Vierkante taai-taai (7£.) kwam uit de ideeënbus NU DE VROUW! citroen Vrouw-Mier Man-Krekel LONGDRINKS KADER 7 KOUS Centrifuge het liele jaar door Vroeger pronkte de man met zijn benen: KOUS IS SYMBOOL VAN DE VRIJHEID LETTERS* Grappige naamcombinaties 6 r Kalfsragoüt en koolraap Soepen fijner met koffiemelk PMC- Clubprijs f 89." Albert Heijn ...uit het brein van bakker Mulder Blijvend cadeau! langspeelplaten KUNSTMAANDORKEST Albert Heijn Tonijn en eieren als voorgerecht Wat er mee te doen Albert Heijn Zeg Ciska HOE HEET U EN UW MAN VAN UW „VAN"? blikt vooruit wordt overvallen NOVEMBER 1965 ALLERHANDE [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmiiiii BANKETBAKKER Evert Mulder, voorman in da bakkerijen van AH, wat de man die de taai-taai een ander gezicht liet krijgen. Wij vonden hem, terwijl hij toezicht hield bij de lopende band, die met duizenden speculaasjes de oven in verdween. sausen is een prettige „plus". En dat kan nu zo goed omdat AH voor een literfles koffiemelk slechts 1,39 vraagt. U hoeft de fles niet achter el kaar op te maken; wel is het zaak goed te letten op de houdbaarheids datum (betreft de fles in gesloten toestand!) die op het etiket ver meld staat. In koelkast of op koele plaats bewaren, is het verstan digst. AH is overigens de enige die u op die datum attendeert. Voorbeelden van soepen, die er zo plezierig door worden: tomaten soep, bloemkoolsoep, gebonden champignon- en aspergesoep, kort om alle gebonden soepen, vers of uit blik. En als u de vleesjus wat wilt binden (het hindert niet welke vleessoort), gebruik dan in plaats van water om de sau» te blussen, de koffiemelk om ze fluwelig te maken. Heerlijkl Kwaliteitsuitvoering, met dub bele dekselbeveiliging en koper- gegalvaniseerde trommel. In houd: 2V2 kilo droog wasgoed. Snelheid: 1400 toeren per mi nuut. 220 volt. 1 jaar garantie. Deskundige service. Bestelnr. A-890. Vergelijkbare winkel waarde f 155.-. waarvan ƒ44.- in PMC-cheques ALLEEN BIJ T TP-DRINK EN COLA-DRINK ZIJN BIJZONDER BELANGRIJK wanneer we longdrinks gaan maken. Zij geven de frisse noot aan de verrassende drankencombinatie die wat smaak en kleur betreft meestal van zeer veel fantasie getuigt. (Advertentie) ECHTCADEAU ZONDER BIJBETALING FIJN SOEPBORD IN 6 LEUKE DECORS MET Sinterklaas vierkan te taai-taai van AH in huis heeft, die zal niet denken aan banketbakker Evert Mui- de r in Zaandam. Misschien dat Iemand zegt: „He, vroege* wa ren het zakjes van vijf stuks, nu rijn het pakjes van tien stnks". Juist, dat komt door bakker Mulder en door zijn idee bleef ook de prijs lager. We zijn ln Zaandam gaan vragen hoe het gekomen was. Daar was eerst de heer A. Castelei n, hoofdchef van de bakkerijen (koek, beschuit en banket), met wie we spraken. „Het komt allemaal omdat we er naar streven onze mensen de ach tergronden van het werk te vertel len", zei hij. „Dan kweek je be langstelling voor bedrijf en werk. Dan gaan de mensen denken over de kosten, over het betere gebruik van een machine, over mogelijk heden om die kosten te drukken. Zo la ook de heer Mulder op zijn ide* gekomen". EIGEN HUMOR Hij kwam binnen, de heer Evert Mulder, zesenveertig jaar, geboren bij Den Helder: niet dik, een snorretje en ogen die snel rondkij ken en vlug een situatie hebben bezien. „Ja, op school in