tr Rijkszorg voor loopt in de miljarden onze kinderen CONSULT OP WIELEN MELITTA BAKERPRAAT 7 OM VAN DE ONBETAALBARE „MOEDER-ARBEID" TE ZWIJGEN v rv aad tr ir imtittctdi at tc a ttit rv mctuamicatiü ,1i.:: Voor ze groot zijn Direct bij geboorte begint de zorg vc Wat kost een kind? Groene Kruis laat in Den Haag BABYBUS lopen ■f3 GEZOCHT: Een Hans en Grietje Door de „schutsluis" KOELKAST IS GEEN VRIESKAST iMiiiiniin Straks 8% obligatierente Duitse huisvrouw gaf haar naam aan een manier van koffiezetten: 0 en bakerpraetjes van weleer en de regen deed van tïk-tak-tïk Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller Hande HOFLEVERANCIER Allemande juni 1964 Americana JUNI 1964 9e jaargang no. 6 (101) fJOEVEEL GELD de overheid uittrekt voor het kind, is niet precies, 'tot op de gulden na nauw keurig, uit te rekenen. Want het kind is deel van het gezin en veel gelden van de overheid worden besteed aan het gezin-als- geheel en ofschoon ook het kind daarvan profi teert, is dat geld toch niet uitsluitend aan hem be steed. Het kind is op school. De overheid betaalt enorme bedragen aan het onder wijs. Het kind is een deel van de maatschappij; de kinderpolitie iverkt voor hem, de verkeerspolitie natuurlijk ook, er is het jeugdwerk in vele vor men; er is de gezinsvoor lichting; er zijn de kruis verenigingen. Dat dit alles bij elkaar een zeer groot bedrag vergt, blijkt uit de enkele cijfers, die wij iil dit arti kel willen geven: zij tonen slechts enkele aspecten van de grootse zorg die de Nederlandse gemeenschap, het volk, wij allen te za- men, hebben voor het kind. Het begint al bij de ge boorte (en ook ervoor trouwens, als bijv. de moe der de hulp inroept van het Ziekenfonds). Het be gint al heel vroeg, zo vroeg dat het onmogelijk is de kosten van elk kind apart te berekenen. DOOR ALLE INDUSTRIALISATIE EN MECHANISATIE zouden we bijna vergeten, dat de mens het duurste „produkt" op aarde is. Tel de kosten aan medische zorg vóór. tijdens en na de geboorte eens op bij de opvoedingskosten tijdens de schooljaren, om nog maar te zwijgen van de studietijd later. Maar het kostbaarste gedeelte van het „produktieproces" neemt de moeder voor haar rekening. De eerste jaren staat zij dag en nacht voor haar kinderen klaar, later besteedt zij nog jaren aan het lichamelijk en geestelijk welzijn van het kind. Die „moeder-arbeid" is weliswaar niet in geld uit te drukken. Maar het is misschien goed er in deze tijd, waarin alles in geld wordt omgere kend, eens even hij stil te staan. Om de taak van huismoeder die zogenaamd „zonder beroep" is, weer eens naar waarde te schatten. LIET IS WEL DUIDELIJK dat de zorgen die de over heid over zijn burgers uitstrekt gefinancierd worden uit o.a. de belastingen en de andere beta lingen die men zich moet ge troosten. Zo wordt van diegenen die verplicht verzekerd zijn vol gens de ziektewet 5 percent van het daartoe in aan merking komende loon als pre mie ingehouden voor de Zieken fondsen, de werknemer betaalt er IMz percent van; de andere helft betaalt de werkgever. Eerste uitkering En uit de pot. die al deze per centen van het loon vormen, wordt dan, bij de geboorte aan al uit van een simpel geval: een ge zond kind in een doorsnee gezin. Kinderbijslag En dan is daar de Kinderbij slagwet. Die bestaat om. onder bepaalde voorwaarden, kinderbij slag te verlenen. Het eerste kind krijgt tot een bepaalde leeftijd 76,44 per kwartaal; het tweede kind 82,68 per kwartaal; het der de ontvangt hetzelfde; het vierde krijgt (en het vijfde) 112,32 en het zesde en volgende (n): 126,36. Dit geldt uitsluitend voor personen die in dienstbetrekking zijn. Voor zelfstandigen bestaat een geheel andere regeling. Goed: men betaalt het. zoals het meeste dat men van de overheid ontvangt (gedeeltelijk), zelf. Maar degenen die onder de ziekenfonds- men betaalt het ..met een goed bepalingen vallen, al de eerste betaling gedaan: 55 kraamgeld. Dit dus in geval zich geen complicaties voordoen en de moe der