WASMACHINE IS KIND - IN - HUIS BIJ HUISVROUW de drukste huisvrouw van Nederland X 100.000 ste PMC-KOELKAST WORDT GRATIS GELEVERD 400.000.000 In minder dan drie jaar tijd U' ALLERHANDE GAAT OP ZOEK NAAR Moderne trommelmachine nu volledige huishoudhulp "Hl Het waarom DE JURY Perla koffie PIWIC- TENTENPLAN 1965 V4 van het aantal huisvrouwen wast 1 x per week 1 3 van het aantal 2 x per week GOED BEKEKEN En toch prijsverlaging V m 15 1F1mi: y n.300 VERKOOP VAN HUISHOUD- KOELKASTEN IN NEDERLAND In Nederland worden jaarlijks koppen van Albert Heijn gedronken! „Kattentrots" bij AH Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Zie pagina 5 HOF1.EVERANCTER JANUARI 1965 10e jaergan-g no. 1 (108) IS ER SCHRILLER te genstelling denkbaar? Een moderne volautomati sche wasmachine naast een rijtje stampkuipen in een wasserij uit de 18e eeuw. Een paard bracht de rosmolen in beweging, waardoor houten stampers op en neer werden ge bracht op het in de kuip liggende wasgoed. Aange zien er ook nog een hori zontaal draaiende bewe ging werd gemaakt, werd al het goed in de waskuip door stampen „gewassen". Vergelijk daar de moder ne wasautomaat eens mee, geplaatst in de Blekerij van het Nederlands Open luchtmuseum te Arnhem. door P. W. RUSSEL ^^7AAR WOONT ZE In welke Nederlandse «eineen- We te lefït ze 's avonds haar moede hoofd op een kussen? zoeken haar. de drukste huisvrouw van Nederland. ITGEBREIDE ONDERZOEKINGEN hebben aangetoond dat het merendeel van de Nederlandse huisvrouwen niet meer alleen op maandag wast, maar meerdere malen per week de was doet. Dat wil zeggen als zij beschikt over een volautomatische was machine zoals de PMC-Queenmatic of de PMC-Superdry Om het nauw keuriger te zeggen zo'n 27 percent wast éénmaal in de week, 37 percent wast twéémaal in de week; 20 per cent wast driémaal in de week en 9 percent wast zelfs viérmaal in de week. Het zijn cijfers die wel duidelijk maken dat wassen met een was machine niet meer als een „karwei" beschouwd wordt. Het is zoals de reclamefolders van de vele wasmachinefabrieken dat laten zien: de machine doet het werk en de vrouw des huizes zit, ofwel ontspannen een tijdschrift te lezen of zij doet ander werk dat gedaan moet worden. De wasmachines ook al de eenvoudige types, zonder centrifuges bij voorbeeld hebben het werk van de zelfwassende huisvrouw zeer ver licht. W/IE DENKT aan de dagen dat men nog, met schuim tot aan de ellebogen, de was moest doen aan een tobbe en met behulp van een wasbord en een ferme harde borstel (men moet niet denken aan de slij tage waaraan de stof onderhe vig was!) die krijgt medelijden ,mct al die voormoederen van de hedendaagse huisvrouw, die nog niet beschikten over de unie ke hulp-in-de-huishouding, de wasmachine. Afgezien van de lichamelijke inspanning die wassen kostte, was het toen een tijdrovende geschiedenis waar bij bovendien kwam dat het re sultaat nogal eens wisselde al naar gelang de arbeidslust, kracht of lichaamsconditie tij dens de wasdag van de vrouw die de was deed. Ook in dit opzicht kunnen wij dankbaar zijn voor de verworvenheden van deze tijd! Steeds meer hulp Geen wonder, dat een wasmachi ne bovenaan het verlanglijstje staat van vele huisvrouwen. Wassen met een wasmachine is minder vermoeiend, minder tijd rovend en het geeft een veel ge- TT ET IS WEER de tijd van de loonsverhogingen. En vanzelfsprekend zijn de prijsstijgingen ook weer aan de orde van de dag. Het lijkt een welhaast hopeloze taak om uit de spiraal van stijgende lonen en prijzen te komen, opdat dege nen die loonsverhoging hebben gekregen, ook werkelijk iets aan die