ft WASSEN MET MINDER SCHUIM Wasmiddelen in grootverpakking enorm populair Vakantie voor de bejaarden? KIP 3?5 3iï> Jubilerend 'ensioenfonds Jubilerende Directeur fis- Voordeelpakken en vaatjes Bosbessen toe I?s GEVULDE PAPRIKA'S IN ROOD EN GROEN 44 Albert Heijn Silver Queen Jaffa Gold Albert Heijn LUNCHSCHOTEL Albert Heijn u LIFE Platen Kookboek een ueen een Tafelmargarine Albert Heijn Er zitten zeker 10 Jaffa's indeze fles! Vakantie-etentje Een gratis PMC-Wasautomaat ALLERHANDE A AUGUSTUS 1965 40 JAREN EVOLUTIE Er zit iets merk waardigs in de samen- loop van omstandigheden die de directeur van het Pen sioenfonds van Albert Heyn veertig jaar geleden in dienst deed treden op de tiende augustus hy had als vijf tienjarige net zyn Mulo diploma gehaald én het feit dat, 15 dagen later, dat fonds werd opgericht. Het maakt de indruk dat de heer C. K r a a ij, een echte Zaan dammer en afkomstig uit een boerengeslacht dat al genera, ties aan de Zaankant boerde, by zyn toetreden tot het be- dryf meteen maar de stichter werd van het fonds dat hij nu beheert. Niets is natuur lijk minder waar. Ook de heer Kraay heeft, zoals een ieder die wat in het leven bereikt, hard moeten werken om te komen waar hy nu is: de baas van het fonds van een bedrijf met zo'n kleine 4900 verzekerden dat een flinke halve miljoen jaarlijks aan de gepensioneerden uit betaalt. werd hij zelf chef de bureau, een centrale functie met vele aspecten. Al studerend kwam hij vooruit; in 1960 werd hij Directeur van het Pensioenfonds en hij is, in die functie, deskundige geworden in beleggingszaken, in de pensioen systemen en in al de andere dingen die verband hiermee hou den. Voorts beheert hij het Onder steuningsfonds vafa het bedrijf en het Spaarfonds. ZEKERHEID NU EEN BEGRIP Nee, toen C. Kraaij in dienst kwam, als jongste bediende, wist hij ternauwernood wat het begrip „pensioen" inhield. Veertig jaar geleden was de mensheid nog niet zó heel erg „pensioen-minded"; een pensioen was iets zeer begeer lijks dat nog maar weinigen te beurt viel. De sociale ontwikkelin gen, hoezeer ook versneld in de jaren tijdens de eeuwwisseling, waren rond de jaren twintig toch nog lang niet zo gevorderd dat een pensioen een algemeen aanvaard en erkend arbeidsrecht was. Nu is dat anders; het pensioen is niet meer weg te denken uit het bedrijfsle ven en elders. Veertig jaar geleden begon men In het algemeen te beseffen dat het tijd werd in de zin van pensioenen iets te doen voor da mensen. Ook bij Albert Heijn rijpte dit besef en toen de jonge Kraaij twee weken, onzeker nog, in dienst was, werd bet pensioen fonds gesticht. En dat was een hele vooruitgang voor de mensen die bij Albert Heijn ofwel in Zaandam bij hoofdkantoor, fabrieken en maga zijnen ofwel in de toen 90 winke's door het gehele land werkten. Maar het ontging de jonge Kraaij die op de afdeling van wat later de „grote reclamechef' van het be drijf zou worden, de heer Valk wat administratieve taakjes ging verrichten en meteen al te maken kreeg met het wonder, dat toen ie ilektrische rekenmachine nog was. C. KRAAIJ 40 jaar AH Want de bewuste afdeling be schikte toen al over een elektri sche rekenmachine, een der eerste in het land wellicht en dat ver goedde veel van het feit dat men er nog slechts één telefoon had, waarop alle contacten onderhouden moesten worden. Die elektrische rekenmachine leerde de jonge Kraaij een eerste levenservaring. Het ding haperde op een gegeven ogenblik. Als jongste bediende, nog diep onder de indruk uiter aard (ja, de tijden en de mensen waren in die dagen anders!) van het feit dat hij een baan had en op een zo kostbare machine mocht werken, schrok hij hevig van dit stokken. ,,Het zweet brak me aan