geen speciale medische behandeling behoeft; dan im mers wordt zo'n baby een stuk duurder voor de staat (via de Zie kenfondsen dus). Wij gaan hier COMMISSARISSEN en Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. hebben aan de algemene vergadering van aandeelhouders, die op 24 juni a.s. zal worden gehouden, voorgesteld het divi dend over het boekjaar 1963 vast te stellen op 13%. Bij aan neming van dit voorstel zal de doel" zoals men ziet. Dit zijn zo twee algemeen bekende betalin gen ten gunste van het kind: ieder kent ze. Hoeveel kinderen? Het zal duidelijk zijn dat met deze twee betalingen, die wat het kraamgeld aangaat en de kinderbijslag, enorme bedragen zijn gemoeid. Want er zijn veel kinderen! Hoeveel? Ook dat is moeilijk te zeggen. De statistische gegevens, waar over wij beschikken, zijn altijd enige jaren achter. Maar, om een voorbeeld te noemen, in 1961 was het totaal aan Nederlanders 5.838.368 mannen en 5.883.048 vrouwen (kinderen inbegrepen). Dat komt te zamen neer op: ruim elf en driekwart miljoen. Daarvan waren een kleine 3!4 mil joen kinderen van beneden de veertien jaar. Wat kinderbijslag aangaat dus een flink gezelschap om, per kwartaal, te vangen" in de betalingsregelingen! In datzelfde 1961 hadden zich, van die totaal elf en driekwart mil joen Nederlanders, bijna elf mil joen tot een gezin verenigd. Het gemiddela aantal personen was per huishouden 3,83. Met andere woorden 1,83 ervan was ,.kind" (vader was 1 en moeder was 1; samen 2; rest 1,83). En voor een groot gedeelte van dat 1.83ste „kinddeel" werd, in de een of an- rentevergoedin» over de winst- Hansen en Grietjes, die aan dere vorm. kinderbijslag betaald delende obligaties 8% bedragen, de gestelde eisen voldoen, STrbUsla*!)verschmende soorten kunnen zich met insluiting Nadere mededelingen over de Van een foto melden bij de nitbetaling zullen in het juli- redactie AllerHande, Hars nummer van AllerHande gepu- tenhoekweg 189 Schevenin- bliceerd worden. I gen vóór 21 juni a.s. OOR EEN EXCURSIE naar AH's Luilekker land zoekt de redactie van AllerHande de Nederlandse Hans en Grietje. Gezocht worden dus een broer en zus, die Hans en Grietje heten en tussen de 7 en 12 jaar oud zqn. Zij wor den uitgenodigd een bezoek te brengen aan AH's snoep paradijs Luilekkerland ir Zaandam deze zomer. U/AT KOST EEN KIND in het gezin? Daarmede wordt soms een gemeentebe stuur geconfronteerd als zich een geval als het volgende voordoet. Een vader en een moeder, ouders van vier kinderen, ko men tijdens een vliegtuigon geval om het leven. De vier kinderen blijven onverzorgd achter. Welk bedrag moet de overheid nu uittrekken om de vier kinderen te kunnen la ten opvoeden in precies de zelfde welstandssfeer als waarin zij leefden toen de vader en de moeder nog leef den? In Amsterdam hebben des kundigen daarover heel lang gerekend en gecijferd. Zij kwamen toen tot de conclusie dat elk kind 10 tot 15 percent van het inkomen van de va der kost. Met andere woorden de vier kinderen van boven staand gezin zouden 4 X 12V» percent (als gemiddelde) voor hun opvoeding ontvan gen. Dat is bijkans de helft van het inkomen van de overleden vader. De Staat betaalt dat percentage. Dit voorbeeld slechts even om aan te tonen hoe men, in het gezin, ongeveer moet be rekenen wat elk kind u kost. Men komt daar, in de prak tijk van elke dag, namelijk niet gemakkelijk toe. Geluk kig is er meestal ook niet de noodzaak het te doen. MELITTA, iedere goede huisvrouw weet het, dat is niet de naam van een Italiaans bikini-eiland aan een zonovergoten „Lago", het is ook geen opzwepende Zuid- amerikaanse dans. In een tv-quiz zou iedere huisvrouw wel antwoorden dat Melitta met koffiezetten te maken heeft. Maar wie kent het ware verhaal van Melitta precies? Het was een Duitse huisvrouw, F r a u B e n t z, die in 1908 haar naam zou geven aan een manier van koffiezetten, die vooral de laatste tijd steeds meer voorstanders gaat win nen. Zij vond toen de koffiesnelfilter uit, nadat ze zich al tijden had geërgerd aan het lastige koffiedrab als ze een kopje koffie wilde schenken... Haar voornaamMelitta! IXd'YIYrn i niTriT ler0 z'in gevestigd, zelf gemaakt. 