'M LONDONTONIC HOEVEEL Jaffa Gold Albert Heijn ...en zegt of we te laat zijn of niet! AlsUnüzo'n jti grote party-bottle koopt hangt daar deze waardebon aan. Verkoopcentrum voor Kunst Er zitten zeker 10 Jaffa's in deze fles! TWEE ZUSTERS KWEKEN SPAANSE PEPER f<i VRUCHTEN TAARTEN mm vruchten-limonadesiroop sinaasappel GOED BEKEKEN Proheer het eens: 'n Muesli-ontbijt „Makkelijk toostje per fles 0,75 liter 195 ALLERHANDE „Drie-en-twinlig uur achttien, drie-en-twintig uur achttien GREENWICH DICTEERT DE TIJD AUGUSTUS 1964 DRIE-EN.TWINTIG uur achttien, drie-en-twin tig uur achttien..,.". door P. W. RUSSEL De stem zegt het twee keer en verdwijnt. Duizenden keren per dag geeft die stem antwoord; 's winters op kou de avonden dikwijls meer dan anders, wanneer de bios. coopbezoekers willen weten of ze de eerste avondvoorstelling nog kunnen halen, wanneer er huisonenigheid bestaat over de stand van de horloges en iemand zegt: ,,Bcl de tijd dan op". Ik denk dat iedereen wel eens een afspraak heeft ge maakt, op het afgesproken uur de kennis nog niet ziet. op een horloge of klok kijkt en zegt: ,,Hjj is te laat". Hoe weten we dat? Hoe weet u dat het drie minuten over een is, wanneer uw horloge dat aanwijst? Beetje vreemd MOET U EENS VRAGEN aanhorloge^ gelijk gezet vrienden of iemand die bij u in de kamer zit. Het antwoord is dikwijls: „Nogal eenvoudig, ik heb om één uur het tijdsein van de radio gehoord." Op dat moment kunt u verder vragen: „Hoe weten ze bij de radio dan dat het één uur was?" Dan gaan de gezichten al een beetje vreemd staan. „Ja toe nou. dat weten ze." Of: „Je moet niet van die gekke dingen vragen." Zijn ze zeker Ik heb het deze week gepro beerd. Ik vroeg 's morgens aan een collega: Hoe laat is het? Hij keek op zijn zakuurwerkje en zei: „Vijf voor elf." Weet je idat zeker, ging ik verder. „Ja, I helemaal zeker, want ik heb var ochtend m"n horloge gelijk geze met de klok van de Avro om acht uur.' Zou die Avro zeker zijn van del Het hele ingewikkelde systeem zaak, ging ik door. Hij lachte en van tijdmeldingen is me bij de haalde de schouders op. Laten Leidse sterrenwacht op eenvoudige we het proberen, stelde ik voor en manier uit de doeken gedaan, draaide het telefoonnummer van Kijk", zei men daar, „over de (niit l\4 trtaar ten hélt liter!) De aloude Avro-klok, die het voordeel hoven de torenklok heeft, dat hij de minuten hoor baar „weg-tikt". De torenklok van het beroemde Hilversumse raadhuis klinkt da gelijks via de radio in menige Nederlandse huiskamer. Zomerse lekkernij De bakgrage huisvrouw zal in de zomer haar taarten bij voorkeur van vruchten voor zien. Zij maakt dus een deeg bodem, hetzij van zachte of harde wener, van bladerdeeg, van vlaaiendeeg of wat ze maar in de zin heeft. Alle vruchten staan haar ter beschikking, want moch ten aardbeien of kersen afgelopen I zijn, dan vindt ze ze in de voor- i treffelijke blikken, die AH aan de markt brengt, terug. Neemt u ook eens een proef met de aardbeien, de kersen, de fram bozen. De vruchtensappen bindt u apart met wat maïzena of aardap pelmeel. U bedekt de deegbodem met de vruchten en giet het gebonden sap erover. Vergeet daarbij vooral de prach tige blikken abrikozenpulp niet, enorme blikken uit het zonnige Spanje die voor het luttele bedrag van ƒ2.20 (gewicht 1300 gram) bij AH verkrijgbaar zijn. U kunt de abrikozen zo gebruiken (wel van suiker voorzien, want ze zijn niet gezoet), maar u kunt ze ook heel gemakkelijk tot moes roeren. Trakteert u ook de komende zondag op zo'n geurige vruchten taart? die omroepvereniging. Eigen klok Een vriendelijke