alle kanten uit", vertelt hij, „ik wist niet wat ik doen moest en durfde het ternauwernood aan mijnheer Valk te melden. Die kwam toen op me af, heel ernstig en zei met zijn zware stem: „En wat mankeert er aan, jonge vriend", waarna ik het hem uitlegde. En toen leerde ik meteen iets heel belangrijks: hoe je een elektrische reken machine moet herstellen: hij gaf er een geweldige klap tegen en het ding liep weer. Later kon ik op die manier zelf de reparaties verrichten." VROLIJK MAN EXCLUSIEVE AANBIEDING KOOR H >1 k Formaat 29 x 22 cm in prach tige band 292 pagina's waarvan 159 in kleur Ruim 600 recepten van over de hele wereld Prach tig kook- en "kijk"-boek! In dit verrassend mooie kook boek gaat u op een culinaire wereldreis. Keukengeheimen van internationaal beroemde chefs de cuisine worden er in onthuld. Honderden suggesties voor Fees telijk Eten: fameuze soepen, .Amerikaanse streekgerechten, uit de Chinese keuken, Italiaanse recepten, les in het voorsnijden, brunch op zondag, wijn kopen, enz. enz. Alles verlucht met prachtige foto's in kleurendruk. Bestelnummer 260. Prijs Engelse editie: f 3L- Speciale prijs bij AH Stort f 15.- op Postgiro 416905 t.n.v. Albert Heijn, Zaandam en het boek wordt u direct thuisge- zonden. Bestelt u per briefkaart aan Albert Heijn, afd. Life Platen Kookboek, Zaandam, dan ontvangt u een reeds ingevuld girostorringsformulier. Betaling in PMC-cheques is ook mogelijk: bestelling in dat g met een bestelbiljet uit uw cl boek. Bestelnummer 260. ALLEEN BIJ De heer Kraaij is een vrolijk man wie het aan te zien is dat hij zijn levensinhoud niet alleen geput heeft uit administratief werk; het is duidelijk voor wie met hem te maken krijgt en (zoals wij, als journalist) dan vreest te staan te komen voor een broodnuchter, saai, fantasieloos mens die alleen leeft bij de gratie van tabellen en lettertjes, dat hier een man zit die heel wat dieper wateren heeft bevaren dan die van staten en balansen. Dat klopt. De heer Kraaij (55) heeft sinds 'hij, een stuk voor de oorlog, assistent werd van de latere directeur van Albert Heijn NV., J. W. de Vries, en die. toen als chef de bureau werkzaam was, alle facetten van het bedrijf en van het leven leren, kennen. Dit schonk hem reeds een ruime levenservaring, mensenken nis en inzicht in de problematiek van de relatie werkgever-werkne mer, In de oorlog verdiepten zich zijn ervaringen nog meer: hij had een belangrijke functie in de ille galiteit waar hij onder de schuilnaam Jan van Galen in hoofdzaak organisatorisch werk deed. Hij werd provinciaal leider voor Noord-Holland van de L.O., de Landelijke Organisatie van on derduikers. „VREEMDE TIJD" „Je zat er, voor je het wist, tot over je oren in", zegt hij, „Ik wilde, voorzichtig, best meedoen en na overleg met mijn vrouw die het er helemaal mee eens was, trad ik desgevraagd toe tot de illegaliteit Voor ik het wist, zat ik er tot hiertoe in: het ging steeds verder en terug kon en wilde je niet meer. Ik leidde toen een vreemd dubbel leven zoals al die anderen in de illegaliteit. Ik heb trouwens geluk gehad en nooit rechtstreeks last gehad; één keer werd een contactadres van mij verraden door een koerierster die was doorgeslagen na haar arrestatie. Maar ook dat liep goed af. De bewoner van dat adres hield zich geheel van de domme en de aandacht ging toen een andere richting op. Hoe ik aan die schuilnaam Jan van Galen kwam? Ik was in de oorlogsjaren in Rotterdam en toen ik daar hoe de torpedojager Jan van Galen gezonken in het water lag; alleen het bovendek stak er nog boven uit. Dat maakte toen zo'n diepe indruk op me dat ik later besloot de naam van dat schip als schuilnaam te gaan ge bruiken. Ik heb me trouwens in hoofdzaak