PMC-Wasautomaten Nieuwe machine is antwoord op verhoogde vraag naar AH-wijnen 76 •R 1°. OVERAL RONDNEUZEN: Lp ALLERHANDE NIEUWTJES LAATSTE NIEUWS L^-WEERSPREUKEN Zachte maart: koude april 6 b J*. i DE KOMENDE MODE IN TWEE WOORDEN Eierbeschuit iws A y D' Mode voor jonge juffers W1. Wie koopt vaders pak? La- Iel het wit NIEUW MODEL 1965 GEEF EENS GRIESMEEL Praktische verbeteringen Weg bezinksel! 16 DAGEN TUNESIË Een lekkere bloemkoolsoep 18 DAGEN ISRAËL zei de tomaat Albert Heijn COSTA BRAVA PER UUR Luncheon Meat Nieuw 09 Albert Heijn Mac Queen Thee Albert Heijn HAART 1963 ALLERHANDE ,E ZOMERMODE Is vastgesteld: Parijs heeft het allemaal weer laten zien. Is er veel veranderd? Nee. Dat was trouwens ook niet te verwachten. De mode wordt tegenwoordig, in tegenstelling met vroeger, reeds twee jaren bijkans tevoren vastgesteld door de textielindustrieën en de confectiefabrikanten die immers de beste afnemers zijn van de stoffen. Hebben die drukdoende couturiers er dan niets mee te maken? Lang niet zoveel als zü doen voorkomen. Lang niet zoveel ook als Parijs wil laten uitkomen. Parijs heeft gelijk dat het, op die manier, reclame blijft maken voor „zijn haute couture". DE MODE ontstaat bij de doodgewone vrouw en ner gens anders en de textielin dustrieën volgen haar gehoor zaam, zowel wat de stoffen aangaat als de kleuren. Want de confectie-fabrikanten zijn im mers de grote afnemers van de textielindustrie. En daar wordt de meeste kleding gekocht. Niet bij de artistiek-doende couturiers. Niet voor bedra gen die vaak in de duizenden lopen. Welnee! De gewone, nuchtere vrouw is degene die de mode vaststelt en de couturier (of liever de ontwerper van de grote in dustrieën!) die tracht haar ideeën ,.op te vangen" en te realiseren. Daarom: wat Parijs met zoveel drukte bekendmaakt elk modeseizoen, is al oud nieuws voor ingewijden. Maar daarom niet minder boeiend nieuws. Hieronder enkele details: Kleuren: marine, wit, beige (minder), lindegroen, cyclaam! (veel); allerlei soorten roze; maar niet zoetig. Stoffen: veel zwierige, soepele stoffen: jer sey's zoals altijd, linnen, zijde, organdie, kant op organza (bij voorbeeld) mousseline. Door zichtigheid is (prettige?) voor waarde. Hoeden: kleine dopjes (uit de jaren, '20-'30); baretten; bretons met de randen omhoog en achterop het (krullerig) ge kapte hoofd. Voorts: grote plat te bakbeesten met sjaaltjes om de kin (Fair Lady-hoeden). Voor ons klimaat: ondingen! Tas: klein! Handschoenen: Kort en ajour (glacé). Make-up: roze- achtig; fris. Géén koologen meer; geen verlengde strepen aan uiteinde ogen: ronde wenk brauwen; mond rustig aangezet langs natuurlijke lijnen. Teint: roze-stralend. Met (vaak) glin- stertoetsen: Harriet Hubbard Ayer heeft lip-stick die „Super Brillant" heet en zacht doet glinsteren. Oók boven de ogen glinstert het. Revlon (ander groot cosmetisch bedrijf) noemt deze mode-look „La Dolce Look" en schrijft voor: bruine of grijze wenkbrauwen (niet zwart dus!); lichte aanzet van oogkassen (met Eye Velvet); op ooglid Eye Velvet „Dove Grey" ofwel duifgrijs, 's Avonds: „Misted Blue" nevelblauw. Oogharen: krullerig. Overdag: bruin, zeer donkergrijs. Des avonds: donkerblauw. Onderste ooglid omlijnen. Buitenste oog hoek bijtekenen om extra wim pers te suggereren. Roklengte: knie onbedekt of nog hoger. Haardracht: kort, krullerig. Des avonds Recamierkapsels met veel krullen, opgewerkt boven op het hoofd (pijpekrullen). Pruiken zullen daartoe (dus) nodig zijn. Rokken: wijd, plooi en, veel plissé; klokkend. Tail le: ofwel op de juiste plaats of laag op de heupen. Ceintuurs. Jurken: lage tailles; wijde, losse rokken; vaak