„Een zoon, geweldig, pond zeven 0V0MALSXME AMSTEL^ OmalgeeflYspeldjesibij Croma! WASAUTOMAAT In ons land: voorbeeldige babyzorg gaat de Rijn op V/ r voor bakken,braden*stoven GOED BEKEKEN door P. W. BUSSEL Demonstraties Kenwood Chef Dank U, mamma... ••Ï95Ü2 jongens! Meisjes! Gratis leuke speldjes b'j [|.crqmA| l Speldjes van Oma j|||en haar hele familie: vader, moeder, Tom en Janneke^|p<. In 5 verschillende kleuren. Spaar ze allemaal bij elkaar. Ruil met je vriendjes en vriendinnetjes. Speldjes bij Croma Jlpplel - 5'' Croma-watervrTJ -metextra melkbestanddelen- -47cent per doosje PURE, NATUURZUIVERE GEZONDHEID UIT ZWITSERLAND. wBm ■■lllllll WARM OF KOUD rt ALLERHANDE JUNL 1964 Öl|S<Mr Leidster-docente OVERAL IN ONS LAND staan vroedvrouwen, artsen en kraamverzorgsters klaar om Nederlandse baby's een zo goed mogelijk „Welkom" te bereiden en toch kon zuster M. M. P. Schiltman in februari voor het eerst sinds tien jaar niet beginnen met een cursus om jonge meisjes tot kraam verzorgster op te leiden. Om een heel duidelijke reden: geen animo. Niemand hoeft te schrikken, want hier wordt geen zoge heten alarmklok geluid. Tientallen landen zouden de handen dichtknijpen wanneer hun arriverende baby's zo goed ont vangen werden als bij ons het dichtstbevolkte land op het westelijk halfrond. JE BEGRIJPT eigenlijk niet hoe het allemaal geregeld is, als je 's nachts om een uur of drie zenuwachtig bij die kraamkliniek of dat ziekenhuis aanbelt. Goed, goed, de plaats was be sproken en ook „ongeveer wan neer". Maar komende baby's schijnen zich altijd te moeten aan kondigen op uren dat gewone men sen slapen. Rijdend door de donkere stra ten lijkt het een beetje gênant om zo in het holst van de nacht er gens aan te kloppen. Maar ze zeiden toch, toen die afspraak werd gemaakt: ,,U komt maar, welk uur van de dag of de nacht geeft niet, we staan voor u klaar." De wat gapende portier is in eens klaarwakker. „Die deur daar er komt vanzelf een zuster bij u", wijst hij. Geen van al die aan staande vaders of moeders weet later nog of de man heel snel een huistelefoon nam of dat die zus ter door een belletje onder de ko kosmat gewaarschuwd wordt. Ma ar ze is er, ineens, en ze doet vrien delijk en ondersteunend en kalme rend. Zo'n zuster is op zo'n moment de h#lm, waar de toekomstige va der zich aan vastgrijpt als was zij de meest wijze en ervaren vrouw van de wereld, op dat uur, midden in de nacht. Als hij haar de volgende dag terugziet en ze .knikt hem lachend toe, dan ont- dekt hij dat zijn „houvast" vieren twintig of daaromtrent was. Stiekem lachen GEEN HULPELOZER mannen dan heren die een paar uur vóór hun vaderschap staan. Ja, ja, ik ken ze, die later zeggen, dat ze geen moment in angst heb ben gezeten, dat ze het alleen maar een wonder vonden, dat het allemaal zo natuurlijk was. Jawel, maar geloof ze niet. Vraag aan zusters van kraamaf- delingen of kraamklinieken hoe die mannen zich gedragen: de man nen die voor het eerst of voor de derde keer in het holst van de nacht aanbelden. „We moeten stiekem wel eens lachen", zegt een kraamver pleegster. „In feite zijn ze al lemaal hetzelfde, of ze nu di recteur van een fabriek zijn of aankomend timmerman. Ze maken soms de komiekste op merkingen. Er hebben mij man nen gevraagd of de dokter wel eens meer een bevalling had ge daan, of er zo 's nachts wel voldoende verband was of dat hij de aanstaande vader bij een nachtapotheek iets moest gaan halen. Ik heb man nen meegemaakt die op het laatste moment behalve de huisdokter toch ook nog twee vrouwenartsen erbij wilden heb ben „want je wist nooit" en an