verhoogde inkomsten hebben. Ook het AH-personeel heeft loonsverhoging gekregen. Ook voor AH stijgen de prij zen van goederen en diensten. Daaruit vloeit noodzakelijker wijs een prijsverhoging in de winkéls voort. De economen van Albert Heijn hebben echter becijferd, dat deze golf van prijsstijgingen bij handhaving van de huidige kwaliteit alleen kan worden in gedamd. wanneer de produktivi- teit van het bedrijf belangrijk wordt verhoogd. Dat wil zeggen, wanneer er met dezelfde men sen en met dezelfde winkelinven taris kortom met hetzelfde ver koopapparaat belangrijk meer wordt verkocht. Want een an dere manier is er niet in de levensmiddelenbranche, waar de winstmarges uiterst scherp zijn en waar een levendige concur rentie heerst. Dit economische betoog komt er op neer, dat Albert Heijn zijn prijzen slechts op het hui dige peil kan handhaven of zelfs kan verlagen, wanneer er nieuwe klanten bijkomen. Wan neer vier klanten b.v. met elkaar één nieuwe aanbren gen. Dan kan het wel, en het loon voor deze klantenhulp vindt men terug in die prijzen. Albert Heijn heeft vast een voorschot gegeven op het wel slagen van deze actie. Een der tigtal belangrijke consumptie artikelen als boter, blikgroenten en vleeswaren zijn inmiddels verlaagd met bedragen van 2 tot 20 cent met gemiddeld 10 cent per artikel. Aan de AH-klantenkring nu het antwoord op deze uitdaging. lijkmatiger en beter wasresultaai dan vroeger werd bereikt. Dat geldt natuurlijk ook voor de vele andere mechanische hulpmiddelen die de vrouw ten dienste staan tijdens haar werk. Zo bezitten 55 van de 100 huis vrouwen een gasgeiser. Daar bij komen de 15 op de 100 die een elektrische boiler heb ben. Samen dus beschikken 70 van de 100 huisvrouwen over een warmwaterapparatuur (55 plus 15=70). Dan is er de koelkast: 35 van de 100 vrouwen hebben een koelkast ter beschikking staan. En een stofzuiger heeft prak tisch iedere vrouw: 95 van elke 100 huisvrouwen werken met de stofzuiger de stofduivel uit huis. En dan is er natuurlijk ook de succesvolle mixer in de keuken: een derde van de huismoeders werkt met een elektrische mixer. En hoeveel wasmachines wor den er gebruikt? Uitgebreide on derzoekingen hebben aangetoond dat 70 van de 100 huisvrouwen een wasmachine hebben en dat 40 van de 100 daarbij beschikken over een centrifuge. Het spreekt dat de cij fers die wij hier noemen de afge lopen jaren met sprongen omhoog zijn gegaan en dat ook, in niet geringe mate, door het streven van een bedrijf als Albert Heijn dat zijn devies „beter leven", ook langs die weg, tracht te verwezen lijken. Zoals bekend heeft AH en kele jaren gelden, door de Premie- van-de-Maand Club, voor velen de weg geopend naar een voorheen onbereikbare huishoudelijke hulp in de gedaante van een of andere machine of apparatuur Wie herin nert zich niet de opzienbarende PMC-koelkast die zoveel beroering bracht? En dat niet alleen in de keuken! Meningen Het is gebleken dat niet alle vrouwen het eens zijn over het droogsysteem dat toegepast zou moeten worden voor haar wasgoed. Dat komt tot uiting bij enquêtes over het gebruik van volautomatische wasmachines. Zo als bekend zijn er soorten machi nes die de was „lijnklaar" afwer ken en er zijn soorten die de was drogen en dus strijkk'.aar ..afleve ren". Met „lijnklaar' bedoelen wij: nog wat vochtig zodat hij zó aan de waslijn kan worden gehan gen om verder te drogen. Sommige vrouwen nu vinden dat drogen in de buitenlucht, in de frisse wind te verkiezen is boven die andere methode, mo gelijk door de wasmachine waarin een ingebouwde droger werd gemonteerd en waarbij de was