bloezende boven stukken; dikwijls mouwloos. Losse, lenige lijn; ook koker rokken. Kragen: veel witte schoolmeisjeskraagjes; bijpas sende manchetten (gesteven); strikken, sjaals; dasgarneringen. Sjerpen soms. Mantels: re dingotes met klokkende (gé- rende) rokken. Ook wijd. Cein tuurs vaak. Citaatjes over vrouwen ■#- Een sweert, een peert, een schoone vrou Leent niemant uyt als met berou. Jacob Cats 1577—1660 „Hebt ttw vijanden lief', betekent bij vrouwen hetzelf de als: „Ga bij uw vriendin nen thee drinken". Jean Paul 1763—1825 Een vrouw is nooit zo sterk als wanneer zij zich met haar zwakheid wapent. Douglas Jerrold Het raadselachtige van vrouwen is vooral dat zij van mannen houden. Eric van der Steen. OOK HEEL JONGE meisjes hebben de aandacht van de heren (en bedrijven) die de mode „maken". Dat blijkt wel uit deze foto die laat zien hoe de Parijse beroemdheid kapper Alexandre, die samenwerkt met het cosmetische bedrijf Harriet Hubbard Ayer de nieuwste stijl voor jonge juffers heeft gecreëerd. Het is de zg. „College Girl-style": de haren wor den in een zware vlecht aan één kant van het hoofd ge bracht en versierd met een fraaie, kleurige strik. Als ze eens, voor één enkele keer, héél verschrikkelijk feestelijk mogen zijn van vader en moe der, dan is het mogelijk de lippen heel, heel licht te om lijnen met die nieuwe glinste rende stift „Super Bril lant", die de jonge juffers (als ze dan tenminste niet te veel gebakjes snoepen) heel mooi kan maken, zegt Alexan dre. Rest tomatenpuree WIE OP EEN blijde dag het busje tomatenpuree, dat zo opgeruimd werd geopend, niet helemaal leeg maakt die kan de rest bewaren door een klein scheutje olie op het oppervlak van die rest te gieten. De puree blijft zodoende vers, droogt niet uit en verkleurt niet. Bij het opnieuw gebruiken giet u eerst de olie weer af. Wiedes nietwaar? 'JIJ ZAGEN met eigen scherp oog dit aardige schoenmodel, „Er e I i n e" geheten, in enkele schoenenza ken waar Salamander-schoenen worden verkocht. Het is een jeugdige schoen die gemaakt is van marokko-kleurige „rondo- kid" (een ruigachtig, matglan zend soort leder) in de modieu ze lijn van deze winter (en de koude begindagen van het voorjaar). De neus is gegarneerd met een kleine ajourversiering en de hak (35 mm hoog) geeft een stevig en toch gekleed karakter aan de schoen. Overigens: de zomermode gaat weer lange, sandaalachtig opengesneden schoenen brengen (maar zover is het nog lang niet, al hebben de winkeliers er al wel van in voorraad). Zulke sandaal-open schoenen vinden wij persoonlijk (als man dus) erg elegant en ook boeiend en soms zelfs adembenemend. Vooral wanneer het goedver zorgde voeten aangaat (geen eelt!) die mooie rechte tenen bezitten. En wanneer de kousen feilloos zitten en de juiste (lichte) tint hebben. Want, (o ja!) de kousen zullen licht worden deze zo mer. En enigszins lumineux, zoals de Fransman dat wel 'zegt, stralend, zeg maar lichtgevend bijna. DAT IS EENS onderzocht door een wetenschappelijk bureau. Vijftienhonderd man nen en vrouwen werden, door een speciale afdeling van de chemische fabriek Dupont de Nemours, ondervraagd inzake de rol die moeder speelt bij de keus van het kostuum van vader. Nu die rol is groot! De helft van de moeders (jonge, oudere en oude) heeft een vinger in de pap bij vaders pak. Ofwel: heeft een vinger in vaders pak. En wat de overhemden aangaat: liefst 60 percent der vrouwen beheerde hier de inkoopactivi teiten. Dus de man aan het werk en moeder de stad in om overhem den te kopen: witte vaak, zwakgestreepte soms (nu éven uit de mode, denk daaraan) en effen-gekleurde ook wel. Maar de vrouw doet dat. Voor 