s ADVIES AAN BEJAARDEN: EET MET MATE 98 59 „Eet geen antiquiteiten!" r ZO DEED MEN VROEGER AAN DE „LUN"! OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES Karig met calorieën Tomatensap Haring filets Knakworstjes Terug naar grootmoeder KLIK OPEN! KLIK DICHT! Hebt u gevoel voor wonen? Albert Heijn Albert Heijn Albert Heijn Om van te huilen! Nieuw geluid Zükke voeten! KUNST! ALLERHANDE NOVEMBER 1965 VERVOEDING MAAKT DE OUDE DAG van talloze bejaarde mensen zuur! Te vaak zijn te veel bejaarden te dik. Dit „welvaartsverschijnsel" heeft gevaarlijke kanten, omdat het klinkt hard een te hoog lichaamsgewicht doorgaans een lang leven in de weg staat. Voor diëtisten is het allang een bewezen feit, dat een goede voeding met weinig calorische waarde de le vensduur verlengt en bejaarden tot op hoge leeftijd fit houdt. het beste voorlichten. Toch zijn er algemene richtlijnen, die voor bij na iedereen geiden. Noodzakelijk is, dat bejaarden karig aandoen met calorieën. Met het klimmen der jaren is de be hoefte daaraan geleidelijk aan af genomen. Calorieën, die niet in ar beidsprestatie of lichaamsbewe ging worden omgezet, doen de wij zer van de weegschaal te veel naar rechts doorslaan. WEINIG VET Weinig ve<t gebruiken, luidt het welgemeende advies, want niet het te veel aan zoetigheid maar het vetgehalte veroorzaakt het -hinder lijke overwicht. Eenzijdige voeding is ook nade lig. Meestal gebruiken bejaarden i te weinig eiwitten. Vlees en vlees waren ontbreken veelal op het menu, omdat (gepensioneerde) be- i jaarden daarvoor met hun geringe (re) inkomen geen geld over heb ben. Zij weten dan niet, dat vis, kaas, peulvruchten en melkpro ducten goede vervangers zijn en bovendien leveranciers van ijzer en vitamine C. Ook het melkge- i bruik is bij bejaarden lager dan bij jongere mensen; dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat melk vroe- r nog niet de populaire (slank-) drank was. In elk geval moeten bejaar den ervoor oppassen, dat niet CPECIAAL VOOR bejaarden ls het van belang, dat zU „uitge balanceerde maaltijden" gebrui ken. De huisarts kan hen daarover WONEN is een veelgebruikt woord. Maar u weet evengoed als wij, dat een Span jaard of een Belg heel anders „woont" dan de Nederlander. Hebt n gevoel voor wonen? Zegt het woord „wooncul- tuur" n iets? En fin, probeert u de onderstaande vra gen eens eerlijk te beantwoorden. VRAGEN JA NEEN 1) Bent u tevreden over uw eigen „home"? 10 S 2) Kent u het verschil tussen teak hout en palissander? 20 0 3) Geldt voor u de regel: eerst de auto dan het huis? 0 10 4) Staan er bloemen in uw kamer? 20 5 5) Leest u wel eens iets over wo ninginrichting? 15 0 8) Hebt u geduld om lang te zoe ken naar een bepaald meubel? 15 5 7) Richt u uw kamers af en toe anders in door een andere schik king der meubels? 10 5 8) Stelt u eisen aan wat er by u aan de muur hangt? 20 0 9) Zoudt u een schommelstoel kun nen waarderen? 10 5 10) Moet de eetkamertafel by u al- tyd in het midden van de kamer 20 staan? 0 11) Heeft u wel eens expres gespaard dm een siervoorwerp te kopen, 15 dat eigenlijk te duur voor u was? 5 12) Denkt u, dat een goed lees: mooi interieur een kwestie is 20 van veel geld? 0 dag in, dag uit maaltijden van uitsluitend aardappelen en groente op tafel komen. OVERVOEDING Vroeger dacht men, dat dikke mensen altijd even gezond waren. Magere mensen waren ..slap" en gauw ziek. Men weet tegenwoordig wel beter. De lichaamsconditie van slanke mensen is beslist niet minder dan die van gezette. Over voeding kan zelfs allerlei ziekten ten gevolge hebben. Als er in de vorm van een doktersrecept een stok achter de deur staat, valt het meestal wel mee, zich in zijn