Moderne voedingsdeskundige v Eet geen GROOTMOEDERS IS AAN HET antiquiteiten!" INVLOED TANEN Zo deed men vroeger aan de „lijn"! EIKELMANNETJES ZOEKEN MET JEAN DULIEU blijf 50.0 prijsbewuste huisvrouwen Voed u goed gezond en Wat is een goed wijnjaar? Grootmoeder kon het niet weten PERZIKENSLAATJE Albert Heijn Nu 1964-er Bordeaux in alle AH-zaken HELE SIAM RIJST KUNSTMAAND- ORKEST BIJ U IN HUIS 95 'n Feestelijk voorgerecht Abonneren op AllerHande Albert Heijn Zie pagina 7 TN DE DAGEN van onze grootouders wist men nog niets van het feit, dat de mens bijv. in de verschillen de levensfasen, die hij door loopt, een voortdurend wisse lende caloriebehoefte heeft: een man van ongeveer 25 jaar die matige arbeid ver richt, heeft dagelijks een toe voer van 3000 calorieën no dig, terwijl een van tussen de 45 en 64 jaar, die eenzelfde soort werk verricht, slechts 2000 calorieën behoeft. Een zelfde vermindering van be hoefte aan calorieën treedt op tijdens het ouderworden van de vrouw. In die dagen wist men niets van vitaminen, van minera len en al die andere hoogst belangrijke voedingselemen ten; grootmoeder in haar rui me keuken kookte en braad de en stoofde op de manier, die zij van haar moeder en grootmoeder had geleerd en zij wist niet dat zij, op die manier, in velerlei opzicht de gezondheid van haar en de haren blootstelde aan allerlei gevaren. Zij wist niet en niemand wist dat dat vele ziekten rechtstreeks een gevolg wa ren van het feit dat zij, on wetend dus, de verkeerde bereidingsmethode toepaste, tot totaal verkeerde samen stellingen van het dagelijks menu kwam en vaak juist datgene uit het voedsel „wég bereidde" dat werkelijk het wezenlijk belangrijke onder deel ervan was. Dat was in de dagen van on ze grootmoeders. Ja, maar is het nu anders? Wie het aan tal zieken ziet, dat ten gevol ge van verkeerde voeding de spreekkamers van de artsen en specialisten bezet, die twij felt er wel eens aan of elke huisvrouw wel voldoende re kening houdt met de weten schappelijke verworvenhe den, die haar grootmoeder nog niet kende! TAE SPREEKKAMERS VAN DE ARTSEN ZIJN OVER- VOL: vetzucht met alle nasleep van dien; galaandoe- ningen; suikerziekte; hart- en bloedsomloopaandoenin gen; gewrichtspijnen door te hoog lichaamsgewicht en over dit alles de donkere schaduw van het spook van de „onverwachte" hartaanval, de hartinfarct, zijn schering en inslag in de praktijk van de arts en de statistieken spre- ken hier sombere taal. Vaak. heel vaak, is al liet opgesom de (en nog veel meer!) terug te voeren tot onjuiste voe ding en onjuiste voedingsbereiding. WIE KF MODERN WIL KO KEN en braden, wie leven wil volgens de voorschriften van de hedendaagse voedingsleer, die moet de meeste oude berei dingsmethoden uit grootmoeders dagen overboord zetten en nieu we methoden gaan toepassen. Onze tijd stelt, in dit opzicht ook, allerlei informatie ter be schikking. Wat de voeding aangaat kan men zich het best richten tot het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag (Koningin- nengracht 42; tel. 070-180024) welk bureau een schat van Ad viezen, op welhaast elk gebied van de moderne voeding, ter be schikking stelt in de vorm van boekjes, die men voor enkele dubbeltjes (en minder nog!) kan verkrijgen. Prof. dr. C. den Hartog De directeur van dit Voorlich tingsbureau, professor dr. C. den Hartog, zegt, dat het li chaam een groot aantal voedings stoffen nodig heeft. Hij zegt dat het er Zeker een vijftigtal zijn. Dat maakt wel duidelijk, dat een zijdigheid van voeding een gevaar inhoudt. De huisvrouw dient dan ook voortdurend variatie te bren gen in haar menu's en deze nim mer te 'zwaar te maken. Prof. Den Hartog zegt (in zijn boek „Voed u goed en blijf gezond"): „Men kent de invloed van de voeding op gehele volken. Er