dere mannen die zeiden: „zus ter, als u maar alles voor mijn vrouw doet, wil ik best dubbel betalen." EN DAN WORDT de man ver der overgeleverd aan de din gen die gebeuren. Hij wordt op een stoel gezet en kijkt zenuwach tig of ze wel voorzichtig met z'n vrouw omgaan. „Na een uurtje komen de meeste mannen wel onder de indruk van de rust om en in de kraamkamer", zegt de kraam verpleegster. „Dan krijgen eindelijk wat vertrouwen zien in, dat wij er juist zijn om alles zo goed mogelijk voor de moeder en de baby te verzor gen." Vriendelijke oudere zusters ko men zo af en toe eens om de hoek kijken. De dokter vraagt of de aanstaande papa niet eens een wandelingetje op de gang moet maken en daar staat weer een andere zuster met koffie. Het lijkt wel of de mèn de gro te prestatie van zijn leven moet gaan verrichten. En wat voelt hij zichzelf overbodig, ondanks het feit dat zijn vrouw al drie keer „Ik ben zo blij dat je hier bent". Opgelucht Tot de volgende dag. Daar loopt meneer, borst vooruit, rennend van burgerlijke stand naar de kaartjesdrukker. „Ja, ja, een dochter", roept hij nonchalant te gen de collega's, of „een zoon, geweldig, zeven pond", tegen men sen die hem willen feliciteren. Hij stapt met ferme pas en zwaaiend met bosjes bloemen de kraamka mer in en wil niets meer weten van het hulp en steun zoekende mannetje dat vorige nacht schuch ter door de gangen van hetzelfde gebouw liep. En als zijn baby thuis werd ge boren wandelt hij opgelucht langs het huis van de buren, zwaait uit bundiger dan nodig Is naar de buurman achter het raam, maakt met een jongensachtige zwaai de deur open en hij is er. In de gang komt hij haar al tegen, de kraamverpleegster, de jonge vrouw die zorgt dat zijn vrouw en baby verzorgd worden, dat het.huishouden draait, dat al les gewoon gaat zoals ze zich dat drie maanden tevoren hadden voor gesteld. Ze zijn er toch Is er één man die op die mo menten denkt: Ze zijn er toch maar die meisjes; ze weten pre cies wat ze doen moeten; ze heb ben hun opleiding gehad: ze we ten hoe je die baby moet vast houden en wassen? Weineen, daar om is er toch een kraamverzorg ster? T\AGELIJKS komen ze bij zuster M. M. P. Schiltman, de jonge Nederlandse vrouwen, die thuis een wieg aan het inrichten zijn. En ze maken een afspraak: voor een kraam verzorgster. „Vijftien maanden duurt zo'n opleiding en de meisjes moeten achttien jaar zijn", vertelt zus ter M. M. P. Schiltman, leid ster-docente van het Kraam- centrum Mimosa van het Oran je-Groene Kruis in Rotterdam. „Drie maanden theorie en een jaar in de praktijk, in een gezin met baby dus, onder leiding en controle uiteraard en als ze dan slagen, krijgen ze hun broche met de ooievaar: dan zij kraamverzorgster." Achtendertig jonge vrouwen staan op dit moment onder lei ding van zuster Schiltman en drie endertig zijn er gediplomeerd. „Twee keer per jaar beginnen we een nieuwe cursus voor de leerling-kraamverzorgsters en voor het eerst in tien jaar kon ik nu in februari niet met zo'n cursus beginnen, omdat er geen belangstelling was, geen meisjes dus." Zuster Schiltman zegt het met droefheid in haar 'stem. ,JHet is zo'n geweldig beroep", gaat ze verder. „Nog nooit heb ik het meegemaakt, dat een meisje dat er mee begon, ophield om iets anders te doen. Ook niet na een eerste bevalling die ze mee maakte, wordt me weieens ge vraagd. Neen, nooit, helemaal niet. En het is zo'n geweldige op leiding voor het huwelijk, want een kraamverzorgster kan zoals ik het altijd noem haar handen laten wapperen. Ze kan een huishouden besturen, ze weet alles af van het baby's krijgen, ze is handig, weet sfeer te schep pen, de juiste toon te kiezen en ze leert de situatie te beheersen. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik het een heerlijk beroep vind." Geen vaders T)IT IS de praktijk: kraamverzorgster Trudi van Drimmelen (24 jaar) doet een van de vele Nederlandse baby's, die elke dag worden geboren, in bad. En de weliswaar jonge, maar o, zo kritische ogen van twee broertjes van de baby volgen het allemaal. ter wereld bestaan maar drie van die opleidingscentra voor kraamverzorgsters. „Onze meis' jes gaan dus niet naar ziekenhui zen; ze worden hier onderwezen en gaan dan rechtstreeks naar de gezinnen waar baby's komen' zegt zuster Schiltman. „We wer ken natuurlijk veel samen met vroedvrouwen en is het erg druk dan helpt het Wit-Gele Kruis ons of wij helpen het Wit-Gele Kruis. Dat zijn allemaal van die bijzon der plezierige dingen." Zuster Schiltman is iemand die veel aanstaande moeders op be zoek krijgt. Zo'n zes maanden voordat de baby zich gaat mel den komen ze een afspraak maken bij de leidster-docente van het Kraamcentrum. Ik geloof niet dat er ook aan staande vaders bij zuster Schilt man komen en dat is jammer. Zij zou ze op hun'gemak kunnen stel len voor de komende belangrijke dag of nacht. Want overal kan men hetzelf de lied horen en dat komt ver taald hierop neer: „Als er er gens baby's met zorg, egards, des kundigheid en toewijding worden tegemoetgezien, dan is het in dit eigen Nederland." Daaro'm zegt men ook dat jonge ooievaars van hun moeders be halve vliegen ook één woord le ren spellen: Nederland. In onderstaande Albert Heijn-filialen zal op da aangegeven data met de Ken wood Chef Keukenmachine worden ge demonstreerd. Arnhem IJssellaan 224t 'ijdag en zaterdag, 19 en 20 juni Bergen op Zoom Parade 1: nsdag en donderdag, 1 an 2 juli Doorn Dorpsstraat 25i vrijdag en zaterdag, 10 en 11 juli Haren Kerkstraat 27> vrijdag an zatardag, 19 an 20 juni Oss Kruisstraat 7: woensdag en donderdag, 17 an IB juni Rotterdam/Hoogvliet - Binnenban 265: rijdag en zaterdag, 26 en 27 juni Rotterdam/Pendrecht Slinge 690; rijdag en zaterdag, 26 an 27 juni Tiel Waterstraat 54: woensdag en donderdag, 15 en 16 juli Tilburg Westermarkt 37: woensdag en donderdag, 24 en 25 juni Uden Markt 6: vrijdag an zaterdag 3 en 4 juli Vlissingen Scheldestraat 23: vrijdag en zaterdag 17 en 18 juli IJmuiden Lange Nieuwstraat 415: woensdag en donderdag 24 en 25 juni Zaandam Westzijde 28: woensdag an donderdag, 17 an 18 juni Prachtig instructie- en receptenboek HET BOEK draagt ais opschrift: Alles over uw nieuwe Ken wood Chef." Een titel die zeer goed gekozen is, want de instructie voor het gebruik van deze werke lijk schitterende machine wordt er zeer duidelijk en uiterst overzich telijk in weergegeven. De Kenwood Chef is een keuken machine die uitmunt door de prachtige constructie, de kwali teit, de degelijke stoerheid. Datzelfde kan ook gezegd wor den van de voortreffelijke hand leiding. Foto's en tekeningen maken het gebruik duidelijk, terwijl er een keur van recepten in staat, die niet alleen bedoeld zijn voor de volwassenen. Ook voor de speciale voeding voor de baby en voor de schoonheidsverzonging (maskers en melk jes voor de verschillende typen huid), vindt men de nodige receptuur. Een gemakkelijk over zicht van de verschillende groen ten- en fruitsoorten die in de loop van de maanden aan de markt komen besluit het geheel. Een boek dat door de gelukkige Kenwood-bezitsters stellig met vreugde geraadpleegd zal worden. JE KEEK EEN BEETJE ANGSTIG, hoogblonde Kathy Tes. selaar (18) uit Alkmaar. En even leek het alsof ze