Baadt het niet, dan schaadt het zeer t alle speldjes 15.000ste PMC-wasautomaat Waterige gratis uitgereikt in Hengelo(0. „Haast niet te geloven!" Badkamers en komen er meer donche-cellen en meer in. REUZE- SPELD slaat Waarom nu niet eens een heel ander kleurtje? EEN BAD DIENT NIET MEER ALLEEN OM TE BADEN.... A1 Modernisering Er zijn luxueuze badkamers... I aan ('c fcanc ...en er zijn praktische... Abonneren op AllerHande «■■•■niiiiiiwiMl 1—/ O Allerhande seplember 1965 Aller Hande WEER Zie 3 NIEUWE PMC- pogtnc PREMIES Sept. 1965 Oplage 1.500.000 Albert Heijn N.V. - Zaandam »onmui>cin 10c jaargang no. 9 (115) Foto Vihamy Arnhem. T7LKE NEDERLANDER GE- ÏA BRUIKT PER ETMAAL rond honderd liter water en toch.... wassen we onze kleren te weinig en wassen we onszelf te weinig. U gelooft het niet? Of het nu kil is of gloeiend heet: slechts 13 pet. van onze bevolking verschoont zich meer dan eens in de week. En als u nu denkt: nou ja maar zaterdags doen we het toch allemaal, dan vergist u zich, want slechts 63 van de 100 Nederlanders kruipt eens per week in een fris, schoon hem- metje. En wassen? Helemaal wassen van boven tot onder? Niemand, die het precies weet, maar op go^de gronden mag u aanne men, dat er op elke twaalf Nederlanders twee rondlopen, die.... hem, nou ja, enfin..,. Zelfs na gym of sport wast zich slechts een kwart van de deel nemers. En nu praten we maar niet eens over hygiënische ge woonten als tandenpoetsen na het ontbijt, dat door driekwart van ons volk niet gedaan wordt, of voeten wassen vóór het bezoek aan de dokter, waar nog altijd vijftien procent geen kaartspeelden en elkander amu- EEN BADKAMER?DIE HEB JE TOCH om je fat soenlijk le kunnen wassen?.... Nou clan! Natuurl natuurlijk, wie dat zegt, heeft gelijk. Dat is ook zo. Maar eh. inag er helemaal geen vleugje romantiek, geen schimmetje plezier aan zitten? Duur? Luxe? Och, deC veten we nog zo net niet. Dat is een kwestie van stijl, van leefgewoonte. Het hoeft niet zoals in Amerika, waar de badkamer op weg is om i dezelfde plaats te gaan innemen als hij vroeger bij dc Romeinen ten van de vele moderne mogelijk- heeft gehad: de plaats van het voornaamste vertrek in huis, L heden in douche-iitbaden. luxueus, groots van allure en kostbaar uitgerust. maar amper zestig Jaar gele den. brrr. En toch waren we zo goed be gonnen, zo'n zes-, zevenhonderd jaar terug. Ook dat gelooft u misschien niet, maar in de mid deleeuwen mocht de hygiëne er wezen. Er werd toen gebaad, dat het een lieve lust was en niet alleen in beken en rivieren, neen, ook in allerlei badhuizen En niet zo'n kwartiertje! Je had toen zelfs baden waar de be zoekers van 's morgens tot 's avonds in rondhingen, waar ze al badende aten en dronken. kans voor ziet. Dat zijn dan nog onderwer pen laten we zeggen van de middelbare hygiëne. Doch de gewone lagere hygiëne zowel van eigen lichaam als van on- derkleding is nog altijd iets, om de tranen van in je ogen te krijgen. Handen wassen na een bezoek aan het toilet? Een kwart van onze schooljeugd bijvoorbeeld schijnt er nog nooit van te hebben gehoord. Tandenpoeten bij het op staan? De helft van Nederland prakklzeert er niet over. Evenmin als over elke avond voeten wassen. Wie zich drie keer per week verschoont, vormt een uitzondering van een op de zes en wie het elke dag doet is een witte raaf tussen vijftien min of meer zwarte. Moet dat nu Moet dat dan? zult u misschien vragen. Ja. wat heet moeten' Per dag kan een mens tien tot elf liter zweet afscheiden en hoe voller de samenleving, des te meer hinder hebben anderen er van. En zweet is nog maar één van de vele mogelijkheden tot „geur-hmder". Er zijn er nog heel wat meer! Er bestaan geen exacte cijfers over, maar het schijnt, dat