Amsterdam Daar leerde ik ook garneren en taarten opmaken'ging hij in ^TOOR DE LIEFHEBBERS van de vleugelslag door zijn carrière. koo|raap 7ijn de jonge niette k wou en ik zou hakker wor- grote exemplaren werkelijk een Irriteerde me, dat dit karwei nog met de hand moest gebeuren". PLEZIER IN WERK De heer Mulder, die zich in de bakkerijen van AH ook op de inpakmachines had gespecialiseerd, piekerde verder. Hij wist het wel: vijf stuks taai-taai op zo'n machine inpakken, dat ging niet. Om de machine te voeden waren tien stuks taai-taai nodig. „Tijdens de avonddiensten pro beerde ik het op de inpakmachine met tien stuks", zei hij. „Ik expe rimenteerde en het ging redelijk en toen stuurde ik mijn idee in." Het idee van de heer Mulder is beloond en de mensen van de afdeling-verkoop haakten er en thousiast op in. De zakjes met vijf stuks sou den nu in de winkels achten twintig cent gekost hebben, ter wijl de pakjes van tien taai-taai's volgens „het Idee Mulder" te koop zijn voor 49 cent. „En in plaats van zestien heb ben we nu tien meisjes nodig", aldus de heer Castelein. „Ook daar door konden de kosten worden ge drukt. Het is over de hele we reld- hetzelfde: wanneer de mensen bij hun werk betrokken worden, dan gaan ze er plezier in hebben en zelfs werk, dat er eerst niet zo gezellig uit zag kan dan ineens aan genaam worden." ,Ja, gek he, maar het moest. Ik moest bankethakker wor denmompelde de heer Mulder nog even. Butterfly TN EEN HOOG GLAS deponeert A u wat kleine stukjes ijs, dan giet u tweemaal zoveel advocaat in het glas als cherry-brandy. Ver volgens gaat er een scheutje Up- Drink bij en met een lange lepel roert u tot de dranken zich goed hebben vermengd. Dan gaat er nog wat ijs bij en ten slotte, goed roerende, nog meer Up-Drink. Het smaakt overheerlijk, het is echter belangrijk u aan de voor geschreven volgorde van in schenken te houden. Sloe Gin CLOE GIN is gemaakt van de bessen van de sleedoorn. Van deze prachtige rode drank, die heel pittig smaakt, ander half borrelglaasje in een hoog glas met drie blokjes ijs erin en dan aanvullen met Up-Drink en garneren met een schijfje citroen. Cola-Gin PT EEN HOOG GLAS gaat een borrelglas Dry Gin. Van een citroen schilt u de schil met een scherp mes af, tot zich een lange spiraal gevormd heeft Die ci troenschil hangt u in dat glas en dan vult u het glaa voor de helft met ijsgruis. Tot slot schenkt u er Cola-Drink bij. Wodka-Cola U combineert een borrelglas wodka met het sap van een halve citroen en giet dit over drie ijs blokjes in een hoog glas. Aanvul len met Cola-Drink en genieten! "TEUWENLANG AL BESTAAT DE KOUS; zowel A-' de vrouw als de man droegen de lange kous. Vooral de man maakte er openlijk gebruik van. Het mooie mannenbeen nam in het verleden, in de verhouding tussen de seksen, een evengrote plaats in als nu het vrouwenbeen dat doet. Wie zich oude prenten en afbeeldingen herinnert zal daarop (wij doelen op b.v. de middeleeuwen en later de dagen van de Spaanse mode) de man gekleed in een hoge pofbroek geducht met zijn benen zien pronken, terwijl de vrouw gehuld werd in lange gewaden die zelfs de voet bedekten. In die dagen zei men den", vertelde de zoon van een hakker. „Wij, bakkers, hebben een speciaal soort humor. Wan neer een bakker denkt: Dat is goed, dan mag