geheel gedroogd wordt in de machine en dan zó gestreken kan worden. Om twee voorbeelden van dergelijke machines te noemen: de P M C-Q ue en m atic bijv. doet alles, tot vijfmaal spoelen en centrifugeren toe, maar hij droogt de was niet geheel hij droogt zoals in een centrifu ge. Het andere type dat door middel van de Premie-van-de- Maand-Club te verkrijgen is, de Super dry, wast, spoelt, cen trifugeert en droogt daar bij ook nog. Men kan wel zeggen dat vrou wen die beschikken over de moge lijkheid de was buiten aan de lijn te drogen daaraan de voorkeur geven boven het drogen in de wasmachine. In hoofdzaak, geloven wij, is dat het gevolg van het feit dat zij, gevoelsmatig, het frisse buitenhangen van de was verkie zen boven het verborgen drogen in het binnenste van de machine. Wie niet de gelegenheid heeft zijn was je buiten te hangen die is maar wat gelukkig met de droogcapaci- teit van zijn machine! Daarb'j komt dan natuurlijk nog een punt. een machine van het type dat ook nog droogt, is duurder dan een die de was „lijnklaar" aflevert. Welke plaats? Er is wel eens onderzocht waar de huisvrouw haar wasmachine laat als zij hem niet gebruikt en waar zij wast. Om maar enkele punten te noemen: 40.000 vrouwen zetten de machine in de tuin of op het balkon: dat is een kwestie van kleine behuizing natuurlijk (geen uitzondering in deze eeuw van fhubouw) Veel meer. nl. 430.000 zetten de machyie in de badkamer of de douchecel (dat is lang geen gekke plaats) en zo'n 20.000 vrouwen sle pen het ding er elke week (of meermalen in de week) heen om daar haar „varkentje" te wassen 600.00C vrouwen hebben de was machine in dfe keuken staan en 80.000 zeulen hem erheen om er de was te doen (uit de schuur, uit de gang, de hall, de slaapkamer en de bijkeuken ook om maar iets te noemen). In de schuur staan 430.000 wasmachines en er worden er 350.000 gebruikt en er zijn toch altijd nog 20.000 vrouwen die de was doen in de hall of in de gang. (Zie verder pag. 3) [NOOR DE JAREN HEEN is ■*- gezocht naar een antwoord op de vraag wat een huisvrouw nu eigenlijk is. Vreemd eigen lijk, in alle paspoorten staat bij „beroep" een streep. In elke quiz komt de vraag; Wat bent u? „Ik heb geen beroep", zegt de kandidate. U bent toch huis vrouw? „Jazeker", en er wordt even gelachen, „maar dat is toch geen beroep?" „Ja. maar. 99 Neder 1955: 21.900 1956: 30.600 1957: 41.300 1958: 37.600 1959: 63.500 1960: 108.400 1961: 151.400 1962: 244.500 De statistici hebben stedds heel anders gereageerd. „Huisvrouw is het drukste beroep", hebben ze steeds gezegd. De huisvrouw ge bruikt méér calorieën dan de mijnwerker, ze legt meer meters per dag af dan een magazijnbe diende. voor haar geen vijfdaagse, voor haar nooit de klok die slaat en het einde van het werk aan kondigt. Maar Nederlandse vrou wen blijven in vraaggesprekken voor radio, televisie of op een toneel zeggen: „Ja maar. huis vrouw is toch geen beroep?" De beroepengidsen voor de tele foon durven er gewoon niet aan, om het hoofdstuk „Huisvrouw" op te nemen. Men zou bij een nieuwe uitgave een boekenkast erbij moe ten leveren. Wie? Nu zoeken wij haar, die drukste huisvrouw van Nederland. Dat is geen eenvoudige zaak, want daar komt direct de vraag wat eigenlijk een drukke huisvrouw is. Ben ik mis als ik zeg dat we twintig jaar geleden direct zouden antwoorden: „Een drukke huis- rouw dat is iemand die in huis de i zorg heeft voor haar man en negen kinderen." Het kan, maar het kan ook heel anders. In vele gezinnen met negen en zeven en elf kinde ren hoort men: „Ze voeden elkaar Wie heeft het drukker: de vrouw die