Moederwinkel zonder winkeldochters EERST KOMT 't EERST UIT Ruime schommelbank voor extra 'tuinplezier' WAT HET GAAT ER DRINKEN" ZONDER GEVAAR r/^ Radiografisch bestuurde trekkers rijden rond ALCOHOLVRIJE DRANKEN VOOR AUTOMOBILISTEN DE PMC DEED WEER Z'N BEST ME DYNAMISCH LEVENDIG BEELD ininiiimii Nieuws op koffiegebied Ophaaltreintje: vlu; veilig, voordeli: m i (cocktails en longdrinks) JOURNALIST KWAM OP IDEE Albert Heijn N.V. - Zaandam Aller HOFLEVERANCIER Allerhande maan 1964 Zie pagina 7 MAAR 9e jaargang T 1964 no. 3 (98) Alles gaat op rolle tjes I 4 februari jl. werd. in aanwezigheid van genodigden en deputaties uit het perso neel op het terrein van het distributiecentrum van Albert Heijn in Zaandam het beeld onthuld dat door het gezamenlijk personeel aan Raad van Bestuur en Directie werd aangeboden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan op 1 mei 1962. Met bet opvliegen van vluchten duiven die, vrolijk klapwiekend de weg naar hun verschil lende bazen zochten, werd de taak van het Distributiecentrum en de (symbolische) betekenis van het beeld tot leven gebracht. Het Distributiecentrum (DC) is een van de grootste van Europa en heeft tot functie alle vierhonderd winkels van Albert Heijn te bevoorraden. Het is, als liet ware, de enorme inoederwinkel waarvan de vele, honderden winkels van Albert Heijn hun duizenden en duizenden artikelen betrekken. Men vindt er alles: een half miljoen dozen zijn er opgeslagen afgezien van de duizenden kazen en de ontelbare flessen die in de wijnkelders glanzen. Het Distributiecentrum heeft een nuttige oppervlakte van ruim 30.000 vierkante nieter; net zo groot als drie voetbalvelden naast elkaar. Het valt dan ook niet te verwonderen dat de chefs hun w erk per fiets doen en dat men het vervoer doet plaatsvinden met behulp van elektronisch bestuurde robotwagentjes. ET EEN ROBOTWAGENTJE werden ook de duiven aangevoerd. Het wagentje, van afstand bestuurd door President-Directeur A Heijn, maakte, zich voortbewegend langs een op de grond liggende draad, President-directeur van Albert Heijn N.V. de heer een klein rondje, waarna door middel van een druk op Albert Heijn Jzn, bij het door het personeel aangeboden de „stuurhandle" de manden werden geopend en de vo- beeld op het terrein van het distributiecentrum te gels wegvlogen, nagestaard door de vele genodigden die Zaandam. deze feestelijke onthulling bijwoonden. HE JURY: Links op de hoek de heer H. Machielsen, directeur Verbond voor Veilig Verkeer en vervolgens naast elkaar mevr. T. Holleman- Liemburg, deskundige op het gebied van alcoholvrije dran ken, de heer L. Sinner, re dacteur Algemeen Dagblad, mevr. L. Macaré-Zuurveen, redactrice Regionale Dagblad Pers. de heer P. Stoel, re dacteur Algemeen Handels blad en ten slotte de heer M. IV. Nonhebeivan de sectie Opvoeding en Onderwijs van het Verbond voor Veilig Ver keer. de jLTET BEELD symboliseert distributiegedachte: het is een mannenfiguur die een vlucht duiven loslaat en die daarmee het uitvliegen van de goederen uit dit centrale magazijn zinne beeldig toont. Een levendig, dy namisch beeld dat het goed doet op de grote ruimte voor het distributiecentrum. Die ruimte moet groot zijn want hier komen de grote vracht wagens, de tientonners etc. aan, die de goederen aan- en afvoeren. Zij moeten de ruimte hebben om te kunnen rangeren en wenden. Het voorterrein van het Distribu tiecentrum is groter dan menige markt van een middelgrote stad. De helft van het gebouw, ruim 20.000 vierkante meter, wordt xn beslag genomen door het centra-! Ie magazijn met de ontvangstaf-1 deling; hier worden de aangevoer de goederen (ofwel uit de eigen fabrieken, de eigen bakkerijen etc. ofwel van andere bedrijven afkomstig) ..opgevangen". Zowel te water als over land is aan- en afvoer mogelijk. IVVIH'IHHOV Aan de voorkant van het maga zijn kunnen de opleggers binnens huis en gelijktijdig worden gelost en geladen aan het overdekte los- c.q. laadperron. Dat perron is ont staan doordat men de vloer van het centrale magazijn op een hoogte van 1.10 m heeft ge bouwd; die 1.10 m is de