"fin nog geen tien jaar „Burda-Moden" ■vr" irz OVERAL RONDNEU u ALLERHANDE NIEUWTJES DOOR EEN RINGETJE TEGEN DE MOTTEN CADEAU Stijlgroep Het silhouet Wie zegt dat?! Spiegel van de ziel W!,' Diamant en briljant restaurant KLEINE BERICHTEN NIEUW! Aluminiumstoelen Albert Heijn FRAAI MODEBLAD APRIL 1965 ALLERHANDE 5 T~\E MODERNE MAN ziet eruit om door een ringetje te halen. Dat hij dat kan, is duidelijk: wij beschikken in ons land over een zeer grote en zeer goede confectie- industrie. Hoe groot (en goed) bewijzen wel de produktie- en de uitvoercijfers: een kwart miljoen van de meer dan twee miljoen herenkostuums die we in 1964 maakten, werd geëxporteerd I gesloten "Amerikaanse stijl). Voorts is die stijl ook herken baar in wat hoekiger, smaller, soepeler lijnen. De Frans-Ita liaanse mode die ook nog steeds veel aanhang heeft, werkt meer met afgeronde lijnen, een wat bredere borstlijn en niet al te ranke silhouetten. Overigens: veel modellen van de stijlgroep hebben een rug- split of flinke zijsplitten. Dat is niet geheel volgens de Ameri kaanse lijn. De pantalons blijven slank, vooral boven de knie en hebben meestal geen omslagen. De voetwijdte varieert van 40 tot 42 cm. Vesten winnen, vooral voor Jonge mensen, steeds meer veld. Kleuren: grijs blijft de baas. Daarnaast beige, soms gemengd met grijs (nogal bleek). Blauw is niet wèg te denken uit het herenmode beeld. Er zijn nieuwe nuances: zwart-blauw en zeer donker grijs-blauw. De stoffen: wollen kamgarens. twists; veel (zeer vage) ruiten; ook pied-de-poule- ruitjes en grote ruiten met overruit. Ook ziet men fijne streepjes opdagen. Smalle vis graten met streepeffect doen ook dienst. Import. Ons land voert jaarlijks ruim 350.000 kostuums in; zelf maken wij er ruim 2 miljoen per jaar (waarvan er bijna een kwart miljoen wordt uitgevoerd). WE MAAKTEN er in '64 zo'n 300.000 meer dan vorig jaar, toen er zo ongeveer 1.900.000 stuks Werden vervaar digd. Daarvan werden er, om heel precies te zijn, 213.610 stuks uitgevoerd en dat was een kleine 17 pet. meer dan in '63. België en Duitsland zijn de grootste afnemers; de Belgen namen er ruim 131.000 af; de Duitsers ruim 51.000. Wat het eigen land aangaat: wij dragen „zelfgemaakte" kos tuums èn ingevoerde en wij doen dat in enorme hoeveelhe den. Meer dan 300.000 kostuums werden ingevoerd en dat is 13,3 pet. van het binnenlandse ver bruik. Optellend en aftrekkend kan men vaststellen dat de binnenlandse afzet in 1964 2.338.000 stuks bedroeg, dus bijna 2% miljoen. Dat komt neer op ongeveer 5pak per tien man. Bijna met 20 pet. is de omzet verhoogd in 1964. Een verheugend verschijnsel dat 1) aantoont dat de man meer en meer modebebewust wordt en 2) dat wij leven in een „gun stig conjunctureel klimaat", zo als dat heet; we kunnen ons meer veroorloven dan voor heen. "JVTOG IETS: van de enorme produktie van herenkos tuums is ongeveer een vierde afkomstig uit Groningen, al waar de z.g. Stijlgroep Gronin gen, waarin zes klassefabrikan ten zijn verenigd (Van Dam, Grol, Levie, Muller, Union en Victory) duchtig werkt. De nauwe samenwerking tussen deze fabrieken maakt de tot standkoming van een hoog waardig produkt mogelijk (zui ver scheerwol!). Ook ten aan zien van snit en modelijn houdt men in Groningen nauw voe ling met elkaar en dat geldt ook voor het maatsysteem dat werd ineevoerd; het is geënt