1*1 11*1 I .AKI I r.l I Uit het idee van de Duitse huis- l 1 UDIIIU 1 Li* x vrouw Melitta Bentz ontwikkelde zich namelijk een grote industrie, die er zich op ging toeleggen het VFflA/IjI X zetten van een goed kopje koffie zo sterk mogelijk te bevorderen. DE UITVINDING van Melitta j koffi«minnend land als Bentz betekende een revolutie ,Duijsla"d-™ar ï,u I op het gebied van 'iet koffiezet-1 bleek.de Melitta-filtcr een ten. Als filter diende een op maati uitkomst. Hierdoor n.l. bleek een gesneden vloeiblad uit het cahier!snelle bereidingswijze van een van Melitta's zoon dat ze in een goede kop koffie mogelijk, zelfvervaardigde pan met geper-J foreerde bodem ïcgde. De eerste; rondfilter uit messing ontwikkel- I de zich, met het voortschrijden van de techniek tot de Melitta- Koffie, zegt men bij Melitta, snelkoffiefilter uit porselein, aar- fc. d;ent dewerk of plastic met het beken- 14 een eae' Pr°""K' L" a,e'" de typische Melitta-filterzakje uit daarom met zorg behandeld te speciaal filtreerpapier Dit papier worden. In de Melitta-koffie- wordt door de Melitta-fabrieken die in Duitsland (Minden. Westfa- snelftiter worden bij een tempe- ratuur van 96 graden de smaak volle aromatische stoffen vlug en behoedzaam afgetrokken. Het drab blijft in het filter zakje achter, daarom heeft de ze koffie geen nasmaak; uit zui vere bonenkoffie krijgt men een drank met een heerlijk aro ma. Vele koffiedrinkers zweren dan ook bij Melitta-gefiltreerde Zuinig in gebruik P\E BABYBUS, ZO HEET het unieke consultatiebureau op wielen dat het Groene Kruis in Den Haag op de weg heeft. Sinds begin van dit jaar doet de bus dienst en zowel „bemanning" als moeders zijn enthousiast. Gebleken was namelijk bij een uitge breid onderzoek dat ieder consultatiebureau een eigen actieradius heeft. De „veraf'-wonende gezinnen tonen over het algemeen bijzonder weinig interesse de verre tocht naar het bureau ie maken en dat deed het Groene Kruis er o.m. toe besluiten in de „vergeten wijken" een dergelijke bus te laten lopen. VERIGENS en de vergete:; HOE OUD WORDEN WIJ 73 73 (BEMIDDELDE LEVENSDUUR) 68 68 68 "H Z'1EEN MENS weet hoe oud hij zal worden. De statistiek probeert echter na te gaan hoe oud een baby mag verwachten te worden, dit o.a. op basis van bekende cijfers over de leeftijden van de sterfgevallen. In onze grafiek geven wij deze berekende levensduur voor de verschillende landen weer. Nederland en Zweden staan aan de top in de wereld, 73 jaar is dus het htogste gemiddelde wat bereikbaar is, al worden er tienduizenden mensen in deze landen veel ouder dan deze leeftijd. Daarom zijn de cijfers ook maar gemiddelden. Alweer in 1961 werden een klei ne kwart miljoen kinderen gebo ren (levend en gezond). Om pre cies te zijn: 247.009. Sociaal werk Jaarlijks stijgt het aantal Ne derlanders; dat is een algemene tendens: het zit hem niet zozeer in de geboorten als wel in de ho gere leeftijd die de doorsnee-Ne derlander bereikt. En dat alles kost steeds meer geld. Afgezien van het bovengenoem de nog veel méér geld: wie al- j leen al het Ministerie van Maat-1 schappelijk Werk aan de slag ziet, kan constateren wat voor bedra gen gemoeid zijn met de taak die de staat op zich heeft genomen. In 1961 bedroegen de werkelijke uitgaven van het departement 1.31.690.000 gulden, dat is dus 131 miljoen en ongeveer 700 duizend gulden. En daarvan ging in de een of andere vorm heel wat naar het kind. Om maar even een paar punten aan te duiden: onderzoek op sociaal gebied. Eerst moet er onderzoek zijn, moeten er gege vens verzameld worden, dan pas kan men helpend en regelend op treden. Kan men gaan „plannen". Neem eens de buurtwerk instellingen. In de begro ting van 1962 werd daar liefst een kwart miljoen voor uitgetrokken. Jeugdwerk neemt bij de buurt werkinstellingen