MELIÏTA- MALING VEREIST SPECIALE KOELMOIENS Wat er na allemaal wel in Zaandam gebeurt U wilt Neem 39 HANDIGE MIDDELTJES VOOR ONTDOOIING Rijswijks Burgemeester opende SuperMart in winkelcentrum Albert Heijn 'L-T Uitgedokterd' systeem Waterkoeling geeft geen problemen meer Zaanstreek zette blij de klok terug Silver Queen TAFEL MARGARINE Vroeger was er spiritus WINTERZORGEN OVER DE AUTO VOORBIJ 50 grams CHOCOLADE LETTERS Dikke lOO grams CHOCOLADE LETTERS Wees prijsbewust.kom ook naar ALLERHANDEA NOVEMBER 1964 i dat plastic schrapper- meeste benzinepompen eschikking stellen) niet even nadat u met scho- bent weggereden, be- warme adem aan de van de voorruit. Met T^EN GROENE MACHINE die er voor de leek zeer inge- wikkeld uitziet, eigen dekschuiten, kokers met mag neten, magnetische banden, installaties die de grondstof vijf verdiepingen omhoog kunnen blazen we vullen de lijst niet langer maken, maar dit komt er in Zaandam wel allemaal kijken vóór mevrouw Dingemans in Heerenveen haar kopje Melitta-koffie kan zetten. JJET IDEE BEGINT eigenlijk op het moment dat men zo'n kop koffie drinkt. Ineens komt het op: wat gebeurt er allemaal voor dit blik in onze keuken opengaat? In Zaandam, waar de produktiebedrijven van AH aan de Oostzijde staan, kon een blik achter de schermen worden ge slagen. „U moet meneer J. H o - g end ijk hebben, de hoofd chef', werd gezegd; „onder hem ressorteren koffie en thee." Wat is MeJitta-maling „Meneer Hogendijk", meteen met de deur in huis: „Wat is Melitta- maling?" ,flet streven bij Melitta is om tot zo fijn mogelijke korreltjes koffie te komen, heel gelijkma tig dus, en vrijwel poederfijn. Het malen is aan normen ge bonden en die moeten wij pre cies aanhouden om de aandui ding Melitta-maling te mogen voeren. Vandaar dat op ons la boratorium de hele dag door zeefproeven worden genomen, van de morgen tot de avond." Maandenlang, zo horen we, is men ln Zaandam met het speurwerk bezig geweest. De eisen van Melit ta waren streng: de gestelde norm moet precies gehandhaafd worden. „Het zit allemaal in de manier van malen", aldus de heer Hogendijk. „Onze machine komt uit Duitsland, waar een fabriek staat die zeer gespecialiseerd is op het gebied van maalapparatuur." Tussen de balen Akkoord, maar waar begint hier In de AH-fabriek het Melitta proces?" „Beneden", was meteen het ant woord en vijf minuten later ston den we gelijkvloers, tussen lange rijen hoog opgestapelde balen on gebrande koffiebonen. „Daar buiten", wees de heer Hogendijk„ziet u onze eigen schuiten liggen. Ze halen uit Amsterdam de zelf geïmporteer de koffie, de ongebrande bonen dus. Soms wordt rechtstreeks van de zeeschepen in de boten van AH overgeladeneen andere keer wordt de koffie bij de ve men en scheepvaartloodsen ge haald." Van elke partij worden door een beëdigd controleur monsters ge trokken. Deze worden gezonden naar de monsterkamer, waar ze op afwijkingen etc.» worden gecontro leerd. Een tweede controle eigen lijk, want in Guatamala of Brazilië of Afrika waar veel koffie van daan komt had de eerste contro le plaats. „Wij zijn zeer secuur, want onderweg zouden vocht of sterk riekende stoffen in hetzelfde achip schade hebben kunnen ver oorzaken." mens die ln Zaandam met balen koffiebonen naar boven loopt te sjouwen. Het gaat allemaal auto matisch. Het wordt zo gewoontjes verteld. „Van de bovenste verdieping lopen de koffiebonen in de branders die ook geheel auto matisch werken. Na het brand- proces gaan zij via de koeler en de ontstener naar de containers boven de molen." De ontstener is ook een