y Uniek werk thans binnen het bereik van Nederlands publiek 16-DELIGE ENCYCLOPEDIE IN KLEUR AH-Waardebon voor feestmaand Bron van nuttige kennis Gouden Horizon opent zich voor jonge mensen en hen die jong denken over de Encyclopedie Zij hadden supervisie In Meimoriam de heer J. Heijn „SHASLICKS" Ten geleide Zuurkool is 9n moderne99 groente Wat de dokter ervan zegt 7 rs /O ■lllllllllllll B0TERSTAAF Boomschors Met „zonne- vitamine" C Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Een specialiteit Zie ALBERT HEIJN Qpgina 4 HOFLKVKRANCtKR NOVEMBER 1964 9e jaargang no. 11 (106) vermeld JAAP JOPPE COMS WEET MEN NIET, wat men geven moet. Misschien doet men nog 't meeste plezier met een tas vol gezellige bood schappen. Maar is dat wel taktisch In een ander geval wil men iemand met een goede fles bedenken met een edel vocht, maar men is er niet zeker van dat de gemaakte keuze de juiste is. In dat soort gevallen maar ook in andere kan de AH- Waardebon een uitkomst betekenen. Ze zijn er, in alle winkels, ter waarde van 5,per stuk. Ze zijn, eveneens in alle winkels, in te wisselen tot eind januari, dus ook voor de meest besluiteloze is de bon veel waard. Men kan er ook een spaarpotje van maken: nu elke week een Waardebon betekent met Kerstmis een dikke huishoudportemon- naie. Enfin, welk gebruik men er ook van maakt, de waardebon tal overal welkom zijn. VOOR „SHASLICKS" heeft u de zg. saté-pennen nodig en die kunt u vinden in iedere zaak voor huishoudelijke artikelen. Aan die pennen rijgt u kleine blokjes vlees; varkens-, lams-, kalfs- of rund vlees, als het maar malse stukjes lijn. Tussen de blokjes vlees komen kleine blokjes doorregen spek, een champignon-hoedje, een stukje ui, en als u zo'n pennetje klaar heeft dan penseelt u het helemaal met Wat olie. U roostert zo'n shaslick als het kan boven een open houtskoolvuur (en dan heet het „barbecue"), maar als dat niet kan, dan draait u de pennen om en om in een fijne gietijzeren koekepan, die u ook van een weinig olie heeft voorzien. Het hangt van de gebruikte in grediënten af hoe lang het duurt voor de vleesjes smakelijk gaar zijn en het is begrijpelijk dat u i wel even oefenen moet om dit moderne culinaire spelletje mees ter te worden. Overigens, mannen hebben er een goede aanleg voor en zijn in dit opzicht heel vindingrijk. /~)P 5 OKTOBER is na een kortstondige ziekte in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam op 66-jarige leeftijd overleden de heer J. Heijn, in leven commissaris van Albert Heijn N.V.. De heer J. Heijn vertegen woordigde samen met zijn broer de heer G. Heijn de tweede generatie van de fa milie Heijn in het Albert Heijnbedrijf; hij heeft gedu rende 45 jaar als zodanig deel uitgemaakt van de leiding. In 1962 traden de beide broers af als leden van de Raad van Bestuur en aan vaardden een funktie als commissaris van de Naamloze Vennootschap. De heer J. Heijn was de vader van de heren A. en G. J. Heijn, die thans deel uit maken van de Raad van Be stuur. Onder zeer grote belangstel ling vond op 8 oktober de bijzetting plaats in het fami liegraf op de Algemene Be graafplaats te Zaandam. In zijn toespraak maakte de heer G. Heijn, broer van de overledene, gewag van een harmonische samenwerking gedurende 40 jaar. Spreker schetste de overledene als fa brikant en als architect, als een bescheiden man die veel van zijn mensen vroeg, maar ook zo veel van zichzelf. Daarbij was hij strikt eerlijk en rechtvaardig. President-commissaris prof. dr. G. M. Verrijn Stuart ka rakteriseerde de overledene als iemand die niet uitbundig was, doch een