EEN UNIEK WINKELCENTRUM IN BIRMINGHAM In ,Bull Ringwinkelent 40.000 mensen tegelijk, VOOR LUNCHVERRASSINGEN schrijft... NOGMAALS OVER SHERRY (vanwege de belangstelling) KIP FIJN BIER IEDERE DAG IS HET LENTE OP DE TERRASJES Albert Heijn in handig beter-bier-blik Fijn bier, langer gelagerd veel ronder van smaak. Geen statiegeld. Geen breuk. Heerlijk fris thuis (koelt sneller!). Gemak kelijk om op reis mee te nemen. Onbeperkt houd baar. Bier om altijd bij de hand te hebben! 49 ct. per blik. Uitsluitend bij Plastic bracht uitkomst RIETSUIKER - edele suiker - Witte bonen bij warm weer. Waarom niet in de papillotten Proef met Anada '55 Bevalling thuis of in kliniek Vanillesaus met rose eiland „O, wat heb ik een honger, moe!" All-winkels in de vakantie- centra TUINBONEN een delicatesse 2ALLERHANDE A AUGUSTUS 1964 V V iüm!" •ij-*#*-»*#*#*.»*#*.».*..».*#*# CINDS KORTE TIJD BESCHIKT de Engelse stad Birmingham over een winkel- centrum, dat gerust uniek voor Europa mag worden genoemd. De Bull Ring" de naam van de sinds eeuwen hier gevestigde markt is een complex van gehou wen, geheel air-conditioned en met parkeergarage, waarin 40.000 mensen kun nen winkelen zonder elkaar in de weg te lopen. Dit winkelcentrum is middenin de ou de binnenstad van Birmingham gebouwd. Het heeft in een van de gigantische kelders een busstation waar per dag 1500 bussen arriveren en wegrijden. Het complex is omgeven en doorstroomd door zes-strooks autowegen, en is bovendien vlak bij het spoorwegstation gelegen. dat niet alleen de huisvrouwen uit Birmingham hier (zonder jas!) graag boodschappen komen doen. Uit de wtyde omtrek van de stad komen de plattelanders naar de „Buil Ring" om hier voor een week inkopen te doen. Met bijna wetenschappelijke zekerheid heb ben de oprichters van dit 80 mil joen gulden kostende winkelcen trum hier naar toe gewerkt: voet gangers, automobilisten, trein- en buspassagiers bereiken zonder enige moeite dit winkelcentrum; Ja, zelfs van het vliegveld af is het met een doorgaande bus di rect bereikbaar Overdekte Lijnbaan Het complex lijkt op het eerste gezicht op een heel groot waren huis. Maar binnen waant men zich in een geheel overdekte ..Lijnbaan' met gezellige straatjes, helverlich te etalages, terrasjes compleet met parasols warenhui zen, een gigantische supermarket, en een heuse markt, waar groen ten. vis en vlees zó uit de koel ruimten komen, opgesteld achter de kraam-fagades. OVERZICHT Van ha» „Buil RinB" winkelcentrum in Birmingham, dat 80,— miljoen heeft ge kost. Op de voorgrond de buiten- markt, links de parkeergarage-in- atages, op de achtergrond het ad ministratie- en kantoorgebouw. BINNEN WAANT MEN ZICH in een reusachtige overdekte „Lijnbaan", met ge zellige straatjes, etalages, terrasjes, warenhuizen, supermarket en een heuse TVTATUURLIJK BLIJFT EEN GROOT DEEL van het mensdom tussen de middag over, zowel op school, werk op kantoor of ander werk. Begrijpelijk omdat de afstanden dikwijls te groot, de verbindingen moeilijk zijn en het verkeer angstaanjagend druk is. En dus is er het lunchpakket. Een grote opdracht voor de huisvrouw om dit zo appetijtelijk, verrassend en gevarieerd mogelijk te maken. Altijd voorjaar Er heerst een constante tempe ratuur en vochtigheidsgraad, waar voor men het gemiddelde van een paar heerlijke Engelse voorjaars dagen heeft gekozen. Wie de winkelende mensen