op het 4D-?ysteem dat enkele ja ren geleden werd gelanceerd. A LS GEZEGD wint het dub- -D. bel e-r ij-k ostuum snel veld. Voorpanden die over el kaar gaan en dan gesloten wor den met twee rijen knopen (in totaal tot acht toe) zullen meer en meer wox-den gedragen. Men dient er echter de houding en het figuur voor te hebben. De Groningse Stijlgroep, een krachtige combinatie van aldaar arbeidende fabrieken, houdt het bij een meer op het Ameri kaanse silhouet gericht model en dat zal velen verheugen. Want het maakt slank en ook dat is een der grote tendensen van de herenmode. Het gaat dus om een één-rij kostuum dat ofwel drie-knoops ofwel tweeknoops sluit en in het laatste geval erg laag wordt Tweedelig kostuum in de (door Groningse Stijlgroep geïntro duceerde) „American Style" die slank maakt en soepel draagt. Het model is dit geval tweeknoops van sluiting en de revers sluiten laag. Het is van grijs-beige Engelse zuivere scheerwol met een ruitdessin. TN DIT SEIZOEN komen de i richtlijnen voor de mode in krant en tijdschrift.. Zowel in kleuren, de stoffen, de modelijn en ook de bijbehorende kapsels en make-up worden ons haar fijn voorgeschreven en het is dan ook heel begrijpelijk dat menigeen zegt: „Wie zégt dat eigenlijk allemaal. Wie stelt dat precies vast?! Die vraag is tamelijk eenvou dig te beantwoorden. De haute- couture, vroeger de instantie waar de nieuwe mode werd geschapen vervult, sinds een tiental jaren, die functie niet meer; de couturier is een der velen geworden in de keten van samenwerking die bestaat tussen industrie (in het geval van de mode de textielfabrie ken, de spinnerijen en, in eers te instantie, de fabrieken waar de draden of vezels vandaan- komen) en de confectie-indus- trie. Een voorbeeld van een ontwerp van een industriële ontwerper is dit model „Take it Easy" van de Trevira- Studio, waar een ontwerper werkt die bijna een grotere invloed op het huidige modebeeld heeft dan de Pa- rijse couturiers. De Trevira-chiffon-jurk, ■net wijde rok, is voor feestelijke uren. Er bestaat geen groter klant van de textielindustrie dan de confectionair: hij immers ver werkt enorme hoeveelheden stof. In overleg tussen die twee grote belanghebbenden in dustrie en confectie ontstaan (al ruim twee jaren tevoren) de mode en de modelijn. Wat de Vrouw Wil Bij dat alles speelt de coutu rier en meer nog de ont werper van de industrieën (zo wel die van de vezelfabrikan ten bijv. als die van de confec tionairs) een rol: hij nl. omlijnt wat de Vrouw Wil en niet anders. Hij als creatief, artistiek mens weet wat de Vrouw wil dragen en daarop baseert hij zijn ontwerpen. Hij ook weet welke kleuren zich het best voegen naar Haar wensen en hij ontwerpt, met onnavolgbare juistheid, wat Zij zal dragen, Maar hij doet dat in op dracht. En niet. zoals zo graag wordt gezegd, als Uniek Artist. Welnee: Hij staat in dienst van de industrieën die zijn mode shows betalen (die kosten ton nen!) en in het geval van de eigen confectie-ontwerper of die der textielgroepen (het Hoechstbedrijf van kunstvezels, Trevira, heeft een prachtige Studio waar een der begaafdste modeontwerpers werkt voor de confeetie-industrie bijv., ont staat de mode ,,in eigen huis" maar volgens afgesproken richt lijnen. Insiders weten reeds nu (en de industrie is al bezig met de produktie) wat de volgende zomer zal brengen en