Mededeling HOED AF VOOR RUDICARRELL Lamati Vermouth NACHTVORST IN MEI Kerstsfeer bij in hartje van opnamen de zomer J/P Willem-voor-de-vuist-weg funest voor kerstversieringen In september op zonnige Zwitserse berghellingen begon voorbereiding van Sneeuwwit kerst-tv-programma aan gebruiksters van Melitta-maling Albert Heijn Bladloze hulst verdringt hulst met blad (of hen die er op willen overgaan) 398 Tweede Wimpy in Amsterdam GOED BEKEKEN Perla de Colombia Perla Americana j Perla Robusta Het verlangen naar koffie in Melitta-maling neemt toe bij huisvrouwen met uiteenlopende koffie-smaak... Wegens deze eenstemmige verscheidenheid heeft Albert Heijn zóveel extra koelmolens voor Melitta-maling geïnstalleerd, dat nu het HELE Perla-assortiment ook in poederfijne, zuinige Melitta-maling verkrijgbaar is. Dus niet alleen Perla de Colombia maar ook Perla Americana en Perla Robusta. Perla-vrienden met een hang naar Melitta zien hun wens vervuld. En Melitta-fans kunnen, voor precies de koffie van hun smaak,voortaan bij Perla terecht. En zo hóórt 't ook! HUWELIJKSCADEAU DECEMBER 1964 KERST-ALLERHANDE 'uü-ma-Albtrt Heijn\ door P. W. RUSSEL varopa Kom ook naar Miucrv nciiii de Melitta-specialist HetPerlablIkmetdlt merk Ie uw garantie voorpoederfijne zuinige Melitta maling van Albert Heijn. nu ook In Melitta-maling KWEKER DULK hulst is zorgenkind Originele Italiaanse Import literfles Als longdrink 'n Populaire, verkwikken de combinatie is Lauiati Vermouth met Seven-up, tonic of sodawater. Denkt u ook aan een paar blokjes ijs en aan een schijfje citroen op dc rand van het glas? "jVEEN, het ls hij de Nederlandse televisie héél anders. Er j - wordt in Bussum niet in augustus al gerepeteerd, zoals de i bonthandelaar die dan al druk aan het inkopen is, terwijl de I mussen van het dak vallen. In Hilversum kijkt men in juli geen draaiboeken na, zoals de fabrikant van. chocoladeletters die, terwijl heel Nederland ligt bij te komen aan het strand, al zit te becijferen hoeveel hij nodig zal hebben om aan de vraag tegen Sinterklaas te kunnen voldoen. Het is anders in de televisiewereld dan bij hen die zich in september al bezinnen op de kerst bouten, die op de Nederlandse tafels zullen dampen in de laat ste week van het jaar. Behalve Rudi Carrell, hij is de uitzon dering. En dat nu blijkt een grote ver gissing te zijn. Sanatorium een radio-uitzending met kerstmis. „Daar kreeg ik het idee. Dat moest een tv-show wor den, sneeuw, witte kerst, waar we het in Nederland steeds over heb ben", vindt Rudi Carrell. \ooil wkor GEIEN MENS weet het in dit land. nooit, geer. enkel jaar. Ak koord, in Zwitserland kunnen ze bijna per dorp voorspellen waar het wel en waar het geen Witte Kerst zal zijn. In Oostenrijk en Zweden kunnen ze rond de zesde december bijna op de vierkante kilometer al zeggen hoeveel gra den het met kerstmis zal vriezen. Wij zijn nooit zeker. Witte Kerst honderdduizenden Nederlanders hopen er elk jaar weer op dik wijls moeten ze het doen met een handvol regen, een partijtje mist en min-twee. Daarom weet ook nooit iemand precies hoeveel land genoten er die kerstdagen rond hun beeldbuis groepen, hoewel de mensen die steekproeven namen zeggen: „De kijkdichtheid met kerstmis is ongeveer de grootste die men kent." We zien wel De mededeling viel in een kring van mensen en direct werd ge