MONTILLA No 7 KIP VÖÖRGËËN KIP WIJNEN Welke hapjes smaken erbij? PLAIDS V 2?5 L!'l s Uiteenzetting van Spaans journalist MontilIaNo- In de T.E.E.-treinen 5 Het spinneweb I van de heer Herzbach ZOUTE PINDA'S y f32.- V Albert Heijn Albert Heijn 2. 3.5 Albert Heijn| Groene ster met sparappels en kaarsen k Albert Heijn Albert Heijn DECEMBER 1965 KERST-ALLERHANDE 11 ALBERT HEIJN'S NIEUWSTE WIJN UIT SPANJE L LIJKT HET ER sterk op. noem het vooral geen sherry", zegt de heer G. Hermanidesde man die voor Albert Heijn de wereld afreist, o.a. op zoek naar nieuwe en goede wijnen. ,,Die nieuwe wijn komt wel uit een nabijgelegen streek maar Sherry is een zo be- schermde naam dat we zelfs HTINAJAS, gistkuipen, grote aardewerk kuipen, die op een zeer oude Arabische wijze wordeti gebakken. l ALBERT HEIJN l introduceert speciaal J \oor de feestdagen MEDIUM DRY AMONTILLADO Per fles Een van de mooiste amontillados uit de Bodegas van de Conde de la Cortina in Montilla. ALLEEN BIJ Pikante sauzen van naam, in de fijnste hotels geserveerd, staan bij Albert Heijn tot uw beschikking. Tot meerdere glo rie van uw kookkunst. En bovendien: pikant-voordelig! Tomatenketchup. Albert Heijn. Van zongerijpte Italiaanse toma ten hele flacon 98 A-l Sauce. Brand. Ideale saus om de smaak van rode vleessoorten te accentueren flacon 1.35 Condi Cirio. Bestanddelen: toma tenolijfolieselderijpeterselie ui. Zeer geschikt als spaghetti- saus en voor de pizza, flacon 1.- Tabasco Sauce. Pikant. Voor soe pen en vleesgerechten die een krachtige smaak vereisen flacon 2.60 Chili Sauce. Amoy. Rode, zeer pikante saus voor exotische ge rechten hele flacon 1.55 Chinese Soya Saus. Amoy. Iets zoeter dan Japanse soya flacon 1 oz. 30 Sauce Cumberland. Escojfler. Unieke saus, bereid uit sinaasap pelen, citroenen en port. Uitste kend te combineren met alle soorten wildschotels hele flacon 3.10 Sauce Derby. Escojfler. Appetij telijke vruchtensaus. Bij vis- en vleesschotels hele flacon 1.60 Barbecue Sauce. Crowns. Uit een grote verscheidenheid van kruiden en specerijen bereid. Ook geschikt bij spaghettimacaroni, kaas, rijst en als tomatenketchup bij hamburgers en hot dogs extragroteflacon 1.95 Italiaanse Saus. Duyvis. hele flacon 1.35 niet de suggestie vhllen wek ken dat het sherry zou zijn." Het gaat hier om een nieuw ape ritief de Montilla. een pit tige drank, die een beetje een eigen ontdekking is. Een van de bekende sherry-soorten heet namelijk Amontillado. Dat betekent zoveel als: op de wijze in Montilla, een plaatsje niet al te ver van het Jerez (sherry)-gebied, met soort gelijke bodemgesteldheid: kalkhou- dend, waardoor de grond de regen als een spons opzuigt, en dan vast houdt in de warme zomer, zodat de wijnranken goed kunnen gedij- In Montilla heet ,,de" wijndruif Pedro Ximénez. De een zegt. dat een soldaat uit het leger van Kare) V de wijnstok meenam uit Duits land, de ander maakt er de Hol landse zeeman Pieter Simonsz van die de Riesling-druif in Spanje wortel deed schieten. Hoe het ook zij. de druif voelt zich thuis iD Zuid-Spanje en het is vooral de afgeslotenheid van het gebied rond Montilla. die er de oorzaak van is. dat de Montilla eerst nu tot onze noordelijke landen doordringt we schreven bijna doordrinkt, dat heb je ervan als je over wijn schrijft. Maar wie kan er beter over de Montilla-wijn schrijven dan de journalist Rafaël Rodriguez uit Montilla zelf. DE OOGST TN DE MAAND