speelden belangrijke ontwikkeling encyclopedie rol In films over Oceaan Grenzeloos lekker! 'J'iiih toffee - Albert Heijn 'n Dag poetsen hoeft niet meer Encyclopedie! in Eerst was er felle tegenstand Cappuccino rj 3 Hoe maakt Id1 men een Nederlandse editie Longdrinks Z1.jn m L'v clelieata ciföHoaübsa Vleesjes in madeirasaus BESCHERM UW AUTOLAK 0p Nederland afgestemd WITTE- BONENSOEP NOVEMBER 19(54 ALLERHANDE MADAME DE POMPADOUR CATHARINA de Grote VEIZERIN Catharina de Grote die de encyclopedie als tymbool van de wedergeboorte van het denken haar krachtige tteun gaf; zij maakte de hoeken over alles wat de mens wist" popjilair in de leidende kringen. Zxi XtotA ÉStltAXSICJ; D C I I ON A ft Y IC IENCES, &c. i !-• ranrcty T700RNAAMSTE drijfveer tot gigantisch werk is de menselijke drift om te weten en anderen daarvan op de hoogte te brengen. De encyclopedie, die samenvatting van ,,al" het menselijke weten en kunnen, heeft het al tijd moeilijk gehad. Geen boekwerk heeft zoveel verbo den, censureringen en gevangenisstraffen voor de sa menstellers aangetrokken als de encyclopedie. Dictators, absolute vorsten die alles te zeggen hadden en zich een godheid waanden, alsmede hun vleierige dienaren, zij allen hebben in de loop der eeuwen strijd gevoerd tegen de encyclopedie die, op vele gebieden van de geest, nieu we stromingen kanaliseerde en nieuwe inzichten opende. JÏ/TADAME de Pompadour min- nares van Lodewijk XV (17211764), gegraveerd door Bonnet, naar een pastel van Bouchez. THE AT ISES van een der beroemdste encyclopedieën wereld, de Encyclopaedia Brittannica; de tweede druk verscheen in 1778. NEDERLANDSE redac tiestaf van de Gouden Horizon encyclopedie bestond nit twintig medewerkers: ont werp en vormgeving werden gerealiseerd door acht mede werkers. De produktie, controle en organisatie waren in handen van zes medewerkers. De technische verwerking eiste 32 weken werk van diver se fotolitho-inrichtingen, be zette een tweetal vier-kleur- persen gedurende acht maan den en één van de grootste binderijen had ongeveer een zelfde tijd nodig. Meer dan 2000 illustratie moesten worden voorzien van Nederlandse teksten. J a c. G. Constant schreef plm. 1G70 I trefwoorden, waarvan tiental len nieuwe. Het geheel is uit gevoerd met meer dan 2500 il lustraties, voor 95 pet. uitge voerd in vier kleuren. Door de drukkerij werd 160.000 kg. papier of 1.500.000 vellen papier verwerkt. Ter vergelijking: de lading voor twaalf treinwagons of 34 gro te vrachtauto's. Alle Gouden Horizon Encyclopedieën naast elkaar zouden een boeken plank van 6700 meter vullen. De redactie wist zeer bijzon dere plaatjes te bemachtigen zoals: een luchtfoto van Rotter dam van vóór de oorlog! Een gekleurde plaat van de toe komstige Metro van Rotter dam. De nieuwste maanfoto! Een originele foto van de Oriëntexpres van vóór 1890. Een van de weinige portretten Ivan Karl May. Aantal letters I pirn. 21 miljoen. T\E ENCYCLOPEDIE is altijd de poort geweest tot nieuwe opvattingen, tot nieuwe verten van de geest; de encyclopedie is daarom dan ook altijd gevreesd door de behoudzuchtige heer sers, die alles bij het oude wil den laten en die bang waren voor nieuwe, vrije gedachten. Het is opvallend dat twee be faamde historische vrouwen een belangrijke rol hebben gespeeld voor de overwinning van de en cyclopedie over deze vrees voor het nieuwe. Staatsgevaarlijk" De mooie vriendin van Lodewijk de Vijftiende, de Markiezin de Pompadour was eei dier twee. Voltaire, een dei medewerkers van de beroemde Franse encyclopedie die, in 28 de len, vijf supplementdelen en twee tabeldelen verscheen tussen 1751 en 1780 (35 delen in totaal!) heeft verteld hoe er aan het hof van Versailles, in het lievelingspaleisje van de koning, het Trianon, een gesprek ontstond