Koperen feest van moderne verkoopmethode De huisvrouw plukt er de vruchten van LIFE PLATEN- KOOKBOEK Op bezoek bij de heer Van Woerkom (de man, die het direct goed zag) Q9P JUBILEUM-AANBIEDING WINKELTYPE HOORT BIJ DEZE TIJD -<£3 t*i I m De levensmiddelen zijn toch nog goedkoper dan u denkt Prijsbewust en prijsbewust is twee miiiiiiiiiiii Life Platenkookboek PI.ATI N KOOK BOEK „Hij was eerderzegt de heer Albert Heijn OLYMPISCHE TRILOGIE TOKIO 1964 Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande SAH001000105 Allerhande okiober 1964 2 ic pagina Uniek Aanbod 5 HOFLEVERANCIER OKTOBER 1964 9e jaargang - no. 10 (105) m JAAR AH-ZELFBEDIENING JN DE 121/2 JAAR zelfbediening bij Albert Heijn is heel wat veranderd. Vergelijken we plaatjes van de eerste zb-winkel in Schiedam met beelden van onlangs geopende SuperMarts, dan springen de ver- verbeteringen duidelijk in het oog. JJET ZELFBEDIENINGSSYSTEEM staat deze maanden bij Albert Heijn in bet koper. Dat wil zeggen dat het 12V2-jarig jubileum wordt gevierd van de eerste zelfbe dieningswinkel van Albert Heijn. Die winkel staat aan de Oranjestraat in Schiedam. Twaalf-en-een-half jaar ge leden kwamen AH-bedrijfsleiders uit het hele land naar Schiedam om te kijken hoe zo'n z.b.-winkel voor het gemak wordt -zelfbediening" door vakmensen afgekort tot z.b. er uit zou zien. Thans zijn de 34 grote Super Marts van het AH-bedrijf de trekpleisters voor de geïn- teresseerden en hebben reeds bijna 300 andere AH-win- i kels hun deuren als z.b.-winkels heropend. De z.b.-winkel in Schiedam heeft intussen reeds verscheidene modernise- ringen ondergaan om modern te blijven- De ontwikkeling in de detailhandel is zeer revolutionair, dat blijkt ook hier uit zonneklaar. 1 ]JE BUITENGEVELS zijn grootser jyeyuorden, de entrees zijn royaler, maar de rijen wachtende itöklanten voor een nieuw te openen zaak zijn gebleven. £)E INDELING van de schappenof „gondolq/s waarin de artikelen staan opgesteld, is in de nieuwe SuperMarts en zelfbedieningswinkels van nu doelmatiger en, waar de mogelijkheden daartoe aan wezig zijnruimer. y O'N ÏVA JAAR GELEDEN waren er mensen die niet zonder argwaan dit nieuwe win keltype begroetten. „Men kan niet straffeloos Amerikaanse verkoopmethoden in Nederland invoeren", zo zeiden ze. Dat neemt de Nederlandse huis vrouw niet. De Amerikaanse geëmanci peerde vrouw verschilt immers hemelsbreed van de degelijke Nederlandse huisvrouw", aldus deze profeten. GEMAK Ze hebben geen gelijk gekregen. Want hoezeer die Nederlandse huisvrouw dan misschien van haar Amerikaanse collega mag verschillen, één ding «geldt voor alle huisvrouwen: gemak dient de mens. Vooral in een tijd van steeds minder huishoudelijke hulp, van overbelaste huisvrouwen, zo als vooral na 1945. Het zelfbe- dieningssysteem kwam de win kelende huisvrouw maar wat goed van pas. VOORDELEN De vele voordelen van het z.b.-systeem boven de ver trouwde bedieningswinkel zijn niet weg te cijferen: zelf kie zen, keuren en kopen, in eigen tempo, zonder afleiding door anderen, zelf kunnen ontdek ken wat er allemaal te koop is, winkelend het menu kunnen samenstellen en dat allemaal net zo vlug of langzaam als men wil. SUPERMARTS De uitbouw van zelfbedienings winkel naar moderne SuperMart heeft bovendien nog het grote voordeel, dat de huisvrouw in één keer haar boodschappen kan doen: kruidenier, groenteman en slager vindt zij er onder één dak, alsme de nog andere artikelen die zij da gelijks in haar huishouden kan gebruiken. Zeker heeft de zelfbe diening een blijvende plaats ver