maaltijden te beperken. Is dit niet het geval, dan is het vaak moeilijk bejaar den voor hun bestwil te advise ren. En dat is begrijpelijk. Het valt niet mee, vrijwillig een „dieet" te volgen, als je je le ven lang van lekker eten en drinken hebt gehouden. NIEUW! NieuwAlbert Heijn Ter kennismaking van 18 t/m 24 november 1/1 fles van l.15 voor Alleen en uitsluitend uit verse tomaten "bereid. Dus niet. van pureeDaarom is AH-Tomatensap ook zeer geschikt als babyvoeding. ALLEEN BIJ (Vervolg van pag. 1) „Magcr^-menn ZO kan een ,,mager"-menu samen gesteld zijn: Kop heldere groentensoep Lever gebakken met appelmoe» en één aardappel Yoghurt met een vruchten*maak De heldere groentesoep trekt u van wat magere runderpoulet en u kookt er de fijngesneden groenten in mee of (als u een mixer hebt) u laat de soepgroenten in de mixer zeer fijn worden en roert op het moment van opdienen de rauwe groenten door de kokende bouil lon. Denkt u er wel aan dat een zout-arme keuken ook meewerkt aan de vermageringskuur? Het is een kwestie van wennen en met kruiden vangt u het flauwe smaakelement meestal helemaal op. Gebakken lever TN ZEER WEINIG BOTER (voor A anderhalf ons lever hebt u 10 gram boter nodig) schroeit u de lever even dicht en laat het vlees vervolgens zo kort in de pan, dat het niet meer rose van finnen is. Wat versgemalen peper en wei nig zout geven smaak. Op twee reinetten, waar u appelmoes van maakt, mag u een eetlepel suiker gebruiken. De yoghurt met de vruchten- smaak koopt u kant en klaar uit het bekertje. Dit is nu een echt „mager" eten, maar het is goed uitgebalanceerd en de samenstelling is qua smaak erg goed. lectawr TT/TE MEER wil weten over de moderne voedingsleer leze het boek van prof. dr. C. den Hartog ,JJieuwe Voedingsleer" (Uitgave Aula-Boeken, Utrecht, Antwerpen). Er is ook het boekje ,J5lank zijn begint met appels" met een voorwoord van prof. dr. C. den Hartog (Uitgave Bigot Van Rossum N.V. Blaricum) of )rZo wordt u slank" door dr. Alfreda Briedé, arts. (Uitgave Bom N.V. Assen, Amsterdam). Als u de hand kunt leggen op de Bircher Benner Handboekjes, dan zult u m no. 5 bijzonder belangwekkende gegevens vin den over goede en doelmatige voeding. (Uitgave De Driehoek, Amsterdam). Als u zegt: „Ik heb geen tijd en geen zin om aan speciale die eten te gaan doen", dan kunt u toch nog heel plezierige resultaten boeken door gewoon een kwart minder te eten dan u altijd doet Opstaan van tafel met het gevoel dat u nog wel veel meer zoudt willen eten, doet u beslist afvallen, vooral wanneer u dit loffelijk stre ven ook toepast op de hoeveelhe den die pleegt te drinken (en vergeet de suiker s.v.p.I) ALS U UW PUNTEN optelt en niet hoger komt dan 95, ziet het er niet naar uit, dat u erg veel interesse voor uw huis en -inrich ting opbrengt. De hoofdzaak voor u is waarschijnlijk, dat u een dak boven uw hoofd hebt. Dat is vol doende voor u om u prettig te voelen. Hebt u meer dan 100 punten, dan behoort u tot de mensen, die de kunst hebben ontdekt, om van hun huis een thuis te maken; de een lukt dat beter dan de ander en er zijn mensen, die ,,met niks" wonderen verrichten, terwijl ande ren er veel geld voor nodig heb ben. Maar wie eenmaal gevoel heeft gekregen voor de mogelijk heden, wie oog heeft voor harmo nie, wie lelijk van mooi heeft le ren onderscheiden, leeft rijker en geniet meer van wat hij heeft. AARDAPPELS SCHILLEN Een ONDERZOEK heeft duidelijk gemaakt dat de meeste huisvrouwen het schil len van aardappelen beslist geen akelig corvee vinden. Bij na 80 pet. van de ondervraag den gaf als reden op dat het schillen van de piepers een prettig rustogenblikje is tijdens de huishoudelijke