over de samen stelling van ,,La Poudre", in het Frans zowel „buskruit" als „toilet poeder". En dat toen Madame de Pompadour, om eens te laten zien hoe degelijk die gewraakte ency clopedie (de koning had het werk stuk in beslag laten nemen of schoon hij er nooit een woord in had geleze een dergelijk woord wel verklaarde. Het „staatsgevaarlijke" werkstuk viel de koning erg mee toen hij het. bij die gelegenheid, inkeek. Op die manier wist de intelligente en invloedrijke vrouw de „ency clopedie", dat werk van de belang rijkste en beroemdste mannen van het toenmalige Frankrijk, krachti ge steun te verlenen. Zij werd daarmede bondgenote van deze mannen in de strijd voor een nieu we, moedige wereldbeschouwing. Ofschoon Lodewijk de Vijftien de, uit hoofde van een lange tradi tie, nu eenmaal hecht verknocht was aan de onbeperkte vorstenmacht en zich als een god voelde en daarom onmoge lijk de denk- en meningsvrijheid van deze nieuwlichters van geleer den kon aanvaarden en hij derhal ve ook bepaald geen steun wilde verlenen en verlenen zou, toch kwam de „Encyclopédie" (waarvan toen nog tien delen moesten ver schijnen) met behulp van nog an dere hooggeplaatsten dan de Pom padour (die in 17C1 stierf) gereed. DE GOUDEN HORIZON Encyclopedie is oorspronkelijk in Amerika opgezet en uitgegeven. De Amerikaanse pedagoge dr. Bertha Morris Parker werkte er met een uitgebreide staf tien jaar aan. Men heeft daar, behalve de teksten en al het tekenwerk, ook de vele foto litho's laten vervaardigen, waarmee een enorm bedrag was gemoeid. Dit is echter niet alléén gedaan om deze encyclopedie in Amerika uit Ie geven maar ook om de mogelijkheid te hebben het vervaardigde materiaal dóór te verkopen naar andere landen, waar men stuk voor Huk nooit in staat zou zijn materiaal op deze schaal zelf te maken. Dat men daarbij steeds gewaagder hulpmiddeltjes noest toepassen om de Koning te misleiden of liever „in slaap te sussen", doet niets af of toe aan het feit dat de Encyclo pédie zich, tegen alle weerstand in, groots ontwikkelde. Hulp van Catharina Daarvan was ook die andere grote vrouw Catharina de Tweede van Rusland, in niet geringe mate een oor zaak. Deze Czarina bewonderde vooral de redacteur en eigenlij ke leider van het geweldige Franse werkstuk, Denis Diderot en deze bewonde ring inspireerde haar tot hulp. In alle landen van Europa, waar het Frans de omgangstaal van de aanzienlijken was, verbreidde zich het werk in snel tempo. Dat het, in Frankrijk zelf, een moei lijke zaak blééf die van het Hof veel tegenkanting ondervond, bewijst wel het feit dat de vijf supplementen die tussen 1772 en 1777 verschenen, in... de vrije Republiek der Nederlanden, in Amsterdam, gedrukt moesten worden! Omwenteling De Encyclopédie heeft een ge weldige ommekeer in het gehele geestelijke leven verwekt en daarom is het wel te begrijpen dat dictatoren en vorsten er ook nu nog in bepaalde staten met ze kere waakzaamheid naar keken. De Encyclopédie van de Franse denkers Diderot, d'Alem- bert, Voltaire, Rous- au, Montesquieu, Con- dillac, Helvetius, Tur- got en Jaucourt etc. be tekende een revolutie op het ge bied van de geest; het was de eerste klaroenstoot van die dave rende maats 'ïappelijke revolutie die de naam „Franse revolutie" zou krijgen. Overigens kan men zich, in onze vrije tijd (in ons vrije Westen) geen idee meer vor men van de geweldige moed die men moest bezitten om al het menselijke weten samen te vatten in een alfabetische rangschikking en voor ieder ontwikkeld mens toegankelijk te maken. Engels initiatief De grote stoot tot die eerste waarlijk-monumentale Franse «Encyclopédie ou Dicti- nnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers", waaraan Lodewijk XV pijn had en waarover zowel Madame de Pompadour als