WE HEBBEN ALLEMAAL DEZELFDE VOORLETTERS: ■m MEDICIJNEN uit de goeie, oude tijd Gezond brood voor moderne mensen WIE IS DE DRUKSTE HUISVROUW? IDoet u mee?] 3 Veertig caravans parkeerden in Zevenaar Eierbeschuit bö zei de tuinder Rozebotteljam Albert Heijn Ciska Verheul neust in oude boekjes Afleiden van aandacht 15 dagen Costa Brava Albert Heijn FEBRUARI 1965 ALLERHANDE (Advertentie) Gesprek In Zaandam A.H. l^AAT IK U ÉÉN DING DIRECT ZEGGEN: je wordt niet als in koper geboren, maar je moet het ergens wel in je hebben. Acht jaar geleden, om meteen een voorbeeld te geven, moest ik een jongeman hebben om als inkoper op te leiden. We vonden er een. Hij sprak voortreffelijk zijn talen en dat is een van de dingen die onze inkopers moeten kunnen. Hij kwam bij me en hoe gaat dat? Veel jongelui denken: inkoper zijn, dat is leuk; reizen, met mensen in contact komen, je gaat eens eten; kortom, de functie wordt geromanti seerd. Maar ze vergeten iets. Want voor men wordt opgenomen in ons korps moet men wel degelijk een hoop weten. Men moet de achtergrond van contracten kennen, van invoerrechten weten, met calculaties kun nen omgaan, het begrip E.E.G. doorgronden enz. enz. Drie maanden moet de jongeman zich door de admini stratieve rijstebrijberg heenbijten. Ons vak is geen vak van half negen tot vijf. Het is afhankelijk van alles wat er op de wereldbol gebeurt. De jongeman, die ik bedoel had dat heilige vuur dat strikt nodig is niet en hij struikelde." ,Ja, nu vraagt u mijn naam, maar we zouden het over onze inkopers hebben. V houdt vol? Goed, W. F. N olte ben ik, maar het doet op dit moment niet ter zake. U wilt beslist mijn titel weten? Onder directeur. Tevreden? Verder dan, naar het onder werp van ons gesprek." Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat re daar de bloemkolen, de ipcrcicbonen, de preien en wat al niet, ao maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel aorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe rei California „ja" tegen al mijn groente. Koudan ben ik de béste groentekweker van Nederland 1 9 Ileilig vuur TK ZEI HET AL: het vak van "I inkoper loopt niet van half negen in de ochtend tot vijf uur in de middag. De marktberichten moeten ons soms op typische mo menten doen handelen. Denk al leen maar eens aan het tijdverschil met de Verenigde Staten, waar het res tot negen uur vroeger is dan bij ons. En als zo'n marktbericht bin nenkomt, dan gaat het werk voor. In de tüd van de oogsten en vangsten bijvoorbeeld moet men meer dan honderd procent actief lijn." „U wilt een voorbeeld weten. Ik denk nu aan Zuid-Italië en zeker ook aan het Italiaanse eiland Sicilië. Al heel lang is het de gewoonte dat op zondag na de kerk daar de amandelprijs wordt uitgemaakt. Dat betekent dat spectaculaire veranderingen ook in het weekeinde kunnen optreden en dat er op maandag ochtend heel vroeg gehandeld dient te worden &.cr de inko per, die op alle tijden bereik baar moet zijn, ook als de andere mensen misschien nog op één oor liggen." „Een heilig vuur, dat moet de Inkoper bezielen en als dat er is, dan is althans één belangrijk ele ment aanwezig. En dan natuurlijk de mensenkennis. Hoe ga je vreemde mensen begrijpen? Hoe begrijpt onze wijninkoper de men sen in Frankrijk of in Spanje? Niet in één streek, maar in al die ver schillende wijnstreken? Hoe be grijpt onze man die thee inkoopt zijn partner? Alléén kan hij in het leven niets; hij wordt steeds weer geconfronteerd met mensen." 