hij er graag kleinerend over spreken". Om kleinerend te spreken over Zijn idee met de vierkante taai-taai heeft de heer Mulder van ons de kans niet gehad. „Twintig jaar ben ik bij Albert Heijn", vertelde de heer Mulder. „Ik begon bij de ontbijtkoek en nu heb ik intussen alle afdelingen van de bakkerijen doorlopen". „TE LANGZAAM" De heer Castelein viel bij: „Zo'n tien jaar lang is de vierkante taai taai met vijf stuks tegelijk in zakjes gepakt. Een arbeidsintensie ve zaak, want voor die inpakkerij hadden we zestien meisjes nodig. Het werk ging natuurlijk met de hand. De zakjes zijn allemaal stuk voor stuk gemaakt en bedrukt en dus vrij kostbaar". „Dat inpakken ging me niet vlug genoeg", vulde de heer Mulder aan. „Ik keek er dikwijls naar en dan dacht ik: „Zou daar nu niets anders op te verzinnen zijn. Het KUNSTMAANDORKESTJ **|kunstmaandorkest De cadeaumaanden komen. Geef familieleden, vrienden of kennissen een blijvend cadeau: twee 30 cm. langspeelplaten van het populaire Kunstrffaandorkest o.l.v. Anton Kersjes,j Het zeer geliefde orkest - voor het eerst op de plaat! - speelt voor u beroemde werken van Schu bert, Bizet. Beethoven, von Suppé, Johann Strauss Jr. en Sr. Prachtige platen zijn het, voortreffelijk opge nomen, verpakt in geplastificeerde kleurenhoezen. Vergelijkbare win kelwaarde ca. f 35.-. -g im Clubprijs 2 LP's I Ij," Bestelno. F-170 in PMC-cheques traktatie! Schil de koolraap op de gebruikelijke wijze en snijd hem in grote dobbelstenen. Kook deze dobbelstenen in ruim, licht gezou ten water tot ze nog niet helemaal gaar zijn, giet ze af. Neem kalfs borst en snijd ook die in dobbel stenen, vooral niet te klein! Bak die vleesje* aan alle kanten mooi goudbruin, in half reuzel, half boter. Daardoor krijgt u een prachtige jus. Als het vlees bruin is, neemt u het uit de pan en houdt het op een schaal warm. Intussen roert u door de Jus wat bloem tot u een glad papje hebt verkregen. Daarbij gaat (probeert u het maar eens) een zeer fijnge- perst teentje knoflook, wat zout en versgemalen peper. Onder voortdurend roeren gaat er nu wat water in de pan net zo lang tot u een fraaie, lichtgebon- den saus hebt verkregen waarin de vleesjes terugkeren. Verdere ingre diënten die nu het gezelschap ko men versterken: wat tomatenpuree, een snuifje tijm. een takje peterse lie, een takje selderij, een laurier blaadje en één kruidnageltje. Sudderen U laat vlees, saus en kruiden nu gedurende ten minste een half uur sudderen opdat ze zeer zacht wor den. Neem het laurierblad, de kruidnagel en eventueel de takjes selderij en peterselie weer uit de pan en voeg de blokjes koolraap bij het vlees. Verder laten sudderen tot alles gaar en zacht is en vóór het opdienen bestrooien met royaal fijngehakte peterselie. Serveren met luchtig geklopte aardappelpu ree. KOOK DE BENODIGDE eieren zo dat de witten gestold en de dooiers nog zacht zijn. Laat ze in koud water staan en pel ze vervol gens. Nu neemt u mayonaise en vermengt deze met veel fijngehakte peterselie, een bijzonder fijnge snipperd augurkje uit het zuur en een geraspt uitje. Verder komt er een weinig mosterd, wat peper en zo nodig zout aan te pas. U neemt tonijn uit blik, tonijn in olie. Die prakt u helemaal tot puree en u roert er een klein beet je mayonaise en een klein beetje