Het klimaat in uw woning! Harmonie A1|)ert Heün-40 jaar LICHAMELIJKE VERZORGING Boterstaaf tl i 1.8» EEN AFDELING MET ERE! Waar zijn ze al niet geweest Kunstmaandorkest op twee platen 3 tylfb rDe nieuwste PMtpreiuiel Gelijkmatige temperatuur en voldoende vochtigheid vormen goede klimaat LUCHTBEVOCHTIGER Kenwood Chef s WEERSPREUKEN VAN ELISABETH TOT LUCIA Kinderen zijn vatbaarder Albert Heijn Albert Heijn LUNCHSCH0TEL VOOR DE ZONDAG Albert Heijn NOVEMBER 1965 ALLERHANDE 'jÊKÊSk. ,JÊggta> sSZSta. éhr Het is van het grootste belang voor de gezond heid het klimaat in huis zo gunstig mogelijk te maken. Met het klimaat, zoals dat ons door de weergoden wordt voorgezet, moeten we ons maar berustend tevredenstellen, daaraan kunnen we nu eenmaal niets veranderen. Maar met het klimaat, zoals dat in onze woning heerst, kunnen we doen wat we willen. Dat klimaat is afhankelijk van twee elementen: temperatuur en vochtigheidsgraad. Beide zijn even belangrijk. Voor onzeg gezondheid. Vooral plotselinge wisselingen van temperatuur en te j®*. 7 j laag vochtgehalte zijn vijanden van een goede gezondheid.1 Daartegen dienen wij ons dan ook te wapenen. Dat is niet zo moeilijk; er bestaan vele middelen om zowel het een als het ander te regelen. vochtigheid van 50-60 percent (die men af kan lezen op de hygrome- tertjes, welke men overal kan kopen). Er zijn geleerden die menen, dat; bepaalde lichamelijke onaange naamheden. gezondheidsafwijkink- jes, acclimatisatieproblemen etc. etc. nauw verband houden met de heersende temperatuur en lucht vochtigheid. Men heeft ont dekt, dat bepaalde negatieve micro organismen sterven bij lager voch tigheid. maar dat positieve (bijv. het influenzavirus) juist bij hoge vochtigheid sneuvelen. Men ont dekte, bij proeven op muizen, dat de infectie van muizen door in fluenzavirus afnam bij toenemende vochtigheid van de lucht van 40 bij toenemende ITN NOVEMBER BIEDT de A Premie-van-de-Maand Club een luchtbevochtiger aan, een I bolvormig apparaat, waarin wa ter tot een zeer fijne nevel wordt verstoven die mei de gelijktijdig opgewekte lucht- I stroom in het vertrek wordt I verdeeld. De inhoud van het reservoir I bedraagt ca. 2 liter, voldoende I voor ruim 8 uren. Het stroom- verbruik van de 30 watt motor Ils per uur nog minder dan een halve cent wanneer het tarief 10 ct. per kWu. is. Het vullen kan gebeuren door Ihet water op het midden van de bol te gieten. Een peilglas geeft aan hoeveel water er zich ^in het apparaat bevindt. en fabricagefouten. Bij gebrnik in een normale woonruimte is er na enkele uren al een verbetering van de vochtigheidsgraad merkbaar en ontstaat er een gezondere Incht voor mens, plant en dier. De afmetingen van de PMC- luchtbevochtiger zijn: Hoogte 20 cm. Doorsnee 25 cm. Het snoer is 1.55 cm. lang. Aansluitwaarde 220 volt. PMC-Clubprijs 65, waarvan 52 in PMC-cheques. Vergelijkbare winkelwaarde 97,50. Bestelnummer F-230. Garantie: 1 jaar op materiaal- en fabricagefouten. EEN KIND IS SNELLER vatbaar dan een volwassene; het is nog -niet in staat de lichaamstempera tuur zo gemakkelijk te regelen als de volwassen mehs. Dat betekent dat men er bij kinderen op moet I passen, dat zij niet plotseling van een warm vertrek in een koud 1 vertrek binnengaan. Woningen die I niet beschikken over een centrale verwarming zullen, vooral als het buiten erg koud is, steeds zulke pijnlijke overgangen mogelijk ma- I ken. Ook