de Zuidhollanders in de hygiëne vooropgaan, gevolgd door de Limburgers. Dan komen Noord- Holland en Gelderland en de rij wordt gesloten door Groningen. Daartussenin marcheren de ove rige provincies op weg naar de badkuip, de douche of de teil. Sedert twintig a dertig jaar is er al veel ten schone veranderd. seerden met muziek en zang. De gildemeesters verschaften hun gezellen regelmatig badgeld en de doktoren kwamen handen te kort om iedereen zijn aderlating te geven. Hoe kwam het dan, dat een paar honderd jaar later èn het baden èn de persoonlijke hygiëne volledig uit de wereld waren? Dat er straffen werden gesteld op baden in het openbaar? De eerste oorzaak was een andere moraal-opvatting, de tweede: omdat er geen hout meer was. Na eeuwen roofbouw in de bos sen was het hout te duur gewor den om behalve het huis zelf ook nog het badwater warm te sto ken. Zodoende stierf de badge- woonte uit en raakten kuip en oven in onbruik. Zo erg, dat er in 1820 in Parijs niet meer dan tien huizen waren, waar nog een badkuip stond. Hoe het zestig jaar geleden was, weten velen van ons nog van horen zeggen Het strand was er voor wandelaars en de zee voor de vissen. Onze water leiding? Amsterdam kreeg de eerste in 1854, Den Haag en Rot terdam twintig jaar later. Sani- tairwinkels bestonden er niet en over wasmachines praten we pas twintig jaar. De rest kunt u zich wel voorstellen. Kentering Maar met de welvaart is ook dc hygiëne met sprongen voor uitgegaan. En nu zijn we hard op weg naar het ideaal: in elk huis een aparte ruimte voor onze persoonlijke hygiëne. Aan dat theoretische ideaal heeft AllerHande deze prakti sche pagina's gewijd! EEN MAN die z'n vrouw echt lief heeft, schenkt haar zó'n badkamer, waar ze zich thuis kan voelen", zei de ontwerper van deze bad- kamer. Maar of de man die zijn vrouw deze luxueuze badkamer alleen maar gunt, maar helaas niet geven kan, zoveel minder van zijn vrouw zou houden Foto Vihamy Arnhem. Amerika is al halver wege In de huizen der rijken is de badkamer betapijt als bij ons de salon. Plafonds en grote delen van de muren zijn met spie gels bekleed, en de verdere aan kleding is navenant: barokke zwa nen die als plug dienst doen. dol fijnen die als kraan fungeren, handgrepen en armaturen van goud. spiegels in vergulde lijsten ?n natuurlijk marmer. „Marmer als een idioot" volgens de uitdruk king van een leverancier uit New York Schreef niet „Time" enige tijd geleden al over het Ameri kaanse rijkenbad als ..een sybari- tische plek. waar luiheid en luxe geoorloofd zijn?" Sybaris in Zuid- Italië was het klassieke oord van zwelgers. levensgenieters er genot zoekers Het schijnt, dat er drieërlei fac toren aan de opbloei van de Ame rikaanse bad-luxe bijdragen: de toeneming van de lichaamslengte, die de vraag naar langere badkui pen deed opkomen, de behoefte om financieel succes in het tot voor kort achtergebleven gebied van de badkamer te manifesteren en emancipatie van de vrouw, die na haar vele andere verkregen rech ten nu ook het recht wil hebben om in haar eigen bad af te dalen, haar eigen (vergulde) waterkraan open te zetten en in haar eigen spiegel te kijken. Luxe hoeft niet Nee. zo luxe hoeft het voor ons niet. Maar ook op beschei dener schaal kan de sanitair- handel u een badkamer leveren, die totaal afwijkt van de ouderwetse witte installaties! Voor rond 1600.