aparte machine, waar alles wat zwaarder is dan koffie achter blijft; de zo veelste controlfe dus die het onmo gelijk maakt dat zelfs het kleinste steentje tussen de bonen zou blij ven zitten. Het malen. Ja, aan de ma chine is van buiten weinig te zien, maar binnenin gebeurt met o.a. een speciaal koel systeem juist datgene, wat de mensen by AH volkomen onder de knie kregen, waar door iö „vergunning" kregen in Nederland de aanduiding Melitta-maling te voeren. Direct in het bhk Ga weer een verdieping naar beneden en bekijk dan dat won derlijke gebeuren met die gemalen koffie: binnen een halve minuut nadat de bonen gemalen zijn zitten ze in het blik. Precies gewogen door een ingenieus uitgevonden schaal die afsluit wanneer het ge wicht bereikt is en die de gemalen koffie weer „loslaat" boven een per magnetische band aangevoerd leeg blik: precies vol. Achter elkaar komen ze van be neden via de magnetische band naar boven, die blikken. En dat getik van die machines daar in de hoek? Oh. dat is weer iets anders; daar worden de pakken met kof fiebonen gevuld. Op weer een an dere band worden blikken Perla koffie gevuld met „normaal gema len" koffie, die wordt gebruikt in de normale filterpot, de percülator of voor de zgn. „kannetjeskoffie" In een sneltreintempo werken al die grijparmen, al die machines, al die automatische blikkensluiters, vacuumapparaten en hier en daar staat een man of een vrouw die geen oog van de apparatuur aflaat en elke beweging controleert. Dezelfde dag weg Langs een gebogen ijzeren rol- pad komen de gevulde blikken Me litta weer een verdieping lager, waar jonge vrouwen met snelle handen de blikken in kartonnen dozen stoppen, die met plakband sluiten en waar mannen de stapels dozen met electrische trucks weg rijden. „De produktie van elke dag is dezelfde avond al weggehaald en naar ons grote distributiecen trum gebracht, van waaruit de AH-winkels worden bevoor raad", zegt de heer Hogendijk. T^E VLAGGEN gingen uit. Duizenden gingen te voet op een wat regenachtig september- weekeinde het Zaanse polder land in. Op de grens van wonin gen en industrie enerzijds, met sloten doorsneden weilanden an derzijds, was het feest in de Zaanse Schans. Langzaam maar zeker groeit het buurtje, waarin de Zaan streek ten koste van ruim f5 miljoen iets van het verleden wil bewaren. Zo'n 40 oude houten huisjes zullen hier te zijner tijd in bewoonde staat tonen hoe de Zaankanter vroeger leefde en woonde. Met als pronkstuk een voormalig weeshuis uit Westzaan, omgetoverd te gen bijna 1 miljoen) in een oud-Zaans restaurant. De belangstelling gold echter nog niet dit restaurant, waarvan de werkzaamheden pas in het beginstadium zijn. Thans kwa men autoriteiten uit land., pro vincie en streek met de vele burgers voor een ander hoogte punt. Het eerste pand van allure was klaar: de voormalige H a- renmakerij, daterend uit het begin van de 18de eeuw en overgeplaatst van Koog aan de Zaan naar de Zaanse Schans in Zaandam. Nu zoveel mogelijk in historische staat gerestaureerd en ingericht als woonhuis voor bedrijfsarts dr. J. P. van Nieu- wenhuize. Wie het vervallen pand enkele jaren geleden in Koog heeft ge zien, kent het nauwelijks terug. Toen een woonhuis van f9 per week, nu een stukje Zaanse pracht van omstreeks f 75 per week. En met dat bedrag komen de restauratiekosten er niet eens uit. Dat wist men echter bij voorbaat, zoals voor alle andere panden (waaronder een zoveel mogelijk authentiek ingerichte eerste Albert Heijn-winkel) die nog in de Zaanse Schans zullen komen. een fijne margarine, die