SEPTEMBER als 1 de druiven de gouden kleur van volledige rijpheid hebben be reikt, worden de trossen met een mes afgesneden en naar de „lagar" gebracht waar de traditionele „pisa" begint. Deze naam die let terlijk het „met de voeten tre den" betekent, stamt nog uit oude tijden toen de trossen in een soort houten trog werden gestort waar in de wijnplukkers door middel van artistieke en bijna ceremo niële dansen de druiven „met de voeten traden' De eerste most. „Yema" ge naamd. liep door een opening in de tinajas. enorme aarden vaten. Daar begon langzaamaan de zo genaamde „tumultueuze gisting" waarbij de suiker zich in alcohol omzette, d.w.z. in de jonge wijn, gereed om zijn rijping in de „bode gas" (kelders) aan te vangen. Tegenwoordig heeft de moder nisering, die in alle produktie- processen plaatsvindt, gemaakt dat men noodzakelijkerwijze met de oude traditie van de „pisa" heeft gebroken en dat installaties zijn gebouwd om de bewerking op grotere schaal en met lagere kosten mogelijk te maken. De huidige „pisa"-installatie be staat uit een trechter van ongeveer vijf meter lang en drie meter breed waarin de wagens de van de wijngaarden afkomstige drui ven lossen die mechanisch naar een centrifugerende kneusmachine worden getransporteerd die de druif van de steel scheidt waar door de zuurgraad en dikte van de most worden gereduceerd. De gekneusde druiven worden door polyvinyl-buizen naar grote, met eikehouten roosters afgesloten bakken geleid waar zij enige uren blijven rusten en 85 a 90% van hun vruchtesap verliezen, dat zoals eer der werd gezegd „yema" of most van eerste kwaliteit wordt ge noemd. Het overblijvende wordt in pneumatische persen van roestvrij staal bewerkt tot „recorte" of most van tweede kwaliteit. De most, die wordt geklasseerd, wordt door mid del van pompen naar dezelfde aarden „tinajas" gevoerd die vroe ger werden gebruikt en waar de moderne techniek weer wordt aan gevuld met de duizenden jaren oude traditie en kennis. De bodegas TN DE GROTE GEWELVEN van l de bodegas (de kelders) rijen zich duizenden vaten van Ameri kaans eikehout aaneen. Hier heerst dezelfde stilte als in de wijngaard. De temperatuur is er in alle jaar getijden aangenaam, het licht al tijd getemperd. De vaten, botas genaamd, zijn in verschillende groepen van „Criaderas" en „Soleras" gerang schikt. De jonge reeds in de tinajas vergiste wijn wordt in de vaten overgebracht die de „criaderas" vormen waar hun langzame trans formatie onder de voortdurende worden de druiven in de Bodegas Conde de la Cortina aangevoerd. zorg van de keldermeester plaats vindt. Deze neemt van ieder vat periodiek een monster om te we ten hoe de wijn zich ontwikkelt en overeenkomstig de bij de ont wikkeling waargenomen verschil len wordt een classificatie in ..Fi nos" „Olorosos" en „Amontillados" gemaakt. Want het interessant te zien dat wjjnen, zelfs wanneer zjj volgens fi hetzelfde proces zjjn bewerkt en afkomstig zijn van dezelfde drui- ven. zich toch van het ene vat tot het andere op verschillende wyze Yf ontwikkelen en het is nodig ze op 7, te kweken tot „Finos", „Olorosos" en „Amontillados" overeenkomstig de gunstige kenmerken die zij ge durende hun ontwikkeling voor het ene of het andere type aan den dag leggen. Langzamerhand wordt de wijn van de jongste „criaderas" naar oudere overgebracht waarna zij na vele jaren de ..Solera" bereiken en geassimileerd worden door