60 ONZE EIGEN REDACTIONELE KOOKWONDERLIJKE j RAADGEVER (E.R.K.R.) Advies inzake Champignons MEN KOOPT tegenwoordig vaak hele champignons en heeft ze, in de keuken, vaak juist gesneden nodig. Het snij den dezer champignons kan sterke vrouwen, die het druk hebben, tot een staat van hoge .nervositeit brengen: zij wringen zich dan knersend de handen in keuken en bijkeuken (nog ge zwegen van het balkon) Ach en hoe snel vindt dit snijden niet plaats als men even wil luisteren naar het Advies van onze Eigen Redactionele Kook wonderlijke Raadgever (E.R.K.R.). Hij verklaart dat de e i e r- snij der, die met die fijne scherpe draadjes eraandie champignons prachtig weg snijdt in gelijke, gave plak jes. Ook kleintjes laten zich gaarne op die manier, met meerdere tegelijk, opsnijden, ja. WEETJE HET IS MAAR een simpel weetje, maar wie een ge klopt ei bij het paneren een beetje olie geeft, zal ontdekken dat het beter pakt in het paneermeel. En om beter pak ken gaat het daar Immers al tijd! rü* WORDT NOG steeds levendig getrouwd om ons heen. En veel lieve brui den vertrouwen zich nog wil lig aan de huwelijksboot toe, geheel in het witste, teder ste wit gestoken. En dat kan dan ook heel mooi. Want in de vaderlandse winkels han gen hele etalages, hele rek ken, glazen kasten vol met schuimblanke weelden van tule, en fladder en nevel. Men kan in kort wit trouwen en in lang wit, in eenvoudige sobere juweeltjes van glanzende stof en in vorstelijke gewaden die aan films doen denken, aan opera's bijna en waarbij de bruidegom wel een bijzonder kloeke verschijning moet zijn met een knots van een hoed op en panden aan zijn jas als een hanestaart, wil hij niet geheel in het niet verzinken. Wij tonen hier een gran dioos model van Weense kom afA dlmüll er is de ont werper ervan en de stof is zijden organza die gebor duurd is door de borduurate- liers van Julius Ott uit het Oostenrijkse Lustenau, dat wereldfaam heeft van wege dit werk. Een bruids toilet als uit een Shake- speare-stuk, vol koningen en prinsessen! (Advertentie) DEZE wijzigingen zijn niet de eerste die aan de Castor-was- machines zijn aangebracht. Vóór dat de Premie-van-de-Maand Club besloot deze Castor-wasmachines in de PMC-collectie op te nemen, werden de te kiezen apparaten terdege beproefd. Daarbij werden adviezen ingewonnen bij bepaalde voorlichtingsinstanties, terwijl de door het laboratorium van de Per- sil Mij. uitgegeven rapporten in de overwegingen werden betrok ken. Er werd ook een enquête ge houden onder een gi-oot aantal Cast or-gebru i kers Eigen onderzoeken, te zamen met de resultaten van bovenge noemde instanties, leidden tot be paalde voorstellen aan de Castor- fabrieken, voorstellen die stuk voor stuk verbeteringen Inhielden, welke in de PMC-Wasautomaten werden aangebracht. Meer waswater Om er enkele te noemen: de griesmeel puddingen, vla en pap. Daartoe brengt AH verschil lende griesmeelpuddingen in de handel. Een pakje waarvan u een r)E Que en ma tic en de Superdry, de twee antoma- 'ó^9.°D^'lmabn tische wasmachines die de PMC voor zulke sterk gereduceerde zjjn: bitterkoekjes, amandelen prijzen verkoopt,- hebben in het model 1965 enige wijzigingen (echte amandelen) en vruchten, ondergaan. Zo is het filter van de afvoer naar de voorzijde verplaatst. Door het verwijderen van een dekseltje is dit filter Nu kunt. u de puddingen nog nu gemakkelijker bereikbaar geworden De Queenmatic heeft.nu te roe?