Duizenden denken al vroeg aan Kerst „Witte Brigade" piekert in september al over kerstdiners PMC - REISPLAN VOOR 1965 Werken tegen kalender en klok om kerstfeest volledig te maken r Columbiaanse koffie Leger Horeca-mensen werkt op .kookhitte' Verliefd ENCYCLOPEDIE en Schotse thee Verloofd wordt herdrukt Abonneren op AllerHande vA I HHI KERSTNUMMER In dit nummer l§ A AH-omzetten in eerste negen maanden van 1964 NA HET SUCCES ISRAËL-REIZEN: Wegens overweldigende belangstelling GOUDEN HORIZON Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller SAH001000107 Allerhande december 1964 HOnjVERANCIÏR DECEMBER 1964 ®e jaargang no. 12 (107) Voor het kind is kerst zonder kaarsen geen kerst ?ina 13 Rudi Carrell brengt kerst sfeer in en vanuit Davos Pagina 3 Wat is er romantischer dan trouwen rond kerst? Pagina 13 Kinderkoren hebben al maandenlang gerepeteerd voor de kerstzang Pagina 3 De champig nonkweker werkt al een jaar aan uw kerstdis Pagina 13 Willem Duys spreekt ook met de kerst voor de vuist weg Pagina 3 Winkelperso neel en ser veersters heb ben het druk ker dan ooit Pagina 2 Geen kerst zonder kerst verhalen Pagina 2 Geen Oude jaarsnacht zonder vuurwerk Pagina 7 jyOG LANG VOORDAT DE KERSTKLOK KEN luiden, de kerstkaarsen flonkeren en de dampende en feestelijk aandoende kerst diners op tafel staan, denken duizenden men sen op allerlei plaatsen in onze maatschappij reeds aan de komende kerstmis. Soms enkele treken, maar soms ook elf maan den van te voren. Al die duizenden denken zo ver vooruit, omdat hun beroep ergens heeft te maken met het feest van kerstmis. Zij spelen een rol bij het denken, de produktie, de kweek enz. van alles wat er nodig is om juist die laat ste donkere dagen van het jaar de sfeer te ge ven, die we allemaal zo graag willen. Kaarsen, kerstversiering, bezinning, eten en drinken, amusementDat alles vraagt den ken in de toekomst. Van al die voorbereidingen en de problemen daar omheen vertellen op deze pagina's enkelen uit dat grote leger van den kers en werkersdie er voor zorgen, dat ivij Kerstmis vieren, zoals we dat al jaren achtereen doen. Zij moeten werken: „tegen de kalender en soms zelfs tegen de klok. De champignon- kweker in zijn „grotten", heeft maar enkele uren; de fokker van kalkoenen slaapt weken van te voren nauwelijks; de kerstliederen wor den op de grammofoonplaat vastgelegd op een dag, dat wij op het strand verkoeling zoeken na een warme dag; hulstkwekers kijken in mei met zorg naar de lucht; de kerstboomkweker hakt zijn boom, die hij tien jaar geleden plant te; kerstkaartontwerpers zijn in januari al weer aan de slag; kerstboeken liggen maanden van te voren gedrukt en gebonden klaar; de wijn- botteliers vullen in januari hun flessen kerst- wijn; een damesweekblad-redactie buigt zich in september over het kerstnummer; winkel en expeditieper soneel van grote bedrijven werkt weken tevoren onder hoogspanning. Al die werkers vragen geen „hulde". Toch willen we, nu met Kerstmis 1964, denken a*in al die duizenden, die er mede voor zorgen, dat ons kerstfeest zo volledig mogelijk zal zijn. En ook denken we dan aan die andere groep werkers, die zelfs op beide kerstdagen paraat zal zijn, om aan al onze wensen, gevraagd of ongevraagd, tegemoet te komen. Illllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll pjEN VAN DE PMC-reizen 1965 gaat naar de Verenigde Staten. En ook dit zullen de PMC-reizigers zien: Brooklyn Bridge, de hangbrug die Manhattan en Brooklyn verbindt, met de wolken krabbers van New York op de achtergrond,. De totale