elke ochtend zes kinde ren „de deur uit helpt" (zoals we dat in ons goede land noemen) en er nog twee thuis heeft of de vrouw met twee (grote) school- gaandp kinderen, die elke dag èn haar huishouden èn haar toneelre petities heeft? Wie heeft het drukker, de vrouw met twee kinderen „in de luiers", zoals de vaderlandse kreet luidt, of de vrouw zonder kinderen met haar kantoorbaan en haar sociale werk in de vrije tijd? Wie maakt meer aanspraak op „drukste huisvrouw", de vrouw met haar vijf kinderen en de zieke moeder die ze al zeven jaar in huis verpleegt of de vrouw met een grote zoon en alle zorgen die haar dagelijks bestormen in haar functie van maatschappelijk werk- I ster? Als enige taak Wat is een drukke huisvrouw? Ik neem aan, dat zonder al te veel moeite twintig verschillende antwoorden mogelijk zijn. Ik heb getracht links en rechts iets meer aan de weet te komen. „De drukste huisvrouw is juist degene die er geen baan bij heeft", zegt Merel Laseurin Amsterdam, Als mevrouw Merel de Levita-Laseur zorgt ze voor haar man en twee zoontjes van vijf jaar; als Merel Laseur kent ze de oneindige repetities voor televi sie-uitzendingen, de spanningen, de wijzigingen en improvisaties het laatste ogenblik. Huisvrouw met „baan", mag ik haar dus noe men. drukste huisvrouw van Nederland? Vóór 28 januari wil len wij heer naam graag weten. Het is moeilijk zelf te zeggen: Ik ben zo'n enorm drukke huisvrouw. Maar een dochter kan wel van haar moe der getuigen dat ze het druk heeft. Een nicht kan wel zeggen dat haar tante naar haar mening de drukste huisvrouw is met haar werk buiten de deur en haar kinderen thuis. Een man kan wel zeggen, dat z ij n vrouw de drukste huisvrouw is, om dat ze En dat moet men er dan bij schrij ven, het „waarom". Voor 28 januari dus en uw brieven worden verwacht aan dit adres: CISKA VERHEUL HARSTENHOEKWEG 189 SCHEVENINGEN. Voor die drukste huisvrouw ligt een dag vol verrassingen te wachten n ik neem aan, dat het geen klei- ligheid zal zijn voor de juryleden „Een vrouw die als enige taak heeft het thuis helemaal in orde 1964 (jan. t/m okc) 292.700 DEZER DAGEN VERWACHT de Premie-van-de-Maand Club de bestelling voor de 100.000ste PMC-koelkast. De gelukkige bezitter van deze honderdduizendste zal in dubbele zin gelukkig zijn: hij of zij krijgt de koelkast gratis aangeboden, terwijl dit heuglijk gebeuren bovendien nog een extra-verrassing voor de nieuwe koelkast-bezitter oplevert. Al noopt de temperatuur buiten dan niet op dit moment de koelkast in huis te halen, de kans op de 100.000ste zal menigeen toch doen besluiten de khelkasl die toch dit voorjaar of deze zomer komen moet nu |te..hebben, die heeft het naar i 1. mijn smaak het drukst vindt maar gelijk te bestellen. WTie weet is hij of zij de ge- mevrouw De Levita-baseur. lukkige. „Als je erbij werkt is het juist heerlijk om te kunnen zeggen: Jongens, nu heb ik geen tijd, de was komt de volgende week wel. Vrouwen die er bij werken (buiten de deur dus) hebben een benijdenswaardig leven. Ze vragen me wel eens: Word je niet gek van èn huishouden èn je werk. Soms ja, maar het is zo afwisselend, je kunt je tijd dik wijls zelf indelen. Ik geloof niet dat de zogeheten werkende vrouw het 't. drukst heeft". Wel een bewijs voor de kwaliteit en populariteit van dexe koffies TT ONDERDDUIZEND koelkas- ten in minder dan drie jaar tijds is een cijfer om even bij stil te staan, temeer als men inu aanmerking neemt hoe de intro ductie van de goedkope PMC- koelkast de hele koelkasten- markt in beweging heeft ge bracht. Kijkt u maar eens naar het hiernaast afgedrukte staatje