ook reeds wat de winter '66-'67 zal tonen. Hetzelfde nu geldt ook voor de make-up. Hoewel elk cosme tisch bedrijf een andere naam voor zijn collectie schoonheids middelen heeft bedacht, base ren zij die alle op dezelfde kleurstellingen etc. Ook weer na groot internationaal overleg! De cosmetische industrie bepaalt, in onderling overleg, wat de mode- make-up zal zijn. Elk bedrijf echter geeft er de eigen naam aan. Hier ziet men „La Dolce Look" van Revlon een stralend-roze, liefelijke ma quillage. HET VOORJAAR IS het sei zoen om eens, met extra- scherpe blik, het gelaat in de spiegel te bekijken. Nu moet men bijzonder kritisch onder zoeken in welk opzicht men „achter" is op mode of modieu ze stijl. Wat het haar betreft: het zogeheten „touperen" is geheel „uit". Dat wordt bij de moder ne kapsels niet meer gedaan (gelukkig maar, want het werd, in vele gevallen, zo extreem toegepast dat het soms leek of men te maken had met uitge kamde vlasdotten, ragebollen: geen kleur of leven zat er nog in het doodgeplozen haar). Touperen mag nog wel een beetje worden gedaan in de vorm van heel licht tegenbor- stelen (met een borstel, niet met een kam; dat verwoest het haar!), maar van enig „opbla zen" is geen sprake meer. Nu gaat het om een losse, dansende coiffure die „eenvoudig en na tuurlijk" om het hoofd valt in bevallige krullen, ja. Niets, dat weet elke vrouw, is zo moeilijk als juist dat „eenvoudige en natuurlijke": daarom ziet men het ook zo weinig. Stralen Goed; dan komt het gezicht. De make-up is „stralend"; niet langer zullen bleekzucht en zware infectieziekten het gelaat lijken te teisteren. De ogen worden langer van vorm; niet rond dus als voorheen en Jeanne Ga- tin e a u, een Parijs cosme tisch bedrijf dat ook in ons land werkzaam is, bijvoor beeld doet het zó: lichtgebo gen wenkbrauwen die aan de onderzijde geëpileerd zijn, met een zachte knik in het midden; het geeft iets ver- wonderds en argeloos. Men kan met een penseel (van bijv. Revlon, „Brow Beautiful" in grijs, bruin, zwart etc.) de wenkbrauwen trekken en met een grote platte penseel (Gatineau) een mauve oog schaduw maken; de oogleden zelf worden turqoise ofwel „Dove Grey" (Revlon) ofwel „Tender Taupe", Smoky La- vender", „Pale Pistachio" .Mis ted Blue", „Softly Beige" en voor jonge, jonge vrouwen „Albastre Lustre"; een heel opmerkelijk gebroken wit. Dat dus een matte oogschaduw geeft. „Revlon Eye Velvet" heet bovenstaande dichterlijk- betitelde serie. HET OOG KRIJGT alle aan dacht in de zomerse make up; deze is zacht-stralend roze van toon en heeft niet meer dat donkere, sombere, bleke oog- branderige dat zo lang mode was en dat, via de truimeisjes en de langehaar-meisjes, aller wegen een soort navolging vond. Men moet, om het oog, Zoals ook de textiel- en confectie- industrieën in onderling overleg tot de nieuwe mode komen (al jaren van te voren trouwenszo doen ook de cosmetische bedrijven en de coif feurs. Hier zoals Jeanne Gatineau het zich voorstelt: roze, teder en met loskrullend haar. een eye-line gebruiken (Revlon en Jeanne Gatineau m^en die in allerlei kleuren en soorten), Met een groene (Vert) bijv. omlijnt men het bovenste ooglid en zorge er dan voor dat de lijn heel, heel dun blijft. Dat lijntje komt vlak achter de wimpers en *het wordt niet, niet verlengd! Re v 1 o n raadt hiervoor aan bijv. „Charcoal