vers en smakelijk is, die aan alle kwaliteitseisen vol doet, kortom U wilt gezond en smakelijk eten. PAKJE Kwaliteit A Alleen bij Albert Heijn "JVTÜ DE TEMPERATUUR zo langzamerhand weer winterse diepte- I* punten gaat bereiken, vraagt onze vierwielige VTiend de aut< on wat extra zorg. En één van de eerste dingen die wij op een vrije zaterdag snel even in orde moeten maken is het vullen van de radiateur met anti-vries. Dit karweitje moet natnnrlijk ge beuren voordat de eerste nachtvorst invalt. Wie het vergee» komt niet alleen voor een zeer onaangenaam mankement te staan, maar zal waarschijnlijk zó diep in zijn portemonnee moeten tasten, dat hij voor dat bedrag zijn hele verdere antoleven meer dan voldoende anti-vries had kannen kopen. Want een stukgevroren carter is een heel kostbare reparatie. sche* vloeistof de eigenschap de temperatuur beneden welke het water tot ijs overging te verlagen, zodat men de Hollandse winters kon doorkomen zonder stukgevro ren motoronderdelen. Maar spiritns als anti-vries had één groot nadeel. Wanneer de auto eenmaal reed, en ondanks de kon de motor toch op tempe ratuur begon te komen, was het juist die kostbare spiritus, die de onaangename eigenschap had, het eerst te verdampen. WAT IS ANTI-VRIES? In groot vaders tijd was het één van de vele zorgen, die de toen nog dis cutabele „luxe" van het autorijden met zich mee bracht In die tijd begon men dan ook naarstig te zoeken naar andere manieren om de hete motor te koelen. Want als vriespunt-verlagende vloeistof gold in die jaren maar één middel: de aloude fles spiritus. Gemengd door het koelwater had deze alcoholi- Dat gebenrt er nn allemaal in Zaandam, mevrouw Dingemans in Heerenveen, voor u uw kopje Me litta zet. GELUKKIG HOEVEN WIJ als automobilist de winter niet meer met zoveel zorgen tegemoet te zien als vroeger. Tegen een groot aantal automobilistische ongemakken heeft de industrie een nog groter aantal hulpmiddeltjes gemaakt. Na tuurlijk zijn die niet allemaal even nuttig en nodig, maar enkele ervan willen wij toch graag eens noemen, omdat ze de winterse problemen zo simpel oplossen. Schrapper Neem die bevroren autoruiten. U ziet het al direct: de hele auto zit potdicht, alle ruiten zijn bedekt met een laagje keihard ijs. Nu kunt u de schrapper pakken en dat ijs voorzichtig (niet krassen in het glas...) verwijderen. Maar dat kost u terwijl u zo'n haast hebt toch al gauw een tien minuten. De-icer Voor dit vervelende karweitje vond de industrie een middeltje uit, een vloeistof, „de-icer" en Na de aankomst in Zaandam is reinigen het eerste wat we doen. Tussen de ongebrande bonen kun nen'' touwtjes, draadjes of hele kleine stukjes ijzer zitten. Die moeten er natuurlijk eerst allemaal uit voordat de bonen worden ge mengd. Via pneumatisch transport worden de bonen vijf verdiepingen hoger geblazen door buizen. Geen Op verzoek van de heer A. Heijn en onder belangstelling van de kleine Albert bestemde burgemeester Bogaardt deze grote fruitmand voor het algemeen Bejaardentehuis te Rijswijk. De kapitale fruitmand was een welkomstgeschenk van de medebewoners van het koopcentrum. DE BURGEMEESTER van Rüs- wijk, d r s. A. Th. Bo gaardt, heeft op Z november jl. de 37ste SuperMart van Albert Heijn geopend in het winkelcen trum, dat naar de burgmeester is genoemd, namelijk „In de Bo gaard", en dat Rijswijk faam heeft bezorgd in heel Europa. Want van heinde en ver komen winkelcen trum-specialisten naar deze voor uitstrevende gemeente onder de rook van Den Haag en Delft, om te zien hoe men hier een centrum heeft