zegd: Dan zullen ze in Bussum ook wel een half jaar van tevoren wanneer wij de zwembroek aan hebben al aan kerstmis denken. Show van Carrell? Bij de KRO, die Eerste Kerstdag het kijkprogramma van Nederland- 2 bedient, wisten ze op 1 oktober nog niet of het tv-spel „De bood schap aan Maria" door zou gaan of niet. Een maand later op 1 novem ber was dat nog evenmin bekend. Niemand die er zenuwachtig door was. „Het hangt voor een deel van de regisseur af, we zien wel", was de uitspraak. Maar over zoveel weken is het k„Oh, we zien wel, het pro gramma komt best voor elkaar. En bovendien, we weten zeker dat we het Concertgebouworkest hebben met een symfonie van Haydn." Heel rustig, iedereen. Geen spoor van de spanning, die ik in juli al aantrof bij een fabri kant van kerstkaarsjes. „We zetten nu alles op alles", zei de man, „want voor je het weet ls het kerstmis en we nemen geen enkel risico." „Nog veel te vroeg om iets zeker te weten voor kerstmis", zei de KRO half november. Made in U.S.A. De AVRO dan, op die Eerste Kerstdag, op Nederland-1? Wei neen, dezelfde rust. De Danny Kaye-show. Wat wilt u? Kant en klaar op de band van de CBS uit Amerika. Een paar keer afdraaien, zorgen voor Nederlandse ondertitels en een programma, waarvan men weet dat het bijzonder wordt ge waardeerd. is klaar. Het is niet zo fek goedkoop, goed, goed, maar aarvoor is een contract getekend, dus dat ls „voorbij". Hoofdzaak ls: geen zorgen, die Kay-show komt. Dat ls de zorg van meneer Dan ny. En dan: Willem Duys met zijn „rubriek" Voor de Vuist weg. Niemand die In Bussum zich hier over zorgen maakt. Dat loopt van zelf. Vlet sleeën Hij deed het anders dan de an deren en in de eerste week van september ging Carrell al een paar dagen naar Davos toe. ..Het was hartje zomer en eigen lijk een krankzinnig effect", zegt hij. „Want terwijl de zon er ge weldig scheen, stelden wij ons he lemaal voor hoe het zou zijn als er sneeuw lag. We stonden op de ski hellingen en maakten druk foto's. Zo zouden we er straks ook staan, maar dan met ijsmutsen op en sneeuwschoenen aan, met sleeën W/ILLEM DUYS met de twaalf jarige Marien van Wijlen uit Garderen in zijn tv-program- ma „Voor de vuist weg". Marien van Wijlen had dertig koeien uit een brandende stal gered. (Ingezonden mededeling) Groot MEI" zegt Boskoper C. Duik ln zijn plantenparadiis, sler- tuincentrum „Florida" bij de Goudse Rijweg. En dat is dan zijn antwoord op de vraag wanneer hij als kweker voor het eerst aan Kerstmis gaat denken. Want Bos koper Duik kweekt, zoals velen in dat Zuidhollandse kwekerscen trum, hulst. „En", zegt hij zelf, „hulst is voor ons een zorgen kind." Het probleem van hulst is dat de bloeitijd al in mei valt. Stedelin gen zegt dat weinig. Zij klagen misschien alleen wat, als, rond Kerst, de hulst duur en schaars is. MEIRIMPELS Maar de vakman kijkt heel de meimaand 's avonds naar de he mel. En er komen rimpels in zijn voorhoofd, als hij, voor het slapen gaan, de nieuwslezer „mogelijk nachtvorst" hoort aankondigen. „Want", zegt kweker Duik, „een nachtvorst van formaat kan fataal zijn. Dan wordt in een paar uur tijds beslist over het lot van de kweek. En de laatste jaren is dat steeds nega tief geweest. Vorig jaar, - bar slechf', zegt hij, „maar voor dit jaar is het beter, toen heeft het in mei geen enkele nacht zo gevroren, dat de