arbeid, waar bij ze bovendien kunnen gaan zitten. De vrouwen die tegen het schillen opzien, voeren in hoofd zaak het feit aan, dat ze vuile handen krijgen. Daartegen kun nen huishoudhandschoenen dienst doen. Overal te koop! IN DIVERSE VERRUKKELIJKE SAUSEN: PAPRIKA, MOSTERD OF TOMAAT Ter kennismaking van 18 t/m 24 november per blik van 72 voor ALLEEN BIJ (Vervolg van pag. 1) heeft geen betrekking op het te zwaar zijn, maar op het vaak voor komende te weinig en te ondoor dacht eten dat jonge meisjes en vrouwen doen. Zo zijn er ook! Jonge meisjes", zegt het Bu reau, „denken vaak dat ze van de lucht kunnen leven. Ze slaan rustig maaltijden over, bedan ken aan tafel voor de meest noodzakelijke levensmiddelen of gerechten en als de honger te erg knaagt, halen ze hun schade in met snoep of zakjes patates. Het gevolg is vaak, dat ze er moe en lusteloos uit gaan zien en dikwijls met hoofdpijn rond lopen. Ze krijgen problemen met hun figuur, met hun hou ding, omdat ze zich slap en han gerig voelen; ze zijn vaak ver kouden, hun concentratievermo gen gaat achteruit, ze hebben last van bloedarmoede, worden bleek en krijgen kringen onder de ogen en hun gebit gaat ach teruit. De huid is niet gaaf meer. Het haar wordt dof en zit slecht." Goed eten „Eet om fit, gezond, energiek te zijn", roept het Voedingsbureau uit en het is meteen de titel van weer een ander boekje, dat dit bureau uitgeeft. Het maakt op een voudige manier duidelijk, waarom goed eten belangrijk is en ook wat goed eten is; het is voornamelijk samengesteld uit een afgewogen menu, waarin eiwitten, vetten, koolhydraten, kalk, ijzer, en ver schillende vitaminen voorkomen. Te veel vet De antieke keuken van groot moeder doet nog steeds veel kwaad in de Nederlandse huishou dens: er wordt nog te veel vet gebruikt in de een of andere vorm (het gebruik van overtollige jus kan een der oorzaken zijn) omdat grootmoeder vroeger meende dat vet sterk maakte en weerstand gaf. Dat doet vet natuurlijk wel, maar er is maar heel weinig vet nodig om dat afwerende, versterkende effect te bereiken. De vette winter- pot (hoe lekker ook) kan voor jon ge mensen, die een grote calo- rieënbehoefte hebben, nog best wel bereid worden, maar voor de ouderen, die immers veel minder calorieën behoeven is hij, tot op zekere hoogte, funest. Tenminste bij regelmatig gebruik ervan. En als wij „vet" zeggen, dan bedoelen wij natuurlijk niet alleen reuzel en olie etc., maar ook boter, mar garine en wat er verder al aan vet te koop is! Onjuiste verhouding Vetzucht (onjuiste yoeding) ont staat ook al te vaak door het eten van te veel zoetigheden, suiker, zetmeelstoffen. De voedselkeuze is niet juist en de juiste verhouding is zoek. De huisvrouw kan, bij de bereiding van haar menu rekening houden met dit alles: zij kan een menu samenstellen en zonder moeite extra! dat een evenwich tig geheel is van voedingsbestand delen. De leus: „We moeten leren eten; niet een beetje, maar het juiste!" moet vooral door de huisvrouw toegepast worden. In héér handen berust een groot deel van de ge zondheid van de haren. Maar... zij moet grootmoeder uit de keuken zetten! Het boekje „Van overge wicht tot goed gewicht" kan hier goede diensten bewijzen. Oók van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. De bereiding zelf Er is vastgesteld (in Duitsland, waar het er wel niet veel anders zal toegaan dan bij ons), dat 77% van de huishoudingen nog steeds de recepten volgt, die grootmoeder eens toepaste; dat is dus driekwart van alle huishoudens! Daarmee in verband staat het feit, dat de berei dingsmethode vaak even verou derd is. Een der „moorden in de keu ken" is die op de groente. Het koken van