningswinkels 57'... De bezoekfrequentie is terugge lopen van 4 tot 2,4 keer per week en het ziet er naar uit. dat men wellicht in de toekomst nog maar ééns per week zijn inkopen komt doen maar dan voor de gehele week. Een stijging van het aantal koelkasten met een voldoende groot vriesgedeelte erin, zal daar zeer toe bijdragen. De industrie- zal daar weer op reageren met grotere verpakkingen enz. De stijging van het aantal Super Marts in Nederland loopt jaar lijks sterk op. In 1961 kwamen er 50 bij, in '62 80 in '63 118 en in '64 niet minder dan 169. Het totaal be- garneerd met manchetten van draagt thans bijna 500. i een extravagant-luxueuze broderi MODEL „Amsterdam" van de beroemde couturier Pierre Balmain. Van zeer zware, zuivere zijde is de rok die diep donkerbruin van kleur is. Het boven stuk van deze vorstelijke jurk is van zwart fluweel; de mouwen zijn rijk ge- r^AAT HET U OOK ZO J dat u op de eerste dag van januari, moe van alle fes tiviteiten. het nieuwe jaar ziet als een eindeloze opeen volging van dagen, weken en maanden? En bent n dan ook iedere keer weer zo verbaasd dat het Kerstfeest, voordat u het beseft, weer voor de deur slaat? Het lijkt nog gis teren dat u de kal koen in' de oven had staan, dat u een rollade aan het bra den was. dat u. met lange lijsten gewa pend. boodschappen, deed.' En al weer is het jaar bijna voorbij en al weer ga ik u aanraden om de lijsten op ie maken en .jiw inkopen tijdig te doen. Misschien mag ik u behulp zaam zijn met een paar me- nu-suggesties en een tip zo hier en daar! (Pagina's 6 en 7). Ais u gaat winkelen, probeer het dan zo vroeg mogelijk te doen, gedurende de morgen is het in de meeste zaken nog het rus tigst. Vooral vóór in de week koopt u rustiger. Stel u tijdig op de hoogte van de nieuwste Kerstversieringen, kaarsen enz., enz. dat zal uw keuze makkelij ker maken. Als u aan geschen ken ..doet", maak dan een lijstje van hen die u wilt verrassen en probeer terloops eens uit te vinden of er nog speciale kleine wensen zijnu zult eens zien hoeveel tijd u daardoor wint! De winkelier zal u er dankbaar voor zijn want u zult het toonbeeld van een vlotte cliënte, zyn. Ik wens'u eèn' héérlijke Kerst en een. voorspoedig 1966! CISKA VERHEUL.

Allerhande | 1965 | | pagina 1