Thuis is altijd ver weg Voor een koele dronk! Verinoutli II Jaffa (fold Albert Heijn „Onvergetelijke middag" ZEGT DE ZEESLEPER CLUB-SANDWICHES: 2?8 Avontuurlijke speurtocht door snoep- luilekkerland Smakelijke bouwwerken 85 A i s.o.s. De meest zeewaardige schepen met de beste zeelui Voorbeelden Salade met bleekselderij CAVELL SEPTEMBER 1964 ALLERHANDE Zoet voor welkom in Zaandam 36 Hans en Grietjes T-iAARVAN DROOMT ieder kind, als Hans en Grietje te dwalen door een snoep-luilekkerland en on beperkt knabbelen aan een huis - van - lekkers. Albert Heijn maakte dat sprookje één dag waar. Op een stralende augustus- vakantiedag waren 36 jon gens en meisjes van tussen de zeven en twaalf jaar gast van Albert Heijn. en, kon het sprookjesachtiger, het waren allemaal Hans en Grietjes. Dat zat zo. Albert Heijn vond het een leuk idee een broer en zus die samen" Hans en Griet je heten, naar Zaandam te la ten komen. Zonder heks, maar met een bedrijf vol versnape ringen, waaraan beide „sprook jeskinderen" zich zouden kun nen vergapen en waarvan ze onbeperkt zouden kunnen snoe pen. De oproep kwam in „Aller- Hande". En het resultaat was verbluffend. Niet één Hans-en- Grietje-paar schreef, maar tien tallen ouders lieten Albert Heijn weten: onze zoon en doch ter heten Hans en Grietje. Mo gen ze komen? EEN ZAAL VOL Dan maar allemaal, werd be- iloten en vandaar dat op donder dagmiddag 6 augustus de ruime ontvangstzaal van het Ontspan- ningsgebouw van AH in Zaandam vol zat Vol jongens, die allemaal tegelijk opkeken als iemand Hans riep en vol meisjes, die allemaal *naar de echt Hollandse naam Grietje luisterden. De reiskosten van ouder (s) en kinderen werden door Albert Heijn vergoed. Heel wat aanwezi gen hadden er een lange treinreis voor over gehad om tijdig in Zaan dam te zijn. Hartelijk welkom Hansjes en Grietjes, zei de heer J. Ph. IJpma, hoofd personeelszaken van de produktiebedrijven en distri- butiecentra, die de jongelui en hun ouders namens AH begroette. NET 'N SPROOKJE En terwijl de Hansjes en Griet jes naar de filmzaal gingen waar, hoe kon het anders, een boeiende kleurenfilm van hun „grote" naamgenoten werd gedraaid, be zochten de ouders het Distributie centrum. De jongelui leefden na tuurlijk hartelijk mee met de spannende avonturen op het witte doek en toen het einde kwam, be gon gelijk een nieuw avontuur, een speurtocht door de produktie bedrijven van Albert Heijn. Hier zagen de jonge gasten de fabricage van chocolade, drop, ca ramels, speculaas, koekjes, rond jes en nog veel meer lekkers. Fa- VEN VAN DE vele Hansen en Grietjes met een eerste letter van hun „sprookjesachtige" voor namen in chocola. TJEWONDEREND en ook wel enigszins hoopvol, Hansen en Grietjes toe bij het maken van toffees. Er mocht er eens eentje overschieten brieksmeisjes glimlachten verte- 5 A,, derd naar de jongelui op excursie in sprookjesland en inpakstertjes lieten even hun werk in de steek om alle Hans en Grietjes in haar dozen met heerlijkheden te laten blikken. Als eens de oude sprookjesfigu ren bij het snoephuisje werden al le bezoekertjes stil bij de aanblik van de machtige machines, waar uit bij duizenden de lekkernijen „stroomden". En ze waren be paald gelukkig toen er overal ge proefd mocht worden. CADEAUS Als ieder sprookje had ook dit bezoek een happy-ending. Goede feeën ontbraken niet. Zij waren er in de persoon van AH-medewerk- sters, die bij het vertrek, toen ouders en kinderen weer „geluk kig vereend waren", cadeautjes uitreikten. Ieder kind kreeg een reuze zak snoep en een kinderbe stek met de beeltenis van Hans en Grietje. De heerlijke koekjes gaan in lange rijen voorbij TTïIT IS VOOR MIJ en mijn kinderen een onver getelijke middag", was de.J commentaar van mevr. R. i v. d. Hurk uit E rp, bij