groente is, zoals geluk kig al heel veel huisvrouwen we ten (en doen!), een kwestie van het snel éven gaarmaken van de groente en niet het urenlang doodkoken tot een vale, grijsgroe ne brij. Ieder herinnert zich nog wel hoe oude kooksters vroeger, al vlak na het ontbijt, de groenten opzetten en de hele morgen lieten sudderen en stoven voor het mid dagmaal, dat om één uur plaats zou vinden. Het behoeft geen betoog dat na deze behandeling de meeste voe dingselementen van de groente ver dwenen waren: de vitaminen wa ren doodgekookt en vele minera len waren in het opzetwater weg gestroomd: de rest was een akelige brij. Zo is er meer: melk verliest vita mine C en B2 door hem te bewa ren in het daglicht. Melk moet donker en koel bewaard worden. B2 is een heel belangrijke vitami ne! Dat verliezen van vitaminen geldt voor vele groenten en voor fruit; ook voor aardappelen. Groenten Het schoonmaken van groente is ook een belangrijk punt: de buitenste groene bladeren (sla, an dijvie, groene savooie) bevatten een hoger gehalte aan bijv. ijzer en vitamine A dan de mooie bin nenste bladeren. Sn ij den van groente ls heel wat beter dan malen; bij dit laatste gaan veel voedingselemen ten verloren. Liet grootmoeder vroeger de groente een hele nacht in het water staan (zodat dan al meteen 40% van de vitamine- C-voorraad verloren ging) de mo derne huisvrouw doet dat anders: zij snijdt ze en doet ze onmiddel lijk in de pan, waarna ze ze met een snel kookt. Verlies aan vita minen? Geen fractie van wat vroe ger verloren ging bij weken en kokent Hoe kleiner de groente (ook de aardappel etc.) gesneden is, hoe groter het verlies van yita- minen etc. bfj het koken. De beste methode om groente snel te koken is (bladgroente dan): opzetten met een beetje ko kend water. Dit is beter nog dan opzetten met „aanhangend" ei gen) water. Metalen pannen verdienen de voorkeur boven bijv. glazen; het deksel erop! Groenten in ruim wa ter gekookt verliezen liefst 50% van hun vitamine-C-inhoud. Dus: weinig water! De hogedrukpan doet bij dit al les goede diensten. De pan verkort de kooktijd aanmerkelijk en maakt de verteerbaarheid van het produkt uitstekend. Vers verpakt en blijvend vers dank zij vacuum-verpakking STEGEMAN Pakje 7 stuks /9 MENUTIP: Eet ze eens bij zuurkoolEen prima com binatiel ALLEEN BIJ DUIDELIJK IS DE MODETENDENS in de richting van de mode, die gedragen werd in de dagen van veler grootouders, de tijd die in Engeland aangeduid wordt als Georgian Era, het tijd perk dat Koning George V, kleinzoon van Victoria, regeerde (van 1910 tot 1936). En dat betreft dan vooral het gebruik van zilver bij" de thee, de koffie en aan tafel. Zilveren tafelbestek in de elegante uitvoering, die in grootmoeders dagen mode was, blijkt opnieuw een succes te zijn. Moderne fabrieken maken zulk zilver dan ook geducht aan. 1 VOORTS: NOG EEN TEKEN dat grootmoeder haar scha duw over ons werpt: de oren van de vrouw worden opnieuw doorboord (een zo goed als pijn loze zaak: één krachtige prik met een ontsmette naald en de lel is doorboord; elke juwelier kan inlichtingen geven of doet het zelf even). En in die gaatjes kunnen mooie zware oorversier selen (vaak van zilver). Zware oorbellen etc. kunnen in gatloze oortjes ternauwer nood gedragen worden: zij moe ten dan zo enorm knellen dat de Lellen afsterven en pijn veroor zaken. Daarom: terug naar het gaatje! En naar oma. DE IMPORTEUR van de „Pop Pants" meldt ons een verbluffende vraag naar de hier getoonde panties, die ver vaardigd zijn van hoogwaardi ge, zeer elastische stoffen maar die, behalve dat, opvallen door hun opmerkelijke beschilde ring. Welke ontwerper op het idee gekomen is en