de oude f wijn die eeuwenlang onverander lijk blijft dank zij deze „verver sing" die de verliezen door ver damping en consumptie goed ma ken. Op het eerste ,van iedere rij staan enkele krijttekens die tot de taal van de keldermeester beho- ren en het aantal vaten van een bepaald type wijn. de tijdsduur en de verversingen aangeven. KWALITEITSWIJS In de kelders is het rustig als r de wijnen slapen. De „arrumbado- res" 'kelderpersoneel) gekleed in wit hemd, grijze broek en zwarte gordel waken over hun slaap en voeren met alle zorg en toewijding de noodzakelijke werkzaamheden uit Alleen de natuurde t[jd en de kunde te zamen, kunnen kwa- liteits- en prestigewijnen yoort- 1 brengen als die van Montilla die y de inspiratie en de lust vormen van de verfijnde proevers, het symbool van gastvrijheid en vriendschap, een volkomen na tuurlijke en wijs uitgebalanceer de combinatie van eigenschap pen die zich in de bodega sa menvoegen om de mens een le vende essentie van humaniteit en traditie te bieden. die wat extra aandacht werkelijk waard zijn MADEIRA „Cama de Lobos" Van de firma Welsh Bro» ltd. uit Funchal (Madeira). Een vurige, krachtige aperitief, maar gemak kelijker drinkbaar dan port. Wilt f u dat deze wijn bij onze voor ouders bekend stond als mor- j. gendrank, dus als een wijn die r de lunch werd ge dronken? Per fles I LAMATI VERMOUTH 1 (rosso en bianco) Een originele Italiaanse vermouth van fraaie kwaliteit. Rood iets i krachtiger, wit iets zoe- ter. Beslist koel serve- A 50 "ren! literfles Tlo SAMOS van bet eiland De Grieken achten deze altijd (en terecht als horen tot hun beste liquoreuze dessertwijnen, fles if Yüuni. UtAVtUHG on eusmss m pi fasubf te CONQUEROR PORT krachtige, volle port. Een port van standing. Rood of wit (probeert u ook eens de witte, met zeer bijzonder amandel-bou- quet) Albert Heijn heeft van deze fraaie port de alleenverkoop. Per fles W/E HEBBEN HET ALTIJD ZON MOEILIJKE NAAM GE- UISSCHIEN kunt VONDEN: Compagnie Internationale des Wagon-Lits et des ulhe» Kerstmenu Grands Express Européens, zo'n mondvol! En we hebben het altijd Maa bovendien zo'n onduidelijke firma gevonden met al die slaapwa gens en al die spijswagens, waar je nooit goed van wist, hoe het allemaal precies in elkaar zat. Maar geprofiteerd hebben we er wel van in de loop van de jaren! Dat is waar. De Rhein-Main-Express en de Edelweiss en de lie de France wat zouden ze betekenen zonder een gezellig etentje „aan boord" en waar hadden we onze laatste marken moeten laten, als we geen asperges hadden kunnen krijgen in de Rheingold, die ons van een late vakantie huiswaarts bracht u het moeilijk lezem ren de T.E.E.-treinen. op Kerstmis die op het laatste moment met kirsch geparfumeerd wordt en wordt aangestoken. RAFAËL RODRIGUEZ i DIJ EEN GLAASJE van de buitengewoon lekkere Montilla no 7, medium dry, smaken de volgende hapjes opperbest. Kaas met kerry U ROERT boter tot room en roert er vervolgens Pri mula-smeerkaas door plus een hoeveelheid kerry naar smaak. U kunt het net zo pittig maken als u zelf wilt en u besmeert de toostjes er dik mee. Leverpastei ALWEER BEGINT U me? het roeren van boter tot een romige massa. U neemt paté en vermengt ze met een geraspt uitje, fijngehakte peter selie en.... een klein scheutje Montilla no. 7. Deze smeuïge combinatie roert u door de bo ter en u besmeert er de toostjes op royale wijze mee. Ham en amandelen U ROERT wederom