citroensap door Op ieder bordje legt u een bedje van knappende slabladen, daarop komt in het mid den de tonijnpuree, daarop legt u een ei dat bedekt wordt met de zeer plezierige kruidenmayonaise. Als u van ansjovis-filets houdt dan versiert u daar het ei weer mee. Ook kappertjes voldoen hier uit stekend. Geef bij dit gerecht vers# tooet en boter. (Geen tijd om tooet te ma ken? Dan zijn er altyd nog de kant en klare toostsoorten in pakjes). zelfs „dat de vrouw geen benen had". Die dagen zijn voor bij al wist de vorige eeuw het vrouwenbeen nog volledig weg te werken onder een weelde van rokken. Maar in die vorige eeuw begon de vrouw toch al kousbewust te worden Dat kousbewuste ging samen met de ontwikkeling van de weef- techniek, die vooral in Duitsland snel vorderde. Men slaagde er daar in machinaalgebreide kousen te maken en al waren die eerste exemplaren nogal grof en dik, ze waren toch al heel wat anders dan de handgebreide van voordien. Onze grootmoeders en overgrootmoeders droegen al knappe breitechnisclie werkstukjes aan het been en al mocht overgroot vader er dan ook geen oog op slaan (voordat hij gehuwd was met haar), toch maakte men al heel kunstige modellen en soorten en kleuren (geringde kousen) in allerlei weefmotieven (kantsoorten zoals we die nu ook weer zien) en wie mondain was droeg ze. Wie conservatief was gebleven hield het (nog) op de ouderwetse degelijke twee-recht-twee-averecht. De grote stoot tot het dragen van fijnere kousen was trouwens al gegeven in de 16e eeuw toen men het breien met naalden uitvond en erin slaagde heel mooie, vooral witte of helgekleurde gebreide kousen te maken. Wie zich een afbeelding van Hendrik VIII herinnert, zal zien dat deze dikke koning (met zijn acht vrou wen) kousenbenen als hoogstbelangrijk onderdeel van zijn toilet zag. Hoe belangrijk de kous wel was, had zijn voorganger Koning Edward III al in 1347 aangetoond, toen hij de orde van de kousen band instelde met de geroemde wapenspreuk „Hom soit qui mal v pense", oudfrans voor: „Schande over hem die er kwaad van denkt". Binnen het -ft- Begrijp altijd goed, dat uw kousen een hoogst belangrijk onderdeel uitmaken van uw kleding: het vrouwenbeen trekt nu eenmaal altijd de aandacht. -ft- Meen niet dat een ladder tje er niets toe doet. Ieder een kan overvallen worden door de aansluipende ladder- duivel, maar men kan a l - tij d zorgen een derde kous bij zich te hebben. Ladders staan, hoe gemakkelijk ze soms ook kunnen optreden en hoe verraderlijk ze zich ook manifesteren (en hoe prachtig men ze ook zal we ten te verontschuldigen), al tijd slordig en zelfs smoeze lig. Daarom: zorg ervoor al tijd een derde kous van de zelfde soort die u aanhebt, bij u te steken. -ft- Een fijne uitgaanskous is de 20 denier; een wandelkous is 30 denier. -ft- Let niet alleen op de voetmaat maar ook op de lengtemaat, die staat op de achterkant van het inlegkar- ton. -ft- Nieuwe kousen zijn „vers"; ze moeten nog soepel worden en dienen heel voor zichtig te worden aangetrok ken. -ft- Verzorg uw nagels goed scherpe nagels kunnen de kous beschadigen. -ft- Ringen en armbanden kan men, bij het aantrekken, be ter even afdoen. -ft- Was de kousen vaak; laat ze hangend drogen. Niet dro gen bij kachel of op de radiator. -ft- Tenslotte: kies uw kousen met grote