Catha rina de Grote zich zorgen maakte, werd gegeven door een tweedelig Engels werk de „Cyclopae dia of Universal Dictio- nary of Arts and Scien- c e s". Het was gemaakt door Ephraim Chambers in 1728 en werd gevolgd door een enorm Duits werkstuk dat men in 1731 begon en in 1750 beëindigde en dat toen liefst 64 delen omvatte: het was het „Universal-Lexicon" van Zedler uit Leipzig. Chambers werkje kwam terecht in Frankrijk: Diderot zou het ver talen. Hij ontdekte achter de te korten en besloot toen zelf mvr aan een „echte" encyclopedie te beginnen. Het werd de beroemdste encyclopedie die ooit verscheen. Later verbeterde men deze uitga ve; men kwam tot scherper rang schikking en vergemakkelijkte het i. Nieuwe encyclopedieën verschenen (o.a. die van Fan- coucke in Parijs in liefst 201 de len!) maar bij dat alles bleef de zuiver alfabetische het winnen, al past bijv. de befaamde ..Encyclo paedia Britannica", die al in 1771 verscheen in drie delen en daarna nog een aantal malen, en dan in 1947 in Engels-Amerikaanse sa menwerking, uitkwam (24 delen: 15de oplage) een systeem toe, waarin de alfabetische rangschik king wordt gemengd met een lan gere uiteenzetting over een be paald onderwerp. De Grote Brockhaus Ook Brockhaus is een naam die genoemd móet worden; ook hij wilde voldoen aan de eis de con versatie een achtergrond te ver schaffen. En er viel heel wat te converseren na de napoleontische oorlogen! De „Grosse Brockhaus" werd de meest nagevolgde ency clopedie ter wereld en in zijn tijd (de eerste helft van de vorige eeuw) was het het meest gelezen boek. Beroemd is ook geworden de „Grote Laroussë", een Frans werk dat in 1866 begon te verschijnen in Parijs en tien jaar later volledig was (15 delen). Tegenwoordig heeft bijna elk land zijn eigen encyclopedie en met ere moet het eigen land genoemd worden, waar in het „Woordenboek" van Nicu- wenhuis dat in 1850 uitkwam de eerste encyclopedie was in eigen taal, die gevolgd werd door de „Algemeene encyclopaedic voor den beschaafden stand" (15 delen) en later door het reuzenwerk van A. Winkler Prins, een encyclope die, geïnspireerd op het voorbeeld van Brockhaus, die in de jaren 1870 tot 1882 tot stand kwam en ook een waar wonderwerk van doorzettingsvermogen is. De Winkler Prins Winkler Prins was dominee in Veendam (waar zijn naam o.a. nog voortleeft op de gevel van het gymnasium) en met een drietal medewerkers slaagde hij erin de „geïllustreerde" (iets nieuws toen!) encyclopedie in oktober '81 te beëindigen; hij had toen zelf liefst 39.000 pagina's geleverd aan het 15 delen omvattende werk! Onze tijd, dit gebruik maakt van nieuwe technische verworvenhe den, van mechanische middelen voor de raugschikking van tref woorden etc. (computers en andere soorten mechanische breinen) heeft het gemakkelijker dan de oude encyclopedisten. Daarom kan men, voor een aanmerkelijk gerin ger bedrag dan wat vroeger ge vraagd moest worden, nu bijzonder mooi uitgevoerde en wetenschap pelijk verantwoorde encyclope dieën kopen. Dat de druktechniek van onze tijd een prachtige uitvoe ring mogelijk maakt, is ook geen geheim meer. Een voorbeeld hier van is de Gouden Horizon Ency clopedie in zestien kleurige delen, waarover men elders in dit blad kan lezen. QM HET U DUIDELIJK te maken wat de Nederlandse samenstellers hadden te doen, kunnen wij het beste een paar voorbeelden geven. Het spreekt vanzelf dat Willem iBeukelszoon, Pies- man of zelfs Anthony Fokker in een Amerikaanse 1 of Franse encyclopedie gemak- kelijk zullen ontbreken, als dat de Nederlandse beslist moeten voorkomen. Er moeten dus teksten over geschreven wor den en er moeten plaatjes bij worden gemaakt. Die teksten dat is nog tot daar aan toe, maar... de illustraties. Speurtochten Zoek maar eens een aardige af