omzet van het de- tailbedrijf van Albert Heijn N.V. was in de eerste negen maanden van dit jaar in verge lijking met de overeenkomstige periode van vorig jaar 23 pet. hoger. Hiertoe hebben in de eer ste plaats bijgedragen de nieuw geopende zaken en de tot zelf bediening verbouwde bedie ningszaken. Ook in de overige filialen kon gemiddeld een hoge re omzet worden geboekt. De gevolgen van de loon- en kostenstijging konden, dank zij de hogere omzetten, worden op gevangen. Indien de resultaten over de laatste maanden, die voor het detailbedrijf zeer be langrijk zijn, niet te veel afwij ken van de verwachtingen, zal het totaal resultaat over 1964, ondanks lagere procentuele netto-marge, iets hoger zijn dan vorig jaar. "AN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechte een briefkaart met dui delijke vermelding van naam, vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van 1,aan extra postzegels voor administratie kosten en gericht aan Albert Heijn N.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een Jaar van toe zending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huls. WO verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 1,aan zegels aan de adreszijde van de briefkaart te plakken. 1YTATUURLIJK, met de feest- dagen komt er aan voedsel en dranken allerlei bijzonder smakelijks op tafel. Gerechten, waar iedere goede huisvrouw I eer mee inlegt; dranken die familieleden en gasten bewon derend en prijzend I naar de gastvrouw zullen doen opzien. I Maar dat is het niet alleen. Na de maaltijd of ,,7.o maar rond de kerstboom" zal er ook tijd en gelegenheid I zijn voor een geurig kopje koffie of een I smakelijke kop thee. Albert Heijn heeft o.m. MacQueen thee, een Schotse thee. AH-thee-experts ontdekten, I dat in de gure hooglanden van het bergachtige Schotland thee het leven van de zwijgzame I Schotten van de vroege ochtend tot de late avond begeleidt. Dat kan natuurlijk geen slappe thee zijn! Men schenkt daar een kos- I telijke, geurige, hartverwar- ROND DE KERST BOOM mende drank, die geheel past bij dit onafhankelijke en zelf bewuste volk. MacQueen thee is de naam die is verbonden aan een heel oude Schotse clan, waarvan de originele „Tartan"- en „Crest"- kleurpatronen de verpakking sieren. F.n dan die goede kop koffie. „Perla de Columbia" is een feof- fiemelange, die voor honderd procent is samengesteld uit Co- lumbia-koffies. Deze groeien op de hellin gen van de CORDIL LERAS DE LOS AN DES. Ze komen niet alleen uit bepaalde, zorgvuldig geselec teerde gebieden, maar worden bovendien nog onderworpen aan een precieze handsortering. Daardoor komen Inderdaad al leen de parels onder de koffie bonen van het zonnige Colum bia in uw T7"ERSTDINER bij kaarslicht in Formosa A*-aan de Amsterdamse Kalverstraat. Maar wat komt er. maanden van te voren al, voor kijken, voordat jonggehuwden, gezinnen, be zoekers uit de provincie in dit centrum-res taurant vol sfeer kalkoen kunnen nuttigen. Of malse zwijnebout? Manager A. J. Welp vertelt er dit van: In september gaan we al lopen piekeren. De chef kok, de chef patissier, ikzelf, ieder, die bij de voorbereiding betrokken is. Kandelaars worden opgepoetst en nageke ken. Er moet rood lint worden besteld. En volop kaarsen natuurlijk. Menu's beginnen ons al door het hoofd te spelen. Af en toe spre ken we eens wat gerechten door. Dan gaan K«»'»en worden g«con- we een plattegrond maken van het bedrijf trolaord, k»nd«lt«r» ge- voor de tafelschikking. En ondertussen nemen powtltl Formosa bereidt we al telefoontjes