MM „Nog iets aan te geven?" crok PRAATJE MET DE DOUANIERS OVER WAT WÉL EN NIET MAG Perla Americana VRAGEN EN ANTWOORDEN rond de Castor-wasautomaat UW MAN GEZOND EN ENERGIEK! crok vifcoi Wat de divan met de douane te maken heeft >"3 5 GOED BEKEKEN door P. IV. Hussel pure gezondheid uit zonnebloemen en mais N"e WAT DOET DE DOUANE? MEI 1964 ALLERHANDEA utiONBtOU'-' Nog een paar weken en het wordt WEER „IN DE RIJ" voor wie bij de grenzen het land uit of in wil. Nog even en de borden „Laat ste pomp voor de grens" krygen weer een verse kwast verf, omdat die lokroep nog nimmer tot dovemansoren werd gesproken. Een paar dagen nog maar en ook die Belgische restaurateur vlak bij Bergen zet zijn bord „Hier uitsmijters" weer buiten om er, zoals elk jaar, honderden Nederlanders mee te lokken die net Maubeuge als laatste plaats in Frankrijk achter zich lieten en na die veertien dagen in Frankrijk, Italië of Spanje wel weer eens „een echte Hollandse uit smijter" willen proeven. MAANDEN HEBBEN WE de voorpret gehad. We hebben de advertenties gelezen, de kaarten van het vakantieland op tafel jehad en over prijzen gesproken. Ik durf gerust te zeggen dat die voorpret sommige jaren minstens zo plezierig is als de vakantiepret zelf. FOTO BOVEN: Nu al, ter wijl het echte vakantieseizoen nog moet beginnen, komen bij Zevenaar hele rijen Duitse (en Engelse) auto's ons land bin nen. Elke zaterdag is het daar raak en het spitsuur begint zo rondom half twaalf 's morgens. FOTO ONDER: De Duitsers die Nederland verlaten, ontmoe ten bij de Koninklijke mare chaussee een gemakkelijke con trole: paspoort, even bladeren, ga w gang. ken hoeveel blikjes worstjes of erwtensoep daar bij mogen zijn, maar normaal, dus wat een ge zin per week gebruikt en de hoeveelheid hangt natuurlijk af van het aantal mensen dat het gezin telt. Alleen met de koffie z%n we wat preciezer: per per soon per week een half pond De Duitse douaneman krabde achter zijn oor en zei: „U begrijpt, dat we wel op een of andere manier moeten kunnen zien dat men van plan is in Duitsland te kamperen of an ders: echt met vakantie te gaan. Dat hebben we zó in de gaten. Dat zien we aan tenten, aan kooktoestellen voor onder weg en meer dergelijke zaken.' NIEUWE KOFFIE PERLA AMERICANA is de naam van een nieuwe koffle-melan- ge, die is samengesteld uit speciaal door AH geselecteerde koffiesoorten, afkomstig van de berf hellingen van de Andes in Columbia, Guatemala, San Sal vador en Costa Rica. Hieruit Ls een melange ontstaan met een krachtig, maar ook fijn- geurig koffiekarakter. Deze nieuwe koffie past geheel in het streven de hoogt mogelijke kwaliteiten te bieden. Dit streven wordt nog gestimu leerd door de hoge eisen die moeten worden gesteld, wan neer hierop Melitta-maling wordt toegepast Voor deze poederfijne maling ko men slechts de beste koffies in aanmerking. Bovendien wordt bij deze maling gebruik gemaakt van een vernuftig koelsysteem, waar door deze Perla Americana aan zeer hoge verwachtingen vol doet. De Perla Americana zal dezer da gen in Melitta-maling in de AH- winkels voorradig zijn. Over eni ge weken arriveren ook de bus sen „normale maling" en het pak bonen, zodat uiteindelijk deze melange in 3 vormen te koop zal zjjn. TTOEWEL DE VOORLICHTING van de Premie-van-de-Maand Club ten aanzien van de Castor-wasautomaten in advertenties en folders in de meeste gevallen ruim voldoende is geweest om een indruk te geven van de voortreffelijke kwaliteiten van deze wasautomaten, blijken er niettemin nog vragen te zijn, waarop men gaarne een antwoord zou willen hebben. Welnu, bieronder volgen de vragen en antwoorden. NIET GERING IS het aantal vakantiehoudende Nederlan ders dat door Duitsland heen naar Zwitserland. Italië, Oosten