kregen. BIJ een jubileum hoort iets byzonders, een uitzon derlyke aanbieding, iets feestelijks. Dat heeft AH gevonden in het beroemde Platenkookboek van Life, waarvan een Nederlandse versie is gedrukt die alle be schrijving tart. Wanneer er ooit één boek is versche nen, waarbij men het water in de mond krijgt bij het bekijken van de platen, dan is het wel dit wonderfraaie drukwerk, waarin tal van recepten, maar vooral ook vele schitterende kleurenplaten van «fraaie schotels een lust zijn voor oog en tong. Het is bovendien een rijke bron voor de huisvrouw die weet, dat koken en bakken en braden, kortom dat kokkerellen, een kunst is die haarzelf, haar man, haar gezin en haar gasten veel vreugde bezorgt. Het Life Platenkookboek dat normaal meer dan der tig gulden zou kosten, wordt als AH-Jubileumverras- sing aangeboden voor 15. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUU Solist PMC-coneert kreeg Edison Daniël Wayenberg, een van de drie solisten in de serie PMC- abonnementsconcerten, die dit seizoen in het Concertgebouw te Amsterdam worden gegeven, ontving op het Graad Gala du Disque Classique een Edison. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHII TNE HEER ALBERT HEIJN zakte voorzichtig in een stoel en schoof zijn in een sok verpakte voet ter zijde. „Ja meneer Van Woerkom, daar zitten we nu, bij de man die de allereerste zelf bedieningswinkel in Nederland opende. Wat is dat razend snel gegaan, allemaal." De heer Chr. van Woerkom knipperde tegen het felle zonlicht dat zijn Nijmeegse werkkamer binnen- scheen en zei: „Ja, maar wat is dat met uw voet, meneer Heijn?". „Oh, gebroken, ik zit al twee en een halve maand zo; heel pro zaïsch, ik gleed uit bij me thuis in de slaapkamer", aldus de heer Heijn. EVEN VREEMD, in het begin..Simon de Wit. Ik kan heel gemak- Ik zat te praten met Albert keljjk over AH praten: ik zie nooit Heijn niet de zaak maar meneer I m'n naam, maar de zaak; All is Albert Heijn. „Dat kan toch",ivoor mij een soort instituut. Maar vond hij. „Je kunt ook praten met i we zijn naar Nijmegen gekomen om over meneer Van Woerkom te praten". T~\E nestor van de zelfbediening in Nederland, de heer Chr. van Woerkom ontvangt op zijn kantoor in Nijmegen de heer A. Heijn. bedieningswinkel in Amerika. En nu? Nu is het allemaal heel ge woon en niemand weet beier." „Sterker, ze zouden niet weten hoe ze het hadden zon der zelfbedieningswinkels", al dus de heer Heijn. Hoeveel heeft AH er, meneer Heijn?", kwam ik er snel tussen. „Bijna drie honderd", was het ant woord. „We moesten natuurlijk aan de kopers laten zien wat we ver kochten", ging de heer Van Woer kom verder. „Neem nu koek. Die zat ingepakt, maar we pakten toen zelf de koek in cellofaan, zodat iedereen kon zien wat hij kocht Kaas? Men adviseerde: nooit doen, het publiek wil een stukje kaas eerst proeven. Ik deed het toch en wat hoorde ik? Oh, wat gemak kelijk. verpakte kaas, dan hoef ik niet meer te wachten." Geruchten Maar de kritiek bleef de heer Van Woerkom met bespaard. „Van Woerkom is gek". Het werd ge woon gedrukt, zwart op wit. „Bin nen een jaar is hij failliet" werd door de kenners voorspeld. „Onze kassa liet intussen zien dat het anders ging", zegt nu de heer Van Woerkom. „Zoiets hebben we ook gehad", vulde de heer He(jn aan. „Toen onze eerste zelf bedieningszaak in Schiedam open ging zei men: (Zie verder pag. 5) ]JE UITSTALLING van kazen en andere zuivelpro- dukten is in de winkels van thans ook uitnodi gender en smakelijker dan 12Vz jaar geleden. In de loop der tijden heeft men