AH LEIDT OP IN HOOG-SOEREN .Eigenlijkzijn ze ook gasthe ssggi ECHTE HENGELAAR KENT GEEN GESLOTEN TUD GEVULDE TOMATEN Albert Heijn Dé |ekK^TE Hengelaritus VOLOP RABARBER! 1 rijk- geurige Schotse thee! Een vak dat geleerd moet worden Vader en zoon, een fotografische impressie, die laat zien ...dat hengelen mannenwerk is. Albert Heijn heeft de lekkerste koffie! Om te onthouden! 100.000 PMC- Koelkasten Tafelmodel Gezinsmodel Exclusief bij AH! TUINATTRACTIE: Stampronkbonen Floret o 7 3 MEI 1965ALLERHANDE A 3 Hotel-Rest. Oranje- 2 oord" in Hoog-Soeren waar leidinggevend personeel voor het groeiend aantal AH- S SuperMarts wordt op- geleid. (Advertentie) jyjOMENT, BLIJF EVEN STAAN, kijk, daar lopen her ten. Onbevangen, rank in de benen en trots in het gewei, stappen ze voort, even opzij van hotel Oranjeoord in Hoog-Soeren. Ze lopen op grond van de Koningin en wie het wat officiëler wil zeggen, praat over de Kroon domeinen. De hossen zijn hoog en stil en er liggen nog blaren van de vorige herfst. We lopen langzaam en in eens zegt dr. H. P. Meppelink: „Als u een bedrijfs leider in een SuperMart van AH ziet, heeft hij Hoog- Soeren gehad". Dr. H. P. MEPPELINK -C3% mensen vormen "TE ZIJN ER MISSCHIEN die de vergelijking wat opval lend vinden, maar voor mij is het net zoiets als over een ingenieur zeggen „Hij heeft Delft gehad" of over een man van buitenlandse zaken „Hij heeft Nijenrode gehad". Een SuperMart is een nieuw na oorlogs begrip, een SuperMart leiden is een nieuwe, na-oorlog- se wetenschap. Een vak dat niet komt aanwaaien, maar dat ge leerd moet worden. AH leert zijn SuperMart-bedrijfsleiders dit vak in hotel Oranjeoord te Hoog- Soeren, dat in het winterseizoen haar conferentie-oord is. door A. van Onck TTET IS EIGENLIJK BEST TE BEGRIJPEN, dat buitenstaanders die hengelaars eigenlijk maar rare lieden vinden. Buiten staanders? Ik denk er zelf ook vaak zo over en 'schud niet hegrijpend het witte, doch niet altijd wijze hoofd over mijn eigen symptomen. Dat zit zo. Elk jaar weer slaak ik iets als een zucht van verlichting, wanneer het hengelseizoen sluit. Het is dan de hengelsportauteur in mij, die denkt: ,,Ha, eindelijk vakantie na een heel seizoen van minstens één visdag per week! Ik kijk voorlopig geen hengel meer aan!" Dat doe ik dan ook met, misschien wel tien dagen lang. Maar u kunt het geloven of niet dan ga ik over hengelen dro men 's nachts. Er begint iets in mijn bloed te werken, dat we maar hengelaritis zullen noemen. Mijn hengels hangen vlak naast mijn schrijfbureau aan de muur en willens of onwillens gaat mijn blik naar dat leuke eendelige holglas- hengeltje. waar ik al zoveel koste lijke visavonturen mee h b be leefd. En mijn hand glijdt langs de lange tweedelige zeehengel, ook al van holglas. Zou ik niet eens iemand opbellen, die van hetzelfde hondje gebeten is? Al mogen we met op zoetwater vissen, die koste lijke Noordzee van ons is toch nog vrij jachtgebied. Natuurlijk weet ik ook wel, dat het vissen langs de Hollandse kust ook de laatste tijd weinig succes heeft opgeleverd. Toch heb ik een paar mooie dagen op de pier te Hoek van Holland beleefd. En je kunt het toch nooit weten. Zeevis sen heeft voor mij daarom zo'n bekoring, omdat je altijd verras singen kunt verwachten. Maar ook die hengelaars, die hun hart nu eenmaal aan het binnenwater hebben yerpand en zeevissen maar een saaie bezigheid vinden? Zij zijn dan toch wel tot nietsdoen gedoemd in deze geslo ten tijd! Balletje opgooien Niets is minder waar. Voor hen is dit de juiste tijd om hun hengelgerei eens precies op fouten te controleren, de molens uit elkaar te nemen, te reinigen en te smeren, te kij ken of de snoeren geen zwak ke plekken vertonen en heel voorzichtig bij