3"H Toenemende vraag naar plantaardige margarine Kleurwedstrijd-winnaars maakten uitstapje naar Londen Rode, witte, groene: er is volop kool! „ONVERZADIGDE VETZUREN" Limburgse Vlaai Nog meer PMC-Premies - een modern begrip WEERSPREUKEN WAT ZAL HET NAJAAR ONS BRENGEN? LICHT VERTEERBAAR f48.- u Albert Heijn ALLER-HANDIGHEDEN Kriskras door wereldstad PMC- Ventilatorkachel Albert Heijn DAT ZEGT DE DOKTER ERVAN DE ALLER-HANDIGHEDEN SEPTEMBER 1965 ALLERHANDE PEN JAAR OF TWAALF geleden was plantaardige margarine een produkt. dat vrijwel uitslui tend in Reformhuizen te koop was, maar sinds het publiek smaak en Kwaliteit van deze margarinesoort heeft leren kennen, is de consump He met sprongen ombooggegaan. CTEEDS MEER HUISVROUWEN kiezen plantaardige margarine voor hun gezin, zo leren de verkoopcijfers van de laatste jaren. Naar schatting wordt in twaalf a vijftien procent van de Nederlandse woningen margarine geconsumeerd, die uit uitsluitend plantaardige oliën en vetten is samengesteld. In de dichtbevolkte woongebieden in het Westen, waar de behoefte aan natuurlijke voeding het sterkst gevoeld wordt, is dit percentage nog aanmerkelijk hoger. En deze ontwikkeling gaat nog steeds voort, zoals trouwens ook in het buitenland het geval is. In Duitsland zijn alle leidende marga- rinemerken van plantaardige grondstoffen gemaakt. Waarom geven zovele huismoe ders de voorkeur aan plantaardige margarine boven „gewone marga rine. Een ervaren huisvrouw ver telde, dat zij de smaak veel beter vond. En: „Deze margarinesoort is, vind ik. veel natuurlijker." Een andere moeder zei: „lk koop altijd plantaardige margarine, omdat d»e niet zout is." „Hele famiEe" Hoewel niet bekend met de vet- koopcijfers van de fabrieken, dee» de het Produktschao voor marg - rine, oliën en vetten ons mee, dat steeds meer mensen plantaardige, margarine gaan gebruiken. Dezeu- de mening verkondigde ook het Voorlichtingsbureau voor de voe ding. „Er zijn tal van artsen, die plantaardige margarine als dieet voorschrijven. Ge volg is, dat dan niet één lid van een gezin, maar de hele familie deze margarinesoort gaat eten." De positieve reacties van het pu bliek stemmen geheel overeen met die van deskundigen op voedsel- gebied. Een van de mensen uit de branche zegt: „De kwaliteit van plantaardi ge margarine is in 't algemeen zeer goed, en dat kan van wone" margarine niet altijd ge zegd worden. Daar komt hij, dat - onderhoud ik mijn huis?". Hot is verleden jaar uitgegeven dO"i het Bouwcentrum in Rotterdam, zit volgepakt met raadgevingen van de zolder tot de kelder en mocht u het willen bestellen: Bouwcentrum Rotterdam is vol doende. Over de boiler vindt u erin geschreven, dat zo'n apparaat, een maal goed afgesteld en geïnstal leerd, zeer weinig onderhoud be hoeft. Maar gas, zo vertelt de auteur P. J. van Bentum, produceert bij verbranding veel afva'stoffen, die de branders verstoppen en het inwendige door het zwavelge- halte aantasten. Daarom móet een geiser elk half jaar worden schoongemaakt. kamertextiel is er zoveel keu ze, dat een opsomming zinloos zou zijn. Doch een oriéntatietocht is een boeiende bezigheid, waar veel plezier van zult hebben! J7EN GROEP VAN twaalf jongens en meisjes heeft in de tweede week van augustus een onverge telijke reis naar Lon den gemaakt. Het uit stapje naar de Engelse hoofdstad was de prijs, die zij in de door Albert Heijn uitge schreven MacQueen- kleurwedstrijd hadden gewonnen. Deze wed strijd werd gehouden tijdens de Britse week in Amsterdam. men er in de afgelopen tien jaar van doordrongen is, dat plant-1 aardige margarine past in het streven naar lichtverteerbare voeding en in de afnemende waardering voor dierlijke vet- ten. Natuurlijke