— kan men zich een unieke badkamer sa menstellen van weelderige vormen en kleuren, met of zonder decora ties. die een dagelijkse vreugde is om te zien en te gebruiken. Is dat te duur of te groot? Zelfs op een ruimte van 90 x 150 cm kan men reeds een prachtig geheel hebben van een douche-zitbad met bijpassende wastafel en bidet, waarbij het bijzondere is, dat het bidet onder de wastafel kan wor den weggedraaid. Het geheel kost nog geen 500 Italiaans sanitair aan de markt, zo meesterlijk van decoratie (in bloemmotieven), zo uniek van vormgeving en zo geraffineerd van kleurstelling, dat men er op slag verliefd op wordt. En wat de in stallateurs al niet bedacht hebben aan plaatsingsmogelijkheden! Onder de trap Op de laatste Huishoudbeurs stond het zwart van dc belangstel lenden om een badkamer, die onder een trap was aange bracht en die met zijn voet-zitbad, zijn wastafelcombinatie en zijn closet een sfeer van luxe en ver fijning uitstraalde, terwijl de prijs met spiegel, handdoekhouder, bad- greep en zeepbakje, mengkraan, handdouche, glas- en tandenborstel houder. planchetbak. kortom alles alles compleet welgeteld 710.65 bedroeg! Er bestaat een combinatie, die terecht „Efficiency" is gedoopt, in een nis kan worden aangebracht. 1.65 x 1.25 meter groot is. 558,75 kost en een juweeltje van over dachte techniek mag worden gè- noemd. Het is een gietijzeren inbou wbad-combinatie, compleet met alle toebehoren en een plastic wastafel met toiletkast en alles wat daarbij behoort, het een van het ander gescheiden door een glazen wand, terwijl voor het bad een gordijn is gehangen. Kleinste badkamertje En wie zo'n nis in zijn huis niet kan vinden of maken, maar wie wel ergens 1.30 x 1 50 meter over heeft. kan ook op die minuscule ruimte een 'let wel') complete badkamer hebben! Compleet! Dat betekent een 'afgeschuinde) bad- afvoerinrichtingen enzovoort, boiler incluis, kost dit „kleinste complete badkamertje ter wereld", een „dot' om te zien. precies 1025.60. Mousseur of perlator Ja er zijn talrijke mogelijk heden en eindeloos vele vernieu wingen in ons sanitair gekomen! Ook wat de accessoires betreft. LBERT HEIJN introdu ceert deze maand een speld die alle andere speld jes met stukken slaat. By aankoop van een pak aman. delspeculaas wordt gratis een reuzespeld gegeven met de afbeelding van een der Bo nanza's uit de beroemde TV- Western-serie. Na het geweldige succes dat de AH-Ponderosa-landkaart en het Bonanzaspel hebben ge boekt (honderdduizenden Ne derlandse families hebben deze landkaart en het spel in huis) volgt nu een speldjesactie in typisch Amerikaanse stijl. I LIKE BOSS Op de ruim vijf centimeter grote spelden staat: I like „„en 1an de afbeelding en naam van vader Ben Cartwright, of van een van zijn drie zoons Hoss, Adam, Little Joe. Van de laatste Amerikaanse pre sidentsverkiezingen zult u zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat miljoenen Amerikanen toen ook met een speld op hun borst rondliepen met I like, en dan de naam van hun favoriete kandi daat. Dat begint al met de kraan u kent ze wel met. een mous seur of perlator in de uitlaat, waardoor de kracht van de water straal gebroken en dus spatten voorkomen wordt, welk handig apparaat al van 8,25 af te koop is. Verder zijn er naast de „een- gats-mengkraan" van het oude type. die rond 31.— of meer kost. therm ostatische - meng- kranen ontwikkeld. Die kosten aanzienlijk meer: voor de goed koopste betaalt u 164.maar de voordelen ervan zijn dan ook niet gering Via een knopje kunt u de emperatuur kiezen, die u hebben wilt. en al wijzigt zich de gasdruk of de doorstroomhoeveelheid van het water de temperatuur blijft constant en u hebt geen kans om u te verbranden. Doch ook wanneer u eenvoudiger ..ensen hebt. kunnen de sanitairis- ten van onze tijd het u heel goed naar de zin maken. Een vaste douche is al te koop voor ƒ17,40 en een handdouche, ook wel tele foondouche genoemd, hebt u al voor 4,65. Mocht u kinderen hebben, denkt u dan eens aan de g 1 ij s t a n g, een erg praktisch ding om een douche op verschillende hoogten te kun nen hangen. Het is een stang, voor zien van een schamierstuk dat levens dienst doet als ophang- haakje Bent u in de toevallige gelegen- De Bonanzaspelden (ze zijn gro ter dan een rijksdaalder) hebben niets met verkiezingen te maken, maar wel kunnen de klanten in de winkel hun voorkeur voor een van de Bonanza's kenbaar maken. 