al is de woningtempera- tuur, in zo'n geval, toch heel wat milder dan die welke buiten I heerst. Volwassenen, aldus is gebleken, I kunnen de vaak grote tempera tuurverschillen in de woning ge makkelijker opvangen dan kinde ren. Daarom: wie zijn woning een gunstig woonklimaat wil bezorgen, Idie streve naar gelijkmatige warm te in alle vertrekken. I Verder is daar dan de voch tigheidsgraad van de lucht in I de woning. Zoals de wisseling van temperatuur vatbaar maakt voor infectieziekten (niet dus de hoogte van de EEN BEETJE een achterwaartse cirkel. Uw bovenlichaam komt daarbij van zelf iets omhoog. 3.) Rechtop staande achter eenvolgens rechter- en linker arm losjes een cirkelbeweging laten maken, de cirkel zo groot mogelijk en daarbij het hoofd achterover buigen. 4.) Leg u weer plat op de grond, voorover, de handen naast uw schouders. Hoofd ach- over en nu uw bovenlichaam langzaam omhoog drukken tot uw armen gestrekt zijn. Het hoofd naar beide zijden rollen en langzaam weer tot op de grond zakken. SCHRALE HUID door afwasmiddelen, klimaat wisseling in de vakantie, kachel- warmte en chloor in het water. Hebt u er veel last van aan uw handen, spoel ze dan vaak af met koud water, en wrijf ze in met ci troenschil. Voor het naar bed gaan een handlotion. of inwrijven met boter, dat overigens een voortreffelijk reinigingsmiddel is voor handen, die vuil zijn gewor den door olie of vet. Als uw man in een garage werkt, laat hij het maar eens proberen: droog de bo ter wrijven, alsof hij zeep gebruikt. I f of een kleurloze crème-stift RUWE LIPPEN ER ZIJN HEEL WAT vrouwen en meisjes, die last hebben van ontstoken mondhoeken, koorts puistjes of kloven op onder- of bovenlip en dergelijke narigheden. Misschien komt het doordat ze lip penstift gebruiken. Sommige men sen zijn allergisch in dit opzicht en hun huid reageert onaangenaam te gen dit schoonheidsmiddel. - - - Als uw lippenstift blijkbaar te Het 13 een probaat middel droog is en uw lippen er niet zacht door worden, integendeel, probeert u dan eens. om ze eerst in te wrij ven met wat cacaoboter of een kleurloze crèmestift, voor uw eigenlijke lippenstift aan het werk gaat. Een probaat middel ls ook, om 's avonds voor het slapen gaan er wat goede crème op te doen. Heeft u doorlopend last van te droge, harde en gesprongen lippen, dan doet u verstandig, om eens bij de dokter langs te lopen, want dan is er iets niet in orde met uw spijs vertering of uw bloeddruk. EEN RONDE RUG EEN RONDE RUG is nooit een fraai gezicht. Maar er is wel iets aan te doen. Het belangrijkste wat u er tegen kunt doen is: de schouders zo dikwijls mogelijk achteruit brengen en het hoofd achterover. Als u het kunt aan wennen, slaap dan op uw buik liggend. En kunt u dit niet, doe dan de volgende oefeningen 1.) Ga op uw buik op de grond liggen, armen dicht bij het li chaam en het gezicht opzij ge wend. Dan hoofd, schouders en bovenarmen optillenterwijl u de buitenzijde van uw handen tegen de vloer drukt. 