smaak Maar het belangrijkste is wel, dat plantaardige margarine door steeds meer mensen lekker wordt gevonden, vanwege haar zachte natuurlijke smaak. Dit alles heeft van dit type margari- een zeer populair artikel gemaakt." Vele verschillende plantaardige grondstoffen, zoals grondnotenohe. kokosolie, katoenzaadoiie, palmpu- olie. maïsolie, palmolie en sojabo nenolie worden voor de bereiding van plantenmargarine gebruikt. De producenten van deze grond stoffen gebruiken deze grondstof fen in wisselende hoeveelheden bij hun zoeken naar de combinatie die de lekkerste smaak en de hoogste kwaliteit geeft. handige, veilige warmtebron Verjaagt snel kou uit kamer of keuken. Uniek centrifugaal sys teem. Combineert behaaglijke, gerichte warmte met het voor deel van goede circulatie door het geheel vertrek. Capaciteit 1000 en 2000 Watt. Eenvoudige drukknopbediening. Ingebouw de thermostaat. 220 Volt. 1 jaar garantie. Deskundige service. Bestelnummer F-635. Verge lijkbare winkelwaarde f 89.- Clubprijs ALLEEN BIJ U"R IS WEER VOLOP rode, witte (savooie) en vooral groene kool. Daarom volgen hier drie recepten, waar u uw nut mee zult kunnen doen. Rode kool met spek en aardappelen \EEM EEN MOOI rood kooltje en verwijder de bladen die u te hard en te grof blijken. Daarna snijdt u de kool in vier stukken en ieder stuk nog eens in tweeën, overlangs. Deze acht stukken kool laat u in een bak met ruim water gedurende een half uur uittrekken. Neem een half pond mager ge rookt spek in dobbelsteentjes. In een pan gaat een flink stuk boter en daarin laat u de spekjes bros maar niet te hard en niet te donker bakken. Intussen schilt u een kilo goudreinetten. haalt de klokhuizen er goed uit en snijdt alles in parten, die vervolgens bij1 het spek in de pan gaan. Laat zonder water die appelen gedu- RIEKTEN VAN HART- en vaatstelsel nemen in onze tijd op onheilspellende wijze toe. Lang niet iedereen is zich ervan bewust, dat deze aandoe ningen veel meer voorkomen dan algemeen gevreesde ziekten zoals kanker en tuberculose. Wat de hart- en vaatziekten betreft is de meervoudsvorm nauwelijks nodig. Deze aandoe ningen kunnen zich op verschil lende plaatsen manifesteren, bijv. in het hart, in de hersenen, in de nieren of in de bloedvaten van de benen, doch de grond oorzaak is steeds dezelfde: een ziekelijk proces in de bloed- vaatwand dat tegenwoordig als „atherosclerose" wordt aangeduid en dat men vroeger als „aderverkalking" be stempelde. Vroegerdat was een andere tijd. Toen kwam de aderverkalking of atherosclerose hoofdzakelijk bij ouden van dagen voor en had een veel goedaardiger verloop. Met het stijgen van de jaren verouderden de bloedvaten méé en dit weid uiteraard als een min of meer onafwendbaar proces geaccepteerd. Jacht naar kennis Heel anders schijnt het tegen woordig te zijn. Atherosclerose tast ook van betrekkelijk jonge mensen de bloedvaten aan en tel kens weer horen wij ran mensen, die in de bloei van hun leven do-n een hartaanval of een hersenbloe ding worden getroffen. Geen won der dat overal ter wereld grote "-ran- groepen wetenschapuelijke wei - kers zijn gaan speuren naar de oorzaak van deze noodlottige on' ÜiÜ1 Het zou veel te ver voeren, hier een verslag te geven van de resul taten die deze jacht naar kennis tot dusver heeft opgeleverd. Het aantal publikaties dat r an atheros clerose in de laatste tientallen jaren is gewijd loopt in de tien duizenden. Hieruit kunt u opma ken. dat de medische wetenschap inderdaad in dienst van de mens heid werkt en naarstig probeert de gevaren, die uw gezondheid bela gen, te bestrijden. De problemen zijn echter buitengewoon ingewik keld en niet een, twee, drie op te lossen. Feiten Uit het tot dusver verrichte onderzoek zijn enkele feiten met vrijwel volledige zekerheid naar voren gekomen: 1. Overvoeding, leidend tot een aanzienlijk te groot li chaamsgewicht, leidt tot athe rosclerose. Het te grote aanbod van voedingsstoffen, alsmede dej te zware belasting die een om vangrijk lichaam met zich mee brengt doen hart en bloedvaten vroegtijdig ziek worden. 