beelding (die ook nog behoorlijk kan worden gereproduceerd) van Willem Beukelszoon of van Fok kers eerste vliegtuig „De Spin"! Er zit in de Nederlands Her vormde Kerk in Biervliet wel den glasraam waarop Willem Beukels zoon is afgebeeld, maar een brief aan de gemeente leverde alleen maar kleine, onbruikbare afbeel dingen op, een ansichtkaart. Dan maar eens zelf gaan kijken. En Biervliet is niet naast de deur! (Zoekt u eens op waar het ligt!) Albert Heijn trakteert u op twee nieuwe 100 grams chocoladetabletten naar unieke, nieuwe recepten. Natuurlijk de vertrouwde, fijne Delicata- kwaliteit, nu nog eens extra verrassend van smaak. Fantastisch lekker! IERLAND zorgde voor het recept van Irish Coffee. Albert Heijn maakte er zijn nieuwe tablet naar. De smaak? Melkchocolade, zwarte koffie, room en whiskey. Het resultaat? Uitmuntend. De prijs? Voor 100 gram van die uitstekende Delicata-chocolade niet meer dan 95 Ct Monnikenweek Die afbeelding in dat raam leek aardig, maar zij zat zo hoog. Fo tograferen van de grond af mis lukte. Een ladder bracht weinig soelaas. En een hele stellage bou wen voor één afbeelding van Wil lem Beukelszoon in de encyclope die... enfin, u begrijpt het, de menstellers dropen teleurgesteld af. Wat nu? Er zat niets anders op dan zelf een tekening te laten maken. En „De Spin" van Fokker? O er zijn afbeeldingen in boeken of kranten genoeg, maar die kan men om technische redenen niet gebruiken als men tenminste een behoorlijke afbeelding wil hebben. Er moest een echte foto komen, uit die tijd zelf. Ook geen gemak kelijk karwei! Maar zij werd ge vonden. denkt te hebben en snijdt die in niet te dunne plakken. Op het moment van de bereiding snijdt u er blokjes van en die wentelt u door de bloem, waarna u ze in de boter aan alle kanten mooi licht bruin bakt. Schep ze met een schuimspaan uit de pan en houd ze warm, terwijl u verder gaat. U neemt ui en snippert ze, waar na ze in de bakboter van de lever ook een weinig kleur behoort te krijgen: vooral niet bruin fruiten, alleen maar kleuren. U voegt wat zout en peper bij, een snuifje tijm, eventueel een kruidnageltje. U roert goed en strooit losjes wat bloem in de pan, u blijft roeren terwijl u het gas op hoog zet om zodoende de bloem bruin te laten worden. Daarna zet u het gas op klein, u voegt (steeds roerende) zoveel melk erbij dat de saus net die graad van gebondenheid krijgt die u prettig vindt, niet te veel, niet te weinig. Dan maakt u een blikje soep balletjes open (het mogen er ook meer zijn, dat hangt van uw smaak af), de inhoud roert u door de saus. U giet er wat madeira bij (de keuken-madeira kost 1 gulden per flesje van een dl) en vervol gens komen de blokjes lever het gezelschap versterken. U laat alles door en door gloei end worden, u controleert nog even of er van alles voldoende in zit en u dient dit geurige vleesge recht op met aardappelen, vers gekookt, of rijst of spaghetti. Iede re groene groente is er best bij, alhoewel kool iets te zwaar is. Maar lof en andijvie of sla doen het voortreffelijk. ITALIË is de bakermat van de pittige cappuccino. Pittige koffie én Delicata-melkchocolade geven aan dit nieuwe cappuccino-tablet -» z'n exquise smaak. De prijs? Voor 100 gram van die uitstekende Delicata-chocolade niet meer dan 55 Ct Alleen bij J7EN ZEER GROOT DEEL van de Nederlandse auto's brengt de nacht niet door in een warme garage, maar „langs de blauwe rand" zoals diï Rotterdammers zeggen, „aan het trottoir" (Den Haag), of „langs de stoep" (Amsterdam). En dat buiten overnachtend deel van het Nederlandse personenautopark wordt iedere maand groter. Veel schade levert dat bulten staan niet op, wanne-r de auto eigenaar er maar voor zorgt, dat zijn vehikel dié beschermende laagjes over in- en uitwendige de len krijgt