van zijn terrasje af ziet passeren, heeft niet meer het gevoel, in een ge bouw te zitten, maar waant zich werkelijk op een zachte voorjaars dag ergens in een Engels dorp in de drukke Dorpsstraat. Achter die gezellige, gemoede lijk uitziende winkels en stands gaat natuurlijk een wel zeer effi ciënt werkende organisatie schuil; een exploitatiemaatsohappij die de winkeleenheden verhuurt, niet al leen aan warenhuizen en groot winkelbedrijven. maar ook aan kleinere zaken. Een organisatie die zorgt voor aantrekkelijke tentoon stellingen in de grote centrale hal van het complex, die de parkeer garages exploiteert 1.- per twee uur. of 2.50 per dag) die de markten organiseert, die de machi nes onderhoudt, waarmee tempera tuur en luchtzuiverheid constant aangenaam blijven. QM TE BEGINNEN ls er de ver meedelen en het resultaat is dan echt niet zo smakelijk. Stop er apart een snoeperijtje bij, dat is dan een extra verras sing. Natuurlijk gaat er ook vol doende fruit in dat lunchpakket I en ook voor melk of thee zal er pakking. We zijn gelukkig ver stellig een lichte plasticfles zijn. verwijderd van het oude. doorge- vette zakje waarin vroeger de wat, droge, taaie boterhammetjes wer den verpakt. Voor moeilijke eters begon het drama dan al, want het zien van dat pakje brood was voor menigeen al voldoende om het of met lange tanden te nutti gen, of wel om het stiekem he lemaal weg te werken en met een lege maag de dag verder door te brengen. Gezellige trommeltjes Nu zijn er de aardige mogelijk heden van plastic, en de gezel lige trommeltjes, waarin alle din gen gescheiden kunnen worden verpakt. Kleine goedsluitende plastic doosjes kunnen met elkaar in het trommeltje worden gepakt, men kan bestek meegeven en voldoen de papieren servetjes. Het is tegenwoordig helemaal niet moeilijk om bijv. iets van vis mee te geven omdat de lucht zich •an niets anders kan meedelen. Voor de kinderen Als de kinderen klein en speels gijn, maakt u de broodjes voor hen klaar. Pak dan brood met muisjes apart in evenals brood met chocolade-hagelslag en jam. Ten eerste kan de hagelslag smel ten, ten tweede kunnen al deze Samenwerking De achtergrond van dit alles dat de overheid en het be drijfsleven in Birmingham op voorbeeldige wijze hebben ge toond wat samenwerking in I zéér groot verband vermag. Het dingen hun geur aan al het andere modern gelijnde koopcentrum past in het oude Birmingham als een diamant in zijn vatting. Niet alleen het winkelend pu bliek is zeer content met dit prachtige koopcentrum, ook de omwonende middenstanders be merken wat het betekent, wan neer er een „verkeersaantrek- kend object" in de buurt staat. ..Waar mensen zijn, is han del." Deze oude koopmans spreuk heeft ook in Birmingham niets van zijn betekenis verlo- Rietsuiker kunt u in veie AH-zaken vinden. Het is een suikersoort die u bepaald eens moet proberen, want voor al aan het kopje thee geeft deze speciale suiker een betere, heel aparte smaak. Rietsuiker kunt u in alle toetjes gebruiken, h\j smaakt heerlijk op het brood en hü is beslist gezonder dan de kristal suiker d'e u gewoonlijk pleegt te gebruiken. Geef deze suiker ook over de Com-Flakes aan het ontbijt of over Brinta, havermout en andere voedzame hapjes voor uw kinderen. Ze zullen er nog meer van smullen. De ouderen kunt u in plastic doosjes rustig een slaatje mee geven, boter apart, brood apart