rijk of Joegoslavië gaat. Hoe zit het dan? „Als men op een of andere manier een beetje aannemelijk kan maken dat men op door reis is en Duitsland dus weer uitgaat, dan is er helemaal niets aan de hand. Dan mag men ook voor meer dan voor één week meenemen en hoeft geen invoer rechten te betalen", werd me gezegd. Het had wel geen betrekking op onze vakantie, maar ik vroeg: ..Hoe zit dat met al die Duitsers die uit Nederland terugkomen? „Als ze kunnen aantonen dat ze nog een paar dagen nodig hebben om thuis te komen, mo gen ze net als de Nederlan ders voor een week eten bi\j zich hebben", zei de douanier. „Maar wij letten nu een keer bij de Duitsers wel op koffie, thee, vlees, sigaretten en boter", sprak de man met een veelbete kenende glimlach. Ik vertel u geen geheim wan neer ik zeg, dat in een land als Spanje de drankjes goedkoop zijn. Vorige week kwam een vriend van me terug uit Valen cia. waar hij een vroege vakantie had genoten. Dertig flessen rode wijn had hij meegenomen en hij had er niet meer dan acht en vijftig cent per fles voor betaald. „Wilt u de prijs op elke fles zetten en mij een rekening meegeven?" had de landgenoot gevraagd. En bij de Nederland se grens zei hij: ,,Ik heb der tig flessen Spaanse wijn bij me en hier is de nota." Op de cent af weet ik het niet meer, maar hij moest iets minder dan drie gulden invoerrechten beta len. Zo kan het dus ook. En een persoonlijk ervarinkje als slot? Ook terugkomend uit Spanje vroeg mij de Nederlandse douanier: „Nog iets aan te ge ven?" Jawel, zei ik, een fles ver mouth. ,,U weet wel zeker dat het maar één fles is", informeer de hij. Heel zeker, zei ik. „Rij den maar", vond hij. U moet dan wel weten dat je in Spanje flessen vermouth van zeven liter krijgen kunt. Hoe te bestellen? Door het bestelbiljet uit de fol der (verkrijgbaar in elke AH- winkel) in te vullen. Op de ach terzijde daarvan 10 zegels te plak ken en dit bestelbiljet te zenden aan de PMC, postbus 175 te Zaan dam. Op dit bestelbiljet kan men tevens aangeven wanneer men denkt cheques en geld te kunnen zenden. Mocht in verband met de leve ring van 500 stuks per week in deling in de gevraagde maand niet mogelijk zijn, dan ontvangt men bericht in welke maand wel afge leverd zal 'kunnen worden. Hoe te betalen? Na ontvangst van het bestelbil jet zendt de PMC een reserve- ringsbewijs en formulieren voor verzending van de cheques en het storten van het contantbedrag. De maand van levering wordt aangegeven met daarbij het ver zoek betaling en toezending van de cheques te doen in de maand, voorafgaande aan die van levering van de wasautomaat. Ook termijnbetaling? Ja, voor meerderjarigen tot en met 70 jaar bestaat de mogelijk heid het restantbedrag in termij nen te voldoen. Men kan daarbij kiezen uit betaling in 12 of 18 maanden (termijnen). Minder termijnen? De contracten worden opge maakt voor 12 of 18 termijnen. Uiteraard kan men meerdere ter mijnen in één maand betalen. Bij vervroegde aflossing kan de fi nancieringsmaatschappij ren terestitutie verlenen. Waarvoor zelf zorgen? Aan- en afvoer van water en het randaardestopcontact dienen vóór Zakelijk regelen WIST U dat het typisch Neder lands is, die „voorpret"? Een tijdje geleden zat ik tussen agen ten van reisbureaus uit heel Euro- Natuurlijk", zei de Frans man uit Marseille, fransen bespreken ook tevo ren waar ze heen gaan, maar vijftig procent van de vakantie gangers in ons land blijft altijd binnen de grenzen en gaat dik wijls vijf of tien jaar naar het zelfde adres. En de anderen be ginnen pas .goed plannen te ma ken een maand voor ze op stap gaan." „De Duitsers", sprak d e man uit Hamburg, „be reiden hun vakantie zeer dege lijk voor. Als ze naar een land in de buurt