2. Ook de samenstelling van de voeding schijnt van be lang te zijn. Oorspronkelijk meende men, dat dierlijke vet ten ongunstiger zijn dan plant aardige, maar in zijn algemeen heid bleek dit toch niet juist te zijn. Later is men vooral onder scheid gaan maken tussen „ver zadigde" en „onverzadigde" vet zuren: hoe meer onverzadigde vetzuren in een bepaald soort voedingsvet voorkomen, des U beter zou dit vet zijn ter voor koming van atherosclerose. Veel moderne kunstmatige vetten zijn „gehard", d.w.z. dat zij vrijwel geen onverzadigde vet zuren meer bevatten. Er ontstond een streven „terug naar de natuur": natuurlijke vetten, zowel dierlijke (hoter, reuzelals plantaardige (olijf olie, sojabonenolie, maisolie) kwamen in zwang. rende een half uur in het spek smoren. Daarna gaat er zout naar smaak, veel versgemalen peper en een scheut water bij en u legt er 1 de stukken rode kool op. Zet het deksel op de pan en laat steeds op zacht vuur de kool 1 sudderen en wel. schrikt u niet, een uur of vijf! Af en toe roert u voorzichtig om en het gerecht is klaar als de kool botermals en zacht u tegen lacht. De stemmen die nu iets over vitamines e.d. mompelen, zorgen dan maar voor een andere toevoer van genoemde vitamientjes. Het is alleszins de moeite waard om de rode kool eens op deze manier klaar te maken, want de smaak is heel apart. Met varkenskarbonades en gekookte aardappelen. N.B. Als u idee krijgt dat de kool te droog wordt, voegt u er nog een scheutje water bij, maar wel zo min mogelijk. Savooie-kool met gehakt c MAAKT GEHAKT (halfom) maar liefst van rund- kalfs- en varkensvlees aan met een ei. pa neermeel, zout, versgemalen peper, een geraspt uitje, een snuifje fijne tijm, geraspte nootmuskaat. De savooie-kool ontdoet u van de lelijke buitenbladen. Daarna snijdt u bij de stronk voorzichtig blad voor blad los. Aan de bin nenkant van ieder blad deponeert u een laagje van het gehakt. Later vormt u van al die bladen weer een kool die u met garen omwik kelt. Deze gevulde kool wordt in een pan met licht gezouten water, gaar gekookt, niet borrelend, maar sud derend. Als de kool gaar is (goed door en door prikken!), dan laat u hem even uitlekken, u legt hem op een schaal, haalt de draden eraf, om ringt hem met een rand aardap pelpuree. U snijdt de kool in punten en geeft er apart een sauskom met hazelnoot-bruine bo ter bij. 3. Overmatige geestelijke spanning, evenals overmatige li chamelijke inspanning werken atherosclerose in de hand. Wan neer een hartaanval bij jonge mannen optreedt gaat er vrijwel altijd zulk een spanning of in-, wljdert n dt bn, spanning aan üooraf. Matige, tenbladen en daarna pinkt n voor- Groene kool met kaas 7AN EEN GROENE KOOL ver dagelijkse lichaamsbeweging is echter bijzonder gunstig ter voorkoming van atherosclerose. zichtig blad voor blad af. U wast de bladen even en kookt ze in ruim licht gezouten water voor driekwart gaar. Daarna laat u ze goed uitlekken. U maakt een stevige Mornay- saus, d.w.z. u maakt van boter en 4. Aangezien hart- en vaat ziekten op jongere leeftijd veel meer optreden tij mannen talKt,*» ïeS.' SUTÏ& viouwen, spelen hormonen en al roerende voegt 11 er zoveel be- melk bi j, dat u een fraaie, behoor- bij hoogstwaarschijnlijk HEENREIS GING met de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich en vandaar met de trein naar Londen. De eer ste kennismaking met Engeland was al voortreffelijk, want in de trein stond een heerlijk Engels ontbijt klaar. Op het perron van Liverpool Street Station wachtte de Neder lands sprekende mevrouw James de groep op. Zij woont al jaren in Londen en was daarom een des kundige gids voor de jongelui. Met de bus reden zij langs alle bekende plaatsen en gebouwen van Londen: door de City met zijn kantoren en banken, langs de beroemde Theems, de parlementsgebouwen, de West minster Abbey. 