hoogte van de vrachtautovloer en daar door kunnen de verschillende do zen, kisten, pakken en wat ver der al niet, gemakkelijk binnen- De goederen komen het DC bin nen en verlaten het gebouw ook weer (met bestemming winkels) aan de voorzijde. Vóór het zover is dat zij het magazijn ver laten, hebben zij een aparte behandeling ondergaan; zij zijn wetensohappelijk-uitgekiend opge slagen geweest en, voorzien van „huisnummers", hebben zij in de eindeloze stellingen gewacht op belangstelling". Alles wat aan gevoerd wordt, wordt opgetast op houten, alle gelijkvormige la den" en deze worden vervolgens, op de juiste plaats etc. etc., op schuinstaande rolstellingen gezet. Door middel van deze stellin gen kan men een systeem van eerste binnen buiten" toepassen. D.w.z. de opgeslagen goederen schuiven, op hun lade, hun pallet, auto matisch door naar de kant, waar ze er weer vanaf moeten worden genomen. Het behoeft geen betoog dat het heffen en het vervoer met mecha nische middelen geschiedt: de to taal 11.000 pallets bijv. worden met heftrucks op hun plaats ge tild en ze worden aangevoerd met grotere en kleinere transport wagentjes die soms tot hele trei nen aangroeien en zodanig „spo ren" dat zij altijd de ..locomo tief" volgen door de betrekkelijk nauwe straten tussen de stellingen en nimmer botsen. die per fiets de lange trajecten afleggen tussen de verschillende afdelingen, hebben wel degelijk een glanzende bel op de gloed nieuwe fietsen. Het spreekt vanzelf dat de op slag van de goederen niet wille keurig is: zij worden naar om loopsnelheid gerangschikt. De eerste! goederen waarnaar in de winkels de meeste vraag is. worden op een zg. snel circuit geplaatst met rolstellingen. Dan is er een nor maal circuit met vaste stellingen en voorts nog een langzaam cir cuit. BELLEN Als bij normaal verkeer moet er bij de kruispunten geclaxo- neerd worden om kruispuntbotsin gen te voorkomen. En de chefs IIOE HET W ERKT De gang van zaken is als volgt: het gaat om zo snel en efficiënt mogelijk uitvoeren van de bestel lingen die de chefs van de win kels doen. Die bestelling wordt op een zg. ophaallijst vastgelegd: daar al die lijsten eenzelfde volg orde van goederen tonen en de ophalers dus steeds in eenzelfde volgorde langs de vakken gaan (meestal rijden zij op de minia- tuurtreintjes) zullen zij elkaar nooit in de wielen zitten. Al naar de grootte van de bestelling is het ophaaltreintje groot of klein. Is de bestelling uitgevoerd, dan rijdt het naar de uitzetruimte waar de ophaalwagens gereed staan. Er zijn ongeveer 300 ophaalwa gens in bedrijf; een kleine 100 transportwagens en 10 heftrucks. Voorts worden geleidelijk aan meer radiografisch bestuurde trekkers ingevoerd; deze hebben het grote voordeel dat de ophaler niet telkens hoeft af en op te stappen om de trein weer in be weging te stellen maar dat hij zijn werk. kalm meelopend met het treintje, ongestoord kan af wikkelen. Het gehele gebouw heeft een (grootste) lengte van liefst 250 meter; de breedte is 120 meter; de maximale hoogte is 7.80 m. Alle „straten" worden verwarmd door middel van stralingsbuizen aan de zoldering zodat de opslag ruimte zélf niet wordt verwarmd, maar wèl de ruimte waar de wer kers in de weer zijn. Ongeveer 250 werkers in totaal bergt dit enorme complex, de administra tieve krachten, enz. inbegrepen. HET LIJKT WEL OF WE ER sinds dit jaar mee geschoven óf -gereden worden verwend" zijn, met nieuws dat bepaald niet alle daags is. Er is nog al een en ander aan de hand geweest, de eerste twee maanden van 1964, en nu komt er ineens weer iets bij: Borrelen en dan achter het stuur. Het kan, het mag, van geen enkele kant bezwaar! In Amsterdam hebben we het uitvoerig horen zeggen; we hebben het zelf geproefd en we zijn daarna zoals iedereen heel rustig achter het stuur gaan zitten. Het kon, want het ging over een cocktail. ^EKER alcoholvrije WEL, DIE IS ER, een alcoholvrije cocktail, sinds heel kort. Het begon zo: de Haagse journalist Louis Sinner (38) zat in het weg restaurant bij Zevenaar en zei er: ..Waarom verzinnen jullie eigenlijk niet eens een drankje