-'i Wij zochten deze recepten voor u uit LUNCH =1 CASSEROLE VAN KIP DINER-IDEE GEVULDE KALKOEN Champignoncrème MET DRUIVEN ASPIC VAN TONIJN EN GARNALEN COMPOTE ERBU Met een stevig ragofitsausje Goede raad voor de toch al drukke huisvrouw in V5J MENU RIJDAG I D Menu Kerstavond Het eerste begin Verrukkelijk door sla Blank als een lelie fn Vlammende Plumpudding TERMEN I\ DE KEUKEN W' Puddingvorm klaar zetten! Een gezellig Kerstavond-souper EERSTE KERSTDAG) Halve grapefruit Kop bouillon Gevulde kalkoen Gekoelde compote Verse aardappelen Vlammende Plumpudding Koffie JJAAR HET HOOFDGERECHT van het diner op de Eerste Kerstdag een pracht van een kalkoen zal zijn, verdient het wel aanbeveling om alles wat er aan vooraf gaat, heel licht te houden. AAROM dacht ik aan een halve grape fruit. Zorgvuldig wor den adle partjes los ge sneden en dan gaat er naar verkiezing een scheutje sherry of port over. Kiirschwasser mis staat evenmdm. Voor de jeugdigen kunt u het houden op een schepje suiker, maar decoreert u de grapefruit-helften wel met een gezellig gekon fijt kersje (u vindt ze in plastic doosjes en ze kos ten 72 ct). Daarna geeft u een kop bouillon, die u getrokken heeft van de botjes, kraakbeemtjes, maag, le ver, hart, strot van de kip. die u heeft verwerkt in de kippen-casse- role (zio bij lunch). Zeef de bouillon en diien ze op met wat fijngehak te peterselie en verse toost. En dan komt de gevulde kalkoen. WILT II ER WEL REKENING MEE HOUDEN, dat u de kalkoen zo hij uit de diepvries stamt, tydig van tevoren ontdooit. Het is ten slotte een forse vogel. Reken op een dag voor het ontdooien en vullen. En braadt hem dan nog diezelfde dag rustig aan. Zodra hy bruin is, goed dichtgeschroeid, laat u het gaarworden wachten tot de dag zelf. Tenzij u zegt: „Ik laat hem des nachts ontdooien en begin in de loop van de ochtend met het verdere klaarmaken." (EERSTE KERSTDAG) Glas sinaasappelsap met stukjes ananas Casserole van kip met druiven op Pannekoekjes Koffie EERST DE VULLING: due bes'taat uit brood-dobbelsteentjes en wel zo'n acht flinke koppen. Bij een kalkoen be hoort u echt in het groot te denken! U smelt een flink stuk boter en daarin gaan een tweetal forse uien, die zeer fijn gesnipperd zijn plus eenzelfde hoe veelheid fijngesneden bleekselderij, zo niet vers. dan maar (zeer goed uitge lekt) uit blik. Een klein scheutje Ta- bascosaus (2,60), een snippertje tijm, twee eetlepels zeer fijn gehakte peter selie. wat zout, peper, wat geraspte citroenschil en een kwart kop kippe- bouillon gaan met de brood-dobbelsteen tjes in het ui-selderij-mengsel, dat zo lang in de boter heeft gesmoord, tot de ui glazig is. maar niet bruin gekleurd Vermeng alles nu grondig en aan is dit de vulling van uw kalkoen. Overigens stopt u die vulling er los jes in en naait u de kalkoen dicht. (DONDERDAG) Kopje champignon-crème Aspic van tonijn en garnalen Gemengde salade Toost Vruchten Koffie £EN VERRUKKELIJK licht begin is een goed glas sinaasappelsap met in ieder glas een paar stukjes ananas grote fles jus d' o r an g e fl.59. 1/1 blik stukjes ananas 1.29). "A/TAYONAISE met Roquefort of Danish Blue is verrukkelijk door de sla. Daartoe behoort u de Roquefort of Danish Blue helemaal fijn te krui melen (u prakt ze maar rustig met de vork). Dan neemt u mayonaise, wat citroensap, een geraspt uitje, Franse mosterd, desgewenst nog wat peper en/of zout en de fijngemaakte Roque fort. Roer alles goed door elkaar en maak op deze wijze de kropsla, waarvan u de bladen heel houdt en zorgvuldig af droogt, aan. Een beetje fijn gehakte peterselie misstaat er niet in, integen deel. Nu braden Nu kunt u de kalkoen zo den en als hy mooi bruin is, Iaat VOOR DE SNELWERKENDE