Mevr. De Graaff kreeg de eerste koperen vijzel Aan welke eisen moet liet goede ei voldoen? m V Weet u wel wat u zegt? y\'°\ Lit Ook voor de tuin naar de SuperMart taSt07* Interieur-ideeën in „Schoner wohnen" met meer dan 30% clubkorting Hoe hoger de dooier, hoe heter de kwaliteit zegt heer Paashaas DE PAASHAAS WASAUTOMATEN QUEENMATIC S SUPERDRY HUISMIDDELTJES UIT DE OUDE TIJD Lawine brieven op Ciska's tafel TAAL- AARDIGHEDEN TIEN WENKEN Zo spreekt de dokter er over Werphengels Werphengel Zeehengel Albert Heijn NEDERLANDSE KAAS Albert Heijn Tomaten Ketchup Albert Heijn ALLERHANDE APRIL 1065 ]VU DE TIJD VAN „buiten leven" weer aanbreekt, zoekt menigeen nieuw zaaigoed voor de tuin of voor de bak op het balkon, naar bollen om in de grond te zetten en naar gereedschap vóór dit tuinieren. Maar wie niet regelmatig in de AH-SuperMarts komt zal ver baasd opkijken, dat hij of zij al deze zaken in niet minder dan 30 AH-SuperMarts, door het hele land uitgestald ziet. ZADEN /"ANDER DE circa 80 verschillende v/ soorten vindt u ook die, welke In deze maanden in de vrije grond gezaaid kunnen worden, zoals de decoratieve Alyssum Pro- cumbens, het sneeuwkleed speciaal aanbevolen voor rand en voorgronden van borders. Of de Lathyrus, een klimplant die u als snijbloem kan gebruiken en die een prachtige versiering vormt voor muren en hekken. Denk eens aan het IJ s b 1 o e m p j e (me- semibryamlühairnum Ciliniflorum dat een kleurig bloemtapijt vormt op een zonnige plaats in de tuin. En aan de Petunia Nana C ompacta, die tussen juni en oktober uw tuinbedden en perken met rijkbloeiende bloemen zal sieren. En dat alles vanaf 35 cent per zakje, maar ook wel voor meer, zoals de verzameling cactus zaden, die voor 1,35 een veelheid" van soorten bied. Men behoeft niet bang te zijn op een verkeerd tijdstip zaden te kopen van bloemen, die u, verleid door het mooie kleurenplaatje, niet op dat moment kunt zaaien. Iedere periode wordt het assortiment gewisseld, zodat men nooit een miskoop kan hebben. Het zijn trouwens niet alleen bloemzaden, die te koop zijn. Wat zou u denken van altijd verse a n ij s s e 1 d e r ij in de tuin, uit een zakje van 60 cent? BOWLEN VOOR DE bolgewassen geldt praktisch hetzelfde. De dah- 1 i a vindt u evenals de zaden voorzien van aanwijzingen hoe ermee te handelen in alle soorten: van cactus tot anemoon- bloemig, van decoratief tot mignon en pompon. Keus genoeg dus. Het is nu ook weer tijd voor de anemonen, die na de bloei in juni-juli uit de grond gehaald en bewaard kunnen blijven tot het volgend jaar. Zo ook de gladiolen, die in de nazomer de tuin nog een feestelijk aanzien geven. BOZEN Maar er is nog veel meer. Denk aan de rozenstruiken de klimrozen die u in de Su perMart kunt kopen. Wie dat tien jaar geleden had voorspeld, had u honend weggelachen, maar in 1965 is het de gewoonste zaak van de wereld: even een rozen struikje halen bij Albert Heijn. Of wat koemestconcentraat, een zak aarde, wat mengmest of turfmolm. TEINGEREI Ook voor tuingereed schap kunt u er terecht, schepjes en handkrab bers zijn er zelfs in verschillen de soorten en uitvoeringen. Er is binddraad en b 1 o e m d r a a d, er zijn harken en scharen, schoffels én Sproeiers, En natuurlijk tuinslangen, com pleet met sproeistuk en kraanaan sluiting met 10, 15 of 20 meter slang. Dit kan alleen de PMC! Reeds meer dan 10.000 dames zijn u voorgegaan en bestelden bij de PMC hun wasautomaat, die wer kelijk de hele was uit handen neemt. Want Castor doet alles geheel automatisch, tot wasmiddel toevoeren, 5x spoelen en centrifu geren toe. Ende Superdry doet nóg meer: drogen met warme lucht. Kiest uit 2 typen, beide voor 4 a 4' /2 kg wasgoed. PMC-Clubprijs f668- Vergelijkt* winkelwaarde f 1.098.