10 Downingstreet, de (ambts) woning van de Engelse minister-president, Piccadilly Cir cus, Trafalgar Square met het standbeeld van admiraal Nelson en de prachtige parken. Madame Tussaud Verder stonden op het program ma bezoeken aan de Tower, de eens zo beruchte gevangenis van Engeland, aan het wereldberoemde wassenbeeldenmuseum van Mada me Tussaud en aan de Jacey Car toon Cinema, een unieke bioscoop, die aan de lopende band teken films vertoont. En natuurlijk ontbrak ook een bezoek aan het koninklijk paleis, Buckingham Palace, niet. De jon gelui kwamen daar precies op tijd om het aflossen van de wacht te zien. En nog was daarmee het feest niet afgelopen. De groep ging naar Battersea, het reusachtige amuse mentspark op de zuidelijke oever van de Theems. Naar hartelust mochten de jongens en meisjes in botsautootjes rijden en in de draai molen zitten en dat deden ze dan ook! en wat ze precies vertellen (in amateuristische zin) vormt de grondslag van de waard» van weerspreuken. Zij bevatten daardoor een grote portie logica. Zo voorspelt men een slecht wijnjaar, om een voorbeeld te noemen, als de periode waarin de druif de meeste zon nodig heeft, regenachtig en koud is. „Geeft augustus zonneschijn, zeker krijgen we gouden wijn" en dat wordt, logischerwijs, aangevuld met de spreuk. „Wat augustus niet kookt, laat september ongebraden". Met andere woorden: de wijnoogst wordt niet gered met een warme september als augustus koud is geweest. Dat is heel logisch dus. In de war 1 W/TE OP 10 AUGUSTUS een E VN rijpe druif vindt (Sint Lau- E rentius) die kan goede hoop hebben op goede wijn. Ook dat E is te begrijpen: als al op 10 E augustus de druif rijp is. dan E betekent dat, dat het al weken van te voren warm en zonnig moet zijn geweest en dat weer E houdt in dat de kans op verder E mooi weer groot is. Want is do E boel eenmaal in de war dan blijft dat zo. Daar kan zelfs de E bij ons zo befaamde Sint-Mar- E griet niets aan veranderen. We zagen dat duidelijk in dit jaar: op 24 juni, een typische E regen- of mooiweer-datum E «Sint-Johannes de Doper) was het, evenals in de daarna ko- mende dagen, beslist géén goed E zomerweer. We zeiden toen al: E als het niet vlug verandert, komt er niets meer van de zomer terecht (een op zichzelf óók alweer uit de ervaring E voortgekomen vaststelling). Juli niet best E Begin juli was niet best E (terwijl juli voor goede oogsten E warm moet zijn!) en op 6 juli bijv. (Sint-Godelieve: zes we- ken regen) was het maar zó zó. De terugtocht werd dus gemaakt Zo is het gebleven: er zat geen met de dagboot. Het was prachtig E verandering in. weer op de Noordzee, zodat ze de i augustus (Zevenbroe- dersdag: zeven weken regen of hele reis op het zonnedek konden niet> het betrokken en op zitten. In Rotterdam kwam er een,= li augustus regende het pijpe- eind aan een reisje waarvan een(= stelen en u weet wat dat wil der deelneemsters schreef: ,.'tWas|| Sint-Margriet kon aan ln één woord ..Het Einde." „Het einde" Moe en onder de indruk van al het moois dat zij die dag hadden gezien, kropen ze 's avonds in het hotel in bed. De volgende morgen moesten ze vroeg opstaan om de trein naar Harwich niet te