moeder de vrouw een balletje op te gooien over het aanschaffen van een nieuwe hengel. .Maar je hebt er al twee" zal de lieve vrouw misschien bedenkelijk tegenwerpen, niet beseffend, dat ze hiermee een uiterst pijnlijke snaar aanroert: het is immers zijn stil verdriet, dat hij er maar twee heeft. Breng dat een zorgzame huismoeder maar eens aan haar verstand. Nu is het wel een feit. dat heel wat hengelaars zich meer spullen aanschaffen, dan nuttig of wense lijk is. Hebt u zich wel eens afgevraagd met hoeveel hengels u kunt volstaan om toch behoorlijk van uw sport te kunnen genieten? Zelf beschik ik, na een halve mensenleeftijd gevist te hebben, over een behoorlijk arsenaal, maar wanneer ik me zou moeten beper ken, kon ik zeker met vier hengels volstaan. Dat zouden dan zijn, de twee hengels, waarover ik het reeds had, een lichte Japanner en een tweedelige holglashengel van 2,40 m, die ik gebruik om te snoeken met reel en drijf lijn. Dat laatste zou desnoods ook nog met de zeehengel kunnen, maar die is me wat onhandzaam om de hele dag mee rond te zeulen. PMC-hengels Goed, we hadden het over het zuinige gezicht van de zuinige hengelaarsvrouw. Broeder in Petrus, ik wil u niet opstoken, maar doet u er niet verstandig aan, haar eens opmerkzaam te maken op de PMC-hengels, waar mee ze u kan verblijden? Nu moet me een bekentenis van het hart. Toen ik de eerste brieven kreeg van lezers, die me de vraag stelden: „Wat denkt u "an die Albert-Heijn-hengels?heb ik ge aarzeld met antwoorden. De prijs is buitengewoon laag: 7 voets spinhengel met bijbehorende mo len 44.- (laaggeschatte winkel waarde 65.-), 12 voets zeehengel met kloeke zeemolen 77.- (even eens laag geschatte winkelwaarde ƒ125.-). Maar hengels kopen via een levensmiddelenbedrijf? Er was maar één mogelijkheid om wat meer aan de weet te komen. Ik ben zelf mijn licht gaan opsteken. AH stelde me onmid- BIJ SIR COENRAAD Ik heb er zojuist uitvoerig rond gewandeld, in dat Oranjeoord te Hoog-Soeren. In dat oord met die vooroorlogse stijl, waar de eerste man die men tegen het lijf looipt de heer J. A. Kervezee is. Een geboren Rotterdammer en dat is soms ineens te horen. Een oud- marineman en dat is aan zijn rechte rug te zien. Een man, die bij denmensen van AH een begrip is gewórden. Hij vertelt niet zo erg gemakke lijk over zichzelf, maar na enig aanhouden zegt hij: „Ja, klopt, in Semarang had ik vroeger een hotel en in de oorlog ben ik met de marine op de Kota Baru naar Colombo gevlucht. Wat ik daar deed? Wel, een hotelsohip inrich ten voor de marine. En zes jaar lang was ik ook sergeant-hofmees ter, ook van de admiraal Helfrich, Sir Coenraad, zoals hij na zijn Engelse onderscheiding heette". RUIM 1200 dellijk beide hengels ter beschik king om te testen. Ze zijn van holglas, hebben een verchroomde montage en de molens zijn een voudig, maar zeer goed. Over de zeehengel vooral ben ik verrukt. Niet alleen om het inklapbare startoog, maar vooral om de wer kelijk sublieme ctie. De spinner is eveneens goed en zijn geld dubbel waard. Dit alles behoeft geen verwondering te wekken, wanneer we weten, dat de hengels vervaardigd zijn volgens adviezen van één der beste Nederlandse casters. Service van expert Na dit alles bleef er toch nog één vraag over: hoe staat het met de service? De winkeljuffrouwen zullen naar alle waarschijnlijkheid geen molens of hengels kunnen repareren. Ook op die vraag heb ik een absoluut afdoend antwoord gekregen: de service is in handen van iemand, die geen groenzoeter, maar een expert op dit gebied mag worden genoemd. Dit verklaar ik met de hand op het nobele henge- laarshart. Kom moeder! Ditmaal is het liet moeilijk een cadeau voor ie trouwe, zorgende heer iuizes te vinden....! Meneer