Grey" antra- cietgrijs (cake Eyeliner heet het produkt daar) Een nog fijnere lijn komt langs het onderste ooglid. De wimpers zijn niet langer recht als die Van een pop; ze worden nu naar buiten geborsteld met Vivacils (G.atineau) „Mousse", die de haren volte verlenen. Revlon noemt de nieuwe stijl „La Dolce Look" en de foto laat zien hoe „dolce" (liefelijk) die „look" wél is. Gati neau spreekt over ..Style Fleurs" de bloemenstijl en dat klinkt ook erg aantrekke lijk. Nagels en lippen. Zo wel Orlane, Revlon als Gati neau (en al de anderen) leve ren fraaie bij-elkaar-passende tinten. Want lippen en nagels móeten bij elkaar kleuren; dat is een oerwet. Wat Orlane (Parijs) aan gaat: daar noemt men de zo merse make-up „Le maquillage perle". De „parelstraling" is daar ook het streven. Van heel licht (perle fine) tot tamelijk cyclaamrood (perle d'occident) brengt Orlane een heel paletje lipsticks die alle vaag-lichtge- vend lijken „lumineux" ofwel stralend, parelglanzend eigen lijk en waarbij nagellakken passen, ook weer van héél licht roze tot stevig robijnrood (Ver nis rubis). De mond wordt levendiger dan voorheen door dit alles: het bleke, ziekelijke is bepaald voorbij! Gelukkig maar! FEESTJE IE EEN TAART of pudding of iets van dien aard wil versieren met bloemen die kan dat heel eenvoudig doen als het bloemen betreft met niet te dikke stelen, door pijpjes maca roni in het baksel of maaksel te prikken en daarin de bloemen te steken. De pijpjes vormen dan een soort vaasje. Knap be dacht, vinden wij. DE NAKOMELINGEN van een mot verwoesten met hun vraatzucht jaarlijks tot 40 kg wol (als hun dat niet belet wordt) Het is ongelofelijk met welk een snelheid, Mot en de zijnen zich voortvreten door de stof fen. Eet één zo'n larfje dan zoveel? Jq: 50 milligram wol per jaar. En... één mottenwijfje legt zo'n 250 eitjes en er kunnen vier generaties op groeien in één jaar! Men heeft daar, langs wetenschappelijke weg (in de laboratoria van Eulan-Bayer in Leverkusen, waar men de hoogst-interessan- te bedoening der onderzoekers kan bekijken) uitgerekend dat één zo'n Mottenmoeder oorzaak kan zijn van 40 kg verwoesting! Wol is een belangrijk pro dukt: de Perzische schapenteelt en de eruit voortgekomen ta pijtindustrie bijv. vormen de grondslag van het bestaan van een gans volk. Om slechts één zijn voedsel ongeschikt voor hem te maken. Een toevallige ontdekking In 1927 bracht de onderzoekers oP een kleurloze verfstof die de wol totaal ongenietbaar voor Mot bleek te maken; het werd de wereldbekende stof Eulan. Eulan wordt toegevoegd aan de verfstoffen, waarin de wol wordt gedoopt en het dringt zodanig binnen in de vezels dat de Mot er niets meer van lust; opgesloten met een met Eulan doordrenkte lap stof sterft de vraatzuchtige larve. Door de Eulan is de vezel dusdanig van wezen veranderd (zonder zijn natuurlijke ken merken te verliezen die de waarde uitmaken van de stof) dat hij geen voedsel meer is voor Mot. Noch uiterlijk, noch wat de reuk aangaat verandert de stof: houdbaarheid, souples se, zachtheid etc. etc, blijven bestaan. Alleen Mot mot er niets meer van. DE OMZETTEN van de ju weliers en de aanverwante bedrijven zijn het afgelopen jaar met liefst 25 pet. gestegen. Het blijkt dat men meer en meer belangstelling gaat tonen voor juwelen. Ook de diamant verheugt zich in stijgende aan dacht: de