missen. die reeks regendagen en -weken niets meer veranderen ofschoon zij haar best deed: het was mooi warm weer op 20 juli. Maar de volgende dag wonnen de Zeven Broeders en Sint-Godelieve en Johannes de Doper het alweer van haar: het werd weer slecht. De weerspreuken tonen aan dat het, als zo'n zomer eenmaal slecht begint, niet meer goed wordt ook. Wintergeluid Natuurlijk zijn er heel wat spreuken die te maken hebben met de logica van de kansbe rekening op metereologisch ge bied: het zijn die spreuken die al reppen over de winter als het nog hartje-zomer is. Op Sint-Domün (4 augustus) was het dit jaar in de middag heet. „Is het heet op Sint-Domijn, dan zal 't een koude winter zijn." Wat moeten we daar nu van maken? Afwachten maar. Op vrijdag 13 augustus was het Sint-Cassiaan („het weer zoals het is houdt nog dagen aan", zegt de spreuk). In feite was het de zondag van de 15e augustus alweer geheel bewolkt. Maar er zat nog een kans op herstel in. Een andere spreuk op verre afstand is Sint-Bar- thelomeus (Gelijk St. Barthel is ook het najaar). Opletten en afwachten. Tot half oktober September biedt verscheidene Eoorspeldata. 17 september - Sint-Lamber- j tius: „Droog zal 't voorjaar zijn, is 't met Sint Lambert zonne- schijn". 21 september - Sint Mattheus: ,,Is 't weder met Mattheus i klaar, 't voorspelt goede oogst het volgend jaar." 22 september - Sint Mauri- I tius: „Vertoont zich Mauritius klaar (helder dus), vele stor men verwacht u maar." langrijke rol. Vrouwelijke hor monen beschermen tegen athe rosclerose. Conclusies Welke praktische conclusies kunnen nu uit het bovenstaande worden getrokken? In de eerste plaats zorge men voor een normaal li chaamsgewicht. U weet het: het ideale lichaamsgewicht in kg is gelijk aan het aantal cm dat de lichaamslengte boven de meter bedraagt; een paa, kg méér mag echter gerust: Voorts dient de san enstelling van de voeding 11 i t g e b a lanceerdte zijn. Uitgebalanceerd Hiermee bedoelen wij, dat men niet te veel waarde mag hechten aan één bepaald soort voedings middel of één bepaald medica ment. Het geheel der samenstel lende componenten van het dieet moet op elkaar zijn afgestemd. Er wordt tegenwoordig n<~gal reclame gemaakt voor speciale dieetvetten al dan niet met onverzadigde vet zuren; ook plantenmargarine en zoutloze margarine doen opgeld. Dit soort „ongevaarlijke" vetten is zeker nuttig, maar denkt u vooral niet hiermee het gehele probleem te kunnen oplossen. Wanneer men bijvoorbeeld trouw zijn speciaal dieetvet gebruikt voor het smeren van boterhammen en het bakken en braden, maar daarnaast dage lijks een portie patates frites ver orbert, is het dieet beslist niet uitgebalanceerd. Blijkens recente onderzoekingen gaat het trouwens niet alleen om de vetten, maar is vooral ook een groot suikergebruik erg gevaarlijk voor de bloedvaten. lijk dikke saus krijgt. Door die saus roert u: veel versgemalen peper, geraspte noot muskaat, geen zout, een geraspt uitje, behoorlijk veel geraspte be legen kaas, bij voorkeur van de Goudse soort. Proef daarna of uw saus hartig genoeg is en voeg desgewenst pas dan wat zout toe. maar houd daarbij nog altijd reke ning met wat hier volgt. Op ieder koolblad legt u een flinke lepel van de kaassaus en u vouwt het blad dicht. Het lijkt dan wat op een appelflap. Deze kool pakketjes legt u dakpansgewijze in een beboterde vuurvaste schaal tot de hele bodem bedekt is. Op ieder pakketje legt u dan nog een plak kaas ter dikte van een halve cm. j Hier en daar nog een klein klontje I boter op de schaal en dan de oven 1 in waar u het geheel licht bruin laat worden. U geeft er aardappel puree bij, u weet wel. goed ge zeefd en luchtig geklopt. Vlees komt bij