- PMC-Clubprijs f968- Vergelijkb winkelwaarde f 1.498.- Betaling: f 52.- in PMC-cheques, de rest contant (of in termijnen) Vraag uitgebreide inlichtingen in de AH-.winkel. T)E EERSTE KOPEREN VUZEL heeft zijn bestemming gevonden. Hij prijkt nu op een ereplaatsje in het huis van de AllerHande-lezeres, die het eerste uitverkoren „huis middeltje uit de oude tijd" leverde. Haar naam is mevrouw E. Chr. de Graaff, haar huis staat in de Rede rijkerstraat in Den Haag en haar middeltje verdient een prijs omdat het origineel is, omdat het heilzaam is en omdat het voor vele moeders van stoeiende kinderen een uitkomst kan betekenen. glJ SCHREEF ME: „Dit middeltje is bijzonder nut tig bij kleine verwondingen, zoals sneden, en kan meteen zonder ingewikkelde voorbe reidingen, worden toegepast. Neem een rauw ei, breek het, maar zorg dat het vlies- je onder de schaal zo min mogelijk beschadigd wordt. Maak de wond schoon en plak het vliesje er op. Laat het er zo lang mogelijk opzitten, (met een verbandje erover tegen het vuil). Hei eiwit zal opdrogenhet vliesje trekt zich samen, de huid heelt op de goede plaats en zonder achterlaten van een litteken." Ik heb de tip van mevrouw De Graaff als eerste gekozen, omdat het me niet algemeen bekend leek. De visie van onze medische medewerker vindt u hiernaast. U zult het met me eens zijn dat zij de vijzel verdiend heeft. Dat wil niet zeggen dat haar huismiddeltje het enige vermel denswaardige is, Medicijnvrouwen' Als ik per maand vijf Aller- Hande's voor deze rubriek al leen had, zou ik alle brieven willen0 publiceren. Er is geen kwaaltje dat niet werd bespro ken. Ik heb de indruk dat ons land talloze huismoeders her bergt, die als moderne „medi cijnvrouwen" door het leven gaan. Als ik lees hoe de Nederland se kinderen bij een verkoud heid met zorgen omringd wor den, verlang ik terug naar de tijd dat ook ik in flanellen lap pen werd gehuld en door pa en ma als een kwetsbare por seleinen pop werd behandeld. De toewijding zal minstens zo veel geneeskundige kracht be zitten als het middèltje zelf. Niet allemaal Overigens, u begrijpt wel dat niet alle inzendsters en inzen- -DOTJE BIJ BOTJE LEGGEN" is een vAtdrukking die be trekking heeft op een middel eeuws geldstukje dat de bijnaam „botje" droeg vanwege de vorm van een erop afgebeelde helm. 4» ,JPecunia non olet" ofwel geld stinkt niet" is een uit drukking die iedereen kent. Toen zoon Titus zijn vader, de Romeinse keizer Vespasianus, eens verweet dat hij geld ver wierf door de openbare urinoirs te belasten, hield deze hem een geldstuk voor en zei: „Dat kan wel onsmakelijk lijken, maar het l dat ik ermee bijeenhaal, stinkt niet." 4* „Iets in petto houden" is een zegswijze die betékent „iets nog voor iemand achterhouden". In petto is Italiaans en betekent „in de borst". Wie dus iets achterhoudt, houdt het nog even in zijn borst, zijn hart, in petto kortom, 4» Een Izegrvm is een nors, schrikwekkend man. Letterlijk betékent het „man met ijzeren helm". De naam zelf stamt uit het sprookje van de Vos Rei- naerde; daarin heet de wolf im mers