zijn krachtige volken en minder krach tige als een gevolg van chronische voedseltekorten of voortdurend on doelmatige voeding. Zeer goed laat zich dit demonstreren met volks stammen in India, Pakistan Afrika. De stammen die uitslui tend van plantaardig voedsel leven zijn minder krachtig dan degenen die aan veehouderij doen (en dus vlees eten). Men heeft de voeding van deze stammen aan jonge, groeiende rat ten gegeven en zag daarbij hetzelf de verschijnsel. Wanneer men de ratten, na een bepaalde periode, woog waren de ratten, die het voedsel van de kleinste en slechtst gevoede stammen kregen, ook het kleinst gebleven." Langere kinderen Met betrekking tot het feit, dat kleine voedselveranderingen vaak al grote verbeteringen blijken, merkt hij op: „Vergeleken met een halve eeuw terug is de jeugd sneller volwassen geworden. Er is een toeneming van de lengtegroei In een kortere tijdsperiode. De ze lengtetoeneming Is het sterkst gebleken bij lagere in komensgroepen. De voeding is In deze groe pen de laatste halve eeuw het sterkst verbeterd. Een kind van twaalf jaar ls nu ongeveer 8'/£ cm groter dan een kind van dezelfde leeftijd van 70 jaar geleden." Toen grootmoeder dus nog de pollepel zwaaide! We hebben ech ter gezien, dat dit nog niet wil zeggen dat alles ln onze tijd koek-en-ei is: het gebit toont wel aan, dat er ook nu veel mis is met onze voeding. „Gave gebitten ko men zelden voor", zegt professor Den Hartog, „meer dan 90 percent van de mensen uit de zg. beschaaf- i de gebieden heeft aangetaste gebit- ten." Overvoeding „Beslist onrustbarend is verder de overvoeding, die allerwegen heerst; de levenskans van de te zware mens is geringer dan die van de mens met normaal ge wicht." En om dan nog even terug te keren naar grootmoeder, die zo graag lekker vet eten op tafel bracht: Professor Den Hartog zegt dat een volwassen man met een zittend leven per dag voldoende heeft aan 75 gram vet en de vrouw aan 60 gram. Is men ouder dan 60 jaar dan moet men liefst niet meer dan 60 gram vet gebrui ken. En hierbij is ook bedoeld het vet dat in de voedingsmiddelen zelf voorkomt. De bevolking eet veel meer dan bovenstaande, ge wenste hoeveelheden. Met andere woorden: matiging van bepaalde bestanddelen én moderne snelle bereiding van de gerechten! En géén antiquitei ten eten! Tientallen boekjes Er zijn tientallen boekjes uitge geven door het Bureau van prof. Den Hartog en deze hebben be trekking op de voeding van de sportman, de kleuter, het school gaande kind, alleenwonende ka. merbewoners, aanstaande en jon ge moeders, zieken, kampeerders; ze houden zich bezig met voedsel- adviezen voor de huishoudelijke feestjes, voor de decembermaand, voor de paasdagen en behandelen vlees, eieren, groenten, vis, haring, garnalen en mosselen met dezelfde duidelijkheid als ze informeren over de zuigeling, de ouder wor dende mens en adviseren over „niet duur en toch goed eten", over soepen, voorjaarsgroenten, tuinkruiden, zomergroenten, voor- en nagerechten en kaas. Voorts geven zij raad voor wie zoutarm moet eten en dat smake lijk wil doen; voor aanstaande moeders die zoutarm moeten eten, voor goede en zuinige voeding en zo nog veel meer. Onlangs ver scheen in het reeksje boekjes, dat het juiste gewicht tot onderwerp heeft, het nieuwe boekje „Wie veel weegt, veel waagt". Veel wegen, veel wagen „Wie te veel weegt", aldus ver klaart het Voorlichtingsbureau voor de voeding, „waagt veel." Hij waagt zijn gezondheid, schoonheid, kracht, gemak van beweging, zijn arbeidsvreugde gaat achteruit en allerlei ziekten bedreigen zijn gezondheid. De oorzaak hiervan is overvoeding. Overvoeding ontstaat door lang durig te veel gebruik van voed sel." Ieder komt wel mensen tegen die veel te zwaar zijn en dan ver klaren „de hele dag zo goed