gecreëerd, waarin men (des gewenst overdekt) te kust en te keur kan kopen in straten met winkels, waarbij het verkeer bui ten spel is gezet. Want parkeer ruimte is er genoeg bij dit winkel centrum, maar rijdende auto's zijn er taboe. MEER SUPERMARTS Deze 37ste SuperMart van Albert Heijn is al weer door andere gevolgd, want zo tegen het einde van het jaar komt er een stroom van nieuwe AH-SuperMarts bij. In de laatste maanden gingen er van dergelijke AH-kooppaleizen open in Apeldoorn. Den Hel der en Deventer, en dit jaar gaan er ook nog open in V 1 a a r- dingen, Heemstede, Delft, Amsterdam aan de Lin- naeusstraat en in Olden- z a a 1. Dat is een heel programma waaraan het team dat dergelijke openingen moet organiseren, de handen vol heeft. Alle pessimisti sche voorspellingen ten spijt is het nog nooit voorgekomen dat een winkel, die enkele dagen voor de openingsdatum nog een complete chaos leek, op de dag van de opening zelve niet brandschoon en keurig netjes gereed lag. NIEUWE KLANTEN Gereed om een geweldige stroom nieuwe klanten te ontvangen, die overal weer opnieuw in lange rijen stonden en staan te wachten om naar binnen te kunnen, om de nieuwe zaak te kunnen bekijken, om er uit de veelheid van artike len te kunnen kiezen, keuren en kopen. Want SuperMart-kopen, dat leert de ervaring, blijft voor elke huisvrouw een verrukkelijke be zigheid. Vandaar dat snelle tempo, waarin Albert Heijn zijn net van SuperMarts over het hele land uit breidt. genaamd, die u of direct of on der druk met een spuitbus tegen het harde ijslaagje sproeit. De spuitbussen vallen wat duurder uit, maar werken zeer effectief. De plastic knijp-flacon verbruikt wat meer vloeistof, maar is soms goedkoper. De wer king is verbazingwekkend. U sproeit bovenaan de ruit en lang zaam zakt een donker scherm omlaag van smeltend ijs. In één minuut is de hele ruit ijsvrij. In de SuperMart en de Z.B.'s vindt u al een 8 oz-spuitbus voor 1.50. Maar gooi dat tje (dat gratis ter weg. Want even ne ruiten bent vriest uw warme binnenkant van de voorruit, dat schrappertje kunt u dat dunne Ijslaagje gemakkelijk wegvegen tijdens het rijden. Na een paar keer is de verwarming op tempe ratuur gekomen en blijft de voor ruit doorzichtig. Vijand pekel Een andere en zeer reële winterzorr i« de pekel, die niet alleen de wegen Ijsvrij houdt, maar zich ook nestelt onder de spatborden van uw auto en daar het metaal met graagte aan- en opvreet. Niets is zó slecht voor uw auto als pekel die overal indringt. Het beste zou zijn de auto iedere avond aan de onderkant helemaal af te spuiten, maar dat li ln de praktijk onmogelijk. Wat wij wel kunneiPdoen, is een beschermende laag aanbrengen, die de pekel van het kostbare metaal houdt. We kennen twee middelen: een soort leerachtige massa, o.a. be kend onder de naam bittac, die meest bij nieuwe auto's on der spatborden en aan de onder kant van de auto wordt aange bracht. Bij gebruikte auto's wordt dit middel echter nauwelijks meer gebruikt Het metaal moet nL vol komen vetvrij zijn, anders houdt bittac niet. Van veel belang voor het onder houd van de in gebruik zijnde auto zijn de vloeibare roestwerende middelen, waarvan een bekend t e c t y 1 is. Het plezierige van laatstgenoemd middel is nu, dat het kan worden aangebracht, ter wijl de auto kletsnat is. Tectyl is nl. in hoge mate waterafstotend. Ook onder andere namen is deze vloeibare antiroeststof te krijgen. Chroom-onderhoud Het chroom van onze auto vraagt naast de lak ook om een goed onderhoud. Bumper en kop- lampranden maken immers het .gezicht" van