met organisatorische za ken beziggehouden toen: met bon kaartenverspreiding en zo nog veel Maar een paar keer heb ik meegedaan met overvallen; ik was ook bij de eerste overval op het Huis van Bewaring op de Wete ringschans en zijdelings betrokken bij die van Johannes Post. Beide overvallen mislukten zoals u weet; beide leiders, Gerrit Jan van der Veen en Post lieten er het leven bij. Ik weet nog goed hoe ik, na de overval op de Weteringschans, in een van de eerste treinen naar Zaandam wist te komen, en toen gewoon om half negen alweer op kantoor zat. Een rare tijd was dat! Ik gebruikte waar kon dat beter? bepaalde kasten in het hoofdkantoor waarvan ik alleen de sleutel had, als opbergplaatsen voor bonkaarten en de plaatselijke ■politie hielp me wel eens ze naar Amsterdam brengen als dat nodig was. Vreemde tijd." DESKUNDIGE De heer Kraaij herinnert zich nog hoe hij, als jongeman, beschuit- met-muisjes kreeg toen de huidige President-Directeur Albert Heijn werd geboren. Hij werd in '33 kassier en bleef dit tot '39. Toen volgde zijn assistentschap van de chef de bureau en na de oorlog Hij vertelt iets over de gang van zaken in verband met de Pensioen en Spaarfondswet die in januari 1953 in werking trad. Bij deze wet is de zekerheid van de verzekerde gewaarborgd. Bestond voordien nog de kans dat een werkgever, door faillissement of wanbeheer of wat verder dan ook. in gebreke bleef als het op het uitbetalen van de pensioenen aankwam en dus de gestorte gelden verdwenen waren, nu is dat onmogelijk. Want bij genoemde wet van 1955 is regelmatige controle voorge schreven op de fondsen van het bedrijf zoaat geen onverwachte tekorten kunnen optreden. D- wetgever had hier de schandalen voor ogen die in de jaren twintig tot de oprichting van de Verze keringskamer leidden en die ont stonden doordat een grote verze keringsmaatschappij wegens wanbeheer en verkeerd manipule ren met de premiegelden ir gebreke moest blijven toen het uitbetalen aankwam. De Verzeke ringskamer ging van die dag af toezicht houden op de soliditeit van de assurantiemaatschapijen. Op een zelfde manier werden ook de pensioenfondsen onder over heidscontrole gebracht: ook daar kan geen onheil meer optreden. Wettelijk is men er nu van verze kerd dat men, als men gepensio neerd wordt, ook ontvangt wat overeengekomen is tussen werkge ver en werknemer. HOOFDPROBLEMEN Wat zijn de hoofdproblemen van een Directeur van een Pensioen fonds? Het zijn algemeen-financië le problemen waarmee een ieder die met geld te maken heeft, te kampen heeft: de geldontwaarding en de kruipende inflatie. Men hoopt deze op te vangen ook bij Albert Heijn door extra stortin gen in het fonds als de zaken goed gaan en door winst te maken op de beleggingen die zeer ter zake kundig worden gedaan met het geld uit het pensioenfonds (en dat onder het streng toeziende oog van bij de Pensioen- en Spaarfondswet aangestelde instanties) Er is wel veel veranderd sinds de dagen dat iemand die niet meer werkte meestal om ouderdoms- redenen en geen spaarpotje had kunnen vullen of geen kinderen had die hem een veilige oude dag bezorgden, terug moest vallen op het armbestuur, de diaconie van zijn kerk en op de weldadigheid van lieve mevrouwen die, met een korfje aan de arm, als koninginnen zo statig, binnentraden om een pan soep te brengen en wat eieren en andere voedzame zaken. Toch zijn die tijden nog niet zó 'neel lang gelpdep; in ieder geval heeft de heer Kraaij een groot deel van de evolutie beleefd en in tegenstelling met vele anderen die ook deel hebben gehad aan die sociale veranderingen er daad werkelijk aan meegewerkt. En dat in de vele functies die hij veertig jaar lang heeft vervuld. „In mijn vrije tijd