aan van gasten, die in september, oktober al reserveren voor hun 1 kerstdiner in Formosa. diners. fORMOSA-manager Welp bespreekt met zijn goed gemutste medewerkers de plannen voor de ko mende kerstdiners. VÓÓR KERST MET KERST TONGE MENSEN, en hoeveel zijn J het er in dit land, honderden, duizenden?, denken lang vóór kerst aan kerst. Omdat zij zich dan ver loven en dat jonge geluk gaan bezegelen met een gladde gouden ring. Juwelier, edelsmid en horloger G. F. Hulsman uit de Utrechtse Lange Elisabethstraat vertelt daarover. En over de ande re sfeer die er de laatste weken van het jaar in zijn bedrijf heerst, als de verkoopsters feestelijke ja ponnen dragen en er in de winkel telkens het fluisteren is van jonge paren, die keuren en kiezen. ,Jk heb een apart hoekje voor ze laten inrichten", zegt meneer Huisman. ,jEen bankje, waar ze rustig hun keuze kunnen maken uit de grote collecties. Soms, als ik me omdraai, klinkt er een zachte kus en als ze de zaak uitgaan lopen ze hand in hand". Maar juwelier Huisman wordt in december ook nog op andere manieren met menselijk geluk ge confronteerd. De middag voor kerst en op de laatste dag van het jaar komen ook veel oudere paren voor zijn toon banken. „Vind je dat mooi?" vraagt hij dan en als zij „ja" zegt, ligt dat pakje 's avonds onder de kerstboom of hangt hij haar om middernacht zijn dure december- geschenk om. Ring met diamant En wanneer denkt men bij juweliers be drijf Huisman voor het eerst aan kerst? Rond de jaarbeurs, zegt de heer Huisman. ,X>an gaan we de collecties glad de ringen aanvullen. En in okto ber, november gaan we ook aan het werk voor de kerstsieraden, die in dit bedrijf zelf worden ontworpen en vervaardigd. Toch, zegt hij „verandert er iets met de kerstverlovingen. Vroe ger was het of Tweede kerstdag, of Tweede paasdag. Maar hoe langer hoe meer burgert de ge- v melange. Trek naar de stad Dertig serveersters zestien koks en banketbakkers vormen het legertje horecamen- sen, dat dan op volle toeren werkt. Toch", weet de heer dat heel soepel. Want aantal reserveringen maakt mogelijk, dat op de minuut en volledig naar wens van de gasten kan worden geserveerd. Wie opbelt, vertelt hij, krijgt meteen de vraag voorgelegd hoe men het kerstmenu samengesteld wil hebben. Strak» zullen die me nu's in de weken voor Kerst op de tafeltjes staan. - Moeder „vrijaf" „Dit is bij ons heel typisch, aldus manager Welp, „er komen heel veel mensen uit de buurt van Amsterdam. Zij brengen kerst door in de hoofdstad. Ze kunnen al rond half zes in For mosa terecht voor het kerstdi ner. Na afloop bezoeken zij thea ters e.d. omdat ze na zo'n twee- eneenhalf tot drie uur aan tafel nog een lange kerstavond voor zich hebben. Veel gezinnen met kinderen scharen zich met Kerst mis bij Formosa aan de stem- TJET PMC-REISPLAN voor het komende jaar is vast- gesteld. De uitstekende ervaringen met en de en thousiaste reacties op de Israël-rcizen van dit jaar heb ben geleid tot een herhaling (maar dan uitgebreider) van de Israël-reizen. Maar het reisprogramma is boven dien uitgebreid met een flink aantal vliegreizen naar andere landen. In grote trekken komt het op de volgen de reizen neer: mig verlichte tafels. Vooral op de Tweede Kerstdag, als de huis vrouw „vrijaf" heeft en men in familieverband buiten de deur gaat dineren." Stijlvol Formosa ziet, van jaar tot jaar, met Kerst veel bekende gezichten. Er zijn gasten, die, bij het ver trek al „tot volgend jaar" kunnen zeggen. Maar Iedere Kerstmis zijn er ook weer nieuwkomers en veel gasten, die