■ft LUNCH KALKOENSALADE DINER-IDEE LUNCH AMANDEL KRANSJES 89 ït/l (ZONDAG NA DE KERST) KIPPESOEP —POELET SAUTE VARKENSROLLADE LIFE-PLATENKOOKBOEK raM! aux pommes de terre Sherry - Soufflé Griesmeelvla met aardbeien ill Een Florida cocktail PASTEITJES MET HONDERDEN FOTO'S IN VOLLE KLEUR y> iw MENU MENU ATERDAG fONDAG U, Extra lekker met Combination Dressing We beginnen met KERVELSOEP Gebakken eieren Genieten van een klassiek g'ereelit Knoflookbrood in de oven met kalkoen Wat dacht u van een Eiwit kloppen In souffléscliaal I C lö/ (TWEEDE KERSTDAG) Kopje tomatensoep Kalkoensalade met toost Koffie Voor de kinderen warme chocolademelk met Marshmallows aandacht aan de lunch. Dik wijls na zo'n eerste feestdag im mers, zijn er velen die willen uit slapen of men heeft zo copieus gedineerd, dat voor het ontbijt niet veel belangstelling bestaat. Een glas sinaasappelsap, een kop- ijt je thee en een dun sneetje kerst brood blijken dan al voldoende *te zijn Een kopje tomatensoep, fris en geurig, is een goede opening van de lunch. Gemakshalve haalt u ze uit blik, (prijs 79 ct per 1/1 blik) Versier ze dan voor de gezelligheid wel met wat fijn gehakte peterselie. Wist u, dat als u peterselie fijn hakt, of nog beter in een kopje fijn knipt en u zet ze in een goed sluitende plastic-doos in de koelkast, dat u jJj ze dan vele dagen volkomen goed kunt houden? Dat vergemakke- jl. lijkt de zaak wel, als u een bos tegelijk neemt en hakt. U hebt het voor alle feestdagen zo maar bij de hand Als hoofdgerecht van de lunch smaakt een kalkoensalade opper best. - (TWEEDE KERSTDAG) Florida-Cocktail -K- Kopje kervelsoep Poulet sauté aux pommes de terre Brussels lof Salade Sherry soufflé (koud) Koffie (DERDE KERSTDAG) Pasteitjes met kalkoen Varkensrollade nature -M. Gebakken schijven ananas Gebakken banaan Aardappel-purée Feestelijke griesmeelvla met aardbeien -tf Koffie Eim HOOFDSCHOTEL VAN DE LUNCH DAAR EEN GROTE KALKOEN uw eerste kerstdiner heeft opgeluisterd, zal er mogelijk van het gevogelte nog voldoende over zijn om er de volgende dag een salade van te maken. Is dat niet het geval of heeft u helemaal geen kalkoen gegeten, dan kunt u voor zo'n salade het beste kalkoen-bovenbout van te voren bruin en gaar braden en koud laten worden. ZONDAG na de kerst, eigenlijk een derde kerstdag, is de da^ waarop men mogelijk toch nog weer gasten krijgt en dan wel j met iets gezelligs voor de dag wil komen, zij het ook niet meer zo enorm als op de kerstdagen zelf. De lunch is heel simpel. HAALT het kalkoenvlees van de botten en snijdt het in middelgrote stukken. Verder hebt u nodig: gepel de witte druiven (haalt u kant en l(Iaar uit het blik 1.50), die drui ven laat u uitlekken. Wat de verhou ding betreft: tweemaal zoveel kalkoen als druiven. En u hebt voor iedere aanzittende een schijf ananas nodig (vanaf 50 ct per blik). En selderij in fijne blokjes gesneden en direct na het snijden met wat ci troensap bedruppeld tegen het lelijk bruin verkleuren. Van de selderij even veel als van de druiven. Verder komen er aan te pas: gezoute pecnnnoten, grof gehakt, in verhouding gelijk aan de helft van de hoeveelheid druiven. (TWEEDE KERSTDAG) DAARVOOR HEEFT U één of meer blikjes Crab nodig (vanaf ƒ2,15). U begint met die crab zorgvuldig te ontdoen van alle ongerechtigheden van graatachtige aard. En dan gaat u uw saus maken. U neemt daarvoor mayonaise (ƒ1,18 per pot), tomato-ketchup (69 ct.), een lepeltje Franse mos terd, wat zout. en peper, een bewijsje geraspte ui, een heel klein scheutje Worcester.shiresauce (49 ct.) een weinig citroensap, een scheut droge sherry en een scheutje cognac. De sher ry en de cognac voegt u er naar eigen smaak bij. Vervolgens neemt u een grapefruit, dat kan een verse zijn en dan dient u zelf alle partjes los te maken en te ontdoen van alle vellen en pitten, maar er bestaan ook blikjes met kant en klare partjes grapefruit 1.05). Dat is alweer tijd- en