hulstplanten gevaar liepen." „Wij hier in Boskoop", vertelt kweker Duik, „beginnen eigenlijk wat huiverig te worden voor hulst. En steeds minder kwekers zejtten deze plant, die twee tot drie meter hoog kan worden, nog in hun tui nen. Zij vinden het risico „nacht vorst in mei" te groot en schake len over. Geen hulst meer straks op de Nederlandse kersttafel? Toch wel. Er is altijd nog de boshulst. Die groeit, vooral Gelderland, in het wild. Het is een ruige plant, minder fijn dan de kweekhulst, die keurig in toom gehouden wordt door de vakman met zijn schaar. Maar er is toch veel animo voor. En dan is er de 11 e x - v e r 11 - c i I a t a. Dat is de bladverliezen de hulst en die is in ons land snel aan het populair worden. Fraaie takken met hulstbesjes, maar zon der bladeren. Die kweekt men wel in Boskoop. Kweker Duik heeft er een verklaring voor: „De Ilex verticilata bloeit niet in mei, maar in juni. En dan hoeven we, zelfs in Nederland, geen angst meer te hebben voor nachtvorst." Ver vooruit dus, in kwekersdorp Boskoop al zorgen om de hulst van december. In november begint de aflevering. Direct na St.-Nicolaas moet men er volop over kunnen beschikken. Op de band De Tweede Kerstdag is al aan gebroken en de NCRV dacht aan een kerstpastorale op Nederland-2 en dan „Acht plus", het amuse mentsprogramma met een onbe kende onder regie van Kitty Knappert. „Oh, ik wist niet eens dat het op Tweede Kerstdag zou zijn", zegt regisseuse Kitty Knappert, tegen wie men in haar woon plaats Nieuw-Loosdrecht „dag mevrouw Brouwer" zegt. ,Ik weet alleen de data, waar op ik de programma's opneem. Ja, zeker wel, alles gaat op de band, per ampex. Ik zou veel liever rechtstreekse uitzendin gen maken. Dan is de spanning groter. Bovendien vind ik het programma, wanneer ik het af gedraaid zie voor de uitzending nooit goed. Het kan zoveel be ter, denk ik dan." ,Jn mei hebben we twee pro gramma's „Acht plus opgeno men, in augustus een en in okto ber nog een", zegt Kitty Knap pert. „Geen idee welk program ma met kerstmis wordt uitge zondenMisschien dat met Con- ny van den Bosch of een dat ik Niwin noemde. Ik hoor dat pas heel kort voor de uitzending", aldus de regisseuse, op wie dan weer beslag wordt gelegd door haar vijfjarige dochter. Witte kerst Blijft over Nederland-1 op Tweede Kerstdag en daar is de VARA dan aan de beurt. Men deed de keuze de lichte kant op en dat betekent ook het Theater Thuis, het nogal lauwe aftreksel van een Doorsnee-familie, nu de familie Kievits. Maar dan, wacht even, dan komt er ook de Rudy Carrell- show en wel vanuit Davos. Pas de week vóór kerstmis wordt het programma in Zwitserland op genomen. Niet ln het sanatorium, maar in een Kurzaal. „Maar we hebben natuurlek wel patiënten van het sanatorium uitgenodigd", vertelt Carrell. Vorig jaar maakte hij in Davos toen wel in het Nederlands KITTY KNAPPERT „~..geen tv-zorgen voor kerst....