2.) In dezelfde houding lig gend beschrijft u met elke arm boter geen goud zo goed!. GOEDE NAGELLAK HOE KOMT HET, dat nagellak soms maar zo korte tijd goed houdt? Vaak ontstaan er na twee. BEGINT UW HAAR SOMS UIT TE VALLEN? T_TET KAN SOMS zelfs bij zeer Al jonge meisjes gebeuren, dat het haar begint uit te vallen. Vaak ls dit een tijdelijk verschijnsel, sa menhangend met de lichamelijke gesteldheid, maar het komt ook voor nadat men het haar een tijd lang strak achterover gekamd heeft gedragen. Is dit laatste het geval, dan doet n er goed aan, voor een korte tijd een ander kapsel te nemen. Op de tekeningen ziet u een voor stel in die richting. U kamt het naar rechts en krult het in volgens de aangegeven pijl richtingen. De korte strengeltjes, die u over het voorhoogd legt, zet u vast met een paar clipsjes. Op deze manier zult u voorkomen, dat uw haar al te sterk gaat uitvallen en kimt u na een week of vier weer naar uw gewone kapsel te rugkeren. drie dagen al slechte plekken In het opgebrachte laagje. De oor zaak? Uw nagels zijn niet door en door vetvrij geweest, toen u de lak opbracht. Voor u het flesje te voorschijn haalt, moet u eerst uw handen en vooral uw nagels kort maar goed met zeep wassen en daarna flink droog wrijven zonder ze met de handen aan te raken. Voorts moet u het flesje nagel lak goed schudden voor uw kwast je eruit komt en het direct na ge bruik goed afsluiten, zodat de lak niet uitdroogt Tegen deze puntjes zondigen de meeste vrouwen I VOORTREFFELIJKE KWALITEIT MET VERSE ROOMBÖTER EN AMANDELEN BEREID (van 18 tjm 24 november) Tan 1.55 voor ALLEEN BIJ een voorstel in die richting De unieke Engelse keukenmachine met wereldfaam. Door de PMC nu binnen uw bereik gebracht voor meer dan honderd gulden beneden de nor male winkelprijs. Kenwood Chef heeft een krachtige motor, drie mengarmen en „planetarische" be weging door opaalglas mengkom, waardoor ideale menging wordt ver kregen. Gratis instructieboek met meer dan 100 pagina's recepten. Vergelijkbare winkelwaarde f 298.-. Clubprijs f 189.- waarvan f 42.- in PMC-=cheques Bestelnummer C-1000k Vraag uitgebreide folder in de AH-winkel, waarin tevens zijn op genomen gegevens en Clubprijzen van de tien Kenwood hulpappara ten, elk apart bestelbaar voor ca. 2/3 van de normale winkelprijs. ALLEEN BIJ temperatuur; men kan oerge zond blijven in een koel, zelfs koud vertrek!) zo ls ook te droge lucht een gevaar. De uitdroging der slijmvliezen maakt vatbaarder voor ziekten. Hoe komt dat toch? Waarom vochtigheid? Het slijmvlies van de ademha lingsorganen en de daarmee in verbinding staande secundaire luchtwegen, zoals de zijholten van de neus, de bovenkaakholten, de wiggebeenholten, zeefbeenholten, ogen en middenoor, bestaat uit cellen, die fijne haarachtige uit steeksels bezitten, de trilharen, die voortdurend bewegen als een ko renveld in de wind. Deze trilharen hebben een be langrijke taak; zij spelen een grote rol (met een groot aantal kliertjes samen) in de opwarming van de ingeademde lucht en de vernieti- fing van binnengekomen bacteriën, 'eitelijk voltrekt zich de inade ming aldus: de ingeademde lucht wordt door de talrijke bloedcapil- lairen in het slijmvlies verwarmd en de bevochtiging ervan vindt plaats door kliertjes, die het slijm vlies steeds vochtig houden, zodat de passerende lucht het water kan absorberen en meevoeren. Het af gescheiden slijm heeft ook een belangrijke functie: het blijkt de bacteriën te doden, waarna de trilbaartjes de resten afvoeren. Ook het niezer speelt een rol bij dit reinigingsproces. Vooral 's win ters ademen wij binnenshuis veel droge lucht in. De trilharen nu worden door het uitdrogen van het slijmvlies in hun functie belem merd; als zij eenmaal beschadigd zijn dan kunnen zij niet eerder weer herstellen dan wanneer het slijmvlies goed vochtig is. Het