PMC-kampioene VERSE ZALM va$ta7* Om de tel kwijt te raken SMA: de ideale babyvoeding met meer dan 30% clubkorting OVERAL RONDNEUZEN ALLERHANDE NIEUWTJES verrukkelijk eten! m I RUNDERTONG (heel fijn toebereid) WASAUTOMATEN QUEENMATIC S SUPERDRY GEVULDE KOMKOMMERS Schommelbank Albert Heijn RUSSISCHE EIEREN Vele wijzen van bereiden Verrukkelijk Asperges in ham gerold Rolletjes Gebonden saus NET ALSOF DOEN! Kreukherstellend Egel en Huckleberry Hound Waarom niet Angstigheden Wij waren in Best op bezoek bij een ALLERHANDE JUiNT U KOOKT de rundertong; tot hij zo gaar is, dat het vel gemakkelijk loslaat en verwijderd kan worden. Het keelstnk snijdt u eraf en elders leest u wat u daar nog mee doen kunt. jyjEVROUW BOUDEWUNS IN BEST? Elke schooljongen van ïfV' ie We/ ï'iiz?n:. want "et «ezin I Maak een madeirasai», licht ge- neze bouwtechnicus, die bij de onderhoudsdienst van het Bisdom bonden met een weinig bloem en Oen Bosch werkzaam is, blijkt bijzonder populair. Vader roer daar een prettige hoeveelheid en moeder Boudewijns, gezegend met acht kinderen, hebben 1 Sfweïde lichte rozijnen door In Abraham allang gezien, getuige de 56 en 53 lentes die respectievelijk voor pa en ma in het bevolkingsregister van deze snelgroeiende Oostbrabantse gemeente, onder de rook van Eindhoven, staan genoteerd. Als „AIIerHande" een nationaal kampioen in PMC-artikelen zou moeten uitroepen, maakte mevrouw Boudewijns een beste kans. Ze is zelf de tel al kwijt. In het gezin Boudewijns zijn heel wat kruidenierswaren nodig die door Albert Heijn vanuit het Eindhovense stadsdeel Woensel- Mensfort worden besteld. De laatste jaren zijn al drie van de acht kinderen in het huwelijksbootje gestapt. En dat verklaart het wekelijkse huis houdbudget van 45 tot 50 gulden waarbij de zegels voor de cheques van de PMC-artikelen kunnen worden gespaard. A LS WE 's maandagsmorgens omgenood, maar toch hartelijk welkom in het gastvrije huis In dit Bestse kerkdorp binnenstap pen, is het meteen raak. Het is wasdag en een glunderende me vrouw Boudewijns steekt de lof trompet over de w a s a u t o- maat en centrifuge. „Niet meer te missen in zo'n druk gezin". Het is tegen tienen en nu liangt de was, die 's a-vontls in het „masjien" was gestopt, ai strijk- droog aan de lijn. Onmiddellijk na de wasautomaat noemt mevrouw Boudewijns de grote bungalowtent met toebehoren. Ze hebben er al fan tastische vakanties mee gehad. De koelkast wordt als derde genoemd. In zo'n groot gezin blijft nog wel eens wat eten over of moet vlees en andere bederfelijke waar. in voorraad aanwezig zijn. Met duim en wijsvinger tellend en telkens de tel kwijt rakend, noemt mevrouw Boudewijns in één adem: de ligstoel met schuimrubber dekjes, de verrekijker. En dan lachend: drie weegschalen. Een voor de familie in Wilhelminadorp zelf, maar ook twee voor getrouwde kinderen. De één was te dik, de ander te mager. Dus heeft de bezorgde moeder Boudewijns maar even twee weegschalen extra ge spaard. Bijna was mevrouw Boudewijns de parasol vergeten, de rolschaatsen en de film stripprojector. Inmiddels zijn ook de Amerikaanse tuin stoelen al besteld. Wat wil je! Mag zo'n bezige bij met een groot gezin eens even uitblazen? En nog meer weer een ander pannetje laat u in een weinig boter uiringen glazig worden, maar beslist niet kleuren. Als de tong gepeld is, snijdt u hem in vrij dikke plakken en u legt hem in vorm op een voorge- warmde schotel, U legt de uirin gen er dakpansgewijze op en u giet er de madeirasaus met de rozijnen overheen. De rest van de saus komt in