probeer ïk een soort tweede leven te lei den; ik liefhebber dan op een heel ander gebied dan dat wat mij bij AH bezig houdt. Ik heb hijvoorbeeld vorig jaar mijn bungalow eens helemaal over gewit. Dat vind ik leuk werk. Dan heb ik zowel in Zaandam als in Heiloo me in velerlei functies beziggehouden met kerkelijke en politieke zaken". CANAPÉS met TONIJN De INHOUD van een blik Star- Kist-tonijn verdeelt u in kleine stukjes. U maakt een ge bonden witte saus van boter, bloem, melk, peper, geraspt uitje en wat nootmuskaat en u roert er flink wat geraspte, belegen Goudse kaas door. Controleer het zoutge halte en zorg dat de saus zeer dik is. U roostert de benodigde brood jes, legt er een laag tonijn op en bedekt de tonijn met de dikke kaassaus. Op een beboterd bakblik gaan de broodjes in de oven om te gratineren. Als ze een mooi kleur tje hebben direct opdoen. Voor zichtig eten wanbze zijn gloeiend. AH U wilt een fijne margarine, die vers en smakelijk is, die vita- minenrijk is, die een lekkere jus geefl. neem dan KWALITEIT A per pakje Alleen bij Stijgende welvaart bracht moderne wasmachines in de gezinnen MISSCHIEN HEBT U HET SPOTPRENTJE WELEENS GE- ZIEN van een dame die een automatische wasmachine had gekocht, het apparaat vóórdat zij ging winkelen in werking stelde en bij haar thuiskomst tot de ontstellende ervaring kwam, dat haar hele keuken, tot aan het plafond toe, gevuld was met enorme vlokken zeepschuim. Dat spotprentje werd gepubliceerd toen de allereerste automatische wasmachines op de markt kwamen en de mensen daar hun normale, overdadig schuimende wasmiddelen in deden. Nü zou dat niet meer mogelijk zijn. Want sinds in 1960 de trommel wasmachine, al of niet automatisch, snel aan populariteit won, legden de zeepfabrieken zich er onmid dellijk op toe, om een nieuw wasmiddel te produceren, dat ,,matig-schuimend" was, maar tegelijk alle eigenschappen in zich had, om het wasgoed snel en volmaakt te reinigen. De matig- schuimende middelen, zoals Skip, Dixan en Castella- m a t i c, die nu al helemaal zijn ingeburgerd, hebben bovendien het voordeel dat zij voor alle wasmachines, dus ook voor de oudere apparaten, uitstekend bruikbaar zijn. INMIDDELS IS ER een nieuwe stormachtige ontwikkeling op gang gekomen, namelijk de ver koop van deze wasmiddelen in grootverpakking, zoals de voordeelpakken en de vaatjes. In die voordeelpakken zit tien maal de inhoud van een gewoon pak, terwijl de prijs aanzienlijk lager ligt. De vaatjes hebben, eveneens tegen lagere prijs, een inhoud van twintig maal een gewoon pak. Bij P e r s i 1 N. V. vertelde men dat op de verkoopafdeling wel even bezorgd werd gekeken, toen die grootverpakkingen werden ge lanceerd. „Zou dat aanslaan bij de consument", vroeg men zich af. Daarover maakt men zich nu geen f Vervolg van pag. 1) Want het „probleem' van de bejaardenverzorging oplossen ge beurt niet door het bouwen var die dure huizen, waarin driekwart of meer van de ouderen de kosten niet kunnen betalen. En zover als in Engeland, zover zijn we hier nog lang niet. Daar bestaat name lijk nog steeds een soort burger plicht, vooral voor vrouwen en meisjes. Bejaardenhulp in de par ticuliere sector zonder winstoog merk, zou men kunntn zeggen. Daar stapt men bij een bejaarde in de straat of de buurt binnen en verzorgt zijn of haar huishouden. „ARMLASTIG" Deskundigen zeggen dat de be jaarden die de gebreken van de ouderdom gaan voelen, thuishoren in bejaarden- en verzorgingsflats of in individuele bejaardenwonin gen. Jawel, maar vijf en zeventig procent van de bejaarden is - - wanneer we dat toch wel zeer onsympathieke woord van de offi ciële lijsten mogen overnemen „armlastig", kan financieel niet op eigen benen