de bo ter zacht. U hakt ham heel erg fijn en vermengt de ham allereerst met een geraspt snip pertje ui en vervolgens met wat fijn gemalen amandelen. Dit mengsel roert u door de boter en u besmeert er toostjes mee. Champignons met leverpastei DIT GERECHT kunt u als onderdeel van een hors d'oeuvre geven. U neemt een blik verse champignons. U be hoeft ze alleen maar te laten uit lekken. vervolgens verwijdert u de steeltjes. Door paté roert u een scheut Montilla no. 7 en met deze paté vult u vervol gens de hoeden van de champig nons, zet ze op een bedje van knappende slabladen. Als u verse champignons neemt, dan behoort u de goed gewassen champignons even te koken, u laat ze vervolgens goed uitlekken, haalt de steel tjes eraf en gaat op dezelfde wijze te werk als boven aange geven is. N.B. De steeltjes kunt u ver werken in een soepje of in de vleesjus. werk (staat op het pakje) en vervangt de hoeveelheid koud water waarmee het poeder ge roerd moet worden door een evengrote hoeveelheid Montilla Al het poeder moet door de Montilla en daarna laat u de vochtige massa gedurende een paar minuten staan zodat ze in volume toe kan nemen, daarna roert u alles, van het vuur, de kokende bouillon en zet het niet weer op het fornuis maar laat het rustig afkoelen en opstijven. Wandeer de aspic helemaal koud en stijf is, in blokjes hakken en er mee gar neren. Zelf leverpastei maken U KOOPT zoveel gekookte, niet gelardeerde^kalfslever als u nodig denkt te hebben en die lever draait u enige malen door de vleesmolen tot ze zéér fijn is. De helft van de hoeveel heid vlees neemt u aan boter, die u laat smelten en door de gemalen lever roert in combina tie met een scheut Montilla, behoorlijk veel zout (even proe ven) en veel versgemalen pe per en als het mogelijk is, wat heel fijngesneden truffelschil- len. (die koopt u in een blikje kant en klaar). Neem een mooie tulband- vorm (niet van metaal, maar gewoon zo'n ouderwetse pud dingvorm) en giet er gesmolten boter in die u zorgvuldig langs alle wanden laat lopen. Vervol gens gaat hier de leverpastei in die u goed aandrukt. Afdekken met folie en als de pastei koud is. in de koelkast zetten. Om de pastei uit de vorm te halen, deze even in kokend water hou den en dan op een bord omke ren. In plakken gesneden genie ten, ook alweer als onderdeel van een hors d'oeuvre. FONCASTEL f j ST. EM1L10N Donkergekleurde, fluwelige Bor- deaux. Een leer fraaie tafelwijn. Trouwens de naam Calvet-Bor- deaux staat borg voor j kwaliteit en koestering ft 45 (j van deze wijn. Per fles O* 'ETIT CHABLIS Een prima „vis"-wijn, deze vol- strekt droge, dus niet zoete 7 Bourgogne. Ets. Gaston Litaud hebben deze wijn in perfecte conditie af- ft 50 geleverd. Per fles is voor ons altijd even geheim zinnig gebleven tot op de huidige dag. We weten, dat hij altijd of moeten we zeggen, dat zij altijd klaar staat, of je nu in Danzig of in Brussel bent. We weten, dat de Wagon-Lits haar zorgzame handen naar je uitstrekt, waar ook in de halve wereld en dat haar bedden heerlijk schoon en haar eten eerste klas zijn. En dat het reizen per internationale trein afschuwelijk zou wezen, W.L. was. U behoeft misschien met Kerst mis niet op reis. Maar als dan zou u het te boven kunnen komen. Dank zij de zorgen van de heer Herzbach en zijn staf, de zorgen van Wagon Lits. die dan wel de kip of de haas met Kerstmis heb ben afgeschaft, maar niettemin, niettemin