gaan, dan is het heel gewoon om het weekeinde van Kerstmis of op z'n minst Pasen al de plek te gaan uitzoe ken waar men in juli) of augus tus twee, drie of vier weken gaat doorbrengen. U weet dat in Ne derland zeker wel door al de Duitsers die hier met Kerstmis al hun vakantiehuizen bespre ken. Maar „voorpret"? Neen, er JJE DUITSERS hebben hun paspoorten controle bij Zevenaar in hetzelfde con- holehuis als de Nederlanders onderge bracht, hetgeen voor de passant aanzienlijk in tijd scheelt. Iets verder, net Duitsland wi, zit de Duitse douane. Anderhalf uur heb 'fc aan die grenspost gestaan, bijna hon derd wagens kwamen het laatste uur Duits- wul binnen, twee werden er aangehouden. «et grensverkeer wordt zichtbaar gemak- W' ijker, wordt zakelijk geregeld en be sproken, meer niet." Met du i nis tok Misschien ligt het aan mij, maar ik vind dat wij Neder landers het dan veel gezeliger doen. Wat is heerlijker op een koude dag in januari of een re gen-zondag in februari om met een kaart van Spanje of Frankrijk op tafel te zitten en de route uit te stippelen die we gaan rijden van de zomer? En om dan, de volgen de dag, weer een heel andere rou te te kiezen, om te wikken en te wegen, om boekjes van de A.N.W.B. te vragen en te bestu deren, om lijsten met campings te lezen en de plaatsen op de kaart op te zoeken? Wij doen dat, het is bijna een Nederlandse traditie geworden. En dan gaan we in maart de hele kampeeruitrusting bekijken en maken lijstjes van wat er aange vuld moet worden. Op zaterdagen kunt u ze zien, in de warenhuizen en in de sport zaken, de komende kampeerders. De doorgewinterden betasten de butagasstellen als een goede hen gelaar een dobber: niet te zwaar, hoeveel uur brandt die vulling, is het windschermpje draaibaar? Men zit proef op stoelen voor on derweg, vouwt ze op om te zien hoeveel ruimte ze dan innemen en staat maten te nemen met een duimstok om thuis te controleren of het allemaal wel op het bagagerek boven op de auto past. Neen, laten we dat vooral handhaven, dat vaderlandse trekje van die voorpret. Er zou een brok Nederlandse folklore verloren gaan wanneer we onze va kanties ook zakelijk gingen regelen of al tijd naar dezelfde plek. TK HEB VOOR U bij -I wat douaneposten geïnformeerd hoe dat nu zit met het mee nemen van eetwaar voor onderweg. Want daar hebben we toch eigenlijk allemaal mee te maken, of we per tent of kampeerwagen de campings bezoeken of onderweg in hotel letjes slapen en toch zeker één keer per1 dag langs de weg of in een bos eten. De Fransen zijn niet meer zo met „de Franse slag" als het vele jaren geweest is. Streng zijn ze niet, maar ze hebben wel iets tegen Nederlan ders die tweehonderd kilo aardappels mee nemen in hun kam peerwagen. Lach nu niet en zeg niet: „Ja, maar dat gebeurt toch niet?" want het gebeurt wel; niet één, maar tientallen keren, de laatste jaren. Bij Duinkerken om de richting te be palen zijn wel eens vaderlanders door de Fransen naar België teruggestuurd. Ze had den drie-en-een-half-honderd kilo aardappelen bij zich en toen wij vroegen waarom zoveel, was het antwoord: „Wij Nederlanders houden van een kruimige aardap pel en die vinden we in Frankrijk niet, wbrdt me gezegd". Ja, zo zijn we dan wel, maar daar heeft de Franse douane dan toch bepaald bezwaren tegen. Men moet ook niet twintig rook worsten meenemen, maar wie met zijn gezin een week of twee. drie door Frankrijk gaat reizen kan gerust een serie blik jes bij zich hebben, de Fransen zullen er niets van zeggen. „Kijk, als er bij ons een gezin komt met drie kleine kinderen en ze hebben in hun bagage een partij blikjes vruchtesap en kleuter voedsel, dan zal men van ons geen enkele moeilijk heid ondervinden", hoor ik. „Maar passeert ons