welke direc tie zich heeft laten omyerpra- ten is, in dit verband, een inte ressante vraag, maar hóe een en ander ook tot stand is geko men, hoeveel strijd erover ge voerd is op het hoge directieni veau, hoevele malen men el kaar verwijtend op het voor hoofd wees en hoe vals de ande re ontwerpers zich (achter de rug van die éne) ook uitlieten over zijn knotse idee: de Pop P a n t is een enorm succes. En dat niet alleen in Ameri ka. Ook hier. De hier getoonde laat wenende ogen zien; de mo dellen waar deze toe behoort heten dan ook „Cry Babies" of wel „H uilebalkje s". Het gaat hier om blauwe ogen die kunstig omlijnd zijn met zwar te wimpers en wenkbrauwen. De traan die opwelt is maar een grapje want aan één achter zijde van de pantie staat een oog dat knipoogt. Het is dus beslist niet om te huilenl Noch voor de toeschouwer. Noch voor de fabrikant Nog voor de importeur. Overigens: deze Cry Babies zijn maar een van de meerdere onderwerpen, die bijv. een enor me ritssluiting laten zien (in het midden, ja) of de Ameri kaanse vlag. Dat laatste werd in Amerika een strijdpunt De aldaar geves tigde, strenge vrouwenorganisa tie, die „De dochteren van de Amerikaanse revolutie" heet, protesteerde tegen dit rood- wit-blauwe grapje op de „Stars and Stripes" en de fabri kant was wel genoodzaakt dit pop-art-grapje uit de produktie te nemen. Wat Amerika aan gaat tenminste. Voor de psychologen, de vrou wenkenners, de mode-geleer- den is dit verschijnsel natuur lijk een prachtig studieobject! Want wat is het leuke van zo'n ondergoedgrapje? Wij weten het niet. De importeur evenmin trouwens. RAGE TN FRANKRIJK en de Ver- A enigrde Staten is de katoe nen regenjas, die er uitziet als een leren, de grote rage. Er wordt een soepele plezierig-zit- tende katoenen stof voor ge bruikt, waarop een laklaag is gespoten. De stof kreukt niet, de laklaag barst niet; de jas is waterbestendig en geeft een mo dieus effect. De jas is tamelijk prijzig maar de draagkwaliteiten en de originele en jeugdige eigen schappen maken daarbij veel goed. Van deze lakkatoen wor den ook mantelpakjes gemaakt. En laarzen. Onthouden. HET NIEUWE GELUID, dat men weldra in menige huiskamer, feestzaal en verga derruimte zal kunnen horen, zal het zogeheten Ri-ha-geluid zijn. Het is niet het geluid, dat de ezel voortbrengt en dat meestal aldus wordt aangeduid: ia-ia, het is het geluid van een nieuw elektronisch orgel dat menig muzikaal hart, aldus ver zekeren ons de makers, innig zal verrukken. Zowel kwaliteit als prijs (aldus gemelde zegs lieden) zijn iets geheel nieuws en opzienbarends en wij geloven dat gaarne. Bij een orgel nu, beste orgel- vrienden, gaat het vooral om voetmaatregisters. Hoe meer voetmaten hoe voller de klank nu van 't orgel en hoe groter het aantal klankkleuren. Dat is duidelijk. Maar een scha duwzijde hier is, dat voetmaten duur zijn. Dus: hoe meer voet maten, hoe duurder uw eigen elektronische orgeL Dat is ook duidelijk. Goed. Nu heeft een zekere heer Versteege die faam heeft verworven als orgelconstructeur een uitvinding gedaan waarvan heel d'orgelwereld de handen in elkaar slaat. Hij heeft (aldus de fabrikanten woordelijk) daarmee de voetmaat-barrière doorbroken en dat is, menen wij, een Daad, die vermelding verdient Het resultaat van deze ge duchte Daad is dat nu, met be hulp van schakelingen (welke dan ook) Ri-ha orgels (met Ri-ha-geluid dus) worden ver vaardigd, die dezelfde eigen schappen hebben als de oude types met drie voetmaatregis ters en toch vele vele guldens goedkoper zijn. De orgels die. aldus hoorden wij met eigen zuiver oor, een fraaie volle klank hebben dit in tegenstelling met de vaak wat vlakke toon van