helft van zijn omzet dankt de juwelier aan de da- mesringen. Ook de verlovings ring met briljant blijkt binnen het bereik van velen te liggen. (Advertentie) voorbeeld te noemen; per jaar worden er 30.000 vierkante me ter tapijt vervaardigd. Duide lijk is dat Mot hier haar gang zou kunnen gaan als zij de kans kreeg. Het is bekend: niet het vlin derachtige, stoffige diertje vreet, nee: dat doen de larven, kleine witte wormpjes, die als men ze op de film ziet als razend bijna rondvreten In de wol. Veertig jaar lang is Bayer bezig met de bestrijding van de Mot of liever: met de bestrij ding van de vraatzucht van de Mot. In de jaren '20 is men er begonnen met onderzoekingen (in het Laboratorium voor Tex- tielzoölogie, zoals het heet) en nu staan daar twee tot drie miljard textielmotten ter beschikking van de onderzoe kers. De Mot verwoest in' West- Duitsland alleen al voor 50 miljoen Mark per jaar. Wat eet de Mot nu precies? Het is de keratine, de hoornsubstantie, daaruit een aantal natuurlijke stoffen (ve ren, haren, wol) bestaan. Het streven was nu dat voedsel voor de Mot ongenietbaar te maken. Dus men probeerde niet de Mot te doden, zoals men wellicht kan denken: men probeerde A SZABO omhoog Opa heeft nog die goeie tijd gekend van heerlijk over vloedig etentoen beston den er nog geen motechte dekens." Hier verwerken ze ook al anti-mot in het eten; ik ga ergens anders heen!" Links: de typische vorm van de ruwe diamant is acht hoekig; hij lijkt op twee ruw weg op elkaar geplaatste piramides. Rechts: zo wordt de ruwe steen in twee delen gezaagd. Hield vroeger een soort drempelvrees de aspirant-koop ster (en koper) buiten de juwe lierswinkel. nu is dat anders geworden. Vooral nu blijkt dat men. voor nog geen 200 een briljantring kan kopen. Ook de mate waarin de briljant tot de verbeelding spreekt, speelt een rol in de verhoogde belangstel ling. Daarbij komt dat men terecht een geldbelegging ziet in diamanten en briljanten. Nu dit: wat is een diamant? Het is de hardste edelsteen die bestaat en zowel het ge wicht (of karaat), de helder heid en het slijpsel bepalen de prijs. Diamant en briljant zijn hetzelfde. Diamant kan nooit krassen. Wat is precies het ver schil dan tussen diamant en briljant? De briljant heeft (veel) meer facetten dan de diamant. Facetten zijn geslepen vakjes. Daar aan is dus veel meer werk besteed. Briljant is daarom duurder. De „gewone" diamant wordt geslepen in zeventien facetten; de briljant in 58 facetten. Zoals de plaatjes hierbij aan tonen. zijn niet alle diamant- vormen dezelfde; de mar kies (58 facetten), de ba guette (25 facetten)het vierkante slijpsel (30 facetten). Ook is er de sma- ragdslijping die 58 fa cetten toont. Alle edelstenen worden in karaatgewicht berekend. 1 ka raat is 0.2 gram. En een steen die 1 karaat weegt is een „knots" van een steen! Voor een ring volstaat al heel mooi een steen van een halve karaat. De mooiste diamant is vol komen kleurloos en volkomen rein; minder dure, maar ook heel mooi soorten zijn die welke tere kleur vegen hebben (geel-bruin). Een steen die ge heel gelijkmatig gekleurd is (soms een zachtgoud) is zowel zeldzaam' als kostbaar. De Tif fany diamant (liefst 128.51 ka raat!) is de grootst bekende kleursteen ter wereld. Er zijn ook zwarte diamanten, ze spe len een rol als industriediamant en worden dan gebruikt om te