als niets te eten". Dat is onzin! De dokter zegt hierop heel kil: „Elk pondje komt door het mondje." Geen mens wordt dik van lucht. Wèl alleen van eten. En als het dan al niet komt van een teveel aan „ertussendoor" eten of snoe pen of drinken, dan komt het om dat men nog steeds eet volgens de aloude antieke methode van groot moeder. In zo'n geval moet grootmoeder verbannen worden. Het Voorlich tingsbureau geeft in dit verband ook een boekje uit voor jonge vrouwen. Het heet „Meisje, houd je lijn aan 't lijntje". Dat echter T\ E VERSCHIJNING VAN HET GLOED NIEUWE BOEK „Paulus en de Eikelmannetjes" is aanleiding geworden voor een nieuwe kleurenplaat (met wedstrijd voor de jeugd), gratis verkrijg baar in alle AH-winkels, bij de koffie. Jean Dulieu, de schepper van Paulus de Boskabouter, is behalve schrijver en radio- strip-verteller, vooral teke naar. De kleurenplaat die hij nu vervaardigd heeft, is een lust voor het oog. En geeft de kinderen de gelegenheid eikelmannetjes en eikel- paardjes te zoeken. Tellen moeten ze al die figuurtjes, waarmee Paulus is omgeven. De oplossing kunnen ze in sturen en de prijzen bestaan uit honderd exemplaren van dat prachtige boek „Paulus en de Eikelmannetjes", uit gave Ploegsma Amsterdam, winkelprijs 18,90. Bovendien zijn er nog 1000 troostprijzen. Na het eikels zoeken ls het dus nu eikelmannetjes zoeken op de tekening van Jean Du lieu. Na het zoeken ls de plaat een plezierige wand versiering in de kinder kamer. (Zie verder pag. 2) 70 ONGEVEER een eeuw ge- bijzonder om zo'n menu eens te le- lPden dacht men toch echt zen. Vooral omdat enige eeuwen daarvoor de menulijst nog einde leden dacht men toch echt wel aan dé „lijn" en hoe zo'n menu, het zogenaamde conven tionele menu, er dan uitzag kunt u hier gewaar worden. Ja onze voorouders wisten van eten, zelfs als zij aan de lijn deden Conventioneel menu Schildpadsoep Croquetten Varte zalm met petertelietau* Ottehaai met madelrataus Ham met spinazie Bredase kapoenen (gemeste hanen) met champignons Aspic (gelei) van dunne schijfjes eend met mayonaise Punch la Romaine Kalfszwezerik met doperwtjes Kalkoen met truffels opgemaakt Asperges met Hollandaisesaus Houtsnippen nature Diplomatenpudding Sinaasappelgelei IJs Petit-fours Dat speelt niemand van ons he den nog klaar, maar het is wel A LS LICHT VOORGE- RECHT voor een feestelij ke maaltijd moet u eens een perzikensïaatje maken, 't Is klaar in een wip en het ziet er weelderig uit, dank zij die glanzende clingpeache s, die Californische perziken uit blik, die er de hoofdrol in vervullen. Wat u nodig hebt is: 1 blik halve perziken, (merk Queen 1/1 blik f 1,49), oude kaas, dikke plakken ham, een paar mooie stukken gekookte kip of ander gevogelte, een krop sla en een gekookte biet. Bedekt de schotel met sla bladeren. Leg in het rond de halve perziken. Snij de kaas, de ham en de kip in repen en vul daar het midden van de schotel mee, garneer de per ziken wanneer u er tijd voor heeft met uit biet ge sneden hartjes of rondjes. Een kostelijk voorgerecht dank zij het smakelijke sa menspel van de hartige reep jes met het zoete perziken vlees. VAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in biokletters. voorzien van 1,aan extra postzegels voor administratie kosten en gericht aan Albert He(jn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toe zending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huls. ffjj verzoeken u wel ln verband met de postvoorschriften, deze f 1,aan zegels aan de adreBzljde Van de briefkaart te plakken. Frisse, iets zoete Moezelwijn Een ideale wijn btf vis gerechten, maar ook voor gezellige avondjes. Koel serveren! ALLEEN BIJ De eerste 1964-er Bordeaux ls, na gedurende een jaar in de kelders van het huis J. Calvet Cie met ille zorgen