zonder alcohol en met een andere smaak dan limonade, sinaasap pelsap of melk?". lijk kan de autorijder, de motor en scooterman langs de weg even de benen strekken, een pittige slok nemen en toch weer zijn stuur hanteren. Want „Black Peter" is pittig en het ape ritief „Suzy Wong" geeft inderdaad een borrelidee. TNE HEREN INKOPERS, die steeds voor nieuwe, verrassen- -L' de premies in het kader van de Premie-van-de-Maand Club moeten zorgen, hebben „de zomer al in het hoofd gehad". En terecht. De tijd gaat snel. Over een paar maanden is het al zomer. Vandaar dat de nieuwe PMC-premie ook een echte zomer-premie is: een luxueus uitgevoerde Zweedse Schommelbank, in een frisse, vrolijke kleur, waaraan men veel extra tuinplezier zal kunnen beleven. Het is geen toeval dat de PMC-inkopers voor deze schommelbank in Zweden te recht zijn gekomen. Niet alleen omdat daar een schommelbank langzamerhand tot de gebruikelijke tuinuitrusting is gaan be horen maar ook omdat daar een uitgesproken kwaliteitsprodukt kon worden ingekocht. En vooral het laatste is een overwe ging die bij de Premie-van-de-Maand Club het zwaarste weegt. Ruime 4-zitsbank model geworden: een ruime 4-zits-bank. 180 cm lang met een 50 cm brede zitting, twee arm- kussens en een hoge rugleu ning, die een goede steun en een prettige „zit" waarborgt. De be kleding is van geplastificeerde stof, waterdicht en afwasbaar, kleur: prachtig koningsblauw, wit afgebiesd en met witte franje. De witte noppen, in rugleuning en zit bank, geven aan het geheel een leuk effect. Het frame is, hoe kan het an ders, van sterk Zweeds buisstaal, dat door de vier metalen grond- platen extra stevig op zijn „be nen" staat. De schommelbank zelf is opgehangen aan twee ster ke verchroomd-stalen veren. Het dak, dat overigens in verschillen de standen is te stellen, is van de zelfde geplastificeerde stevige stof als die van de zitbanken, met witte franje afgezet; de bovenzijde in koningsblauwe kleur, de onderzij de wit. Uiteraard is de hele bank de monteerbaar, zodat ze gedurende de winter veilig kan worden opge borgen. De clubprijs is, zoals bij de PMC gebruikelijk, extra laag ge- BIJEN EN RIJEN KAAS Een der indrukwekkendste af delingen van het Distributiecen trum is de kaasafdeling. Er kan een hoeveelheid van 1.350.000 kg kaas worden opgeslagen in alle stadia van rijping. De geza menlijke lengte van de planken waarop zij, in een koele schemer, hun rijping voltooien bedraagt liefst 50 kilometer! Speciaal ontworpen kaasliften maken het mogelijk de kazen tot op de hoogste schappen (zes meter hoog) te plaatsen. De vereiste constante temperatuur en voch tigheidsgraad worden gehand haafd door middel van een air conditioning systeem, dat zorgt voor een regelmatige aanvoer van verse lucht en vochtigheid; de temperatuur houdt men, op die manier, steeds „in handen STATIEGELD Een der andere opzienbarende afdelingen is die waar het lege fust wordt verwerkt. De leek staat er niet direct bij stil, maar de lege flessen, kisten, kratten etc. etc. vormen een geweldig probleem voor een groot bedrijf als Albert Heijn, waar wekelijks honderdduizenden flessen, potjes en wat verder al niet (alle belast met het gehate statiegeld; gehaat door de klant en gehaat door de I winkelier!worden verzameld. In een ruimte van liefst 90 bij 25 me ter worden de dozen met lege spullen, de kisten en de kratten leeggemaakt, waarna de flessen etc. op een flessensorteerbaan, een soort lopende band, worden geplaatst en op eenheid worden gesorteerd. Vervolgens worden de dozen met gesorteerde flessen etc. op een lager lopende band af gevoerd en naar de expeditie ge bracht vanwaar ze teruggaan naar de verschillende fabrieken waaruit ze eens, gevuld, werden verzonden. Wie ziet hoeveel ruimte, hoe veel mensen, hoe grote en kost bare machines (lopende banden) nodig zijn voor de lege flessen etc. die zal beseffen dat ook de winkelier het liever allemaal in plastic- of blikverpakking zou wil len hebben! ALLE KLANTEN Alle klanten van Albert Heijn worden van het Distributiecen trum uit bediend: de eigen win kels, of die nu