de wagen uit... Is het chroom smetteloos, dan is de auto vele honderden guldens meer waard bij verkoop. U kunt het chroom beschermen met een ste vige waslaag, die u niet uit poetst. Ook v a s e 1 i ne wordt wel gebruikt Er is nu een middel dat zijn bruikbaarheid al heeft bewezen: Ensis 256 heet het en het wordt verkocht in spuitbussen. Ook spuitbussen met tectyl zijn goed bruikbaar, maar daarmee rijdt u dan de hele winter met bruine bumpers en chroomstrippen rond. Ensis is doorzichtig, maar na verloop van tijd trekt de wat ruwe laag wel wat vuil aan Maar het chroom is uitstekend beschermd. Als de pekel van de wegen is verdwenen, haalt u een in benzine gedrenkte lap over uw chroom dat smetteloos onder het bruine of kleverig* laagje van daan komt. Natuurlijk had je dan ook weer allerlei middeltjes, om na te gaan, hoevéél spiritus er verdampt was. Vandaar dat trouwens ook om andere technische moeilijkheden die oude automobilisten half che micus half automonteur waren, wilden zij tenminste hun voertuig zélf onderweg in beweging hou den. Het koelen van die (waterge- koelde) motor was dus een verve lend probleem. Toen werd dan ook de luchtge- koelde motor uitgevonden. De techniek staat ten slotte voor niets. Maar.... niet alle autofabri kanten gooiden hun radiateurs in de afvalbak. Nee, het merendeel van de automotoren blééf waterge- koeld, omdat die koeling nu een maal voordelen had, die ook de meest „uitgekookte" blaaskoeling niet heeft. De geruisloosheid van de „water- motor" is bijvoorbeeld nauwelijks te evenaren door die van de „lucht- motor" Nieuw middel En natuurlijk vond men óók iets op dat snel verdampende anti-vries. Men mengde het koelwater te gen de winter met een vriespunt- verlagende vloeistof op ethyleen- glycolbasis. Deze vloeistof werd later nog bijgemengd met zg. „inhibitors", dopes die de in wendige corrosie van radiateur en het koeldeel van de motor tegengaan. De moderne anti-vries, die „permanent" heet, d.w.z. één win ter bruikbaar is, heeft een belang rijk deel van de automobilistische winterzorgen voor goed weggeno men. Tegen de winter maakt men de „waterleiding" van zijn auto helemaal leeg, spoelt hem goed door, en vult hem dan weer met water, vermengd met die hoeveel- Pro Juventute Kalender 1965 T\E ORANJEKALENDER 1965 van Pro Juventute is weer verschenen. Kinde- ren-in-moeilijkheden hebben een zacht plekje nodig in warm kloppende harten. Tal uan kinderen behoeven extra zorg. Het is u bekend dat Pro Juventute die kinderen probeert te helpen. Dit in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. Deze prachtige gekleurde kalender met foto's van ons vorstelijk huis is verkrijgbaar 1 bij alle Verenigingen Pro Ju ventute en via het landelijk besteladres a f 3J>0 (per post f 0J0 extra) Postgiro 51.74.00 Kalenderactie „Pro Juven tute", Postbus 7101, Amster dam, tel. 020 790949. beid anti-vries als voor de inhoud on een bepaalde vriespuntsverla ging nodig is. Het laatste probleem was eigen lijk, dat die anti-vries nog een vrij duur speciaal-produkt was. Maar ook die hoge prijs behoort tot het verleden. U koopt (gewoon in de AH-SuperMarts en de Z.B.'s) al blikken van twéé liter, voor nog géén vijf gulden. Om die anti-vries hoeft u werkelijk een waterge- koelde auto niet meer weifelend aan te kijken. Technisch en econo- misch zijn er géén problemen meer. '5 FIJNSTE DELICATA KWALITEIT Die fijne Delicata Chocolade Letters zijner weer! Zwaar-gewicht-letters voor licht-gewicht-prijs. Doe nu vast uw keuze.Dan zijn alle letters er nog

Allerhande | 1964 | | pagina 2