rustige, toege wijde werker. „Hij wist heel goed wat hij wilde, al bracht hij dat niet altijd onder woorden", aldus spreker. Een zoon van de overlede ne, president-directeur A. Heijn, zei dat zijn vader, on danks zijn bescheidenheid, toch van zelfbewustheid in zijn handelen getuigde. „Niet door woorden, maar door zijn voorbeeld." W/AT HEBBEN DE BOE- W KENKOPERS het ge makkelijk in de tweede helft van de 20^ eeuw vergeleken met hun voorouders! Neem alleen het uiterlijk van de boeken maar. Vroeger zagen ze er saai en streng uit. De banden waren dof en weinig kleurrijk. Binnen in de boe ken zat veel tekst, dikwijls klein gezet en weinig of geen platen. Als er platen in zaten, waren ze nooit in kleuren. En kijk nu deze boeken eens! Ook als men helemaal niet wil lezen, kan men er zijn ogen nauwelijks van af houden, kan men er in bla deren en prentjes kijken. En wat is het gevolg? Dat men tóch begint te lezen en nog dóórleest ook. En kijk eens naar de prijs! Vroeger was een boek iets voor de welgestelden, voor de mensen met geld en vrije tijd. Tegenwoordig kan men voor een paar kwartjes een uitste kend leesbaar boek en voor een paar gulden een boek met rijk gekleurde illustraties kopen. En gaat het peil van de boeken zelf daardoor ach teruit? Iedereen die een klein beetje van de huidige boeken markt op de hoogte is, weet dat het tegendeel het geval is. En danhet kopen van boeken! Vroeger moest men de plaatsen waar boeken werden aangeboden, opzoe ken. Nu worden ze de grage koper op allerlei plaatsen, op de stations, in de warenhui zen, in de kiosken en ook in de supermarkets onder het oog gebracht, ja zelfs ze wor- *den hem aan huis bezorgd. Dit zijn allemaal verheu gende verschijnselen. Het boek kan nooit genoeg ver spreid worden, wanneer het een goed boek is. Men spreekt dikwijls over „de democrati sering van de cultuur" en veelal is dit niet meer dan een hol woord. Maar de ver spreiding van een eenvoudige encyclopedie met zoveel ken nis en met zoveel illustraties, voor zo'n prijs en zo gemak kelijk verkrijgbaar... dat is nu democratisering van de cultuur in de praktijk. Hierbij wordt tevens de grondslag gelegd voor de democratisering van onze Eu ropese samenleving in het algemeen. Hoe dikwijls ziet de moderne staatsburger zich omringd door ingewikkelde vraagstukken, waar hij me nigmaal kop noch staart aan vinden kan. Ik denk hier met name aan mijn eigen vakge bied: de eenwording van Eu ropa. Wat al problemen! Wat een complicaties! En toch zullen wij gezamenlijk hier van iets moeten maken, iets wat mede ons werk is en onze verantwoordelijkheid. Prof. Dr. H. BRUGMANS Rector van het Europa- College te Brugge Oud-voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. DEZE NEDERLANDSE uitgava is een be werking van de Amerikaanse editie. In Amerika hebben velen tot deze zes- tiendelige uitgave een steentje bijgedra gen. Naast de vaste medewerkers op het bureau van de Golden Press staan dertig namen in het Amerikaanse boek van wetenschapsmensen en des kundigen. Zeer bekende namen staan er bij, zoals de grote tekenaar en dieren- kenner Walt Disney, de beroemds raketdeskundigen Wernher von B r a u n, W i 11 y ley en de ook in Nederland veel gelezen schrijver Nor man Vincent Peale. Maar boven al deze medewerkers steekt er één uit, een vrouw, een lerares: Dr. Bertha Morris Parker. Veer tig jaar lang heeft ze les gegeven in natuurwetenschappen en biologie aan een Amerikaans College. Elke les op nieuw was voor haar leerlingen een verbluffende openbaring van de wonde ren der nafuur. Miljoenen lezers heeft zij verteld over alles