verharden van de slijmlaag op het slijmvlies is funest; er ontstaat dan een uitstekende voe dingsbodem voor bacillen, die juist bij vochtig slijm vernietigd wor den. Duidelijk is, dat deze bacteriën verder in het weefsel doordringen en daar allerlei lelijks kunnen aanrichten. Het uitgedroogde slijmvlies kan de ingeademde dro ge lucht niet bevochtigen en is de oorzaak van hoesten, hoofdpijn en algemene gevoelens van onbeha gen. Welke temperatuur? Gebleken is dat de mens zich het prettigst voelt en dus ook op zijn best werkt tussen zeer enge gren zen van temperatuur en luchtvoch tigheid. Met andere woorden: die twee elementen van het woonkli maat luisteren heel nauw! De be- hagelijkheidszone is afhankelijk van jaargetijde en natuurlijk van de geografische breedte waarop wij leven, maar als minimum waarden wordt algemeen aange nomen een temperatuur van 18 tot 20 graden Celsius en een relatieve Dat laatste, de luchtqlrculatie is dus ook een punt van belang: frisse lucht dat weten we al lang voorkomt infecties. Wie een gezond woonklimaat wil :cheppen (dat geldt ook voor kantoor- en andere werkruimten», die moet letten op de temperatuur, op de vochtigheid in de lucht én op de ventilatie. Bij dit laatste hoede men zich voor „trek" of tocht!!. Want die is immers de oorzaak van snel en lokaal wisse len van de temperatuur, hetgeen niet gezond is. Het mechanisch op temperatuur houden van de wo ning en werkruimten (b.v. door middel van verwarmingsmiddelen, die voorzien zijn van een thermo staat) is sterk aan te bevelen. Vernevelen van vocht Het is gebleken dat de relatieve vochtigheid van de lucht binnens kamers (bij een temperatuur van 20 graden Celsius) tot midden mei beneden het gewenste minimum van 50 pet. ligt. In januari is het 25 pet. (zeer droog dus) in maart wordt het 35 pet.; half mei echter bereikt het de 50 pet. Dan stijgt de vochtigheid, in juni en juli, tot een top (65 pet.) en blijft dan de gehele maand augustus zo, om in september weer snel te gaan zak ken (van 60 tot 50 pet.), in oktober van 48 tot 35 pet. en in november weer van 35 pet. tot lager. Wie de relatieve vochtigheid wil handhaven op de gewenste 50-60 pet. die moet deze vochtig heid in het vertrek brengen door water tevernevelen. Daartoe staan ons eenvoudige apparaten ter beschikking. Ook voor de planten De indroging van de lucht in huis zal natuurlijk ook invloed hebben op de planten. Ook planten vragen een gematigd vochtige om geving willen zij goed floreren. Het spreekt voorts als vanzelf, dat ook bepaalde meubels de ongunsti ge invloed van indroging zullen ondervinden; kasten die voortdu rend krimpen en uitzetten zullen op den duur de gevolgen van deze gedwongen inspanningen gaan voe len en barsten gaan vertonen. Wie zijn houten meubels met zachtheid wil behandelen, die doet er goed aan steeds aan de luchtvochtigheid te denken. Bovendien voorkomt men er het griezelige kraken mee, dat trouwens niet alleen optreedt in de meubels, maar ook in het andere houtwerk van het huls. De droogheid van de lucht is stellig een der grootste bronnen van spookverhalen. Zoals spreekt zullen ook muziekinstrumenten te lijden hebben van droge lucht en indroging; ze kunnen er zelfs on herstelbaar door beschadigd wor den. En dan zijn er de kunstwer ken, schilderijen en andere kunst voorwerpen, die onderhevig zijn aan de werkingen van het vocht. Vooral schilderijen zijn zeer ge voelig