- en ski's. We willen de show half binnen maken en half in de sneeuw en een mooi entree met sleeën". Stijgende vraag naar platen met Nederlandse kerst liederen Hoed af „Ik ben alleen dodelijk be nauwd dat er geen sneeuw ligt, want dat gebéurt eens in de vijfentwintig jaar." „Een dubbele show ontwerpen dus, voor dat geval?" „Neen, we rekenen toch wel vast en zeker op dat witte goed je. Als het er niet is, dan weet ik het niet meer. Dan maar va kantie houden of zo", zegt Car rell. Goed, begin september ging hij al kijken in Zwitserland en voor bereiden. Met massa's foto's zat hij later thuis om scènes te ontwer pen, maar tegelijk was hij zijn tv- show van 22 november aan het voorbereiden. „Het is niet eenvoudig meer, te genwoordig", piekert Rudi Carrell hardop. „Toen wij vroeger begonnen met af en toe een actualiteit je er tus sendoor, was dat een succes, maar tegenwoordig doet iedereen het en je ziet zes, zeven shows per maand." Spanning in de tv-wereld maan den voor de vijf en twintigste december voor de extra program ma's? Ik heb die spanning niet kunnen ontdekken. Ik ontmoette alleen maar rustige mensen die allemaal dachten „dat het wel te recht kwam", behalve.... CarrelL Bij Rudi Carrell datzelfde ner veuze als bij die mensen die in augustus en september al bezig zijn voor de laatste week van de cember. Bij Carrell dat zoeken en tasten, vragen en opschrijven, niet tevreden zijn en beter willen. Dat emotionele, dat tastbaar gespan- nene dat aan de „show" vooraf gaat. Dat niet tevreden insluime rende onder het gezoem van eigen succes. Daarom hoed af voor CarrelL T ANGZAAM ZAKT DE ZON achter de einder. Loom hangt de hitte van de zomerdag nog tussen de straten. In de koele kerk trilt nog Iets na van de warmte, waarop, buiten, duizenden muggen dansen. Kort tikt de koorleider af. Geluidstechnici ln overhemd draaien aan de knoppen. Dan zetten zangers en zangeressen in: Stille Nacht, Heilige Nacht. Dit is geen kerstviering, ergens in Australië of in een oer woud-dorp in Afrika. Het is een avond op een julidag in Nederland ;n zangers, dirigent, organist en geluidsmensen zijn Nederlan- iers. yREEMD MISSCHIEN", zegt de heer Lumbers van pla ten maatschappij Bovema in Heemstede, „maar zo moeten wij nu eenmaal werken. In hartje zo mer denken wij aan Kerst. En eerlijk, als je zo'n avond in het hoogseizoen in een stille kerk bent, met alleen maar mensen om je heen, die kerstliederen zin gen, komt er, al heeft de natuur er niets van, toch een kerstsfeer om je heen." Juli en augustus, dat zijn de maanden, waarin de grammofoon platenmaatschappijen al vooruit zien naar Kerst. Eerder al hebben ze bandjes ontvangen van koren, die menen dat zij eigen bijdrage kunnen leveren aan het kerstreper toire. En de eigen speurders van Bovema zijn het land al doorge gaan, om te luisteren, te selecteren en te kiezen. MEER SELECTIE Stille Nacht, Heilige Nacht, dat is, in ons land nog steeds de kerstplaat. Met als tweede Bing Crosby's ,J am dreaming of i White Christmas". Maar wij wil len ook ruimte geven aan jong ta lent. En de platencollectie voor deze Kerst is er om dat te bewij zen. Het Jongenskoor St. Gregorius onder leiding van Herman Souren zingt op Imperial oude Nederlandse kerst liederen, Cor Steyn eveneens, met zijn Magic Organ, kerstliedjes het Heemsteeds Kerk koor onder leiding van Paul Chr. v. Westering, het jeugdkoor Inter Nos, onder leiding van Anton de Beer uit Haarlem en het Hulster gemengdkoor onder leiding Geleedpotige dieren vertonen soms een „charmant" trekje: de hofmakende mannetjes bieden het vrouwtje een geschenk aan. Bepaalde spinnen doen dat en ook andere insekten; bij de vogels is deze gewoonte ook waargenomen. Vaak trouwens dient zulk een ge schenk om de aandacht van het vrouwtje af te leiden als het