moeitesparend. Neem een groot glas en leg op de bodem een slablad dat goed werd afge droogd en waarin u de nerf heeft gelaten; een gaaf blad dus. Leg er wat parten grapefruit op en deponeer daar op de stukken crab, die door de saus zijn geroerd. De mooiste stukjes crab hebt u eruit gehouden en daarvan zet u er een op de rand van de glazen als fraaie garnering. Zo'n Florida-Cocktail is fris en mist ten enenmale het mach tige dat het kenmerk van de Crab- Cocktail is. Na de genieting van dit begin, past een plezierige soep, die licht en fleurig is, vandaar de: die ook alweer het voordeel heeft dat u ze zomaar uit het Unox blikje behoeft te halen (prijs is ƒ1,08) of zelf kunt maken van een blikje kervel en de inh'oud van b.v. een zakje rundvlees soep. Als u nu de inhoud van dat blik volgens voorschrift wilt verdunnen, doe het dan voor deze gelegenheid met bouillon, dat is wel zo smakelijk Soep balletjes vormen een beste stoffering. Salade-dressing Daarnaast een weinig zout en een salad e-d r e s-s i n g; in dit geval is de Combination Dressing 1.50) volmaakt van smaak en samen stelling. Hanteert u. zo u daar zin in heeft, ook vooral de peper want die misstaat absoluut niet in het geheel. Kropsla, gelukkig de hele winter door verkrijgbaar, vormt met mooie, knap perige. goed afgedroogde bladen het bedje waarop de schijven ananas wor den gedeponeerd. Daarop komt dan een flinke aantrekkelijke hoeveelheid van de kalkoensalade. Het ziet er enig uit. smaakt bijzonder goed en u geeft er plenty vers geroosterd brood en boter bij. Een kopje koffie toe en als uw kinderen van chocolademelk houden, geeft u ze dat danmaar laat er ter ere van de kerst eens wat marshmal lows op drijven. Die smeltende luch tige eilandjes worden erg gewaar deerd. Kop gebonden kippesoep Gebakken eieren met kruiden Toost Kr Feestpudding in glazen bakjes Koffie met fijne amandelen bestrooid Pak H- 185 gram Zo lekker bij een kopje Perla Koffie! GEBONDEN smelt boter en maakt er met onge veer dezelfde hoeveelheid bloem een glad papje van, dat u naar verkiezing, steeds roerende, aanvult met melk of bouillon tot u de soep heeft verkregen, die u wat gebondenheid aangaat, sma kelijk lijkt. Dan gaan erbij de stukken kip, mogelijk overgebleven van de avond tevoren? Zo niet, dan heeft u er wat kippen- poulet (uit de diepvries, 250 gr. ƒ1) extra voor genomen, kook of bak ze (dat laatste is veel pittiger, maar dat is een kwestie van eigen inzicht!) Dan hoort er verder nog wel wat zout aan te pas te komen plus peper naar smaak, een geraspt sjalotje, een weinig geraspte nootmuskaat, een snip pertje tijm en.... iets verrukkelijks: een flinke scheut keuken-madeira 1,- per flesje van 1/10 liter. Na dit geurige kopje soep komt u tevoorschijn met Maar om ze anders dan anders te maken, strooit u er een aantrekkelijk laagje verse kruiden over, dat wil zeg gen: flink wat zeer fijngehakte peterse lie (u hebt ze toch immer in de koel kast klaar staan?) vermengd met een snippertje verpulverde roosmarijn (he laas alleen maar in gedroogde vorm verkrijgbaar) en over die eieren strooit u dan eens wat selderijzout Serveer bij deze gebakken eieren in het simpelste geval: verse toost met boter. YARKENSROLLADE is een van de klassieke gerechten, die men zo om streeks de kerst plepgt te eten en die w(j u „nature" laten braden. En juist omdat zo'n rollade al heerlijk gekruid is, smaakt het buitengewoon goed om hem eens in gezelschap van gebakken bananen en gebakken schijven ananas op te dienen. JAEZE GESAUTEERDE KIP is vrij eenvoudig klaar te maken, alleen kan het niet de dag van tevoren gebeuren. U heeft er voor nodig een prachtige flinke braadkip, die u stukken snijdt en die u aan alle kanten mooi bruin braadt in een braadpan, waarin vier of meer eetle pels olie (het liefst olijfolie) en 60 gram (of naar verhouding van de olie, meer) boter verhit werden. De stukken kip laat u ruim een half uur in een