PASEN 1965 lo] in m i few Feest van brood en eieren Omelet met kaas Ananas slagroom Diner: Kip Jardinière Kip Marengo Schuim- omelet Gember slagroom Kip Bonne Femme Borrel hapjes 10] Vruchten toe Pastei- ragoüt Menu's Eerste Paasdag b:U 3 r'h Kabeljauw met druiven Grapefruit met sherry CakeMix Albert Heijn Bean- liotais IPa.r-1 iwf' UuvJi <o iBONGOp Loi^'ve; \Pf; Mosel met ALl TOETJE: een schuimomelet. met D -AH- Paasreclame uïl' tl Vorst, ■2C koetf kuurt Beau.- Wallis. IPa.r- me-| Isinji lemo* icei <0 tBONGOp 5S- QETROUW AAN de traditie is het paasontbijt een bijzonder verzorgde, fleurige bijeenkomst van het gezin. Natuurlijk dekt u de tafel met uw allermooiste ontbijtlakenu zorgt voor heer lijke lentebloemen: zonnige nar cissen, tulpen en poezele katjes. De kleine gele kuikentjes spelen ook een rol in het festijn, evenals de boterlammetjes die in deze tijd in de handel zijn. Kunt u die lamme tjes niet krijgen, dan versiert u natuurlijk uw botervlootje. Dat doet u heel simpel door met een puntig lepeltje van de rand naar het midden straalsgewijze putjes in de boter te drukken. In het midden maakt u een eenvoudig bloemetje van boter. En dan zet u een leuke mand of een fraaie schaal op tafel, gevuld met eieren, al dan niet gekleurd of op andere wijze versierd. Iedereen eet zoveel eieren als hij of zij wil, ook dat mag met Pasen. Overigens u weet toch wel dat de ,,Welgelegen"-eieren uitmun ten door versheid en uitstekende smaak? Vergeet niet er voldoen de in huis te nemen! Heerlijke, pittige, goudgele kaas past ook al zo best op deze feestelij ke tafel, evenals grape-fruit-marme- lade (ƒ1,30 per pot) voor de lief hebbers van kruidige frisheid. En dan het brood! Ik zei het al: „Maak er een feest van!" En koop eens alle mogelijke broodsoorten als: broodjes (die maakt u voor het ontbijt even nat en u legt ze net zolang in de oven tot ze vers en knapperig weer te voorschijn ko men), tarwebrood en een keur van roggebroodsoorten als Fries-, Bra bants. en Rheinisch-roggebrood, Duitse broodsoorten, bijv.: Pumper nickel, Buttermilch of Paderborn. Natuurlijk wordt aan het paasbrood met spijs een belangrijke plaats ingeruimd. Ook mogen bij dit broodfestijn niet ontbreken: de matzes (58 ct. per pak), de Ryvita en de beschuit (3137 ct. per rol). En zo maakt u van het paasontbijt iets werkelijk bijzonders! nAAR EEN PAASONTBIJT meestal niet zo laat genuttigd wordt, kan er best wat aandacht aan de lunch worden besteed en wel met een omelet met kaas. U neemt er geraspte, belegen Goudse kaas voor. In een kom klopt u zoveel eieren los als u nodig hebt en u roert er flink wat van de kaas door plus een scheut melk, wat versgemalen peper, eventueel wat geraspte nootmuskaat. In de koekepan bakt u de omelet precies op dezelfde manier als waarop u een gewone omelet bakt. Klap de omelet dubbel en geef er verse toost bij- U bent de lunch be gonnen met een glas tomatensap, eventueel met wat zout en peper op gediend en u eindigt met wat vruch ten, goed voor de vitamientjes! To matensap is verkrijgbaar per blik 52 ct. per fles 50—102 ct. En als u zegt dat u pasteitjes zo'n feestelijk eten vindt, dan kunt u de vormen bij AH vinden. Een doos van 4 stuks met dekseltjes kost ƒ0,80. DE SLAGROOM klopt u stijf met wat suiker en dan behoort ze zo stijf te zijn dat u er rustig een glaasje Marasquin door kunt roeren zonder dat de room dan te vloeibaar wordt. Laat de ananas (uit een blik) uitlekken en verdeel de schijven in stukjes die op hun beurt door de room geroerd worden en zet het gerecht op een koele plaats weg. Heerlijk met bijv. brosse jjswafel- tjes. TfABELJAUW in een geurige tuitte wijnsaus en daarbij dan druiven uit het blik, die u net op temperatuur