en op die manier smeert men het brood zelf en belegt het naarmate men er van geniet. Dat is toch ook weer oneindig veel smakelijker. En zorg voor heerlijke koude drie-in-de-pan, havermoutkoekjes, appelkoek jes, flensjes of lets van dien aard. TT NOC EEN KIJKJE En fruit.... en een gezellig brief-1 je. Dat laatste is dan nog het meest verrassende element. Hel! kan een simpele groet bevatten, een gek grapje, een uitgeknipt car toon t je, kortom het kan hartver warmend zijn en een steun bete kenen voor de rest van de dag. TAE NIEU U witte 1JET IN EEN VORIG NUMMER verschenen artikel over sherry heeft velen naar de pen doen grijpen. Hieruit blijkt wel dat, alhoewel Nederland het geboorteland is van de jenever, de sherry toch ook hier een zeer belangrijke plaats heeft kunnen veroveren. altijd de Conqueror Gold La bel koopt (..deze is verrukkelijk") wil toch eens kennismaken met de „Anada 1955". Voorts schrijft hij: N UW KRANT „ALLERHANDE" van juni 1964 is een artikel ge publiceerd van een Groene-Kruis- Zuster in Centrale Dienst te Utrecht, haar naam ben ik ver geten en de krant heb ik aan een collega gegeven. Het artikel be sprak „Bevalling thuis of in kliniek"! Deze zuster schijnt niet goed op de hoogte te zijn, wat betreft de verloskundige voorziening in Ne derland. Zij schrijft dat de jonge aanstaande moeder eerst naar de huisarts gaat voor normaal routine- onderzoek, en daarna haar keuze gaat bepalen. Dit is niet juist. De verloskundige is nl. bevoegd de gehele zwangerschap te behandelen en te controleren, dus ook het vaststellen van de zwangerschap in de eerste weken en maanden, eventueel met de kikkerproef. Zij doet de gehele praenatale en post natale zorg, dit laatste minstens zes weken. Haar werk staat on der verplichte controle van de hoofdinspectie volksgezondheid. Onjuist is dus de voorstelling aan uw klanten, als zou eerst een huisarts ingeschakeld moeten wor den Veel aanstaande moeders be reiken dan de verloskundige hulp niet meer terwijl deze contractueel is aangewezen om in haar woon- Een lezer uit Den Haag. die plaats de verplicht-verzekerden zich eveneens voor de „Anada 1955interesseert, meent te heb- voor rekening van het fonds te Uj6n opgemerkt dat de smaak van helpen. Veel aanstaande moeders het Nederlandse publiek sterk Jk ga altijd met genoegen bootschapen doen in het filiaal dMe nlet )n het in de G. van Amstelstraat. Het is wel een eindje uit mijn buurt, doch door het prettige kopen, de voordelige prijzen, de bereidheid van de chef om je te helpen, vergeet je de afstand die je moet afleggen." Jonge en oude wijn Een huisvrouw in Driehuis wil de „Anada 1955" ook eens probe ren. Zij weet te vertellen dat, om dat sherryvaten die in het „Solera- systeem" worden gebruikt nooit geheel worden leeggemaakt, er een grote kans bestaat dat een sherry die volgens dit systeem is ontstaan ouder kan zijn dan een anada. Bij dit systeem worden immers jonge en oude wijn samengevoegd; het restant oude wijn heeft dus zo doende de gelegenheid nog verder te „bejaren". gestegen, kon ook de prijs zoda nig worden aangepast dat een fles van dit heerlijke natuurpro- dukt ook voor een kleine beurs bereikbaar is. Voorraad beperkt De geurige, diepgekleurde „Ana da 1955" waarover wij reeds schreven, zal vele liefhebbers van droge, maar zachte sherry nogeens extra van hun teugje laten genie ten. De voorraad