toebedeeld, die in ons vochtige land nu eenmaal noodza kelijk zijn. Wie niéts aan zijn auto doet, een hele winter, brengt hem wel ernstige schade toe, want roest vreet door, ook onder een ogen schijnlijk gezonde laklaag. Eerst wassen Poetsen is dus het parool, zeker tegen de winter. De wagen lekker schoonwassen, met veel, héél veel water, zodat alle slijpende en kras sende vuildeeltjes verdwenen zijn. En dan, wat men noemt, het conserveringsmiddel, wanneer de lak tenminste niet zo verweerd is, dat er eerst nog gepolijst moet worden. Het beste en langst hou dende conserveringsmiddel i nog steeds de ,Jiard e" auto w as, die stukje bij beet- den werken samen om bepaal de objecten te kunnen realiseren die zij alleen niet zouden kunnen Verwezenlijken. Deze vooral in de laatste tijd meer en meer toegepas te methode maakt zelfs een ency clopedie als deze betaalbaar in landen met een klein bevolkings aantal. Van al het in Amerika gebruikte materiaal (het filmmate riaal dus) werden kopieën gemaakt en naar de verschillende landen gezonden. Het ontvangen materiaal werd slechts zeer ten dele ge bruikt. Zeker voor meer dan de helft zijn andere illustraties ge tocht en gevonden. Nieuwe bewerking Voor Nederland is het bijvoor- beeld nodig iets meer te vertellen over de Afsluitdijk, over Fokker, over het Koninklijk huis, over onze provincies. Daarvoor worden tekeningen ge maakt of foto's opgezocht of ande re illustraties, die weer op de eer der beschreven wijze worden gere produceerd langs fotografische weg. Dit vraagt ook een zeer secu re bestudering van het Amerikaan- Je materiaal, want wat aan Ameri kaanse onderwerpen afvalt, moet weer met Nederlandse worden aangevuld. Soms moeten ook on derwerpen afvallen als de samen stellers het beter vinden ze door meer Nederlandse te vervangen, want de totale omvang moet de zelfde blijven. Ook alle kaarten, die in deze encyclopedie voorkomen, moeten worden voorzien van inschriften in de Nederlandse taal. Dit betekent dat op de originele kaarten de tekst moet worden weggehaald en de nieuwe Nederlandse tekst er voor in de plaats moet komen. Een zeer nauwkeurig en moeilijk werk, want sommige kaarten veranderen zelfs tijdens het bewerken van de ze encyclopedie zoals bijvoorbeeld met sommige Afrikaanse landen, die zelfstandig werden, het geval was. Andere indeling Om alles dan nog eens ingewik kelder te maken, komen alle tref woorden in totaal andere volgorde in onze encyclopedie, omdat nu eenmaal in het Engels de meeste woorden een andere beginletter hebben. Bovendien heeft onze tekst dikwijls een andere lengte dan de oorspronkelijke Amerikaan se tekst. Met het gevolg, dat alles opnieuw in elkaar moet worden „gemonteerd". Maar u heeft nu al enig idee, hoeveel zorg en inspan ning vóór het tot stand komen van deze nieuwe „lay-out" van dt sa menstellers wordt gevraagd. MmMr tuj foarttcr rf» \«iCT- I<t> \„i Ifcj krf>) t'iiwHi m ll».w» m«f *>■»!«*- fijn >-**•) a ï.j,> t h,> Wil.,!»! lr\l. U- t 'juut L<IU.t-*0 tmtijuu-i t(<•-, - v Vj» t e 3* iu tfcni-ln.il' •)i< hu mmiï t»-*<aKfen| wna&rti. U «ijtt l>)4 4* «(«.titagra ii^ *vt4 h.fcl o, a -te >.tra m <fc /rr,t,w i. je opgebracht en uitgewreven moet worden. Wilt u dit goed doendan kost het u een hele dag. Maar de auto kan er dan zeker een maand of vier goed tegen Moderne middelen Sneller werkt men met de mo derne conserveringsmiddelen, die altijd was bevatten, en waaraan voor een goede waterafstotende werking vaak siliconen zijn toege voegd. (Pas op dat die niet op uw ruiten komen.) Deze moderne middelen k vaak als een vloeistof op de lak worden aangebracht. Nadat even ingedroogd zijn, moet men er slechts nog even luchtig met een doek overheenwrijven en de auto- lak glanst alsof de auto zojuist uit de showroom