100.000 STIJKS Albert Heijn heeft 100.000 spel den laten aanmaken. De verwach ting is dat ze zullen wegvliegen Heel wat kinderen, teenagers maar ook ouderen, want de Bo- nanza-t.v.-serie slaat in bij jong en heid om eon badkamer of douche- I d za|,,n oncetwijreld craaK de cel of een combinatie van beide kuip. een 50 liter boiler met dou- j{e kunnen inrichten, neemt u dan che- en mengkraan voor bad èn i beslist de moeite, om eens een paar wastafel met daaronder een draai- 'toonzalen door te wandelen En om baar bidet, dat men kan wegschui- eens te kijken naar de verrassin- ven. als men het niet nodig heeft Igen. die de industriële vormgevers Mét de toiletkast èn de spiegel èn u hebben bereid op het uitgebreide de handgreep èn het zeepbakje, de'gebied van sanitair en accessoires. Zo'n praktische badkamer kan men laten maken in een verloren hoek onder een trap! Met complete was tafel, een closet plus een voetzitbad. hun TV-favorieten Daarmee hebben zij een uniek bezit, want het is in Nederland nog nooit voorgekomen dat derge lijke op Amerikaanse leest ge schoeide spelden van TV-heldea verkrijgbaar waren. TYriE ZICH DIEP BUKT, kan VY non-stop tekenfilms zien draaien in de AH-SuperMart in het Rijswijkse winkelcentrum „In de Bogaard". Dat bukken geldt alleen voor volwassenen; kinderen kunnen zó wel naar binnen. Daar voor heet het bouwwerkje in de boek van de SuperMart dan ook Kinderbioscoop. F r e d e r i k' L a a n uit de Pur perstraat in Rijswijk is een van de kinderen voor wie deze bioscoop is neergezet. Hij is enthousiast. Zo ver gaat zijn geestdrift zelfs, dat hij geen dag overslaat om het programma te zien. Steeds nieuwe films „Iedere dag andere films" heeft Frederik gemerkt. Het boodschap- pendoen, vroeger een corvee, is voor hem nu een uitje geworden. „Iedere dag bedenkt mijn moeder wel iets wat ik kan gaan halen", zegt Frederik, bar tevreden op zijn bankje. Voor spoedwerk moet me vrouw Laan weliswaar niet zijn bij haar zoon. De voorstelling duurt soms wel een uur. Met eenvoudige middelen is de kinderbioscoop opgezet. Een hou ten gebouwtje met wanden van hardboard, wal bankjes en een ingang en een uitgang. Dat is alles. Behalve dan de vrij kostbare pro- jectieapparatuur. die van 's mor gens vroeg tot sluitingstijd van de winkel de bekende getekende fi guren over het doek laat draven. Altijd bezet Het bouwwerkje is een meter of acht lang en vier meter breed. Daarin staan de banken, altijd wel bezet door zo'n tien kinderen. Op drukke dagen is de bioscoop vaak voL Dan staan ongeduldige ouders voor de uitgang te wachten op het eind van de voorstelling. En voor de ingang trappelt het jonge bios cooppubliekje van ongeduld tot er binnen weer plaats is. Ouders winkelen Albert Heijn heeft deze minia tuur-bioscoop neergezet om het de ouders wat gemakkelijker te ma ken als zij op hun gemak langs de uitgestalde artikelen dwalen. Hoe gezellig dit rondwandelen in een SuperMart: dan ook mag zijn, niet alle kinderen kunnen begrip voor dit ouderlijk genoegen opbrengen. Voor die ongeduldigen is er nu de bioscoop, die zie Frederik Laan zelfs zó aantrekkelijk blijkt te zijn dat zij gul aanbieden bood schappen te doen. VOOR MEVROUW G. M. SCHAAFSMA KAAY aan de V Waarbekeweg 2 te Hengelo is het donderdag 19 augustus wel een gedenkwaardige en ook een voordelige wasdag geworden. Wasdag... nu-ja, ze had dinsdag de grote was al gedaan in haar fonkelnieuwe volautomatische