is beperkt, zodat normale winkel assortiment voorkomt. Deze sherry kan echter direct by Albert Heijn, Zaandam, via het Genootschap voor de Vrienden van de Goede wijn 5,95 per fles) worden be steld. TVTEE, NEE DIT IS helemaal niét wat u denkt! We willen echt die arme kip niet in de krulspel den zetten. „En papillotte" betekent wel iets van: in een krulpapiertje gedraaid, met andere woorden het gevogelte wordt gewoon in een aluminium folie omhulsel klaar gemaakt. Daarvoor heeft u dus al lereerst een oven nodig. Vervol gens een kip. Kip in vieren Deze kip behoort in stukken ver deeld te worden; te grote delen zijn voor deze bereidingsmethode niet geschikt. Een kippetje in vieren kan wel. En dan heeft u nodig flink stuk aluminium folie. U begint met de stukken kip; elk stuk schroeit u aan alle kanten in de boter boven het vuur mooi bruin. Daarna legt u ze ieder apart op een groot stuk aluminium folie. U zout en pepert naar smaak en doet er nog zo een kruidje bij: een snuifje tijm of een prettig vleugje rode paprikapoeder. Of wat fijn gehakte peterselie en geraspte ui. Altijd van alles maar een klein beetje. Bovendien een stukje boter. Dan vouwt u de aluminium folie dusdanig over de kip samen dat er veel ruimte tussen de kip en de- folie blijft. En sluit het pakketj zeer deugdelijk, want er mag na tuurlijk geen vocht uitlopen en alle goede geuren dienen ook gevangen te blijven. Al die kant-en-klare- „papillotten" legt u op het oven- rek. In een middel-warme oven laat u de kip-in-papillotten gaar worden. V errassingselement Het leuke van deze methode is de verrassing, want u krijgt deze warme pakjes op uw bord en behoort ze met een ferme snede van het mes ineens open te snijden. Daarbij komen dan de heerlijke geuren uw neus strelen. U eet de. kip uit bet pakje De diepvries-kip heeft u natuur lijk van te voren ontdooit. Overi gens: bedek de stukken kip eens met plakjes mager gerookt spek. Natuurlijk bent u dan wel uiterst voorzichtig met het zout! Geef hierbij friten (gemakkelijk want u koopt ze voorgebakken) in verband met het bijna ontbreken van saus. Sla past er dan verdei voortreffelijk bij en zeker ook appelmoes. Superdroog op hot „Buil Ring" van oen andare kant. blijven dan toch bij de huisarts, die immers met controle is begonnen en krjjgen daarom grote onkosten De huisarts is. dan „particulier' Veel huisartsen noemen de ver loskundige niet en wijzen hun patiënten niet op hun rechten als verplicht-verzekerden Ook schrijft deze zuster, de ver loskundige leidt thuis de baring, bij klinische bevalling heeft de arts de leiding. In mijn woonplaats en vele an dere steden leiden ook de verlos kundigen klinische normale barin gen, evenals de huisarts. Dit gebeurt dan in zg. open zieken huizen. eventueel kraamklinieken. In Gouda zijn alle drie de ziekenhuizen open voor huisartsen en verloskundigen. De samenwer king is primaIn gesloten zieken huizen helpen alleen de specialist, vrouwenarts, hun assistenten en eventueel vroedvrouwen in vaste dienst van dat ziekenhuis. Zou het niet prettig zijn èn voor de ver loskundigen van Nederland èn uw klanten, die aanstaande moeders zijn, dat een correctie volgt op het m.i. onjuiste artikel van uw mede werkster uit Utrecht? B. J. SCHOLTEN-Otten Verloskundige NIEUWE OOGST van de bonen komt weer binnen. Witte bonen zijn altijd ver fijnder van smaak dan hun bruine