staan. We zeiden al, dat Nederland 1,2 miljoen bejaarden telt. Een vier honderdduizend zijn geheel valide, een even groot aantal kan zichzelf met enige moeite helpen tweehon derdduizend zijn er hulpbehoe vend maar wonen thuis en maar een dikke zeventigduizend zijn opgenomen in tehuizen. De conclusie is duidelijk: het bejaardenleven in Nederland speelt zich maar voor een krappe acht procent af in tehuizen, de andere dikke negentig procent ordt gevormd door zelfstandig wonende bejaarden. „Men denkt in Nederland wel eens bij het horen van het woord „bejaarden", dat het over een groep gaat die thuishoort in het rijtje invaliden, kreupelen, u kent dat wel", zegt Drs. J. van Muyen van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg in Den Haag. Het is die Federatie die de maar liefst twintig organisaties die zich met het werk van en voor bejaarden bemoeien, overkoepelt. Dan zullen die bejaarden lang zamerhand toch ook wel in stevi- gen getale met vakantie gaan, denkt de leek. Kom, kom, oude mensen moet je niet verplanten, die blijven veel liever thuis, zegt de ander. EEN KEER helemaal alleen weg, nie mand in de buurt, alleen de hengel in de hand een beste bezigheid, ze ker als je toch elke dag de tijd hebt. „WAT IS OUD?" „Oude mensen". Eerst dan een uitspraak van drs. A. T il a- nus, voorzitter van de Federa tie. „Wat is oud? Oud worden is een relatief begrip. Zwemsters van naam boven de twintig jaar zijn te oud geworden voor deze sport. Meisjes onder de twintig vinden we te jong om te trou wen. Na het 45ste jaar begint men ons te waarderen om onze ervaringen, maar onze ogen gaan achteruit en we hebben een leesbril nodig. Wanneer zijn we eigenlijk oud?" Duidelijk is, dat we af moeten van de geest „de oudjes doen het nog best". Want de bejaarde is niet anders dan een mens, die de problemen ondervindt van zijn of haar leeftijdsklasse, net zoals iedereen. Soms zijn we met dertig moe, soms met zeventig uiterst fit. En langzaamaan begint het „gewoner" te worden, dat bejaarden in klei nere of grotere groepen vakantie houden. Het is daar de maatschappen ik werkster, zuster J. Bil, die er voor de zelfstandig wonende be iaarden een week vakantie naai het kamphotel in Leusden heefl georganiseerd. 1980: 2'/2 MILJOEN Er gebeurt steeds meer, er wor den steeds meer initiatieven geno men, maar een feit is, dat d: vakanties van bejaarden inderdaad afhangen van initiatieven van der den, van „officieel" zijn er geen regelingen. „Officieel" is alleen, dat de prognoses voor 1980 r den: bijna twee-en-een half-mil joen bejaarden. BEGIN IS ER Het begin is nog rustigjes. In april vorig jaar gingen veertig bejaarden uit Middelburg naar Folkestone in Engeland, de plaats die na de oorlog deze Zeeuwse stad adopteerde. De doorsnee-leef tijd van de reizigers? Zeventig jaar. De reis is uitstekend verlo pen. „Vakantie voor bejaarden is ner gens centraal geregeld in Neder land", zegt drs. Van Muyen. Hij vertelt ook, dat er desondanks toch al het een en ander gebeurt. VLIEGEN Dit jaar maakten 65 bejaarden (met begeleiders) van een te huis in Tilburg een vliegreis. Mei een Fokker Friendship stegen ze van Schiphol op en bekeken IJs- selmeer. Deltawerken en de Ne derlandse kust vanuit de lucht. De oudste deelnemer was 84 jaar en wilde zo wéér in een vliegtuig. De tocht beviel uitstekend en de di rectrice van het tehuis zegt: „Ik heb de mensen nog nooit zo enthousiast gezien. Ze hebben de smaak te pakken en willen vol gend jaar naar Italië." De Joodse Invalide te Amster dam deed het weer anders. Men pleegde voor de bejaarden een kamerruil met een bejaardentehuis in Brussel. Zeven mensen gingen op en neer en genoten. Een be scheiden, maar goed begin en het plan is