wat de natuur aan schoonheid biedt. Vierentachtig boeken heeft zij zelf geschreven en een twaalf tal heeft zij samengesteld uit de ge schriften van anderen. EET NU SOEP! JUIST OMDAT het in novem- ber meestal kil, somber, miezerig weer is, kunnen we zo bijzonder genieten van zo'n ple zierige soep, die ons weer moed en kracht geeft. Serveer eens een flinke kop ervan bij de kof fietafel. Maar ook de kinderen die kleumig uit school komen, zullen dit iets heerlijks vinden.. Bovendien wanneer u ze dan soep geeft, loopt hun eetlust geen gevaar. EEN UNIEK ENCYCLOPEDISCH WERK komt thans binnen het bereik van een groot Nederlands publiek nu Albert Heijn bet initiatief heeft genomen zijn ver koopapparaat achter de Nederlandse bewerking van een beroemde Amerikaanse ency clopedie te plaatsen. De zestien delen tellende Gouden Horizon Encyclopedie, waarvan in Amerika reeds vijftig miljoen exemplaren zijn verkocht, waarvan in vele Europese landen als Enge land, Frankrijk en Italië honderdduizenden exemplaren van de persen zijn gekomen, heeft thans een Nederlandse versie gekregen. Deze encyclopedie is afgestemd op de belangstelling van de gemiddelde lezer, en geeft kennis over 1700 onderwerpen voor jong en oud. De hoge kosten die gewoonlijk verbonden zijn aan de aanschaf van een encyclopedie in ons land zijn drastisch gedrukt, doordat voor een deel gebruik werd gemaakt van opzet, tekst en afbeeldingen uit de Amerikaanse versie en door een grote efficiency op distributie- en verkoopgebied. Hier kan per 14 dagen voor de ongekend lage prijs van* 2,95 één deel worden aangeboden, zodat wie thans start, begin mei over de volledige serie beschikt. De eerste drie delen kan men namelijk om een goed begin te ma ken meteen kopen voor de prijs van twee. J^U via tv, radio en krant dagelijks een zo grote stroom nieuws en beschouwingen over alle mogelijke onderwerpen uit alle delen van de wereld ieders huis binnendringt, wordt de behoefte aan een naslagwerk, waaruit men de basisgegevens voor een be paald probleem eens kan opzoeken, steeds groter. De voorheen in het Nederlands verschenen encyclopedische werken zijn altijd van een zodanige kostbaarheid geweest, dat de verspreiding ervan relatief gering is gebleven en dat in menig huis zo'n boekenrij niet aanwezig kon zijn. De Gouden Horizon Encyclopedie echter brengt zowel qua prijs als qua opzet veel van die kennis onder het bereik van dat zeer grote publiek, dat er voorheer. niet aan toe kwam. De Nederlandse samenstellers hebben eerst gekeken, welke trefwoorden zij wilden overnemen en welke niet- Een Nederlandse uitgave kon immers lang niet dezelfde zijn als de Amerikaanse. Er moesten woorden uit en er moesten woorden bij. De Amerikaanse tekst werd vertaald en eangevuld door de Amsterdamse journalist Jac G. Constant. Met een grote vaardigheid heeft hij de Neder landse editie verzorgd. Hij heeft het goede midden gevonden tussen een plezierige, opgewekte schrijftrant en een beschaafde, verzorgde stijl. Vervolgens was het gewenst de Nederlandse ver taling te laten lezen en zo nodig corri geren door deskundigen, zowel op het gebied van de taal als op het gebied van de verschillende vakken. Echt leesboek De samenstellers hebben er met nadruk naar gestreefd een leesbare rij boeken samen te stellen, zo zelfs, dat men de zestien delen gewoon als leesboek kan beschou wen. Niet weinig jongelui zullen dan ook iedere veertien dagen naar het nieuwe deel gaan uitkij ken, om hun dorst naar kennis te lessen. Voor schoolbibliotheken is deze encyclopedie natuurlijk ook een uitkomst, want voor zo weinig