m PASEN 1965 Zalm of tonijn Ontbijt én lunch Vijgen compote Cordon- bleu Ossestaart soep Kalkoen bouten Menu 's Tweede Paasdag Feestrecept uit het LIFE - Kookboek Nieuwtje bij AH Vruchten salade Rollade Schorse neren Waarom blauwe plekken? Blocnote en potlood Kazen in soorten \m\ ibSu'- [w *Ji' I IPar-i I Hte-J ISjpyi fadeij n Albert Heijn M0+ iPerlel JIRUNCH is de wat vroefie maaltijd die eigenlijk een combinatie is van ontbijt en lunch. Als u de vorige dag de Kip Jardiniere hebt genoten en er is wat overgebleven dan hebt u de beste ingrediënten voor een kip groenten-salade. De overgebleven aardappelen snijdt u in blokjes en die gaan er ook door. De kip pluist u uit en verdeelt u in stukjes. Maak een vinaigrette-saus klaar: veel olijfolie, naar verhouding veel minder azijn, maar dan wel een azijn van de kruidige soort, een goede Franse mosterd, versgemalen peper, wat zout, kappertjes en veel zeer fijngehakte peterselie plus een geraspt uitje. Laat in deze saus de ingrediënten gedurende enige uren marineren. JJÊBT U van de kip met de groenten niets meer over, omdat het zo heerlijk smaakte, maak dan een sla van zalm of tonijn. Kook eieren hard, zorg voor tomaten, kropsla, komkommer, augurkjes e.d. en vergeet ook in dit geval de gekleurde viskuit niet, waar we elders over schreven. En nu even wat praktische wen ken in verband met de voorberei dingen van verschillende gerech ten'. Peterselfe bijv. kunt u rustig de dag voor de feestdagen wassen, plukken en heel fijn hakken. Sluit de gehakte peterselie in een plastic doos en bewaar het in de .koelkast. Hebt u geen koelkast, dan zet u de peterselie (ontdaan van de eventuele wortels) in een potje met water en u gebruikt ervan naarmate de be hoefte er is. Tomaten pelt u van tevoren, u ontkernt, laat vocht en pitjes ver dwijnen, sluit ze in een plastic doos en bewaart ze ook alweer in de koelkast. Haal ze dan wel een uurtje of wat van tevoren eruit, want een ijskoude tomaat heeft smaak noch kraak. Kropsla stopt u in een plastic zak en bewaart ze in de koelkast, tenzij u in het bezit van een groentenla in genoemde koelkast bent, dan gaat het zo ook wel. Diepvries - groenten in kranten verpakt in het vrieslichaam leggen, dan houdt u ze goed tot het gebruik. V i s pakt u in staniol; in het vrieslichaam bewaren tot de tijd van klaarmaken aangebroken is. Als u dus zo'n slaatje maakt voor de brunch, dan hebt u de verschillende ingrediënten maar voor het grijpen, hetgeen heel gemakkelijk is. Overi gens, bij de salade of het nu de kipsalade of de vissla is, geeft u verse toost met boter. Dat smaakt verrukkelijk! BESLUIT de brunch met een gezel lig dessert, de vijgencompote. Hiervoor neemt u gewone gedroogde vijgen (per pakje 22 ct.) Was ze goed en laat ze met weinig water, een stuk pijpkaneel, een citroen schilletje en suiker gedurende een uur zacht koken. Neem schilletje en kaneel eruit. Laat de compote goed koud worden en geef er ongeklopte, ongezoete slagroom bij in een kan netje, zodat iedereen zich naar eigen inzicht kan bedienen. D1T Jii, IS de naam van een heer lijk vleesgerecht. U heeft er kalfslappen voor nodig, plakken ham en plakken kaas. De ham zowel als de kaas (goede, vrij dikke plakken lidht belegen soort Goudse), moeten iets kleiner van formaat zijn dan de halve kalfs lappen. U neemt de platgeslagen, dunne kalfslappen en maalt er wat verse peper over, maar u vergeet het zout. (Immers zowel ham als kaas is hartig). U legt op de kalfslap een plakje ham. smeert er een klein beetje Franse mosterd overheen en deponeert er een even grote plak kaas op. Vouw de kalfslap over de ham en kaas dubbel en steek in de randen houten prikkers, zodat het gevulde lapje goed gesloten blijft. Bij het braden immers wordt de kaas warm on smelt, maar ze mag er natuurlijk beslist niet uitlopen. De gevulde kalfslappen worden nu door een paar losgeklopte eieren gehaald; daarna door paneermeel gewenteld, weer door de eieren en nogmaals door het paneermeel. Ze hebben dan een dik jasje aan. En zo bakt u ze in ruim boter goudbruin en gaar. Dien ze knapperig op, de jus blust u even met een klein scheutje water, breng alles tot ko ken en roer er van het vuur een