omringd te zijn ge weest, nu op fles gebracht. Dit ls een vermeldenswaardig feit indien u weet, dat 1964 in vakkringen reeds een begrip vormt. Om deze reden willen wij gaarne wat die per ingaan op de betekenis van de „millésime" (jaargang) van een wijn. Wat betekent die jaargang dan voor die liefhebber, zult u zeggen. Dit: aan het jaar kent hij of meent hij de kwaliteit van de wijn te kennen. Behalve de soort dus het betreft hier een Bordeaux-wijn, echte tafelwijn dus, van het Chéteau Gardus is het jaar belangrijk. Deze Bordeaux is van 1964 het staat er met grote letters op en wijn kenners kunnen u vertellen, dat 1964 een goed jaar was. Hoe weten ze dat, vraagt u zich af. Dat hebben ze gehoord van weer andere wijnkenners. Maar u kunt voortaan zelf uitzoeken welke jaren goede wijnjaren zijn en welke minder goede. Want wij geven u hieronder een staatje met jaar tallen en gegevens, waaruit u uw N-B. De Jaren 1929 en 1934 waren zeer goede wijnjaren. Zoveel eigen kennis kunt putten. te vroeger,de oogst begint, zoveel te beter de kwaliteit Regen «n zon maken de volste druiven. Waardoor wordt een goed wijn jaar namelijk gekenmerkt Door het aantal zonne-uren, door de vochtigheidsgraad, door de tempe- digheden. U kunt het ook aflezen i door nauwkeurig de cijfers te be- ratuur er. door de regen die er ls1 uit de datum waarop de druiven- kijken, komt u al een heel eind. gevallen in dat jaar. En door nog oogst begon. Enfin, zonder alles En hier zijn dan die cijfers. Zij zijn andere, soms onmeetbare omstan-1 van wijn te weten, maar slechts1 gemeten in Bordeaux. Aantal Gemiddel Aantal uren de tem dagen met Hoogte Begin wijnoogst peraturen warmer neerslag neerslag sept. okt. april-sept. dan 30° C april-sept. april-sept. 1928 36 1929 3267 35 1386 225 1934 3317 25 1943 3308 1944 1945 8361 25 1444 253 1946 259 1947 3479 42 1948 1949 3458 43 1508 286 1950 1951 1952 14 1953 27 1954 8 1955 13 1956 3 1957 29 1958 5 1959 14 3309 21 1293 1960 20 1961 19 3295 27 1302 231 1962 30 1489 247 1963 1 1964 21 3329 31 1435 319 Gemiddelde 40 jaar 3165 20 1252 358 loos groter was. De Franse Lode- wijken zagen kans om van meer dan honderd gangen te genieten. en dat bekwam ze dan ook maar al te dikwijls, zeer slecht! Wanneer men dan echter ook nog bedenkt dat ten tijde van het hier vermel de menu, de dames toch wel fors ingeregen waren, dan vraagt men zich af, hoe ze het klaar speelden om dit alles naar binnen te wer ken. „Hygiënisch" meng Een „hygiënisch menu" uit die tijd, rag er zo uit: Coniommt (helder* bouillon) Klein* louffli's van Icalftiweserik Viitongan met patarialiaiaui Oliehaal la Jardiniir* (mat verichillend* groenten) Kalfsgalantin* met Sauce tartara Gebraden kippen Appeimoei Almavivapudding (grieimeelpudding met citroen en amandelen) Vanllletaus Beichuiten met kaai Gember U ziet het is al een stuk minder, maar de meesten van ons zouden toch ook daar tegen zuchten. „Feest "-menu Een hedendaags „feest"-menu zal er o.a. zo kunnen uitzien. Koud gerecht in de vorm van aen kleine lelad* Kopje soep Visgerecht Vlees- of gevogelte-gerecht met toebehoren Dessert Stukje kaas of fruit Koffie En dat is dan al heel uitgebreid! Het vermageringsmenu is wel heel anders, want uw caloriënto- taal per dag moet dan tot een uiterste gereduceerd worden en dan nog Werkelijk vermageren vereist een ijzeren wil Het mooiste grapje dat we de laatste tijd op dit gebied zagen was bij de Barbie-poppen. Daar is er één bij die blijkbaar verontrust is over de gevolgen van het vele snoepen, dat meisjes dikwijls ple gen te doen. Zij heeft dus een boekje in de hand en dat heet (het boekje is popperig klein!): „How to slim" of te wel „Hoe kan ik afvallen?". Nu is het geen echt boekje, maar een dubbel gevouwen papier en aan de andere kant van