lzegrim. Een PMC-ITÉ is goedkoper dan u denkt instituut, altijd paraat met voorlichting inzake huishoud- goed, geeft de volgende advie zen voor de linnenkast: Was het nieuwe huishoud- goed vóór het ge bruik. o Vocht het goed, vóór het strijken, in met water waarin een scheutje eau de cologne is ge daan. o Volg nauwkeurig de voor- schriften van het wasmid del dat u gebruikt. A Leg de schone was onder op de stapeltjes. Wie steeds van bovenaf ge bruikt (en mannen vooral doen dat!) zal dan al.het goed regel matig gebruiken en niet slechts een (bovenste) gedeelte. r Bij gebruik van kastpapier in de linnenkast is het beter drie lagen tege lijk aan te brengen. Wordt de bovenste laag groezelig dan wordt die eraf getrokken, en heeft men meteen een schone laag. Het bespaart het telkens opnieuw omslachtig passen, me ten en leggen! zr Nieuwe stukken zeep legge men tussen het goed in de linnenkast. Geld moet men be slist elders bewaren; dieven zoeken het eerst in de linnen kast! n Als de linnenkast eens wat vochtig is (of lijkt) zet dan de handfhön een poosje op een van de planken en laat deze warme lucht rondblazen. Pas gestreken wasgoed moet men nimmer warm opbergen, het moet eerst uitdampen en drogen. 0 Een maniertje om de lin- nenkastplanken mooi te gar neren is er opengeknipte tuin slang om te klemmen; wel moet men dan zo'n glanzende, kleu rige soort nemen natuurlijk en niet de saaie rubberkleurige. 1 O Vouw lakens in z e s s e n, servetten, theedoeken, bad handdoeken in drieën en vingerdoekjes intweeën, Het Kaloeninstituut zegt, na de opsomming van het boven staande, heel wijs: wie het niet eens is met deze adviezen die legge ze rustig terzijde. Huis vrouwen hebben namelijk dik wijls de eigen methoden en die zijn vaak ook uitstekend! Na tuurlijk. Maar een mens is nooit te ond om te leren. 8, Dit „oude huismiddeltje" is te beschouwen als een voorloper van de modernste hechtpleister. Vooral voor kinderen is het hechten van wonden vaak niet alleen een pijn lijke ingreep, maar ook een genees wijze die littekens nalaat, en het kan belangrijk zijn om die te voorkomen. De gedachte om iets anders te ge bruiken dan krammen, is dus aan trekkelijk, mits BEDENKINGEN Bij iedere wond is het infectiegevaar een vijand die bestreden of schaak mat moet worden gezet. Bij een bloedende wond, waarover de brief schrijfster hef heeft, voert het stro mende bloed de ongewenste bacte riën meestal vanzelf af, maar behan deling van de omliggende huid met een desinfectiemiddel als jodium en dus geen jodium in de wond is zeer gewenst. Alleen rijst dan de vraag, of het vliesje nog wel hecht op zo'n steriele huid. Bovendien is het niet onmoge lijk, dat er aan het vliesje dat op de wond zelf gedrukt wordt, nog eiwit zit. En of dat steriel is, wagen we te betwijfelen. Bovendien: wat gebeurt er met het opgedroogde eiwit als er spanning op de huid komt VOORZORGEN U ziet, bedenkingen genoeg, maar toch een interessante toepassing, mits de uiterste voorzichtigheid wordt be tracht. In de oorlog gebruikte men in Japanse gevangenkampen wel bloedzuigers om een open wond te dichten. De bloedzuiger werd op de wond geplaatst en er later gedeelte lijk afgeknipt, zodat de zuigertjes bleven zitten als krammen aan weerszijden van de wond. Daarmee vergeleken is het stukje ei-vlies heel wat onschuldiger en minder pijnlijk. Mits (nogmaals) alle voorzorgen worden genomen om infectie te