dit gerecht niet ter spra ke, het is bijzonder voedzaam zoals u het opdient Wij komen dan ook tot de con clusie: een normale voeding, waar in alle voedingsmidde»en-groepen E zijn vertegenwoordigd en waarin 29 september - Sint Michaël: niet de ene soort voedsel steik „Als de eikels vallen voor Sinte overheerst en de andere soort Michiel. dan snijdt de winter door lijf en ziel", dan wordt het een koude winter. Opletten op de eikels! Voorts: „Met Sint- Michiel verdwijnt de hitte"; e dan is alles op. En „Sint Mi- chiel steekt het licht aan; Maria Boodschap blaast het uit"; Op 29 september zijn de dagen al e zoveel gekort dat er des avonds licht moet branden. (25 maart, Maria Boodschap kan het licht e alweer uit 's avonds) e Indian Summer 1 geheel ontbreekt; zulk een voeding is de beste bescherming tegen atherosclerose. Richtlijnen voor zulk een verantwooide voeding kan iedereen gratis verkrijgen bij de Voedingsraad in Den Haag. TV/"EET U. wat enorm handig is? I »V Een opt rekbaar d r o o fe re k boven het bad of in de douche. U kunt er met een mini- mum aan handigheid zelf een ma- ken. In de meeste huishoudens wor den tegenwoordig kleine wasgoed jes, die niet gestreken behoeven te worden, boven het bad te drogen gehangen. Gevolg, dat. het spul in de weg hangt, als iemnnd even een douche of voetenbad wil nemen. Dat is te verhelpen, als u eon droogrekje van hout maakt en er op de hoeken vier oogjes in draait. Aan die vier ogen zet u kruislings een touwtje vast. alsof u eea adventskrans ophangt. Daaraan be- E vestigt u een stevig koord, dat 11 oktober - Sint-Gummaris: E lover een katrolletje loopt, dat u in „Treedt Gomarus met droogte E het plafond vastschroeft Het einde in, de winter zal nat zijn in 't Ê|va« het koord zei u vast op twee begin." Ook hier treedt een spijkers of een klosje periode van zacht weer op: de e .Sint Gomarus-zomer". We wil- £4 £e, was opgenangen, WJrt len het Innig hopen. i u he' hele geval tegen het plafond at> daar kan het wasje rustig Men noemt in angelsaksisch» landen een zacht najaar een „Indian Summer"; wij hebben ook een uitdrukking voor de mooie dagen die (meestal) val- len rond eind september. Wij E noemen het een „Slnt-Michiels- zomer". En dan oktober. „Koude oktober: zachte nieuwjaarsmaand". En anders- om: „Oktober met groene s blaan, duidt een strenge winter aan." Ook: „Oktoberweer komt E in maart terug." En: „Vorst en E sneeuw in oktober betekent een e onbestendige winter." 9 oktober - Sint-Dionysius: „Regen met Sint Denijs, voor- E spelt natte winter en weinig e fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiif dr°gen' Wat een feest! Nee, erg prettig vindt deze boxer 't niet, dat 't feest is. En toch zal ook hij op 4 ok tober het middelpunt in huis zijn, want op Dierendag is het feest voor alle vier- en andere voelers in en om ons huis en overal. Onzin eigenlijk, zal de nuchtere Nederlander zeg gen. Net zo dwaas als Valen- tijndag. als Vaderdag en Moederdag. Al die dagen zijn uit Amerika overge waaide commerciële ver zinsels. Goed. helemaal lo gisch is 't niet, dat 4 oktober Dierendag is. Geef uw boxer dan maar géén feestmuts op, hij kijkt zonder hoed al treurig genoeg. Maar ver wen 'm met. een extra hapje, hondenkoekjes of iets an ders. Als dank voor alle vreugde die wij aan onze huisdieren beleven. Of het nu trouwe honden of hoog hartige poezen, sierlijke vis sen of zingende kanariepie ten zijn, op Dierendag zijn ze allemaal een beetje jarig. Om vlug cn op voordelige manier Vlaaibodems perstuk 85 een originele Limburgse Vlaai te maken heeft Albert Heijn VI aai vullingen div. smaken voor u: blik 425 gram v.a. 75 In de meeste winkels verkrijgbaar. De premies worden als besteld beschouwd door toezending van de benodigde PMC-cheques. Indien bijbetaling in contanten mogelijk is, ontvangt men een stortingsformlier van de PMC. Bestellingen uitsluitend te richten aan PMC, postbus 175, Zaan dam. GROEP A. Tafelmodel 142 liter PMC-Clubprljs 269.