Kervezee kwam in 1957 in Oranjeoord. „Driehonderd ge gadigden waren er, ik kreeg het", vertelt hij met plezier. „Tot zijn dood was admiraal Helfrioh een van de vaste gasten, net zoals de oud-commandant van de mijnen- dienst in Indië, die ook nog altijd hier komt en de dokter van de Tromp". De heer Kervezee is trots op zijn gasten. „De mensen van Albert Heijn? Och meneer, ik heb er zeker al twaalfhonderd hier gehad. Soms groepen van twintig, soms van zeventig. Ik heb er hier gehad die vijf weken bleven en zo'n vijf- weken-cursus wil wat zeggen Begonnen om 9 uur 's morgen gaan ze enthousiast vaak ook nog 's avonds door. 9 OP AH-WI)ZE In dit Oranjeoord, in dit Hoog- Soeren, waar de heer Kervezee de scepter zwaait, daar leidt AH zijn mensen op. Daar worden en men mag zeggen: op een echte AH-ma- nier de leidinggevende mensen uit de SuperMarts en de Zelfbe- dieningszaken gevormd. Want als men uitbreidt, dan moet de oplei ding in versneld tempo gaan. „En we doen dat met juichend hart", zegt een van de leiders. „Tijdens die cursussen wordt er hard gewerkt, dat klopt", zegt dr. Meppelink. „Maar het zou tegen de principes van AH zijn om „ge makkelijke" cursussen te geven. Wat wij in Hoog-Soeren doen is, mensen vormen die kunnen wer ken op de AH-wijze en in de AH- stijl". „Vooral in het winterseizoen, wanneer we mensen voor de op leiding vrij kunnen maken, draai en de cursussen op volle toeren, Onze cursisten komen op maandag ochtend en gaan op vrijdagavond weer weg. Een stuk algemene vorming rijker, een brok presen tatie in de binnenzak, een hoop verkooptechniek wijzer". Wij geven in Hoog Soeren vooral de opleiding voor functionarissen die op één of andere wijze in deze SuperMarts en Zelfbedieningsza ken leiding moeten gaan geven. Die AH-gasten, waar de heer Kervezee het over had, kunt u dan ook nu aantreffen als afdelingschef in een SuperMart, als reserve-chef in een ZB. of als bedrijfsleider. Ook een aantal vrouwelijke func tionarissen in onze zaken zijn in Hoog Soeren opgeleid, o.a. de hoofd-caissières, verkoopsters voor verpakt vlees en delicatessen. Die vlees- en delicatessenverkoopsters moeten veel weten van hygiëne, van versheid, van de eisen van de klant enz. Zij moeten de klanten kunnen inlichten en adviseren om trent menu's. Vandaar die oplei ding. EEN BAD" En de man die bedrijfs leider is in een SuperMart? „De aanstaande SuperMart- bedrijfsleiders worden er bijna een heel jaar lang uit- Ik zal u niet die hele opleiding vertellen, maar als u zo'n bedrijfs leider in zijn SM ziet, dan is dat een meneer die heel wat in de mars heeft. Een twee weken in een „geestelijk bad", zoals dr. Meppe link het noemt, heeft hij ook achter de rug en dat is een bijzonder in grijpende zaak, omdat hierbij op vaak indringende wijze aan de per soonlijkheidsvorming wordt ge bouwd. Stage heeft hij ook gelopen, in alle afdelingen van een Super- Mart. Hij is uitvoerig ingescha keld in bedrijfseconomische onder zoekingen, hij heeft deelgenomen aan contactdagen, hij ig opgeleid in het beheer van een SuperMart en in Hoog-Soeren heeft hij deel- jenomen aan een leergang SM-leer. 3e cursisten hebben daar (als groep) de problemen van het leiden van een SuperMart samen bestudeerd, aan gehaald", zegt d r. Mep pelink, socioloog, die de ze opleiding organiseert. „Hij moet niet alleen de beheerskant onder de knie hebben om later aan veertig tot tachtig mensen leiding te kunnen geven, hy moet ook wanneer dat nodig is zelf de handen uit de mouwen kunnen ste ken". En bij die leergangen en curus- sen hoort ook: verplicht wandelen. De benen strekken in die prachtige omgeving, kijken naar de herten en de zwijnen, de geest verfrissen voor een volgende les aanvangt. Vakkennis, in