Queenmatic, die ze zich zojuist via de Premie-van-de-Maand Club had aangeschaft, maar nu was er nog zo een en ander na te wassen. En u weet, hoe dat gaat: als je zo'n wondermachine eenmaal hebt, wil je hem in het begin ook wel eens een keer vaker gebruiken om eraan te wennen, maar ook je bewondering ervoor te stillen. stee, een van de directeuren van Albert Heijn te Zaandam, deelde haar zonder veel omhaal mee, dat zij de gelukkige koopster was van de vijftienduizendste wasautomaat, die door de PMC-leden sedert april 1964 zijn besteld. Toen is n.l. de verkoop ervan begonnen. Zo'n groot aantal in zo korte tijd is een enorm succes, dat Albert Heijn N.V. niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Daarom wordt de vijftienduizendste gratis aan de gelukkige koopster aangeboden. De heer Legerstee bood mevrouw Sehaafsma na mens Albert Heijn zijn har telijke gelukwensen aan, onder terugbetaling van de koopsom en de ingezonden chèqueboekjes, samen ter waarde van 668. De verrassing, die mevrouw Sehaafsma toonde, was ongeveinsd. „Het is haast niet te geloven", zei ze, „het is zó'n verrassing, dat ik het niet zo gauw kan verwerken. 11$. ben er heel erg blij meehet komt me zo goed van pas!" (Zie verder pag. 2) TMSGEN ELF UUR 'S MORGENS 1 werd er gebeld en op haar opendoen meldden zich een drietal heren van Albert Heijn. om eens even naar de nieuwe wasmachine te komen kijken en om te infor meren. of mevrouw Sehaafsma ook nog bijzondere wensen of klachten had. Ze vond het al wel vreemd, omdat er al iemand anders geweest was om zich er van te vergewis sen, dat de aansluiting van de Queenmatic in orde was. En nee. klachten had ze niet. Integendeel. Toen er opnieuw gebeld werd en zich twee anonieme heren meldden met de mededeling, dat er wel iets met haar nieuwe wasmachine zou moeten gebeuren, zal er wel een lampje-van-stil-vermoeden bij me vrouw Sehaafsma zijn gaan bran den. Ten slotte bestaat er ook nog zoiets als vrouwelijke intuïtie. Wat kan een goede huisvrouw dan anders doen. dan onmiddellijk koffie gaan zetten. „Eerst koffie met koek", zal mevrouw Sehaaf sma gedacht hebben, „en dan zul len ze vanzelf wei loskomen....' Dat gebeurde dan ook prompt, zodat ze niet lang in het ongewisse hoefde te blijven. GELUKWENSEN Een van de gasten van mevrouw Sehaafsma, de heer J. Leger- T)E HEER J. LEGERSTEE, een van de directeuren van Albert Heijn N.V., overhandigt mevr. Schaafsma-Kaay te Hen gelo de chèqueboekjes en het be taalde bedrag voor de gratis uitgereikte 15.000ste wasauto maat van de Premie-van-de- Maand Club. Met verlopen water maalt men geen molen. Die op 't water is, moet varen. Als er geen water meer is, kent men de waarde van de put. Het water holt een harde steen, en dat maar met een drup alleen. Wanneer de put droog is, weet men wat het water kost. Wanneer het water iemand in de mond loopt, leert hij zwem men. Het water loopt altijd naar de zee. In troebel water is het goed vissen. Vuil water blust ook brand. Wie bang is voor 't verdrinken, moet uit het water blijven. Het is van de gronddat het water stinkt. Stille waters hebben diepe gronden. Hoe stiller water, hoe dieper boom. Ge moet vissen, als het water blond is. Zonder water draait de molen niet. Elkeen trekt het water naar zijn molen. In zulke waters vangt men zulke vissen. VAN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van 1,— aan extra postzegels voor administratie kosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toe zending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 1,— aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. VOORBEELD van een voetzilbad. Het staat op stevige poten en is inwen dig en op de randen wit geëmailleerd.

Allerhande | 1965 | | pagina 1