de oude orgelijntjes beschikken over 18 registers op het boven- manuaaL 9 op het onderma nuaal en 4 op de pedalen. Dat zijn in totaal dus 31 registers en dat is nogal iets. Kost een ander orgel met zulk een groot aantal registers zoiets tussen de 4.000 en 5.000, het Ri-ha- orgel kost, compleet met orgel- bank, om precies te zijn ƒ,2375. Mossel Versteege, Zoutman straat 53d Den Haag, en Gronin gen, Korreweg 29, geven graag alle inlichtingen, zo verzekeren wij u. Ook telefonisch via hun nummer 070333970. Het is een kwestie van even oefenen en u speelt dat het een lieve lust is. Precies als de mejuffrouw op bijstaande foto. Ri-ha!, roepen wij uit. W71J ZIEN, nog dagelijks, al Rondneuzend, vrouwen wier voeten de sporen vertonen van sandaal dracht. Die voeten zijn dan ruw en hard en de hie len zijn onsmakelijk-eeltig en schilferachtig. Wilt gü, geachte mejuffrouw en mevrouw, de vrouw zijn, die uw Rondneuzer met zulke voeten ziet voort stappen? Neen Immers. Nu dan: bekijk de stappers eens goed en vertonen zij boven genoemde feilen, neem dan een warm badje, laat de voetjes we ken, wrijf vervolgens de harde plekken krachtig met de eeu wenoude, de nimmer-verlóren gegane puimsteen (mag in geen huishouden ontbreken!) en wrijf ze vervolgens in met een goede crème. Wij raden daar voor aan, om maar een naam te noemen, de crème van Innoxa. Voluit heet die crème Innoxa Skin Balm en ook harde, eeltige, schaduwduistere ellebogen kan men er prachtig mee verfraaien. Doen! Laten wij u niet zien met zülke voeten! Slanke knapen T7ECHT CO. N.V. te V Steen wijk vervaardigt, tot veler genoegen, pantalons. Vecht maakt ook, beste Vecht, de zogeheten Hattrick Pantalons en men ziet er hier een jongmens mee afge beeld. Nauwkeurige bestude ring van de foto zo mogelijk van de broek zelf zal duide lijk maken, dat de Hat trick-broek van Vecht een vaag St. Trop-model heeft. Dat wil zeggen, dat zo'n broek, van en kele tientallen centimeters on der de knie at vaag uitloopt tot op de voet. In dit geval echter heeft men dat vage uitstulpen in eens heel nadrukkelijk ge maakt door de onderzijde van de pijp te voorzien van een enorme stolpplooi die bij het lopen fladderig openvalt en zo een modieus jeugdig ac cent aan het been geeft. De broek is natuurlijk zeer strak om de heupen. Want Vecht uit Steenwijk weet wat jonge mannen willen. IN RUSLAND is men erin geslaagd (in een laboratori um in Moskou, dat van de Aca demie der Wetenschappen) kunstmatige kaviaar samen te stellen. Het is niet te onder scheiden van de echte kuit van de steur. Wat de smaak aangaat tenminste. Er komen namelijk geen jonge steurtjes uit als de ze namaak-ikrè (zoals de Rus zijn kaviaar noemt) in het wa ter wordt gelegd. Overigens: hetzelfde instituut is er ook in geslaagd kunstmatig vlees sa men te stellen. Waarom eigen lijk? 1/XIK OPEN? Klik dicht! is Av de kreet, die men voortaan regelmatig in de badkamer en in de douchecel zal kunnen ho ren opklinken. De kreet heeft betrekking op de nieuwe capsu- letjes, bommetjes, flaconnetjes, fiekeitjes, flesjes, dingetjes die, blokvormig, kegelvormig, met z'n viertjes bij elkaar in een soort jukje hangend, shampoo bevatten en die, in tegenstel ling met de slappe kussentjes van weleer, niet geheel opge bruikt behoeven te worden maar sluw afgesloten kunnen worden na het gebruik met een klemdop-dekseltje (of hoe men dat noemen wil), dat met een Klik open ls gegaan en nu ook weer met een KLIK! dicht gaat. Wij vonden dat een leuk vier tal en tevens een kleurig vier tal. Want een setje van zulke KLIK-OPEN's bevat vier soor ten die elk een andere kleur hebben: rozenshampoo (aange duid merkwaardigerwijs met