zicht in het beleid van Albert Heijn, verkooptechniek, persoonlijkheidsvorming en perso- neelsleiding zijn de1 zaken die zwaar wegen daar in Hoog-Soeren. „Mensen met die verantwoordelij ke functies hebben veel achter grond nodig", zegt dr. Meppelink. En dat al die cursisten wegwan delen met meneer Kervezee van Oranjeoord, dat is een vaststaand feit. „Als ik bij AH in Apeldoorn kom, waar mijn vrouw boodschap pen doet, dan word ik op handen gedragen. Ze bieden me soms zelfs koffie met gebak aan", lacht hij. Een laatste vraag, meneer Kervezee: Hoe vindt u nu die AH- ers die hier in Hoog-Soeren cur sussen komen volgen? De oud-marineman denkt niet na. Hij zegt meteen: „Het zijn I bijna collega's van me. want in feite zijn het ook allemaal gasthe ren". p.w.r. Dat kan alleen de PMC DE HEER KERVEZEE van Oranjeoord met zijn vrouw: een begrip voor AH-ers. de hand van het maquette-model „Super-Mart Hoog-Soeren". Hij heeft na deze leergang niet alleen een SuperMart leren inrichten maar ook leren bemannen met personeel, hij heeft in de praktijk „gedraaid" in een SM en klanten te woord gestaan, ook als zij vra gen of klachten hadden kortom, hij is een van de mensen die er een zware opleiding op heeft zit ten, een van de mannen die „Hoog- Soeren" deed. EIGEN BOEKEN In Hoog-Soeren wordt op een eigen AH-stijl gedoceerd. Men werkt zeer sterk met bij AH ontwikkeld lesmateriaal, met eigen docenten, met eigen boeken. Alle maal een resultaat van eigen acti viteit. Een PMC-ITl Is goedkoper dan u denkt f^EWOONLIJK laat men de huid om de tomaten als men ze warm gevuld serveert, bij de koude tomaat mag het vel er gerust worden afgehaald (zie elders). Wel moet u de gepelde j tomaat bij het vullen extra voorzichtig behandelen omdat deze natuurlijk wat kwetsbaarder is. Koud vullen: 1. Met groenten-macédoine uit het blik. Aangemaakt met pi kante mayonaise en versgehakte peterselie. 2. Met garnalen-mayonaise. 3. Met stukjes koude vis, vermengd met asperge-puntjes en wat mayonaise waardoorheen een snufje paprikapoeder. 4. Met stukjes koude kip, vermengd met stukjes voetsel derij (uit blik) en pikante mayo naise waardoor kerrie naar smaak werd geroerd. 5. Met aardappelsalade, waar doorheen kleine blokjes kom kommer en kubusjes belegen kaas. Warm vullen: 1. Met spinazie, afgedekt met een plakje kaas. In de oven laten smelten en licht kleuren. 2. Balletjes gehakt in een gebonden Béchamel-saus. Af dekken met een bergje aardap pelpuree. In de oven laten kleu ren. 3. Met tonijnragoüt, waar doorheen vrij veel fijngehakte peterselie. In de oven. Met droge rijst waardoor s tukjes kippelever en reepjes paprika, in een vuurvaste scho tel in de oven. 5. Met rauw, zeer pikant aan gemaakt gehakt. Daarna bakt met de tomaten in de braadpan in ruim boter en smoort ze met het deksel erop tot het vlees gaar is. Bestrooien met rode paprikapoeder (per blikje 0,55). 6. Met stukjes zalm (uit blik) waarover een Sauce Mornay. Dat is een gebonden kaassaus, u gaat van de Béchamel uit en roert er een stevige hoeveelheid geraspte, belegen Goudse kaas door plus een geraspt uitje. Ook dit gerecht in de oven. en fris eten, puur als compote of op de boterham als jam is dit produkt zeer aan te bevelen. Maak er op de volgende manier eens een bij-| zonder smakelijk toetje van. U roert van gelijke hoeveelhe den bloem en boter een glad papje voegt er onder voortdurend roeren zoveel koude melk bij dat u eindigt met een vrij dikke vla. De melk, vanzelfsprekend bij kleine beetjes tegelijk toevoegen en het roeren is belangrijk om klontjes te voorkomen. Van het vuur roert u door de vla: een pakje vanillesuiker, suiker naar smaak, twee eierdooiers en twee zeer stijf geklopte eiwitten. Onder in een glazen schaal