de sauskom op tafel. Met nieuwe aardappelen en bijv. verse kapucijners. Mevr. Boudewijns temidden van haar talrijke PMC-premies. Er moeten nu ook horloges komen. Als moeder Boudewijns dat voorspelt en ons een kopje kof fie brengt, gaat de huisbel. De melkboer. Tussen.de bedrijven door wipt mevrouw Boudewijns lachend de huiskamer binnen mat de uit roep: „Oh ja meneer, ik was de mixer nog vergeten." Het schoot haar te binnen, omdat ze mij en de melkboer bij het Brabantse bakje leut een dikke schijf eigen gemaakte cake presenteerde. Het beslag natuurlijk met de mixer geklopt. Nu we toch aan de koffie zijn, wordt ook de Gouden Hori zon encyclopedie van de Albert Heijn koffie op de boeken plank herontdekt. En dus denkt moeder Boudewijns weer aan het boek van de ruimtevaart. Vader Boudewijns (tussen een paar tele foontjes van pastoors met herstel werk aan hun kerken of pasto rieën), komt met een reisva- 1 i e s aandragen, dat tussen alle PMC-artikelen met culinaire mo gelijkheden nog vergeten was. j En als we de gastvrije woning aan de Juliana weg in het Oost brabantse klompenmakersdorp ver laten en we de huisdeur voor een rukwind vasthouden, noteren we nog even het windscherm. In het PMC-veen van Best kijkt men niet op een turfje. En we zijn ervan overtuigd, dat mevrouw Boudewijns in de drukte van deze maandagse wasdag nog een paar artikelen vergeten is. Wat deze goedgemutste pientere huisvrouw niet vergeet, is nog even te getuigen van de fantasti sche kwaliteit van al deze „ge- schenk"-artikelen. prijs en kwaliteit van de winkel waar. Vader Boudewijns haalt er zelfs de consumentengids met prijs- en kwaliteitsvergelijkingen bij om hun eigen huishoudelijke ervaringen in het huishoudboekje even wetenschappelijk verant woord te staven. Deze echtelieden, die ondanks de beste functie van papa, in hun grote gezin op de kleintjes moeten letten, weten van wanten. Ze zijn wat je noemt „prijsbewust". 100% tevreden Een beter getuigschrijft had Al- bert Heijn in Wilhelminadorp (ge meente Best) niet kunnen krijgen. Het is trouwens een getuigenis van een huisvrouw, die recht van spreken heeft. Wie nog meer PMC- artikelen heeft gespaard dan deze Brabantse kampioene, moet zich maar melden. Al kan mevrouw Boudewijns in de haast van de maandagse wasdag met een 'Aller- Hande-verslaggëver over de vloer, er best nog een paar vergeten zijn. Om te beginnen de huishoud- t r a p. Die stond bij het vertrek op de Julianaweg voor de deur klaar om de ramen te zemen. Ja, die trap had moeder Boudewijns ook nog vergeten. Waarvan op het nip pertje nog even acte.... De tuintijd komt „En denk nou maar niet, zegt mevrouw Boudewijns, dat ik voor deze PMC-actie naar Albert Heijn zou gaan, als ik niet voor 100 percent tevreden zou zijn over Dit kan alleen de PMC! Reeds meer dan 10.000 dames zijn u voorgegaan en bestelden bij de PMC hun wasautomaat, die wer kelijk de hele was uit, handen neemt. Want Castor doet alles geheel automatisch, tot wasmiddel toevoeren, 5x spoelen cn centrifu geren toe.Ende Superdry doet nóg meer: drogen met warme lucht. Kiest uit 2 typen, beide voor 4 a 41 /2 kg wasgoed. PMC-Clubprijs f668.- Vergelijkb winkelwaarde f 1.098.- PMC-Clubprijs f 968.- Vergelijkb,winkelwaarde f 1.498.- Betaling: f 52.