voorkomen. ders (inderdaad, ook de man nen lieten zich niet onbetuigd!) een plaatsje in deze rubriek zullen kragen. Maar wees er van overtuigd dat ik met zorg selecteer. Hebt u wel eens da gen achter elkaar niets anders gelezen dan recepten In dui zenden verschillende hand schriften, met duizenden ver schillende ingrediënten en voor duizenden verschillende pijnen? Ik wel! Als ik de groenteman zie, denk ik aan het rodekoolblad dat hoofdpijn geneest. Als ik miin zachtgekookt ei ..op- ontbijt". denk ik aan hoest- drankjes. Bij de aanblik van biefstuk met ui zie ik in ge dachten diezelfde ui bezig met het genezen van een wondje. Nog even, dan hul ik me in een tijgervel en solliciteer als medi cijnman in de jungle. Maar voorlopig blijf ik hier om me te verheugen in het enorme aantal inzendingen. Het is best leuk je eens te verdie pen in het „intieme medische leven" van de Nederlanders, die het voorbeeld van groot moeder en overgrootmoeder nog niet vergeten zijn. Nog extra geruststellend is dan het feit, dat het vertrou wen in de „officiële dokters recepten" nog groter is. Huisarts no. I „Als ik mijn huisarts niet kan bereiken, probeer ik het nog wel eens met grootmoe ders huismiddeltjes"schreef een dame. „Maar ik ben blij dat we voor de rest blinde lings kunnen vertrouwen op de deskundigen, dié het apothekertje-spelen op eigen houtje overbodig maken." Overigens, de volgende ko peren vijzel staat al klaar. De volgende maand hoort u er meer van. CISKA VERHEUL Dit kan alleen de PMC met molen De Premie-van-de-Maand Club biedt 2 werphengels van holglas. Jicht, sterk en met prachtige actie. ivoor binnenwater)met molen Lengte 2.10 meter, werpgewicht 10/20 gr. Solide uitvoering met kurken handvat, chroommontage, gebronsde reelringen. Werpmolen: 312 gram. PMC-Clubprijs f44.- in PMC-cheques Vergelijkbare winkelwaarde f65.- Bestelnummer 880 met molen Lengte, (3.60 meter) werpgewicht 60/100 gr. Zeer robuuste uit voering, houten handvat, chroom montage, inklapbaar startoog, schroefsteelhouder. Werpmolen: 538 gram. PMC-Clubprijs f77.- waarvan f 52.- in PMC-cheques Vergelijkbare winkelwaarde f125.- Bestelnummer 885 ALLEEN BIJ Vraag in de AH-winkel een exem plaar van de kleurrijk geïllu- streerde PMC-Voorjaarscatalogus (Vervolg van.pag. 1) winkels te gaan. dan wordt deze geboord. Menstéekt er een stuk uit met een speciaal boor-apparaat en proeft dit, bekijkt dit en waardeert het met betrekking tot de prijs en de kwaliteit. Ook klopt de deskundige er, met half geopende vuist, tegen; aan het geluid kan hij horen of er van binnen iets mis is gegaan tijdens het rijpen. Men weet dat de gaten in de kaas een gevolg zijn van bepaalde chemisch-biologische werkingen in het kaasdeeg. Is deze werking te hevig dan kan de smaak er ongunstig door worden beïnvloed. Bij het inkopen „begint" de kwaliteit van de kaas; Albert Heijn's kaasdeskundigen werken met vaste, vertrouwde leveranciers aan wie een goede kwaliteit veel gelegen is; zij streven naar een constante goede kwaliteit en zij doen dat niet alleen uit commerciële overwegingen maar eenvoudig omdat zij goede kaas willen maken. Dat geldt niet alleen voor de fabrieken die grote partijen leveren, maar ook voor de kaasboeren die, op de gezellige markten van Woerden, Gouda en Bodegraven. (nog steeds met handjeklap!) hun kaashandel voeren met de inkoper van Albert Heijn en de koop bezegelen. Wat is belegen Jonge kaas