brengt. U koopt ka beljauwfilets, (227 gram 1, 400 gram 1,65) eventueel uit de diepvries en u blancheert ze even in kokend, lichtgezouten water. Vooral niet helemaal gaar maken. Voor de witte wijnsaus gébruikt u een Liebfraumilch van 1,98 per fles. Deze wijn laat zich er ook uitstekend bij drinken. U neemt «gelijke hoeveelheden bo ter en bloem en u roert er op de bekende manier een glad papje van. Voeg daarbij steeds roerende wat melk tot u een behoorlijk dikke saus hebt verkregen waar u dan eerst een fijngeraspt sjalotje in doet plus veel versgemalen peper, plus zout naar smaak en dan een flink glas van de Liebfraumilch. U moet dat echt naar eigen inzicht doen, m.a.w. u doet er zoveel wijn bij tot u de smaak heerlijk vindt en de dikte van de saus de juiste. Roer er van het vuur een eier dooier door, dat maakt de kleur zo aantrekkelijk. Leg de vis in een vuurvaste schaal, giet de wijnsaus erover. Zet even in de oven tot het door en door warm is en leg de warme druiven zonder sap er in een krans bovenop, vóór het opdienen. J^IEPVRIESKIPPEN in een landelijke aanbieding van een uitstekende kwaliteit kosten bij AH per 500 gram f 1£9. Een reden om met deze paasdagen echt nog eens zo'n fijn kippetje te verschalken. Ontdooi de kippen zoals op de verpakking staat aangegeven, probeer niet het proces te verhaasten door ze in warm water te dompelen, de kip zou onnoemelijk taai worden! Als de kip ontdooid is, niet wassen! Wel met een schoon doekje van binnen en buiten droogvegen. Daarna de kip braden in de boter en op een laaig vuurtje -gaar laten sudderen. Natuurlijk hebt u wel aan zout, en peper gedacht. De grap van deze bereidingswijze zit eigenlijk in de krans van de meest gevarieerde groenten die op de kip opgediend worden. Zorg daarbij vooral voor leuke en smakelijke kleureffecten, u weet het oog wil beslist een heleboel. Ik geef u een lijstje van wat u allemaal in het blik kunt vinden, want dat is met de feestdagen natuurlijk de aangewezen weg. Va blik Champignons (heel of gesneden) 0.85 Va blik stukjes Artisjokken 1.15 Va blik Asperges Fair Play 2.50 1/1 blik Selderij 1.80 Vi blik Doperwten extra fijn 0.90 blik Doperwten zeer fijn 0.65 Vb blik Macédoine de Légumes 0.65 blik Schorseneren 1.05 y/i blik Haricots verts 1.30 Vb blik Flageolets 1.45 Vb blik Worteltjes extra fijn 0.68 Dit zijn allemaal fijne groentensoorten en natuurlijk laat u de wortel tjes hier een rol spelen om de heerlijke smaak en kleur, maar ook de groentenmacédoine is heel gezellig om te zien en de smaak is verrukkelijk. Hetzelfde geldt voor de flageolets, die lichtgroene, fijne Franse boontjes, voor de voetselderij, de stukjes artisjok, de asperges en probeer eens de haricots verts, een soort heel dunne, fijne prinsesseboontjes, waarvan er bijzonder veel in dat halve blik zitten, want ze worden fijn op elkaar gepakt, ze zijn prachtig diepgroen van kleur. Bij deze kip geeft u verder veregekookte a'ardappelen, tenzij u de kant- en-klaar-puree verkiest. r\EZE KIP WORDT in olijfolie aan alle kanten mooi bruin gebraden. Het gevogelte uit de pan nemen en op een schaal warm houden. In de pan gaan nu enige toma ten, gepeld, ontkernd en in stuk ken gesneden. Verder een behoor lijk glas droge witte wijn, een bewijsje knoflook, een snufje tijm, wat champignons die heel blijven, dus van klein formaat. Indien mogelijk gaat er ook nog wat vleesjus bij. als u hebt wat kalfsjus. Leg de kip in de pan terug en smoor tot ze gaar is. Even vóór het opdoen, bakt u zoveel boterham metjes als er disgenoten zijn, plus evenzoveel spiegeleieren en u zorgt voor het gelijke aantal grote garna len, gekookt en wel. De kip wordt op een schaal gedeponeerd en omringd door de broodjes, waarop