- in PMC-cheques. de rest contant (of in termijnen) Vraag Uitgebreide inlichtingen in de Aff winkel. CCHIL DE KOMKOMMERS Vj en halveer ze in de lengte. Hol ze wat uit door het pitg-edeelte eruit te snijden en kook ze daarna gedurende een paar minuten tot ze bijna gaar zijn. Vul ze met de volgende ragout. Elders vindt u een recept voor runder tong. Als de rundertong nu gaar ge kookt is. dan pelt u hem en u snijdt het keelgedeelte eraf. Daar vindt u nog stukjes vlees in, die u eruit pluist en die gaan dan mooi in de ragout. Nu is dat vlees niet zoveel en gemakshalve vult u aan met de inhoud van een blikje soepballetj es. U maakt een roux (bloem met boter) en roert er wat melk door tot een dikke gladde massa verkregen is. Daar voegt u bij: de stukjes vlees, de balletjes, wat champignons, gekookt en in stukjes gesneden, een geraspt uitje, de nodige kruiden als peper, een snuifje tijm, een stukje laurier, zout naar smaak. Die ragout laat u even doorko- I ken (steeds roerenen dan vult i u daarmee de goed uitgelekte j komkommerhelften. Zweedse Clubkorting f 115.- Zeer royaal 4-zits model met hoge rugleuning, armkussens en 50 cm. brede zitting. Konings blauwe geplastificeerde bekleding, dus waterdicht en afwasbaar. Verstelbaar zonnedak met witte franje. Sterk Zweeds buisstaal frame met metalen grondplaat- jes. Het geheel is opgehangen aan sterke stalen veren. Vergelijkbare winkelw. f 300.- Bestelnumnier 840 PMC-Clubprijs f185.- waarvan f 52.- in PMC-cheques. ALLEEN BIJ Wyeth Laboratoria N.V. in licentie een bijzonder goede „for- i mule-voeding": S.M.A. gemaakt. Een voeding die precies datgene bevat dat voor baby's groei en zijn optimale gezondheid een absolute noodzaak is. Het is een poeder dat gepasteuriseerd en gehomogeni seerd is en dat in blikken van 453 gram netto in de AH-SuperMarts mei drogisterij-afdeling verkrijg baar Is voor J' 4.75. In het blik bevindit zich een maatschepje voor de juiste hoe veelheid en op het blik is de gebruiksaanwijzing precies aange geven, terwijl tevens alle bestand delen worden genoemd. U kunt meer flessen tegelijk klaarmaken mits u ze dan onmiddellijk in de koelkast plaatst. De voeding met S.M.A. duurt gewoonlijk van vier tot zes maanden. Goed behoort u te bedenken dat S.M.A. nooit met melk mag wor den aangemaakt, u dient zich stipt te houden aan de voorschriften op het blik. Daarbij wijzen we er nadrukkelijk op dat het maat schepje nooit aangestampt mag worden, het moet gewoon worden gevuld en daarna afgestreken. Doet u dat niet. dan krijgt baby te veel calorieën. Precies goed klaar gemaakt, geniet een tevreden baby van een heerlijk flesje S.M.A. Een geliefd voorafje MAAKT U EENS Russische eieren vooral echt en niet van veel aardappelsla (omdat u aardappelen toevallig over hebt). U begint met zoveel Welgelegen eieren hard te koken als u nodig denkt te hebben. Zet ze in koud water en pel ze. Bedek een schotel met een bedje van knapperige, zorgvuldig afge droogde slabladen. Neem een blik groenten-macédoine, laat de macé- doine goed uitlekken. Maak ze licht aan met een beetje pittige mayonaise. Deponeer de macédoine als een platte berg in het midden op het slatoed. Snijd de gepelde eieren overdwars door midden en zet ze op de berg van de macédoi ne. Er omheen maakt u allemaal vakjes met verschillende heerlijk heden: komkommersla, wat tonijn uit blik, zilveruitjes, augurkjes, waaiervormig gesneden, een paar sardientjes, plakjes tomaat, en over de eieren kruist u een paar ansjovis-filets die u van tevoren in wat melk hebt laten uittrekken en die u duchtig hebt schoongemaakt. Overigens: onze nieuwe haring, onze gerookte aal voelen zich in bovengenoemd gezelschap best thuis. Geef er verse toast met boter bij. Het is eigenlijk een maaltijd! Daarom zouden wij advi seren: geef na deze omvangrijke Russische eieren gewoon panne koeken