het „boekje" staat dan ook het antwoord: „Don 't eatü", met an dere woorden „Niet eten". (Zie verder pag. 2) DROOGKOKENDE Een prachtige, rulle Siam- rijst, grof van korrel, spe ciaal aan te bevelen voor Nasi Goreng. ALLEEN BIJ YY/IE REGELMATIG de adver tenties van Albert Heijn volgt, zal in het begin van dit jaar een serie hebben gezien, waarin ge vraagd werd om 50.000 nieuwe klanten. Dat aantal was nodig, zo hadden de economen berekend, om de lage prijzen van AH te kunnen handhaven, in weerwil van de ru moerige of geluidloze golven van prijsverhogingen, die zich overal dit jaar hebben voorgedaan. De gedachte die erachter lag was dui delijk: slechts een vergrote omzet kon de stijgende kosten, die AH zelf heeft op allerlei gebied, goed maken en prijsverhogingen voor komen. Het aloude principe van de stichter van het bedrijf: hoge omzet, lage winst en dus lage prijzen, blijkt een ijzersterke richtlijn te zijn, want nu, 100 jaar na zijn geboorte, is de waar heid ervan nog even onaantast baar. TT ET WORDT die huisvrouw, die AJ- regelmatig advertenties leest en welke goede huisvrouw die zich bewust is van haar belangrijke taak als schatbewaarster en hoofd inkoopster van het gezin, doet dit niet het wordt die huisvrouw overigens niet gemakkelijk ge maakt. Want hoe kan zij door al die kortingen- en gratis-zegeltjes bomen het bos met werkelijke prij zen nog zien? Welke huisvrouw kan doorzien, dat elke als „werke lijk" aangekondigde korting of voordeel, of „gratis spaarzegel- tjes". altijd weer door haarzelf betaald wordt, hoe men het ook wendt of keert. Daar kan niemand wat aan doen, maar er wordt heus echt nergens iets voor niets gege ven. Dat kan gewoonweg niet, hoe graag we het ook allemaal zouden willen geloven. TXAAROM en daarom alleen blijft AH, ondanks alle concur rentiestrijd in de levensmiddelen sector, vasthouden aan dat simpele netto-prij zen-systeem, waarbij men geen korting en geen gratis ze geltjes krijgt. Alleen kan men zo men dat tenminste wil bij Aankoop van elke gulden een zegeltje van een dubbeltje ko pen. Met die zegeltjes vult men boekjes, .die men weer inwisselt tegen PMC-cheques en met die cheques betaalt men (geheel of ge deeltelijk) de premies, die altijd belangrijk goedkoper in de PMC tijn dan elders. Om de eenvoudige reden dat AH die premie-artikelen ondanks de uitstekende kwaliteit, want AH heeft een kwaliteitsnaam op te houden, om van de kwali teitsgarantie nog maar niet te spre ken zeer voordelig heeft kun nen inkopen, er geen apart ver koopapparaat voor nodig heeft en er geen winst op behoeft te ma ken. Daarom alleen zijn die PMC-premies zo goedkoop en daar om is het zo lonend om AH-spaar- zegeltjes te kopen. Niet omdat men zich anders een korting aan de neus voorbij laat gaan, want aan kortingen doet men niet bij AH. Zaan- gezien, dat die 50.000 nieuwe klanten erbij zijn gekomen. Het gezonde ver stand van de huisvrouw heeft dus weer gezegevierd en men is dus prijsbewust genoeg geweest om de voordelen van dit netto-prijzen systeem van AH in te zien. TNIE 50.000STE nieuwe klant U kan natuurlijk niet aangewe zen en gefêteerd worden. Boven dien zou het erg onheus zijn tegen al die andere trouwe klanten, om juist zo'n 50.000ste nieuweling in eens in het zonnetje te zetten. Daar om heeft men het uitgetrokken bedrag toegekend aan het Goois Kinderziekenhuis in Bussum. De kinderen krijgen dezer dagen een heerlijke feestmiddag en de medi sche staf heeft om een TV-toestel en meubilair gevraagd. En die wor den daar ook dezer dagen bezorgd. Allemaal om die 50.000ste nieuwe klant van AH, die mischien ner gens beter dan daar kon worden gevierd. TNTUSSEN heeft men in dam aan de omzet gezie; (Foto Kodak) en toen miste Moulijn die strafschop ook nog

Allerhande | 1965 | | pagina 1