- Vww 385.—. Bestelnr. 150. Gezinsmodel 2X5 liter PMC-Clubprijs 409.— Vww. 575.—. Bestelnr. 215. Voor Iedere koelkast PMC-cheques, rest contant termijnen. Vraag speciale koelkas tenfolder. WASAUTOMATEN Queenmatic S Voor 4 tot 4',-j kg. wasgoed. Wast, spoelt en centrifugeert auto matisch. Met automatische wasmid deltoevoer. Filter aan voorzijde van machine. 12 maanden garantie. PMC-Clubprijs 668 Vww. 1098.Bestelnummer 250. Superdry De werkelijk volledige wasauto maat die na het centrifugeren ook het wasgoed droog', met hete lucht Droogcapaciteit lü kg per uur). PMC-Clubprijs f 968.- Vww. 1498.—. Bestelnr. 275. Voor beide wasautomaten geldt be taling 52 PMC-cheques, rest contant of in 12 of 18 maandelijk se termijnen. Vraag speciale fol der, Grillflx PMC-Clubprijs 175.— waarvan 52in PMC-cheques rest. contant. Vww 275.Bestel nr. 375, Centrifuge PMC-Clubprijs 89.— waarvan 44.PMC-cheques. rest contant. Vww. 155.Bestelnr. GROEP D. Prachtig PMC-textiel, o.a. lakens, slopen, handdoeken, washandjes, tafellinnen, theedoe ken. Vraag naar de speciale PMC- catalogus,, waarin o.a. alle inlich tingen hoe u zelf een pakket tex tiel kunt samenstellen. GROEP E. Luxe herenhorloge (doublé) PMC-Clubprijs 60.— Waarvan 52.ln PMC-cheques, rest contant. Vww 125,Be stelnr. 130. Herenhorloge Sport (chromó) PMC-Clubprijs 52,— VWW 100.—. BestelnT. 135. Luxe dameshorloge (doublé) PMC-Clubprijs 60.— Waarvan 5C ln PMC-cheques, rest contant. VWW 120,—. Be stelnr. 140 Dameshorloge Sport (chromé) PMC-Clubprijs 52. Vww f 90.Bestelnr. 145. GROEP B. Vraag Tentenfolder in de filialen: Chateau Bleu III de Luxe. Een ideale dubbeldaks trekkerstent voor 2 13 personen. PMC-Clubprljs 89.— Vww J 125.—. Bestelnr. 431. ('h.tteau Bleu III MiamL Deze dubbeldaks-shelter is nog royaler dan de „Luxe". Voor 2 A 3 per- PMC-CIubprijs 129,— Vww 180.—. Bestelnr. 432. Chateau Bleu IV. Bungalowtype voor 4 a 5 personen. PMC-Clubprijs 320.— Vww f 480.—. Bestelnr. 440. Chateau Bleu IV Special, met|'-?n.t- Vww Bestelnr. 645. keukenuitbouv.. breed 1.60 m. Voor ^'tserse Handmixer 4 a 5 personen. I PMC-Clubprljs 42.- PMC-Clubpriis 375.— J 10-— in PMC-cheques. de rest in Vww 545.—. Bestelnr. 441. Vww 69 Bestelnr. Chateau Bleu V. Luxe extra- GROEP F. Ligstoel aluminium PMC-Clubprijs 42.— VWW 69.75. Bestelnr. 120. Super Tulnfauteuil PMC-Clubprijs 49.— Vww 75.Bestelnr. 810. Windscherm PMC-Clubprijs 29 Vww 39,—. Bestelnr, 820. Thermoskatt nieuw model PMC-Clubprijs 26.— Vww 39.—. Bestelnr. 115. Reistas PMC-Clubprijs36.— Vww 49.50 Bestelnr. 110. Koffer (diepzwart) PMC-ClnbprlJs 32.— Vww 44.Bestelnr. 105. Koffer (liver-brown) PMC-Clubprijs 32.— Vww f 44.—. Bestelnr. 100. Serveerwagen PMC-Clubprijs 55.— waarvan 52.— ln PMC-cheques, rest oontant. Vww 89.—. Bestel nr. 360. Volautomatische Broodrooster PMC-Clubprijs 34.— in PMC-cheques. Vww 49.50. Bestelnr. 870. Hoogtezon PMC-Clubprijs .f 69.— waarvan f 52 in PMC-cheques rest contant. Vww 125.Bestel nr. 380 Ideale Haardroger PMC-Clubprijs 30.— f 10.— in PMC-cheques, rest con- royale bungalowtent personen. PMC-Clubprijs 420.— Vww 595.—. Bestelnr. 450. Voor de prijs van de tenten geldt ƒ52- in PMC-cheques. restant contant. GROEP C. Schoinmelbank PMC-Clubprijs185.— waarvan f 52.cheques, rest con tant. Vww 300.—. Bestelnr. 840. Huishoudtrap PMC-Clubprijs32.— Vww 49.—. Bestelnr. 460. Piraat-zeilboot PMC-Clubprijs af werf 398.— waarvan 52.ln PMC-cheques, rest contant. Vww 525.