toe. Bloemkool anders fpERWIJL de bloemkool kookt, J- bakt u in de koekepan vrij veel broodkruimels in de boter goudbruin (oudbakken brood ver kruimelt u met de hand). Zorg dat de broodkruimels niet te donker worden, dat kan nl. vrij gemakke lijk gebeuren. Als de bloemkool goed is, laat ze dan uitlekken en strooi er de gebakken kruimels overheen. Andijviestruiken worden sla DAARVOOR de andijvie heelj goed wassen en dan met een extra scherp mes de andijvie in bijzonder dunne reepjes snijden. De goed uitgelekte andijvie aan maken met olie en azijn en verder toebehoren en garneren met hard gekookte eieren, plakjes tomaat en als u van zwarte olijven houdt, zwarte olijven. Het uitje en even tueel het knoflook je niet vergeten, dan bent u al bijna bij de Sa lade Nigoise aangeland! TN HET met prachtige kleurenfoto's geïllustreerde Life Platen- -1 Kookboek gaat men op een culinaire wereldreis. De beroemdste restaurants passeren er de revue in. De chef-koks sdhitteren met hun meesterrecepten. U wilt bijv. weten waar men het lekkerste verse zalm kan eten? Het Life Platen-Kookboek geeft het antwoord. In Restaurant Krone in AssmannShausen aan de Rijn is een van de specialiteiten de verse Rijnzalm. Daar wordt ze gekookt geserveerd met een mosterd-dressing. En in Zweden is het het wereldberoemde restaurant StallmastaregSrden in Stockholm waar de „Gravad Lax" wordt geserveerd, verse zalm, die met dille wordt toebereid. QOK IN ONS LAND kunnen verse zalm eten, maar helaas, de Prachtif»e Rijnzalmen van vroe ds trooi er paneermeel over, nadat! u ze in een vuurvaste schotel hebt I r ZIJn er nie* meer- Door de gedeponeerd en giet er gesmolten i enorme vervuiling van het Rijnwa- boter over, waarna er in de oven ter zijn ze verdwenen, een lijn korstje op mag komen. Als u nog niet aan de nieuwe i De zalm die wij hier eten is de aardappeltjes toe bent. maak van I L o i r e - z a 1 m, die wat minder de oude dan een luchtige puree, mals en zeker minder vet is dan SmkommerSlekend geV'Ulde j voorn,,!*,, Eijnaalm. N, past dat ook wel weer uitstekend in onze veranderde wijze van eten. Nietwaar, we mijden liefst het te vette, te zware en komen dus met de Loire-zalm zeer goed uit Zalm kan men op vele wijzen klaarmaken: men kan ze koken en ze dan warm of koud genieten. Eet men ze warm, dan geeft men er een peterseliesaus of gesmolten boter bij. De koude dient men op met mayonaise en sla. Men kan ze ook bakken of roosteren. Hiervoor zorgt u voor mooie plakken Gelderse achterham. Rol iedere keer zo'n asperge twee of dirie (dat hangt van de dikte af) in een plak ham. Ge«f er mayo naise bij waar u flink wat fijn gehakte peterselie door hebt ge roerd. Met verse toost om te smullen. Vlieg snel naar de ion met PMC en KLM Maar er is nóg een manier van verse zalm klaarmaken. Daarvoor laat men door zijn vishandelaar een of meer mooie tongen fileren en iedere filet om een stukje verse zalm wikkelen. Deze rolletjes wor den vastgeprikt met een houten prikkertje en dit alles doet dus de vishandelaar. Het klaarmaken ge schiedt als volgt: In ruim kokend, lichtgezouten water pocheert u de zalm-tong- rolletj.es gedurende een paar minu ten. Daarna schept u ze met een schuimspaan uit de pan, u laat ze uitlekken en zet ze in een vuurvas te schotel. Vervolgens maakt u een gebon den saus op de volgende manier klaar: gelijke delen bloem en boter worden tot een glad papje geroerd en dan met melk goed geroerd en geklopt tot een gladde, fluwelige saus is verkregen. Deze behoort echter nog flink gebonden te zijn. want we roeren er