juffrouw begon schaterend te lachen. Zoiets vreemds had ze nog nooit meege maakt, maar ze zou informeren en we zouden de uitkomst nader bekijken. Het is de klok van het Hilver sumse stadhuis, was me gezegd, maar dat is niet zo. Alle omroe pen, zegt de Avro, werken met die raadhuisklok, wij niet. Wanneer de Avro 's morgens om 7 uur en dan om acht uur het tijd sein geeft en dat nog eens her- i haalt om twaalf, één, zes uur en i middernacht, dan vaart men dicht op een eigen klok. Eigenlijk op ii twee klokken. O In een kluis In het Hilversumse gebouw van de radio-omroep hangt een West- minsterklok geschenk uit 1:125 en dat is de klok die de luiste raar thuis hoort, de klok waarop hij zijn horloge bijzet, waarop va ders de oren spitsen, opstaan en naar de pendule of Friese stoel- tjesklok stappen om de grote wij zer een klein zetje te geven. ,.ln onze studio hebben we een klokkcnkelder", zegt de Avro, „en daar zit in een kluis een pre- cisieklok, die weer gecontroleerd wordt door de P.T.T." Die preclsieklok is geijkt aan de sterrenwacht van Greenwich en aan de West- europese klokken. ,,Als w|j an derhalve minuut achterlopen, dan loopt heel Europa ander halve minuut achter", zegt de Avro. ..Maar we lopen niet achter en die klok is goed. Want onze preclsieklok krügt de tijd van de sterrenwacht in Leiden." Niet uit Leiden En nu het leuke bij wat eerst zo'n vreemd vraagje leek: ook bij de Avro hebben ze zich vergist, want hun precisieklok krijgt de juiste tijd niet van de sterren wacht in Leiden, want die sterren wacht moet het ook met de op- \wat moeten-al die mensen daar gave van de P.T.T. doen. 1 wel van denken?" hele aardbol bestaat er een tijd- dienst. Via de korte golf worden door veel Amerikaanse radio stations en de B.B.C. elke mi nuut impulsen uitgezonden, tijd seinen dus." ,Kr is een aantal sterrenwach ten dat een tijddienst heeft en in dit systeem is ingeschakeld. De sterrenwacht van Washing ton doet mee en die van Parijs, om er twee te noemen. Geen Nederlandse sterrenwacht. „En het hele net van tijdseinen wordt gecontroleerd door de sterrenwacht Greenwich." Elk moment Geen Leiden dus, maar Green wich die ons alle twaalf miljoen Nederlanders helpt aan de tijd. En of het nu de Hilversumse stadhuis- klok is die in uw huiskamer slaat of de Westminster in de hall van het gebouw van de Avro, of het nu die kerkklok is waar duizen den elke ochtend op kijken om te zien of ze nog net op tijd op kan toor of school komen uiteinde lijk is het allemaal Greenwich die zegt of we te laat zijn of niet. Het is dus zo, zei ik tegen de Sterrenwacht in Leiden, dat er el ke dag en elke nacht, ieder mo ment van elk etmaal eigenlijk, over de hele wereld mensen bezig zijn die het voor ons mogelijk ma ken, dat we bijvoorbeeld op tijd het NTS-journaal om acht uur aanzetten „Iedere dag en elk moment, jaar in, jaar uit, zo ligt de kaart", aldus de Sterrenwacht. Een mooi argument om eens tegenover onze kinderen te ge bruiken. Niet dat afgezaagde: „Ik had gezegd om negen uur binnen, je bent een kwartier te laat" maar: „Nu zijn in alle delen van de wereld geleerde mannen impulsen aan het uit zenden, zodat we weten hoe laat het is en jij op tijd thuis kunt zijn en nu klopt het weer niet; Tegen inlevering van 6 van die bonnen kunt U een doos met 6 prachtige longdrink glazen kopen voor slechts f 3,65 - vergelijkbare winkelwaarde ongeveerf.6,50! Zuurkool in blik feestelijk eten ZUURKOOL IN BLIK is nl. in witte wijnsaus en vormt een verrukkelijk.... zomer- eten, omdat de smaak zo bij zonder fris is. Werkelijk, er bestaan eigenlijk