ên (snel roeren, ook een inspoelautomaat gekregen, zoals de Superdry reeds had. zodat de dooier niet schift) en er De prijs van de Queenmatic S is nog steeds zeer laag gesteld op daarna het zeer stijfgeklopte eiwit ƒ668,Vergelijkbare winkelwaarde ƒ1098,De prijs van deapart door te kloppen. Dat geeft Superdry is 968,vergelijkbare winkelwaarde 1498,aan de pudding, die u ook gekozen hebt, iets heel luchtigs. temperatuur van het waswater werd hoger afgesteld: door het Naast de griesmeelpuddingen is aanbrengen van een andere ni-er natuurlijkook nog het gewone veauschakelaar werd hel was- «'"van kunt u bijv. water van 14 op ca. 18 liter P TT. t de volgende manier gebracht. Het verwarmmgsele- In dJ TiB-scha»l giet u de Inhoud ment, werd, in verband met de van een blikje aardbeien met chemische invloed van koper op sap. rubber, vernikkeld en de elek trische bedrading werd verbe terd en uitgevoerd overeen komstig internationale voor schriften. Zo zijn er nog meer te noemen: verbeteringen die in de praktijk hun nut hebben bewezen en die deze Queenmatic en Superdry hebben gemaakt tot twee uitge kookte" wasautomaten, waaraan duizenden en nog eens duizenden PMC-leden-huisvrouwen al maan denlang plezier beleven. U kookt vla van de griesmeel en raspt in de melk de schil van een citroen. Als de vla klaar is, roert u er een pakje vanillesuiker door plus gewone suiker naar smaak, twee eierdooiers en de stijfgeklop te eiwitten. Deze geurige vla giet u daarna over de aardbeien en dan laat u het dessert door en door koud worden. percent dus. Bij die 60 percent zitten óók wel de vrouwen wier man meegaat op zo'n inkoop-actie. Gaat dus d e helft mee om te kopen als het om een pak gaat; meer dan 70 percent geeft desge vraagd (ook ongevraagd, zoals spreekt) advies. Er werd nog meer geconstateerd. Ten eerste: de vrouw let veel meer op de kleding van haar man dan de man zelf. Ten tweede: vrouwen voe len zich ervoor verantwoor delijk hoe haar man erbij loopt. Ten derde: vrouwen weten veel meer af van stoffen dan mannen. Ten vierde: vrouwen vin den het prettig als hun man meer kleren koopt dan hij strikt nodig heeft om zich te bedekken tijdens werk of v rijetijd. Vrouwen willen eens wat variatie zien bij de huwelijks partner. Zij willen trots op- HEM kunnen zijn. Begrijpelijk. „Moeders" invloed Wat ook opviel? Dat mannen in de hogere inkomensklassen minder afhankelijk van de raad van vrouwlief bleken dan man nen die wat minder verdien den. Terwijl mannen in de lagere inkomensklassen juist, nogal snoeverig, verklaren „de baas in huis te zijn", zijn zij het die vrijwel zonder uitzon dering, raad vragen bij „moe ders". In de winkels ziet men graag dat „moeders" meekomt; dat bespoedigt de beslissing. Een man-alleen is ofwel een fanta sieloos koper die oude, ver trouwde wegen volgt (altijd eenzelfde soort saai pak) ofwel een teutelig aarzelaar die neigt naar extravagante zaken of, na lang wikken, toch maar niets koopt. Vrouwen, dat blijkt ook, ge ven de voorkeur aan duurdere stoffen etc.; zij ook dringen dikwijls aan op de inkoop van bijpassende dassen, overhem den; ook op het nemen van nóg een tweeae, zelfs derde pak. Met andere woorden: de winke lier juicht als hij u, met uw man, binnen ziet komen, me vrouw! ff EN WAARDEVOL advies van de Eigen Redactione le Raadgever van deze krant. Hij, deze Eigen Redactionele Raadgever ofwel Klusjesman, verklaart, en hij spreekt uit rijpe, rijpe ervaring, dat aangekoekt bezinksel in gla zen kookgerief (potten, vuurvastigheden en zo) ver wijderd kan worden door het samenkoken van een openge sneden citroen en water (in dus het bewuste vaatwerkje, dat wel!). Overigens: citroen kan ook zo goed dienen voor het reinigen van door vruchte- sap, het aardappelschillen en dergelijke tot in de „voegen" vuilgeworden handen. Aldus onze E.R.R. (Eigen Redactio nele Raadgever). ADVEESJE