ook nog een goed glas droge witte wijn door. bij voorkeur in dit speciale geval een witte Bourgogne die er ver volgens ook bij gedronken wordt. Nu heeft de saus de aangena me dikte die u verlangt. U roert er een snippertje geraspte ui door, versgemalen witte peper wat zout en een bewijsje noot muskaat (echt heel weinig!). Deze saus giet u over de visrol letjes en u zet de schotel in een matig warme oven, laten we zeg gen zo ongeveer een kwartiertje. In ieder geval dient u het gerecht bubbelend en geurend op. U geeft er een goede luchtig geklopte aardappelpuree bij (zonder nootmuskaat) en als groente passen hier de verse as perges wonderwel bij. Wij weten het, dit gerecht is niet goedkoop maar wij spraken dan ook van een bijzonder feesteten! 13EEDS MELDDE uw eigen schoonheids- cn moderedacteur 11 dat er een streven bestaat in de mode de grondlijn van het lichaam minder-krachtig te accentueren dan dat voorheen het geval was: het beklemtonen van de boezem is voorbij. Men streeft er nu naar de indruk te wekken dat onder de bovenkleding „niets" gedragen wordt en dat uiteraard terwijl dat wel het geval is, want foundations zijn en blijven noodzakelijk; voor elke leeftijd en voor elk figuur! Dit streven zodanige foundations te brengen dat de argeloze passanten de indruk krijgen dat „de mooie jurk" die zij voorbij zien schrijden, trippelen of glijden, gedragen wordt over het zogeheten blootje, is uitgemond in de „ontdekking" van de No-bra, een slim bedenksel van ene Rudi Gernrecli, een Weens ontwerper die in Amerika met zijn uitvinding op een goudmijn stiet, HIJ HEEFT, in samenwer king met de Exquisite form foundation-industrie de NO-FAMILY gesticht, een hele reeks foundations, beha's etc., die bet lichaam alle gewenste steun geven maar doorzichtig zijn (zuivere dunne nylon met grote veerkracht) en aldus de indruk wekken dat het lichaam, onder de jurk, de sweater, de trui etc., niet gedwangbuisd is in een „korreset", maar zich vrij in de natuurlijke vaart der bewegingen, kan „laten gaan". Hier twee getekende voor beelden van Exquisite Form NO's: een maillot uit één stuk met de „niets-eronder"- toets dat een beha-gedeelte heeft van doorzichtige nylon tricot en een body van lycra spandex stof die zeer veer krachtig en steungevend is. De andereplaat laat de No-Side-Bra zien: een rug loos gevalletje dal slechts met twee zeer smalle banden de rug omvat (verkrijgbaar in ons vaderland in zwart en wit). En dus ook weer geheel doorzichtig met die „niets- eronder-look". Jawel. PEN over kreukherstellen- de stoffen en als men het mon tere praatje zou willen geloven, dan zouden de heren al jaren en jaren in pantalons lopen die nimmer behoeven gestreken te worden en er toch Onberoerd uitzien. Niets is minder waar, aldus hebben wij allen kunnen constateren: de kreuken zijn niet van de lucht, bij wijze van spreken. Onafgebroken sist het strijkijzer dan ook over plooi en kreuk, over rimpel en bobbel, Dit wellicht bracht een aantal Amerikaanse onder-zoekers tot een onderzoek naar het kreuk- herstelvermogen (het zoge naamde KHV, nietwaar) van verschillende stoffen en zij kwamen daarbij tot verschillen de conclusies. Want wat bleek? Dat zuiver- wollen flannelweefsels veruit het minst kreukten! En dat daarna de wol-polyesterpanta lons de beste KHV hadden. Vervolgens kwamen de 100 pet. polyester-stapelvezel-pantalons (wat dat ook zijn moge). Min der KHV hadden de polyester katoen-broeken en de normaal geappreteerde wollen tropical- pantalons; waren deze plooi- houdend bewerkt (gefixeerd, heel