een grote plaats in. Dan de dorpscentra; hier vindt het verenigingsleven plaats; Het ministerie subsidieert en adviseert. Het kind heeft er baat bij. (Zie vervolg pag. 4) vreemd zijn heeft Den Ilaag he! laagste opkomstcijfer wat betreft consultatiebureaubezoek. Van elke 100 zuigelingen zijn er hier 58 in geschreven bij deze bureaus, ter wijl het landelijk gemiddelde 70 bedraagt. In de wijken der beter-gesitueer den bezoeken de moeders een kin derarts. Vandaar dat een consul tatiebureau daar niet geopend hoef; te worden. Maar in de midden standswijken met een „redelijk' aantal geboorten diende de sociale kinderhygiëne te worden vergroot In het. buitenland kent men reed? jaren rijdende consultatiebureaus en in ons land in Utrecht en Eind hoven. Den Haag volgde dit voor- beeld en het resultaat was de Groe ne Kruis babybus. Volledig geoutilleerd Juist omdat Den Haag later startte kon de bus volgens de laatste inzichten worden inge richt. Zo heeft de bus een „schutsluis", die het de moe ders mogelijk maakt haar ba- bies in een tochtvrije en op temperatuur gehouden ruimte uit de kinderwagen te nemen, terwijl na afloop van de con sultatie het proces in de „schut sluis" wordt herhaald. Een portier zorgt voor de kinder wagens. Er is een dokterskamer. Ook is koffie. Omdat voor de Melitta- zetwijze een zeer fijne ma ling vereist is, haalt men het hoogst mogelijke rendement uit de speciaal hierop afge stemde koffie. Belangrijk, naast deze koffiebesparing is ook dat het filtreren maar twee tot drie minuten duurt. Melitta levert ook de fraaie kannen in diverse uitvoeringen. Melitta heeft porselein en aarde werkfabrieken in Rahling bij Ol denburg in Noord-Duitsland, waar j filters, koffiekannen en serviezen worden vervaardigd. De heer H. Valk onderscheiden de wagen geschikt voor kleuter consultatie, waarvoor een flinke loopruimte is aangebracht. In de bus heerst steeds een aangename temperatuur, er is een goede ven tilatie. er is warm en koud stro mend water aan boord en een toilet ontbreekt niet. Ook heeft men een eigen elektriciteitsinstallatie. Op rolletjes De gelijktijdige opnamecapaciteit van de bus bedraagt vijftien moe ders met babies. Alles is erop ge richt dat de moeders zich dadelijk in het rijdende bureau thuisvoelen. waardoor dit stuk werk van het Groene Kruis inderdaad op rolletjes kan verlopen ONDER DEGENEN 1 L IS IN ONZE moderne tijd alles op reinheid in de ver zorging van moeder en kind in gesteld, het is nog niet zo heel lang geleden dat menige jong afgestudeerde huisarts gecon fronteerd werd met de zonder lingste gebruiken. Veldslagen moeten de dappersten onder hen (en met hen de wijkzusters) ge- j leverd hebben tegen het uit vele i lagen luiers en overluiers be staande „pak", waarin een pas geborene solide en zonder de minste vrijheid van bewegen werd ingespeld. En had men te doen met een bevolking (ja heus hier in Nederland!), die nog meende geesten uit te moeten bannen, dan trof men zo'n bore- Ungske aan in het hemd van papa en de moeder in een niet verschoond bed. En als zo'n dok ter of zuster dan erg opspeelde dan kwamen er lakens aan te pasdie toch ten minste al een keer beslapen waren! Allemaal maatregelen om onheilvolle in vloeden af te wenden, in werke lijkheid evenwel even zovele risico's om de gevreesde plagen juist aan te trekken. Wij denken in dit verband aan één der vreselijkste gevaren uit die tijd: de kraamvrouwenkoorts, waar aan menig jong en bloeiend leven ten offer viel. OUDE RITEN f)EROUDË BEGRIPPEN riten verschuilen zich, zelfs in onze dagen, nog in sommige gebruiken, zoals de eerste kerk gang van de jonge moeder; deze is terug te brengen tot een zeer uitvoerig ritueel uit de Middel eeuwen, waarvoor zeer speciale voorschriften golden. Hetzelfde geldt voor de gebruiken rondom de doop van de baby, waarbij het vooral de traditie is, die mede een groot aandeel heeft bij de uitvoering van deze gewich tige handeling. Toch is het nakomen van de oude traditionele