HEISVROEW: jyOOR DE SNELWERKENDE HUISVROUW: de champignon-crèmesoep gaan ra-j sjaaj kant en klaar op u te wachten in blik, (bijv. Unox, blik 1,08. Er zijn nog andere merken). Voor haar die alles liever zelf maakt, zijn er hem in de oven gaar worden. Als u j verschillende mogelijkheden, bijv.: verse champignons of champignons uit het blik. Blikjes kosten: vanaf 85 ct. Maar stel, u neemt verse cham pignons, dan kunt u de crème als volgt maken. geen oven heeft, dan maar rustig bo-i ven op het gasfornuis. Er zijn mensen die een kalkoenborst bekleden met strips vet spek omdat zij vinden dat de kalkoen anders te droog wordlt, dat is een kwestie van smaak, inzicht en van de kwaliteit van het ge vogelte. ÜIT GERECHT KUNT U GEDEELTELIJK de dag van tevoren klaarmaken. U neemt een braadkip en snijdt het gevogelte in stukken. Als u diepvries neemt, ontdooit u de kip in langzaam tempo en snijdt de vogel dan in stukken. Droog ze wel goed af U braadt de stukken kip aan alle kanten lichtbruin in een weinig boter. Daarna voegt u bij de saus een goed glas droge witte wijn, u zout, pepert en roert een klein bewysje geraspte ui door de jus. laag pitje zo gaar sudderen, dat het vlees letterlijk van de botjes valt. Het is nl. de bedoeling dat u het kippevlees in handzame stukjes snijdt en dat u alle botjes en kraakbeentjes verwijdert. U bindt de heerlijk geurende kipjus met een glad geroerd papje van bloem met wat room, tot u de consistentie van een goed gebonden ragout heeft ver kregen. De dag daarop is de saus dan gewoonlijk nog iets dikker. En dat is goed, want op de dag zelf neemt u een blik gepelde druiiven. U verwarmt ze en het sap roert u door de inmiddels gewarmde kippenragoüt, de druiven houdt u dus apart warm. U dient de ragout, indien ze nog te dik naar uw smaak is. dan eventueel nog met wat van de zelfde droge witte wijn te verdunnen, maar zie toe dat ze vooral niet te dun wordt. Flensjes Intussen heeft u ook het flensjes-be slag klaar om te gaan bakken. Houd de flensjes warm. U dient de kippenragoüt op in een pan van koper of aardewerk, bovenop deponeert u de warme druiven en ernaast zet u de schotel met flensjes. Flensjes overigens waarvan het beslag wel voorzien is van zout en een weinig peper, maar waarin de suiker beslist ontbreekt. Nu legt iedereen een flensje op zijn bord en daarop komt de kippenragoüt in begeleiding van wat geurige druiven. Deponeer alles op de helft van een flensje en klap de andere helft erover samen. Het geheel moet overvloeien van „goedheid". Met geurige koffie na zal deze bij zondere lunch zeker een succes zijn. Officieel rekent men voor een kal- snijdt ze in schijfjes en zet ze met wat koen een half uur braden per pond, water en het sap van een citroen plus Melk of koffieroom Roer de champignons er door en een U NEEMT de allermooiste, aller- goe(j gias sherry. Kijk dan hoe het met blankste soort champignons (des te de dikte van de crème is gesteld. Voor blanker wordt uw crème), u wast ze. de kleur en de romigheid kunt u er maar als het u zint om de vogel Iets gaarder te maken, laat niets u dan let ten hem wat langer op het vuur te houden. Wat er bij smaakt Verrukkelijk smaakt hierbij een com pote van gedroogde abrikozen, pruime- danten en rozijnen diie u ijskoud uit de koelkast opdient, echt met d"e nadruk op het ijskoude. Overigens is de prijs van een heel blik bleekselderij: 1,75. Pruimedanten kosten 75 ct per 250 gram. de abrikozen vanaf 69 ct en de r o z ij n e n vanaf 59 ct per 250 gram. ALS ER EEN GERECHT is dat perfect past in deze tijd, waarin we zo graag flamberen, dan is het eigenlijk wel die heel ouderwetse, klassieke Plum pudding. Zelf maken doen we zoiets al lang niet meer, we