zorg. Ze moeten goed passen. Draaiende kou sen zijn een afschuwelijk ge zicht.' DE MOGELIJKHEDEN met citroen zijn onafzienbaar. We sommen er hier twaalf op: we hadden met evenveel gemak er vierentwintig kunnen noe men. maar dan raakt u hele maal de tel kwijt. Aan dit be perkte lijstje kunt u al heel wat hebben. I Wanneer u een vrucht- bowl hebt gemaakt, waar bananenschijfje* in zitten, zullen die niet zwant wor den, als u er wat citroen sap bijdoet. Hebt u Last van maagkram pen: neem een suikerklon tje, waarop u enkele druppels oitroensap hebt gedaan. Als uw (echte) spons smoezelig Is geworden, maak hem dan nat met citroensap, kook hem de volgende morgen uit en hy is weer als nieuw. U wilt eieren koken: een ervan schijnt een erg dun ne schaal te hebben. Geen bezwaar: inwrijven mert citroensap en te water la ten. Het ei blijft heel. DE KOUS IS voor de vrouw van vandaag eveneens een belang rijk kledingstuk en zij wil, dat hij ragfijn is en zogoed als onzicht baar. De kous is, als het ware, het symbool van haar vrijwording. Zij is, na eeuwenlang gedwongen te zijn geweest lange moeilijke rok ken te dragen, nu bevrijd van ook die last en kan, als gelijke partner van de man, vrij haar benen tonen en zij doet dat graag. Zij heeft, in onze tijd, het ge weldige geluk, dat de nylondraad werd uitgevonden. Want geen voordien uitgevonden draad, noch de vooroorlogse van natuurzijde en de kunstzijde kan de uitste kende hoedanigheden van de ny londraad evenaren. Vooral na de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde zich de kunst van het kousenma ken tot ongelooflijke hoogten. Men ontdekte dat nylon, dat behoort tot een der groepen syn thetische vezels (de polyamide groep), het best -sgeschikt was voor het „breien'' van kousen. Want het blijft breien, al gebeurt dat met behulp van zeer fijn ingestelde machines. Het garen wordt in filament ofwel continu gesponnen en toont de opmerke lijkste kwaliteiten: het is verhou dingsgewijs sterker dan staal, het is elastisch, het is gemakkelijk te wassen en het heeft het laagste soortelijke gewicht. In 1964 kocht iedere vrouw in ons land boven de veertien ca. 18,2 paar nylons! Vijf jaar geleden was dat getal lager dan 8. Met andere woorden: de vrouw beschouwt de kous als even belangrijk als Hendrik VIII en Edward IU dat deden. HOE GEBREID? De kousen met naad worden ln de breedte gebreid op een z.g. vlakbreimachine en er wordt, tij dens het breien, gemeerderd en geminderd. Zo ontstaat een vlakke lap die vervolgens wordt genaaid tot een kous. Kousen-met-naad val len op door de perfekte pasvorm; er wordt nl. rekening gehouden met zowel de lengte als de dikte van het been. Zo'n pasklaar ge maakte kous noemt men „fully fashioned", een term die ook ge bruikt wordt b.v. bij jersey kle ding waarin de coupe, als het ware, ingebreid is. Vrouwen met stevige, zelfs forse benen doen er goed aan kousen-met-naad te ge bruiken. Trouwens de naad heeft nog een andere schoonheidsfunctie: de dun ne lijn over de kult wordt aange raden aan dames die wat té dikke kuiten hebben; de naadlijn deelt dan de kult in twee smalle stroken en dit heeft een slankmakend ef fect Wie kromme benen heeft kieze vooral naadloze kousen. De naad richt tezeer de aandacht op het been. Wie dunne benen heeft, kan ook beter