■i Gezellige mensen halen Heineken in huis Heineken ASPERGES Als Unü zo'n Hl grote party-bottle LONDON TONIC koopt deze waardebon Macleans Hero RIJKSZORG KINDEREN 1 DRINKS TINS voor onze Wassen bijna overbodig... <LI r lONDffi TQNK HEINZ® Kinder voeding Hert |>Hertn 50 Lil Een vrouw verkent Een man herkent "7^ Gratis luxueuze badspons* bij King-size tube mm IN 2 volle glazen per Hero Tin ALLERHANDË Jim 1964 de winkel: niets vergeten om het week end extra gezellig te maken? Ha, kijk! Heineken, net wat u zoekt. Heerlijk, helder Heineken. Tintelend fris. Met zo'n paar flesjes Heineken haalt u ge noeglijkheid in huis. En wat drinkt uzelf? Oud Bruin misschien? Neem er ook wat van mee. Dat komt de gezel ligheid ten goede. PILSENER - MÜNCHENER - zijn Heineken. Wat een verrassing: Smaakt best, zo'n pittig glas Heineken buiten in de zon. Waaraan hij zijn Heineken zo gauw herkent? Tja... da's het geheim van de brouwer! Heineken wordt volgens eeuwenoud recept - strikt geheim - gebrouwen. Daarom smaakt alleen Heineken als Heineken. Daarom wordt het zoveel gevraagd. OUD BRUIN - EXTRA STOUT Verfijnd produkt van eigen bodem EEN VAN DE MEEST verfijnde groentensoor- ten, de asperge, wordt in ons land ge kweekt zowel ten pleziere van ons als wel voor de export omdat de vraag naar deze blanke de licatesse zeer groot is. En hoe wordt deze stengel zo mooi blank? Omdat de asperge zorgvuldig onder de grond blijft. Zo gauw zij het waagt om nieuws gierig te worden en haar kopje boven de zand grond uitsteekt, wordt zij geoogst. DE ASPERGE is een vaste plant, die zeer diep gepoot moet worden, wil men haar onder de grond houden. De greppels, waarin dit gebeurt, zijn 30 cm diep en toch is dit op den duur nog niet diep genoeg. In het eerste groei-jaar laat men de greppel open, om het de jonge plant niet te moeilijk te maken en omdat er toch nog niet wordt geoogst. Het daaropvolgende jaar mogen de greppels dicht zijn, maar ook dan wordt er nog niet ge oogst omdat de planten zich eerst goed behoren te ontwikkelen. Pas in het derde jaar na het uit- poten van.de planten gaat het beginnen. Maar dan is er ook een grondrug over de rijen aspergeplan ten, die ver uit elkaar gepoot werden, aange bracht. Dit, omdat ze anders toch nog boven de grond zouden uitkomen. Wie Brabant kent, heeft die typische velden, met die rechte afgeplatte grondruggen vast wel eens gezien. Asperges moeten een lengte van 17 cm tot 22 cm hebben. Na het oogsten worden ze in wa ter, dat iedere dag ververst wordt bewaard (bij grote bedrijven zelfs in stromend water) en wel in gemetselde of in zinken, gemeniede bakken. IJzer moet van de asperge verre blijven omdat ijzer nu eenmaal roest veroorzaakt, ook in de blanke asperge. Vóór ze naar de veiling gaan, worden ze eerst keurig op maat gesneden en van ongeveer half mei, soms eerder als hst weer gunstig is, zijn ze in de winkels te zie... Tot 21 juni, de langste dag van het jaar. Dan worden de laatste asperges „gestoken" en dan is de verrukkelijke periode van de asperge-malen" weer voorbij. Zou men nl. langer oogsten dan zou de plant uitgeput ra ken en doodgaan. Tijdens de zomer zijn de aspergevelden over dekt met een prachtig groen pluimachtig loof. Het Jaar daarop geven de planten weer een over vloedige oogst. Waar de teler zoveel zorg en tijd aan de asperge heeft gegeven, is het niet meer dan rechtvaardig dat de huisvrouw ze ook met zorg en aandacht, schoonmaakt en opdist ASPERGES eten op de traditionele manier is natuurlijk met hard gekookte eieren, ge smolten boter en eventueel ham. De asperge behoort in ruim, licht gezouten kokend water gaar gekookt te worden. Af en toe proberen of ze al gaar zijn. De tijd is zo ongeveer een T.ur. Daarom is het gebruik van de snelkookpan in dit geval bijzonder aan te bevelen, want dan is de eigenlijke kooktijd maar vijf minuten. U schept de asperges, die van tevoren in keurige bosjes gebonden behoren te worden, met een schuimspaan uit het water en serveert ze op een schaal die met een gevouwen servet bedekt is zodat het overtollige water wordt opgenomen. De eieren er omheen, liefst gehalveerd en met de dooier zichtbaar (een feest voor het oog!) en dan de gesmolten boter in het kommetje, wat