Nederlands karakter De Amerikaanse lerares die de basis legde voor deze zestiendelige encyclopedie heeft er borg voor gestaan, dat de betoogtrant bevat telijk is voor iedereen, zowel voor de leergierige scholier voor wie de wereld open gaat .op tien-, twaalf jarige leeftijd, als voor de volwas sene die snel even deskundig geïnformeerd wil zijn. Hoezeer de Nederlandse samenstellers deze en cyclopedie een Nederlands karak ter hebben gegeven moge blijken uit bijvoorbeeld het hoofdstuk geld vindt men maar zelden zoveel wetenschap aantrekkelijk en bevat telijk gebundeld. Voor illustrators tekenaars en reclame-ontwerpers bevatten deze zestien delen een schat aan illustratieve voorbeelden, die tot inspiratie kunnen dienen. Het lijkt bovendien met de ko mende sinterklaas-festiviteiten een dankbaar sinterklaasgeschenk te worden. In dit nummer vindt men allerlei aanvullende gegevens over dit unieke boekwerk verzameld. De eerste serie van drie stuks (van A tot en met Cv) zal de lezer volledig overtuigen. over „aardgas", waarover u in het Dr. Fop. I. Brouwer Plantkunde. Directeur van de Middelbare Landbouwschool te Groningen. Bekend radiospre ker. Prof. Dr. H. Brugmans Geschiedenis. Hoogleraar in de Franse letterkunde. Voorvech ter van Europese Eenheid thans rector van het Europa- College te Brugge. Dr. Okke Jager Godsdienst. Predikant. Bekend van de tv. Jaap Joppe Chef-binnenland aan het Rot terdams Nieuwsblad, gezag hebbend aiLto-journalist. SPORTIEF en elegant, dat zijn twee belangrijke eigenschappen van de nieuwe Airstillstof. De zwarte, aan sluitende bontgarnering ver hoogt het charmante boom schors-effect van dit practi- sche stretchjasje, dat door een behandeling met Scot:hgard regen-, vet- en vuilafstotend is gemaakt. Een ontwerp van het bekende Italiaanse mode huis Germana Marucelli. Amerikaanse origineel een heel ander verhaal aantreft. De Nederlandse uitgever van der Hout Co en de drukkers kunnen er met recht op bogen, dat de Nederlandse versie nog fraaier is geworden dan de Ame rikaanse. Dat heeft allerlei tech nische oorzaken, en het resul teert in een zeer aantrekkelijke serie boekwerken, in vierkleu rendruk, met 6000 foto's, platen en tekeningen. Wouter Paap Muziek. Bekend van boeken, radio en tv. Prof. Dr. J. Pen Economie. Hoogleraar aan de Rijks-Universiteit te Gronin gen. H. M. van Randwijk Geografie. Vooraanstaand jour nalist. Drs. H. P. Rensenbrink Dierkunde. Als specialist op het gebied van dierenpsycholo- gie verbonden aan Natura Ar- tis Magistra, producer van t.v. rubriek „Dier in 't Vizier". Dr. C. van Rijsinge Fysica, chemie, geologie. Di recteur van het Museum voor het Onderwijs in Den Haag. Drs. H. W. J. Schaap Letterkunde. Eelco J. W. Schuller Luchtvaart. Nederlands lste helikoptervlieger. Directeur van N.V. Luchtvaartadviesbu reau „Aviation-Consultants". Radio- en t.v.-medewerker voor luchtvaart en ruimte vaart. Bob Spaak Sport. Bekend sportjournalist voor krant, radio en tv. Lt.-Kol. Drs. F. C. Spits Medewerker aan radio en tele visie op het gebied van de krijgswetenschap. Dr. A. C. van Swol Geneeskunde. Specialist in re validatie en fys. therapie, hoofd van de gemeentelijke Ziekenhuis-revalidatie-af delin gen van Wilhelmina- en Bin nengasthuis te Amsterdam. Consulent Revalidatie Goois Kinderziekenhuis en Hfiemofi- liekliniek Prof. Van Creveld te Bussum. Producer van de tv- TAE MENING OVER de gezondheidswaarde van zuurkool balanceert tussen twee uitersten. Sommigen zien er het won- dervoedsel in dat 's winters tegen alle kwalen beschermt en kracht geeft; wat de roemruchte spinazie doet voor