slijpen en te snijden etc. CINDS EIND MAART is in Breda een twee- t de SuperMart van Albert Heijn geopend. Aan het i I hoofd van dit nieuwe wlnkel- paleis met ruim 35 vaste perso- neelsleden staat een 33-jarige Hongaar, de heer A. S z a b o. Zijn levensloop bevestigt dat bjj het AH-concern ook buitenlanders een snelle carrière kunnen maken. De heer Szabo kwam op 17 de cember 1956 in Nederland. Voor die tijd had hij in Hongarije in de kruidenierswinkel van zijn vader gewerkt en later bij een staatsbe- drijf in Boedapest Na zijn aan- komst in Nederland werkte hij eerst drie maanden bij een deuren- I fabriek in Zaandam. Het Winkel- bedrijf bleef echter een onweer- staanbare invloed op hem uit- oefenen. Hij solliciteerde bij Al bert Heijn N,V. en werd aangeno- men voor de fabriek te Zaandam. I Eerlijk gezegd beviel me dat niet zo geweldig", vertelde hij t ons. „Ik moest daar meehelpen t bij het lossen van de goederen, t zo'n 30 ton per dag. en dat zware t werk was ik niet gewend." De heer Szabo sprak toen nog slechts enkele woorden Neder- j lands. Maar hij kon toch wel uit- drukking geven aan zijn verlan- gen om, gezien zijn vroegere er- t varing, weer in het winkelbedrijf X geplaatst te worden. ZONDER jgfc BIJBETALING „Zelden zulke egoïsten ge zien: hun meubelstof is niet eens te eten!" PRINSES Gracia van Monaco (35), de voormalige filmster Grace Kelly, heeft met de geboorte van haar derde kind de ont slagname veroorzaakt van de al sinds zeven jaar aan het hof werkzame kinderverzorgster Maureen King. Miss King zegt: „Ik vind het erg genoeg de twee andere kinderen te moeten verlaten en ik wil me nu niet óók nog binden aan de baby; anders kom ik hier nooit weg. En ik wil weg want ik wil trouwen en ein delijk ze\f een gezin heb ben." PRINSES Anne van Engeland (14) blijkt zich aangetrokken te voelen tot de muziek. Zij leerde vroeger al spelen op piano en gitaar; nu blijkt zij ook les te nemen op de hobo. Zij doet dat in het in ternaat waar zij op school is. Beneden in Zuid-Engeland. Is men er daar blij mee? Wel licht ziet men er liever dat zij zich bezig houdt met haar an dere hobby:, de beoefening der sporten. Dat klinkt in ieder ge val beter. LORD SNOWDON (34), de echtgenoot van Prinses Margaret, heeft de door hemzelf ontworpen vogelkooi in Regent's Park onthuld. Het is een ding van extreem-moder nistische vormgeving en er wa ren 41è ton gaas, 190 km draad en honderden meters alumi- niumbuis voor nodig. Londen vond het, toen hij het drie jaar geleden ontwierp, een slecht idee ep verzette er zich tegen. Nu het ding er staat (Londen trekt veel nieuwe moderne ge bouwen op) zegt men: „Mis schien went het wel". KROONPRINS Carl Gustav van Zweden (18) moet wachten tot zijn 25- ste jaar voor hij de troon zal kunnen bestijgen. Hij werd on langs beëdigd op de grondwet e® de gehoorzaamheid aan zijn grootvader Gustav VI Adolf, de huidige koning. Inmiddels heeft de regering een grondwetswijzi ging aangenomen, waarbij de aanvankelijke leeftijd die 21 was. veranderd is in 25. Dat majkt de kansen dat de kroon prins zijn 82-jarige grootvader onmiddellijk zal kunnen opvol gen. nog kleiner dan die reeds waren. Duidt dit alles erop dat Zwe den de oude vorst als de laatste monarch van het land ziet? Er zijn de laatste jaren vele aan wijzingen geweest dat de Zweedse monarchie niet zo hecht staat