geen seizoe nen meer. Trouwens, alleen in Nederland heeft men het idee dat zuurkool slechts 's winters genoten kan worden. Overal elders eet men deze frisse groente ook in de zo mer, maar er wordt dan ook géén stamppot van gemaakt. Men eet er een vers gekookte aardappel bij en spekworst en karbonaden worden er apart bij gegeven. Zo'n blik zuurkool in witte wijn kost slechts 89 ct. Overigens drinkt u daar nu eens zo'n fles fruitige Ries ling x Sylvaner (f 1,95) bij en uw zomerse zuurkoolmaaltijd wordt bepaald een feestelijk eten. Schroef dop: ook in Uw aangesproken parfy-bottle blqft London Tonic bruisend-levend Bottled by Raak, Koog a]d Zaan, tel. 02980-83258 i'i Cf ontbijt! U gebruikt er haver- of gerstvlokken voor. Ook corn flakes en havermout smaken heerlijk omdat ze dat extra geroosterde smaakje hebben. De haver-, gerst- of andere vlok ken zet u een tijd van te voren in de week in tweemaal zoveel water. Even vóór het genieten ervan roert u er geraspte appelen door (indien mogelijk met schil), en met onge klopte slagroom wordt de muesli vervolgens dik geroerd. Doe er honing bij om het vol-l (Vervolg van pag. I) de kwaliteit is dus verzekerd. De mogelijkheid tot massabe- zoék is aanwezig in deze ruim te daar hebben wij voor ge zorgd en nu hopen we dat er veel verkocht zal worden, waar door de kunstenaars loon naar werken krijgen en waardoor in vele gezinnen kunstwerken ko men, die écht, origineel zijn. En dat volgens het systeem van de massadistributie de kunst daar komt, waar ze zijn moet: in vele Hollandse huizen", aldus de heer Heijn. De officiële openingshandeling ÏX/TINISTER BOT verrichtte de officiële opening van het Verkoop- uit he j deu rf"r"s'teJ' centrum voor Beeldende Kunst te Bergen, door het „schilde- GEOP^SND^voor deVdeur%an°het ren' van een D achter de letters GEOPEN. Verkoopcentrum, waarvan alleen de deurknop met. de letters AH er nog aan herinnerde, dat nog slechts enkele weken tevoren de Bergense huisvrouwen hier hun dagelijkse inkopen kwamen doen. Een bezoek aan dit verkoopcen trum is de moeite waard, niet alleen om er te genieten van eigentijdse kunst, maar tevens om na selec tie en ampele overweging een fraai kunstwerk tegen een redelijke prijs mee naar huis te nemen. Er hangen of staan kunstwerken van, zo maar een greep, Jaap de Carpentier, Karei Colnot, Edgar Fernhout, Jan van Herwijnen, Henk v. d. Idsert, Thijs Sterk, Kees denTex, Dirk Trap, Frans Meijers, Louk van Meurs, Marijcke Visser, mevr. Reitsma, mevr. M. Block, Eric v. d. Wal, Lucebert, Nico Berkhout, Geert Jan van Meurs en nog vele anderen. De prijzen variëren van 55 tot 20.000. Maakt u er eens een „uitje" van en ga in Bergen op het Plein de Bergense kunst bekijken en zeker ontdekt u iets dat u veel vreugde kan geven. doende zoet te maken en een scheutje citroensap voor de pittig heid. In plaats van room, kunt u ook gezoete gecondenseerde melk nemen. Dan kunt u verder de muesli va riëren door in plaats van apoelen, bananen fijn te prakken en die er door roeren, of te werken met fijn gesnipperde dadels of vijgen. Soms gaan er ook nog gesnipperde noten door. Ten slotte kunt u natuurlijk ook de muesli opdienen met de zuid vruchten waarover wij al elders in dit blad spraken. f-EN TOOSTJE MET GAR- NALEN is lekker en ge makkelijk klaar te maken. Grote prachtig rose garnalen in blik kosten nl. slechts 1,75. Leg ze op beboterde toostjes en garneer ze met stukjes gepelde tomaat, spuit er uit de tube wat mayonaise overheen. Oh, u houdt niet van gar nalen? Geen nood. Neem sar dientjes en druppel er wat citroensap over. Ook