om het volgend jaar een ruil met een tehuis in Montreux aan te gaan. LANGS DE RIJN Iemand met veel ideeën is zus ter W. de Klerk, van het gemeentelijk bejaardenhuis in Haarlem. Reeds eerder had zij een boot gehuurd en maakten de be woners van haar huis een reis langs de Rijn. Dit jaar charterde zij een bus en het hele gezelschap ging naar Husen in Westfalen om daar zeven dagen in een bunga lowdorp te blijven en bijzonder enthousiast terug te komen. Hoe oud de reizigers en reizigsters waren? Tussen de 70 en 94 jaar! Voor volgend jaar Is het plan: twee groepen. De vaüden en de minder-validen, en de eerste groep wil dan vliegen. Ook naar Italië. Ja, de uitstapjes met auto's van particulieren, die zijn er een beet je uit. U komt ze ook bijna niet meer tegen, die ritsen auto's met nummers erop. De politie in het land was er ook bepaald steeds minder blij mee, want de files zorgden dikwijls voor opstoppin gen. De dagtochtjes zijn eruit aan het gaan, de weekjes komen erin. Er zijn hopen bejaarden die zie a moeizaam langs de grens van de welvaart bewegen. Naar aanleiding van de bekende „uitkering-ineens" van twee procent is er aan minis ter Veldkamp geschreven in de geest van: Wij, A.O.W.-trekkers zouden dat ook wel willen en ve zouden ook wel eens met vakantie willen gaan. „Bij alle bejaarden leeft de wens om een vakantietoeslag op de A.O.W. te krijgen", aldus drs. Van Muyen. In IJmuiden wordt er voor va kantie van bejaarden gespaard. A LS U IN EEN bosrijke streek met vakantie bent, is het een genoegen om bosbessen te plukken; het gaat gemakkelijk, maar u moet wel zorgen dat u-de struikjes niet beschadigt door te haastig te wil len werken. Proef er tijdens het plukken niet te veel van, anders krijgt u een gevoel dat u niet opschiet met het vullen van het emmertje. Thuisgekomen wast u ze, laat ze uitlekken en eet ze overgoten met wat melk en bestrooid met suiker gezellig uit een diep bord. Dat be hoort tot de eenvoudigste genieting. L kunt ei ook een voortreffelij ke compote van maker, of jam. Dat laatste vindt u in de vakantie misschien niet zo'n leuk werkje en daarom laat ik hier nog een andere bosbessencombinatie vol gen. Bosbessensla U combineert bosbessen met ro de bessen- (gerist, gewassen en uitgelekt) en u klopt slagroom met suiker naar smaak en behoefte. U snippert wat amandelen waar u de pelletjep van verwijderd heeft. U vermengt bessen, amandelen en room met elkaar en zet 'het gerecht enige uren in de koelkast of op een heel koele plaats. Met dunne wafeltjes serveren. zorgen meer, want die grootver pakkingen blijken zeer in trek te zijn. „Van de omzet van Dixan- wasmiddelen neemt de grootver pakking nu al 50 procent voor haar rekening", zei de heer F. F. F o n t e ij n van Persil. Verkoopdeskundigen zijn er van overtuigd, dat de verkoop van matig-schuimende wasmiddelen, en met name in grootverpakkingen, nog sterk zal stijgen. Meer wasmachines Mr. K. H. W. Tap, marketing manager van Levers Zeep- Maatschappij in Rotterdam (Unilever), die mede verant woordelijk is voor het opstellen van verkoopplannen, heeft daar de volgende verklaring voor: JSteeds meer mensen schaffen zich, door de stijgende wel vaart, een nieuwe wasmachine aan. Temeer omdat na de op komst van de eerste trommel wasmachines de onderlinge con currentie tussen de fabrikanten ervoor gezorgd heeft, dat de prijzen van deze apparaten sterk daalden. Een huisvrouw kan nu, tegen de prijs van een tv-toestel, zo'n modern wasap- paraat aanschaffen, dat haar veel werk uit handen neemt:' Koopgewoonten De grote belangstelling van de consument voor het wasmiddel in grootverpakking heeft ook al met de stijgende welvaart en de ver andering van de koopgewoonten te maken. Meer