voor het vochtgehalte in de temperatuur: geef ze daarom steeds hun volle portie vocht. ^T" ^ICOLAAS: si - si - Onze intokt ln de I de muziekcorps, waar ze terecht Oofdstad ban Olland suil WM vortaaaan wat plektiker ouden. En wie stonden hem op te wachten, toen de Goedheilig man voet op Amsterdamse bodem zette? De mannen van het Muziek corps Albert Heijn! U hebt ze al dikwijls op het televisiescherm gezien, want ze roffelden en bliezen zo enthousiast, dat de Sint verzocht of de heren volgend jaar En zo is het altijd ge bleven: het jaar daarop en het jaar daarop, tot nu toe. aan de Zaan, waar hij een kei is geworden in alles wat met drups en toffees te maken heeft. Hij heeft er alle verstand van, dat een mens maar hebben kan en hij heeft aan drups en toffees al miljoenen exemplaren gemaakt. JA - SINTERKLAAS heeft al dik wijls van ze genoten, evenals Koningin Juliana en Prins Bern- hard. Evenals talloze Ouden van Dagen. Evenals de Berlijners. Evenals de Rotterdammers of de mensen uit Zeist. Waar zijn ze al niet geweest! En hoeveel feeste lijke gebeurtenissen in het stadion of op straat hebben ze al niet op geluisterd. Veertig jaar lang! Dat komt ervan als je met 85 man vol vuur en animo een hobby be oefent, die tot een grote liefde wordt. Elke vrijdagavond houden ze re petitie, nee - niet in de baas z'n tijd, echt niet! En al hebben ze dan steun en medewerking van hun directie (onlangs nog hebben ze nieuwe bronsgroene uniformen gekregen!) hun studie betalen ze zelf, of ze nu klarinet spelen of piston of saxofoon af wat anders. En zelf hebben ze zich alle af delingen van de Unie doorgespeeld tot ze in de Ere-afdeling zaten! Ze zijn een harmonie-vereniging, waarin het woord harmonie niet alleen op de muzikaliteit slaat maar ook op de onderlinge vriend schap en samenwerking. Hoe zou het anders kunnen! Drups en toffees Deze maand, bestaan ze 40 jaar, want ze zijn 25 november 1925 op gericht en er zijn er liefst vijf bij, die al die 40 jaren hebben meegeblazen: mijnheer G. Zw art en mijn heer P h. Zw art en mijn heer G. v Dartel mijnheer M.van Vliet. En de voorzitter niet te vergeten, mijn heer E. V ink e, die in z'n dage lijkse doen chef van de suiker bakkerij van Albert Heijn is, ge boren in Kampen, getrouwd met een Amsterdamse en getogen VINKE noten precies vertellen biedt en dat zoveel zon en herfstschoonheid brengt (voorzover we dat tot het ogenblik, waarop dit geschreven wordt, kunnen be kijken, tenminste) in de zin van de weerspreukenwijsheid interpre teren, dan bestaat de kans op een koude februari, misschien zelfs wel op een koude winter want „is oktober warm en fijn, dan zei 't een strenge winter zijn". „Een oktober met groene blaan, duidt een strenge winter aan." Maar maart moet zacht zijn: „Oktober- weer komt in maart terug". We zulleu afwachten. In Ieder geval heeft Sint Gomaros gebracht wat hij beloofd heeft: zomerse dagen (rond 11 oktober) en heeft hij de aanduiding Sint-Gonurus-zoraer waargemaakt. De Grote Waard TN HET VORIGE NUM- A MER waren wij tot 19 no- vember gekomen. Dan is het S Sint Elisabeth. Sint Elisa- beth heeft in ons land een kwa- de naam gekregen (in de weer- spreukenalmanak tenminste) S door de watervloed die eens, in 1421, een enorme polder, de Grote Waard, wegvaagde met i een harde noordwester or- kaan. De Grote Waard was niet al- S leen slachtoffer van de orkaan; 5 veel meer nog