de spiegeleieren. Tussen de broodjes komen de garna len. De spiegeleieren worden rijke lijk met zeer fijngehakte peterselie bestrooid en de saus wordt over de kip gegoten. Het gerecht heet te zijn gecomponeerd door de kok van keizer Napoleon de Eerste vóór de slag van Marengo, omdat de keizer lijke tafelvoorraden ergens waren blijven steken. Er moest dus met bescheiden middelen worden geïm proviseerd. De keizer vond dit kipje zo heerlijk dat het voortaan regel matig op zijn dis prijkte. Overigens smaakt bij deze kip een goede gemengde salade of een bloemkool voortreffelijk en als u er friten bij wilt geven dan weet u dat ze voorgebakken bestaan. De eierdooiers roert u met sui ker en de geraspte schil van een citroen net zo lang tot ze helemaal wit schuimig zijn. Op zes eierdooi ers neemt u zo'n 35 gram suiker. De eiwitten klutst u zo stijf moge lijk. Schep eierdooiers met eiwitten in een zeer snel tempo door elkaar en giet het mengsel onmiddellijk in de koekepan, die met gesmolten, maar niet bruine boter op het vuur staat. Tijdens het bakken schuift u de pan heen en weer om aanzetten te voorkomen, zet een deksel op de pan om de omelet te laten drogen. Als de omelet goed is, laat u hem op een voorgewarmde schaal glijden en strooit er poedersuiker over. Direct opdienen is dan wel het parool! iIT TOETJE is aan de pittige kant gehouden. De slagroom klopt u op, als u met de mixer werkt, dan zergt u er wel voor dat u niet te ver klopt, want dan krijgt u een soort kaas. Roer door de slagroom eens een pakje vanillesuiker. En dan koopt u gembernootjes (echte stemgember) en u laat een ieder zich van alles bedienen en de verhouding zelf bepalen. TïE KIP VAN de „goede vrouw" wordt op de klassie ke wijze klaargemaakt met blok jes uitgebakken spek en kleine aardappeltjes die van tevoren in het spekvet bruingebakken zijn. Tegenwoordig maakt men het ge recht iets gecompliceerder, door er ook nog kleine uitjes in mee te laten smoren, evenals champignons en worteltjes en/of doperwtjes. Het is dus een volledig gerecht met alle toebehoren in één pan of schaal. Vergeet dan niet de volgende kruiderijen toe te voegen: wat tijm, een half laurierblaadje, peper en zout. mogelijk ook wat basilicum en ccn snippertje marjolein of roosma- rijn. Juist die snufjes en snuifjes maken zo'n gerecht anders dan anders. J U BEGINT het Paasdiner met een halve grapefruit met sherry. AH heeft voor u een Sherry Pale, spe ciale Paas-aanbieding. per fles 3.50. Sherry-Conqueror, per fles' 4.50—4.75, De grapefruit door snijden. overdwars en ieder partje met een mesje van de velletjes los snijden. Daarvoor bestaan van die speciale, handige wat gebogen kartel mesjes die speciaal voor dit doel be dacht werden. Op ieder bordje legt u een grapefruithelft en u giet er een scheutje sherry over. QNGELOFEL1JK IS de hoe- veelheid versnaperingen die tegenwoordig verkrijgbaar zijn ter opluistering van het „drankje vooraf". Zakken vol met de meest uit eenlopende „knabbelaars" wor den in forse kwantiteiten genut tigd en toch is en blijft het een heel leuk werk om zelf nog eens iets extra's te maken. Bijvoorbeeld: Versier cocktail crackers eens met hapjes roer-ei waarover wat tomaten-ketchup gaat. Leg op toostjes afwisselend plakjes hardgekookte eieren en plakjes ge pelde tomaat. Leg ze er dakpansge wijze op, strooi er behalve zout en peper wat fijngehakte peterselie over. Maak eens soesjes en vul ze niet wat zachte kaas. (Soezen- deeg: op 75 gram bloem, 75 gram boter, lVz dl water, 3 eieren (klein) en wat zout). Het water met de boter en het zout aan de kook brengen en er ineens de gezeefde bloem bijvoegen. Blijven roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat, van het