en meer wordt het gewoonte dat de Nederlander op Amerikaanse wijze gaat inkopen. In de SuperMarts en de zelfbe dieningszaken kopen velen de voor het dagelijks levensonderhoud noodzakelijke artikelen in één keer voor een of twee weken tegelijk in. Het is dan bijzonder handig om, wat het wasmiddel betreft, een produkt in grootverpakking te nemen. Méér wassen Ook de verandering in wasge- woonten speelt daarbij een roL Nu het wasproces met de moderne machines veel gemakkelijker en eenvoudiger is geworden, gaat de huisvrouw er toe over om vaker in de week eventjes te wassen. Vroeger werd het goed in de traditionele wasmand opgespaard tot de wekelijkse, vermoeiende wasdag was aangebroken. Nu wordt in vele gezinnen het vuile goed direct in de wasmachine geworpen, totdat er voldoende in ligt om eventjes snel te wassen. Vele huisvrouwen vinden het reusachtig handig, wanneer zij daarbij de beschikking over een wasmiddel in grootverpakking hebben, zodat zij niet steeds voor iedere wasbeurt naar de winkel hoeven te gaan om een pakje te kopen. VRUCHTEN LIMONADESIROOP SINAASAPPEL Fles 0,75 liter (••n statiegeld Met deze kostelijke limonadesi roop kunt u ook pudding, gebak of ijs veel smakelijker maken. LEMON SQUASH Fles 0.75 liter geen statiegeld Voor een heerlijke verfrissende ci troenlimonade, maar ook voop longdrinks, om met gin, cognace.d. te "mixen". ALLEEN BIJ De wasmiddelfabrikanten, dat ia wel duidelijk geworden, hebben dus steeds de ontwikkelingen op de voet gevolgd. Zodra de moder ne wasmachines kwamen, zorgden zij voor de nieuwe wasmiddelen die daarvoor nodig waren, en nu de verandering in de koopgewoon ten ertoe leidt dat grootverpakkin gen favoriet zijn, is er voor gezorgd dat de Nederlandse huis- I vrouw ook op dat punt geen „neen" krijgt te horen. Research I Vanzelfsprekend is dat niet al lemaal zo eenvoudig gegaan. Ge weldig veel onderzoekingswerk is daarvoor nodig geweest. Dat het laatste woord op het gebied van de ontwikkeling van nieuwe produk- ten nog niet is gezegd, mag wel worden aangenomen. Het is waarschijnlijk, dat éen van de problemen waarmee de fabrikanten van wasmiddelen in de naaste toekomst in ons land in aanraking zullen komen, de strijd tegen de waterverontreiniging is. Wellicht zullen ook in ons land de bestaande wasactieve bestanddelen vervangen moeten worden door nieuwe, zodat verontreiniging van het Nederlandse water door de .wasmiddelen althans wordt ver meden. MET EEN FLINKE aubergine verricht u wonderen. U maakt een pannekoekenbeslag met vers gemalen peper, zout en eventueel een snuifje Cayennepeper, maak het beslag niet te dun. Rasp er wel een klein uitje door. Schil de aubergine heel dun, haal het prikkende steelge- deelte weg en snijd de aubergine vervolgens in mooie dunne plak ken, u zult zien dat er heel wat uitkomen. Deze plakken wentelt u door het hartige beslag en daarna bakt u ze in de boter aan beide kanten heerlijk goudbruin. Goed gloeiend opdienen (als het een warme dag is: met een flinke bak kropsla). Dit is een uitstekende schotel voor de lunch, maar het gerecht siert ook de avondmaaltijd. Geef dan bijv. een tonijngerecht vooraf. (Zie elders in dit blad.) (favoriet bij kinderen) UZET DE AVOND TEVOREN tutti frutti in de week en maakt ze in de loop van de dag klaar met suiker naar smaak, eventueel wat vanille of een weinig kaneel. Maakt u het geheel in dit geval niet tè zoet omdat de tutti-frutti de rol van groente gaat vervullen bij malse sappige varkenscoteletten, terwijl het geheel tot vreugde van de kinderen gecompleteerd zal worden door patates frites. Daarbij zult u natuurlijk de voorgebakken frites kiezen, die u bij AH tegen lachen. Geef vooraf eens een van die uitstekende