naadloze kousen dragen; zij geven de kuit een zekere volte. DE NAAMOÏE Naadloze kousen („bare legs" ofwel blootbeentjes) worden op rondbreimachines gebreid dat betekent dat ze als een nylonbuis uit de machine tevoor schijn komen. Van meerderen en minderen is bij de rondbrei machines geen sprake. Maar men heeft daar toch iets op gevonden: op die plaatsen waar Lekkere chocolade! FIJNE DELICATA MELK OF PUUR 100 grams *7EZ letter 50 grams letter O ALLEEN BIJ \*AU u nog wilt kunnen kiezen uit alle letters, komt u dan f j tijdig naar de AH-winkel I j het been dunner wordt, breit men de steken wat vaster en voorts vormt men de kousen bij op stalen vormen (beenvormig uiteraard) onder hoge temperatuur. Vrouwen met slanke benen kunnen prachtig ..bare-legs" dragen. Maar zij kun nen óók de kous-met-naad dragen baar. en zo de aandacht vestigen op de slankheid van het been! De kousen worden in éénzelfde grondtint gebreid en dan later geverfd in de gewenste, steeds wisselende modekleuren. Ieder half jaar bepalen de fabrikanten gezamenlijk die kleuren. Belangrijk is bij dit alles de controle; men maakt dan gebruik van allerlei technische hulpmidde len en gaat daarbij zeer gestreng en nauwkeurig te werk. WAT ZIJN DENIERS Op iedere verpakking van ny lons kan men een aanduiding vin den, waarin het woord „denier" voorkomt. Ook afgekort tot „den" ziet men het woord. Denier heeft betrekking op de fijnheid van de gebruikte draad. Zo betekent 30 denier: 9000 meter die 30 gram weegt. Hoe lager dus het getal dat de denier aangeeft hoe dunner de kous wordt, hoe 'geringer dus het gewicht van 9000 meter. De 30 denierkousen zijn tamelijk stevig van draad en worden gebruikt voor wandelkousen. 20-denier kou sen zijn z.g. kristalkousen (9000 meter weegt slechts 20 gram, kilometer draad dus evenveel als een brief!). DE LADDERS Het kleine kille handje dat, als een spin tegen het been opkruipt en dat duidelijk maakt dat er een ladder is opgetreden (en dat vele vrouwen dan ook lelijk doet schrikken) begint meestal bij de teen of in het boord. Om de kans op ladderen geringer te maken, heeft men op deze plaatsen een z.g. ladderstop ingebreid; de kous is daar extra versterkt. Het is een dikkere rand met een ander stekenpatroon vlak onder de dub bele jarretelle-boord en in de teen. Dit stekenpatroon dat niet fraai is, blijft, bij goede kousen, onzicht- IN „ALLERHANDE" van gustus namen wij met belang stelling kennis van de rubriek „Nieuws over Nieuwigheden" met name van de „pedaaleznmer-zak- ken". Zo op het eerste gezicht eeD reuze idee, een idee om over te juichen. Toen wij evenwel lazen dat er „zelfs" mensen waren die in geval van volle vuilnisemmers de zak dichtknoopten en naast d 1 vuilnisemmer op straat zet ten, omdat de vuilnisman ze mee neemt, toen schrokken we een beetje. In Arnhem nl. neemt de „reini gingsman" ze niet mee, mag niet meenemen. Helemaal niet meer nu sedert 20 september 1965 Arnhem naast de normale vuil-op- haaldienst een veertiendaagse „kraak-dienst" heeft ingesteld voor grof vuil, zoals tafels, stoelen, wasmachines etc. Weest u er overigens van over tuigd dat we geen aanmerking wil len maken doch slechts een opmer king. Dit deelt ons Arnhems Actie Comité „Opgeruimd staat netjes Houdt Arnhem schoon", mede. Dé oplossing moet dan zijn: doe de plastic zak met inhoud en al in de vuilnisemmer, een andere is er niet. En u hebt toch niet meer afval dan anders, bij gebruik van zo'n plastic zak.' 5 Wist u, dat u uw tegels of wastafels pradhtlg glan zend kunt krijlgen? Eerst gewoon sahoonmaken, daarna wryiven met een halve ciitroen en droog af nemen. 