vuur nemen en er stuk voor stuk de hele eieren doorwerken. Op een beboter de bakplaat in hoopjes deponeren, ver genoeg uit elkaar om de soezen te laten groeien. In ongeveer een half uur in een matig warme oven lichtbruin en gaar laten worden. Af laten koelen, half open snijden en vullen met bijv. Mon Chou, de zachte kaas met de lichtzure smaak. Artisjokken-harten zijn in blik verkrijgbaar (per blik 1,15). Maak ze aan met een pittige mayonaise en deponeer zo'n hartje op een klein vierkant toostje met boter besmeerd. De gekleurde viskuit, de zg. ka viaar van deze tijd, kost 2,05 per blikje van 65 gram. Heel hartig en smakelijk, geeft dit produkt aan onze borrelhapjes iets heel ver zorgds en pittigs. Vergeet ook niet dat u sausjes kunt maken de zg. „dips" 'op mayonaise-basis met bijv. paprika poeder, kerry, tomatenpuree e.d.). Zet de sausjes in schaaltjes neer en iedereen doopt er de knabbeltjes in. Kaas wordt gecombineerd met verschillende fruitsoorten. Aan houten prikkertjes gaan blokjes lichtbelegen kaas met hetzij ana nas, stukjes gember, druiven, stukjes banaan, appel, peer. De laatste twee vruchten doen het ook uitstekend met bijv. de Fran se Camembert, Brie, Roquefort, Port-Salut. Geef er dan plakjes Brabants roggebrood bij. Zo ziet u dat er eindeloos veel mogelijk is op het gebied van het hapje. We hebben immers alle vis soorten nog helemaal buiten be schouwing gelaten en die lenen zich er toch ook zo heel best voor. En vergeet u dan vooral ook niet de gevulde olijven uit zonnige lan den. Royaal pak 2% Alleen melk en eieren toevoegen. Even mixenklaar! Een feest- cake in een wip klaar, heerlijk! (basJ ,0 MET VERSE vruchten: sinaasap pelen, appelen, bananen, mis schien wat druiven Voor de liefheb bers of wat gezellige knabbelnoten (denk daarbij eens aan de pecan- noten), zal deze lunch zeker in de smaak vallen. Als u een idee hebt dat de champignons en ui er goed uitzien, dan doet u eerst nog een stuk boter in de pan en als dat gesmolten is, voegt u er, steeds roerende wat bloem bij. Met melk (altijd goed blijven roeren) maakt u er dan een ragout van, precies goed van dikte. Strooi er wat versgemalen peper, een snuifje tijm, een stukje laurier blad bij. Maak een blikje soepbal letjes open (44 ct.) en voeg dit bij de ragout. Op een zacht vuurtje laat u alles sudderen en door en door warm worden. Intussen pelt u een of meer tomaten (even in kokend water onderdom pelen en het velletje eraf trekken), harde kern en pitjes verwijderen en de tomaat in reepjes snijden. Zorg voor wat zeer fijngehakte peterselie. Even voor het vullen van de pastei vormpjes, roert u tomaat en peterse lie door de ragout, u controleert nog even op smaak. Vóór de pasteibakjes gevuld worden, hebt u ze in de oven gedurende een paar minuten voor verwarmd, tot ze weer helemaal croquant zijn. Vullen, dekseltjes er op, en desnoods nog even in de oven tot ze opgediend worden. ]\[EEM WAT MOOIE CHAM PIGNONS, de prijs is 88 ct voor twee ons. Was ze, snijd ze in vieren en laat ze uitlekken. Snip per een ui, niet al te fijn, en laat er in boter een lichtgouden kleur aankomen. Dan gaan de champig nons erbij en die laat u ook weer wat bakken, vooral niet te hard. OiVTBIJT •Diverse broodsoorten Eieren in gevarieerde vormen Boterlammetje(s) Kaas Marmelade Koffie, thee, melk LUNCH Glas tomatesap Omelet met kaas of pasteitje Verse toost Vruchten Koffie of thee PIi\ER Halve grapefruit met sherry Kabeljauwfilets met druiven Kip JSrdinière Schuimomelet Mokka OF Halve grapefruit met sherry Kip Marengo met toebehoren Gember met slagroom Koffie OF Halve grapefruit met sherry Kip Bonne Femme met toebehoren Ananas met slagroom en marasquin Koffie

Allerhande | 1965 | | pagina 3