Veghel. Mevr. v. d. Hurk.i moeder van tien kindereni was met zoon Hans (10) en J dochter Grietje (12) al om kwart over negen op de trein gestapt. „Het was voor het, eerst dat ik met het spoort ging", vertelde ze. Voor alle zekerheid had ze als reisge-J zeischap mej. Grietje van( Lith (18) meegenomen. Jam-, mer, zei deze, dat mijn broer t Hans (19) en ik „te oud" wa-< ren.... Dat had ook een 21-jarige Grietje naar Albert Heijn ge schreven. - Mijn broer Hans wil ook best komen, al geloven we niet helemaal meer in sprookjes. VERRE REIS Wie dat wel deden. Hans' en Grietje van der' S 1 u y s uit V e n 1 o. Zij1 hadden waarschijnlijk de ver- ste reis gemaakt. Niet per auto. want vader Van der Sluys had pas een ongelukje gehad, waardoor hij naar het ziekenhuis moest. Juist op deze dag kwam hij thuis, maar, zei mevr. v. d. Sluys, ik vond dat dit kinderfeest voorrang had en mijn man was het daar vol-1 ledig mee eens. Voor de kin-1 deren was de treinreis iets bij- zonders, want we gaan altijd met de wagen. Zij was, even-1 als alle andere ouders, opgeto- gen over het initiatief Neder- landse Hans en Grietjes eens1 te laten dwalen door Albert Heijns snoep-luilekkerland. Commentaar van een der vele Hans en Grietjes: Ik zou hier best willen verdwalen, er is toch snoep genoeg.... DOMTORENS Wat de jeugd niet besefte, maar wat de ouders in het Distributiecentrum vernamen: Albert Heijn maakt inderdaad jaarlijks zulke gigantische hoe veelheden versnaperingen die alle de weg vinden naar Nederlandse gezinnen dat men niet in snoephuisjes, maar in Domtorens rekenen moet om de hoeveelheden te schat ten. Of, met andere woorden, fabelachtig, die afdeling ver snaperingen. Dat vonden 36 Hansjes en Grietjes ook TT" APITEIN A. POOT van de zeesleepboot „Elbe" van L. Smit Co's Inter nationale Sleepdienst die een arbeidseenheid vormt met W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf N.V. zegt: „Thuis is altijd ver weg voor een zeesleper. We waren een keer in Colombo met de „El be" en hadden, zowel in de At lantische Oceaan, de Stille Zuid zee als op de Indische ocea nen gezeten met allerlei soor ten karweien en toen ten slotte na zo'n 25000 mijltjes, was ik in staat om te zeggen „we gaan r huis". We hadden toen negen maanden lang rondge zworven. NOOIT ZEKER boot „Zwarte Zee" die liefst 9000 pk betekent) en 23 kust- en ri viersleepboten die kleiner zijn en minder paardekrachten bezitten. U begrijpt: iedereen was blij. Maar ze lieten dat niet mer ken. Want ze wisten, precies als hun kapitein, dat een sleep boot nooit écht thuis is voordat hij goed en wel langs de kade van de thuishaven aangemeerd ligt. We wisten allemaal héél precies dat er altijd een kans bestaat dat er iets tussen komt, een karwei dus, een sleep of een berging, die we niet kunnen laten lopen. Vaak ge noeg is dat dan iets wat ons nog veel verder van huw brengt dan we al waren. We voeren op de 30ste juni uit de haven van Colombo weg met goed weer en we schoten goed op. We waren nog geen 24 uur buitengaats of daar vingen we een noodsignaal op van een Grieks schip dat aan de grond was gelopen op de iMarmagoa Rocks, langs de Indische kust. Dus: wij erop af! In slecht weer toen. Het bleek niet no dig, hoorder* we later. De Griek was gezonken en de beman ning was gered en wij konden door naar huis. APART VAK Zeeslepen is een apart vak, dat blijkt wel uit het boven staande. Het begint al met 'ie schip-zelf. Het is klein en kan, mede daardoor, snel en handig manoeuvreren. Een sleepboot heeft een buiten gewoon grote en krachtige voort- stuwingsinstallatie: het schip moet kunnen trekken; déarom gaat het! Verder is het 't zee waardigste schip dat de oceanen bevaart! Ondanks de verhoudings gewijs geringe afmetingen. On danks de „laagheid" Want