T/AN onze Eigen Redactio- nele Raadgever dit klei ne advies: kleine stukken die men in de wasmachine wil wassen kan men het beste, te zamen, in een oude nylonkous pakken (waarna men deze dichtknoopt) en zo prijs ge ven aan de draaiingen en kolkingen van het apparaat: op die manier zal men ze, tegelijk er weer uit kunnen vissen. AH. TUNIS Mgt vier uur vliegen van Schiphol. Het KLM-lijn vlieg tuig brengt u snel en comfortabel naar zonnig Noord-Afnka. In het oude Tunis onvoorstelbare wir war van straatjes kunt u dwa len. In Monastir zonnige bad plaats zult u vijf heerlijke dagen hebben. Zon en zee als u nog nooit zag. U zult reizen en rusten in dit land van de Islam, een mooi land met gastvrije, vriendelijke men sen. U hebt de reis van uw leven. Er zijn 4 reisdata (zie Reisplan '65) voor deze 16-daagse reizen. De Clubprijs? Slechts ƒ895 waarvan 26 in PMC-cheques)Een droom reis. Een toeristisch sprookje! VROEGER WERD bloemkoolsoep meestal gemaakt van het kook water. Dat werd dan met melk en wat bloem of aardappelmeel licht gebonden en dan ging de in stukjes gesneden stronk er als aan kleding in, terwijl er voor de smaak behoorlijk met de nootmus kaat werd gewerkt. Echt lekker is een soep die u maakt van een hele bloemkool (dus echt een goed gerecht omwil le van de bloemkool) en die bloemkool kookt u dan gaar in een geurige, sterke bouillon. Als die bloemkool gaar is, neemt u de mooiste boeketjes als garne ring, de rest van de kool pureert u. Van bloem en boter maakt u met de bouillon een lichtgebonden soep, daar gaat dan de bloemkool- puree door plus een vleugje noot muskaat, zout en peper naar smaak. U hebt nu een heerlijke soep, waar u even vóór het op doen, nog een eierdooier (losge klopt) doorroert. De boeketjes gaan er dan in als garnering en een klein scheutje ongezoete, on geklopte slagroom in ieder bord of kop geeft aan deze soep een zeer verfijnd karakter. DEN IDEALE vakantie, waarbij u het land tot in alle hoeken bezoekt en toch met voldoende vrije dagen om aan de blauwe Middellandse zee heerlijk uit te rusten. Reizen en rusten, dus, een zonovergoten land. U bezoekt Jeruzalem en Kaper- naum, Nazareth en het Meer van Gallilea, etc. etc. Het testamenti- sche deel van dit bijzondere land. Maar ook de moderne stad Tel Aviv, Eilat (aan de Rode zee), de woestijnstad Beercheba en een moderne kibboets. 9 reisdata zijn reeds vastgesteld, bij grote belangstelling zal het aantal worden uitgebreid. Zie PMC-Reisplan 1965. De Club- prijs? 1287 (waarvan 26 in PMC-cheques). INclusief excursies, gidsendiensten, boottocht op meer van Tiberias en Rode zee en... de vliegreis van Eilat naar Tel Aviv. Volkoren eierbeschuit bevat twee maal zoveel eieren als de normale beschuit en wordt bovendien van de volle tarwekorrel gebakken. 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelijkste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' MAAK HEERLIJKE SNACKS AH-Volkoren Eierbeschuit met leverworst, sardines en andere hartige hapjes. Dat smaaktOok verrukkelijk met jam, honing, kaas. ZAANDAM (maart). In een volledig vernieuwde spoel- en taprulmte die op de modernste wffze ls Ingericht en betegeld, heeft Albert Heijn een nieuwe indrukwekkende flessenschoomnaakmachine geplaatst. Door de ingebruikneming van deze machine, die elke te vullen fles volkomen reinigt en bacterievrü maakt, is men nu in staat per uur 4000 flessen te vullen. Deze installatie, die tot de modernste ter wereld behoort, werd noodzakelijk toen bleek dat men niet meer aan de toenemende vraag naar wijn kon voldoen met de vorige apparatuur die „slechts" 2500 flessen per uur kon verwerken en men, dag en