ook op dit punt geleerd, wat de winkelende huisvrouw het liefst heeft. BIJ EEN JUBILEUM zoekt men oude platen en pren ten op. Bij het koperen jubi leum van de Scliiedamse zelf bedieningswinkel zijn ook de oude openingsfolders ter tafel gekomen. En daarbij is men tot een merkwaardige ontdek king gekomen: wanneer men de prijzen van alle in deze fol der aangeboden produkten bij- elkaar optelt en men vergelijkt dit bedrag met de som die men er thans voor zou moeten neertellen, dan is men nu (bij AH) goedkoper uit, nog afge zien van het feit, dat de gulden nu alweer heel wat minder waard is dan in 1952. Dus ondanks geldontwaar ding en stijging van lonen want praktisch iedereen ver dient toch thans beduidend meer in guldens dan ÏZ'A jaar geleden betaalt men in dit „dure jaar" 1964 minder dan toen. Zijn er dan geen levensmid delen duurder geworden? O ja, de kaas is duurdér, en de chocolade, sommige grutters waren en nog meer. Maar daartegenover staat een daling in prijs van conserven, van wijnen (indrukwekkende prijs daling), van koffie toen 1.88, nu 1.80 van thee en zeep en cacao en slaolie. Onderstaand lijstje liegt er niet om. en geeft bovendien aan, dat het leven (althans voor de AH-klant) niet veel duurder geworden schijnt te zijn wat de levensmiddelensec tor betreft. Reken zelf maar uit! Appelmoes 1/1 blik Spinazie 1/1 blik Doperwten-fijn 1/1 blik Pindakaas eerste soort per pot Zelfrijzend Bakmeel 500 gram Haring in tomatensaus groot blik Rose Zalm V* blik Erwtensoep met worst groot blik Huishoudzeep 2 dubbele stukken Perla Americana koffie pak i voorheen Groenmerk; Slaolie grote fles Leverpastei per blikje Sherry per fles 1952 Nu in 1964 72 55 69 55 1.10 85 94 89 40 39 85 79 1.40 1.19 90 89 50 45 1.88 1.80 1.59 1.09 en 1.39 66 en 42 65 en 40 6.— 3.75 - 4.50 - 4.75 gen pakjes en zakken. Ik ga er mee door, dacht ik." Alles moest hij zelf uitzoeken, zelf bedenken. De heer Van Woer kom kreeg via een kennis wat lec tuur over de zelfbediening en stu deerde verder. „Ik liet tachtig mandjes maken en dat was een reuze dure grap in die dagen, maar goed. op vrijdag 26 novem ber 1948 ging onze winkel open, een zelfbedieningswinkel, de eer ste in Nederland." Publiek weet het En Nijmegen holde enthousiast naar binnen? Vergeet u het maar. Meneer Van Woerkom zegt: „Bij de deur vroegen we de mensen; wilt u een mandje nemen?" Hele maal niet, zeiden ze, wat een on zin, een mandje. Maar als je het systeem wilt invoeren, dan ineens goed en meteen volhouden, dacht ik. Maar de mensen stonden wat vreemd te lachen en je verloor klanten. Dat kun je je nu niet meer voorstellen." „Niet te geloven dat dit alle maal in vijftien jaar gebeurde", viel de heer Heijn bij. „Ik ge loof dat we gehandicapt waren door de oude ervaring. We dach ten misschien dat het publiek conservatief was, maar dat is het publiek op geen stukken na. Het weet precies wat het wil. Bevalt iets, dan neemt men het; bevalt het niet, dan Iaat men het snel genoeg merken. En het systeem van zelfbediening beviel geweldig." De Koningin ook De heer Van Woerkom kan er nog om schateren. „We gingen buiten etaleren, ook iets nieuws" vertelde hij. „En toen er pinda's werden gestolen, kreeg ik de kinderpolitie hier: u moet die pinda's binnenhalen, de jeugd wordt in de gelegenheid ge bracht. Neen, zei ik, dan moet de jeugd beter worden opgevoed. Ik heb over die zaak geproce- deerd en ik stuurde de Officier toen dacht ik: Wacht nu eensl van Justitie een foto waarop onze even, de mensen zijn gewend aan\Koningin te zien waszelf bond- die veste