6 Ruiikt een mes vies, om dat u er vis mee hebt ge sneden, ga er dan met een schijfje citroen overheen en veeg het vlug af 7 Voor u dat geel geworden zonn©hoedje van stro weg gooit. zoudt u het eens kunnen borstelen. Die bor stel dan wel eerst in ci troensap dopen. Het hoed je doet gegarandeerd weer dienst 8 Of heeft u lonu last van gevoelige voeten? Probeer ze eens enkele dagen in te smeren met citroensap. U zult u herboren voelen. 9 En dat u de pijn van een wespensteek met citroen kunt verzachten, hebt natuurlijk al eens géhoord. 10 Maar missdhien weet niert. da/t u een zyden ja ponnetje helemaal kunt „ophalen" door aan het laatste spoelwater wat ci troensap toe te voegen. 1] En er is geen beter middel om te voorkomen, dat aardappelen bij het koken zwart en daarna niet bloe mig worden dan het sap van een citroen en twee .klontjes suiker aan het ko kende water toe te voe gen. 12 Ten slotte het allerbeste schoonheidsmiddel voor u- zelf: dep elke dag uw ge zicht met een watje ge doopt in het mengsel van citroensap, één schepje suiker en enkele druppels glycerine. Goedkoop on-ver-vang-baar UR ZIJN HONDERDEN VROUWEN in Nederland die 1 bij hun huwelijk de ambtenaar van de burgelijke I stand de gelegenheid gaven de huwelijksplechtigheid op te luisteren met een vrolijk grapje. Het was dan weliswaar een naamgrapje en dat heet I in Nederland nooit beleefd te zijn, maar het jonge bruidspaar zal er geen bezwaar tegen hebben gehad als de ambtenaar aantoonde welk een, wat de naam betreft, grappige combinatie hier door de echt tot stand was gebracht. Van de vele honderden brief kaarten was het moeilijk de grap pigste uit te zoeken, maar wij hebben er toch maar drie uitgeko zen, die wij, op gevaar af dat niet iedereen het met de jury eens zal zijn, als de aardigste hebben ge kenschetst. De uitslag luidt als volgt: 1. Mevrouw Konings-Bill- Hoogvliet 2. Mevrouw Hup-Fictorie- Hoogeveen S. Mevrouw Scheel*- Klerk - Arnhem. Er ls echter een groot aantal naam-combinaties, dat haast net zo leuk is, dat wij u die niet willen onthouden. Wat dacht u b.v. van: mevr. v. Kooperen-Kleingeld; mevr. Kluit- Boterenbrood; mevr. Manneke-de Heer; mevr. Pak-de Vos; mevr. De Haas-Sprong, mevr. Scheer-Quast; mevr. Helder-van Achteren; mevr. Binnenkamp-Buitenshuis; mevr. Staal-Boender; mevrouw. Bloemen- Pot. Of, om nog even door te gaan, van: mevr. Brand-Snel mevr. Spier-Naaktgeboren; mevr. Trouw de Deugd; mevr. Koetje-Touw; mevr. Niemansverdriet-Troost; mevr. Bos-Brand; mevr. Kater- Kat; mevr. Schaap-Lam; mevr. Baas-Werkman; mevr. Knip-de Beurs en mevr. Witte-Zwaan. Wij zouden nog wel een hele tijd kunnen doorgaan. Het was een leuke wedstrijd. Velen uwer heb ben er aan meegedaan. De redactie wil diegenen allen heel hartelijk dankzeggen voor hun moeite. De winnaressen zullen binnen kort de waardebonnen ontvangen en voor de rest: er komt wel weer •en* een nieuwe prijsvraag ln AllerHande. Doet u weer mee? N DIT SEIZOEN gaat de vrouw vooruitblikken; zij