klein stukje boter door. Dat geeft de saus een wat fluwelig karakter en de smaak is perfect. Deze vleesjes met heel fijne tuin- boontjes uit de diepvries of blik vormen werkelijk een exquis hoofd gerecht waar u gewone, versgekook- te aardappeltjes of wat puree bij kunt geven. jn/T is niet alleen een buiten- gewoon lekkere soepmaar het is ook zo'n gemakkelijk ge recht, U koopt ze in blik of pakje. U verwarmt de soep èn giet er aan tafel een klein scheutje madeira bij. Madeira kost f 1,per spe ciaal flesje van 1 dl. En dan maar stil genieten van dit geurigs! U kunt natuurlijk ook een originele Ossestaart gebruiken. Verkrijg baar in iedere AH-SuperMart-sla- gerij (1,39 per 500 gram). [(ALKOENBOUTEN vindt u bij AH in de diepvries en u laat ze volgens aanwijzing langzaam helemaal ontdooien. Daarna braadt u ze in poter aan alle kanten goudbruin.' Neem ze uit de pan en houd ze warm. In de achtergebleven boter smoort u vervolgens een fijngeraspte ui (mag beslist niet kleuren, alleen maar glazig worden!) en daarna roert u er zoveel paprikapoeder door dat de saus dieprood ziet. Leg de bouten in de pan terug en laat ze zachtjes gaar worden. Zouten en van vers gemalen peper voorzien. Even vóór het opdoen bindt u de saus met echte room, ongezoet en ongeklopt. Dien de bouten op in een grote, mogelijk wat diepere schotel, omringd door een krans van spag hetti, giet de gebonden saus erover. Bij dit gerecht past een pittig aangemaakte komkommersla. BRUNCH Slaatje van koude kip Verse toost en boter Vijgencompote Koffie of thee DINER Ossestaartsoep Cordon Bleu Tuinboontjes uit diepvries of blik Aardappelen Vruchtensla Mokka OF Ossestaartsoep Kalkoenbouten met paprika-roomsaus Spaghetti Kaas-assortiment met toostjes en crackers. Koffie OF Ossestaartsoep Rollade Schorseneren uit blik Aardappelen Gember met slagroom Mokka Wat dacht u, vooral nu de diepvrieskip zo voordelig is, van onder staande verrukkelijke schotel. CHICKEN ASPARAGUS CASSEROLE (SCHOTEL VAN KIP MET ASPERGES) 12 mooie plakken gekookte kip Vi kg gekookte asperges 3 koppen geconcentreerde gebonden blikchampignonsoep 1 kop volle room 1 theel. kerriepoeder Tabasco 4 eetl. gesneden piment 4 eetl. gemalen parmezaanse kaas paprikapoeder Rangschik de asperges in een ingevette vuurvaste schotel. Verdeel de plakken kip hierover. Meng de soep, room, kerrie en 4 druppels Tabasco. Maak het heet en mooi glad, steeds roerend. Doe de piment erbij. Giet de saus over de kip en de asperges en bestrooi met kaas en paprikapoeder. Bak het in een hete oven 15 minuten lang, 6 pers. U ziet uit de opgegeven hoeveelheden dat het recept geldt Voor 6 personen. Vanzelfsprekend past u de te gebruiken hoeveelheden aan uw gezin aan. /INDT u GEHAKT aanmaken een vervelend werkje? Geen nood! In de AH-SuperMart vindt u zakjes met kant-en-klare gehakt-mix. Ze kosten slechts 20 cent en bevatten paneermeel, eiwit, gemengde kruiden en zout, voldoende om een pond gehakt aan te maken. Het enige wat u er bij moet voegen is een half kopje melk. Niets let u echter om wanneer uw smaak naar een iets pittiger sa menstelling uitgaat, er nog wat zout, peper, noot e.d. bij te voegen, dat zelfde geldt ook voor het paneermeel. Voor de huisvrouw die het druk heeft zijn deze zakjes bepaald een uitkomst! OMDAT EEN Cordon Bleu ten slotte een voedzaam gerecht is, past daarna een frisse vruchtensala de. Neem er wat gemengd fruit uit blik voor en vul dat aan met goed gepelde partjes sinaasappel, dunne schijfjes appel, wat banaan, even tueel wat grapefruit en zeker wat ananas. Het sap doet u niet in de schaal, maar u roert door de vruch ten een goed glas likeur. Dat kan zijn Marasquin of een Curagao of Kirschwasser. U koopt die likeuren in flesjes van een deciliter en ze geven aan de vruchtensla precies de „finishing touch" die het geheel zo feestelijk maakt. A LS DERDE COMBINATIE voor het diner van de Twee de Paasdag stellen we u voor, de klassieke rollade en aan u dan om te beslissen of u de runderrol lade dan wel de rollade van het varken of het kalf prefereert. Vraag aan de slager wel, van welke delen de rollade is samen gesteld en hoe lang dus de braad- tijd moet zijn. Ten slotte behoort een