een echt paar zonder kinderen met veer tig blikjes van die kleutervoe ding, dan kunnen we daar niet mee akkoord gaan, dan gaat het lijken op import om in Frank rijk te verkopen." Pakje boter DE BELGEN ZIJN over het al gemeen niet erg geïnteres seerd in de eetwaar die de vakan tiegangers bij zich hebben. Ze weten dat het grootste deel van de Nederlanders die hun land bin nenkomen er dezelfde dag weer uitreizen om verder door Frank rijk te rijden. Wie België binnenkomt met een volle kampeer)-botervloot en een paar blikken boter, hoort niets. Wie een koffer met veertig pak jes boter achterin heeft liggen kan moeilijk aannemen dat de Belgen geloven: „Dit is voor on ze kampeertocht" want de Bel gische douaniers mogen dan geen huisvrouwen zijn, ze zijn bijzon der goed op de hoogte met de Ne derlandse roomboter en weten toevallig ook, dat niemand de warmte inrijdt met een partij pak jes boter bij zich. Moet te zien zijn TN ZEVENAAR, bij de Neder ig lands-Duitse grens achtgr Arnhem, ben ik op een zaterdag gaan kijken hoe het daar stond. Miezerig weer (nog) en toch al rissen vakantiegangers. Een en kele Nederlander die het in Duits land al ging wagen en bossen Duitsers die bepakt en bezakt ons land al binnenkwamen. De Nederlandse douanemensen lachen: „Nou, de Duitsers bren gen echt geen eten hier binnen, want dat is bij ons veel goedko per dan in hun eigen land en wat ze van hier meenemen is natuur lijk een zaak voor onze Duitse collega's." Een paar "meter Duitsland in en ik stond bij „die collega's". In lichtingen? Men maakte er hele maal geen geheim van en was bijzonder positief in zijn medede lingen. „In principe mag iedereen die in Duitsland op vakantie komt levensmiddelen voor een week zonder betaling invoeren", was de eerste opmerking. „Niet dat wij hier precies staan uit te ma- VERVANG NU DE BOTERVLOOT DOOR Smeer voortaan de boterhammen met Crokvitol. Want alléén Crokvitol bevat zo'n rijkdom aan koste, lijke, oergezonde zonnebloem- en maisolie. Maar liefst 80°l0 Crokvitol is bovendien heer Ijk, altijdprettigsmeerbaar en voor delig. Een blikje van 98 cent is voldoende voor 't hele gezin or, een week lang gezond te ontbijten. MEER kostelijke zonnebloem maïsolie dan in enig ander pröduktl Meervoudig onverzadigde zonnebloem' en maisolie bijken een goede invloed te kunnen hebben op de bloedvaten. Crokvitol bestaat voor 80°/0 uit deze gezonde oliën. Daarom houdt Crokvitol u jong en energiek! Schrjf aan Croklaan, Postbus 4, Wormerveer, voor meer inlichtingen over. deze gezonde v duidelijke gegevens. Deze aanslui tingen worden dus niet door de servicespecialist verzorgd. Kan afvoerslang verlengd worden? Ja, tot maximaal 3 mdter. Kan aanvoerslang verlengd worden? Ja, doch het laten aanbrengen van een kraan bij de plaats waar de wasautomaat komt te staan, zal zeer veel gemak geven. Hoe is stroomverbruik? Bij centrifugeren 600 watt. Voor de wasbeweging van de trommel neemt de motor 300 watt. Het verwarmingsapparaat voor ver warming van het water 2500 watt. Het droogelement in de Superdry 2300 watt. Vullen met warm water? Wanneer aansluiting van water- aanvoer op de geiser plaatsvindt, kan warm water worden toege voerd. waarbij de opwarmperiode van het water belangrijk wordt bekort. Uiteraard dient men reke ning te houden met toevoer van water ov een temperatuur niet ho ger dan het gekozen waspro gramma. Welk stopcontact? Een geaard stopcontact voor netspanning 220 volt, gezekerd 15 ampère. Dit is een stop met een grijze stip, in tegenstelling tot de bekende groene en rode stop voor 6 en 10 ampère. Raadpleeg zono dig een elektricien. Wat is de beste plaats? Dit hangt af van de aansluitmo gelijkheden, doch men dient re kening te houden met een vlakke stevige