gaat zich bezinnen op de komen de weken, die zich steeds duide lijker toespitsen op de feestelij ke laatste maand van het jaar. Zij ziet de Sint al opdoemen en ook de gedaante van de Kerst man met zijn hertje verschijnt aan de kim. Zij ziet voor het geestesoog niet alleen de schoen tjes van de kinderen onder da schoorsteen, maar ook de enor me jutezak van Zwarte Piet die, zoals zij weet, geheel gevuld wordt met cadeaus. Zij krijgt vaak al dwangvoor stellingen van rijkbeladen feeste lijk versierde tafels en van nieuwjaars-logés. Zij krijgt soms van dit alles een starre trek op het gelaat. Zij weet, dat zij voor dit alles Geheel Alleen zal komen te staan. Want haar man snapt er niets van'. Die roept vrolijk lachend uit, als zij er soms al eens even over spreekt: „Mensje-lief, zit je daar nóu al over te piekeren! Dat is pas over maanden en maanden'. Waar zit je je nou toch druk over te maken.' Sinterklaas, hahaha! Kerstmis, laat me niet lachen/ De zomer is nèt voorbij!" Mannen zijn anders yO'N HUISVROUW zwijgt dan. Zij weet, dat man nen anders zijn. Oók op dit punt. Mannen hebben dat verre vooruitzien van vrouwen niet. Mannen zijn net als de krekel uit de fabel. Ze zingen-en-dan- sen-en-doen en merken niet, dat het seizoen ineens verstrijkt. Tot het bijna te laat is. Mannen zijn de krekels, die op de morgen van Sinterklaas-zelf nog alle in kopen moeten doen en nog alle gedichten moeten maken. Vrouwen zijn mieren, die het allemaal ver vooruit prachtig re gelen. Zij zijn dan ook paraat als het eenmaal zover is en zij zien dan ook met een stille vol doening hoe de mannen in pa niek raken de laatste dagen. Want die mannen hebben1) geen verlanglijstjes verzameld; 2) geen enkele aantekening ge houden van als terloops maar toch nadrukkelijk geuite wensen voor cadeaus en 3) financieel geen voorzieningen getroffen. Dat zij het elk jaar toch nog weer zo knap voor elkaar krij gen, verwondert de vrouwen steeds opnieuw en het stelt ze heel vagelijk ook wel een beetje teleur. Het zou nl. zo fijn zijn ge weest als hij nou 'es helemaal alles vergeten was.Terwijl Vrouw-Mier in dit seizoen Voor uit Blikt en Voorzieningen treft, de Voorraden vergroot en Pot, zingt Man-Krekel zorgeloos in het bad en op zolder en vergeet het snelle voortschrijden van de tijd. Potjes voor dit en dat yROUW-MIER POT, JA. Zij heeft door het hele huis Potten. Zij heeft een Pot voor de Sint. En een Pot voor de Kin deren. En een Pot voor de Kerst vakantie. En een Pot voor de Kerst-zelf. En een Pot voor de Reis. En een Pot voor de Jurk. Een Pot voor de Kinderen. Een Pot voor het Nieuwe Kleed. Een Pot voor de Ouders en Schoonou ders. Een Pot voor Extra's. Vrouw-Mier pot, dat het een lieve lust is. Zij is voortdurend bezig met de toekomst en dat is haar soms al aan te zien, vinden wij. Dat starre op het gezicht en soms ineens dat zwijgen boven het bloknootje met de notities. En of vergissen wij ons soms ook al een zeker opzwel len, dikworden ~van de wangen. Net als bij een hamster gaan, door het oppotten, door het vor men van voorraden haar wang zakken een beetje zwellen. Maar dat kan best zomaar een idee van ons zijn.Omdat zij zoveel Inslaat. Omdat zij zo Pot. En zo Ver Vooruitziet. Bewon derenswaardige diertjes, de Mie ren! A. ROEKOE

Allerhande | 1965 | | pagina 3