rollade mals en sappig te zijn, ongaar is niet best, maar te lang in de pan kan ook funest zijn. Het gemak van de rollade is dat de slager hem al van de benodigde vleeskruiden heeft voorzien. CCHORSENEREN uit blik zijn een ware delicatesse. U warmt de groenten in het kooknat. Intussen maakt u een gebonden saus van bloem, boter en melk met een snippertje geraspte ui, wat peper, zout en nootmuskaat. Giet de schor seneren af en laat ze verder nog even sudderen in de saus. Ze vor men met die malse rollade en versgekookte aardappelen een voor treffelijke hoofdschotel. LIET JAAR 1964 was een uit- stekend jaar voor de aard appelen. Door de gunstige weers omstandigheden bevatten de aardappelen veel zetmeel en wei nig vocht. Dat is heel plezierig want het geeft een bijzonder goe de „kookkwaliteit", ook de smaak is best te noemen. Maar ze zijn door deze eigen schappen ook bijzonder kwets baar en vatbaar voor stootbe- schadiging. Er zijn twee soorten van blauwe plekken. Bij het oogsten, het rooien, kunnen beschadigingen optreden en die plekken zijn dan nu heel don kerblauw. Alle beschadigingen van latere oorsprong bijv. bij hersorte ring, verpakking enz, enz. zijn lich te, blauwe plekken. Wat heel belangrijk is: aardappe len hebben last van de kou en dan kan ook blauw optreden. De sorteer- stations die de cellen openmaken (ze worden bewaard bij temperaturen van 4-6 -graden), verwarmen de aardappelen dan ook eerst tot tem peraturen van ongeveer 13 graden, alvorens men tot hersortering en verpakking overgaat. U ziet onze vertrouwde aardappe len hebben bijna iets menselijks. Ten slotte, mensen krijgen ook blauwe plekken als ze zich stoten of als ze vallen en de mens die het koud heeft, kan ook blauw wor den. Maar maakt u zich maar niet ongerust over de blauwe plekken van de aardappelen, u snijdt ze er eenvoudig uit en geniet verder van een beste bloemige! OOK NU ZOU IK u weer willen raden, winkel tijdig, bestel tij dig. Noteer alles wat u nodig denkt te hebben op een blocnote zodat u snel en efficiënt te werk kunt gaan. Uw leveranciers zullen u er dank baar om zijn en voor u zelf zal vermoeidheid tot een minimum be perkt worden. Prettige Paasdagen! T AAT U adviseren bij het samen- ■*-J stellen van een kaasplateau. Evenals de wijn hééft ook de kaas een bepaalde volgorde waarin ze genoten wil worden; Men begint met de lichtste soorten en gaat naar de zwaardere van smaak, daarbij volgt de wijn dezelfde weg, van zeer licht naar vol en bouqueteus. En omdat we natuurlijk lang niet allemaal in de geheimen van de kazen (en zeker van de talloze importsoorten weten we in doorsnee maar bar weinig af!) ingewijd zijn, is het advies van de vakman goud waard. Vraag dus de bedrijfsleider of de chef van de AH SuperMart- afdeling om raad. Bovendien is het belangrijk te weten of de kaas precies „goed" is. Een „onrijpe" kaas is geen genoegen, maar een „overrijpe" is beslist een onding! Bedenk dat bij zo'n kaasassorti ment ook weer diverse broodsoorten passen en zorg voor de nodige variatie. Wat smaakt dat geurige kopje mokka daarna goed! Gevulde pikante flensjes t'OOK SPINAZIE, maar kook v ze niet al te gaar, laat ze vervolgens heel goed uitlekken en snijd ze grof. Laat verder uitlekken. Maak nu een beslag voor flensjes, maar ga helemaal de pikante kant uit, met andere woorden door het beslag gaat zout naar smaak en een behoor lijke dosis versgemalen peper. Er mag trouwens gerust een extra ei in dit beslag en dan ook nog geraspte belegen Goud se kaas. Bak de pikante flensjes en terwijl u dat doet, laat u de spinazie met wat boter weer gloeiend worden. Op ieder flensje legt u ver volgens een deel van de spina zie en u klapt het over de groente dicht als ware het een appélflapje. Leg de gevulde flensjes in een vuurvaste schotel, strooi er nog wat geraspte kaas over, laat die in de oven even smelten en dien het gerecht gloeiend op. Kalkoenbout met de Paas! Kalkoen-bovenbout Zeer mals vlees met bijzonder weinig' been. 2 bouten per pak - gewicht samen van 1300 tot 1800 gram Per 500 gram Kalkoen-onderbout heerlijk mals vlees 3 bouten per pak - gewicht samen van± 1300 tot 1500 gram Per 500 gram

Allerhande | 1965 | | pagina 8