van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, ten ge- S volge waarvan de aandacht voor de dijken verslapt was, geen geld en mensen voorhan- den waren om het werk te S doen en roof en moord sche- ring en inslag waren. Jaren hebben deze schoolboekj es-twis- S ten de welvaart en ontwikke- ling van het Graafschap Hol- land verstoord en jarenlang is het gebied rondom Dordrecht overstroomd geweest met krijgsvolk van beide partijen. De Grote Waard, een voor die tijd bepaald miraculeuze prestatie, waarbij 50.000 mor- gen land werden ingepolderd die bijna 200 jaar lang met suc- ces tegen het water werden ver- dedigd, lag tussen Maas. Merwe- S de, Oude Maas, Langstraat en Geertruidenberg. Wat er over is Wat er van over is, is het moerasgebied van de Biesbosch, waar de zeegetijden zich nog doen voelen; het gebied is nim mer heroverd op de zee. 65 dor pen werden door de Sint Elisa- bethsvloed verzwolgen en 34 er van werden zo volledig ver woest dat ze nooit herbouwd werden. Later werden nog wat dorpen heroverden zo heeft bijvoorbeeld Dubbeldam twee eeuwen onder water gestaan voor het werd herbouwd. Dor drecht bleef maar net behou den dank zij de stadswallen, die het water keerden. Hoe het ook zij: „Sint Elisa beth doet verstaan hoe de win ter zal vergaan"; zij dus laat zien wat de winter zal brengen. Het is niet meer na te gaan hoe het was in 1421 toen de ramp plaatsvond, maar als deze spreuk juist is, dan moet het een stormachtige winter zijn ge worden. Op 21 november ls het Maria Praesentatle. Is het dan helder dan staat een koude winter voor de deur: „Maria's op dracht klaar en hel, maakt de winter streng en fel". Op 25 november: Sint Catha- rina. „Als 't op Catharina vriest, vriest het zes weken lang". En: „Op Sint Catharina sterkt de winter". „Sint-Cathari- na heeft dikwijls een witte mantel (of rok): dat duidt dus op sneeuw en ijs. De Vlamin gen zeggen: „Sint-Catharina komt in het wit". En nog een: „Zoals de dag van Sint-Katrijn, zal de laatste januari zijn": een gedurfde voorspelling, zoals u ziet. 30 november: Sint Andreas. Dan mag het niet koud en sneeuwachtig zijn. „Als St. Andries onder sneeuw moet Maar vrijdagsavonds, of als de Harmonie uitrukt naar een lief dadigheidsuitvoering, een voetbal wedstrijd, de opening van een win kelcentrum. een Ouden van Dagen- feest of een Koninklijk bezoek produceren de heer Vinke en zijn collega's te zamen ook zo enkele miljoenen exemplaren. Nee, niet aan drups of toffees, maar aan noten. En hoe! In de Ere-afdeling van de Unie van Harmonie- en Fanfarecorpsen kom Je niet zo maar. Daar is heel wat stadie en repetitie aan voorafgegaan. Want je moet in Nederland van goeden hoize komen, wil je als Harmonie zo'n „klinkende" naam hebben als het „Muziekcorps Albert Heijn" heeft. Met thuis Nee, als u de heren Gerrit, Al- bert of Gerrit Jan Heijn die zater dag soms nodig mocht hebben: belt u maar niet op, want ze zijn er niet. Ze zitten in hun Ontspan ningsgebouw bij hun feestvieren- trots op kunnen zijn. Want bij Albert Heijn hebben ze natuurlijk zoals in zovele bedrijven hun eigen Ontspanningsvereniging, hun eigen voetbalclub, hun tafeltennis- en schermvereniging, maar een eigen muziekcorps en dan nog wel zo een - tjonge, alleen al financieel is het geen kleinigheid! Laat staan in andere opzichten. Dat beseft u pas, als u ze hoort spelen. Felix Mendelssohn Bartholdy bijvoor beeld of Mozart. Of als ze hun handen