gebruiken, mits moeder en kind er zelf niet nadelig bij betrokken zijn, weer danig in de mode. Onze Konin- ging gaf hiervan reeds bij de geboorte van prinses Beatrix een letterlijk voorproefje toen de minister-president op het paleis werd onthaald op kandeel. Deze drank, een eierstruif, was eertijds de verfijnde meer steedse traktatie voor de boerenjon gensdie op het platteland het feest om de jonggeborene op luisterden. KRAAMVISITE JWEEN, niet uitsluitend voor de kraamheren en zijn troos tende en gelukwensende gasten, de „boerenjongens" kwamen e\ ook o.a. aan te pas bij het „wie- venmaol", zoals Twente dat bij voorbeeld kende. Wanneer na het „aanzeggen" door de geluk kige vader de buurvrouwen en de vriendinnen de jonge moeder gingen opzoeken, beiaden met allerlei heerlijkheden, werden deze later op hun beurt weer als dank op een speciale kraam visite uitgenodigd. De baby ging daarbij van hand tot hand en na veel koek, krentemik en koffie werd de soms urenlange ontvangst dan besloten met „boerenjongens". Nu is de bestudering van der gelijke oude gebruiken een wetenschap op zichzelf geworden en heeft deze onze bijzondere belangstelling. Ook in onze musea treffen wij er exposities over aan, zoals bijvoorbeeld in het Centraal Museum in Utrecht, waar een prachtig poppenhuis uit de zeventiende eeuw staat op gesteld, waarin één kamer ge heel als kraamkamer blijkt te zijn ingericht. Dit als speelgoed uit te beelden lijkt in onze tijd wat vreemd, doch ook daarin zullen ivij stellig in opvattingen verschillen. NOG AL TE VAAK komt het wanbegrip voor, dat in een koelkast alles, maar dan ook alles eindeloos goed blijft en niet aan bederf onderhevig is. Juist met het oog op de gezond heid van de baby kan niet ge noeg gewaarschuwd worden te gen te lang bewaren van voe dingsmiddelen in zulk een overi gens beste kast. Als u, wat dan ook, in die kast zet, zorg dan dat het goed ver pakt is. Alles behoort afgeslo ten te zijn. Voor de melk flessen zijn er handige plas tic tuiten met dopjes erop. Boter behoort in de boter- d o o s. al het andere in plas tic dozen of schaal tjes die afgedekt zijn. Groen ten in de groentenlade of in plastic zakken. Voorbeeld: als u naast een open melkfles gedurende 24 uur een halve rauwe paprika legt, dan smaakt de melk naar dit produkt en is ondrinkbaar. Maak de koelkast regelmatig schoon en pak haar niet mudvol. De lucht en de koude behoren vrijelijk te kunnen cir culeren. Een ideale hulp voor het verpak ken van alles wat in de koel kast geborgen moet worden, zijn de grote rollen aluminium folie, dat zelfs rauwe vis vol maakt isoleert. Uitslag PMC-prijsvraag Op de prijsvraag die voor kwam in de voorjaarscatalogus van de Premie-van-de-Maand Club is een record aantal oplos singen binnengekomen. De jury heeft inmiddels de inzendingen beoordeelt en bin nenkort zullen de winnaars be richt ontvangen. De volledige lijst van prijswinnaars wordt in het juli-nummer van Aller Hande gepubliceerd. die ter gelegenheid van de ver jaardag van HJVI. de Koningin eind april zijn onderscheiden, bevond zich ook de heer H. Valk, de vorig jaar ge pensioneerde reclame-chef van Albert Heijn. Voor zijn vele jaren trouwe en gewaardeerde diensten aan het levensmidde- leubedrijf ontving hij op 29 april j.l. uit handen van de bur gemeester van Zaandam de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vanaf het eerste begin heeft de heer Valk aan de totstandko ming van AllerHande medege werkt. Ondanks zijn pensione ring levert hij nog steeds een werkzaam aandeel in de ver schijning van dit blad. DE WOEF heeft nu niets meer te duchten. Door zijn regen- en vuilwerend jasje blijft zijn vel letje droog en schoon. Ook zijn vrouwtje is bestand tegen een stort bui omdat haar japon mat Scotchgard is behandeld. Scotchgard omgeeft iedere vezel van het weefsel met een blijvende beschermende fluor-koolstof- verbinding, waardoor de stof In xffes geheel vocht- en vuilafstotend la.

Allerhande | 1964 | | pagina 1