maten en die afgewo-\schappen doende in een zelf- Gek verklaard Zo was dat. De aanleiding? Ze ker wel, de aanleiding was dat het nu twaalf en een half jaar geleden is, dat AH de eerste zelfbedienings winkel opende: in Schiedam. „Maar hij was eerder", wees de heer Albert Heijn in Nijmegen naar meneer Van Woerkom. „Ja, en ik werd onmiddellijk voor gek verklaard", antwoordde de rond borstige heer Van Woerkom die er niet uitziet als een man, gewend een blad voor de mond te nemen. Hoe het kwam, die zelfbedie ningswinkel? Nou luister", begint de Nij- megenaar zijn verhaal. ,Jk had een tamelijk diepe winkel en in de oorlog loerde de bezetter vaar grote panden. Daar moet ik iels aan doen, piekerde ik en we gingen de hele zaak afschotten zodat maar een ondiep zaakje overbleef. Niemand die de diepte erachter vermoedde." Tachtig mandjes Geen enkele Nederlandse krui denier zal in de oorlog verrukt zijn geweest over het systeem van distributie en bonnetjes en ook de heer Van Woerkom had er goed het land over in. Maar gaandeweg werd je slimmer en we wogen dus te voren de zaken af', vertelde hij. „Zakjes van een ons je thee en een huif pond suiker en zo. En kijkzo ben ik erop gekomen. Want toen de oorlog voorbij was Deel 2 is uit Jan Coltaar schreef de Deel 1 is nog verkrijgbaafr Zie de advertentie op peg. 2 DE HUISVROUW besteedt ruim 30% van het gezinsinkomen voor de aankoop van levensmid delen. Dat is veel geld. Wanneer men dat over ons gehele volk be rekent, is het een kapitale som, dat spreekt vanzelf. Het is dus geen holle frase wanneer men zegt dat „de huisvrouw" de grootste inkoopster is. Voor een zo belangrijke taak is kennis van zaken nodig, zoals die van een inkoper geëist wordt. Warenkennis dus, die overigens dank zij radio, tv, pers en specifieke voorlieh- tingsinstellingen in ruime mate aan d huisvrouw wordt gege ven. Bij dat moeilijke werk heeft de huisvrouw één houvast: de verhouding tussen kwaliteit en prijs. Wanneer gezegd wordt dat Nederland wat betreft le vensmiddelenvoorziening het vuilnisva* van Europa is, dan duidt dat op een bepaalde ver houding tussen kwaliteit en prijs. De Nederlandse huis vrouw zou dus niet zo erg kwa liteitsbewust zijn en genoegen nemen met mindere waar. Als 't maar goedkoop is. Nu kan die huisvrouw nóg zo'n goede inkoopster zijn: het aller eerste waar ze mee te ma ken heeft, is haar huishoudgeld. Meer dan ze heeft, kan ze niet uitgeven. Maar die som gelds moet dan ook zo goed mogelijk worden uitgegeven. Dat wil dus zeggen: voor een zo laag mogelijke prijs een zo goed mo gelijke kwaliteit. Het is immers geen kunst om alleen maar goedkope artikelen te kopen en dan te zeggen: kijk eens hoeveel ik voor mijn geld kan kopen. Waar de huisvrouw op moet letten is, of de verhouding tus sen prijs en kwaliteit in even wicht is. Men kan niet door een blikje heenkijken en slechts de erva ring kan leren, of de geleverde waar goed van kwaliteit is. Daarom is Albert Heijn met het stelsel van de onvoorwaar delijke kwaliteitsgarantie be gonnen. Wie de gekochte waar niet aan zijn (kwaliteits) eisen vindt voldoen, die geeft het pro- dukt terug en krijgt onherroe pelijk zijn geld weerom. Vanzelfsprekend durft Albert Heijn die onvoorwaardelijke kwaliteitsgarantie alleen maar te geven, omdat men zéker kan zijn van een voortreffelijke kwa liteit. En een goede kwaliteit met een zo laag mogelijke prijs is een combinatie, die elke in koper als muziek in de oren zal klinken. Dus ook de huisvrouw, die prijs- èn kwaliteitsbewust is.

Allerhande | 1964 | | pagina 1