man netje haar benadert. Hij zorgt, zoals in het geval van de spin Metasegmentala, voor een prooi in het web van het vrouwtje en zij concentreert daarop al haar aandacht en vergeet hem totaal en laat zich zijn attenties welge vallen zonder hem aan te val len; vrouwenspinnen zijn uiterst gevaarlijk voor de mannetjes. An dere spinsoorten passen dezelfde handige taktiek toe; door de aan dacht af te leiden met een ge schenk (een fijn-verpakte vlieg bijvoorbeeld) overrompelt de man het wijfje. van J o I v e n s brengt de plaat „In dulci jubilo". HOLLANDS Een tijdje geleden zo weet men bij Bovema in Heemstede, moest een kerstplaat Duits zijn. Dat verandert nu. Hoe langer hoe meer ontstaat belangstelling voor Neder landse kerstliederen. Dat stelt ko ren en solisten in staat vaderland se liederen te brengen die eigen lijk niemand kent, maar die tot de schatten van kerstmuziek beho ren. Christmas Carols uit Enge land worden ook veel verkocht, „His Master's Voice" heeft niet minder dan 100 kerstplaten! Volgens de heer Lambers liggen Kerstplaten moeilijk. Voor de pro- duktie zijn we volledig aangewezen op de Nederlandse markt, export is er niet. Dat ligt bij klassiek en amusementsmuziek heel anders, populaire Nederlandse songs gaan ook over de grens. Maar welke Duitser, Fransman of Brit koopt Nederlandse kerstliederen? De belangstelling voor kerstlie deren stijgt, is de mening in Heemstede. Veel platen gaan overzee naar emigranten, reden waarom de handel al in septem ber wordt bevoorraad. De ver koop begint dan ook al, al komt de piek pas eind november, be gin december. Zo behandelt u: De Gatenplant J~\EZE BEKENDE gatenplant (Monstera borsigiana) die tegenwoordig veel in onze huiskamers voorkomt, is een heel dankbare plant. De vroe gere naam was Philodendron, maar door de verandering en verbetering in de nomencla tuur heet zij Monstera. Deze plant verlangt veel licht en 's winters warm en dan behoorlijk water. De bla deren schoon houden is ook heel belangrijk voor deze plant. U moet weten dat elk blad huidmondjes heeft en hierdoor ademt. Gaan deze dicht zitten dan kan men het •an de bladeren zien. De plant heeft luchtwor tels, soms wel eens zo, dat het •en rommelige indruk maakt. Snijdt u gerust enkele van leze luchtwortels af dat hin- iert de plant niets en het ■taat netter. Jongenskoor St. Grogorius ia juli kerstliederen zingen voor de gremmofoonpUet. DIJ duizenden verlaten ver te- voren de kerstplaten de gram mofoonmaatschappij Bovema. Aan Damrak Aan het Damrak 92, waar vroeger de Oporto Bodega was gevestigd, is eind november de tweede Wimpy van Amsterdam geopend. Dit nieuwe soort snelrestau rant heeft als specialiteit een bijzonder soort Hamburger, eveneens Wimpy genaamd, wel ke wordt bereid volgens een uniek recept en waarvoor de aparte en geheime kruidencom binatie kant-en-klaar wordt ge leverd door Lyons uit Londen. De nieuwe Wimpy Damrak is iets groter dan die aan de Leid- sestraat; er zijn namelijk zit plaatsen voor 72 personen, ter wijl er voor de zomer een terras is geprojecteerd voor 20 stoelen. Deze „Wimpy's" zijn van oor sprong snel-restaurants van J. Lyons Company Ltd. In tien jaar zijn er in Engeland 300 van geopend. Verder vindt men Wimpy's in Noorwegen, België, Ierland, Frankrijk, Ver. Staten, Zuid-Afrika, Rhodesia en Kenya.

Allerhande | 1964 | | pagina 3