dat in vakkringen) dan hield de vouw wel beter maar het KHV was kleiner. Katoenen broeken kreukten het meest: dat is u bekend uit de waarnemingen bij de panta lons van zoons en dochters. Nog een raar verschijnsel: de twee de groep, die der polyester wollen en polyester-katoenen broeken, bleek weinig te kreu ken aan de voorzijde maar geducht «op de achterzijde en bil. Men neemt aan dat groter vochtigheid aldaar en ook ho gere temperatuur er oorzaak van zijn. Men spreekt immers van „kouwe kniëen"? Ook plas tic stoelzittingen werd een kreukvormende invloed toege schreven. Terecht, menen wij. Zeer terecht: men p-lakt er vaak gewoon aan vast en moet er dan met geweld afgetrokken worden. Kleine berichten om grote namen Faisal, de koning van Saoe- di-Arabie bestelde voor de bewoonsters van zijn harem zestig fietsen. Wellicht onder heit motto: „fietsen is gezond". In ieder geval zijn fietsen goed koper dan Rolls Royces, waar mee men in dé olierijkjes ook nogal gul is. De 28-jarige prinses van Hessen (nicht van koningin Elizabeth van Engeland) kreeg, na vijf jaren procesvoering tegen een Milanese schoon heidssalon, een bedrag van ca. 2000 toegewezen als schade vergoeding voor een verbrande haarlok en een brandwonde op het hoofd als gevolg van een foutief ingrijpen van de kapper. -#-De voormalige perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, wordt, met één gesproken zin netje, de partner in een film van Doris Day. Na eerst ge streefd te hebben naar een po sitie in het Congres, hetgeen mislukte, begeeft hij zich op nog gladder ijs. Charles de Gaulle blijkt, naarmate hij langer aan het bewind is, steeds nieuwe aspec ten te tonen. Nu verklaart men dat hij afstamt van de Ierse Koning Rudricus de Grote, die in het. jaar 220 ongeveer stierf en wiens nakomeling, een mili tair die de naam MacCartan droeg, naar Frankrijk trok, daar met een Frangaise trouw de en vijf kinderen kreeg, waaronder de over-over-over- grootmoeder van moederszijde van de president. Overigens, de naam de Gaulle stamt oor spronkelijk uit het aanvankelijk Nederlands-sprekende (Vlaams) Noord-Frankrijk en is een verbastering van de naam Van de Walle die daar (en in Vlaan deren) tamelijk veel voorkomt. -X- De ex-koning van Saoedi- Arabie, I-bn Saoud (62), die, om eens van klimaat te veranderen, naar Athene is getrokken met 12 vrouwen en 18 dienstboden en daar in een strandhotel woont, dat hij geheel heeft af gehuurd, is geruime tijd onder behandeling geweest van een Weense professor en laat zich nu, tegen ouderdomsverschijn- selen, behandelen door de Roe meense vrouwelijke arts Anna Asian, het schijnt hem erg goed te doen. WIJ WILLEN op deze plaats even wijzen op de unieke Egelspelen van Uitgeverij Gebrs. Koster (Singel 124, A'dam). Uitgeverij Koster ont plooit enorme activiteit op het terrein der spelen en spelletjes. Zowel voor grote mensen als voor kleintjes, is men voort durend in de weer en werpt zo een stevige, kleurige dam op tegen t.v,-verveling en -versuf fing en gezinsvervlakking ten gevolge van het ontbreken van speels ..bindmateriaal". Afgezien daarvan moet men de uitgevers van de Egel-spelen prijzen om de fraaie wijze waarop zij hun spelen en spel letjes brengen: in smaakvolle verpakkingen, gezellige dozen met tot speeldrift leidende bor den en pionnen etc. Alles is even prettig en genoeglijk! Wij hebben reeds vele spelen van Egel gezien; er zijn er tientallen verschenen en wij willen op deze plaats alleen wij zen op de Huckleberry-legpuz- zeltjës voor kleinere kinderen. Zij zijn óók al zo mooi uitge voerd en tonen taferelen uit de geliefde t.v.