nacht, bij wijze van spreken, moest werken om tegemoet te komen aan de steeds groeiende belangstelling voor de wijnen van AH. r,. Nederlander eindelijk wijn heeft 4000 FLESSEN i«end„nke„. TN ENKELE UREN vliegen is men I uit ons koude kikkerland in de sub-tropen van de Middelandse Zeekust, waar 80 km ten noorden van Barcelona twee badplaatsen op de PMC-reizigers liggen te wachten. Het zijn Lloret de MarenTossa de Mar, beide gelegen aan een lieflijke baai en omsloten door groene bossen, met een schitterend strand en ruim schoots genoeg vertier (voor wie dat zoekt) en met ruimte genoeg om ook stil van zon en zee te kunnen genieten. De PMC maakt nu 15-daagse vliegreizen, waarbij alles is inbe grepen (prima hotel, alle maal tijden, volledige reis van en naar hotel) voor ƒ495. Een PMC-ITÉ is goedkoper dan u denkt TN DE WIJNTAPPERIJ van Al- I bert Heijn beschikte men, se dert vorig jaar, over een flessen- vulmachine van grote capaciteit; het is een apparaat dat voorts voldoet aan de hoogste eisen die men moet stellen als het gaat om het vullen van wijnflessen, dat namelijk uiterste accuratesse en reinheid vraagt Deze vulmachine was in staat vele malen meer flessen te ver werken dan de spoelmachine die, in de arbeidsband, de plaats vóór de vulmachine innam. Deze spoel machine nL kon niet meer dan 2500 flessen per uur verwerken en hoe groot zulk een hoeveelheid ook is (zeker als men het ziet over een heel jaar!) zij was ontoerei kend: de stijgende vraag naar AH- wijnen was er oorzaak van dat men, bijna onafgebroken, met deze machine moest werken om de zaak te kunnen bijhouden. Deze spoelmachine nu werd ver vangen door een veel grotere die een grotere capaciteit heeft dan de voorgaande en nu de vulmachine voedt tot een maximum van 4000 flessen per uur- Op dit ogenblik lijkt dit aantal toereikend. De deskundigen echter hebben uitgerekend dat, over en kele jaren, ook deze capaciteit te klein zal zijn en men opnieuw zal moeten uitbreiden. Dat wil zeggen: als de vraag naar wijnen (vooral tafelwijnen) in ons land op een zelfde opmerkelijke wijze blijft stijgen als nu het geval is. Des kundigen verklaren deze vraag naar wijnen uit het feit dat de TER VERGELIJKING Duitsland 9 liter p. pers. p. jaar België 10 liter p. pers. p. jaar Zwitserland 33 liter p. pers. p. jaar Spanje 55 liter p. pers. p. jaar Italië 110 liter p. pers. p. jaar Frankrijk 135 liter p. pers. p. jaar GEMIDDELD AANTAL LITERS PER PERSOON PER JAAR 1952-0.58 1953-0.68 1954-0.92 1955-1.17 1956-1.43 1957-1.50 1958-1.47 1959-1.61 1960-1.88 1961-2.34 1962-2.4 1963-2.6 1964-ca. 3 -AH- blik 340 gram Heerlijk op de boterham, in plakken gebakken bij dewarme maaltijd of jn blokjes gesneden bij een macaronischotel. *l - en wat ze precies vertellen A U Rijkgeurige Schotse melange pakje 100 gram Dit is rijkgeurige thee op z'n best. Vol aroma, vorstelijk van smaak,hartverwarmend krach tig. Een befaamde Schotse me lange van 'swerelds nobelste theesoorten, gemengd naar de Schotse smaak die ook de Ne derlandse bleek te zijn. Haal morgen zo'n pakje in de rood geel-zwarte Schotse ruit en proef! E WETEN HET: als maart zacht is, dan kan men een koude april verwachten. „Als het lammetje danst in maart, pakt april het bij de staart"; zo drukken de weerspreuken dat uit. Het is een zachte maand januari geweest en ook over februari hebben we niet te klagen gehad: volgens de oeroude overleveringen, zoals die in de weerspreuken werden vastgelegd, zal dat ons, later in het jaar, duur komen te staan: we krijgen nog, wat ons tot nu toe bespaard is gebleven. Gelukkig maar dat dit óók weer geen wet is van Meden en Perzen en dat, de natuur