9 Bezetenheid ,,Kijk, hier, een kaart van de wereld met op een willekeurige dag aangegeven welke schepen er op de wereldzeeën varen met goe deren voor ons aan boord. Ziet u wel, bij het Panamakanaal zit er een met bijenhoning, ten zuiden van A r a b i vaart er een met rozijnen, bij Singa pore varen er drie die t h e e bij zich hébben, voorbij Hongkong weer twee mét ananas, midden op de Atlantische oceaan varen maïskorrels voor ons, langs de kust van West-Am e- r i k a ziet u vier schepen aange geven en ze hebben pruimen, citroensap en twee keer perziken bij zich, langs de kust van West-Afrika vaart een «chip met grondnoten, in het Suezkanaal ligt er een met gember enfin, u ziet al die aangegeven plekken, ik kan nog wel een kwartier zo door gaan." -Ik wil maar zeggen: als onze inkopers ook niet een soort diplo maten waren, dan konden ze met al die verschillende mensentypen alet uit de voeten. Soms zijn het let journalisten; dan gaan ze door de voordeur naar buiten en komen door de achterdeur weer naar binnen." „Maar het geheim? Waar u in ons bedrijf ook komt, overal zult u ten soort bezetenheid vinden en dat zit echt niet enkel in het loonzakje. Het is de sfeer, het Werk dat aanspreekt. Dat moet goed liggen, dan zijn de resultaten lavenant." 9 Oren en ogen „Dank u wel juffrouw voor de thee. Waar waren we? O ja,1 ten inkoper moet om te beginnen iets van alles weten en daarbij komt dan de specialisatie- Dat is uiteraard voorwaarde bij wijn inkoop, bij de inkoop van thee, koffie, cacao, zuidvruchten, zuivel- •rtikelen, verpakkingsmr erialen, tlees, groente en fruit, maar ook bij tal van zgn. non foods. Vergeet niet dat we een kleine drieduizend artikelen voeren. Die tijn allemtufl ingekocht! Een inko per moet op de hoogte zijn van herkomst, eigenschappen, han- delsmaten, toepassingen, de sei- loensbehoeften, de houdbaarheid en hij moet in niet geringe mate ken nis van de warenwet hebben. Hy tooet marktberichten en markt- hoteringen kunnen begrijpen en hanteren, hy moet zijn enthou- «la«ne kunnen overdragen op zijn toer. Ik zeg wel eens: de in- ters zijn de oren en ogen van het „En de talen. De talen stjn tonder belangrijk voor de r. Hy moet m vloeiend i gebruiken, net so goed als hij moet zien dat de belangen van in en verkoop gebundeld zijn. Ik herhaal steeds dat we hier allen de zelfde voorletters hebben: AH." Goede smaak „Wat doen we hier? We bedrijven een soort politiek met de lange adem. We wer ken niet van vandaag op morgen. Ons bedrijf heeft een naam opgebouwd. Een naam die een waarborg voor kwali teit betekent en we weten dat het zo moet blijven: morgen, overmorgen en tot in lengte van jaren" „We moeten dus onze staf voor ..morgen" klaar hebben, want als wij „geroepen" worden, dient die volgende generatie aangetreden te staan." „Daarom leiden wij onze inko pers van jongsaf aan in het vak op. Als jongelui van twintig soms een of twee jaar ouder komen ze bij ons. Dag en nacht klaar staan, dat is een van de eerste dingen die we ze leren, We leren ze ook dat, toen het bedrijf 75 jaar bestond, er mensen op receptie kwamen, die al 75 jaar aan Albert Heijn leverden; ik bedoel natuurlijk de firma's, die door deze mensen werden verte genwoordigd." „Wij zijn geen gemakkelijke ko pers, helemaal niet. Maar onze partner moet er liefhebberij in hebben aan AH te leveren. En in dat hele proces moeten onze jonge inkopers meegroeien. Ze zijn bij de gesprekken met de leveran ciers, Als inkopers worden we dagelijks geconfronteerd met pro- dukten. Die confrontatie maken onze jonge inkopers mee. En ze zien ook de kwaliteiten, die we niet willen verkopen. Dat is natuurlijk evenzeer belangrijk. Ze zien de nootvruchten, de vruchten in blik, de koffie's, de partijen thee, kortom alle goederen die arriveren. Ze zien dat er geen partij door de douane komt zonder dat er eerst uitvalmonsters zijn genomen die zeer nauwkeurig worden bekeken en gecontroleerd, vóór wy een zending door laten gaan. Elke partij komt binnen met uit voerige gegevens en de inkopers- in-opleidmg worden daar met de neus opgedrukt. Alles maken ze mee, van het eerste gesprek tot en met de aankomst van het gekochte. Neen, neen, wij maken van hen geen uniforme figuren, maar ze