is kaas die ongeveer 5 weken oud is; licht belegen kaas heeft drie maanden in het pakhuis gelegen (omgeven door alle zorgen): extra belegen kaas is 6 tot 8 maanden oud en oude kaas is tien maanden oud of ouder. Dat is dus een assortiment dat men vinden kan in Goudse en Edammer kaas. Verder is er de Leidse kaas (die met de kruiden erin) en dat alles in allerlei variaties van vet en volvet. Nederland heeft niet zulk een uitgebreid kaassmakenpalet als Frankrijk, maar de Nederlandse kaas die van de hoogste kwaliteit is en z?er houdbaar en betrouwbaar is, voldoet op den duur het best juist vanwege deze degelijkheid en distinctie van smaak. Verder kunt u bij Albert Heijn i het assortiment vinden: lunchkaasjes, Baby Edammers, diverse soorten smeltkaas als korstloze kaas, smeerkaas in diverse smaken, zoutarme kaas en bovendien in een groot aantal filialen een aantrekkelijke sorte ring buitenlandse kaassoorten. Een advies: koop eens bij AH, waar op elk stuk kaas nauwkeurig staat aangegeven wat voor soort het betreft, of WIJ HEBBEN IN DEZE DAGEN van het ei een kort gesprek mogen hebben met de Paashaas. Duidelijk is dat reeds een zekere overwerktheid zijn gedragingen beïnvloedt: hij trekt nerveus met de lip en geen ogenblik is hij in staat de oren stil te houden. ,,\Vat kunt u ons vertellen over het ei?", vroegen wij. Goede schaal „Ik weet alles over het ei", antwoordde de Paashaas. „Als ik dat nog niet wist, wie zou het dan wèl weten! Men moet er van uitgaan dat een goed ei een goede schaal moet hebben. Daar aan wordt tegenwoordig grote zorg besteed: het Produktschap voor Pluimvee en Eieren werkt samen met de Stichting voor het Fokkerijwezen en beoordeelt (in een proefbedrijf in Putten op de Veluwe) het ei en ook de kwa liteit van de schaal. Om de fokkers meer te inte resseren voor de verbetering van e:- en schaalkwaliteit krijgt die fokker, die ten minste drie jaar aan de hoge, gestelde eisen vol doet. een geldbedrag als premie. U zult begrijpen dat ik dat zeer toejuich: goede eieren zijn mijn lust en mijn lever.!" Voordelen „Wat zijn de voordelen van een goede schaal?" „Allereerst (aldus de Paas haas) betekent een zwakke schaal snelle breuk en verlies voor de fokker. Zwakke eieren breken snel als zij verpakt wor den en besmeuren dan de hele zending; u weet dat een eï schoon moet zijn! Voor het koken is een sterke schaal heel belangrijk. Men krijgt anders de zg. „ramme laars", dat zijn eieren met haar scheurtjes in de bast, die stuk gaan bij het koken en leeglopen. Een zwakke schaal is poreus en poreusheid is aanleiding tot be derf. Verder moet een ei veel dik eiwit bevatten; het gewicht van het ei is van groot belang. Dan mogen er geen bloed- en vlees stippen in zitten en de dooier- kleur moet goed zijn. Dat wil zeggen: de consument wil graag een uniforme dooierkleur die zo'n beetje tussen geel en oran je ligt. Eierdooiers mogen daarom niet te licht zijn en niet te donker. Dat is een kwestie van juiste voe ding. Wat de voedzaamheid aan gaat: de kleur van de dooier heeft daarmee niets te maken! Dat moet ik met nadruk verkla ren; men hóórt wel eens zeggen dat donkerder gekleurde dooiers meer voedingswaarde zouden be zitten dan lichtergekleurde. Dat is niet juist." Interview met de grootste eierdeskundige: Eerste eisen Hier weidde de Paashaas ge ruime tijd uit over de kwali teitsbeoordeling van eieren. Zijn technische uiteenzetting zou