—. Be stelnr. 420. 9-delig Theeservies PMC-Clubprijs 22.- Vww 32.—. Bestelnr. 300. 10-delig Ontbijtservies PMC-Clubprijs 29.- Vww 44.—. Bestelnr. 310. 23-dellg Tafelservies PMC-Clubprijs 65.- f 52.in PMC-cheques de rest contant. Vww 96.—. Bestelnr. 320. Het is nu ook mogelijk de drie serviezen te zamen te bestellen Thee-. Tafel- en Ontbijtservies C lubprijs 116.— Waarvan 52 in PMC-cheques, rest contant. Bestelnr. 325. Kenwood Chef Keukenmachine PMC-Clubprijs 189.— 42— in PMC-cheques. de rest contant. Vww 298.—. Bestelnr. K 1000. Raadpleeg voor verkrijgbare hulpstukken de uitvoerige folder. Glaswerk „PMC-Leerdam" Wijnglas. Bestelnr. 801 PMC-Clubprijs 8.— Port/Sherry. Bestelnr. 802 PMC-Clubprijs 7.— Bitterglas. Bestelnr. 803 PMC-Clubprljs ƒ6.— Bierglas. Bestelnr. 804 PMC-Clubprijs 9.— Longdrink. Bestelnr. 805 PMC-Clubprijs 7.— Whiskyglas. Bestelnr. 806 PMC-Clubprijs 1. Cognacglas. Bestelnr. 807 PMC-Clubprijs 8.— Cocktail. Bestelnr. 808 PMC-Clubprijs 7.— Aflevering alleen in dozen van 24 stuks. Per glassoort 6, 12, 18 of 24 stuks naar eigen keuze in te delen. Gouden Horizon Encyclopedie PMC-Clobprljs 48.— 10.— in PMC-cheques, rest con tant. Bestelnr. 255. Life-Platenkookboek PMC-Clubprijs 15.— Vww 31.—. Bestelnr. 260 Zuiver Wollen Plaids PMC-Clubprljs 32.— Vww. 45.Bestelnr. MacQueen 180: MacKenzïe 185. Rolveger Rollomat Luxus PMC-Clubprijs 14.— Vww. 19.95. Bestelnr. 175. Concerten '65/'66 PMC-Clubprljs gehele serie 13.— 5 concerten door het Amsterdams Kunstmaand orkest o.l.v. Anton Kersjes. Bestelnr. 165. Solide Driewieler PMC-Clubprijs 28.— 10.— in PMC-cheques, rest con tant. Vww 39.Bestelnr. 530. De geschiedenis van de ruimte. Rijk gedocumenteerd boekwerk. PMC-Clubprijs ƒ7.— In PMC-cheques of contant. Vww 17.50. Bestelnr. 555. Prismakijker 7 x 50 PMC-Clubprljs 62.— 52.— In PMC-cheques. rest con tant. Vww 98.—. Bestelnr. 560. Fondue-set met 6 fondue-vorkjes. PMC-Clubprijs 39.— Vww 55.Bestelnr. 950. Roterende Antowasser PMC-Clubprijs 20.— Vww 35.—. Bestelnr. 550. Ventilatorkachel PMC-Clubprijs 48.— Vww 89.—. Bestelnr. 635. Luxe Personen-weegschaal PMC-Clubprijs 26.— Vww 39.—. Beutelnr. 680a. Fleurige Tuinparasol PMC-Clubprijs 42.— Vww 64.50. Bestelnr. 830. Verstelbaar Zonnebed PMC-Clubprljs 42.— Vww 65.—. Bestelnr. 800. Koeltas met 2 koelelementen PMC-ClubprRs 13.— Vww 25.Bestelnr. 850. Tempo Gourmat Snelkookpan PMC-Clubprijs 42 Vww 70.—. Bestelnr. 860. Zeehengel met molen PMC-Clubprljs 77.— waarvan 52.PMC-cheques rest contant. Vww 125.Bestelnr. 885. Werphengel „Spinner" met molen PMC-Clubprljs 44.— Vww 65.—. Bestelnr. 880. Campingmatras PMC-Clubprijs16.— Vww 22.50. Bestelnr. 410. Gazonsproeier PMC-Clubprijs 19.— Vww 25,90. Bestelnr. 155. Clubprijzen in PMC-cheques. Indien vermeld, desgewenst ook gedeeltelijk betaalbaar In con tanten. Vraag in de AH-wlnkel het spaarboekje, waarin uitvoe rige Inlichtingen. Vww Vergelijkbare winkel waarde. Voor de goede orde geven wij hieronder de service adressen voor de in groepen ingedeelde premies: Groep A. Contact opnemen met de PMC- Service (Beers N.V.), Vaartweg 43, Hilversum tel. 0295012041, 42042, 42051. Service wordt aan huis verricht. Men ontvangt be richt wanneer de monteur komt. Groep B. Contact opnemen met Taggar N.V.. Adm. Helfrichlaan 30. Utrecht telefoon: 030-36423. Groep C. Contact opnemen met de PMC Postbus 175 Zaandam. Tele foon: 02980-27000, toestel 427. Groep D. Betreffende artikelen zenden aan: Kuipers Twentse Witgoed Indus trie. Enschedesestraat 40, Henge lo (O.). Groep E. Contact opnemen met leveran cier (zie garantiebewijs). Groep F. Deze premies dienen gezonden te worden aan: PMC-Service (Beers N.V.), Vaartweg 43 Hilver sum.

Allerhande | 1965 | | pagina 5