als men wel eens meent. Deze grondwetswijzi ging zou daar inderdaad op wijzen! Links: vervolgens worden de hoeken weggeslepen. Rechts en onder: hier ziet men de briljant die in 58 facetten is geslepen. De briljant is te herkennen (voor de leek) aan het puntje (b) aan de onderzijde en (dus) aan de manier waarop hij gezet is. De bovenkant (a) toont 33 facetten: de spitse onderkant 25 facetten (c). Links: de diamant, plat van onderen, wordt (meestal) ge slepen in 17 facetten. Rechts: de markies: 58 facetten. Links: de baguette: 25 fa cetten. Rechts: vierkant slijp sel: 30 facetten. EITJE KOKEN HARDE EIEREN zijn gemak kelijker verteerbaar (want zij vragen nogal wat van de spijsverteringsorganen!) als men het kookwater niet laat borrelen maar kalmpjes laat „trekken". Dan blijft het eitwit veel zachter. En dat men daar na de gekookte eieren zo snel en hevig-mogelijk moet laten „schrikken" (door ze in zo koud mogelijk water te stor ten!) dat is oud nieuws. Dan namelijk gaat de bast er beter af. TWEE VLIEGEN zo gauw maar het ligt toch zó voor de hand: als men de oven gebruikt voor het braden van vlees, wild of kip etc. en men wil er later blikgroenten bij opdienen, dan doet men er (heel) verstandig aan het blik met de bewuste groente ge woon. bij het vlees, in de oven te plaatsen. Eerst moet men dan natuurlijk wel het blik openmaken (anders ontploft het of zoiets akeligs) en het etiket eraf halen. Met een pannelapje haalt men het blik er later uit. Zo legde ons onze Broodeigen Wonderkookkunstig Redacteur uit. „Oude liefde" Dat lukte snel. Binnen zeven we ken stond de jonge Hongaar ïr een AH-bedieningszaak te Koog aan de Zaan. „Eerst vier maanden in het magazijn, want mijn weinige kennis van het Nederlands was toch te bezwaarlijk om de klanten in de winkel af te helpen." Stug studeerde hij iedere avond het voor hem heel moeilijke Neder lands. Hij boekte in recordtijd re sultaat. Na vier maanden kon de heer Szabo al in de winkel gaan helpen. „Eerst Jjinderen, want mijn Nederlands was natuurlijk nog niet perfect, maar al vrij spoe dig ook oudere klanten." In Koog aan de Zaan heeft de heer Szabo 2jaar gestaan. Toen werd hij ve'rvangend chef in Noord-Holland voor de AH-win- kels, waar de bedrijfsleider tijde lijk door vakantie, ziekte e.d.. af wezig was. 's Avonds was hij aan nieuwe cursussen bezig. Hij be haalde in AH-verband verschillen de vakdiploma's. In SM-richting Hij werd voor de keus ge steld: bedrijfsleider van een be dieningszaak te worden, of in de richting van de zich snel ont wikkelende sector van de AH- SuperMarts te gaan. De heer Szabo koos het laatste. Hij werd benoemd tot chef van de aLde- ling kruidenierswaren In de Su perMart te Zaandam. De volgende etappe in zijn snelle carrière was de opleiding voor het bedrijfsleiderschao van een Super- Mart. Hij volbracht die inspannen de studie met succes. Anderhalf jaar geleden kreeg hij zijn benoe ming tot bedrijfsleider van de eer ste AH-SuperMart in Breda. „Moeilijk, maar prachtig werk. Je moet snel beslissingen kun nen nemen, die voor 100 procent goed zijn. Óf ik het goed gedaan heb?" De heer Szabo lacht even. Het antwoord ligt misschien in mijn benoeming tot bedrijfslei der van deze tweede, grotere SuperMart in Breda", zegt hij. Voelt zich thuis Sinds 31 oktober 1962 is hij ge huwd. Met een Hongaarse. Zij heb ben sinds kort