met vaste relaties mee komen om hier, in het hart van de binnenstad, in rust en stijlvol de Kerstmaaltijd te kun nen gebruiken, Formosa-manager A. J. Welp: „Kerstdiners vormen voor de Horecaman een hoogtepunt. Druk, natuurlijk. Maar het geeft ons allemaal voldoening om na het voorbereiden en werken van weken de gasten aan tafel te zien, genietend van hun diner, terwijl serveersters zachtjes nieuwe schalen aandragen en de TO GAAT DAT rond Kerst bi; juwelier Huisman m Utrecht een kaarsen flonkerend brandenjonge man, een jonge vrouw en een ring WINTERCRUISE met het cruiseschip de ..Akropolis" via Genua naar Algiers. Ca sablanca. Canarische Eilan den, Madeira en Lissabon 19 februari 5 maart. 15 dagen prijs: 850.-// 1700,- (af hankelijk van hut). ISRAËL vliegreizen met Pasen, Pinksteren en in sep tember, 18 dagen inclusief et-n rondreis door geheel Israël met inbegrip van Eilat: 1287.- TUNESIË vliegreizen in april, mei en september, 16 dagen, inclusief een rondreis door Tunesië 895.-. VER. STATEN en CANADA vliegreizen in mei en september, 21 dagen reizen door de Nieuwe Wereld: 2885.-. MEXICO en VER. STA TEN vliegreizen in april en oktober, 21 dagen rijden en vliegen door en over Mexico en Miami Beach, Washington en New York: 3695.-. SPANJE vliegreis naar de Costa Brava, vanaf 27 mei 15 dagen aan de Middelland se zeekust, geheei verzorgd 495.-. ITALIË vliegreizen naar de Thyrrheense kust. vlak bij Rome, vanaf 3 juni. 15 dagen geheei verzorgd 695.-. MEER. veel meer over al deze reizen vindt u op pag. woonte in om „op zomaar een dag" te verloven". Er is een mode in ringen, maar vakman Huisipan spreekt liever van stijlveranderingen. De ring van 5 tot 8 mm breedte is nu bijzonder in trek. Maar de be werkte ring en dan vooral de ring met een diamant wordt ook snel populair. Die is dan voor het meis je, de heer draagt uiteraard een „gewone" gladde ring. Ergens is dat toch niet helemaal juist, vin den sommige paren, die de voor keur blijven geven aan de symbo liek van twee eendere ringen. Menselijk contact „In de weken voor kerst mensen ontvangen, jongeren en ouderen, dat vind ik heel mooi", zegt juwe lier Huisman. „Alles spreekt van bet feest dat komt. En er is vooral menselijk contact, klanten, die met vragen komen. En die hun juwe liers in vertrouwen nemen voor het geschenk onder de boom. Soms is er ook de weemoed om een jaar dat ging en waarvan herinneringen moeten worden vastgelegd in een sieraad, dat aan een geliefde toe behoorde." J~)E BELANGSTELLING voor de 16-delige, in kleuren geïllns- treerde Gouden Horizon Encyclopedie is overweldigend. De eerste druk van deel 1, 2 en 3 (37.000 exemplaren van elk deel) was al direct uitverkocht, een herdruk (15.000 exemplaren van elk deel) kan ieder ogenblik uitgeput zijn, een derde druk wordt nu overwogen. £JET kan derhalve voorkomen, dat hier en daar in de Albert Heijn-winkels geen exemplaren meer beschikbaar zijn. Dat is echter zeer tijdelijk, er wordt met man en macht aan de nieuwe be voorrading gewerkt. Dit geldt ook ten aanzien van de delen 4 en 5. Deel 6 zal vanaf 16 decem ber in de AH-filialen ter beschik king staan. Hoewel Albert Heijn er van de aanvang af van overtuigd was dat deze populaire, prachtig uit gevoerde Encyclopedie, mede ge zien de bijzonder lage prijs, zijn weg wel zou vinden, heeft de vraag alle verwachtingen over troffen. Vooral de laatste weken zijn de exemplaren „weggevlo gen". Maar, zoals gezegd, alles wordt gedaan om zo snel moge lijk voor nieuwe voorraad te zor gen.

Allerhande | 1964 | | pagina 1