een sleper heeft een sprekend model: een hoge kop en een laag achter schip. In het voorschip wonen de kapitein, de officieren en de be manning. De hutten zijn comfor tabel en het etex. is best. En wat een prettig punt is: de beman ning is klein. Gemiddeld bedraagt die op een zeesleper dus niet meer dan 24 man. DE SOCIËTEIT Dachten we'. Want een dag later vingen we een S.O-S. op van de „General Artigashet schip had moeilijkheden met de schroeven en dreef machte loos af naar de rotsige kust. Opnieuw veranderden wij van koers en verhoogden de snel heid. Over de radio kwam ik. met de kapitein van het schip tot een overeenkomst van no cure no pay (als de hulp niet baat behoeft men niets te beta len). Hij drong aan op spoed. Want hij zat er benauwd voor. Wij berekenden de positie van het schip en schatten dat het zo'n 180 mijl ver weg was en dat het ons een uur of veertien zou kosten het te bereiken. We voeren full speed in moeilijk water met een ferme wind en precies 14 uur en 20 minv*ert later konden we beginnen met het hulpwerk. Zeeslepen is een apart vak. Met aparte mannen. Dat bewij zen wel al die rapporten ven karweien en reddingen en ber gingen en wat verder al niet die men leest in het blad „TUG" van Smit Co. Wie er enkele jaargangen van doorkijkt, ziet reeksen foto's van slepende, zwoegende sleepboten, omstuwd door hoge golven schuimende flarden water en, de achtergrond, het gesleepte „ding": een dok, een boortoren, een halfzinkend schip, een casco (bijv. van een vliegtuigmoeder schip; soms zelfs twee tegelijk!) En hij ziet vaak, op zo'n ge sleept, log ding, dat er in de ver te maar tamelijk rommelig lijkt bij te hangen aan de sleepkabel, wat kleine figuurtjes. Dat nu zijn de befaamde „runners". Zijzelf vinden deze benaming ^jet prettig; het doet zo denken zeggen ze, aan die verdachte lui die buitenlandse bezoekers naar goedkope hotelletjes willen bren gen. Daarom hebben zij een nieu we naam voor zichzelf bedacht Een deftige naam: de „S o c i ë- teit van Overzee Trans port Begeleiders". Dat woord „Sociëteit" geeft er een buitengewoon bedaard en zelfs bedaagd klankje aan. Nu, noch het een noch het ander zijn de le den van deze Sociëteit. Zij zijn het die een stuk schip, een „mid- body" bijvoorbeeld (het midden stuk van een schip) bemannen en ermee manoeuvreren wat ermee te manoeuvreren valt; dat is vaak niet veel. Het onderkomen is dik wijls ook niet veel op zo'n onbe mand vaartuig dat niet „onder stoom" ligt en geen verwarming heeft etc. noemen. Inderdaad: veel is er meestal niet te doen als alles goed gaat. En dat bete kent dan dat de runners in le digheid hun dagen moeten door brengen en bezigheden moeten zoeken. En dan blijkt wie een goede runner is: wie de goede in stelling heeft, het goede karakter voor werk als dit. Dan komt de aap. of liever de man. uit de mouw. Maar vaak gaat alles niet goed. Dan komt er storm en andere na righeid. En dan staan die paar, die drie of vier runners op zo'n los, zwaaiend en zwenkend leeg schip (of wat het ook is) en vech ten de gehele dag van vierentwin tig uur voor het welzijn van hun vrachtje. EEN KUNST yELE VINGERTJES tegelijk gaan omhoog wanneer er wordt aangekondigd dat er voor ene Hans en Grietje een „pondje" snoep overschiet. De buit was snel verdeeld Een CLUB-SANDWICH is eigenlijk een soort driedekker. En na tuurlijk kunt u zulke sandwiches eindeloos variëren. Omdat ze zo hoog zijn, is het wel zaak om ze op een speciale manier te beves tigen. Nu zijn er lange, houten prikkers in de handel (door sla gers en poeliers o.a. gebruikt bij het opmaken van vlees en gevo gelte), die u uitstekend kunt gebruiken om deze heel speciale sand wiches hij elkaar te houden. En anders bestaan er ook lange plastic cocktailprikkers, die ook