tulpenfiguurtjes), die oranje-ro ze is; groene shampoo, die een dennegeur draagt, gele die van ei is gemaakt en dieprode die anti-roos shampoo heet. Men kan er.'hldus staat op het. jukje dat het viertal bijeenhoudt, viermaal twee wassingen mee verrichten (vandaar dus dat af sluiten na het gebruik met die KLIK). Handig! En leuk om te zien. Dat is ook veel waard. Tassen als deze 'TASSEN ALS DEZE (hier J- gedragen bij bijpassen de schoenen) zijn mode; zij lijken soms gemaakt te zijn van karpetstof (dun dan). Zij hebben inderdaad iets grappigs. Deze nog zomer se mejuffrouw draagt er een Orlonpakje bij in natuurlin- nen tint. Het gaat om een mouwloos jasje met een los jes vallende kraag. De lichte stof is, om vlekken te voorko men, geïmpregneerd met het vlekkenwerende middel „Ze- pel". De tas en de schoenen zijn van kunstmateriaal, Cor- fam geheten. mm VERLOVEN EN TROUWEN ER ZUN vier elementen die de prijs van de diamant bepalen: de kleur, het gewicht (het karaat), de slijping, en de helderheid. Wie diamant koopt (verwerkt in een ring of een ander kleinood) doet er goed aan de vakman te kiezen. De kleur van de diamant is dus een belangrijk punt: een vage nuance in de tint kan een enorm prijsverschil betekenen. Een geel vlekje of schaduwtje maakt de steen aanmerkelijk minder waardevol. Tenzij het een diamant is, die als het ware een volledig kana riegeel toont (zonder vlekken of schaduwen)dan heeft men te maken met een zeer kostba re. Ze zijn gevonden in groen, roze, diepblauw, bruin en zelfs in- zwart. Zulke stukken zijn meestal museumstukken geworden; er is geen prijs voor vast té stel len. De meest gewilde steen is die, welke zo helder is als een druppel water. Hoe dichter men de kleurloze steen bena dert hoe beter het is. Bijna el ke steen -ijkt overigens een heel vage tint te bezitten: dat konit omdat de steen het licht Longmont Juliet Foley Lambeth Solitaire vangt en weerkaatst en dan de indruk krijgt van kleur. Ook als die er dus in werkelijk heid niet is. Helderheid, vlekkeloosheid is natuurlijk een tweede punt. En zoals spreekt, is het gewicht van belang: hoe meer karaat een diamant is, hoe duurder hij wordt (1 karaat is 0,2 gram of wel 1 gram is 5 karaat). Maar een steen van 1 karaat is al een heel flinke steen! En dan is daar het slijpen. De mooie diamant moet mooi geslepen zijn en dat slijpen is een moeilijke kunst. Ons land heeft fameuze slijpers. In Ame rika heeft men de gewoonte de verlovings- en trouwring te ver sieren met diamant. Wij laten hier een aantal modellen zien. Vooral omdat ook in Europa de tendens merkbaar is de verlo vingsringen op te sieren. Longmont: een klassieke ring in de Verenigde Staten dus, met briljant in het hart en eromheen kleine diamantjes. Dit type wordt het meest gekocht. Juliet: vierkante steentjes (baguettes met 25 facetten) zijn naast de centrale briljant ge plaatst. In de Verenigde Staten noemt men dit een eenvoudige ring en men ziet dit model veel dragen in de grote steden. Heather: klassiek model van geel goud met witte elementen, die de briljant vasthouden. Een ring, die in het Zuiden yan de V.S. wordt gedragen. Foley: een populair model met nogal bewegelijke zetting; wordt vooral in het noordwes ten van de V.S. gedragen. Lambeth: een opvallende ring, die vooral in het Zuidoos ten en zuidwesten van de V.S. wordt gekocht (en gedragen) en die kleine stenen rondom de grote centrale plaatst, die daar door nog groter lijkt. Solitaire: de voor Europese smaak meest aannemelijke de rustige dus is deze een voudige en klassieke ring die één steen toont, waarbij een vierde karaat al een hele brok betekent. Overal veelgedra- gen.

Allerhande | 1965 | | pagina 2