-verhaaltjes, daar mee de t.v.-kwaal ombuigend tot een gewin. Niet alleen ge noemde Hound speelt er een rol in, maar ook de opmerkelijke familie der Flintstones. Vraag eens een prospectus aan van Egel-spelen; ook die voor vol wassenen openen nieuwe gezel ligheidsperspectieven, HET DUURSTE BONT van deze dagen is (nee, niet meer de nertssoort) chin chilla. En heel duur (en mooi) is de Empress Chinchilla zoals wij die, met eigen bran dend oog, in Kopenhagen za gen. Wij laten deze chinchilla- stola, die een ontwerp is van bontbewerker B i r g e r Chris ten sen uit Kopen hagen waar hij voor le den van het Koninklijk huis werkt, even zien omdat hij bestemd is voor het zomersei zoen; B i r g e r heeft hem spe ciaal voor u ontworpen en er is slechts een reisje naar Kopen hagen voor nodig en een beurs je met goudgeld en een stola als deze wordt de uwe. Is dat geen prettige gedachte? Me vrouw; u moet er eens met uw man over praten. Wellicht zal hij, na even nagedacht te heb ben, zeggen: „Ja waarom eigen lijk niet?". Natuurlijk! Chinchilla, beste vrienden, is afkomstig van een klein Peruaans ratje, beestje, diertje dat nu ook gefokt wordt in speciale farms. Het is de zijdeachtigste van alle bontsoor ten en het velletje kan alleen gebruikt worden in de oor spronkelijke vorm: het kan niet versneden worden. De prijs, vraagt u? Er zijn bonthandelaars die zeggen dat iedereen die vraagt hoe duur chinchilla is het niet zal kun nen betalen; het is een bont soort zó duur dat alleen mensen die niet meer vragen hoe duur iets is, hem kunnen kopen. Ruw geschat kan men zeggen dat een cape van chinchilla zoiets als 8000,- kost. Een stola als de hier afgebeelde (van Birger Christensen dus) is duurder. Maar wat maakt dat verschilletje uit? Nog even dit: chinchilla kan prachtig worden geïmiteerd met het huidje van het chin chilla-konijn waarvan het haar echter veel ruiger, dikker is. Een stola als deze van het (onfortuinlijke) chinchilla-ko nijntje („waarom moest ik ook zó op die rotrat lijken!", roept het dier vaak uit) die er, voor het lekenoog, uitziet als echt, kost minder. Maar toch nog zo'n 1000,-. Wat let u en ons? De kleur van de rat? Grijs-wit gemengd. Mooi! Dasspeld steekt kop weet* op UET BLIJKT dat nu ook x A Engeland gaat mee doen met wat in Europa (het „Con tinent", zoals de Engelsman dat zegt) al enige tijd mode aan het worden is: nl. het dragen van dasspelden (die er lange tijd uit zijn geweest en alleen nog de borst sierden van zon- dei-lingen, grijsaards en mode achterlijken L De hele wereld richt zich weer wat meer op het vaak aardige toetsje op de das. Wel is het een moeilijk toetsje dat veel, veel goede smaak vraagt. Wij geloven dat de neergang van de dasspeld (eenmaal on ontbeerlijk immers) een ge volg was van het klakkeloos tegen de borst spelden, op elk uur van de dag en bij elk kostuum, van het prikkerige voorwerpje. Men zag het, in de dagen van het dasspeld-verval, dragen op enorme streepdassen, dassen met beesten en pin-ups erop, bij sportkostuums, bij „combinaties" en waarop ver der al niet. De dasspeld, beste mensen, kan alleen gedragen worden bij een zogeheten „heel pak", dat dan bovendien nog wat gekleed dient te zijn. En dan op de kalme, de bedaarde, de statige das die bij zulk een oak hoort. De dasspeld steekt de kop weer op. Maar laten wij hem ditmaal meester blijven! LAK AAN HEBBEN rVEZE ZEVEN-ACHTSTE regenmantel is deel van een import-collectie met een prettig-modieuze toets. De mantel met Chinese col en