grillig is en blijft: het kan dus allemaal nog best meevallen. yON IN MAART is niet best; Zj wind In april evenmin. On- j= weer in maart is uitstekend. Een droge maart, een na t- te a p r i 1 en een koele mei vullen schuur en kelder bij. Hoe dan ook, maart moet droog zijn. Want: „Maartse regen brengt geen zegen". In ons vorige nummer behandelden wij de eerste helft van maart reeds. Nu dan nemen wij de j= tweede helft van de maand en de eerste van april. Enkele data E Op 17 maart, als het Sinte E Gertrudis is, dan wordt het zacht, dan eindigt de winter. De weerspreuken zeggen ervan: „Op Sinte Geertruid. komt de wamte de grond uit." En, om een voorspelling op langere termiin te bieden: „Op Sint Josepn (19 maart) moet het §E helder weer zijn. want: „Sint E Joseph, helder en klaar, geeft EE licht een vruchtbaar jaar." H 25 maart: Maria Boodschap. „Als Maria Boodschap schoon en helder is vóóf zonsopgang, komt er een vruchtbaar jaar." E Dus opletten op 19 maart en 25 E maart! Sint Rupert (27 maart) speelt trouwens hier ook een rol: „Is "t op Sint Rupert rein, zo zal 't ook in juli zijn." En dan staan we alweer ln april. April moet vochtig zijn, zeggen de spreuken, „Als april blaast op zijn hoorn is dat goed voor gras en koom". April, dat is bekend, doet wat hij wil: het is een grillige maand. Maar koud en nat is wél een voor waarde voor een goede oogst. Al zijn er, dat moet erkend worden, ook spreuken die Juist een droge april voorschrijven. Maar die zijn verre in de minderheid. Men kan er wel van uitgaan dat april koud, guur en nat moet zijn en dat trouwens ook vaak is: aprilletje zoet geeft immers nog vaak een witte hoed! In april moet er (dat klopt met dat regenweer) géén heldere maneschijn zijn. „In april heldere maneschijn zal voor de bloesem schadelijk zijn." Bovendien zal een helde re april een nare maand mei betekenen: „Is april klaar en rein dan zal mei des te wilder zijn." En „Is april mooi, dan zal mei niet deugen." Kort en goed: april moet nat zijn; dat geldt ook voor de druiventeelt, de wijnbouw dus: „Valt in april veel nat, dan bersten de druiven uit het vat!" (Zóveel zijn er dan.) Op Sint Tiburtlus, op 14 april. „Na de noen worden alle velden groen"; dan wordt het zacht, mooi weer en gaat het froen ineens uitlopen. Opletten e an! U moet het eens in uw zakboekje opschrijven. Op Sint Gregorius (23 april) moet het niet warm en schoon E zijn, want dan volgt later de s narigheid: „Sint Joris warm en schoon, heeft ruw en nat tot loon." Kikkers kwaken g 25 april: Sint Marcus. „Als de S kikker vóór Marcus kwaakt, blijft hij later zonder spraak." Als de kikvors te vroeg kwaakt j= in het jaar, dan slaat het weer gauw om en komt er weer E koude. E En dan nog een mooie voor- s spelspreuk die we zelf kunnen controleren: 25 april dus. „Sint Marcus koud, ook 't Heilig Hout." Is het koud op 25 april dan zal het ook koud zijn op de Kruis- dagen, de drie dagen vóór Hemelvaart (27 mei). Onthou- E den! En nog een (de laatste): „Zolang men 't vóór Merkus warm houdt, zolang heeft men het na hem koud." De dieren „Een bonte kraai maakt geen harde winter" (dit jaar zijn er vele te zien geweest!) Wat het najaar aangaat: E „Houden de kraaien school, zorg dan voor hout en kool"; als de zwartjassen zich verza- melen wordt het koud en valt E de winter in. „Als de muggen dansen gaan, is het met regenen gedaan." „Als de specht lacht, komt er regen." Ook de vink voorspelt regen e als hij des morgens vroeg slaat. „Zingt de vink in vroege mor- genstond, wis en zeker regen 5 verkondt." a Tilllillll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllli?

Allerhande | 1965 | | pagina 3