en hun longen op zo'n feestmars zetten, waar de drum band dwars door je heentrilt als je er dichtbij staat of waar het koper zwelt en zwelt of de klari netten je hullen in een wolk van klanken, die je meevoeren naar verre einders. Gi-amlinus Want spelen kunnen ze! Gran dioos! Evert Vinke zit al 40 jaar bij Albert Heijn en al 30 jaar in het zevenmansbestuur van de Har monie, van 1947 af als voorzitter. Hij ls een kalme doordouwer, met humor, met levenswijsheid en met een grote liefde voor muziek. En hij mag dan een kei in het maken van toffees zijn, voor ons is hij de man, die met zijn muziekcorps de gouden randen speelt langs de paden van het leven onzer Neder landse gemeenschap, waarin al zo veel leuks en moois verloren ging. Maar zolang mensen liefde heb ben, liefde voor elkaar en liefde voor „iets", zo maar, zonder te vragen: wat brengt het me op of wat word ik er wijzer van - zo lang zal het leven van enkeling en gemeenschap leefbaar blijven. Mannen van „Muziekcorps Albert Heijn" - wel bedankt voor alles! En speel nog vele, vele jaren! bukken, zal ook dat jaar geen koren lukken (Limburg). Eu nu december ALS DE NOORDERWIND waait met decembermaan, l houdt de winter vier maanden aan". Daar mogen we wel eens goed op letten dan op die de- cembermaan, die zo vrolijk door de bomen kan schijnen. „Decemberwind uit de oost, brengt de zieken weinig troost." December mag niet koud ziin, dat is duidelijk; het voorspelt n.L een koude winter. „Droge december, droge lente, droge zomer". Weer een voor- spelling op lange termijn. Wat de gewassen aangaat ech- ter dient december koud te zijn.: „December koud en wel besneeuwd, maak grote schuren maar gereed" En omgekeerd: „December zacht en dikwijls re- gen geeft weinig hoop op rijke zegen." „Brengt december kou en sneeuw in 't land. dan groeit er koren zelfs op het zand." 1 december Sint-Eligius of Elooi. „Als hij met ijs begint, wil hij drie maanden iis tot TIEREN HARD KOKEN eji pel- - net „VOLKSKRANT" schrijft „IJ ET Kunstmaandorkest AA heeft zich in zeer korte tijd ontwikkeld tot 'n ensem ble van formaat. Twaalf jaar geleden werd het opgericht om tijdens de Amsterdamse Kunstmaand voordelige te genhanger van het Holland Festival) bepaalde werken voor kleine bezetting, meest van Nederlandse componisten uit te voeren. Met als zakelijk leider Jan Huckriede en als dirigent Anton Kersjes ging het echter al spoedig een eigen leven leiden. Niet flo rissant in het begin, maar gaandeweg beter. Huckriede wist subsidies te veroveren, contracten met oratorium verenigingen en ballet-gezel- schappen en een vaste plaats op het televisiescherm. Zo groeiden naam en popula riteit. Intussen werkte Kersjes keihard aan de kwaliteit van het orkest. Hij had de jeugd en het enthousiasme van zijn mu sici mee. En nu hebben ge zien de fervente belangstelling op recente concerten in de Grote Zaal ook de Amster dammers ontdekt dat ze een tweede volwaardig en volledig bezet symfonie-orkest rijker zijn geworden. Met verbazing hebben zij bijvoorbeeld aange hoord hoe kundig Kersjes en zijn groep Bartoks veeleisende „Concert voor Orkest" tot klin ken brachten. TWIE het Kunstmaandorkest nog niet ontdekt hadden, dat waren de grote grammo foonplatenmaatschappijen. Jan Huckriede heeft hun aanzoek niet afgewacht. Hij is in zee gegaan met een groot winkelbedrijf dat de distri butie van de door het orkest onder eigen beheer in de