soepen die u kant en klaar in het blik vindt. bijv. zo'n groente-tomatensoep van Unox. (Even voor het opdienen van het vuur nemen en versieren met een flink stuk boter en niet meer opzetten). De soep is dan heel fluwelig.... Na deze maaltijd is een geurig kopje mokka wel op zijn plaats. Het is beslist géén bewer kelijk etentje. AAN-HET-SPIT PER STUK Een koningsmaal, heerlijk-malse, goudbruin-geroosterde kip-aan- het-spit van Albert Heijn. Warm bij u thuis dank zij de speciale warmtebewarende verpakking. Kant en klaar om te serveren. De kostelijke vlees sappen blijven behouden. Dat is pas kip eten! Voor een makkelijk weekend: kip, patates frites of gebakken aardappelen en appelmoes. In een oogwenk op tafelen iedereen smult ALLEEN BIJ in de filialen: Aerdenhout, Zamlvoortse- laan 16»; Amersfoort, Laugc- straat 3: Amstelveen, Binnen hof 61-83; Amsterdam, Helm- holt/.straat 63: Amsterdam, Osdorpplein 33; Amsterdam, Stadlonweg 43; Amsterdam, Van Woustraat 148-150; Arn hem, Hanzestraat 145: Bergen, Breelaan 14; Bergen op Zoom, Parade 1; Enschede, Boule vard 335; Geleen, Rtlksweg 2; Haarlem, Grote Houtstraat 99; Heemstede, Binnenweg 161; Den Helder, Marsdiepstraat 445: Ilengelo, Mozartpleln 1; Overveen, Bloemcndaalsewegr 228: RUsvvök, In den Boogaard C 1 t/m 14; Utrecht, H&ndel- straat 73; Utrecht, Van Star- kenborghhof 132; Voorburg, llozenboomlnan 147; Zand- voort, Kerkstraat 30. BENT VAN PLAN om een schotel te maken van gevulde papri ka's. Probeer dan eens net zoveel rode als groene paprika's te bemachtigen. U vult ze met een vleesragoüt. Daarvoor kunt u vele vleessoorten gebruiken. Heel smakelijk is de combinatie van blokjes kalfsvlees, balletjes gehakt en stukjes varkensnier. SCHROEI de vleesjes dicht én voeg er wat worteltjes (alleen maar goed wassen en drogen, niet schrappen) en kleine uitjes (liefst sjalotjes) bij, die u ook kleur laat krijgen. Snuifjes tijm en marjo lein. een half laurierblad, voldoen de peper en zout, wat champignons en een scheutje water erbij en dan laat u het geheel maar gaar smoren. Intussen hebt u van de paprika's de steel verwijderd evenals de zaden en zaadlijsten. Kook ze heel even (ze mogen niet gaar worden en behoren hun vorm te behou den) en laat ze uitlekken. Maak een pan met luchtig ge klopte aardappelpuree waarin u noch de boter noch de melk gespaard hebt. Als u de aardappe len schilt in plaats van ze te krabben en u zoekt een wat bloemige soort uit dan zal u dit wonderwel lukken. Als u dit allemaal te veel werk vindt dan neemt u een instant soort en u gaat volgens de aanwij zingen op het pakje te werk. (Mag ik u verklappen dat ik de hoeveel heden water en melk verwissel, Ik vind ze dan beslist veel romiger!) Als de vleejjes goed zijn, bind ik de saus met bloem en melk tot een glad papje en pas daarna gaan er stukken tomaat door, gepeld en ontdaan van pitten en vocht. Met deze ragout worden de uitgelekte paprika's gevuld. In een vuurvaste schotel depo neert u een laag aardappelpuree en daarin zet u de gevulde paprika's, de rest van de puree komt er tussenin. Zo, stevig gebed, laat u de paprika's gloeiend worden, de pu ree krijgt dan vanzelf een kleurtje. Overigens: maakt u van dit ge recht beslist niet te weinig. Het gaat erin als koek! Eet vruchten toe, dat is een goed besluit van de maaltijd. jDINNENKORT, zeer waarschijnlijk over 14 dagen, mogelijk reeds eerder, kan de bestelling van de 15.000ste PMC- wasautomaat worden verwacht. Het ligt in de bedoeling van de Directie van Albert Heijn de besteller (ster) van de 15.000ste, deze PMC-wasautomaat gratis aan te bieden. Wie zal de geluk kige bezitter (ster) van deze wasautomaat worden? Over 14 dagety weten we het.

Allerhande | 1965 | | pagina 2