ons hier te ver voeren, wes halve wij haar ongeschreven laten. Het zeer goede ei, laat dat volstaan, heeft een mooie vorm, heeft een luchtkamer, die niet dieper is dan 3 mm (zo iets is te zien bij het schou wen der eieren door speciale schouwvensters")de dooier is centraal gelegen, zichtbaar en is vrij van gebreken. Het eiwit moet helder zijn als kris tal en stevig. „Van groot belang is het om te weten dat een waarlijk goed ei, een Welgelegen-ei dus", sprak de Paashaas met een fijne glim lach om de nerveus-trekkende JIJ begint nu al vragen te te stellen: hij wil weten hoe ie erin kwam!" het belegen, jongere of oude kaas is etc., alsmede de prijs, een drietal stukken van verschillende afkomst en* pre senteer die dan, tezamen op de kaasplank, bij de maaltijd: ontbijt en lurich. Kaas heerlijk Anton, wil jij een stuk uit het vuistje? Graag! WEL GROTE SCHOONMAAK? Geen grote Schoonmaak? Geen huisvrouw, die in dit jaargetijde deze twee mogelijkheden niet overweegt. Het worden er steeds meer, die voor „geen grote schoonmaak" kiezen en niemand die het hun kwalijk neemt. Een goed onderhouden huis heeft niet zo vaak een grote beurt nodig. Maar elk huis, tweekamer flat of riante bungalow, heeft af en toe een nieuw gezicht nodig, een kleine verandering in het interieur. Een kamer, die nooit verandert, verveelt even vlug als een vrouw, die steeds dezelfde jurk draagt. Oh nee, uw man zal er niets over zeggen, hij zal het nauwelijks zien, maar zijn opmerking „toch hebben wij 'het gezellig" zegt meer dan genoeg. Ia huis verhuizen Helaas beschikt niet elke vrouw over evenveel fantasie, doch ook de minder fortuinlijken kunnen wonderen verrichten. Ook zij kun nen verhuizen in hun eigen huis om te bemerken dat een smaakvol le verandering evenveel voldoe ning biedt als het besef van een voorbije schoonmaak. Want voor die vrouwen is er „Schoner wohnen", een voltref fer tussen de vele tijdschriften over interieurs die op ons wor den afgevuurd. En, voor de lezeressen, die de Duitse taal niet machtig zijn, is er zelfs een Nederlandse bijlage. Een gulden en tachtig cent is niet gering voor een tijdschrift, misschien dat daarom nog veel te weinig vrouwen van het blad profiteren. Maar de voordelen, die „Schoner wohnen" biedt, zijn meer waard dan dat maandelijkse bedrag. Niet direct „nee" Op het eerste gezicht denkt men onwillekeurig: „Dit blad is niets voor mij." De kostbare interieurs, die er in staan afgebeeld en beschreven, de grote villa's en buitenverblijven, schrikken de be woonster van dat kleine flatje af. Maar de aandachtige lezeres ziet in die Hollywoodachtige slaapkamer plotseling een origineel, artistiek toilettafeltje, dat haar man in uur kan maken. Zij ziet een kleurencombinatie, die ook minder kostbaar materiaal tot zijn recht zal komen, een wandrek of een speelhoekje dat de oplossing van haar ruimteprobleem kan zijn. „Schoner wohnen" is uw aan dacht waard; wij hebben de indruk dat Schoner wohnen" ook u kan helpen. De prachtige kleurenfoto's van interieurs - om - jaloers - op - te - zijn zullen van iedere vrouw een kleine binnenhuisar- chitecte maken. Voor het verloofde paar uit uw kennissenkring zal het blad een leuk cadeautje zijn. lippen, „een zeer hoge, dooier bezit, die middenin het wit komt te liggen als het wordt ge broken. Wij, vaklieden, noemen dat breken „uitslaan". Hoe boller de dooier staat hoe beter uw ei is. Hoe platter hoe