soortgenoten. Wat bijzonder sma kelijk is: de combinatie van snij bonen met witte bonen. Vroeger at men snijbonen uit het vat (uit de pekel) en dan was het gerecht wel echt winters. Kook nu eens verse snijbonen, mals zacht. Kook de witte bonen. Schud ze, als beiden gaar en afgegoten zijn, door elkaar, en laat ze met een stuk boter nog even in de pan samen staan. Bekroon dit gerecht met een geu rige en pikante, vacuum verpakte rookworst, die u volgens voor schrift heeft gewarmd. Die rook worst kost 1.09 en is heerlijk sappig. Als u er persé iets van aardappelen bij wilt hebben, maak dan één, tiwee, drie een schaal met Instant aardappelpu ree, maar nodig is dit bij witte bonen niet. schijnt te neigen naar een super- droge sherry. Hij vestigt voorts de aandacht op het feit dat de Moerwijk te Den Haag geen Al- bert Heijn filiaal rijk is. Het is helaas niet moge lijk om op alle plaatsen en in al le wijken een Albert Heijn winkel of SuperMart te bouwen. Di. houdt o.a. ook verband met het aantal te verstrekken bouwver gunningen. Toch valt de snelheid waarmede in diverse plaatsen AH- SuperMarts worden geopend, niet tegen. Groeiende vraag Naarmate de importeur en win kelier er zich op gingen toeleggen het publiek een zo groot moge lijke variatie en sortering aan te bieden, zijn sherry en wijn een warm plekje in ons conservatieve Nederlandse hart en niet te vergeten onze Nederlandse magen gaan innemen. De tijd van een winkel binnenlopen en te zeg gen: „Geef mij maar een sherry. t geeft niet wat" is voorbij. Nauwkeurig worden tegenwoor dig de merken en etiketten beke ken om te zien of men met een extra dry. een dry, een medium dry of een zoetige sherry te ma ken heeft. Omdat de vraag zo is KLOP DRIE EIERDOOIERS met suiker en vanillesuiker naar smaak volkomen glad en schuimig. Zet de pan met de eidooiers in een bain-marie (kokend waterbad) en voeg er al roerende melk bij, een halve liter. Blijf roeren tot de saus licht gebonden en ieder spoor van schuim verdwenen is. Laat de saus afkoelen, ja. hele maal koud worden. In die tijd klopt u de drie eiwitten bijzonder i stijf. Vervolgens klopt u verder met 75 gram suiker en als dat glad is, voegt u steeds kloppende 3 dl bes sensap bij. Doe de vanillesaus in een glazen kom en laat het rose schuim er als j een eiland op drijven. Iets voor een k inderpart ijt j e. Kind komt uit school „uitgehongerd" zoals dat heet. j In Frankrijk weten de moeders !daar ook wel raad op, zij het op j een heel andere manier dan de Nederlandse. Voor het Franse kind geen kopje thee met een biscuitje of wat, nee het krijgt een flink stuk droog stokbrood. Dat wordt opengemaakt en daar wordt een flinke dikke reep chocolade in gestopt. En dat wordt zo uit het vuistje opgesmikkeld. Doordat de reep in het brood wordt gestopt, voorkomt men de bekende kleef- handjes. Met een kadetje, hard broodje of puntbroodje kan het ook 1 Iets ter navolging T Hier is een nuttig ïystje, dat de vakantieganger in ons land góed van pas kan koinen. Het zijn de plaatsen en adressen waar» de AH- filialen in de voornaamste vakantie-centra zijn gevestigd. Dat maakt het boodschappen- doen gemakkelijker en voor- deliger. r Aalsmeer: Zijdstraat 33. Alkmaar: Langestraat 00. Aerdenhout: v. f ZandvoortSelaan 169. Amersfoort: Langestraat 3. Euterpeplein 43. Leusderweg 159. Noorderwierweg 105100. Utrechtseweg 46. Amsterdam: 57 filialen. AH-SuperMarts: Burg. de Vlugtlaan 190. Helmholtzstraat 63. Joh. Huizingalaan 242. Osdorpplein 33. Apeldoorn: Adelaarslaan 130. Deventerstraat 10. Arnhem: Beethovenlaan 70. Sperwerstraat 57. Drieslag 1. Ketelstraat 12. Ir. v. Muylwijkstr. 