een baby. „Mijn vrouw en ik vinden het hier in Breda geweldig. De hele sfeer in deze stad en de mentaliteit van de inwoners slaan erg bij ons aan. We zouden Breda niet willen verwis selen voor een andere plaats," zegt hij enthousiast. De heer Szabo is nog steeds bij zonder tevreden dat hij indertijd gekozen heeft voor een baan in het Nederlandse grootwinkelbedrijf. „Ik voel me hier volledig thuis. En binnen enkele maanden krij gen wij de Nederlandse nation - liteit", besluit hij. Dit kan alleen de PMC! Speciale import uit de USA vederlicht en toch sterk. Bekleed met onverwoestbaar saranband. MET SARANBAND Met één pink op te tillen, zo licht. Prettige „zit". Dé all-weather stoel voor tuin, auto en kamperen.- Zeer plat op te vouwen: 12 x 73 x 58 cm. De stoel die de veeleisende Amerikanen enthousiast kon ma ken. Clubprijs 2 voorf 45.- waarvan 1 stoel met geel en 1 stoel met blauw saranband Vergelijkbare winkelwaarde f 70.- Bestelnummer 125 Ligstoel met blauw saran Nog zo'n aluminium „lichtge wicht" in de PMC-serie. Extra- hoge rugleuning (5 standen) en neerklapbaar voeteneinde. Com pact opgevouwen: 15x6?x82cm. PMC-Clubprijsf42.- in PMC-cheques Vergelijkbare winkelwaardef69.75 Bestelnummer 120 ALLEEN BIJ Vraag in de AH-winkel voor nadere gegevens een exemplaar van de kleurrijk geillustreerde PMC-Voorjaarscatalogus ALS DE REGEN plotseling lauw wordt en de wind geurig, ontwaakt in iedere vrouw de bete- re-ik. Zij wil naar de kapper, zij wil een nieuwe jurk, ze wil mooi zün voor haar man, zij wil geen grauw contrast vormen met de herboren natuur. Daarom al die fleurige hoeden en chique mantels met Pasen. „Op zijn paasbest" is niet meer dan een consequentie van de lente. En dan vyordt het een reuzen- karwei om te zoeken naar de jurk, die bij uw type en uw portemon nee past. Rozelila, 50 gul den150 gulden? Enkele ver koopsters zijn in staat om u te helpen, vele naaisters kunnen van advies dienen Maar die naaister heeft een hulpmiddel, het is naast iedere machine te vinden en het heet .Burda-Moden". Knippatronen „Burda" is een Duits maandblad, dat gewoonweg alles biedt wat er in het modevlak te bieden valt. Het kost weliswaar 2,30, maar het is voorzien van knippatronen, die tientallen guldens kunnen be sparen. Volleerde coupeuses kun nen gebruik maken van die knip patronen, maar ook zij die nooit eerder een schaar in handen had den. „Burda" biedt een enorme ver scheidenheid in modellen en on- derwerp'en. Van jupons tot panta lons, van kleuterkleding tot avond japonnen. Jurken voor iedere smaak en ieder figuur. Het is begrijpelijk, dat slechts weinig Nederlandse vrouwen de Duitse vaktermen zullen begrijpen. Bijzonder handig is daarom de uitgebreide handleiding in het Ne derlands, dP ieder blad bevat. „Altijt. »rigine«l" Een pasgetrouwd vrouwtje vertelde: Jk heb een abonnement op Burda -Moden genomen, zodat ik steeds origineel gekleed ga. Nooit zal ik een vrouw in een jurk zoals de mijne tegenko men. En als ik ben uitgekeken op de modefoto's en de knip patronen, zijn er nog altijd de pagina's over woninginrichting, schoonheidsverzorging en he renmode, het korte verhaal en de kookrubriek." Tot slot: de lezeressen van Bur da zijn het er unaniem over eens de charme van het blad is de stijl en de eenvoud van de model len, het kenmerk van de ware elegantie.

Allerhande | 1965 | | pagina 5