ondervloer. Bij de Super bezorging van de wasautomaat in I dry dient men er rekening mee orde te zijn. Men ontvangt hier- te houden, dat bij het drogen voor bij het reserveringsformulier I dampvorming kan ontstaan zodat HET GROTE VAKANTIESEIZOEN weer is aangebroken en velen de grenzen overtrekken naar oorden waar de garantie op zon groter is dan hier, nu komen velen oog in oog te staan met die auders zo verre grenswachters, de douaniers. Zij worden nogal eens met angstig ontzag bekeken. Dat is beslist niet nodig als men een zuiver grensgangers-geweten heeft tenminste. En dat betekent: als man zich houdt aan de wet en dat is, voor iedere goede staatsburger, niet zó'n grote kunst. Wie meent dat de taak van de douane ophoudt, by het rommelen in vakantiekoffers die vergist zich deerlijk. Wat de Nederlandse douane aangaat, komen daar nog wel heel wat andere (en belangrijkere) taken bij. Wat doet de douane nu precies? In het volgende artikel willen wij, in het kort, vertellen welk een uitgebreid wettelijk gebied de doua niers en de ambtenaren van de accijnzen bestrijken. kantiegangers en andere soorten reizigers. het apparaat in een ruimte op gesteld dient te worden, waar goed geventileerd kan worden. Is de wasautomaat ver plaatsbaar? Het apparaat rust aan achter zijde op 2 nylon wielen. Aan de voorzijde op 2 verstelbare pootjes. Verplaatsen is dus mogelijk doch een goede vaste plaats is aan te bevelen. Maakt de trommel tijdens opwarmen van water ook draaiende beweging? Ja, tijdens de opwarmperiode van het water maakt de roestvrij stalen trommel zo nu en dan een draaiende beweging zodat al het wasgoed gelijktijdig mee wordt opgewarmd. Dat is zeer belang rijk ter beveiliging van het was goed. Hoe droog is het wasgoed na het centrifugeren? Wringerdroog zoals in iedere wasautomaat (dit is minder droog dan uit een speciale centrifuge). Het wasgoed kan na centrifuge ren echter gemakkelijk aan de lijn worden opgehangen en kan dan al heel snel weer strijkdroog of geheel droog worden ingehaald. Hoe droog komt de was uit de Superdry nadroging met hete lucht? Hierbij kan men kiezen tussen winddroog, strijkdroog en kast- droog. De benodigde tijd hiervoor hangt echter af van het te drogen wasgoed. Daarbij verkrijgt men het beste resultaat wanneer de was wordt gesorteerd en in klei nere hoeveelheden gedroogd. De warme lucht kan dan beter door het ronddraaiende wasgoed spelen, Is v^fmaal spoelen nood zakelijk? Royaal spoelen is altijd belang rijk doch indien dit voor bepaalde stukken wasgoed niet nodig is zoals no-iron kan ook één maal worden gespoeld. Alle programma's zoals centri fugeren. spoelen en wassen, kun nen naar verkiezen worden be kort. Hoeveel liter water wordt per keer gebruikt? 15—18 liter Kunnen ook wateronthar- dingsmiddelen worden ge bruikt? Ja, het gebruik van bijvoorbeeld Calgon is zeer goed mogelijk. Ook het gebruik van een voorwasmid del als Biotex kan bij zeer vuil wasgoed goede resultaten geven. Is de deur beveiligd? Ja. de glasdeur heeft een vei ligheidscontact waardoor bij ope nen van de deur de machine stopt. Voor onderbreken van het wasprogramma dient men echter bij voorkeur de centrale pro gramma-regelaar te gebruiken. sorteert on der de Minister van Financiën met diens Staatssecre taris en twee directeuren-gene raal. D^ronder staan acht Di recties van 's Rijksbelastingen in de provincies en deze zijn belast met de algemene leiding. Naast deze Directies arbeiden de fisca le recherche en de opsporings dienst (F.I.O.D.)