Popeye, de zeeman, doet zuurkool voor ons! Zwartkijkers daarentegen me nen, dat zuurkool te vergelijken is met de ouderwetse ingezoüten groenten en geen enkele voedingswaarde bezit. Over één aspect zijn echter allen het eens: zuurkool is een buitengewoon smakelijk gerecht, vooral ook omdat het op talloze geraffineerde manieren te combineren is. Zuurkool leent zich voor het bliksemsnel bereiden van een stevige „hap" voor hon gerige, stoere werkers, maar men kan cr ook een verfijnde maaltijd mee bereiden wanneer men een hooggeplaatste lekker bek (die óók wel een harde werker kan zijn) te eten ontvangt. IAIT SMAKELIJKHEIDS ASPECT Lf is natuurlijk een belang rijk ding, maar wjj willen hier enkele opmerkingen maken over de gezondheidswaarde van zuur kool. Al heel lang is bekend, dat men groenten kan verduurzamen door toevoeging van keukenzout in de hoge concentratie van 15 pet. Het Is (of eigenlijk was) een ma nier, om de gehele winter groente ter beschikking te hebben, maar vóór de consumptie moet het zout worden weggespoeld waardoor te vens de waardevolle vitaminen en mineralen van de desbetreffende groente grotendeels verloren gaan. Het was dan ook een grote ont dekking, dat toevoeging van een kleine hoeveelheid (12 pet.) zout voldoende is om bepaalde groenten tijdelijk te verduurzamen. Door menging met een weinig zout komt spontaan de melkzuurgisting op gang. die voor de verduurza ming zorgt, en tevens voor de aangename zacht-zure smaak van onze zuurkool. Wetenschappelijke onderzoekin gen hebben aangetoond dat deze biologische verzuring uniekei effecten heeft. Het vitamine C-ge- halte van het verse produkt wordt nauwelijk aangetast, waardoor men in de zuurkool gedurende de gehe le winter een groente tot zijn be schikking heeft die het onmisbare „zomervitamine" C bevat. In de tweede plaats leidt de melkzuurgisting tot een soort „voorvertering" van de rauwe kool. Zuurkool is hierdoor licht- verteerbaar en wordt ook door personen met een gevoelige maag goed verdragen. Tevens brengt de ze „voorvertering" met zich mee dat zuurkool aanzienlijk minder ca lorieën levert dan alle andere koolsoorten. Zuurkool is daarom een veilig voedsel voor personen, die te zwaar zijn en daarom calo- rieënrijke voedingsmiddelen moe ten mijden. Behalve vitamine C bevat zuur kool een ruime hoeveelheid calcium, nogal wat ijzer "„staal") en vitamen van het B-complex. Dit zijn uiterst aantrekkelijke gezondheidsaspecten en zij weerleggen volkomen de negatieve mening, dat zuurkool een „ouder wetse" groente zou zijn. te verge lijken met de ingezouten conserven van weleer. De namen van deze Nederland»# dei- kundigen vindt men op deze pagina ver meld. Velen van hen zijn bekend van de radio en tv, uit andere boeken of publi- katiei. Zij hebben zich bereid verklaard toezicht te houden op de tekst. Mogelijkheid tot abonneren PROF. DR. H. BRUGMANS I rubriek „Ziek zijn, beter wor den". Pater Leopold Verhagen OSA j Godsdienst. Bekend tv-spreker. Jac. G. Constant j Vertaling en bewerking. VN de gelegenheid om zich op AllerHande te abonneren heb ben reeds velen gebruik gemaakt. Slechts een briefkaart met dui delijke vermelding van naam. vol ledig adres en woonplaats, liefst in blokletters, voorzien van 1.aan extra postzegels voor administratie kosten en gericht aan Albert Hejjn N'.V. Zaandam, is voldoende om zich gedurende een jaar van toe zending te verzekeren. De post bezorgt AllerHande aan huis. Wij verzoeken u wel in verband met de postvoorschriften, deze 1/1,aan zegels aan de adresz(jde van de briefkaart te plakken.

Allerhande | 1964 | | pagina 1