Daar in de Scandinavië-Express en elders in alle treinen: een ge lukkig Kerstfeest! zijn landgenoten, en gauw tevrede- den is er bij Wagon Lits niet bij. Wat weet een gewoon mens van vele dingen toch maar weinig. Hebt u er ooit aan gedacht, dat de heer Herzbach soms moet zor gen voor treindinertjes, die 80, tot f 100.per stuk kosten? Dat hij in «ijn functie in aanraking komt met allerlei groepen van mensen, geleerden op excursie, AC txdu «w.uwu.j.v hoogwaardigheidsbekleders op weg als daar niet altijd de,naar een congres, of de staf van mammoetbedrijven, die een hele 1 NIERSTEINER GUTES 5 70MTHAL 1964 NATUR - i let wel: een Niersteiner G u t e s i Domthal, een wijn du» die aan zeer strenge kwaliteitseisen moet vol- doen en voortkomt uit speciaal tot deze naam gerech- Cj tigde wijngaarden. ft 95 Per fles L* Maar wal wc nooit geweten heb- j <r<"n hebben afeehuurd om hier of ben is. dat de man. die ons eten daar naar toe te gaan? Ook voor bepaalde als we in de Austria al d|e buzondere gelegenheden Express zaten tussen Hoek van sWl dal Amsterdamse kantoor van Holland en Keulen, of Itweemaali d« beer Herzbach menu's samen I 0PPENHE1MER KRöTENBRUNNEN- Spatlese Natur '64 l Een „gouden", wijn met een z bijzondere „parfum" en het natuurlijke zoet van i de „Spatlese". ft Per fles Bij aankoop van 12 fles- 1J sen van dezelfde soort 5 1 de 12e fles GRATIS f Wijninkopers sedert 1887 in de Scandinavië Express naar Bremen, Hamburg en Kopenhagen, mijnheer Herzbach heette. Dat hebben we onlangs pas ontdekt. En wat we helemóal niet wisten was, dat mijnheer Herzbach dood leuk aan het eerste perron West zijde van het Amsterdamse Cen traal Station zijn spinneweb had uitgezet, vanuit een klein kan toortje, waar hij elke maand pre cies op een papiertje zet, wat al die tienduizenden treingebruikers naar Scandinavië, naar Duitsland, naar België of Zwitserland als menu voor hun neus krijgen. Menu-componist Al veertig jaar zit hij in het keukenvak. Hij kent alle gerechten, die een mens maar bedenken kan misschien die uit Tahiti of uit Nepal niet bij minstens drie buitenlandse namen en hij weet precies, wanneer je van tomaten soep kunt zeggen, dat ze goed is. En dat zegt hij niet vlug. Want van de grote, internationale keuken weet hij meer dan de meeste van en de koks, de obers en de hos tesses van Wagon Lits hebben dan te zorgen, dat alles keurig voor elkaar komt. Geen kip Aspic BIJ FEESTELIJKE koude schotels is aspic bijzonder smakelijk en bovendien enig om te zien. Gebruik hiervoor gelatinepoeder. U gaat volgens voorschrift te Hoeveel slaap 'l 500 gram Prachtig-gave, goudkleurige pin da's. altijd knapperig vers en op de juiste temperatuur gebrand ALLEEN BIJ OP DE WERKTEKENING is de helft ven de ster aangegeven. Hij wordt van triplex gemaakt. (Kleuren: groen of rood) Gordijnenringeljes worden opgelijmd en daarin passen de sparappeltjes, die hier en daer wat wit geschilderd zijn. Duiven- ringetjes worden opgelijmd en daarin passen de rode kaarsjes. f-fET MAANDBLAD Ge zondheid en Ziekenfonds toont, door middel van een tabel, dut kinderen van vijf tot acht jaar 12 tot 13 uur slaap nodig hebben. Die van negen tot elf behoeven 10 tot 11 uur. uur of daaromtrent is genoeg voor kinderen van twaalf, dertien; tussen het veertiende en ze ventiende jaar mag het op groeiende kind best 9 tot 10 uur per nacht „knorren". Daarna is, in ieder geval, een slaapje van 89 uren