slechter en min der vers". stijve'pAAS (EIER) DRUKTE op het eier-inpak-station. Deze eieren zullen straks in de speciale „welgelegen" eierdozen naar de winkels gaan. De Paashaas heeft het zeer druk: de steeds grotere vraag naar eieren noopt hem tot uiter ste krachtsinspanning. Wie er rekening mee houdt dat hij slechts de beschikking heeft over een klein, wat verwijfd eiermandje. en een kruiwagentje om zijn produkten in te vervoe ren, zal vol bewondering zijn over de werkkracht van deze nationale figuur; het is inder daad verbluffend te bedenken hoe hij de zaak rond krijgt met Pasen. Wij kunnen hem helpen door, zoals wij dat ook met Sin terklaas doen, zelf ook eieren te kopen in de winkel. Albert Heijn heeft prachtige „Welge legen" eieren in brewkwerende dozen. TEMAND MOET IN DE BUS "A BLAZEN" Hij moet beta len. Waar komt die uitdrukking toch vandaan? Wellicht stamt zij uit verre eeuwen toen, in de 14e eeuw het toneelstuk „De Busken- blazer" werd opgevoerd. Het was een klucht, waarin een oude man die weer jong wil worden, voor veel geld, het wondermiddel ver neemt: hij moet in een bus blazen (die gevuld is, tot vermaak van de toeschouwers, met zwart poeder). 4» Waarvandaan komt het toch „.buitenbeentje", dat van het ge wone afwijkende persoontje? Vroeger was een buitenbeentje een onecht kind en dat verklaart reeds iets. In de Middeleeuwen beteken de „binnensbeens spelen": gemeen schap hebben met een vrouw. Was die vrouw nu een ander dan de eigen vrouw, dan heette het kind dat uit zo'n verhouding ontsproot een „buitenbeentje", 4» „Praten als Brugman" doet iemand die goed van de tongriem is gesneden. Pater Brugman, een volksredenaar die van 1400 tot 1473 leefde, was minderbroeder en vestigde in 1460, tegen de wil van de stadsbestuur deren in, een nieuw klooster in Amsterdam 4* In 1680 ver scheen er een reeks profetieën van Brugman waarin, in 47 vierregeli ge versjes, van alles en nog wat werd voorspeld. Zo schreef hij ook dat „Te Amsterdam een magne- fijok Stadthuis zou worden opge bouwd". Dat klopte. 4* „Van de tongriem gesneden zijn", zeiden wij daarjuist, betekent „goed de mond kunnen roeren". De tong riem is het dunne spiertje onder KIPPETJE TAE KIP heeft onze dis ver- overd. Men moet echter streven naar variatie in de bereiding, meent onze Keuken redactie. Een heel simpele ma nier die groot succes heeft is deze: men smere de kip, vóór het braden, dik In met mayo naise. Dat geeft een geheel nieuwe smaakkleur aan de kip. de tong dat bij sommige kinderen doorgesneden moet worden als zij een spraakgebrekje hebben. Ook bij kraaien doet men het wel om ze te leren praten. 4* Men hoort wel eens van iemand, die geheel in de war is, zeggen dat hij „de tramontane kwijt is". Men ver klaart deze uitdrukking door te wijzen op het feit dat Tramontane de poolster is en schippers daar op voeren (en varen); anderen menen dait tramontane de noordenwind is. In ieder' geval is het een Italiaans woord dat „over de bergen, de Alpen (dus), het noorden", bete kent. Vlieg snel naar de zen met PMC en KLM -AH- NIEUW! Ï0MATEW KETCHUP Garneer uw sla of slaatjes eens met deze fijne tomatenketchup voor een extra feestelijk eten". AH- Tomatenketchup is bereid naar een exclusief recept. Van zonrijpe Italiaanse tomaten met wijnazijn, afgestemd op onze Nederlandse smaak. Voor een prijs die ver be neden de dure import-soorten ligt.

Allerhande | 1965 | | pagina 2