noot muskaat waar iedereen zich naar eigen inzicht van bedient. Indien er ham bij komt, dan warmt men deze voorzichtig in wat boter en dient ze op in een aparte schaal. En dan maar smullen! Overigens laat de asperge zich uitstekend con serveren: de asperge uit blik is eveneens een ware delicatesse. Eet u ze in dat geval eens koud als salade met mayonaise, wat pikant gemaakt, en koude harde eieren. Ook tomaten passen daar won derwel bij. (nut 3 J4 maar ten hele liter!) hangt daar "M N PEROXIDE TANDPASTA Macleans peroxide tandpasta maakt uw tanden schoner, witter, gezonder. Overtuig u daar nu van. want bij een King-size tube Macleans krijgt u nu tijdelijk een prachtige grote badspons gratis. Koop dus direct en poets uw tanden schoner, witter, gezonder! Tegen inlevering van 6 van die bonnen kunt U een doos met 6 prachtige longdrinkglazen kopen voor slechts f. 3,65 - vergelijkbare winkelwaarde ongeveer f. 6,50! Schroefdop: ook in Uw aangesproken party-bottle blijft London Tonic bruisend-levend BtttltJly Raai. Koog a'd Zaan, tel. 02980-83258 bottled bv raak Prima kwaliteit Prettig, handig formaat Keuze uit 4 pasteltinten ■CECHAM (NCOERUNO) N.V., VOOR EK0R0S MOTA*. l0£URIItR»6RACHT I1MM. AMSTEROAM. DELICIEUS NIEUWS Albert Heijn's nieuwe Sinaasappel-Hazelnoot repen ZIE PAGINA 3 (Vervolg van pag. 1) En zo nog veel meer. Wie een tabel ziet van een aantal aspec ten van het werk van het bewus te ministerie constateert dat aan krulagebouwen, dorpshuizen, buurthuizen, vormingsinstituten, werkplaatsen, bibliotheken, cultu rele gebouwen, badhuizen, zwem baden, sportvelden, gymnastiek- voorzieningen in totaal een bedrag van een 936 miljoen wordt betaald. Door de staat. Het kind zit daar, voor een niet gering deel, in, zo als men begrijpt. Hoe groot dat ,deel is, is niet (of heel moeilijk) na te gaan. Dan zijn er de bureaus voor levens- en ge zinsmoeilijkheden; ook hier speelt het kind vaak een gro te rol. Gezinsverzorging Vervolgens is er de gezins verzorging; de staat subsi dieert dit (nuttige, mooie!) werk met een miljoen. Vervolgens is er, de huishoudelijke en gezinsvoorlichting, de Nederlandse Huishoudraad en. in 1962, ontving deze laatste 1 mil joen. Het kind speelt hier een rol. Zo is er meer, nog véél meer, waarbij het kind betrokken is. Het is echter zo „ingeweven" in het maatschappelijk patroon dat het niet mogelijk is (wij zeiden dat al) een afgerond bedrag vast te stellen voor dat wat de Staat, alleen al via dit ministerie, uit trekt voor het kind. Wie weet dat, van de 131 miljoen, slechts UVz miljoen uitbetaald wordt aan personeel en een kleine 2 miljoen aan materiële uitgaven etc., die kan uitrekenen dat de hele rest (120 miljoen) bestemd is voor „maatschappelijk werk", in de ruimste betekenis van het woord. Individueel maatschappelijk werk, bijzondere maatschappelijke zorg en gezinsvoorzieningen, nog maar drie posten van het totaal waarhij het kind wellicht het meest betrokken is, vergen jaar lijks (1961) ruim 97 miljoen! onderwijzeressen met ruim 400.000 kleuters. En de gewone i lagere school? Die herbergde in 1961 (in 7723 scholen) bijna 1 miljoen 400 duizend kinders i (41.500 onderwijzers). Daarbij Men ziet hoe zo het bedrag, dat aan het kind wordt besteed, kwam het voortgezet gewoon la- steeds groter wordt. En daarbij ggr onderwijs: in 1961 460 scho- Almaar optellen laten wij dan nog buiten bespre king de voogdijkinderen, de ge stichten, de diensten die zich be zighouden met toezicht op kinde ren (politie, kinderpolitie, ver keerspolitie) en de medische zor gen die, van rijkswege, aan het kind worden besteed (schoolarts; schooltandverzorging; etc.). Voor zover de som mogelijk is wordt het, voor elk kind, een astrono misch bedrag; daar kan defensie niet tegenop En dan onderwijs En neem dèn eens het onder- len, ruim 42.000 leerlingen en het uitgebreid lager onderwijs: 1.217 scholen bevatten (in 1961) 275.000 leerlingen met 9.800 on derwijzers. Telt u dat maar eens op! En bedenkt u dan -naar eens wat zo iets moet kosten. Het buitenge woon lager onderwijs er nog bui ten gelaten (4.000 onderwijzers met 56.000 leerlingen). En daarbij komen dan de middelbare scho len en wat verder al niet, zoals wijs! Dat is een heel