epauletten (verkrijgbaar in wit lak, rood lak, zwart lak en blauw lak) toont grote moderne zakken en valt op door de sportieve vrolijke jeugdige lijn. Het toegepaste materiaal, dat immers zeer in zwang komt deze zomer (en winter!), be staat uit een laagje textiel- plastic dat op een soepele ka toenbasis is aangebracht en dat soepel bl ij f t óók bij de laag ste temperaturen (er wordt zeilfs gerept van 40 graden onder nul; niet bepaald de temperatuur overigens om in een regenjas het leven tegemoet te treden). Maar toch: die souplesse is een prettig iets, daar, ook in kouder weer, de mantel losjes blijft vallen en daarmee juist zo aardig glimmend de vormen omvat. Rukka (uit Finland) is de maker van stof en model en K. Vlieg, Archimedesweg 83 in Amsterdam (tel. 020—51542) kan nauwkeurig vertellen waar men dergelijke manteljes kan kopen. Er hoort een bijpassend zuidwestertje bij. Nogmaals: lakmantels worden hoog mode voor jonge vrouwen en meisjes. T7-ENT U NIET IEMAND in -IN. uw kennissenkring (of dichterbij?) die bang is in een nauwe ruimte, die gaat trans pireren als hij in een lift zit bijvoorbeeld? Zo iemand lijdt aan claustrofobie ofwel engte vrees. Zo iemand heeft een fo bie, zoals dat wordt aangeduid, een onverklaarbare angst voor ingeslotenheid. Zo'n fobie kan men op elk gebied hebben; het maakt het leven vaak erg on aangenaam. Het zijn, over het algemeen, overdreven reacties op overigens normale angsten voor gevaren. Soms echter moet de psychiater er aan te pas komen; een fobie blykt nl. een symptoom te zijn van een diepverborgen probleem. Om er eens een paar te noemen: acrofobie angst voor hoogte ofwel hoogtevrees. agorafobie angst voor ruimte, ruimtevrees ofwel plein vrees. androfobie angst voor mensen; mensenvrees. angst voor het angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor angst voor die- autofobie alleen-zijn. bathofobie. diepte. entomofobie insekten. gynefobie vrouwen. hydrofobie. water. nyetofobie. donker. pathofobie ziekte. fobofobie. eigen angsten. pyrofobie vuur. thanatofobie de dood. xenofobie vreemden. zoofobie, ren. Zoals u ziet zijn er heel wat fobietjes die elk van ons een beetje in zichzelf herkent (en daarom overwint). Kleine berichten Thailand is het (nog) naradij selijk-vredige land in Azië, waar rondomheen de oorlog dreigt Thailand (het voormalige Siam, heeft een gelukkige bevolking er een gelukkige koninklijke familie Een schaduw op dat geluk zijn d. schoolvorderingen van de 13-jarig' kroonprins Vajiralongkorn dc oudste der vier kinderen var. koningin Sirikit en (jazz-enthou- siast) koning Bhumibol Het lig; in de bedoeling de jonge prins naar Duitsland te zenden vooi hoger onderwijs, maar zijn cijfer- op school geven weinig hoop od een grootse studie-carrière. Waar om naar Duitsland? Omdat daar reeds vele Thailanders studeren en omdat de koningin de Duitse opvoeding de beste leek. De hertogin van Argyll (50) de gescheiden derde vrouw van de elfde hertog van Argyll (61) die het duurste eohtscheidingsproces van de Britse geschiedenis (meei dan een miljoen gulden) verloor smaakt nu toch de voldoening vai een kleine zege- de rechter ver bood haar vroegere man in cei serie artikelen intimiteiten over hun vroegere samenleven u open baren. De hertog nl, was al in eei Engels zondagsblad begonnen tv vertellen over zijn huwelijksleve; met de voormalige hertogin Het motief voor zijn onthullingen noemde de hertog „het verdedigen van de eer van de Cambell-elan" hij is hoofd van deze Schotse familiegroepering.

Allerhande | 1965 | | pagina 2