uitstekende diensten kunnen bewijzen. ALEEREEITJES "HONEN VAN EEN SOORT die -D alleen in Mexico groeit, spoe len regelmatig aan op het eiland Tiree in de Hebriden. «?s De eerste oud-student van de universiteit in Eton die sneuvelde in de laatste oorlog, was een Duitser die in september '39 tegen Polen optrok. Jf» Wiley Post was de eerste In diaan (met een oog) die rond de aarde vloog. Een leerling van de school in Eton mag geen baard hebben, geen vrouw en ge^ das. „Stilletjes weggaan of ver dwijnen" heet bij de Engelsen „ei op zijn Frans vandoor gaan" ter wijl de Fransen zeggen „er op Engelse manier tussenuit trek ken". A Een van de grote Lon- dense muziekscholen bevat een portret van de kok van Handel maar niet van de componist zelf. Drie witte boterhammen (niet al te dun) gelijk van for maat en zonder korsten. U bebo tert een boterham en bedekt die met een mooi, knappend slablad. Daarop deponeert u schijven to maat, liefst zonder vel en zonder vocht en pitjes, strooi er zout en peper naar smaak over. Daarop legt u schijfjes hardgekookt ei, van zout voorzien. U heeft veel fijngesnipperde peterselie bij de hand en u werkt deze peterselie door wat boter tot u een smeuïg geheel hebt verkregen. Met die boter besmeert royaal de tweede boterham aan beide zijden en legt deze op de tomaat-eierplakjes. Ziet u wel, uw bouwwerk groeit." Op de tweede boterham komt dan weer een prachtig groen sla blad, dat echt wel even mag over- bloezen omdat het zo appetijtelijk En daarop komt een heerlijke hoeveelheid koude kip, voorzien van mayonaise naar smaak (mayonaise wel even aanmaken me een beetje mosterd, peper en zout en een geraspt uitje) en dan dekt u de kip weer toe met een de derde boterham, de beboterde kant natuurlijk op de tomaat. Nu prikt u aan iedere kant van de diagonaal-lijn zo'n heel lange prikker, helemaal door de club- sandwich en daarna snijdt u de sandwich langs die diagonaal in twee mooie driehoeken, desnoods (als de sandwich heel groot is) prikt u er vier sticks in en maakt er vier driehoeken van. Opdienen als volgt; de driehoe ken op een bordje wat uit elkaar schuiven en er tussenin een berg je krokante paprika-chips depone ren. Zo geniet men er van in Amerika, probeert u het hier ook eens. Andere variatie Witte boterhammen aan de buitenkant, de middelste boter ham ditmaal eens van bruin brood. Aan de binnenkant beboteren, beleggen met slabladen, aard appelsla (heel pittig aange maakt) dikke schijven gehakt (denkt u aan de gehakballen in blik, ze zijn erg geschikt hier voor), tomaten-ketchup en fijn gehakt met versiering ligt op de tweede etage! En hier nog een Drie witte boterhammen, aan de binnenkant beboteren. Sla bladen. De zachte stengels van bleekselderij wassen, drogen en in dunne schijfjes snijden. Ze ver mengen met Mon Chou-kaas. Dit mengsel tussen de eerste twee bo terhammen leggen. Tussen de tweede en derde boterham legt u behalve het slablad, een mengsel van garnalen en klein gesnipper de komkommer-blokjes, aange maakt met een scheutje olie, ci troensap, zout en paprika. En weet u waar deze club-sand- wiches nu zo geschikt voor zijn? Voor de zondagochtend, wanneer u van ontbijt en lunch de beroem de „brunch" maakt, of voor het hartige hapje op het feest. Maar ook op de zaterdag zonder war me maaltijd zal de club-sandwich een enorm succes blijken. En als u even uw fantasie laat werken dan blijken er nog vele, vele mo gelijkheden te zijn! tomaat matzout aó paper Sfhukte pataraaKa plu, dunne en het geheel bekroont u dan met'utrmgen als versiering. N.B. Het SNIJD DE DUNNE stengels van de bleekselderij na ze gewas sen te hebben in dunne plakjes. U voegt erbij: dunne schijven ui, plakjes komkommer die niet in het zout gestaan hebben en dus vol maakt vers zijn, knappende