grote post het beroepsonderwijs, het partieel en deze komt werkelijk recht streeks ten goede aan de jeugd. Daar zit bijna geen volwassene meer tussen, zoals in vele der hiervoor genoemde staatszorgen. Het begint met het kleuter onderwijs. In 1961 werkten een kleine 12.000 onderwijzers en onderwijs, vakopleidingen en we tenschappelijk onderwijs. Wat kost het Albert lleijn heeft de lekkerste koffie alleen maar door inweken of alleen maar door voorwassen Zonder te wassen, alléén maar door inweken of voorwassen al een praktisch schone was. Dat bereikt U met Biotex. Eiwitvlekken, vetvlekken, melk-, bloed en transpiratievlekken verdwijnen als sneeuw voor de zon door de biologische werking van Biotex. Voor Billy. Kees... of Ginct... Miljoenen baby's in tientallen landen worden grootgebracht met de lekkere Heinz 57 Kinder voeding. En dat is niet toevallig. Doktoren en voedings deskundigen stelden voor Heinz 57 een reeks uitgebalanceerde baby- en kleutcrmenu's samen. Zorgvuldig. Rekening houdend met honderd en één eisen. Langs deze wetenschappelijke (dus veilige) weg kwamen er kostelijke kindermaaltijden in de winkel. Verpakt in handige blikjes. Voortdurend onder toe zicht van doktoren. Stuk voor stuk samengesteld uit zuivere natuurprodukten, zonder bijmenging van kunstmatige bestand delen. Elke moeder die alleen het beste goed genoeg vindt voor haar kindje is blij met Heinz 57 Kindervoeding. Nederlandse baby's en kleuters krijgen hun oergezonde Heinz 57 uit Eist, in de Betuwe. Kies bij uw winkelier uit meer dan 20 mogelijk heden. H. J. Heinz N.V. te Eist (Gld) 8RUINE wet APPEt :ero ier- i» DrinKS *sdrinks2 öfcwjüsotcaS5 2 ®5auBowaE gezellig uit en thuis! Nu zijn er verrukkelijke vruchtenlimonades van Hero in handige blikverpakking. Om feestelijk-fljn en heerlijk-handig te genie ten. Kies uw smaak: Sinas, Cassis, Cerise. Meer inhoud In minder ruimte - minder gewicht. tintelend fris - tintelend fijn Handig in auto, caravan, tent, weekendhuisje of bungalow. Snel gekoeld. Vlot geschonken. Slechts 2 gaatjes in het deksel zijn voldoende. Sinas 49 ct - Cassis 59 ct - Cerise 59 ci GO JAAR TOPKWALITEIT 1 tijgende kinderen, vlegels en no- toen 31 miljard 395 miljoen gul- zempjes? In 1959 (nadere gege- den. vens staan ons aiet ter beschik king op dit moment) 5,62 per- En dan zijn er de studie- a jjan cent van het nationaal ne scholenbouw De inkomen en dat is 1 miljard 780 miljoen Per hoofd van de bevolking was dat (in het geld van toen!) 156,86! Per hoofd! Dus voor el ke Nederlander! Voor al die 11 miljoen 417 duizend en 300 va derlanders die, in 1959, leefden. En wat geeft de staat voor al dat onderwijs uit? Voor al die Het ging om 5,62 percent van het kVïaaAijailsc min of meer gewillig naar school j nationale inkomen en dat was 140,9 percent van de bevolking, in1 voor net kind, voor de Jeugd. d e studietoe lagen: in 1959 totaal 3416 miljoen. De scholenbouw: in 1959 bedroe gen die kosten 188.3 miljoen 1961 was dat bedrag al gestegen tot 231.3 miljoen. Er is meer: in 1961 gaf de staat uit 1.700 boeken Met andere woorden voor de jeugd. En dan zijn er de jeugdorganisaties die geld vergen: wij duidden dat in het voorgaande al aan. de bewuste leeftijd, leerling van het voortgezet volledige dagon derwijs; op dertienjarige leeftijd is dat percentage hoger: 76,4 per cent; op veertienjarige leeftijd: 74.4 percent; op vijftien jaar 55,8 percent; op zestien jaar 41,5 per cent; op zeventien jaar 29,1 per cent; op achttien jaar 20,1 per cent; op negentien jaar 13,4 per cent; op twintig jaar 8,5 percent. ook daar strekt de staat zijn zorgen nog ge ruime tijd over uit met subsidies, etc. De leser riet het: de staat Wat het onderwijs aangaat: °P zorgt, op bepaald grootse wijze, twaalfjarige leeftijd is ongeveer Het is jammer dat het niet mo gelijk is het juiste bedrag dat elk kind aan de staat kost, te berekenen. Wij verklaarden reeds waarom dit niet mogelijk is; het kind is te zeer verweven in het maatschappelijk patroon dan dat het er, in de vorm van een getal, uit losgemaakt kan worden. Maar indrukwekkend is het onbekende bedrag in ieder geval. Dat hebben voorgaande cijfers wel duidelijk gemaakt, geloven wijt

Allerhande | 1964 | | pagina 4