open pan en u keert te tijdens het gaarwordingsproces heel dikwijls om In een andere pan (even tueel ook een braadpan of een grote koekepan) laat u zo'n anderhalf pond aardappelen (in blokjes gesneden) bruin bakken en zacht van binnen wor den. Op die hoeveelheid aardappelen bakt u een half ons mager gerookt spek in kleine blokjes gesneden) mee. Deze hoeveelheden worden alleen opgegeven om u de verhoudingen duidelijk te maken. In één pan Wanneer de stukken kip goed gaai en de aardappelen ook bijna goed zijn, dan brengt u ze bij elkaar in cén pan. Dat doet u zo'n minuut of vijf voor het opdienen en dan strooit u er een flinke eetlepel zeer fijn gehakte sjalotjes over en laat nog even verder sudderen. Dien het gerecht op in een diepe, voorgewarmde schotel (u neemt kip en aardappelblokjes e.d. met een schuim spaan uit de pan). Bij de saus, die in de pan achterblijft, gaat dan een goed glas droge, witte wijn. Laat de saus even aan de kook komen en giet hem daarna over het gerecht dat vervolgens wordt bestrooid met fijn gehakte peter selie. Het is een eenvoudig, maar uiter mate smakelijk en geurig gerecht, waarbij ik u er nog op attent wil maken, dat de kip van de nodige zout en peper voorzien dient te worden. Met Brussels lof Uitstekend te combineren met Brus sels lof en/of pittig aangemaakte salade. Denkt u in dit verband eens aan de veldsla, die er in de Kersttijd meestal in overvloed is. Als u een koelkast heeft, bewaart u ze gemakkelijk in een plastic zak, zodat ze helemaal fris blijft. Wat dacht u van een koude soufflé DE a n a n a s (50 ct per blik van 8 halve schijven) laat u uitlekken en die bakt u zo in de boter, maar dan behoort uw koekepan alleen maar vettig gestreken te zijn, dus niet royaal met de boter omspringen. In een andere koekepan bakt u de bananen. Het lekkerste maakt u een beslagje en bakt ze als beignets. U snijdt ze daarvoor overlangs in twee- en en iedere helft dan ook weer in tweeën, dan bakt u beter en hebt minder kans op breken. Geef er wat aardappelpuree bij. Als u het snel en goed wilt maken, neem dan een pak Instant. Puree (89 ct) en verwissel de hoe veelheden melk en water, met ande- re woorden gebruik meer melk dan water, dat maakt ze beslist romiger. Maar u kunt ook eens een knoflook brood in de oven maken. Daarvoor heeft u knoflook-boter no dig; breng de boter op kamertempera tuur en roer er een teentje knoflook in, dat u door een persje heeft gedruk. Dan neemt u een brood en snijdt het in plakken, maar u snijdt niet helemaal door zodat de onderkant van het brood Intact blijft. Tussen die boterhammetjes in smeert u dan de knoflook-boter en u drukt de boterhammen weer goed tegen elkaar, u bindt desnoods een draadje om het brood en dan gaat dit in de oven om door en door warm en knappend te worden. (DERDE KERSTDAG) ALHOEWEL HET DINER van de derde kerst wel wat eenvoudi ger is dan de menu's van de voor afgaande dagen, is het toch nog zeer feestelijk. yELFS ALS U VAN de grote kalkoen van de eerste kerstdag niets meer over hebt kunt u kalkoen-pasteitjes maken. U schaft u dan wat kalkoen bout aan, dal kunnen voor deze ragout bijv. de zg. „drumsticks" zijn. (Prijs: ƒ5,90 per kg.) U ontdooit ze en braadt ze goudbruin en gaar. Daarna plukt u ze zorgvuldig uit elkaar en van het vlees maakt u een overheerlijke ragout. Als u de boter smelt en met het meel vermengt, laat het geheel dan eens even een tikkeltje donkerder van kleur worden. Door deze ..roux" roert u ver volgens wat bouillon, een scheut room en een goed glas mödeira. Het resul taat behoort weer zo'n fluwelige saus te zijn. Soepballetjes Daar roept u dan verder door: peper en zout naar san-aak, eventueel wat soepballetjes (2 blikjes 99 ct), een snippertje tijm of roosmarijn en dan natuurlijk het kalkoenvlees. Terwijl u de ragout klaarmaakt, staan de pasteivormen al in de oven gloeiend te worden. Het is zo enig dat u ze zo maar „kant en klaar" kunt