moeten de algemene taal van de inkoop verstaan en de warenkennis uiteraard als basis hebben. Vergeet u niet dat iemand die voor ons wijn, koffie of thee inkoopt toch wel een opleiding van zo'n zeven jaar achter de rug heeft en.... over een bijzonder goede smaak moet beschikken." Kwaliteit „Kom mee, hier de trap op, hoek om. ziet u het? Die twee mannen daar, met die zesenveertig soorten thee, die ze staan te proeven? Hoort u hun opmerkin gen, die door de derde man daar allemaal genoteerd worden? Het is nu vijf uur 's middags, maar het uur is niet belangrijk. Een inkoper moet er niet tegenop zien om 's morgens om half negen sardines te proeven of om vier uur 's mid dags haring of krenten of gember. Hij moet een man zyn met een maag van leer." „Hij moet in een dok op elk uur van de dag bij een uitgestrooide partij abrikozen aanwezig kunnen zijn. kijken, proeven en zijn oordeel geven. Hij moet de gespecialiseerde man dus wijn kunnen proeven en als de partij arriveert weer proeven en weten of dit de wijn is die hij inkocht." „En rekenen. Een inkoper bij ons moet bijzonder snel kunnen rekenen en zonder machine. Het potlood, dat wordt bij ons ge bruikt. Uit het hoofd, het potlood en papier. Gaat u onze kamers van de inkopers maar langs: nergens een rekenmachine." „Kijk, als iemand dat allemaal kan en wil, als hij dat allemaal aan de hand van zijn „pleegvader" zoals ik het noem achter de rug heeft, dan is hij langzamerhand een inkoper aan het worden. Dan weet hij langzamerhand ook, dat een van zijn belangrijkste taken het bewaken van de kwaliteit is." 9 Een taak „Wat wij hier op onze afdeling inkoop nastreven, dat is dus ook het doorgeven van de staf waar AH op staat aan de0 komende generatie. De staf die met zich draagt alle ondervinding en alle kennis die we in de loop der vele jaren hebben opgedaan. Een ken nis, die we willen continueren en uitbreiden tot in lengte van jaren." „Wij hier, wij geloven er echt in dat we een taak heb ben. De taak om een consu ment een artikel van goede kwaliteit tegen de laagst mo gelijke prijs te kunnen bren gen." „Want het op een akkoord je gooien vanwege een prijs, dat is onze inkopers nooit en te nimmer toege staan." AH. Zet nu een pot van die bijzonder lekkere jam op de ontbijt- en lunchtafel. Rozebotteljam is een vi taminejam, boordevol vitamine C. En die hebben we dit jaargetijde nodig! *°ze bottel* (Vervolg; van pag. 1) werkt het hardste van allemaal, krijgt ze nu een dag vakantie, dag mijnheer Albert Heijn". Eén ding hebben mij al die brieven wel geleerd: dat er in ons land hopen vrouwen zijn die nog veel voor een ander over hebben. Nederlandse vrouwen die het, bui ten de zorg voor hun eigen gezin om, heel gewoon vinden om te zorgen voor een ander gezin, waar de moeder ziek is. Niet alleen voor een paar dagen, soms voor zes of meer maanden. Nederlandse vrou wen die al jaren aan een stuk de zorg op zich hebben genomen voor invalide vaders of moeders en die daarnaast dan ook nog even zorgen voor hun man, hun drie, zes of acht kinderen, een hond en zestig duiven (zoals in Stein) die twee keer per dag gevoerd moeten worden. Vrouwen, die je zo het Legioen van Eer op zou spelden. Vrouwen van wie je anders nooit iets hoort, maar die mede en voor een groot deel de hechte basis bepalen, waarop onze gezonde sa menleving is verankerd. Beetje geduld En die drie juryleden maar brieven lezen, uur na uur. De beslissing is moeiiyk, bijzonder moeilijk, dat heb ik heel duidelijk begrepen. Dat was niet te bekij ken in een samenkomst van die juryleden op één dag. Daar was veel meer praten, afwegen, herle zen en weer praten voor nodig. Maar volgende maand weten we wie het geworden is. Een kwestie van een handjevol geduld dus, meer niet. "pEN PAAR DAGEN GELEDEN heb Ik iets leuks voor u ontdekt! U moet weten, dat AH's directeur verkoop, de heer