kopen een beste in het blik 2.90) en behandelen de pud ding zoals op het blik staat aan gegeven. Flamberen doet men de Plum pudding gewoonlijk met de beste kwaliteit r u m die verkrijgbaar is. Die kwaliteit betekent een zeer hoog alcohol-percentage. Slechts dan is het mogelijk om goed te flamberen. Wat een feestelijk gezicht, al die blauwe vlammen! En wat smaakt daarna dat sterk kopje koffie goed. een snippertje zout op. Laat de cham pignons gedurende een minuut of vier koken, het kookvocht vangt u vervol gens in een kommetje op, de champig nons wachten in een zeef. In de soeppan maakt u een witte roux, met andere woorden u roert bo ter en bloem tot een gladde massa en daar voegt u dan voorzichtig onder voortdurend roeren wat van het cham pignon-kooknat bij tot u een vrij dikke soep hebt, die fraai glad geroerd is. Dan gaat er een geraspt sjalotje in en u roert er zout naar behoefte, wat peper en een snuifje nootmuskaat doorheen. Roquefort of Danish Blue op verse toost De waarlijke liefhebbers zul- len de kaas het liefst zo eten en ze dan het beste wat melk of koffieroom doorroeren. Nu proeft u even goed of er van alles en nog wat voldoende in zit en dient de dan besproeien met een glas van de kopjes soep gloeiend op. De soep vormt allernobelste Bourgogne Hoogstens mag een uitstekende ondergrond voor het een stuk knappend stokbrood zich koele gerecht, dat erna komt. i dit edele gezelschap bevinden. Daar echter lang niet iedereen de heerlijke smaak van de Roquefort of Danish Blue kent en wat peinzend tegenover de kleur en samenstelling staat, is het mogelijk om ze op een wat andere manier op te dienen, zodat men er vertrouwd mee raakt. Neem een stukje Roquefort of Danish Blue en prak ze wederom fijn. Roer boter tot ze romig wordt, vermeng de boter met de kaas en roer er ook een scheutje rode port door. Besmeer met dit mengsel verse knap pende toost cn drink er een goed glas van de port bij. T ANG, lang voordat u ook maar aan de Kerst denkt, is men alom in de wereld reeds bezig alles voor de feestdagen te bereiden, te fabrice ren, in te kopen, op te slaan. En daarom verdient het aanbeveling, dat u ook enige tijd van tevoren reeds uw plannen op papier zet. Beschrijf uw menu's en maak aan de hand daarvan uw boodschappenlijs ten klaar. Doe uw inkopen tijdig, uw bestellingen eerder, zodat u er zeker van bent, dat u vóór de grote spits komt, het belangrijkste al hebt afgewerkt. Men zal er u om waarderen en u met nog meer zorg dan gewoonlijk be dienen. Maar ook voor u zelf is het een rus tig idee, dat u geen tijd hoeft te ver liezen met onnodig wachten en met haastig jachten achter dat ene, moeilijk verkrijgbare, artikel aan. Verdeel ook de taken onder de leden van uw gezin tijdig, zodat iedereen weet wat hij of zy moet doen. Een beetje hulp om alles goed en moeiteloos te laten verlopen moogt u echt wel hebben! Prettige feestdagen en een voorspoedig 1965 TN HET BOEKJE „A la Bril- A lat Savarin". uitgegeven bij Van Dishoeck, lezen wij enke le aanduidingen van keukenter men die. als men een moeilijk menu voor zich heeft, een beetje de weg helpen wijzen. Staat er ..salade Parmentier" of ,,potage Parmentier" dan betekent dat een doodgewone aardappelsalade of een huiselijke aardappelsoep. Bij een schotel die de aanduiding ,,a la Chasseur" draagt moet men (kunnen i rekenen op champig nons erbij. Leest men „a la Bre- tonne" dan gaat het om wittebo- nen erbij of erin verwerkt. ..Potage St. Germain" is een lichte zomer erwtensoep. „Steak a la Hambourgeoise" is doodge wone gehakte biefstuk. „Oeufs a la Russe" zijn Russische eieren ons allen welbekend: geen kavi aar komt er bij kijken! ,,A la Meunière" betekent: in boter ge bakken (een flinke kluit bijv. bij zeetong); ,,a la Bordelaise" en ,,a la Bourguignonne" zijn met wijn toebereide spijzen. ,,A la Périgord": met truffels bereid, ,,A la Strasbourgeoise": met rijk getruffeerde ganzelever bereid. En ,,A la Brillat-Savarin"? Dat betekent in het algemeen: op zijn allerfijnst klaargemaakt en dat behoort dan ook wel degelijk het geval te zijn. Dat is men ver plicht aan de grootste naam in de historie van de haute cuisine. AS ASPIC MAKEN VROEGER een zeer omslachtig en moeilijk werkje, tegenwoordig is er niets meer aan, dank zij het moderne Aspik „Pik-As". Als u een kwart liter aspic wilt maken, weekt u eerst 10 gram Pik-As in twee eetlepels koud water. U roert het mengsel goed en laat de Pik-As daarna rustig een paar minuten staan; het zet dan wat uit. Vervolgens roert u de Pik-As door de kwart liter vloeistof waar het volledig in oplost. Laten afkoelen en opstijven en dan pas verder verwerken. Een geurige bouillon De vloeistof die u gebruikt is niet zomaar water, dat zou vrij smakeloos zijn, maar een geurige bouillon. Daar voor neemt u het beste, Maggi's Goud bouillon. Van het aantal disgenoten hangt het natuurlijk af hoeveel aspic u moet maken. .Als de aspic net nog een beetje vloeibaar is, gaat u de vorm vullen. Neem uw fraaiste puddingvorm en giet er een dun laagje aspic in en langs; laat dat helemaal opstijven. Deponeer daarop kleine stukjes tonijn (Starkist t on ij n 79 ct. per blikje). Wissel af met stukjes knappend (goed gedroogd) sla blad, schijfjes even gekookte wortel, fijngehakte peterselie, dunne schijfjes rauwe ui en wat fijngehakte kervel (in blikje verkrijgbaar 39 ct). Laagje op laagje Begiet al deze ingrediënten weer met een laagje aspic dat weer volledig dient op te stijven. Dan komt er een laagje met garnalen, schijfjes gekookte champignons (u hebt er wat uit de soep gehouden), zo mogelijk reepjes pa prika (ze zijn er dikwijls omtrent de Kerst), schijfjes au gurk en wat u verder nog maar meer voor gezelligs kunt bedenken. Zo misstaan bijv. erwtjes in het geheel niet. Iedere laag vis en groensel wordt afgedekt door een laagje van de aspic en diezelfde aspic vormt dan ook de laatste laag. Zet de vorm met een bord erop zo mogelijk in de koel kast en dien de aspic-pudding stijf en koud op. (Laat, vóór het lossen, langs de buitenkant van de schaal even wat warm water lopen en u kunt de pudding zó op de schaal omkeren.) Verschillende dressings Geef bij de pudding een plezierige gemengde salade waar u zo'n pittige Amerikaanse kant-en-klaar dressing doorheen roert, die in de SuperMarts verkrijgbaar zijn. French Dressing: 1,50 en Combination Dressing ƒ1,50. Werk door de salade, om er een zekere stevigheid aan te geven in verband met de aspic-pudding, wat schijfjes koude aardappel; garneer met partjes hardgekookte eieren. De toost die u serveert, behoort in dit geval wel vers te zijn, dat kan ook gemakkelijk met de automa tische broodrooster. Met boter een delicatesse! Tot slot zet u een prachtige schaal met vruchten ov tafel. Daarbij zijn de feestelijke mandarijntjes, de ae- zellige noten (pecans en hazelnoten, walnoten, parano ten om u er maar enkele te noemen) glimmende appe len. sappige sinaasappelen en nog een enkele fraaie peer, terwijl de zonnige bananen niet ontbreken. Het extra geurige kopje P erla de Colombia koffie zal de bekroning vormen van het souper op Christmas' Eve. Overigens, hebt u een kerstboom met echte kaarsen? Denkt u dan vooral om de emmer met water In verband met eventueel brandgevaar?! N.B. Laat niets u letten om de aspic-pudding reeds een dag van tevoren te maken, ja zelfs twee is mogelijk wanneer u liet geval in de koelkast zet

Allerhande | 1964 | | pagina 8