er reden voor zou krijgen. Maar met een vaardigheid alsof het aan boord brengen van een „Castor" Superdry wasautomaat hun dagelijks werk was, droegen twee expediteurs de PMC-„zwaargewicht" over de wiebelende loopplank aan de Rijnkade in Arnhem aan dek naar de kleine wasruimte. En daar wachtte Kathy op „haar* automaat temidden van een onoverzienbare chaos, leidingen, snoeren, afvaimateriaal, doeken en zo maar gebruiksartikelen, een paar uur vóór de afvaart nonchalant opgestapeld. En dat de PMC juist aan boord van een onder stoom liggend schip moest zijn, daarvoor was eigenlijk mr. C. W. K o e r s uit Scheveningen, voorzitter van de Stichting Watertransport te Rotterdam ver. antwoordelijk. j(JIJ VERTELT: Op de avond dat ik hoorde dat de PMC een wasautomaat „bracht" heb ik er een besteld. Niet voor mijn vrouw, al heeft die er inmiddels ook één, maar voor de trots van onze stichting, het m.s. „Mr. Jan Elshout". Van mijn vrouw leende ik daarvoor zelfs PMC-zegels. Allang hadden we besloten dat er aan boord van de ,Jïlshout" een wasautomaat moest komen, maar toen de Premie-van-de- Maand Club de Castor als premie van de maand lanceerde aarzel den we geen ogenblik. Het duurde toch nog een paar weken voordat de Superdry aan boord van het op Heidelberg va rende Rijnschip geplaatst kon wor den, maar, zo vertelt reisleidster Agaath Mos (36) dat kwam om dat het nog niet na verbouwing gereed was. Vrijdag 29 mei was het echter zo ver en temidden van de allerlaatste voorbereidingen voor de achtdagentrip de Rijn op werd de PMC-wasautomaat ge plaatst. Agaath Mos: We zijn er heel ge lukkig mee. Aan boord van een schip als dit (98 passagiers, 20 „koppen") is altijd enorm veel was goed. Nu liggen er al stapels. Kathy Tesselaar is de bediening van de PMC-wasautomaat toever trouwd. Geduldig luisterde ze naar de instructies, die haar in verband PMC-servicete land, „ter zee" Castor aan boord met de afvaart al direct bij de in. stallatie werden uiteengezet en tuurlijk wilde ze de Castor meteen even proberen. Kathy heeft, o.ra, in hotels, ervaring op wasserij-ge bied en, zei ze, wassen met een der gelijk apparaat lijkt me bijzonder handig, terwijl ik gelijktijdig mijn grote wens: varen, werkelijkheid zie worden. Ik heb altijd het wa ter op gewild, zegt ze en met haar werk aan boord van de Mr. Jan Elshout vindt ze daar dan ook ee uitgelezen kans voor. Het was al laat in de midda toen het schip de Arnhemse Rijn kade langzaam losliet en richtinj Duitsland koerste. Passagiers en bemanning onder wie een aantal hostesses, die aan boord een va kantiejob vonden namen voor acht dagen afscheid van de Gelder- hoofdltad voor een zonnige vakanti». Wie aan dek kon zijn, was er. Maar een „bemanningslid" onfe, brak, Kathy Tesselaar. Haar a dacht gold slechts de machine, haar domein en waarvan ze, „vooi alle zekerheid" nog eens de in structies doornam. JJE MR. JAN ELSHOUT, het „vlag geschip" van de Stichting Watertransport in Rotterdam, is een van de mo dernste Rijn-passagierssche pen. Het vaart van mei tot oktober, de hutten zijn bij zonder comfortabel ingericht en het gehele schip heeft verwarming. Dat maakt het niet alleen mogelijk tot ver in het na-seizoen door te varen, maar ook buiten het seizoen reizen te maken. Voor deze periode wordt nu nog een be stemming gezocht. ftWARD-p] Zes pallen prachtpils voor de smaak en de dorst van de vader en zo'n pracbtspeld]e voor uw lieverdje. Haal nu dat pittige pracht pils In huis. Heerlijk zo'n koel glas Am stel! AMSTEL ..pak dat Prachtspeldje tijdelijk gratis bij zes pullen Amstelbï»

Allerhande | 1964 | | pagina 2