J. Leger stee, een verwoed verzamelaar van allerlei bijzondere kookrecepten is. Hij heeft dan ook thuis in Bergen een kast vol oude en nieuwe receptuur staan, waar iedere huisvrouw van zou staan te watertanden. Eén van die leuke ouderwetse boekjes, die door de heer Legerstee begrijpelijk worden behoed als de appel van zijn oog, is nota bene verschenen in het jaar 1804 en wel onder de welluidende titel: „Aaltje, de volmaakte en zuinige keukenmeid. Nieuw Nederlandsch keu kenboek voor koks, keukenmeiden en huis moeders." Dan volgt een hele opsomming van allerlei eetbaars, dat genoemd boekje u „op de minst kostbare, gemakkelijkste en smakelijkste wijze" belooft te leren, met als aanhangsel „een aantal beproefde en heilzame huismiddelen". Wat dit laatste betreft lijkt het mij aardig om eens te horen wat onze medische medewerker vindt van deze oude huismiddeltjes en in hoe verre ze voor de huidige medische wetenschap nog aanvaardbaar lijken. QM ER MAAR EENS een I willekeurig voorbeeld uit te I nemen: hoof dpijn. Wat deden ze er tegen in de tijd van Aaltje, I de Volmaakte? Zij adviseert ons hier met een scherp mesje een smal stukje I schil van een citroen af te snij- den, maar dan zo dun, dat er vooral geen wit aan blijft zitten. I Dit reepje citroenschil moet de lijder(ster) aan hoofdpijn op één of allebei de slapen leggen, al I naar gelang waar de pijn het sterkst optreedt. Branderige vlek Na korte tijd, belooft Aaltje, zal er een rode en enigszins branderige vlek ontstaan, waar door de hoofdpijn binnen enkele minuten zal wegtrekken. Aaltje waarschuwt er voor de schil be slist niet weg te nemen, voordat de pijn over is. Als de hoofdpijn vrij hevig is, gebeurt het wel, I dat er op die plek zelfs een blaartje kan ontstaan, dat nader- hand weer wegtrekt. Volgens onze „volmaakte keu- kenmeid" is dit „een meermalen beproefd en goed bevonden mid- I del, dat echter de oorzaak der kwaal niet wegneemt, maar de pijn zelve wel aanmerkelijk veel I verligt". Azijn compressen Wie bij deze citroenkuur geen baat mocht vinden, kan het I voorhoofd ook wel behandelen I met warme azijncompressen, 1 terwijl men de voeten gedurende een minuut of tien een goed. warm bad kan geven. Dit laat ste advies herinner ik mij overi gens ook nog van mijn groot moeder.) pN WAT ZEGT onze „AllerHande-dokter" wel van deze medische adviezen anno 1804? Ofschoon wij tegenwoordig meer effectieve ge neesmiddelen kennen, waarmede allerlei vormen van hoofdpijn kunnen worden bestreden, is het advies van „Aaltje" niet zonder meer te verwer pen. Heel modern en intelligent doet zelfs de opmerking betreffende de citroenschil aan, dat deze methode de oorzaak der kwaal niet weg neemt, maar wel de pijn zelve aanmerkelijk verlicht. Hetzelfde geldt namelijk voor bijna al onze moderne middelen; deze verdrijven hoofd pijn weliswaar sneller, maar nemen de oorzaak al evenmin weg. De werking van het citroenschilletje op de slaap kan vermoedelijk als vol#t worden ver klaard. Het sap van de schil irriteert de huid m lichte mate, waardoor de onderhuidse cellen een bepaalde stof, histamine, vrijgeven. Produktie van histamine leidt tot verwijding van de bloed vaten. Aangezien sommige vormen van hoofdpijn worden teweeggebracht door bloedvat-vernau wing is de verwijdende werking van histamine in deze gevallen gunstig. Nog meer huismiddeltjes gevraagd pTET is uiteraard niet 11 zonder verdere bedoe ling, dat ik Aaltje en de dokter aan het woord heb gelaten. Ik heb namelijk de Indruk dat er nog vele oude huismiddeltjes van moeder op moeder overgeleverd dagelijks gebruikt worden. Bovendien dacht ik dat het leuk was ook op uw eigen huismiddeltjes eens de commentaar van onze dokter te vragen. Een nieuw rubriekje dus, waarin u uw eigen huismedicijntjes kunt toet sen aan de mening van de moderne medische wetenschap. Tot lering en vermaak