sla bladen en parten hardgekookte eieren. Maak een slasaus van Cordon Blue-azijn, olie, mosterd, zout, peper en werk alles luchtig door elkaar even voor het aan ta fel gaan. NIEUW KARWEI ALS. Er zijn zeelieden die de leden van de Sociëteit wel eens „de mannen van het luie leventje" Zeeslepen is een apart vak. Er wordt gevochten met brand op brandende schepen die om hulp vragen; er wordt gevoch ten met storm die schepan naar rotsige kusten dreigt te stuwen. Er wordt geworsteld met het „vervoerprobleem" van onmo gelijke stukken vaarwerk als „oil-drilling-platforms", oliebo- ringseilanden. Deze vallen vaak op door de vier enorme masten die er aan de vier hoeken uit omhoogsteken. Deze masten zullen, als het ge val eenmaal op de bestemde plaats is, worden „neergelaten" en dan als poten van het geheel dienen. Maar voordat het zover is zijn het „krengen van dingen om mee te va- r e n" zegt de zeesleper. Zeeslepen is een heel apart vak! Zó apart dat men er tien-t tallen boeken over zou kunnen schrijven. Alleen al de logboe ken van de reizen van ie zee slepers van Smit Co openen boekdelen vol spanning. vol moed en improvisatietalont. En vooral: vakmanschap. De „General Artigas" lag er inderdaad lelijk voor: nog 40 mijl uit de kust en bij kwaad weer; het zou zeker, binnen de twee of drie dagen, gestrand zijn. We slaagden erin he; schip op sleeptouw te krijgen dat viel niet mee bij dat weer! en sleepten het toen voorzichtig, om de lijnen niet te breken, weg uit de kust. Terwijl we daarmee bezig wa ren vingen we seinen op van een Amerikaan, de „Exche quer", die in moeilijkheden zat. We hebben toen eerst die „Ge neral Artigas" naar Bombay gebracht, zo snel als dat kon, en op de 7de juli, een week na dat we zo fijn uit Colombo naar huis waren vertrokken, liet de „Artigas" zijn anker vallen en gingen wij alweer naar buiten om die Amerikaan te gaan hel pen. We waren verder van huis dan ooit!" SLEEPORDERS Niet alleen verrichten de zee slepers hulpwerkzaamheden door toe te snellen als er schepen in gevaar verkeren. Deze zeer tot de verbeelding sprekende acties zijn slechts een onderdeel van het werk; vooral houdt men zich na melijk bezig met het moeilijke verslepen van grote objecten die bestemd zijn voor bijv. de water bouwkunde. voor de aardolieindus trie die gebruik maakt van boor eilanden (bouwsels waarmee men olie uit de zeebodem haalt) en stukken voor havens en werven. En c' _t is dan nóg niet alles. Wie bijvoorbeeld eens bekijkt wat de grootste sleepdienst van ons land L. Smit Co. precies doet kan dat indelen in vier groepen: 1) zeeslepen en het assisteren van zeeschepen die in ge vaar verkeren; 2) het slepen in de haven van Rotterdam; 3) het bergen binnen de gren zen, langs de kust als elders; 4) het assisteren bij de uitvoe ring van waterbouwkundige werken in eigen land overzee. L. Smit Co bezit voor dit alles 21 zeegaande sleepboten (waarbij de „zeereeks" „Oost zee", „Rode Zee", Barentsz Zee", „Tasman Zee", „Gele Zee" en de in aanbouw zijnde super-sleep- ®RM0Ü Italiaanse import - literfles VERMOUTH LONG DRINK Een praktische en popu-. laire combinatie is Cavelli Vermouth met Seven-Up, Tonic of Sodawater. Enkele ijsblokjes zorgen voor een verkwikkende zomerdrank. Denkt u ook aan een schijfje citroen op de rand van het glas? SEVEN-UP CQ gczinsfles 0.75 Itr U w TONIC literfles SODAWATER nn per flesje C. Wh .sap topkwaliteit per fles vruchten lim.siroop fles 0,75 liter geen statiegeld PER FLES KALTE ENTE Slrooi 250 gr. suiker over in schijven gesneden citroenen. Voeg daar het sap van sinaasappels- en 2 kaneel stokjes bij. Dit mengsel een half uur laten trekken. Samen met een fles goed gekoelde Liebfraumilch vormt het dan een kostelijke zomerdrank.

Allerhande | 1964 | | pagina 3