kwam. Verleden jaar is op de markt gekomen Noury 4, een mid del, dat direct aan het waswater wordt toegevoegd. Wanneer de auto redelijk schoon is, voegt men een aangegeven hoe veelheid toe aan een emmer (lauw) water en wast daarmee de carrosserie normaal schoon. Het beschermende laagje slaat als het ware uit de oplossing neer op de lak en de auto komt even glanzend als hij met de hand in de was is gezet uit zijn schoonmaakbeurt •vandaan. Deze behandeling zult u 'chter vaker moeten herhalen, want het beschermende laagje vergaat" in deze vorm sneller. Hóe vaak? Dat is een vraag die u zelf moet beantwoorden. U ziet het zelf wel aan de toestand van de lak. Wie veel rijdt, wie hard rijdt, wie op stoffige wegen rijdt, zal het vaker moeten doen dan de man die wei nig rijdt, en dan nog op „schone' vegen. DE WITTE BONEN zet u een paar uur in de week, de nieu we oogst vraagt niet meer U kookt ze precies gaar in bouillon, ditmaal vin wat poulet getrokken en eventueel van wat kalfsbeen- tjes. Verwijder de beentjes De bonen mogen vooral niet door de zeef worden gedraaid- li roert er de inhoud van een blik sterk geconcentreerde toma tenpuree door plus een gesnipper de ui die goudbruin gefruit wordt in de boter. Een snuifje tijm en een half laurierblaadje, zout en peper completeren deze soep die u gloeiend opdient tot grote vreugde van iedereen. Strooi in de soepter- rien wat fijngehakte peterselie als extra heerlijkheid Kippesoep met rijst TREK VAN kippepoulet met een stukje foelie en een uitje een heel geurige bouillon. Haal de pou let er uit en verwijder alle been tjes en velletjes om ten slotte het blanke kippevlees in kleine stukjes te snijden. Kook in de bouillon rijst gaar. Verwijder de foelie, het uitje zal wel fijn gekookt zijn en dat mag erin blijven. Doe het kip pevlees in de pan terug. Voorzie de soep van zout en peper. Een snuifje nootmuskaat misstaat er niet in Klop in de soepterrien een eier dooier los en roer er een klein flesje echte room door. Al roeren de lepel voor lepel de gloeiende soep bijvoegen, tot gevaar voor schiften is geweken, dan kan al les verder in de terrien worden gegoten. Geef hier knappende broodjes bij. li- DIT lip Iwm willekeurig opgeslagen bladzijden uh hat derde daal van da 16-daKga Oovden Hernon Icyelopadie. In werkelijkheid zijn da illvstratiee in volla klaur. Da aarita drie dalen zijn direct beschikbaar. (Eau idee veer Sinterklaas I). Patates frites j j /£LS uw gezin dol is op j „f riten", neem dan de j pakken „kant en klaar"-friten j in huis. Ze zijn éénmaal ge-1 i bakken, dus behoeft u ze in j de frituur nog slechts gloeiend ite maken en van een fraai: j bruin tintje te voorzien. Let echter op de houdbaar- Iheidsdatum die op ieder pak\ staat en laat ze beslist niet: langer in uw koelkast ver- blijven, liever korter! U weet het, de beste fritenl zijn bruin en bros van buiten en fluwelig zacht van binnen. .1 HIER VOLGEN er een paar met Jaffa Gold: U neemt een borrelglaasje Dry Gin, u voegt er eenderde bor relglaasje Jaffa Gold vruchten limonade-siroop bij (fl.95), het sap van een halve citroen, een ijsblokje en u vult naar verlan gen aan met Seven-up Versie ren met een halve schijf sinaas appel die u te paard op de rand van het glas zei U neemt een-derde Dry Gin, een-zesde Jaffa Gold, een-zesde citroensap, een-derde Apricot Brandy, een ijsblokje en u giet er tonic bij. Goed roeren. SORBETS Een-derde Oragnac, een-derde Dry Gin, een scheutje Jaffa Gold daarop vanilleijs uit het bekertje of zelf in de koelkast gemaakt) aanvullen met Seven- up. Voorzichtig een weinig roe ren. rietjes erin zetten en genie ten. Rum m het glas, daarbij een scheutje Jaffa Gold, een scheut je citroensap, een blokje ijs en aanvullen met Seven-up. Roe ren.

Allerhande | 1964 | | pagina 3