voor u en voor de andere vele lezeressen van Allerhande, die wel licht hetzelfde middeltje, (misschien met slechts een kleine variatie) ge bruiken. De inzender (ster) van het huismiddeltje (huisme- dicijntje) dat in het vol gende nummer van Aller- Hande door onze dokter wordt besproken, ontvangt als beloning een aardige koperen vijzel. Inzendingen voor dit rubriekje zie ik graag te gemoet op het redactie adres dus gericht aan Cis- ka Verheul, Harstenhoek- weg 189. Scheveningen. Veel succes! Ir\E WERKING VAN het citroen. ■L' schilletje zal echter ook ge deeltelijk op afleiding van de aan- I dacht berusten. Iedere pijn ook hoofdpijn lijkt erger wanneer men er aandacht aan besteedt en vermindert, wanneer de aandacht I op iets anders wordt gericht. Het I ritueel met de bereiding en opleg- 1 ging van de citroenschil is wel I geschikt, de aandacht af te leiden. Effectief De tweede aangegeven methode I warme azijncompressen op het voorhoofd, warme baden van de I voeten is ongetwijfeld effectief. De azijn doet hier vermoedelijk weinig ter zake: het gaat om de warmte. Applicatie van warmte op de huid leidt, evenals histamine, tot vaatverwijding. Door de plaat selijke verwijding van bloedvaten ontstaat een andere verdeling van het bloed over de verschillende organen. Ook de circulatie in de hersenen ondergaat deze invloed en het is denkbaar dat op deze wijze hoofdpijn kan worden opge- I heven. Koud soms beter I Wij tekenen hierbij nog aan, dat koude compressen op het voor- I hoofd soms nog beter werken dan warme. Door koude ontstaat ter plaatse in de huid vaatvemauwing; Iook dit weer geeft een verandering van de bloedcirculatie in het gehe le lichaam en het is die verande- Iring, welke hoofdpijn op slag kan doen minderen. Het zal u wel duidelijk zijn, dat I Aaltjes huismiddelen niet in alle gevallen zullen voldoen. Toch moet u haar raadgevingen eens opvol- Igen; ze zijn volstrekt ongevaarlijk en in bepaalde situaties wel dege lijk effectief. Tot zover de medische com mentaar van onze dokter. UIST OMDAT HET TROQN van ons, moderne mensen, geleidelijk aan veel luxer gaat worden, is het voor ons allen héél erg belangrijk de onmisbare waarden te blijven zien van bij voorbeeld gewoon (bruin) donker brood. Natuurlijk bevat donker brood niet alle vitaminen en mine ralen die een mens per dag voor zijn gezondheid nodig heeft. Groenten en fruit zullen hun aan deel daarin natuurlijk moeten bij dragen. Maar donker brood, dat tegenwoordig in allerlei soorten verkrijgbaar is, geeft ons echter wél enkele hoogst belangrijke vi taminen en mineralen, die wij buiten donker brood juist zo moei lijk kunnen verkrijgen. Dat zijn de vitaminen BI en B2. vitamine E en vele kostbare mine ralen. Dit vitaminen- en minera- lenpakket, dat donker brood voor ons beschikbaar heeft, is o.a. erg belangrijk voor een goede verwer- Een PMC-ITé is goedkoper EETPA- king in ons lichaam van alles wat we zo gedurende de dag opeten. VELE SOORTEN Heeft donker brood een vaste plaats in ons dagelijks menu? Bij vele mensen helaas niet. Dat was vroeger wél zo. In Engelse publl- katies van dertig jaar geleden kon men niet zelden het advies lezen: „Doe zoals de nuchtere Hollanders, want die eten 's morgens aan hei ontbijt allemaal bruin brood met kaas." Toen stonden wij interna tionaal bekend om onze gezonde broodmaaltijden. Maar dat kunnen de buitenlanders nu niet meer van ons zeggen. Heel veel mensen ontbijten niet eens meer. Hoe komt dat nu? KNACKEBRÖD In dit verband is het misschien goed dat wij u wijzen op een zeer interessante broodsoort die overi gens nog betrekkelijk nieuw is in ons land, namelijk het tg. knückebröd. Waarom is knackebröd, dat oorspronke lijk afkomstig is uit Zweden en Finland, nu zo interessant? Aller eerst om de zéér hoge voedings waarden. Knëckebröd is donker brood en heeft dus ook dat belangrijke