heerlijk bij een apéritief. Albert Heijn komt weer met iets nieuws. En natuurlijk met iets speciaals: Jaffa Gold, een sterk geconcentreerde vruchten limonadesiroop. Bijzonder lekker, omdat Jaffa Gold van de fijnste "gouden" Jaffa's is gemaakt. Lekker voordelig, omdat er dank zij de sterke concentratie méér glazen uit een fles gaan. Het sap van maar liefst 10 stuks gaat in iedere fles. Jaffa Gold is een kwaliteitslimonade, een kostelijke limonade, die zich om zijn zuiverheid bovendien uitstekend leent om pudding, gebak of ijs veel smakelijker te maken. (Voor de fes worit geen stetiegeld Bereleol) Jaffa Gt>]3, eenfroluklvan Citrus andCanned Products Association, Israel, gebotteld door MfSM si TF7AAR KORT TEVOREN nog de koffie en de thee zich ten verkoop aanboden, hangen nu de kunstwerken van Bergense schilders en beeldhouwers. £)E SPAANSE PEPERS die in AH-vestigingen over het hele land worden verkocht, zijn af komstig uit de kwekerij van de dames A. en E. S w i n k e 1, aan de Naaldwijkse Dijkweg. Wij zoeken altijd het bijzondere, zegt mej. A. Swinkel en haar zus ter beaamt dat sneL Zestien en veertien waren de beide tuinders dochters, toen haar vader overleed en zij samen voor de verantwoor delijkheid van een eigen bedrijf kwamen te staan. Maar de beide meisjes Swinkel toonden toen reeds dezelfde ondernemingsgeest, die ze ook nu demonstreren. De warmwaterregelinstallatie. een eigen vinding van mej. A. Swin kel is er een voorbeeld van. Wat mannelijke collega's niet uitdach ten, creëerden deze vrouwelijke tuinders in haar „warenhuis", de Westlandse benaming van een tuinderskas. Vakgenoten in heel het land mochten verbaasd zijn over de warm-waterregen in de kas, en de vernuftige plastic vangzeil- tjes bepaald verwonderd was men over het besluit van de da mes Spaanse pepers te gaan kwe ken. Maar de beide Naaldwijkse zus ters legden alle kritiek terzijde en zetten hun plan door. Zij wisten dat er in ons iand een grote vraag naar Spaanse pepers is, bij hier wonende Indonesiërs, bij oud-In- dischgasten, mensen die de tropi sche keuken kennen en Neder landse huisvrouwen. Want in toenemende mate leert ook de Nederlandse buis vrouw Spaanse peper iD haar gerechten verwerken. En Albert Heijn komt aan de vraag naar goede, verse kwaliteitspepers te gemoet door de „Swinkel-pe pers" in het assortiment op te nemen. Subtropisch Mej. Swinkel vertelt: Dit is een bijzonder natuur- produkt, dat alle aandacht en een voortdurende zorg verdient. Spaanse peper wordt gekweekt onder subtropische omstandig heden. In de kas in Naaldwijk is de temperatuur dan ook altijd warm en vochtig, en daarbij ge dijen de pepers het best. Er is ons alles aan gelegen kwaliteitsprodukten af te leveren Zelf laten ze dan ook, na de pluk, een controlerend oog gaan over de voorraden, die bestemd zijn voor de AH-vestigingen. Ook het pluk ken zelf is een zeer nauwkeurig karwei, dat grote vakkennis en een trefzekere blik vergt. Spaanse pepers in Jus, soepen, vlees etc. zijn heel gezond, we ten de dames Swinkel, de pepers, die op het eerste gezicht iets van sperziebonen hebben, bevatten veel vitaminen. Toevoeging er van aan verschillende gerechten geeft een heel apart aroma. Mensen uit Indonesië, weten Naaldwijks vrouwelijke tuinders, slaan als de ,,r" in de maand komt niet minder dan tien kilo per per soon in „om de winter door te ko- Het geheim? Het geheim van een goeii kweek? Je moet met je planten pr i- ten, zeggen de dames Swin kel. Dat geldt voor de geranium in de vensterbank, maar ook voor een kas vol Spaanse peper...

Allerhande | 1964 | | pagina 4