Haarlemse concertzaal ge maakte platen, graag op zich nam. Zo zijn de twee eerste platen van het Kunstmaandorkest al leen te verkrijgen voor leden van de Premie-van-de-Maand- Club van Albert Heijn. Men hoort het orkest op zijn best in een aantal populair- klassieke werken. Op de eerste plaat komt Beethovens eerste Symfonie tot klinken in een puntgave uitvoering. De keer zijde biedt Suppés ouverture Leichte Kavalerie. van Johann Strauss Jr. de Kaiserwalzer. de Pizzicato-polka en de Tritsch- Tratschpolka. en van Johann Strauss Sr. de Radetzky-marsch. Allemaal overbekende werken dus, duizendmaal gespeeld en nog méér malen afgeraffeld, maar door het Kunstmaand orkest gebracht met de attente toewijding een goed stuk altijd opnieuw waardig. De andere schijf verbergt in zijn groeven Schuberts Onvoltooide en de Arlésiennemuziek yan Bizet. AD J. ODIJK". vrind." Dus goed uitkijken met Sint-Elooi! 4 december: Sint Barbara. Volgens de Limburgse overle veringen sneeuwt het dan vaak. „Sint Barbara gaat met haar wit kleed naar het bal". De dagen lengen En dan beginnen rond 13 de cember (Sint Lucia) de dagen alweer te lengen zij het maar heel weinig („met de vlooien- sprong", zeggen de weerspreu ken) Want „Lucia maakt de langste nacht, half juni maakt de langste dag" en ..Sint Lucije laat de dagen dijen (langer wor den). Er is iets grappigs met deze spreuken: ofschoon ze stammen uit de tijd vóór de invoering van de Gregoriaanse tijdreke ning in 1582, toen Lucia tien dagen later viel dan nu, wor den zij toch nog levend ge bruikt! len. Van tevoren een Bécha- mel-saus klaar maken met ui. Dat wil zeggen dat u op een zeer laag vuurtje, wat ui in zeer dunne schij ven gesneden in boter laat smoren, maar niet kleuren. Intussen maakt u de Béchamel: gelijk gewicht aan bloem en boter roeren tot een glad papje, met kou de melk, beetje voor beetje, roeren tot de saus een prettige samenstel ling heeft (ze mag vooral met te dun zijn) Intussen staan ook de eerder genoemde eieren te koken. Roer de gesmoorde uien door de Béchamel met het nodige zout en versgemalen peper naar smaak, rasp er ook wat noot door. De gepelde eieren op een schaal leggen, er de Béchamel over gie ten en het geheel tot slot rijkelijk j bestrooien met fijngehakte peter selie. Met knappend stokbrood en een j goed glas koel bier een ware feest- lunch! I Wereldbekende merken schit teren in het rijkgevarieerde AH-assortiment. Waar ter we reld het fijnste, sappigste fruit groeit, is Albert Heijn vaste afnemer. Voor prijzen die op scherpe inkoop wijzen! Halve perziken. Queen. Choice quality in heavy syrup. 111 blik 1.49 Halve perziken. DelMonte. Choice quality in heavy syrup. J/1 blik 1.65 Ananas van de zonnige eilanden in de Pacific. 8 dikkehele schij ven in een blik Ijl blik 1.69 Ananas Chunks. Dole. Blokjes ananas, prima voor de bowl 3J4 blik 98 Grapefiruitpartjes (Donald Duck) uit Florida. Ideaal dessert na copieuze maaltijd. 1/2 blik 1.15 Mandarijntjes Maar liefst 60 70 partjes in een blik 1.05 Peeled Muscat Grapes. Royal Mail. Ca. 50 60 witte geschilde muskaatdruiven 1/2 blik 1.60 Kersen zonder pit. Albert Heijn 112 blik 1.45 Aardbeien. Albert Heijn J/J blik 1.69 Vlaai- of taartvullingen. Jonker Fris. Kant en klaar. Keuze uit: rode kersen, abrikozen, aardbeien, bos bessen. Ook bijzonder geschikt voor desserts, sorbets, yoghurt flensjesvulling ifè blik 1.25

Allerhande | 1965 | | pagina 7