vitaminen- en mineralenpakket. De goede merken knackebröd worden bovendien in zeer moderne fabrie ken en onder wetenschappelijke leiding gemaakt, zodat zowel bij de inkoop van de granen als bij het bakproces voortdurend wordt gestreefd naar het bereiken van een zo hoog mogelijk percentage vitamen BI en B2, vitamins E en mineralen. Maar, zo zult u vragen, is knëckebröd ook lekker? Het spreekt vanzelf dat de moderne producenten van knëckebröd ook voortdurend aandacht besteden aan de goede smaak van hun produk- ten. Zij weten immers maar al te yEERTIG CARAVANS van de Caravanclub „De Witte Rijders" hadden het (onlangs met 8600 m2 uitgebreide) parkeerterrein van Alberts R te Zevenaar uitgekozen als verzamel plaats voor hun vertrek naar het winterkerstkamp op de „Klein Enzhof' te Calmbach in het Zwarte Woud. Door deze uitbreiding is het 't grootste parkeerterrein van alle Nederlandse wegrestau rants geworden. Men heeft tot deze vergro ting besloten, omdat nog de ze zomer de voltooiing wordt verwacht van de autoweg, die het Nederlandse gedeelte van de E36 aansluit op het Westduitse Autobahnen-net. Men zal dan in één ruk door kunnen rijden van Scheve ningen naar Salzburg en Hannover. Of liever maar niet in één ruk: er zijn onderweg genoeg wegrestau rants om even op verhaal te komen. T LORET de Mar en TOSSA de -L' Mar, het strandldeaal van de „Costa", Spanjes ruige kust. Twee geselecteerde PMC vakantiebe stemmingen met prettige hotels (prima verzorging), ideale stran den, veel excursiemogelijkheden om zelf Noord Oost Spanje te verkennen. Vanaf 27 mei tot 16 «eptember vertrekt elke donderdag om de veertien dagen het KLM-vlieg- tuig naar Spanje. Een voortreffe- lijke 15-daagse PMC-reis naar zon en zee. Clubprijs? 495 (waarvan 26 in PMC-cheques). Warm aan bevolen! Vraag PMC-Reisplan '65. V-«-r-l-«-n-g in* zomervakantie per PMC en KIM goed dat vooral kinderen brood laten staan als het niet lekker is. Daarom wordt knackebröd ge maakt in dunne sneetjes, die daar door heel gemakkelijk eetbaar zijn. Een sneetje knackebröd gaat er altijd nog wel ln, ook bij de zg. slechte eters. Knackebröd is bo vendien enigszins hard en heeft een zeer laag watergehalte. Het droogt daardoor praktisch niet uit, zodat het ook niet oudbakken wordt. Het doet altijd heerlijk vers aan. MODERN Dat knackebröd in allerlei op zichten een zeer goede en moderne broodsoort is, wordt misschien wel het duidelijkst onderstreept door het feit dat de Zweden, die in hun welvaartsstaat toch wel het een en ander gewend zijn, al vele jaren knackebröd in hun dagelijkse broodmaaltijden opnemen. Om de hoge voedingswaarde van het produkt natuurlijk en om de ge makkelijk eetbare en lang houdba re vorm. Het moet ons allen toch wel iets zeggen dat 800.000 school kinderen iedere dag in Zweden een gezondheidsontbijt op de scholen ontvangen met.knacke bröd. Dat knackebröd is voor die kinderen dan nog iets harder gemaakt dan normaal, omdat hard brood gunstig is voor een goede ontwikkeling van de tan den en de kinderen er bovendien toe brengt meer melk te drinken. Het bovenstaande wil natuurlijk niet zeggen dat wij onze kinderen en onszelf nu maar ieder vers kadetje of heerlijk krentenbrood moeten gaan ontzeggen. Alles op zijn tijd, maar dan óók tijd en plaats in de broodmaaltijden inrui men voor donker brood met de kostbare vitaminen en mineralen. Vooral aan het begin van de dag, aan het ontbijt, wanneer de meeste kinderen behoefte hebben aan ge makkelijk eetbaar brood. Kndckebrödheerlijk-voedzaam-gezond. i AH. VOLKOREN Volkoren eierbeschuit bevat twee maal zoveel eieren als de normale beschuit en wordt bovendien van de volle tarwekorrel gebakken. MAAK HEERLIJKE SNACKS AH-Voikoren Eierbeschuit met leverworst, sardines en andere hartige hapjes. Dat smaaktOok verrukkelijk metjam.honing,kaas.

Allerhande | 1965 | | pagina 3