groot zijn of klein en of zij nu grote bestellingen doen of heel kleine (weinig-ge vraagde artikelen worden in een speciale afdeling „los verpakt" dus niet in hoeveelheden van dozen tegelijk bijv. door vrou wen en meisjes), alle winkels krijgen van hier uit hun artike len. Dan zijn er andere klanten: grote instellingen, ziekenhuizen, hotels, restaurants etc., die ook hun bestellingen doen. Deze ko men uit de afdeling Grootverbrui kers. Er is een reusachtige kelder on der het gebouw: tientonners Voor iedereen De heer J. van Heuveln, directeur N.V. Formosa, was er bij. bij die nieuwe cocktails die voor het voetlicht kwamen. „Het doel is om de bestuur- Zijn opmerking bleef hangen ders een drankje te f)E GROTE deskundige in de jury was wel me- vrouw T. Holleman uit Dor- 1 dfecht die juist op het ge- l bied van de dranken zonder J alcohol een naam heeft. en de vraag kwam: Kuilt u dat eens verder uitwerken. De heer Sinner deed het en achter de schermen begon „gemix". Jury-proevers Dat is nu alweer een paar maanden geleden. Niemand wist ervan, maar in de tweede helft van februari stapten ze in Formosa in Amsterdam voor het voetlicht: de vijf managers van Alberts Corner in Hoogvliet, van Vami-lunchroom en Formosa in Amsterdam, van Alberts Corner in Utrecht en van Formosa in Den Haag: met een jury en met hun veertien splinternieuwe al coholvrije cocktails. Wij beschikken niet over vlag genmasten. maar anders zouden we er graag dundoeken aan op hijsen voor dit initiatief. Einde- se rveren, dat nu eens niet direct uit een flesje komt", zei hij. „We wil len in al onze zaken, een lijst aanleggen met die verschillende drankjes. En nog wat, ze zijn natuurlijk niet alleen voor de weggebruikers die nog achter het stuur moeten, maar we hopen er net zo goed alle mensen die uit principe geen alcohol drin ken mee van dienst te zijn. En nog even wat die bestuurders betreft: het mooie is, dat zij het idee kunnen hebben: ik borrel ook mee." De jury drie journalisten, twee mensen van Veilig Verkeer en een deskundige op het gebied van alcoholvrije dranken zat een hele ochtend te proeven. Van Zie pag. 2, kol. 4. Dit is de Zweedse schommelbank de nieuwste PMC-premie. steld, en wel 175 (Vergelijkbare kunnen er, langs een flauwe hel- winkelwaarde ƒ300.) ling, zonder moeite binnenrijden. Deze PMC-premie kunt u direct Hier (op 3500 vierkante meter) bestellen. I' hebt er voor nodig worden de artikelen opgeslagen 52 aan PMC-cheques, de rest die een constant-lage temperatuur kan in contanten worden voldaan, behoeven: wijn, chocolade etc. Snel sparen Het lidmaatschap van de Pre- mie-van-de-maand. Club staat open voor allen die sparen vol gens het vrijwillige AH-spaar- systeem. Bij elke gulden bood schappen kan men een AH- spaarzegel van 10 cent kopen. Deze zegels plakt men in een PMC-spaarboekje, gratis ver krijgbaar in elke AH-winkel. Als het boekje volgeplakt is met 490 zegels (dat is dus f49 spa ren) kan men er f 52 in contan ten voor krijgen of f 52 aan PMC-cheques. En die PMC-che ques zijn nodig om aan die prachtige PMC-premies te ko men, die tegen extreem-lage clubprijzen ter beschikking wor den gesteld. (Zie verder pag. 2) FEEST Er werken ruim 250 mensen in het Distributiecentrum en zij hebben de beschikking over een heldere, fleurige kantifie met aan de muur een enorme, fraai-uit- gevoerde sierkaart van Neder land, waarin honderden lampjes de plaats aanduiden waar de verschillende „klanten" wonen. Tijdens de opening en de korte, snedige welkomsttoespraak van de president-directeur die daarbij te vens een drietal plaquettes onthulde van de drie „grote mannen" van het bedrijf, tintelden al deze lich tjes en bewezen het nut van het DC. De kantine werd, ni de ont hulling van het beeld op het voor terrein en de rondleiding die na de officiële plechtigheid door het DC werd gehouden, later het cen trum voor een feestelijke receptie. Volgens een vnst frajeet rijden de ophaaltreintje» langs de vakken, Inden de bestellingen op en vinden hun eindpunt in de uitzet- ruimte waar de ophaalwagens gereed slaan.

Allerhande | 1964 | | pagina 1