- centrale in Am sterdam en enkele afdelingen in de provincies. Vervolgens doen dertig inspecties der invoerrech ten en accijnzen dienst met ont vangers die tariferen en invor deren, verificateurs die visiteren en waardecontroles houden en de grensposten met de kommiezen en grenskommiezen etc. Dit hele machtige apparaat handhaaft ook de wetten er reglementen die op de invoer rechten betrekking hebben. En dat betekent: gewapend toezicht houden langs de grenzen (tegen de smokkelaars) alsmede het bepalen van de waarde van in gevoerde goederen. De douane verschaft verder gegevens aan het Bureau van de Statistiek in Den Haag, houdt toezicht op de goederen in de havens, aan de stations etc. Verder behoort de heffing der accijnzen tot de taak van de douane. Deze accijnzen zijn belastingen die worden gelegd op de fabrikatie en teelt etc. van een aantal con- sumptieprodukten. De heffing der accijnzen is een beschermende maatregel die nauw betrekking heeft met de invoer van buiten landse producten; met heffingen beschermt men de binnenlandse producent. Verder heft de douane invoer- belasting. Dat is de equivalent van de binnenlandse omzetbelas ting en ook deze invoerbelasting ls een beschermende regeling. Daarmee is de douanekous nog lang niet af: zij is immers be last met de handhaving van alle wetten die met in- en uitvoer ver band houden en dat zijn er heel wat in ons oude verdeelde Euro pa dat maar heel. heel langzaam naar ook economische éénwording toegroeit. Alles wat vreemd is De douane heeft te maken met alles wat als „vreemd en als vreemdeling" onze grenzen wil overschrijden. Op dat gebied be staan er heel wat wetten waar op toegezien moet worden. We noe men er slechts enkele: De landverhuizerswet, de visse rij-wet; de schepenwet; de zee- brievenwet; de boterwet; de fos- forlucifcrwet (er is een verbod tot invoer hiervan) de vuurwapenwet en zo nog veel meer. Samen met de marechaussee Iet men dan ook nog op de paspoor ten. Op de grote doorlaatposten doet de marechaussee dat, als politieapparaat, alleen; elders, langs binnenwegen etc., doet ook de douanier deze controle. Na tuurlijk heeft hij daartoe de be voegdheid. Het zal uit dit alles wel duidelijk zijn geworden dat er. voor dit ingewikkelde net van wet ten en voorschriften, een niet ge ringe kennis van de wetten nodig is en dat die wel heel wat verder moeten reéken dan de vraag „Hebt u iets aan te geven?" en de controle van bagage van va- De divan Hoe komen we aan het woord „douane"? Het schijnt afkomstig te zijn uit het Perzisch-Arabische woord „divan" dat bij b.v. de Turkse sultans, het woord was dat de gehele financiële admini stratie van het sultanaat omvatte. Dat „divan" zelf was feitelijk meer de plaats waar dit admini stratieve apparaat zetelde, dan het werk zelf. De „divan" betekende overdrachtelijk zoiets als de „hoogste macht" en in Oosterse landen, waar de hoge gezagvoer der op een divan, een soort lig bank zetelde tijdens de zittingen en vergaderingen, werd het be grip zonder moeite aanvaard. Uit dat „divan" nu is ons (Franse) „douane" voortgekomen men herkent de verwantschap dui delijk als men het woord divan hardop uitspreekt. In de politiek van vroeger stuit men herhaaldelijk op het woord „divan" dat het hoogste b.v. Turkse gezag symboliseerde, zo als het „Congres" dat doet voor Amerika en b.v. de „Kamers" of „the Houses" dat doen voor ons land en Engeland. Bijkans alle volkeren gebruiken het woord douane. De Spanjaarden ge bruiken de verbastering van het Moorse al d u a n ade Portu gezen spreken navenant van a d u a n a en de Italianen ken nen het woord d i o u n a n in verband met registeradministra- tie. Alleen Engeland doet het met „customs", hetgeen afkom stig is van een verbasterd latijns woord costuma en de Duit sers spreken over Z o 11, waar in wij gemakkelijk ons „tol" her kennen. Ons „tol" echter heeft een heel wat beperkter betekenis dan het begrip „douane". Een tol is eigenlijk