kopen. Als het grote moment is gekomen, vult u de vormen royaal, zodat ze echt even overlopen. Dan zet u er de dopjes op en brengt de schaal, die u nog met een takje peter selie zo hier en daar kimt versaeren, in trionjf naar binnen. De stemming is er al meteen! ZET DE VEREISTE HOEVEELHEID melk op en rasp er een hele citroenschil in. Maak een vrij dikke griesmeelvla en roer er behalve de nodige suiker, een pakje vanillesuiker en twee eierdooiers door. Klop de eiwitten stijf en werk die ook door de vla, die dan net niet zo stijf mag zijn als een pudding. Neem een blikje aardbeien (kost 5 0 ct per blik van 227 gram) en giet aardbeien en sap in een glazen kom. Daarover giet u dan de vla en u laat de schaal koud worden, waarna u het geheel in de koelkast zet. Iets verrukkelijks! En dan vanzelfsprekend weer een kopje koffie na. anderhalve 6 eieren, wit- gENODIGDHEDEN: kop zoete sherry, ten en dooiers apart, 3/4 kop suiker, 1 eetlepel citroensap, 2 bladen kleur loze gelatine, 1 kop ongeklopte, on gezoete slagroom, langevingerbis- cuits. U weekt de gelatine gedurende vijf minuten in een halve kop koud water en lost ze daarna al roerende au bain marie op. Haal de pan van het vuur en voeg er de sherry bij. Zet het 30 minuten in de koelkast tot het mengsel begint le stollen. Klop intussen de eiwitten tot schuim. Doe er steeds kloppende geleidelijk een halve kop suiker bij. Doe het citroen sap erbij en klop tot het stijf is maar niet droog. Klop de dooiers tot ze luchtig zijn, doe er geleidelijk een kwart kop suiker bij en klop tot het dik en citroengeel is. Voeg de even opgestijfde wijngelatine langzaam bij de dooiers en blijf kloppen tot alles stijf en luchtig is. Roer het geklopte eiwit erdoor. Klop de room en roer die er ook door. Giet het mengsel in een gekraagde souffléschaal van 18 cm diameter, waarvan de opstaande rand met lan gevingers is bekleed. Zet het gerecht drie uur in de koelkast tot het vulsel stevig is. Haal de papieren kraag voor het opdoen eraf en spuit er nog meer slagroom bovenop als dat ge wenst is. De hoeveelheid is bedoeld voor twaalf personen, u kunt dus veranderen naar behoefte mits u de verhoudingen maar ongewijzigd laat. Voor de kraag van de schaal heeft u een stuk waspapier nodig van 15 1/4 cm breed en lang genoeg om rond de bovenkant van de souffléschaal te pas sen. Vouw het papier één keer in de lengte door midden. Beboter één kant en bind de kraag om de schaal met de beboterde kant naar binnen, zodat hij als een kraag boven de rand uitsteekt. Dit bijzonder feestelijk dessert kunt u vinden in het prachtige Life Platen- kookboek. L' ziet het daar nl. ook in afgebeeld, wat wel gemakkelijk is. HET LIFE-..PLATENKOOKBOEK" is. zoals de titel al duidelijk maakt, een boek waarin de afbeelding een zeer grote rol speelt. Het is een kijkboek van allerlei gerechten, afkomstig van over heel de wereld. En dat „kijken" is eenvoudig een lust als men weet dat voor dit werkstuk, waaraan de grootste deskundigen op het gebied der kookkunsten en de beste fotografen ter wereld zeven jaar hebben gewerkt, honderden cn honderden foto's werden gebruikt, alle in volle kleur en op dusdanige wijze gedrukt, dat men, bij het bekijken van al deze weelden van kleur en gerechten, hapjes, schotels en wat verder de wereld van het goede leven al biedt, zijn eetlust met de minuut voelt toenemen. Albert Heijn biedt u dit fraaie nuttige boek, dat normaal meer dan 30.— zou kosten, aan voor slechts 15. Klant of geen klant, zo kimt u het Life Platenkookboek bestellen, er is nog een beperkte voorraad. Weest u er dus vlug bij. Maak 15.— over op post girorekening 416905. ten name van Albert Heijn, Life Platenkookboek, Zaandam. Het boek wordt u franco toegezonden. Hebt u geen girorekening, bestel dan het boek per briefkaart aan Albert Heijn. postbus 175, Zaandam. U ontvangt dan een volledig ingevuld girostortingsformulier.

Allerhande | 1964 | | pagina 9