23 (SM) Presikhaaf - Hanzestraat 45. (SM) Assen: Kruisstraat 2. Axel: Noordstraat 35. Baarn: Eemnesserweg 40 (SM). Bergen (NH): Breelaan 14 (SM). Beverwijk: Breestraat 54. De Bilt: Hessenweg 112. Bilthoven: Julianalaan 1. Bloemendaal: Bloemendaalseweg 33. Breda: Planciusplein 35. Lange Brugstraat 39. Brabantplein 27 (SM). Breukelen: Brugstraat 12. Brielle: Voorstraat 12. Den Burg (Texel): Binnenburg 8. Havenstraat 21. Huizerweg 45b. Nassaulaan 44. Castricum: Torenstraat 30. Dieren: Kerkstraat 7. Den Dolder: Dolderseweg 93A. Doom: Dorpsstraat 25. Driebergen: Traay 97. Edam: Kleine Kerkstraat 911. Ede: Grotestraat 20. Ermelo: Stationsstraat 68. Geleen: Rijksweg 2 (SM). Ginneken: Ginnekenweg 317. Den Haag: 16 filialen. Leyweg 1018 (SM). De Stede 10 (SM). Haarlem: 7 filialen. Grote Houtstraat 99 (SM) Eksterstraat 67 (SM). Harderwijk: Markt 4. Haren: Kerkstraat 27 (SM). Harlingen: Voorstraat 71. Heerenveen: Dracht 9. Heiloo: Rijksstraatweg 115. Den Helder: Keizerstraat 10. Van Galenstraat 41. Marsdiepstraat 445 (SM). Hilversum: Kerkstraat 32. Van Hogendorplaan 44. Gijsbr. v. Amstelstraat 177. Havenstraat 75. Larenseweg 13. Huizen: Voorbaan 4. Katwijk: Voorstraat 27. Laren (NH): Brink 30. Lochem: Nieuwstad 4a. Loenen a/d Vecht: Dorpsstraat 42. Middelburg: Lange Delft 22. Naarden: Lamb, Hortensiuslaan 14A. Noordwijk a. Zee: Hoofdstraat 72. Nunspeet: Dorpsstraat 9. Nijmegen: Lange Burchtstraat 53. Groenestraat 169. Burg. v. d. Berghstraat 54. Molenweg 4 (SM). Daalseweg 200 (SM). Nijverdal: Grotestraat 67 Oisterwijk: Dorpsstraat 25. Ommen: Brugstraat 22. Oosterbeek: Utrechtseweg 164. Oostburg: Eenhoornplantsoen 4 Oosterhout: Markf 1. Overveen: Bloemendaalseweg 228. Putten: Dorpsstraat 23. Renkum: Dorpsstraat 66. Rhenen: Fr. v. d. Paltshof 32 Roosendaal: Nieuwe Markt 66 (SM). Rotterdam: 8 filialen. Nieuwe Binnenweg 276 (SM) Slinge 191 (SM). Rotterdam-Hoogvliet: Binnenban 265 (SM). Rotterdam-Pendrecht: Slinge 690 (SM). Schagen: Ged. Gracht 61. Sluis: Kapellestraat 7. Sneek: Leeuwenburg 22. Soestdijk: Van Weedestraat 48 Uitgeest: Middelweg 81. Uithoorn: Dorpsstraat 34 Utrecht: 13 filialen. Van Starkenborghof 132 Kanaleneiland (SM) Vaals: Kerkstraat 50. Valkenburg: Stationsstraat 13 Valkenswaard: Markt 25. Veghel: Hoofdstraat 23. Velp: Hoofdstraat 35 (SM). Vught: Heuvel 1. IJmuiden: Lange Nieuwstraat 814 (SM) Vlissingen: Walstraat 54. Scheldestraat 23. Wassenaar: Joh. de Wittstraat 1 Zandvoort: Kerkstraat 30. Zeist: Slotlaan 119 Steinlaan 80. Fred. Hendriklaan 86. TTJINBONEN WORDEN ook wel -*• grote bonen genoemd. En als „grote" bonen is het koken ervan wel eens moeilijk. Dikwijls is de klacht dat de schillen hard blijven terwijl het binnenste melig wordt en dan is er echt niets meer aan, Schenk uw speciale aandacht daarom eens aan de literblikken met grote bonen die u bij Albert Heijn vindt voor de prijs van 0.98. Ze zijn n.l. bijzonder smakelijk, zeer mals en echt iets voor de lief hebbers. Vergeet het bonenkruid niet. Geef ze dan eens een keer met koude ham (van de Gelderse soort), aardappeltjes en botersau* Wat heerlik I

Allerhande | 1964 | | pagina 2