gaat de rabarber (die fris-zoet van smaak behoort te zijn) en dan komt de vla er overheen. Dien het gerecht zo koel mogelijk op en smul! N.B. Het bovenstaande kunt u ook op een andere manier opdienen. Indivi dueel op bordjes. In het midden legt u een beschuit, op de beschuit komt de rabarber, daarop de vla. Het mag van goedheid overlopen! Krachtige en bijzonder fijngeurige melange met de beste koffiesoor- ten uit Midden-Amerika. Weer galoos lekkere koffie! Pak 250 gram 70 AH-SuperMarts in de groen te-afdeling die bijzonder goede voorgebakken patates frites kunt krijgen? Prijs per zak a 1 kg 1,25. Alleen maar de fri tuur op temperatuur brengen en u kunt uw gezin in een ommezien trr.kteren op deze lekkernij! MODELLEN 65 zijn uit' In drie jaai tijds leverde de PMC 100.000 koelkasten af Wel een bewijs dat het vertrouwen in deze kwaliteitskoelkast alge meen is Mei krasvast tafelblad, muur- roostei. uitschuif bare roosters, diepvriesvak en royale groente lade Praktisch ingedeelde deur Clubprijs f 269.- Vergelijkbare winkelwaarde f385.- Een ware voorraadkast Dicpvriesvak over volle breedte, dubbele groentelade, enz Deur met 11 verschillende vakken ook voor grote flessen Clubprijs f 409.- Vergelijkbare winkelwaarde f575. BETALING Vooi beide typen f 52.- in PMC-cheques de rest contant Termijnbetaling op zeei gunstige voorwaarden mogelijk VRAAG FOLDER In elke AH-winkcl vindt u de uitgebreide PMC-KOELKAST foldet met alle bijzonderheden over deze prachtige koelkasten Albert Heijn een eigen tuin, maar ook voor wie op zijn balkon graag met bloemen en planten „liefhebbert", dient zich deze zomer een biizon- dere attractie aan, namelijk zaad van nieuwe stampronkbo nen onder de naam Floret. LAAG GEWAS In tegenstelling tot alle andere pronkbonensoorten heeft Floret een buitengewoon laag gewas. De planiten worden beslist niet hoger dan 40 a 50 cm en dat is voor pronk bonen op zichzelf al een bijzonderheid. Een speciale attrac tie van Floret is bovendien dat er zich aan de planten een overvloed van grote, helder scharlakenrode bloemen ontwikkelt en wel gedu rende de gehele zomer. Een in de tuin uitgezaaid veldje geeft dan ook een opvallend fraaie aanblik, dat de bewondering van elke voorbijganger zal oogsten. OP HET BALKON Ook is het mogelijk om, als men niet over een tuin beschikt, het zaad in potten te leggen en de planten dan bijvoorbeeld op een balkon tot ontwikkeling te laten komen. Ook op deze wijze kan men van Floret veel plezier bele ven. Naast de optische kwaliteiten biedt het gewas van Stamipronkbo- nen Floret bovendien nog een rijke oogst aan pronkbonen van een hoge consumptieve waarde. De peulen zijn bijzonder mals en uitstekend van smaak. In een jong stadium geplukt verschaffen zij, als snijbonen opgediend, een voor treffelijke groente bij de warme maaltijd. Thee, dat geurige gezelligheidskruid, is en blijft nog steeds het troetelkind van de échte kruidenier. Geen wonder dat de moderne Albert Heijn met „ouderwetse" zorgvuldigheid z'n theemelange kiest. In de Schotse Hooglanden, met hun weidse en wisselende luchten die zozeer op de onze lijken, trof AH een voortreffe lijke melange die nauwkeurig overeenkomt met de Nederlandse smaak. AH presenteert deze thee-melange die de naam draagt van een vermaarde Schotse clan: MacQueen. En de tartan van deze familie (een warm rood-gcel ruitmotief op zwarte ondergrond) vormt de smaakvolle verpakking van deze superieure thee. kunt kiezen uit drie exclusieve soorten MacQueen. Doe mee aan de MacQueen- kleurweditrljd I 14 hoofd prijzen (reis naar Engeland). I WITH OOLONG MacQueen MacQueen Teabags FORMAAT THEEZAKJES MacQueen Extra Blend WITH DARJEELING 92 Ct Alleen verkrijgbaar bij

Allerhande | 1965 | | pagina 3