met cijfers over de huishoud- koelkastenafzet in Nederland. In mei 1962 kwam de PMC-koel kast de zo lang hoog gebleven koelkastprijzen sterk naar beneden drukken en sindsdien is de ver koop van koelkasten met sprongen omhooggegaan, dat bewijzen deze cijfers zonneklaar. Niet alleen door het aantal PMC-koelkasten, want van de circa 750.000 koelkasten die er sinds mei 1962 in ons land zijn verkocht, zijn „slechts" 100.000 PMC-koelkasten. Die overige 650.000 zijn door anderen geleverd en ook de koelkasten hand el zal sportief genoeg zijn om toe te geven, dat de (door de PMC afge dwongen) drastische prijsverlaging de omzet zeer ten goede is geko men. Of wat belangrijker is: door de ze actie zijn veel meer koelkasten dan verwacht werd im de huizen van Nederlandse huisvrouwen ge komen en dat is voor de consu ment een belang van de eerste orde. En trouwens het doel van de Premie-van-de-Maand-Club. T^OOR de kattehak is er nu een vulling, waar zowel de eigenaar als het beestje zelf werkelijk trots op kan zijn. De ze vulling bestaat uit een sterk absorberende stof. die alle luchtjes, restjes e.d. teniet doet. Een enkele vulling kan weken en maanden meegaan; alleen dient de stof af en toe opnieuw door elkaar gemengd te wor den. Afkomstig uit een stuk land ergens in Amerika werd deze klei-achtige aarde oorspronke lijk gebruikt voor verschillende doeleinden in die gebieden, waar een sterk absorberende werking noodzakelijk was. Eerst later kwam er iemand op het idee om deze aarde als vervanging van turfmolm voor de kattebak te gaan gebruiken. Naast Amerika, waar deze stof voor de ruim 25 miljoen katten een ware oplossing is, is deze vulling nu ook in Neder land te koop. Dit produkt van de Oil-Dri Corporation of America wordt in ons land geïmporteerd door Bechempro in Driehuis. De naam „Cat's Pride" doet haar alle eer aan. Een reuze zak kost 1,95 en is in alle SuperMarts van Albert Heijn te koop. Gewaardeerd Veertien dagen gewoon thuis zijn en alleen voor het huishouden zorgen, „ik ken niets vermoeien- ders". zegt Merel Laseur. „Neen, neen, huisvrouw is geen beroep, er wordt van je verwacht, dat het je maar zo komt aanwaaien." „Soms is het gewoon tragisch in gezinnen met kinderen van twaalf of dertien jaar", vertelt Merel Laseur. „Die kinderen komen dan thuis, kijken rond in de kamer en zeggen: He bah, er is niks opge ruimd en je hebt niet eens thee. Ze zijn dan nog humeurig ook. Dat was bij mij thuis vroeger heel anders. Als wij merkten dat mijn moeder niet weg hoefde, vonden we dat heerlijk en riepen: Ha, lekker, hoef je niet naar de studio, ga je gezellig met ons theedrin ken? Dat werd dubbel gewaar deerd." „Geen tijd voor" „Ik vind eigenlijk wel, dat ik zelf nogal een drukke huisvrouw ben", lacht mevrouw Ida de Leeuw van Rees, die haar tijd verdeelt tussen haar werk in Amsterdam en haar wonen in Bus- sum. „Ik ben een werkende vrouw. Mijn zoon is getrouwd. Komt op I bezoek met zijn vrouw en dan Ida Rees, Me el de mevrouw aseur, en AllerHande dactrice mevr. Lily van Parere Bles om al die brieven van cijf te voorzien. Maar zij zitten schrap. Nu al. IDA DE LEEUW VAN REES MEREL UE LEVITA- LASEUR ULY VAN PAREREN- BLES redactrice AllerHande zijn er natuurlijk extra dingen te doen, maar het drukst heb ik het met de knip- en naaicursus sen. Ik ben dus zo'n werkende vrouw, zoals men dat noemt. Na achtendertig jaar hield ineens het werk voor de radio op. Ik heb nieuwe wegen gezocht en gevonden en ik moet zeggen: het is drukker dan eerst en ik kan nog lang niet op m'n lau weren rusten." (Zie verder pag. 8)

Allerhande | 1965 | | pagina 1