niet anders dan een hef fing in verband met bepaalde be wezen diensten (een dijk, eeD veer, een brug etc.) terwijl doua ne betrekking heeft, wij zeiden dat al, op allerlei wettelijke rech ten in veel ruimer ook interna tionaal verband. De douanerechten zijn een be lasting vanwege de overheid en zij hebben een prijsverhogende werking; zij hebben niets te ma ken met door de overheid bewe zen diensten. In die zin zijn zij een verlengstuk van vele oude tollen die vaak, alleen met het doel tot verhoging der inkom sten, overal en nergens geplaatst werden en die het verkeer ii vroeger jaren tot een onafgebro ken opeenvolging van betalingen maakten: hier een duit en daar een stuiver. Nu eens voor een stuk weg, dan eens voor een dijk; dan weer „zomaar". Nu verzamelt de overheid cen traal, gesteund door de geza menlijk tot stand gebrachte wet geving, via de douane en de be lastingdiensten etc. deze gel den en wie zich aan deze plücht niet onttrekt, heeft een rustig le ven. Dat was vroeger wel an ders! Iets aan te geven Er zijn tijden geweest voor al tijdens het Napoleontisch be wind toen het Continentale Stelsel van Napoleon elke handel met Engeland en andere landen bui ten Europa onmogelijk maakte en er daardoor een noodtoestand Wat is de duur van de garantie? Op Castor-wasautomaten wordt de normaal geldende garantie van I jaar gegeven tegen fabricage-; en mater ia alfouten. Wie verzorgt service? Zowel tijdens als na de garan tieperiode staat een staf van spe ciaal opgeleide monteurs gereed om zonodig een snelle service te verlenen. Hiervoor kan men zich wenden tot het PMC-servicebureau Beera N.V. te Hilversum. FEESTGERECHT VAN DE MAAND TAITMAAL S-J vnnrnf fi een gere. it vooraf dat bestaat uit: aardappel, aspergepunten, mayonaise en champignons. Laat twee mooie plakken ham snijden, ongeveer een halve cm dik. U snijdt deze plakken in smalle reepjes en u heeft ze zo gekozen dat er geen vet doorloopt en de rand eromheen smal is. U maakt champignons schoon, u wast ze goed en u snijdt ze in schijfjes. Kook ze met het sap van een hal ve uitgeperste citroen en een snufje zout. Ze zijn na een minuut of wat precies goed. Op twee ons champignons (dat zit in de verpakking van AH) heeft u inderdaad twee plakken ham nodig. Fijne aardappeltjes En dan zijn er de gekookte aardappelen. (Een pond). Kook ze speciaal voor deze gelegen heid in de schil en als de beurs het toelaat, neemt u van die kleine import-aardappel tjes; ze komen uit Israël of uit Marokko of daaromtrent. U kookt ze zonder zout, u laat ze afkoelen en pelt ze. Daarna snijdt u ze in plakjes en u zet ze in de volgende mayonaise: mayonaise, een geraspt uitje, wat mosterd, zout en peper plus een weinig citroensap en wentel daar de plakjes aardappel door en laat ze er een tijdje in staan, zodat de goede .geuren er in kunnen trekken.' In die tijd laat u een blikje aspergepunten uitlekken (half blik). - Feestsalade Ten slotte roert U voorzich tig de reepjes ham, de schijf jes champignons, de aardap pelplakjes en de aspergepunten door elkaar. U begrijpt dat u de aardappeltjes dus in veel ma yonaise moet laten staan. Proef of een en ander pikant genoeg is en serveer deze feestsalade met verse toast en boter. ontstond dat de douaniers zeer gehaat waren. Zij werden be schouwd als vijanden van het eigen volk; bij de bevrijding wa ren de douanehuisjes de eerste die ten prooi vielen aan de volks woede. Tegenwoordig is de douanier, de grenskommies, een rustig ambtenaar die, zonder dat men hem grimmig beziet, zijn vele ta ken vervult en daarbij ook u, bij uw terugkeer na uw zonnige va kantie vraagt: „En hebt u iets aan te geven?" en dan meteen ziet of dat het geval is ja dan nee!

Allerhande | 1964 | | pagina 3