nodig Maar met Kerstmis Och, mijnheer, zegt de heer Herzbach, en hij kijkt ons af en toe aan, of we hem pijn hebben gedaan. „Nee sedert 1962 maken we er niet zoveel werk meer van. Weet u vlak vóór de Kerstda gen is het overvol in de treinen. Dan kun je geen wild of gevogelte geven. Dat moet ten slotte lang zaam gegeten worden, met een goed glas wijn, niet" En om het goed klaar te maken kost ook z'n tijd. Neen, vlak vóór Kerstmis be gin je met een goed Kerstdiner niet veel. Wat we geven is nietj slecht, natuurlijk is het goed, maar een Kerstdiner nee. zo mag je het niet noemen. En op Kerstdag zelf? Och, mijnheer Wie reist er nog op Kerstmis? Het mag geen naam hebben en het loont de moei te niet. Geen kip zie je. Wat we dit jaar met Kérstmis doen ik heb nog geen gedrukt menu voor u, maar alstublieft, ik heb het voor u laten typen, als u dat voor lief wilt nemen." We hebben het menu voor de Scandinavië-Express en Nord-West Express voor u hierboven afgebeeld. En weer geleerd, dat alles betrek kelijk is op dit ondermaanse. Want dit „eenvoudige" kerstmenu, dat geen kerstmenu mag heten, och, om het populair te zeggen: je zult j ermee gestraft worden, zelfs voor je Kerstdinertje. Engelenhaar En mocht u er een toelich ting bij willen: de consommé is een heldere, sterke bouillon van gevogelte met dunne ver micelli, die voor de gelegen heid engelenhaar heet. De coquilles worden ge maakt van aardappelpuree coquilles zijn eigenlijk schel pen die gevuld zijn met puntasperges en garnalen in witte wijn. waar overheen gehakte truffels komen. De Dindonneau bestaat uit allerlei groenten en de glacé Madeleine is een roomijs met slagroom met gekonfijt fruit, Zó uit het vuistje of bij de borrel! Albert Heijn Fijne yieeswaren aan 't stuk Knakworstjes vacuum-verpakt 7 stuks Toeristenworstje fijne cervclaatworst - 59 per stuk 250 gram 1 Rotterdammertjes grove metworst per stuk 150 gram Gekookte Worst stukje 250 gram j7j7 Saks. Leverworst stukje 142 gram Ö5 Theeworstjes per stuk 100 gram o5 Albert Heijn Maximum kwaliteit Minimum prijs Welkom in de winter Waar komt de kerstboom vandaan? DE L.EGENDE wil dat Sint-Bo- nifacius een heilige Germaanse eik kapte in de achtste eeuw en de verontwaardigde heidenen, er voor in de plaats, een jonge den schonk als het symbool van een nieuw geloof. Anderen menen dat de kerst boom te maken heeft met Maarten Luther die de denneboom het eerst met kaarsen versierde om een indruk te geven van de schoon heid van de hemelen waaruit Christus neer zou dalen. In Enge land kwam de denneboom, als Kerstboom, pas binnen in 1821: echt populair werd de Kerstboom echter pas na 1848 toen Prins Albert, de echtgenoot van Konin gin Victoria, hem in kasteel Wind sor invoerde. Toen volgde de rest van Europa ook. 100 WOLLEN Speciaal uit Great Britain gc- importeerd: 100?', wollen 'Queen of Scots' Plaids van een prachtige kwaliteit en met een royale maat: 140 x 180 cm, de franje meegerekend. In de winter zijn plaids extra welkom, in huis. in de auto, jazelfs als 'huipdeken' als het erg koud is. Vcrgclijkb. winkelwaarde f 45.- Kies uit fwee dessins Kies uit MacQueen, de smaak volle rood-zwartc ruit met gele strepen (Bestelnummer F-180) en MacKenzie, een groenblauwe dessinering met smalle grijze en rode strepen. (Bestelno. F-185) Heide originele tartans uit de Schotse Hooglanden! Clubprijs - per stuk in PMC-cheques

Allerhande | 1965 | | pagina 11